1142

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Έχετε καλέσει ποτέ το 1142;

Ναι και θα το κάνω σε κάθε ευκαιρία
3
25%
Ναι, γιατί μπροστά ήταν παιδιά
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεν θα το έκανα ποτέ.
5
42%
Δεν έχει τύχει, αλλά δεν θα κώλωνα να καλέσω αν έβλεπα κάποιον να καπνίζει σε δημόσιο χώρο
1
8%
Αν έβλεπα κάποιον να καπνίζει σε εστιατόριο με παιδιά θα το καλούσα, τώρα αν ήταν σε κάποιον χώρο για ενήλικες (σε μπαρ πχ) δεν θα το καλούσα.
3
25%
 
Σύνολο ψήφων: 12

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: 1142

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Ιαν 2020, 12:14

vantono έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:10
Alien666 έγραψε:
22 Ιαν 2020, 11:58
ενδιαφέρον θα είχε ένα γκάλοπ ΜΟΝΟ για όσους καλούν το 1142 και να ερωτηθούν αν η ηδονή που αισθάνονται όταν το καλούν είναι περισσότερο για την ποινή του καπνιστή ή για την ποινή του καταστηματάρχη.
Και για τους δύο. Για τον πρώτο που δεν με σέβεται, και για τον δεύτερο που του το επιτρέπει αυτό. Ειμαι υπέρμαχος μιας ποινής και για όσους τους υποστηρίζετε, αλλα λιγο δύσκολο αυτο. :cry Ευελπιστώ για το μέλλον :romance-hearteyes:

Μακάρι να είναι και για τους δυο. Προς το παρόν η γενική εντύπωση είναι "τον βλέπεις εκείνον εκεί που καπνίζει στα μουλωχτά; Θα του πω εγώ του π*υστη".
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14686
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: 1142

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 22 Ιαν 2020, 12:15

Θα γούσταρα να την σπάω σε καπνιστές αλλά δεν θα ασχοληθώ.
Ελπίζω να ξεπαγιάσουν.
Με θυμάμαι πολλές φορές να βγαίνω από κέντρο γιά να πάρω αέρα. Τι ηδόνη μπορεί να ένιωθαν μέσα σε βρώμα ; Άλλο να καπνίζεις το πουράκι ή την πίπα σου και να απολαμβάνεις το άρωμα και άλλο οι συνθήκες ΚΟΛΑΣΗΣ στα κέντρα
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: 1142

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 22 Ιαν 2020, 12:17

vantono έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:11
Βλήμα έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:04
klg έγραψε:
22 Ιαν 2020, 11:44
Χωρίς να θέλω να φλεημάρω, δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική του να θες να φυσάς καρκίνο σε όσους είναι σε ένα δωμάτιο. Και εγώ κάπνιζα παλαιότερα, αλλά δεν βλέπω γιατί πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, ναι είναι καρκίνος και όχι δεν πρέπει να καπνίζουμε μέσα σε κτήρια. Τώρα αν θέλουν οι καπνιστές να πάνε σε λέσχες-circejerks να γαμήσουν τα πνευμόνια, be my guests.

Αν πρέπει να πέφτει ρουφιανοτηλέφωνο μέχρι να εντυπωθεί το concept στο χιμπατζικό εγκέφαλό μας, ας πέρνουν τηλέφωνα, period. Μόνο έτσι καταλαβαίνει ο μέσος άνθρωπος (όχι μόνο ο Έλληνας και σε άλλες χώρες δεν το κάνουν επειδή θα τους γαμήσουν στο πρόστιμο όχι επειδή έχουν φτάσει ουτοπικά επίπεδα αλτρουϊσμού).
Αυτό έχει αναλυθεί εκτενώς 'δω να:
Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων
Χιμπατζικό εγκέφαλο έχεις εσύ. Η ενσυνείδητη αυτοκαταστροφή είναι που μας ξεχωρίζει απ' τα ζώα.
βλήμα είσαι βλήμα όλμου, τελικά.
Κι εσύ είσαι vantono όλμου. Τελικά. ΧΑ!
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: 1142

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 22 Ιαν 2020, 12:17

Otto Weininger έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:13
Ρουφιανιά ατέλειωτη είναι αυτή η μόδα.
όσο ρουφιανιά το να καλέσεις την τροχαία εσύ και να με καταγγείλεις για το αμάξι μου που το πάρκαρα σε θεση αμέα. Τα υπόλοιπα ειναι για εσωτερικη κατανάλωση. Ρουφιανιά ατελείωτη μάλλον είναι η μόδα του να αποκαλείς ρουφιανιά την οποιαδήποτε νόμιμη καταγγελία.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: 1142

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 22 Ιαν 2020, 12:20

vantono έγραψε:
22 Ιαν 2020, 11:50
klg έγραψε:
22 Ιαν 2020, 11:44
Χωρίς να θέλω να φλεημάρω, δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική του να θες να φυσάς καρκίνο σε όσους είναι σε ένα δωμάτιο. Και εγώ κάπνιζα παλαιότερα, αλλά δεν βλέπω γιατί πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, ναι είναι καρκίνος και όχι δεν πρέπει να καπνίζουμε μέσα σε κτήρια. Τώρα αν θέλουν οι καπνιστές να πάνε σε λέσχες-circejerks να γαμήσουν τα πνευμόνια, be my guests.
... ζωάδια γαμωπρέζακες ... που στα αντιστοιχα νήματα βιάζουν τους τσιγαρόφιλους απο καθε τρύπα οπου τους πετυχουν... Καταγγελίες κι αγιος ο θεός τους!
:o
κακία, όχι αστεία.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: 1142

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 22 Ιαν 2020, 12:22

Βλήμα έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:20
vantono έγραψε:
22 Ιαν 2020, 11:50
klg έγραψε:
22 Ιαν 2020, 11:44
Χωρίς να θέλω να φλεημάρω, δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική του να θες να φυσάς καρκίνο σε όσους είναι σε ένα δωμάτιο. Και εγώ κάπνιζα παλαιότερα, αλλά δεν βλέπω γιατί πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, ναι είναι καρκίνος και όχι δεν πρέπει να καπνίζουμε μέσα σε κτήρια. Τώρα αν θέλουν οι καπνιστές να πάνε σε λέσχες-circejerks να γαμήσουν τα πνευμόνια, be my guests.
... ζωάδια γαμωπρέζακες ... που στα αντιστοιχα νήματα βιάζουν τους τσιγαρόφιλους απο καθε τρύπα οπου τους πετυχουν... Καταγγελίες κι αγιος ο θεός τους!
:o
κακία, όχι αστεία.
:cry:102::003:

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: 1142

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 22 Ιαν 2020, 12:23

vantono έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:22
Βλήμα έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:20
vantono έγραψε:
22 Ιαν 2020, 11:50

... ζωάδια γαμωπρέζακες ... που στα αντιστοιχα νήματα βιάζουν τους τσιγαρόφιλους απο καθε τρύπα οπου τους πετυχουν... Καταγγελίες κι αγιος ο θεός τους!
:o
κακία, όχι αστεία.
:cry:102::003:
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: 1142

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Ιαν 2020, 12:30

Εχω ανακαλύψει στέκι, με χώρισμα, ημι-εξωτερικό χώρο τίγκα στις σόμπες, όπου μέσα σου λένε "κάνει να καπνίζετε, αλλά διακριτικά".

Ακόμη και με το χώρισμα, είναι "παράνομο" γιατί ο νόμος προβλέπει ότι ο "εξωτερικός χώρος" θα πρέπει να είναι ακάλυπτος τουλάχιστον κατά 50% προκειμένου να θεωρηθεί εξωτερικός. Ωστόσο αυτό που κατάφεραν, είναι να χωρίσουν τους καπνίζοντες από τους μη καπνίζοντες και έτσι μειώνουν σημαντικά την πιθανότητα ρουφιανιάς.

Παρότι πρόκειται για συνοικιακό μαγαζί, καταφθάνουν εντός του άτομα απ' όλα τα μήκη και τα πλάτη της πόλεως, ακόμη και από τα γύρω χωριά.

Εντός δεν υπάρχει καθόλου κάπνα, λίγοι είναι αυτοί που παραβαίνουν τον νόμο και "εκτός" υπάρχουν περισσότεροι.

Να καταχωρηθεί η παραπάνω μαρτυρία ως απόδειξη αλληλεγγύης, αλληλοσεβασμού και αμοιβαίων υποχωρήσεων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlienWay την 22 Ιαν 2020, 12:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 1986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: 1142

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 22 Ιαν 2020, 12:30

Ναι και θα το έκανα ξανά, και ξανά, μέχρι να γίνουν άνθρωποι μερικοί. Έκανα βέβαια πρώτα παρατήρηση στη σερβιτόρα για τις 4-5 θρασυτατες νταλικερογκομενες που φούμαραν ασύστολα φυσώντας το δηλητήριο πάνω μας χωρίς ίχνος ντροπής (και ενώ η απαγόρευση είχε τεθεί από καιρό σε εφαρμογή και είχε γίνει μεγάλος ντόρος για την ορθότητα της), αλλά αυτή με απίστευτη φυσικότητα μου απάντησε "λόγω μέρας το έχουμε επιτρέψει" - ήταν το βράδυ της πρωτοχρονιάς. Μου το είπε με ύφος λες και είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο να γράφεις, εστω λόγω μερας, έναν νόμο υπέρ της δημόσιας υγείας στις αρχιδαρες σου και να τον καταπατας. Ε βγήκα έξω, έκανα την καταγγελία, και μετά ξαναμπηκα να συνεχίσω τη διασκέδαση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φραγμένος_Τελεστής την 23 Ιαν 2020, 03:33, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
-_-

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: 1142

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 22 Ιαν 2020, 12:36

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:30
Ναι και θα το έκανα ξανά, και ξανά, μέχρι να γίνουν άνθρωποι μερικοί. Έκανα βέβαια πρώτα παρατήρηση στη σερβιτόρα, η οποία με απίστευτη φυσικότητα μου απάντησε "λόγω μέρας το έχουμε επιτρέψει" - ήταν το βράδυ της πρωτοχρονιάς. Μου το είπε με ύφος λες και είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο να γράφεις, εστω λόγω μερας, έναν νόμο υπέρ της δημόσιας υγείας στις αρχιδαρες σου και να τον καταπατας. Ε βγήκα έξω, έκανα την καταγγελία, και μετά ξαναμπηκα να συνεχίσω τη διασκέδαση.
:smt023
Από 'δω και πέρα, ξέρεις/ουμε!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Θα πήξετε πισσορουφήχτρες!

Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 1986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: 1142

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 22 Ιαν 2020, 12:43

vantono έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:36
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:30
Ναι και θα το έκανα ξανά, και ξανά, μέχρι να γίνουν άνθρωποι μερικοί. Έκανα βέβαια πρώτα παρατήρηση στη σερβιτόρα, η οποία με απίστευτη φυσικότητα μου απάντησε "λόγω μέρας το έχουμε επιτρέψει" - ήταν το βράδυ της πρωτοχρονιάς. Μου το είπε με ύφος λες και είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο να γράφεις, εστω λόγω μερας, έναν νόμο υπέρ της δημόσιας υγείας στις αρχιδαρες σου και να τον καταπατας. Ε βγήκα έξω, έκανα την καταγγελία, και μετά ξαναμπηκα να συνεχίσω τη διασκέδαση.
:smt023
Από 'δω και πέρα, ξέρεις/ουμε!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Θα πήξετε πισσορουφήχτρες!
Ε μα... άκου "λόγω μέρας το έχουμε επιτρέψει". Και εγώ να την κοιτάω με ύφος "ναι, για να το επιτρέψετε πρέπει να σας δίνει ο νόμος αυτό το δικαίωμα, και δεν σας το δίνει", αλλά αυτή απτόητη.
-_-

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: 1142

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 22 Ιαν 2020, 13:13

Ο vantono πάντως είναι ο μοναδικός αντικαπνιστής που με έχει πείσει ότι το μόνο που τον απασχολεί σε σχέση με το κάπνισμα είναι να μην αναπνέει τον καπνό των γύρω και δεν έχει κάποια φετιχιστική φαντασίωση επιβολής.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: 1142

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 22 Ιαν 2020, 20:16

:lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών