κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 24 Ιαν 2020, 17:30




ρε τι μαθαίνουμε

καλα ποσοι εχουν μπει σαυτη τη δολια χωρα και παραμενουν???

μονο ο σαμαρας και μονο εκτος ελλαδας μιλησε το 2014 για 1.500.000 παρανομους μεταναστες
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Ιαν 2020, 17:47

Aφού τους τακτοποιούν σε διαμερίσματα στα μουλωχτά. Και όχι ότι και ότι. Ούτε Έλληνες δεν μπορούν να νοικιάσουν τέτοια διαμερίσματα.
Πόσοι Έλληνες έχουν μείνει στη χώρα να ρωτάς καλύτερα.
Προσωπικά έχω αποφασίσει να φύγω. Δεν έχω κανένα συμφέρον, συν ότι σπάνε νεύρα στον κόσμο και δεν αντέχεται. Όχι οι παράνομοι μετανάστες μόνο με την παρουσία τους, αλλά γενικά γίνεται σπάσιμο νεύρων, ιδιαίτερα στις πόλεις, στις δουλειές, στην γειτονιά. Ελληνόφωνο δεν εμπιστεύομαι ξανά, ας είναι και συγγενής.
Όχι ότι αλλού δεν γίνονται τα ίδια, αλλά στην Ελλάδα η ανομία έχει πιάσει ταβάνι.

Άβαταρ μέλους
Μιλλένιαλ
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: 24 Ιαν 2020, 13:54

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιλλένιαλ » 24 Ιαν 2020, 17:47

Ο Σημίτης ήταν πρωθυπουργός από το '96 μέχρι το '04. Δεν γνωρίζω πότε ακριβώς ξεκίνησε το μεταναστευτικό κύμα που κορυφώνεται στις μέρες μας, αλλά βάσει της χρονολογίας και μόνο είναι ασφαλές να υποθέσουμε ότι το "1 εκατομμύριο μετανάστες" που αναφέρεται αφορά κυρίως μετανάστες που ήρθαν τότε από χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ. Οι συγκεκριμένοι διέμεναν στην Ελλάδα με προσωρινές άδειες παραμονής (κάτι μπεζ, κόκκινες, πράσινες κάρτες τότε). Στην πορεία οι άδειες γινόντουσαν μόνιμες, σε αυτό φυσικά έπαιξε ρόλο και το καθεστώς της ΕΕ για όσους ήταν από χώρες-μέλη. Όλα αυτά δεν αποτελούν είδηση.
Το μίσος για τη μπουμεργιά είναι δυνατότερο απ' τα ασφαλιστικά
~~~~
Μίμα για χρήμα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 24 Ιαν 2020, 17:51

Antares έγραψε:
24 Ιαν 2020, 17:47
Aφού τους τακτοποιούν σε διαμερίσματα στα μουλωχτά. Και όχι ότι και ότι. Ούτε Έλληνες δεν μπορούν να νοικιάσουν τέτοια διαμερίσματα.
Πόσοι Έλληνες έχουν μείνει στη χώρα να ρωτάς καλύτερα.
Προσωπικά έχω αποφασίσει να φύγω. Δεν έχω κανένα συμφέρον, συν ότι σπάνε νεύρα στον κόσμο και δεν αντέχεται. Όχι οι παράνομοι μετανάστες μόνο με την παρουσία τους, αλλά γενικά γίνεται σπάσιμο νεύρων, ιδιαίτερα στις πόλεις, στις δουλειές, στην γειτονιά. Ελληνόφωνο δεν εμπιστεύομαι ξανά, ας είναι και συγγενής.
Όχι ότι αλλού δεν γίνονται τα ίδια, αλλά στην Ελλάδα η ανομία έχει πιάσει ταβάνι.
μπα δεν καθεσαι να απολαυσεις τα καλα της αναπτυξης του κουλη και της ανακαμψης που φερνει? :giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Ιαν 2020, 18:02

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
24 Ιαν 2020, 17:51

μπα δεν καθεσαι να απολαυσεις τα καλα της αναπτυξης του κουλη και της ανακαμψης που φερνει? :giggle:
Τα απόλαυσα και τα απολαμβάνω ακόμη. Συνέχεια, υπομονή, υπομονή, ο άνθρωπος πρέπει να έχει υπομονή, να παίρνει και κανένα φαρμακάκι για να του φαίνονται ωραία τα πράγματα, άλλοι δεν έχουν φαι να φάνε, έχουν πτυχία από το Harvard και δεν βρίσκουν δουλειά, βάλτε πλάτη να σώσουμε την εταιρεία (εγώ έβαλα μαστό, δεν ξέρω τι άλλες βλάβες θα μου παρουσιαστούν στο μέλλον βέβαια με τις θεραπείες που έκανα και κάνω) κλπ. κλπ.
Μετά θα τρέχουμε όλοι οι λαοί φιλιωμένοι στα πράσινα λιβάδια με τις κοτσίδες ξέπλεκες.
Κάπως έτσι πρέπει να έφευγαν οι Έλληνες από την αρχαιότητα και δημιουργούσαν θύλακες σε χώρες της Ευρώπης διωγμένοι από το ανατολίτικο στοιχείο.
Είμαι σίγουρη ότι πολλά έθιμα που έχουμε εδώ τα έχουν σε διάφορες περιοχές της Ευρώπης με παρόμοια μορφή. Εξάλλου και τα λατινικά από ελληνική διάλεκτο προήλθαν.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 24 Ιαν 2020, 19:36

Μιλλένιαλ έγραψε:
24 Ιαν 2020, 17:47
Ο Σημίτης ήταν πρωθυπουργός από το '96 μέχρι το '04. Δεν γνωρίζω πότε ακριβώς ξεκίνησε το μεταναστευτικό κύμα που κορυφώνεται στις μέρες μας, αλλά βάσει της χρονολογίας και μόνο είναι ασφαλές να υποθέσουμε ότι το "1 εκατομμύριο μετανάστες" που αναφέρεται αφορά κυρίως μετανάστες που ήρθαν τότε από χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ. Οι συγκεκριμένοι διέμεναν στην Ελλάδα με προσωρινές άδειες παραμονής (κάτι μπεζ, κόκκινες, πράσινες κάρτες τότε). Στην πορεία οι άδειες γινόντουσαν μόνιμες, σε αυτό φυσικά έπαιξε ρόλο και το καθεστώς της ΕΕ για όσους ήταν από χώρες-μέλη. Όλα αυτά δεν αποτελούν είδηση.
βαλκανιοι και ανατολικο μπλοκ ηρθαν πριν τον σιμιτις από το 1996 μετα την ηττα στα ΙΜΙΑ οι τουρκοι στελνουν αβερτα μωαμεθανα
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 24 Ιαν 2020, 19:38

το ζητημα είναι ποσοι παραμενουν από το 1991 και εντευθεν στην ελλαδα

σαυτη την ερωτηση δεν απαντα κανεις
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 24 Ιαν 2020, 19:39

run έγραψε:
24 Ιαν 2020, 17:30



ρε τι μαθαίνουμε

καλα ποσοι εχουν μπει σαυτη τη δολια χωρα και παραμενουν???
Πεντακόσιες εκατόν τριάντα πέντε χιλιάδες. Ακριβώς
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 24 Ιαν 2020, 19:41

καποια στιγμη θα σκασει η βομπα
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Ιαν 2020, 19:49

Aυτό δεν είναι καθόλου καλό. Αν το συσχετίσεις με αυτά που συμβαίνουν μεταξύ Τουρκίας Λιβύης.

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 24 Ιαν 2020, 22:43

Αυτό είναι το ωραίο στην Ελλάδα.
Βγαίνει ο καθένας και πετάει ένα νούμερο που βγάζει από το μυαλό του.
Το ακόμα πιο ωραίο είναι πως πολλοί το υιοθετούν πλήρως και το θεωρούν δεδομένο.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 25 Ιαν 2020, 02:30

run έγραψε:
24 Ιαν 2020, 19:41
καποια στιγμη θα σκασει η βομπα
Μας έχεις ζαλίσει τα ούμπαλα ρε αδερφέ...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 25 Ιαν 2020, 09:08

aspergillus έγραψε:
24 Ιαν 2020, 22:43
Αυτό είναι το ωραίο στην Ελλάδα.
Βγαίνει ο καθένας και πετάει ένα νούμερο που βγάζει από το μυαλό του.
Το ακόμα πιο ωραίο είναι πως πολλοί το υιοθετούν πλήρως και το θεωρούν δεδομένο.

αφου η μεταπολιτευτικη ταξη κανει μωκο

και αυτοι που λενε κατι δεν είναι οτιδήποτε

ξερουν την πραγματικοτητα και προσπαθουν να δικαιολογησσουν την σημερινη

οι ξενοι στην ελλαδα είναι πολλοι ελεω αριστερας και νεοφιλ
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8781
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 25 Ιαν 2020, 11:32

Σιγά μην μπήκαν και παρέμειναν και 10.000.000.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: κυρια θεανω επι σημιτη μπηκαν 1.000.000 μεταναστες και παρεμειναν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιαν 2020, 12:14

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι "μετανάστες" ή "πρόσφυγες" (τα βάζω σε εισαγωγικά γιατί συνήθως λειτουργούν πλήρως ισοπεδωτικά οι συγκεκριμένοι προσδιορισμοί) θα είναι μια μεγάλη ποσόστωση, που θα πρέπει να είναι ανεκτή για αμιγώς πολιτικούς λόγους με το πρόσχημα της ανθρωπιστικής υποχρέωσης και συνήθη μπλαμπλα.

Και χρησιμοποιώ τον όρο "ποσόστωση" γιατί σ' αυτές τις περιπτώσεις, οι όποιες επιβαρύνσεις του κρατικού προϋπολογισμού θεωρούνται ως κοινωνική πολιτική, που γίνεται επειδή απλώς πρέπει να γίνεται, χωρίς να χρειάζονται καν αιτιολογίες για μακροπρόθεσμα οφέλη κλπ

Οπότε, οι όποιες ενστάσεις για ισονομία και στοιχειωδώς λογική προσέγγιση υποχρεώσεων και δικαιωμάτων μεταξύ των τυπικών και άτυπων πολιτών, δεν έχουν πλέον νόημα.

Αν προστεθεί σ' αυτό και η ιδεολογική προσέγγιση των πραγμάτων, όπου κάποιοι καλούνται να υποστηρίξουν τη συγκεκριμένη πολιτική ακόμη και αν και σε προσωπικό επίπεδο διαφωνούν ή ενοχλούνται, τότε η στροφή προς την ιδιωτεία είναι επίσης μονόδρομος.

Γενικώς, βιώνουμε μια περίοδο όπου όσο μεγαλώνουν οι αριθμοί των "συμπολιτών" τόσο μικραίνει ή εκμηδενίζεται το στοιχείο της συλλογικότητας. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών