Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 28 Ιαν 2020, 11:05

Von Mackensen έγραψε:
28 Ιαν 2020, 10:58
Namrail έγραψε:
28 Ιαν 2020, 10:55
Έκαναν κατάληψη γιατί το βίντεο "έφερε σε δυσκολη θέση" τον τραμπουκο συμμαθητή τους.

Δεν υπάρχουν αυτά που ζούμε γαμω το μπελά μου.
Έλα ρε Ναμ. Εσείς δεν κάνατε κατάληψη στα 90ς με αιτήματα του τύπου, πιο πολύ τυρί στις τυρόπιτες, πισίνα στην οροφή του σχολείου κλπ; :P
Όχι δεν κάναμε για τις τυροπιτες. Η μονη κατάληψη που θυμάμαι ήταν αυτή του 99 τότε που βρισκόταν σε αναταραχή ολόκληρη η χώρα λόγω Αρσένη.

Θυμάμαι μάλιστα ότι είχε έρθει και η αστυνομία και είχε προχωρησει σε βίαιη εισβολή στο γυμνάσιο.

Άβαταρ μέλους
Μιλλένιαλ
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: 24 Ιαν 2020, 13:54

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιλλένιαλ » 28 Ιαν 2020, 11:05

Όταν το ΕΠΑΛ έχει τόση περιορισμένη διάρκεια και η κατάσταση ξεκινάει ενδεχομένως από το γυμνάσιο, χρειάζονται δραστικά μέτρα. Μια αρχή είναι εκπαιδευτικές εκδρομές σε φυλακές.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μιλλένιαλ την 28 Ιαν 2020, 11:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το μίσος για τη μπουμεργιά είναι δυνατότερο απ' τα ασφαλιστικά
~~~~
Μίμα για χρήμα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιαν 2020, 11:06

Bazoomba έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:02
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:00
Καλά μου λένε οι γιοί μου ότι είμαι προϊστορικός: στην εποχή μου στο γυμνάσιο (μέσα στο κέντρο του Πειραιά παρακαλώ, όχι σε κανένα χωριό...) ο Γυμνασιάρχης κάθε πρωί στεκόταν στην κεντρική είσοδο του σχολείου και όπως περνάγαμε ένας-ένας έλεγε "εσύ πέρνα", "εσύ πίσω και ξαναέλα" κλπ. Αυτό σήμαινε "εσύ πήγαινε κουρέψου και ξαναέλα"...

Επίσης τύχαινε τότε ο συγκεκριμένος Γυμνασιάρχης να είναι πολύ φίλος του πατέρα μου. Αντι λοιπόν υποτίθεται να έχω "μέσον", είχα το αντίθετο: και ο Γυμνασιάρχης με έβλεπε όχι με καλύτερο αλλά μάλλον με αυστηρότερο μάτι, και ο πατέρας μου έλεγε "πρόσεξε κακομοίρη μη μάθω τίποτα..."

Τι μεσολάβησε, πόσο ηρθε ο κόσμος πάνω κάτω και φτάσαμε στις σημερινές καταστάσεις;;;
Η γενιά σου
Έχεις δίκιο, η γενιά της μεταπολίτευσης ήταν η περισσότερο καταστροφική γενιά. Ανήκω σ' αυτήν. :D

Η δική σου γενιά τι άποψη έχει για τα τεκταινόμενα και τα "οργισμένα παιδιά" γενικώς;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Nero

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 28 Ιαν 2020, 11:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:06
Bazoomba έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:02
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:00
Καλά μου λένε οι γιοί μου ότι είμαι προϊστορικός: στην εποχή μου στο γυμνάσιο (μέσα στο κέντρο του Πειραιά παρακαλώ, όχι σε κανένα χωριό...) ο Γυμνασιάρχης κάθε πρωί στεκόταν στην κεντρική είσοδο του σχολείου και όπως περνάγαμε ένας-ένας έλεγε "εσύ πέρνα", "εσύ πίσω και ξαναέλα" κλπ. Αυτό σήμαινε "εσύ πήγαινε κουρέψου και ξαναέλα"...

Επίσης τύχαινε τότε ο συγκεκριμένος Γυμνασιάρχης να είναι πολύ φίλος του πατέρα μου. Αντι λοιπόν υποτίθεται να έχω "μέσον", είχα το αντίθετο: και ο Γυμνασιάρχης με έβλεπε όχι με καλύτερο αλλά μάλλον με αυστηρότερο μάτι, και ο πατέρας μου έλεγε "πρόσεξε κακομοίρη μη μάθω τίποτα..."

Τι μεσολάβησε, πόσο ηρθε ο κόσμος πάνω κάτω και φτάσαμε στις σημερινές καταστάσεις;;;
Η γενιά σου
Έχεις δίκιο, η γενιά της μεταπολίτευσης ήταν η περισσότερο καταστροφική γενιά. Ανήκω σ' αυτήν. :D

Η δική σου γενιά τι άποψη έχει για τα τεκταινόμενα και τα "οργισμένα παιδιά" γενικώς;
αυτή είναι μια πληροφορία την οποία κρίνω χρήσιμη και δεσμεύομαι να χρησιμοποιήσω στο μέλλον. Ενημερωτικά

boomer

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 28 Ιαν 2020, 11:08

Οι μαθητές διαμαρτύρονται για το γεγονός ότι ο εν λόγω μαθητής στοχοποιήθηκε απο το συγκεκριμένο περιστατικό που είχε συμβεί πριν από έναν χρόνο, ενώ ζητούν καλύτερη συμπεριφορά από τους καθηγητές του σχολείου.

https://www.voria.gr/article/thessaloni ... -me-koptsi
Εικόνα
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 28 Ιαν 2020, 11:11

Bazoomba έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:02
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:00
Καλά μου λένε οι γιοί μου ότι είμαι προϊστορικός: στην εποχή μου στο γυμνάσιο (μέσα στο κέντρο του Πειραιά παρακαλώ, όχι σε κανένα χωριό...) ο Γυμνασιάρχης κάθε πρωί στεκόταν στην κεντρική είσοδο του σχολείου και όπως περνάγαμε ένας-ένας έλεγε "εσύ πέρνα", "εσύ πίσω και ξαναέλα" κλπ. Αυτό σήμαινε "εσύ πήγαινε κουρέψου και ξαναέλα"...

Επίσης τύχαινε τότε ο συγκεκριμένος Γυμνασιάρχης να είναι πολύ φίλος του πατέρα μου. Αντι λοιπόν υποτίθεται να έχω "μέσον", είχα το αντίθετο: και ο Γυμνασιάρχης με έβλεπε όχι με καλύτερο αλλά μάλλον με αυστηρότερο μάτι, και ο πατέρας μου έλεγε "πρόσεξε κακομοίρη μη μάθω τίποτα..."

Τι μεσολάβησε, πόσο ηρθε ο κόσμος πάνω κάτω και φτάσαμε στις σημερινές καταστάσεις;;;
Η γενιά σου
:smt005:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 28 Ιαν 2020, 11:12

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:08
Οι μαθητές διαμαρτύρονται για το γεγονός ότι ο εν λόγω μαθητής στοχοποιήθηκε απο το συγκεκριμένο περιστατικό που είχε συμβεί πριν από έναν χρόνο, ενώ ζητούν καλύτερη συμπεριφορά από τους καθηγητές του σχολείου.

https://www.voria.gr/article/thessaloni ... -me-koptsi
Εικόνα
Έπειτα από ένα χαλαρωτικο ταξίδι στο Ιρκουρτς για 2-3 χρόνια θα μπορούσαν ακομα και αυτά τα παιδιά να γίνουν άνθρωποι.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22896
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 28 Ιαν 2020, 11:14

Nero έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:05
vantono έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:03
GoBack έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:01


Θα εχει ενδιαφερον να μαθουμε και τι ομαδα ειναι ο τυπος.Το παοκ ειναι φραγμενο.
Σε ποια περιοχή έγινε το περιστατικό? Αν ειναι κάτω απο Λάρισα, φραγμένο το γαύρος, αν είναι απο πάνω, φραγμένο το μπάορκ.
μπουγατσία :8)
Κατάλαβα. Πιο φραγμένο κι απο γκουμουτσοκόμματο μυτζήθρας κάτω απο απο την πρώτη υπόστρωση μπουγατσόφυλλου.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 28 Ιαν 2020, 11:22

Εικόνα
:smt005:
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιαν 2020, 11:23

Μιλλένιαλ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:05
Όταν το ΕΠΑΛ έχει τόση περιορισμένη διάρκεια και η κατάσταση ξεκινάει ενδεχομένως από το γυμνάσιο, χρειάζονται δραστικά μέτρα. Μια αρχή είναι εκπαιδευτικές εκδρομές σε φυλακές.
:lol:

Μα για πολλούς μαθητές η φοίτηση σε επαλ, είναι έκτιση ποινής. Τι ακριβώς θα φοβηθούν από τις φυλακές;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 8986
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 28 Ιαν 2020, 11:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:06
Bazoomba έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:02
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:00
Καλά μου λένε οι γιοί μου ότι είμαι προϊστορικός: στην εποχή μου στο γυμνάσιο (μέσα στο κέντρο του Πειραιά παρακαλώ, όχι σε κανένα χωριό...) ο Γυμνασιάρχης κάθε πρωί στεκόταν στην κεντρική είσοδο του σχολείου και όπως περνάγαμε ένας-ένας έλεγε "εσύ πέρνα", "εσύ πίσω και ξαναέλα" κλπ. Αυτό σήμαινε "εσύ πήγαινε κουρέψου και ξαναέλα"...

Επίσης τύχαινε τότε ο συγκεκριμένος Γυμνασιάρχης να είναι πολύ φίλος του πατέρα μου. Αντι λοιπόν υποτίθεται να έχω "μέσον", είχα το αντίθετο: και ο Γυμνασιάρχης με έβλεπε όχι με καλύτερο αλλά μάλλον με αυστηρότερο μάτι, και ο πατέρας μου έλεγε "πρόσεξε κακομοίρη μη μάθω τίποτα..."

Τι μεσολάβησε, πόσο ηρθε ο κόσμος πάνω κάτω και φτάσαμε στις σημερινές καταστάσεις;;;
Η γενιά σου
Έχεις δίκιο, η γενιά της μεταπολίτευσης ήταν η περισσότερο καταστροφική γενιά. Ανήκω σ' αυτήν. :D

Η δική σου γενιά τι άποψη έχει για τα τεκταινόμενα και τα "οργισμένα παιδιά" γενικώς;
Δεν εχει..
Θλιβερο? Ναι
Όμως δεν πιστεύω πως οι άδεξιες διερευνησεις ορίων δεν καταλήγουν καπου..εστω ανορθολογικα.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Ιαν 2020, 12:34

Ασέβαστος έγραψε:
28 Ιαν 2020, 10:46
Lord Brum έγραψε:
27 Ιαν 2020, 14:40
Feindflug έγραψε:
25 Ιαν 2020, 21:13

Δεν χρειάζεται να τους κυνηγήσεις όλους, τύπε. Κάνεις ξεκάθαρο στον αρχηγό της αγέλης ότι ξεπέρασε τα όρια και υπάρχουν συνέπειες από αυτήν την συμπεριφορά του. Πολύ ξεκάθαρο όμως.

Να δεις τέτοιους έφηβους νταήδες για πότε το γυρνάνε στην τρέλα και στο ότι κάνανε πλάκα...
και γιατί να το κάνει? Ένα μεροκάματο πάει να βγάλει η κυρία στο βίντεο όχι να αλλάξει τον κόσμο. Σιγά μην κάτσει να παίξει ξύλο ή να φάει το χρόνο της για να βάλει τάξη στο μπουρδέλο. Εξάλλου παρκινγκ για μογγόλια είναι τα περισότερα ΕΠΑΛ και αυτό το ξέρουν και οι διδάσκοντες και οι διδασκόμενοι.
για να μην ειναι μπουρδελο και παρκινκ για μογγολια. :102:
Για καθηγήτρια την πήρανε όχι για αστυνομικό. Αν θέλουν τα μογγολα να μείνουν μογγολα ας μείνουν δικαίωμα τους αυτή το μισθό της θα τον πάρει. Και που δεν του έσβησε την απουσία υπεραρκετό είναι ως αντίσταση από τη μεριά της. εγώ θα τον άφηνα να φύγει χωρίς απουσία. Σιγά μη σκάσω για τα ζωα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!


Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 28 Ιαν 2020, 12:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:23
Μα για πολλούς μαθητές η φοίτηση σε επαλ, είναι έκτιση ποινής. Τι ακριβώς θα φοβηθούν από τις φυλακές;
τότε γιατί δεν στρέφονται εναντίον αυτού που τους υποχρεώνει;
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί υπάρχουν ακόμα ΕΠΑΛ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιαν 2020, 12:40

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:00
Καλά μου λένε οι γιοί μου ότι είμαι προϊστορικός: στην εποχή μου στο γυμνάσιο (μέσα στο κέντρο του Πειραιά παρακαλώ, όχι σε κανένα χωριό...) ο Γυμνασιάρχης κάθε πρωί στεκόταν στην κεντρική είσοδο του σχολείου και όπως περνάγαμε ένας-ένας έλεγε "εσύ πέρνα", "εσύ πίσω και ξαναέλα" κλπ. Αυτό σήμαινε "εσύ πήγαινε κουρέψου και ξαναέλα"...

Επίσης τύχαινε τότε ο συγκεκριμένος Γυμνασιάρχης να είναι πολύ φίλος του πατέρα μου. Αντι λοιπόν υποτίθεται να έχω "μέσον", είχα το αντίθετο: και ο Γυμνασιάρχης με έβλεπε όχι με καλύτερο αλλά μάλλον με αυστηρότερο μάτι, και ο πατέρας μου έλεγε "πρόσεξε κακομοίρη μη μάθω τίποτα..."

Τι μεσολάβησε, πόσο ηρθε ο κόσμος πάνω κάτω και φτάσαμε στις σημερινές καταστάσεις;;;
οι σημερινες καταστασεις ειναι καλυτερες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών