Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Δεκ 2021, 13:30

Blackdog έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:15

Και μην θεωρείς ότι στα ΕΠΑΛ πάνε μόνον παιδιά προβληματικών και φτωχών οικογενειών. Ενίοτε είναι τρόπος και για πιο εύκολη εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Σπανια θα ελεγα, οχι ενιοτε.
Πιθανόν, εγώ ξέρω δυο τρεις περιπτώσεις επαναστατημένων εφήβων (ουσιαστικώς ψαρωμένους που ήθελαν να ενσωματωθούν στην αντρίκια παρέα) που άρχισαν τα "θέλω να κόψω το σχολείο κλπ" στους επίσης ψαρωμένους γονείς. Ε, εκεί ανέλαβαν κάποιοι άλλοι έμπειροι γονείς να προτείνουν στους ψαρωμένους την πιο πρακτική λύση. Και δεν ήταν αυτό που θα έλεγα "άποροι". :lol: Μπορεί να έπεσα στις εξαιρέσεις.

Και ακριβώς γι' αυτό λέω ότι είναι θέμα τύχης. Σ' αυτές τις ηλικίες οι γονείς μετράνε απίστευτα λιγότερα από τις παρέες και όποιος νομίζει ότι θα το αντιμετωπίσει στο χαλαρό, κάνει μεγάλο λάθος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2438
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 06 Δεκ 2021, 13:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:30
Blackdog έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:15

Και μην θεωρείς ότι στα ΕΠΑΛ πάνε μόνον παιδιά προβληματικών και φτωχών οικογενειών. Ενίοτε είναι τρόπος και για πιο εύκολη εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Σπανια θα ελεγα, οχι ενιοτε.
Πιθανόν, εγώ ξέρω δυο τρεις περιπτώσεις επαναστατημένων εφήβων (ουσιαστικώς ψαρωμένους που ήθελαν να ενσωματωθούν στην αντρίκια παρέα) που άρχισαν τα "θέλω να κόψω το σχολείο κλπ" στους επίσης ψαρωμένους γονείς. Ε, εκεί ανέλαβαν κάποιοι άλλοι έμπειροι γονείς να προτείνουν στους ψαρωμένους την πιο πρακτική λύση. Και δεν ήταν αυτό που θα έλεγα "άποροι". :lol: Μπορεί να έπεσα στις εξαιρέσεις.

Και ακριβώς γι' αυτό λέω ότι είναι θέμα τύχης. Σ' αυτές τις ηλικίες οι γονείς μετράνε απίστευτα λιγότερα από τις παρέες και όποιος νομίζει ότι θα το αντιμετωπίσει στο χαλαρό, κάνει μεγάλο λάθος.
Kαι τι εγινε τελικα, περασαν πουθενα; Αν ναι το τελειωσαν;

Σε αυτη την ηλικια συμφωνω δεν μετρανε οι γονεις, μετραει ομως πολυ αυτα που εκαναν πριν απο την εφηβεια. Δεν μπορω να κατηγορησω ενα 15χρονο, δινω την ευθυνη στους γονεις ολοκληρη


Το ξερω παντως οτι υπαρχουν τετοιοι, αλλα νομιζω οτι ειναι 2-3 σε καθε ταξη. Δυστυχως τα περισσοτερα παιδια που πανε εκει κινουνται αναμεσα στην αδιαφορια και στην ψυχοπαθεια.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 06 Δεκ 2021, 13:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:15
AlienWay έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:09
Είναι συστημική η απαξίωση των ΕΠΑΛ. Οταν είχε κυβερνήσει ο Ανδρέας Παπανδρέου, του είχε ζητηθεί από την ΕΟΚ να επενδύσει σε κλάδους που αργότερα αναπτύχθηκαν εντυπωσιακά (όπως βιοτεχνολογία, πληροφορική, κλπ). Αυτός όμως αρνήθηκε και θέλησε να ενισχύσει τον αγροτικό τομέα.

Το έλλειμμα γνώσης που υπάρχει στους τομείς που ανθούν σήμερα, αντανακλάται στα ΕΠΑΛ και στα τεχνικά Λύκεια. Οι καθηγητές τους έχουν σοβαρά ελλείμματα γνώσης και αυτό καθιστά τους μαθητές από τουρίστες και αδιάφορους, μέχρι μπαχαλοβίαιους.

Δεν φταίνε οι μαθητές, φταίει το γεγονός ότι δεν υπάρχει τεχνογνωσία για να διδαχτεί σε αυτά τα λύκεια. Δεν υπάρχει know-how.

Οι βιαιότητες των μαθητών που έρχονται κατά καιρούς στο φως της δημοσιότητας, αποτελούν παραπέτασμα καπνού που καλύπτει το έλλειμμα κατάρτισης των καθηγητών τους.
Έλα τώρα, αυτά είναι ευχολόγια.

Πολιτική/συνδικαλιστική τακτική είναι γιατί είναι μεγάλη πίκρα οι αξιολογήσεις.

Και μην θεωρείς ότι στα ΕΠΑΛ πάνε μόνον παιδιά προβληματικών και φτωχών οικογενειών. Ενίοτε είναι τρόπος και για πιο εύκολη εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Δεν ξέρω για εύκολη εισαγωγή, ξέρω όμως για απειροελάχιστη αποφοίτηση.
Θυμήθηκα τώρα την περίπτωση ενός μακρινού ξαδέρφου μου, που στο γυμνάσιο ηταν γενικά μαθητης του 14-15 και στο λύκειο επέλεξε να πάει σε επαλ "τεχνικων ψυκτικων εγκ/σεων" μετά από παρότρυνση του ψυκτικού πατέρα του για να ακολουθησει το επάγγελμα του μπαμπά (α ρε μπούμερς πατεράδες). Εκεινη τη χρονιά νομιζω ηταν κοντά τότε που ειχε αρχισει να επιτρεπεται το να μπορεις να δωσεις πανελλήνιες απο επαλ, και ο ξαδερφός μου έδωσε, εγραψε καπου στα 11000 μόρια και μπήκε σε σχολή μηχανολογίας ΤΕΙ δυτ.Μακεδονίας (Κοζάνη).
Κάπου στα μέσα του 2ου έτους ηρθε το drop out, τα παράτησε εντελώς, γιατί όλα αυτά τα φυσικομαθηματικά (και το μηχανολογικό σχέδιο) όπως μου τα ειπε, του φαινονταν κινέζικα και δεν τα έπιανε με καμία δύναμη, καμία Παναγία σε αυτό το επίπεδο.
Και κάθε φορά που και ο ίδιος, και άλλα παιδιά που ειχαν περάσει απο ΕΠΑΛ, ρωτούσαν τον καθηγητή της σχολής όταν ειχαν απορίες για περαιτέρω διευκρινίσεις, τους απαντουσε εκεινος σε στυλ "ρε πάτε καλά, πλάκα μου κάνετε? Αυτά έπρεπε να τα ξέρατε απο το σχολείο σας". Εκείνοι έλεγαν οτι δεν ειναι απο ενιαίο αλλά απο επαλ και εκει έκαναν άλλου τυπου μαθηματικά, και ο καθηγητής έπαιρνε βλέμμα οίκτου και δεν τους απαντούσε καν. :lol:

Και εδώ που τα λέμε, είναι τεράστια μαύρη τρύπα αυτή, το να εχεις τη δυνατότητα δηλαδή να περάσεις απο επαλ σε τριτοβάθμια (εστω και ΤΕΙ) και μάλιστα σε θετικής/τεχνολογικής κατεύθυνσης σχολές (αν ηταν θεωρητικές οκ, να το καταλαβω κάπως). Σου δημιουργούνται τεραστια κενά μεσω των ΕΠΑΛ που αργοτερα θα τα βρεις μπροστά σου.
Ο συγκεκριμένος ξάδερφος βέβαια μια χαρα την εβγαλε γενικοτερα, γιατι ο πατέρας του ειχε μαγαζι με ψυκτικά, στρωμένη έτοιμη δουλειά με έτοιμη πελατεία, τον εβαλε κι αυτον μεσα, τον εκανε μάστορα και τα καλοκαίρια παίζει να βγάζει και 300€ μεροκάματο. Άλλοι σαν κι αυτόν ομως, δυστυχως, τους τρώει η μαρμάγκα. Δεν μπορουν να εχουν ολοι την ίδια τυχη.
Ξέρω και πολλα άλλα παιδια απο ΕΠΑΛ άλλων ειδικοτητων που πέρασαν ΤΕΙ, και παραπανω απο το 95% αυτών την παράτησαν τη σχολή τους αργά ή γρήγορα. Δεν μπορουσαν να τα βγάλουν πέρα, λόγω κακού μαθησιακού υπόβαθρου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Δεκ 2021, 14:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:00
Ασέβαστος έγραψε:
06 Δεκ 2021, 10:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Δεκ 2021, 09:55


Ε, προφανώς αδιαφορούν και περιμένουν απλώς να περάσει η ώρα, παίζοντας κι αυτοί με το κινητό τους. :)
θα προτιμουσα να μην ειναι ετσι, αλλα ακομη κι αν ειναι, παλι χιλιες φορες καλυτερα κανουν τη δουλεια τους.
Μα αυτό δεν είναι δουλειά, είναι χτυπάω κάρτα και σας γράφω όλους.

Σαφώς και είναι η μόνη λύση πλέον και σ' αυτές τις περιπτώσεις καλά κάνουν.

Αλλά καλό, σαφώς και δεν είναι. Πλήρης ευτελισμός των εκπαιδευτικών είναι. Και όσο συνεχίζεται σ' αυτό το ρυθμό, τόσο μεγαλύτερος θα γίνεται. Γιατί παίζει σε όλα τα επίπεδα εκπαίδευσης και το ζητούμενο πλέον είναι θέμα τύχης σχετικά με τμήμα που θα πέσει το παιδί. Δυο τρία "οργισμένα παιδγιά" στην τάξη, στέλνουν και τον καλύτερο καθηγητή για βρούβες.
νομιζω καταλαβαινεις τι λεω.

το "χτυπαω καρτα και ζμπουτσαμ" οσο χυδαιο και καταπτυστο κι αν ειναι, παλι ειναι πολλα σκαλια ανωτερο απο το χτυπαω τη μαθητρια επειδη* οτιδηποτε λιγοτερο απο το μου εβγαλε μαχαιρι να με σφαξει*
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6993
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 06 Δεκ 2021, 14:43

AlienWay έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:09
Το έλλειμμα γνώσης που υπάρχει στους τομείς που ανθούν σήμερα, αντανακλάται στα ΕΠΑΛ και στα τεχνικά Λύκεια. Οι καθηγητές τους έχουν σοβαρά ελλείμματα γνώσης και αυτό καθιστά τους μαθητές από τουρίστες και αδιάφορους, μέχρι μπαχαλοβίαιους.
Αποκλείεται! Αφού οι καθηγητές έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο, και όποιος τελειώνει πανεπιστήμιο στη χώρα μας είναι κάτι σαν θεός.. :102:

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 06 Δεκ 2021, 14:58

Parrot έγραψε:
06 Δεκ 2021, 14:43

και όποιος τελειώνει πανεπιστήμιο στη χώρα μας είναι κάτι σαν θεός.. :102:

Δεν ισχυει αυτο, ειναι στρατιες οι ανεργοι και οι χαμηλομισθοι με πτυχιο πανεπιστημιου.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Αγχίαλος
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:11

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγχίαλος » 06 Δεκ 2021, 15:04

νομίζω πως ο παπαγάλος εννοεί την νοοτροπία που έχουν οι χωριάτες Ελληνες που θέλανε όλοι τα παιδιά τους να πάνε πανεπιστήμιο να γίνουν επιστήμονες να κάθονται και να παίρνουν μισθό 10 χιλιάρικα

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Δεκ 2021, 14:04

Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε αλλά στα εργαστήρια των ΕΠΑΛ μπαίνουν 2 καθηγητές μαζί. Φαντάζεστε γιατί....

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6993
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 07 Δεκ 2021, 14:12

Στύγιος έγραψε:
07 Δεκ 2021, 14:04
Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε αλλά στα εργαστήρια των ΕΠΑΛ μπαίνουν 2 καθηγητές μαζί. Φαντάζεστε γιατί....
Τί να φταίει άραγε.. :102:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Δεκ 2021, 14:18

Parrot έγραψε:
07 Δεκ 2021, 14:12
Στύγιος έγραψε:
07 Δεκ 2021, 14:04
Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε αλλά στα εργαστήρια των ΕΠΑΛ μπαίνουν 2 καθηγητές μαζί. Φαντάζεστε γιατί....
Τί να φταίει άραγε.. :102:
Δεν είναι αυτό που φαντάζεσαι. Στα εργαστήρια υπάρχουν άπειρα υλικά που δύνανται να χρησιμοποιηθούν ως "πολεμοφόδια" . :-?:roll:

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Δεκ 2021, 14:18

Τα ΕΠΑΛ είναι το μέλλον.

Μετά τι σπουδές μου θα πάω εκεί.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6993
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 07 Δεκ 2021, 15:13

Στύγιος έγραψε:
07 Δεκ 2021, 14:18
Parrot έγραψε:
07 Δεκ 2021, 14:12
Στύγιος έγραψε:
07 Δεκ 2021, 14:04
Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε αλλά στα εργαστήρια των ΕΠΑΛ μπαίνουν 2 καθηγητές μαζί. Φαντάζεστε γιατί....
Τί να φταίει άραγε.. :102:
Δεν είναι αυτό που φαντάζεσαι. Στα εργαστήρια υπάρχουν άπειρα υλικά που δύνανται να χρησιμοποιηθούν ως "πολεμοφόδια" . :-?:roll:
Ναι, καταλάβα. Τί είναι αυτό που φταίει γι' αυτήν την κατάσταση, ρώτησα..

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Δεκ 2021, 15:15

:102: Ουκ έχω τι ειπείν.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6993
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 07 Δεκ 2021, 15:17

Στύγιος έγραψε:
07 Δεκ 2021, 15:15
:102: Ουκ έχω τι ειπείν.
Αν δεν ξέρεις εσύ, που τα ζεις από μέσα, τότε ποιός ξέρει; :smt017

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24720
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 07 Δεκ 2021, 15:20

Parrot έγραψε:
07 Δεκ 2021, 15:13
Στύγιος έγραψε:
07 Δεκ 2021, 14:18
Parrot έγραψε:
07 Δεκ 2021, 14:12
Τί να φταίει άραγε.. :102:
Δεν είναι αυτό που φαντάζεσαι. Στα εργαστήρια υπάρχουν άπειρα υλικά που δύνανται να χρησιμοποιηθούν ως "πολεμοφόδια" . :-?:roll:
Ναι, καταλάβα. Τί είναι αυτό που φταίει γι' αυτήν την κατάσταση, ρώτησα..
Δική μου εκτίμηση, ότι οι περισσότεροι μαθητές στα έβαλα είναι απ προβληματικες οικογένειες

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών