Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Προκαλεί ρε;

Ναι
13
17%
Οχι
63
83%
 
Σύνολο ψήφων: 76

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 01 Μαρ 2021, 19:13

Daje έγραψε:
01 Μαρ 2021, 18:52
Nαι, προκαλει.
Προσωπικα, οσο και να προσπαθω να μην κοιταω, αν ο βυζος ειναι καλος (στητος και φουσκωτος) το ματι μου κολλαει σαν μαγνητης πανω του.

ΕικόναDaje

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 18 Μαρ 2021, 16:45

Όπως σε όλες τις εποχές μέχρι σήμερα, έτσι και στο Βυζάντιο, η κύρια τροφή του νεογνού ήταν το μητρικό γάλα. Οι μητέρες, κυρίως οι πιο φτωχές, θήλαζαν τα παιδιά τους και μάλιστα, όπως αναφέρει ο Μιχαήλ Ψελλός, όλοι εύχονταν στο νεογέννητο, να μην δεχθεί άλλη θηλή εκτός από τη μητρική .

Πολλές γυναίκες όμως, που ανήκαν στην ανώτερη κοινωνική τάξη, προσλάμβαναν τροφούς, οι οποίες χαρακτηρίζονται με τον αρχαίο όρο «τίτθαι».
Ως «τίτθη» συναντάται στον Γρηγόριο Νύσση, ενώ ως «τιθήνη» στον Ιωάννη Χρυσόστομο. Η Εκκλησία δεν συμφωνούσε με αυτή την τακτική και πίστευε πως οι μητέρες δεν έπρεπε να καταφεύγουν σε αυτές. Ο Ευστάθιος Θεσσαλονίκης, έφτανε να παρουσιάζει την παράδοση βρέφους σε τροφό, ως έκθεση: «εἰσί γάρ μητέρες, αἳ τίκτουσι μέν, οὐκ ἐκτρέφουσι δέ, ἀλλ ὡς εἰπεῑν ἐκτιθέασι ταῑς τιθηνοῑς». Παρόλα αυτά, η αυτοκρατορική οικογένεια προσλάμβανε τροφούς για την ανατροφή των βασιλοπαίδων, παραβιάζοντας τις υποδείξεις της Εκκλησίας.


Πόση σημασία έδιναν οι Βυζαντινοί στον μητρικό θηλασμό, φαίνεται από τα κριτήρια που έθεταν για την επιλογή της τροφού. Η τροφός έπρεπε να διαθέτει άριστη υγεία και να είναι στην κατάλληλη ηλικία. Όπως αναφέρει ο Αέτιος: «οὒτέ νεωτέραν ἐτῶν κ΄οὒτέ πρεσβυτέραν ἐτῶν μ΄». Έπρεπε να διαθέτει μια συγκεκριμένη σωματική διάπλαση, να τη διακρίνει ψυχική ηρεμία και σύνεση, να έχει προϋπηρεσία σε ανατροφή παιδιών και να τρέφεται υγιεινά και ισορροπημένα. Συνιστώνται τα ψάρια και τα κρέατα (εκτός από το σελάχι, το βοδινό και το κατσικίσιο κρέας), ενώ υπάρχουν συστάσεις και απαγορεύσεις για διάφορες τροφές όπως ήταν τα λαχανικά και τα όσπρια. Εάν η τροφός δεν ακολουθούσε τις διατροφολογικές συμβουλές, το γάλα ήταν ακατάλληλο, «μοχθηρόν» και ευθυνόταν για την αδιαθεσία των βρεφών. Γενικά συνιστούνταν μικρά και τακτικά γεύματα και διάρκεια του θηλασμού ώς τα 2-3 χρόνια της ζωής του παιδιού.

Επειδή το γάλα ήταν η βασικότερη τροφή των βρεφών, οι μητέρες που αντιμετώπιζαν προβλήματα με το θηλασμό, κατέφευγαν στην Εκκλησία και
στους αγίους. Οι προστάτριες-άγιες, που βοηθούσαν τις μητέρες να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες ήταν η αγ. Ωραιοζήλη και η αγ. Τρύφαινα. Ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς στον «Παιδαγωγό», θεωρεί ιεροτελεστία τον θηλασμό και τον παραλληλίζει με το κήρυγμα του Χριστιανισμού: «ὣσπερ τῷ γάλακτι αἱ τίτθαι τούς παῑδας τούς νεογνούς ἐκτρέφουσι κἀγώ δέ οὓτω τῷ Χριστῴ γάλακτι λόγῳ πνευματικήν ὑμίν ἐνστάζων τροφήν» .


https://amitos.library.uop.gr/xmlui/bit ... sAllowed=y
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 05 Νοέμ 2022, 18:32

Εικόνα
( πηγή : Αλησμόνητες Πατρίδες του Ελληνισμού , τόμος 10 )

Είχα δει μια κωμική ταινία με μια όμορφη γυναίκα ( εξωγήινη ; :xena: ) που είχε 3 τεράστιες ζάρες και έναν τύπο που την γούσταρε πολύ.
Τι λέει η ψυχολογία των συμφορουμιτών ; Θα γουστάρατε , θα το βρίσκατε αποκρουστικό ή ανάλογα τις φουσκοδενδριές ; :p2:
SpoilerShow
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 05 Νοέμ 2022, 18:42

Ζαποτέκος έγραψε:
05 Νοέμ 2022, 18:32

Εικόνα
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 05 Νοέμ 2022, 18:44

Hunkar Begendi έγραψε:
05 Νοέμ 2022, 18:42
Ζαποτέκος έγραψε:
05 Νοέμ 2022, 18:32

Εικόνα
Τι είναι το snu snu ; :ne5:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )


Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5838
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 05 Νοέμ 2022, 18:54

Δεν νομίζω ότι προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει η μητερούλα να πετάει το βυζί έξω και να θηλάζει χωρίς να πάρει κάποια διακριτικά μέτρα.
Εγώ θήλαζα για 8 μήνες το παιδί μου.
Ταξίδευα και θήλαζα αλλά όλες τις φορές είχαμε με τον σύζυγό μου μια λεπτή κουβερτούλα και δεν προκαλούσαμε.
Ούτε όταν έπλενα τις θηλές ούτε όταν θήλαζε ο γιός μου δεν το έκανα ελεύθερα στα βλέμματα του κόσμου.
Μια κουβερτούλα τα λύνει όλα.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 05 Νοέμ 2022, 18:56

Hunkar Begendi έγραψε:
05 Νοέμ 2022, 18:51
Κατάλαβα. Εξοντωτικό σεξ. :catwhip:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 05 Νοέμ 2022, 18:57

Niki έγραψε:
05 Νοέμ 2022, 18:54
Δεν νομίζω ότι προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει η μητερούλα να πετάει το βυζί έξω και να θηλάζει χωρίς να πάρει κάποια διακριτικά μέτρα.
Εγώ θήλαζα για 8 μήνες το παιδί μου.
Ταξίδευα και θήλαζα αλλά όλες τις φορές είχαμε με τον σύζυγό μου μια λεπτή κουβερτούλα και δεν προκαλούσαμε.
Ούτε όταν έπλενα τις θηλές ούτε όταν θήλαζε ο γιός μου δεν το έκανα ελεύθερα στα βλέμματα του κόσμου.
Μια κουβερτούλα τα λύνει όλα.
Η φωνή της λογικής ! :g030::smt023:smt038
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Νοέμ 2022, 19:47

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι όταν θηλάζουν τα μωρά, θέλουν ένα ήρεμο/ασφαλές περιβάλλον και ότι μετά τον θηλασμό συνήθως κοιμούνται, αν δεν τα πάρει ο ύπνος στη διάρκεια του.

Οπότε, πραγματικά δεν καταλαβαίνω, που ακριβώς είναι το πρόβλημα αν την ώρα του θηλασμού η μάνα πάει σε ένα πιο διακριτικό μέρος (άλλο δωμάτιο αν είναι σε σπίτι, μια ήσυχη γωνιά αν είναι σε καφέ ή σχετικό μαγαζί) και γενικώς ένα απόμερο σημείο, όχι γιατί η ίδια ντρέπεται αλλά απλώς επειδή είναι καλύτερο για το παιδί.

Ε, αν τύχει φάση και δεν υπάρχουν ήσυχα πιο απομονωμένα μέρη (σ' εμένα δεν έχει τύχει ποτέ) και πρέπει να φάει/κοιμηθεί το μωρό εν μέσω πολυκοσμίας, η χρήση μιας μαντήλας που ανέφερε η Νίκη, είναι η ιδανική λύση τόσο για το μωρό αλλά και για να μην νοιώσουν αμήχανα οι άλλοι και όχι η μάνα.

Αναφορικά δε με τη "φυσικότητα" αναρωτιέμαι πόσες ακτιβίστριες αλλάζουν και την πάνα του μωρού πάνω στο τραπέζι του καφέ.

Και το χέσιμο είναι κάτι απολύτως φυσικό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 05 Νοέμ 2022, 19:57

Σαφώς και δεν προκαλεί. Εξόν κι αν είναι τίποτα ινσταγκράμερς που είναι για κλωτσές.
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 04 Ιούλ 2023, 20:27

Εικόνα

Είναι στην Αίγυπτο τόσο "προχωρημένοι" ; :smt017

Εικόνα

https://dailymedia.com.gr/media/mediapl ... p-vid.html
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28237
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 04 Ιούλ 2023, 20:41

Να τα βρουμε καπου στη μεση.Να βαλει μια πετσετα να κρυψει το προσωπο.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Achristect
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 01 Μάιος 2019, 19:56

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Achristect » 05 Ιούλ 2023, 01:40

Σιχαμερή τύπισσα κακέκτυπο κάτι σάπιων στο τικτοκ/ινστα που ψάχνουν τρόπο να δείξουν βυζί μέσω θηλασμού σε πλατφορμα που δεν επιτρέπει βυζί, ώστε να ανεβάσουν views/followers. Και μάλιστα κάνοντας αυτή την καφριλα σημαία υπέρ του ελεύθερου θηλασμού και καλα. Σα τη Φεμινίστρια Ραταικοφσκι ένα πράγμα. Βγάζω λεφτά από τα views των λιγουρηδων που βλέπουν τον κωλο μου αλλά είμαι και φεμινίστρια άρα γουρούνι άντρα μην κοιτάς τον κωλο μου από τον οποίο βγάζω μύρια επειδή τον κοιτάς.

Πιο σκουπίδι δε γίνεται

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών