Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Προκαλεί ρε;

Ναι
13
17%
Οχι
63
83%
 
Σύνολο ψήφων: 76

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 27 Ιαν 2020, 13:30

Ίφιδα έγραψε:
25 Ιαν 2020, 22:32
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
25 Ιαν 2020, 22:25
Ίφιδα έγραψε:
25 Ιαν 2020, 22:25


Ωωωωωω :c020:
Ναι μανάρι μ’
Δε θέλω να μου στεναχωριέστε. Να τα βλέπετε όλα σαν εμπειρίες. Στο κάτω κάτω από ανθρώπους με διαφορετική άποψη μαθαίνεις, μ αυτούς εξελίσσεσαι όχι μ αυτούς που συμφωνείς. Αρκεί να μη σας πλακώνει το τεράστιο Εγώ σας γιατί στο τέλος θα μείνετε μ αυτό μόνο χωρίς να έχετε μάθει τίποτα σ αυτή τη ζωή.
Σοφή γιαγιά Ζαίρα, οβερ Εντ άουτ :wave:

Αυτά που είπες ισχύουν και για εσένα;
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Ιαν 2020, 23:04

Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιαν 2020, 12:53
Χαοτικός έγραψε:
25 Ιαν 2020, 16:43
Cavaliere έγραψε:
25 Ιαν 2020, 16:25
Δε θυμάμαι ποτέ να αποτελούσε πρόβλημα ο θηλασμός. Δεν ξέρω πού είναι το θέμα. Πάντα οι γυναίκες βύζαιναν τα μωρά. Με το ζόρι κάποιες χαζεμένες ψάχνουν να κάνουν φασαρίες, για να λεν ότι κάνουν ακτιβισμό.

Απλά κάπου μέσα σε αυτές, θα βρουν ικανοποίηση, δύο ή τρεις (μπορεί και μόνο μία) που πραγματικά έχει καταπιεστεί. Που είχε συστολές, που επιθυμούσε να ήταν σπίτι εκείνη τη στιγμή και που δεν γινόταν αλλιώς. Που προσπάθησε εν τούτοις να είναι και διακριτική σε κάποια γωνιά αλλά τελικά βρέθηκαν μαλάκες ή μαλακισμένες και της επιτέθηκαν.
με τι τιμημα;

οι παιδιατροι λενε ξεκαθαρα στις μανες να προσπαθουν να μην φερνουν σε επαφη το μωρο με αλλα μωρα για να αποφευχθουν οι ασθενειες, ακομη και στον παιδικο σταθμο που θα το πας σου λενε παιζει κινδυνος.
και οι αλλες οι ζαβες πανε μαζι με τα μωρα να θηλασουν κατα 100αδες, χωρις κανενα λογο. βαζουν σε κινδυνο τα παιδια για τη μουρλα τους.
Ναι αλλά δεν έχει σχέση με αυτό που λέω εγώ.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Ιαν 2020, 20:50

Philip Mortimer έγραψε:
23 Ιαν 2020, 21:45
Εξαρτάται από τις προσωπικές αντιλήψεις του καθενός.

Το τι προκαλεί κάποιον και το τι δεν προκαλεί είναι πολύ υποκειμενικό.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 31 Ιαν 2020, 20:55

The Rebel έγραψε:
31 Ιαν 2020, 20:50
Philip Mortimer έγραψε:
23 Ιαν 2020, 21:45
Εξαρτάται από τις προσωπικές αντιλήψεις του καθενός.

Το τι προκαλεί κάποιον και το τι δεν προκαλεί είναι πολύ υποκειμενικό.
[img]https://i.postimg.cc/bvVDqzWL/8451 ... .jpg[/img]

Η αριστερη είναι ξεκωλο και η δεξιά μάνα, το ίδιο είναι;
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 14 Φεβ 2021, 16:13

Gherschaagk έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:12
Belladonna έγραψε:
24 Ιαν 2020, 22:43
Πάντως κι εγώ αυτό με το να περάσουν οι άντρες έξω δεν το καταλαβαίνω. Σαμπως έχουν ολοι οι άντρες την όρεξη (με την αγωνία που έχουν στο γυναικολόγο της γυναίκας τους) να κοιτάζουν το βυζί της αλληνής που θηλάζει. Υπερβολές.
Εγώ πάλι το καταλαβαίνω απόλυτα.

Όπως καταλαβαίνω τους παιδίατρους που όταν έχουν μωρά, μπορεί να ζητήσουν να περάσουν έξω όλοι, ακόμη και το παιδί μου που έχει πυρετό. Και φυσικά το μωρό είναι προτεραιότητα και θα εξεταστεί πρώτο και δεν θα τρέξει κάστανο που θα περιμένουμε οι υπόλοιποι.
Μα δεν έχει καμμία σχέση το ένα με το άλλο (αυτή που θηλάζει με το μωρό που πρέπει να εξεταστεί).

Πραγματικά οι άντρες δεν έχουν καμμιά υποχρέωση να βγουν έξω την ώρα που θηλάζει η γυναικα, όπως εννοείτια δεν έχουν το δικαίωμα να κοιτάνε επίμονα (stare). Η γυναίκα επίσης έχει δικαίωμα να θηλάασει οπουδήποτε αλλά δεν έχει το δικαίωμα να προκαλεί.

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 14 Φεβ 2021, 16:37

Belladonna έγραψε:
14 Φεβ 2021, 16:13
Gherschaagk έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:12
Belladonna έγραψε:
24 Ιαν 2020, 22:43
Πάντως κι εγώ αυτό με το να περάσουν οι άντρες έξω δεν το καταλαβαίνω. Σαμπως έχουν ολοι οι άντρες την όρεξη (με την αγωνία που έχουν στο γυναικολόγο της γυναίκας τους) να κοιτάζουν το βυζί της αλληνής που θηλάζει. Υπερβολές.
Εγώ πάλι το καταλαβαίνω απόλυτα.

Όπως καταλαβαίνω τους παιδίατρους που όταν έχουν μωρά, μπορεί να ζητήσουν να περάσουν έξω όλοι, ακόμη και το παιδί μου που έχει πυρετό. Και φυσικά το μωρό είναι προτεραιότητα και θα εξεταστεί πρώτο και δεν θα τρέξει κάστανο που θα περιμένουμε οι υπόλοιποι.
Μα δεν έχει καμμία σχέση το ένα με το άλλο (αυτή που θηλάζει με το μωρό που πρέπει να εξεταστεί).

Πραγματικά οι άντρες δεν έχουν καμμιά υποχρέωση να βγουν έξω την ώρα που θηλάζει η γυναικα, όπως εννοείτια δεν έχουν το δικαίωμα να κοιτάνε επίμονα (stare). Η γυναίκα επίσης έχει δικαίωμα να θηλάασει οπουδήποτε αλλά δεν έχει το δικαίωμα να προκαλεί.
απο ποτε προκαλει μια γυναικα που θηλαζει το μωρο της;

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 14 Φεβ 2021, 16:47

Paris έγραψε:
14 Φεβ 2021, 16:37
απο ποτε προκαλει μια γυναικα που θηλαζει το μωρο της;
Σοβαρά τώρα;;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 14 Φεβ 2021, 16:51

Gherschaagk έγραψε:
14 Φεβ 2021, 16:47
Paris έγραψε:
14 Φεβ 2021, 16:37
απο ποτε προκαλει μια γυναικα που θηλαζει το μωρο της;
Σοβαρά τώρα;;
σοβαροτατα
σιγα μην δωσει αναφορα η μητερα ποτε κ που θα θηλασει το μωρο της η να σκεπτεται αν παρεξηγησουν οι σαπιομυαλοι

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 15 Φεβ 2021, 03:10

Ζενίθεδρος έγραψε:
25 Ιαν 2020, 21:06
Ίφιδα έγραψε:
25 Ιαν 2020, 20:53
GoBack έγραψε:
25 Ιαν 2020, 20:46
Να μαζευτειτε και να βρειτε ενα τροπο να γινεται ξεκαθαρο αυτο.Τι θα μπορουσες να πεις πριν αρχισεις το θηλασμο που θα το εκανε ξεκαθαρο;
Δεν κατάλαβα την ερώτηση. Τι θα μπορούσα να πω για να μην αισθανθείς ότι σε διώχνω με το θηλασμο;
"Θέλεις να πιεις και εσύ;"
:smt005:
fear as night can’t be shut off

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 15 Φεβ 2021, 05:00

Feindflug έγραψε:
24 Ιαν 2020, 15:56
Lord Brum έγραψε:
24 Ιαν 2020, 15:46
Athos έγραψε:
24 Ιαν 2020, 14:32


τίποτα προκλητικό δεν έχει.
Απλά αντί να είναι η μαμά σπίτι είναι το βρέφος καφετέρια.
θα μπορύσε να είναι μόνη της στην καφετέρια και το μωρό να το κρατάει ο μπαμπάς στο σπίτι. Επίσης θα μπορούσαν να είναι όλοι κλεισμένοι στο σπίτι και να μη βγαίνουν για κανένα χρόνο.
Θα μπορούσε επίσης, τύπε, να βγει το μωρό μόνο του και να μείνουν οι γονείς σπίτι.

:smt005:

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 15 Φεβ 2021, 05:15

Gherschaagk έγραψε:
24 Ιαν 2020, 09:14
Ασέβαστος έγραψε:
24 Ιαν 2020, 09:03
Gherschaagk έγραψε:
23 Ιαν 2020, 23:21
Θήλασα ομολογώ. Όχι πολύ, μόνο 13 μήνες. Αλλά δεν έχω αλλεργία στη γλουτένη.
βαλε μια φωτο του συζηγου μετα απο 43 χρονια γαμου για να μπορεσουμε να κρινουμε.
Δεν είμαι βίγκαν. Δεν φοράω χειροποίητα κοσμήματα. Δεν κάνω γιόγκα. Δεν συμβουλεύομαι τα ζώδια. Δεν λέω το φλιτζάνι. Δεν κάνω διαλογισμό.
Κατάλαβε κανεις τι λενε εδω???

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 15 Φεβ 2021, 05:18

Gherschaagk έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:31
LEONAS έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:29
Gherschaagk έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:27


Όχι.

Δεν ήταν βρέφος;
Όχι δεν ήταν. Για αυτό και δεν ήμασταν σε κουνάκι.
ΗΜΑΣΤΑΝ; δηλαδή όταν το μωρο ειναι μωρο, η μανα κοιμάται μαζι του σε διαστάσεις κούνιας; θα πίστευε κανεις οτι οι διαστάσεις του κρεβατιού για 2 ατομα μαζι, καθοριζονται απο το μεγαλύτερο εξ αυτών

WTF

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 15 Φεβ 2021, 05:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιαν 2020, 17:34
Belladonna έγραψε:
24 Ιαν 2020, 17:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιαν 2020, 17:09

Εγώ πάντως ένοιωθα η ίδια την ανάγκη να είμαι μόνη με το μωρό μου.
Το θεωρούσα καθαρά προσωπική μας στιγμή, κάτι που απολάμβανα και η ίδια και μόνον με τον άντρα μου ήθελα να μοιραστώ.
Αναφορικά δε με το θέμα της ντροπής, με τους φίλους που κάναμε συχνή παρέα τότε, είχαμε κάνει μαζί και γυμνισμό (όχι οργανωμένο).
Δεν θήλασα ποτέ μπροστά τους.
Οπότε, σαφώς και δεν τίθεται θέμα ντροπής σε όλες τις περιπτώσεις. :)
Εάν ένοιωθες η ίδια την ανάγκη, τότε καλά έκανες και έφευγες.

Πολλές γυναίκες όμως δεν νοιώθουν αυτή την ανάγκη, ιδιαίτερα αν το μωρό τρώει συχνά από λίγο. Ή στην τελική σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση που η γυναίκα θέλει να απολαύσει την κονωνικότητά της, εκτός από τη μητρότητα.
Δέχομαι λοιπόν όλες τις γυναίκες που θελουν να είναι πχ σε μια συζήτηση και το μωρό τους πεινάει ή θέλουν να είναι έξω και το μωρό τους πεινάει.

Δεν το "δέχομαι" όμως εαν όπως είπα και πριν το "εγώ" της μαμάς είναι μεγαλύτερο από τα θέλω του μωρού.
Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Ότι η κάθε γυναίκα αντιμετωπίζει το θέμα διαφορετικά.
Προσωπικώς, δεν βλέπω το θηλασμό ως μια απλή διεκπεραιωτική διαδικασία λιγότερο ενδιαφέρουσα από τη διακοπή μιας συζήτησης.

Και στη δική μου οπτική, παίζει και κάτι άλλο. Πιστεύω ότι μπορεί να δημιουργήσει αμηχανία στους γύρω. Πιστεύω επίσης ότι επειδή ο θηλασμός είναι αμιγώς θηλυκή και κυρίως μητρική ιδιότητα, οι περισσότεροι άντρες αποδυναμώνονται τελείως ερωτικά. Πέρα από τους συνήθεις λιγουροματάκηδες, που ουδείς τους δίνει σημασία. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι αν κάποιος -ακόμη και αν έχει μηδενική ερωτική διάθεση- εστιάσει το βλέμμα του στο μωρό, οι άλλοι θα νομίσουν ότι κοιτάζει το στήθος. Όπως υπάρχουν και γυναίκες, που πιθανόν να το θεωρήσουν ως επίδειξη στήθους και ερωτική πρόκληση από τη μητέρα.

Όταν λοιπόν παίζουν όλες αυτές οι πιθανότητες, εκλείπει εκ των πραγμάτων όλη η φυσικότητα από τη φάση. Γιατί το να θηλάζει μια μητέρα και οι άλλοι να κοιτάζουν αλλού για να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις, δεν είναι επίσης φυσικό.
Μπορώ να καταλάβω πώς ατομα έξυπνα πιστεύουν μια βλακεια και ατομα χαζά υιοθετουν μια έξυπνη ιδέα. Αλλα δεν θα καταλάβω ποτε πώς άτομα με τόση (σιχαίνομαι που θα πω αυτη την λεξη γιατί την έχουν καβαντζωσει οι φεμιναζι, αλλα μονο αυτη κολλάει) ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ όπως δείχνει το κουοταρισμενο, δεν μπορούν να καταλάβουν οτι υπάρχουν 1. διάφοροι τύποι παπά και 2. οτι δεν μπορείς να αρνηθείς φακελάκι 5 λεπτα πριν απο ενσ γεγονός που για αλλους στους οποίους έχεις δεσμευτεί, ειναι τεράστιο γεγονός και περιμένουν και 10-50 αθωοι καλεσμένοι....

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 15 Φεβ 2021, 10:15

Γενιά της Αγαμίας έγραψε:
15 Φεβ 2021, 05:18
Gherschaagk έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:31
LEONAS έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:29



Δεν ήταν βρέφος;
Όχι δεν ήταν. Για αυτό και δεν ήμασταν σε κουνάκι.
ΗΜΑΣΤΑΝ; δηλαδή όταν το μωρο ειναι μωρο, η μανα κοιμάται μαζι του σε διαστάσεις κούνιας; θα πίστευε κανεις οτι οι διαστάσεις του κρεβατιού για 2 ατομα μαζι, καθοριζονται απο το μεγαλύτερο εξ αυτών

WTF
Τι σου κάνει εντύπωση; Μιλάμε για δημόσιο νοσοκομείο. Παρέχει τα άκρως απαραίτητα για τα παιδιά όχι τα αναγκαία για την καλοπέραση των μαμάδων. Κάποιες μαμάδες έμπαιναν μέσα στο κουνάκι μαζί με τα μωρά τους γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Όχι ότι βόλευε φυσικά αλλά δεν γινόταν αλλιώς.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 15 Φεβ 2021, 20:35

Gherschaagk έγραψε:
15 Φεβ 2021, 10:15
Γενιά της Αγαμίας έγραψε:
15 Φεβ 2021, 05:18
Gherschaagk έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:31


Όχι δεν ήταν. Για αυτό και δεν ήμασταν σε κουνάκι.
ΗΜΑΣΤΑΝ; δηλαδή όταν το μωρο ειναι μωρο, η μανα κοιμάται μαζι του σε διαστάσεις κούνιας; θα πίστευε κανεις οτι οι διαστάσεις του κρεβατιού για 2 ατομα μαζι, καθοριζονται απο το μεγαλύτερο εξ αυτών

WTF
Τι σου κάνει εντύπωση; Μιλάμε για δημόσιο νοσοκομείο. Παρέχει τα άκρως απαραίτητα για τα παιδιά όχι τα αναγκαία για την καλοπέραση των μαμάδων. Κάποιες μαμάδες έμπαιναν μέσα στο κουνάκι μαζί με τα μωρά τους γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Όχι ότι βόλευε φυσικά αλλά δεν γινόταν αλλιώς.
με λίγη σκέψη ανέσυρα από την μνήμη να κοιμάμαι σε καρέκλες δημόσιων νοσοκομείων (ως συνοδός)
αλλά και πάλι, αυτό το κουνάκι, ακούστηκε τρομακτικό
δόξα και τιμή στις ηρωϊδες μανάδες και κρίμα που το γυναικείο αξιακό πλεόνασμα τους καταχράζεται από κάποιες πιθηκόμυαλες ελλεϊνίδες :102:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών