Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 27 Ιαν 2020, 15:50

Naida έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:45
Εννοείς αν θα ήμουν οκ να χτυπάει η αστυνομία κάποιον για να του εκμαιεύσει πληροφορίες για τα χρυσαφικα μου; με σαφήνεια σου λέω πως δεν θα ήμουν οκ να τον χτυπάει η αστυνομία. Θα είχα όμως την επιθυμία να τον χτυπήσω εγώ. Επίσης να σου πω ότι γνωστή μου που ερχόταν σπίτι μου, την βοηθούσα όπως μπορούσα γιατί περνούσε δύσκολα μου έκλεψε ότι είχα από χρυσαφικό ανάμεσα τους κάτι που είχε μεγάλη συναισθηματική αξία. Μετά έκοψε επαφές. Δεν της είπα ποτέ τίποτα.
Εικόνα
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Nero

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 27 Ιαν 2020, 15:50

Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:31
Νaida, μία υπόθεση και ελπίζω να απαντήσεις, όχι σαν τον ΑΧΑΡΙΣΤΟ που έφυγε τρέχοντας αφού ζήτησε να σβηστεί η ερώτησή μου.
Έστω ότι σε ληστεύουν, ότι σηκώνουν από το σπίτι σου ό,τι αξίας έχεις όχι μόνον υλικής αλλά και συναισθηματικής (πχ: κοσμήματα από τη γιαγιά).
Η αστυνομία πιάνει τη σπείρα και αυτοί δεν λένε λέξη πού έχουν τα κλοπιμαία. (Και γιατί να πουν αν δεν φάνε ξύλο και αν φάνε λίγα χρονάκια με αναστολή; Χαζοί είναι;)
Τι μέθοδο θα ήθελες να χρησιμοποιήσει η αστυνομία για να τους αναγκάσει να μιλήσουν; Απειλές, ξύλο, μασάζ, αγιουβέρδα, αρωματοθεραπεία, ηχοθεραπεία, ρεφλεξολογία, όλα τα παραπάνω;





















Γιατί όταν θέλεις να χτυπήσεις τους αριστερούς, να θυμάσαι ότι το ευαίσθητο σημείο τους είναι η τσέπη τους :smt047 και ας λένε για κοινοκτημοσύνη και άλλες μπούρδες. :smt047

Jujuna μου, νομίζω ότι αυτό που προτείνεις είναι βασανισμός, και ο βασανισμός κρατουμένων γενικά τιμωρείται απο αρκετές διεθνείς συμβάσεις, νομίζω και απο την ελληνική νομοθεσία

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17162
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 27 Ιαν 2020, 15:53

Naida έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:45
Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:31
Naida έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:03


Να μας το ξαναπείς όταν το νιώσεις και τσούξει το μαγουλάκι σου.
Νaida, μία υπόθεση και ελπίζω να απαντήσεις, όχι σαν τον ΑΧΑΡΙΣΤΟ που έφυγε τρέχοντας αφού ζήτησε να σβηστεί η ερώτησή μου.
Έστω ότι σε ληστεύουν, ότι σηκώνουν από το σπίτι σου ό,τι αξίας έχεις όχι μόνον υλικής αλλά και συναισθηματικής (πχ: κοσμήματα από τη γιαγιά).
Η αστυνομία πιάνει τη σπείρα και αυτοί δεν λένε λέξη πού έχουν τα κλοπιμαία. (Και γιατί να πουν αν δεν φάνε ξύλο και αν φάνε λίγα χρονάκια με αναστολή; Χαζοί είναι;)
Τι μέθοδο θα ήθελες να χρησιμοποιήσει η αστυνομία για να τους αναγκάσει να μιλήσουν; Απειλές, ξύλο, μασάζ, αγιουβέρδα, αρωματοθεραπεία, ηχοθεραπεία, ρεφλεξολογία, όλα τα παραπάνω;


Γιατί όταν θέλεις να χτυπήσεις τους αριστερούς, να θυμάσαι ότι το ευαίσθητο σημείο τους είναι η τσέπη τους :smt047 και ας λένε για κοινοκτημοσύνη και άλλες μπούρδες. :smt047
Εννοείς αν θα ήμουν οκ να χτυπάει η αστυνομία κάποιον για να του εκμαιεύσει πληροφορίες για τα χρυσαφικα μου; με σαφήνεια σου λέω πως δεν θα ήμουν οκ να τον χτυπάει η αστυνομία. Θα είχα όμως την επιθυμία να τον χτυπήσω εγώ. Επίσης να σου πω ότι γνωστή μου που ερχόταν σπίτι μου, την βοηθούσα όπως μπορούσα γιατί περνούσε δύσκολα μου έκλεψε ότι είχα από χρυσαφικό ανάμεσα τους κάτι που είχε μεγάλη συναισθηματική αξία. Μετά έκοψε επαφές. Δεν της είπα ποτέ τίποτα.
.
Εντάξει λοιπόν, θα μας ληστεύουν θα μας δέρνουν και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Θα τους συλλαμβάνουν, θα τρώνε 2-3 χρόνια με αναστολή και όλα καλά. Μόλις βγουν θα πάνε να πουλήσουν τα πράγματά σου και θα ληστέψουν πάρα δίπλα
Και αν ορμήσεις εσύ σε σπείρα Γεωργιανών να τους χτυπήσεις, καλή τύχη σου εύχομαι.


elchav έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:50
Εικόνα
Βρε καλώς τον! Τι κάνεις;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 27 Ιαν 2020, 15:56

Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:53
elchav έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:50
Εικόνα
Βρε καλώς τον! Τι κάνεις;
comme ci, comme ça
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιαν 2020, 15:57

Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:53

Εντάξει λοιπόν, θα μας ληστεύουν θα μας δέρνουν και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Θα τους συλλαμβάνουν, θα τρώνε 2-3 χρόνια με αναστολή και όλα καλά. Μόλις βγουν θα πάνε να πουλήσουν τα πράγματά σου και θα ληστέψουν πάρα δίπλα
Και αν ορμήσεις εσύ σε σπείρα Γεωργιανών να τους χτυπήσεις, καλή τύχη σου εύχομαι.

Με φοβούνται οι Γεωργιανοι, δεν χρειάζεται να τους χτυπήσω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17162
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 27 Ιαν 2020, 15:58

Nero έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:50
Juno μου, νομίζω ότι αυτό που προτείνεις είναι βασανισμός, και ο βασανισμός κρατουμένων γενικά τιμωρείται απο αρκετές διεθνείς συμβάσεις, νομίζω και απο την ελληνική νομοθεσία
Fixed και είναι η τελευταία φορά που σου απαντάω ενώ με αποκαλείς έτσι.
Μάλλον για αυτόν τον λόγο που λες δεν έχουν συλλάβει ακόμα τους δράστες του φόνου του εντεκάχρονου στο Μενίδι. Αυτοί δεν ομολογούν, η αστυνομία δεν τους αγγίζει, αδιέξοδο.
Τώρα ποιος τους υπολογίζει τους χαροκαμένους γονείς, σημασία έχει να μην ακουμπήσει κανείς γυφτάκι που τον βρίζει.



Naida έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:57
Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:53

Εντάξει λοιπόν, θα μας ληστεύουν θα μας δέρνουν και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Θα τους συλλαμβάνουν, θα τρώνε 2-3 χρόνια με αναστολή και όλα καλά. Μόλις βγουν θα πάνε να πουλήσουν τα πράγματά σου και θα ληστέψουν πάρα δίπλα
Και αν ορμήσεις εσύ σε σπείρα Γεωργιανών να τους χτυπήσεις, καλή τύχη σου εύχομαι.

Με φοβούνται οι Γεωργιανοι, δεν χρειάζεται να τους χτυπήσω.
Νόμιζα ότι μιλάμε σοβαρά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιαν 2020, 16:04

Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:58


Νόμιζα ότι μιλάμε σοβαρά.
Κι εγώ.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Nero

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 27 Ιαν 2020, 16:06

Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:58
Nero έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:50
Juno μου, νομίζω ότι αυτό που προτείνεις είναι βασανισμός, και ο βασανισμός κρατουμένων γενικά τιμωρείται απο αρκετές διεθνείς συμβάσεις, νομίζω και απο την ελληνική νομοθεσία
Fixed και είναι η τελευταία φορά που σου απαντάω ενώ με αποκαλείς έτσι.
Μάλλον για αυτόν τον λόγο που λες δεν έχουν συλλάβει ακόμα τους δράστες του φόνου του εντεκάχρονου στο Μενίδι. Αυτοί δεν ομολογούν, η αστυνομία δεν τους αγγίζει, αδιέξοδο.
Τώρα ποιος τους υπολογίζει τους χαροκαμένους γονείς, σημασία έχει να μην ακουμπήσει κανείς γυφτάκι που τον βρίζει.
δεν είναι απαραίτητη η ομολογία για να υπάρξει καταδίκη δε κουκλί, μπορεί να υπάρξει χωρίς αυτή, δόξα τω θεό :) Αυτό λέω δε σε συγκινεί; καθόλου; Η προστασία του κάθε ανθρώπου απο το βασανιστήριο; Θέλω να πω, αν στη θέση του γυφτακίου ήμουν εγώ, κ εγώ ήμουν αθώος αλλά ο αστυνόμος έκρινε ότι είχα κάποια σχέση με την υπόθεση αλλά δεν είχα, παρόλα αυτά με βασάνιζε για να πάρει μια κατάθεση, δε σε συγκινεί που εμένα με βασάνισε άδικα;

και είναι το άλλο juno μου: το βασανιστηριο είναι βασανιστήριο, κατσλαβαίνεις ότι για να το σταματήσει κανείς είναι διατεθειμένος να κάνει τα πάντα, αυτή είναι και η δύναμη του βασανιστηρίου εξάλλου ε; :) Αν ο βασανιζόμενος αντιληφθεί ότι αυτό που χρειάζεται για να σταματήσει είναι μια ομολογία, είναι διατεθειμένος να την παρέχει, είτε είναι πραγματική είτε όχι, αυτό δεν τον ενδιαφέρει εκείνη τη στιγμή. Αυτή είναι βλέπεις η αδυναμία του βασανιστηρίου ως τακτική εκμαίευσης πληροφοριών :102:

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14674
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 27 Ιαν 2020, 16:07

Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:58
Fixed και είναι η τελευταία φορά που σου απαντάω ενώ με αποκαλείς έτσι.
Μάλλον για αυτόν τον λόγο που λες δεν έχουν συλλάβει ακόμα τους δράστες του φόνου του εντεκάχρονου στο Μενίδι. Αυτοί δεν ομολογούν, η αστυνομία δεν τους αγγίζει, αδιέξοδο.
Τώρα ποιος τους υπολογίζει τους χαροκαμένους γονείς, σημασία έχει να μην ακουμπήσει κανείς γυφτάκι που τον βρίζει.
μάλιστα.αν κάποιος ηλίθιος μπάτσος υποψιάζεται εσένα το θεωρείς δύσκολο να ομολογήσεις έτσι και δείξει ζήλο?

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιαν 2020, 16:09

nowhere έγραψε:
27 Ιαν 2020, 16:07
Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:58
Fixed και είναι η τελευταία φορά που σου απαντάω ενώ με αποκαλείς έτσι.
Μάλλον για αυτόν τον λόγο που λες δεν έχουν συλλάβει ακόμα τους δράστες του φόνου του εντεκάχρονου στο Μενίδι. Αυτοί δεν ομολογούν, η αστυνομία δεν τους αγγίζει, αδιέξοδο.
Τώρα ποιος τους υπολογίζει τους χαροκαμένους γονείς, σημασία έχει να μην ακουμπήσει κανείς γυφτάκι που τον βρίζει.
μάλιστα.αν κάποιος ηλίθιος μπάτσος υποψιάζεται εσένα το θεωρείς δύσκολο να ομολογήσεις έτσι και δείξει ζήλο?
Δεν θα την πιάσουν ποτέ βρε. Αφού ταξις και ηθική.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17162
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 27 Ιαν 2020, 16:10

nowhere έγραψε:
27 Ιαν 2020, 16:07
Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:58
Fixed και είναι η τελευταία φορά που σου απαντάω ενώ με αποκαλείς έτσι.
Μάλλον για αυτόν τον λόγο που λες δεν έχουν συλλάβει ακόμα τους δράστες του φόνου του εντεκάχρονου στο Μενίδι. Αυτοί δεν ομολογούν, η αστυνομία δεν τους αγγίζει, αδιέξοδο.
Τώρα ποιος τους υπολογίζει τους χαροκαμένους γονείς, σημασία έχει να μην ακουμπήσει κανείς γυφτάκι που τον βρίζει.
μάλιστα.αν κάποιος ηλίθιος μπάτσος υποψιάζεται εσένα το θεωρείς δύσκολο να ομολογήσεις έτσι και δείξει ζήλο?
Τι να ομολογήσω; Ότι ήμουν κάπου ενώ υπάρχουν αποδείξεις πως ήμουν κάπου αλλού;
Εγώ έδωσα συγκεκριμένα παραδείγματα. Στο ένα του πιάνουν και θέλουν να μάθουν πού έχουν αυτά που έκλεψαν άλλες φορές και στο άλλο γινόταν γιορτή επειδή δεν προφυλακίστηκε μία τζίπσυ-βαποράκι, άρα όλοι οι παρευρισκόμενοι ήξεραν ποιος έριχνε μπαλωθιές και σκότωσε το παιδάκι. Δεν είπα να αρπάξουν τον πρώτο που θα περνάει από μπροστά τους γιατί έτσι.


Nero έγραψε:
27 Ιαν 2020, 16:06
... Αν ο βασανιζόμενος αντιληφθεί ότι αυτό που χρειάζεται για να σταματήσει είναι μια ομολογία, είναι διατεθειμένος να την παρέχει, είτε είναι πραγματική είτε όχι, αυτό δεν τον ενδιαφέρει εκείνη τη στιγμή. Αυτή είναι βλέπεις η αδυναμία του βασανιστηρίου ως τακτική εκμαίευσης πληροφοριών :102:
Δηλαδή πχ να πει ένα μέρος όπου είναι τα κλοπιμαία και να λέει ψέματα; :smt005:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Nero

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 27 Ιαν 2020, 16:14

Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 16:10
nowhere έγραψε:
27 Ιαν 2020, 16:07
Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:58
Fixed και είναι η τελευταία φορά που σου απαντάω ενώ με αποκαλείς έτσι.
Μάλλον για αυτόν τον λόγο που λες δεν έχουν συλλάβει ακόμα τους δράστες του φόνου του εντεκάχρονου στο Μενίδι. Αυτοί δεν ομολογούν, η αστυνομία δεν τους αγγίζει, αδιέξοδο.
Τώρα ποιος τους υπολογίζει τους χαροκαμένους γονείς, σημασία έχει να μην ακουμπήσει κανείς γυφτάκι που τον βρίζει.
μάλιστα.αν κάποιος ηλίθιος μπάτσος υποψιάζεται εσένα το θεωρείς δύσκολο να ομολογήσεις έτσι και δείξει ζήλο?
Τι να ομολογήσω; Ότι ήμουν κάπου ενώ υπάρχουν αποδείξεις πως ήμουν κάπου αλλού;
Εγώ έδωσα συγκεκριμένα παραδείγματα. Στο ένα του πιάνουν και θέλουν να μάθουν πού έχουν αυτά που έκλεψαν άλλες φορές και στο άλλο γινόταν γιορτή επειδή δεν προφυλακίστηκε μία τζίπσυ-βαποράκι, άρα όλοι οι παρευρισκόμενοι ήξεραν ποιος έριχνε μπαλωθιές και σκότωσε το παιδάκι. Δεν είπα να αρπάξουν τον πρώτο που θα περνάει από μπροστά τους γιατί έτσι.


Nero έγραψε:
27 Ιαν 2020, 16:06
... Αν ο βασανιζόμενος αντιληφθεί ότι αυτό που χρειάζεται για να σταματήσει είναι μια ομολογία, είναι διατεθειμένος να την παρέχει, είτε είναι πραγματική είτε όχι, αυτό δεν τον ενδιαφέρει εκείνη τη στιγμή. Αυτή είναι βλέπεις η αδυναμία του βασανιστηρίου ως τακτική εκμαίευσης πληροφοριών :102:
Δηλαδή πχ να πει ένα μέρος όπου είναι τα κλοπιμαία και να λέει ψέματα; :smt005:
στο υπόλοιπο δεν απάντησες όμως και με στεναχωρείς

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14674
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 27 Ιαν 2020, 16:21

Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 16:10
Τι να ομολογήσω; Ότι ήμουν κάπου ενώ υπάρχουν αποδείξεις πως ήμουν κάπου αλλού;
Εγώ έδωσα συγκεκριμένα παραδείγματα. Στο ένα του πιάνουν και θέλουν να μάθουν πού έχουν αυτά που έκλεψαν άλλες φορές και στο άλλο γινόταν γιορτή επειδή δεν προφυλακίστηκε μία τζίπσυ-βαποράκι, άρα όλοι οι παρευρισκόμενοι ήξεραν ποιος έριχνε μπαλωθιές και σκότωσε το παιδάκι. Δεν είπα να αρπάξουν τον πρώτο που θα περνάει από μπροστά τους γιατί έτσι.
όχι,ήσουν κοντά στην έγκλημα [φαίνεται στο κινητό σου],έκανες ύποπτες κινήσεις [έψαχνες να παρκάρεις],φαίνεσαι ύποπτη φάτσα,σε σαπακιάζουν,ομολογείς.πως σου φαίνεται?

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιαν 2020, 16:26

Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 16:10
Nero έγραψε:
27 Ιαν 2020, 16:06
... Αν ο βασανιζόμενος αντιληφθεί ότι αυτό που χρειάζεται για να σταματήσει είναι μια ομολογία, είναι διατεθειμένος να την παρέχει, είτε είναι πραγματική είτε όχι, αυτό δεν τον ενδιαφέρει εκείνη τη στιγμή. Αυτή είναι βλέπεις η αδυναμία του βασανιστηρίου ως τακτική εκμαίευσης πληροφοριών :102:
Δηλαδή πχ να πει ένα μέρος όπου είναι τα κλοπιμαία και να λέει ψέματα; :smt005:
Noμίζω ότι έχετε αμφότεροι λάθος προσέγγιση γιατί βάζετε σε λάθος σημείο την αιτία απαγόρευσης βασανιστηρίων.

Η απαγόρευση βασίζεται στο ίδιο ακριβώς σκεπτικό που δίνει προτεραιότητα στα ανθρώπινα δικαιώματα του θύτη, ανεξαρτήτως του ηθικού ή υλικού κόστους για το θύμα, ακόμη και σε περιπτώσεις που η ενοχή είναι αναμφισβήτητη, χωρίς να συνυπολογίζεται ο βαθμός εγκλήματος του θύτη. Εννοώ ότι είτε πρόκειται για κάποιον που συνελήφθη επ' αυτοφώρω στη διαφυγή από μια ληστεία, είτε για έναν απαγωγέα παιδιού, είτε για κάποιον βομβιστή, τα βασανιστήρια απαγορεύονται.

Το πως θα αντιδρούσε ο καθένας από μας σε προσωπική αντιπαράθεση με τον εν λόγω, είναι άλλο θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 27 Ιαν 2020, 16:46

Juno έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:58
Naida έγραψε:
27 Ιαν 2020, 15:57
Με φοβούνται οι Γεωργιανοι, δεν χρειάζεται να τους χτυπήσω.
Νόμιζα ότι μιλάμε σοβαρά.
μην πέφτεις σε τέτοια λάθη.
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών