Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 26 Ιαν 2020, 21:27

Βλήμα έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:19
...
Το πού κατατάσσομαι πολιτικά δεν αλλάζει τίποτα από το γεγονός ότι ο μπάτσος χτύπησε 11χρονο παιδί κι εσύ το θεωρείς "κλαψούρισμα".
Όμως ο μπάτσος τώρα είναι χεσμένος και κρύβεται λαγούμι του μαζί με τα υπόλοιπα τρωκτικά, οπότε, ευτυχώς, η κοινωνία απέχει από την κόλαση επί γης που ονειρεύεσαι.
Όλα τα άλλα είναι δεξιό παραλήρημα, λίγο πριν φτάσουμε στο Γράμμο και το Βίτσι.
Ομορφιά μου δεν θα φτάσουμε ποτέ σε νέο Γράμμο & Βίτσι. Είναι σίγουρο βεβαια πως θα συνεχίσετε να σηκώνετε κουρνιαχτό για όσο σας παίρνει ακόμη και για τα πιο ασήμαντα θέματα. Αλλά κάθε μέρα θα γίνεστε όλο και λιγότεροι, γιατί όλο και λιγότεροι θα πιστεύουν σε αυτά που λέτε και στο ηθικό πλεονέκτημα που νομίζετε πως έχετε. Και βεβαια, καθώς θα λιγοστεύετε τόσο περισσότερο θόρυβο θα κάνετε. Σαν ασυντήρητα Trabant. Και στο τέλος θα έχετε το τέλος που είχαν και τα Trabant. Θα εξαφανιστείτε και δεν θα μιλάει κανείς πια για σας...

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 26 Ιαν 2020, 21:32

enaon έγραψε:
26 Ιαν 2020, 19:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιαν 2020, 19:12
Μα από τη στιγμή που υπήρχε ο Άρειος Πάγος, είναι σαφές ότι υπήρχαν και αρμόδιες αστικές υπηρεσίες.
είσαι σίγουρη ότι υπήρχαν ή το συνάγεις; Νομίζω δεν υπήρχαν, θα το δω ξανά μετά, αλλά ελπίζω να με γλυτώσει τον κόπο ο νερο :lol:
Ακομη και ο Σωκράτης χρημάτισε για ένα διαστημα αστυνόμος κυκλοφορούσε με μια μαγκούρα στο χέρι
Από τον 5ο π.χ αιώνα, όταν τέθηκαν οι βάσεις του μεγαλείου και της ακμής των Αθηνών, καθιερώθηκαν και αστυνομικές Αρχές, που είχαν σαν αποστολή ανάλογη με αυτή των σύγχρονων Αστυνομικών Αρχών. Κύριο μέλημα αυτής της πρώτης αρχαίας Αστυνομίας ήταν η ευκοσμία, η υγιεινή και η καθαριότητα, η προστασία των ηθών, η αγορανομική επιτήρηση, η επιτήρηση των οικοδομών, η επιτήρηση των ξένων, η πρόληψη των δημοσίων δυστυχημάτων και πολλά άλλα αντικείμενα τα οποία σήμερα αποτελούν συνήθεις και καθημερινές ενασχολήσεις μιας σύγχρονης και εύρυθμης αστυνομίας. Είναι εξακριβωμένο ιστορικά ότι οι ποικιλόμορφες αυτές αστυνομικές ασχολίες δεν ήταν στη μέριμνα μιας και μόνης Αστυνομικής Αρχής αλλά ήταν λεπτομερώς κατανεμημένες σε διαφόρους αρχές της Πολιτείας.

Η εποπτεία όλων τούτων των αρχών, ως προς την αστυνομική εξουσία, ανήκε στο ανώτατο Αθηναϊκό δικαστήριο, τον Άρειο Πάγο.

Άρχοντες που εκτελούσαν αστυνομικά καθήκοντα στη πολιτεία των Αθηναίων ήσαν οι " Α σ τ υ ν ό μ ο ι ", για την αστυνόμευση των οδών , οι "Α γ ο ρ α ν ό μ ο ι", οι "Σ ι τ ώ ν ε ς ή Σ ι τ ο φ ύ λ α κ ε ς ", οι "Μ ε τ ρ ο ν ό μ ο ι" και οι "Ε π ι μ ε λ η τ έ ς Ε μ π ο ρ ί ο υ" για την αστυνόμευση της αγοράς και του εμπορίου. Άλλοι άρχοντες που εκτελούσαν Αστυνομικά καθήκοντα ήταν οι "Γ υ ν α ι κ ο ν ό μ ο ι", οι "Τ ε ι χ ο π ο ι ο ί", οι "Επιμελητές των υδάτων (κρουνών)", οι "φύλακες λιμένων", οι "Ένδεκα", οι "Στρατηγοί", και ιδίως ο "Πολέμαρχος", οι "Πρυτάνεις", και οι "Περίπολοι".

Από τους ανωτέρω ειδικότερα οι "Αστυνόμοι" είχαν την επίβλεψη των οδών και της καθαριότητας της πόλης, τη συντήρηση των κτηματικών ορίων, για να προλαμβάνονται οι διαφορές , την επιμέλεια του ιερού Ναού της Πανδήμου Αφροδίτης και καθήκοντα Αστυνομίας Ηθών.

Οι "Αγορανόμοι" ασκούσαν ειδική επίβλεψη στις τιμές και στη καθαριότητα των τροφίμων , οι "Σιτοφύλακες" ασκούσαν εποπτεία στο εμπόριο σιτηρών ειδικά, οι δε "Επιμελητές Εμπορίου" ασκούσαν εποπτεία στη διακομιδή και επάρκεια των βιοτικών αγαθών.

Οι "Γυναικονόμοι" κατά τον Πλούταρχο ασκούσαν αστυνόμευση επί των ηθών, "εζημίουν τους ακοσμούντας".
Οι "Τειχοποιοί", επόπτευαν το μεγαλύτερο έργο της Ελληνικής Αρχαιότητας. Ήταν δέκα και εξελέγχονταν ένας από κάθε φυλή. Επιμελούνταν την συντήρηση και επισκευή του μέρους των τειχών που είχαν ανατεθεί σε κάθε φυλή.

Οι "Επιμελητές Υδάτων" (κρουνών) ,επιμελούνταν την διανομή του νερού και τη καθαριότητα των πηγών, οι δε "φύλακες λιμένων", ασκούσαν εποπτεία στα πλωτά μέσα και στην κίνηση στα λιμάνια.

Οι "Ένδεκα" επιμελούνταν κυρίως την εκτέλεση των καταδιωκτικών αποφάσεων σε θάνατο. Οι "Στρατηγοί" ασκούσαν εξουσία στους Στρατευμένους πολίτες, ενώ επικεφαλής των Αστυνομικών Εξουσιών ήταν ο "Πολέμαρχος" ο οποίος είχε και την επίβλεψη των ξένων.

Οι "Πρυτάνεις" ασκούσαν αστυνόμευση στη βουλή και την Εκκλησία του Δήμου, οι δε "Περίπολοι" ήταν υποχρεωτικά στρατευμένοι νέοι από 18-20 ετών, οι οποίοι αναλάμβαναν να φυλάνε τη πόλη και τα φρούρια της Αττικής.

Να σημειωθεί ότι πολλές μεγάλες προσωπικότητες της Αρχαίας Αθήνας διαχειρίσθηκαν αστυνομικέ αρχές όπως ο νικητής της Σαλαμίνας Θεμιστοκλής ο οποίος διετέλεσε "Επιμελητής κρουνών" ο μεγάλος ρήτορας Δημοσθένης ο οποίος διετέλεσε "Σιτώνης", ο Επαμεινώνδας των Θηβών ο οποίος διετέλεσε "Υδρονομέας".
Αρχαίοι συγγραφείς, όπως ο Πλάτωνας στους "Νόμους" του (ΙΑ΄ 918α΄), δραματικοί ποιητές, όπως ο Σοφοκλής, Φιλόσοφοι όπως ο Αριστοτέλης, ο μέγας ρήτορας της αρχαιότητας Δημοσθένης μας πληροφορούν για τους Αστυνομικούς θεσμούς στην αρχαιότητα.
Πηγή: iefimerida.gr -οτι βρήκα πρόχειρο :102:

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 26 Ιαν 2020, 21:35

Hector Buas έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:27
Βλήμα έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:19
...
Το πού κατατάσσομαι πολιτικά δεν αλλάζει τίποτα από το γεγονός ότι ο μπάτσος χτύπησε 11χρονο παιδί κι εσύ το θεωρείς "κλαψούρισμα".
Όμως ο μπάτσος τώρα είναι χεσμένος και κρύβεται λαγούμι του μαζί με τα υπόλοιπα τρωκτικά, οπότε, ευτυχώς, η κοινωνία απέχει από την κόλαση επί γης που ονειρεύεσαι.
Όλα τα άλλα είναι δεξιό παραλήρημα, λίγο πριν φτάσουμε στο Γράμμο και το Βίτσι.
Ομορφιά μου δεν θα φτάσουμε ποτέ σε νέο Γράμμο & Βίτσι. Είναι σίγουρο βεβαια πως θα συνεχίσετε να σηκώνετε κουρνιαχτό για όσο σας παίρνει ακόμη και για τα πιο ασήμαντα θέματα. Αλλά κάθε μέρα θα γίνεστε όλο και λιγότεροι, γιατί όλο και λιγότεροι θα πιστεύουν σε αυτά που λέτε και στο ηθικό πλεονέκτημα που νομίζετε πως έχετε. Και βεβαια, καθώς θα λιγοστεύετε τόσο περισσότερο θόρυβο θα κάνετε. Σαν ασυντήρητα Trabant. Και στο τέλος θα έχετε το τέλος που είχαν και τα Trabant. Θα εξαφανιστείτε και δεν θα μιλάει κανείς πια για σας...
σωστος!! :smt038

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 26 Ιαν 2020, 21:36

Hector Buas έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:27
Ομορφιά μου δεν θα φτάσουμε ποτέ σε νέο Γράμμο & Βίτσι. Είναι σίγουρο βεβαια πως θα συνεχίσετε να σηκώνετε κουρνιαχτό για όσο σας παίρνει ακόμη και για τα πιο ασήμαντα θέματα. Αλλά κάθε μέρα θα γίνεστε όλο και λιγότεροι, γιατί όλο και λιγότεροι θα πιστεύουν σε αυτά που λέτε και στο ηθικό πλεονέκτημα που νομίζετε πως έχετε. Και βεβαια, καθώς θα λιγοστεύετε τόσο περισσότερο θόρυβο θα κάνετε. Σαν ασυντήρητα Trabant. Και στο τέλος θα έχετε το τέλος που είχαν και τα Trabant. Θα εξαφανιστείτε και δεν θα μιλάει κανείς πια για σας...
1.Την προσφώνηση "ομορφιά μου" την αντέγραψες από εμένα. Δεν με πειράζει, η μίμηση είναι η μεγαλύτερη κολακεία.
2. Επανέλαβες τις ίδιες μαλακίες που είχες γράψει στο προηγούμενο ποστ και που ήταν από την αρχή άκυρες. Εκτός κι αν θεωρήσουμε ότι το "Είναι σίγουρο βεβαια πως θα συνεχίσετε να σηκώνετε κουρνιαχτό για όσο σας παίρνει ακόμη και για τα πιο ασήμαντα θέματα" το λες σε σχέση με το θέμα που τρέχει, οπότε ακόμα χειρότερα.
Υπάρχει άθρωπος που σου δίνει καμιά σημασία;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8749
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 26 Ιαν 2020, 21:37

Hector Buas έγραψε:
26 Ιαν 2020, 15:05
Αυτή η μόνιμη κλάψα των αριστερών για το παραμικρό πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει...
:str8jack:
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 26 Ιαν 2020, 21:37

Μου κάνει εντύπωση ότι όλοι εσείς του "νόμου και της τάξης",βρίσκετε κάθε πιθανή (ή απίθανη) δικαιολογία για μιά κατάφορη παραβίαση του νόμου.
Πουθενά,αλλά ΠΟΥΘΕΝΑ,δεν προβλέπεται η χρήση βίας για "συνετισμό".Η βία απ`τα όργανα του κράτους προβλέπεται μόνο για συγκεκριμένες περιπτώσεις και σίγουρα όχι σε ανήλικους .
Προφανώς μόλις κάνει ή πει κάτι που δεν σας αρέσει το παιδί σας,του αστράφτετε μιά μπάτσα γιατί "κι εμείς φάγαμε ξύλο,τι πάθαμε;"
Κρίμα για το παιδί σας αφού δεν μπορεί να στοιχειθετηθεί η παρανομία,αλλά δεν θα το εφαρμόσουμε και παντού.
ΜΠΑΤΣΟΣ χαστουκίζει παιδί,το οποίο δεν πρόκειται να συλληφθεί και προβάλει αντίσταση,είναι ποινικό αδίκημα.Τόσο απλά.
Αν εσείς καβλώνετε βλέπωντας άντρες να χτυπάνε παιδιά,καλύτερα να ζητήσετε βοήθεια ή να περάσετε θηλειά για να ξεμπερδεύουμε.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιαν 2020, 21:37

Στύγιος έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:11

Εμένα έρχονται και με προσφωνούν με το κύριε και με το επώνυμο 10 και βάλε χρόνια μετά, κι αυτό είναι η μεγαλύτερη αναγνώριση.
Εγώ κρίνω αυτό που βλέπω εδώ, αγαπητέ μου. Όπως κι εσείς άλλωστε.

Το να χρησιμοποιεί κάποιος το "εσείς" στο χαλαρό και να αρχίζει τα "εγώ και οι ιδέες μου" σ' αυτά από τα οποία θέλει να αποστασιοποιηθεί, όταν παίζουν και τον ίδιο στο β' πληθυντικό, είναι τουλάχιστον αφελές.

Όπως είναι αφελές και το άβαταρ που διάλεξες επειδή ακόμη παίζεις στο πρασινοφρουρίστικο μοτίβο "γουάου, μοιράζω πόνο στους εθνογκαγκά". Γενικώς, ξεκολλήστε λίγο, κάποιοι αριστερίζοντες μπορείτε καλύτερα. Κάποιοι σαφώς όχι.

Αυτά από μια χουντοδεξιά θείτσα που ξερνάει ακόμη μια φορά τη χολή της στο πρόσωπο ενός μικρού παιδιού για να υπερασπιστεί τους εν δυνάμει δολοφόνους και τους βιαστές ονείρων.

Θα μπορούσα να το εμπλουτίσω αλλά βαριέμαι. Οποιαδήποτε λογοτεχνική προσθήκη, δεκτή.
Απλώς γράψτε κάτι μη αναμενόμενο, έστω μία φορά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10814
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 26 Ιαν 2020, 21:43

Βλήμα έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:24
under έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:22
Σιγουρα καποια μαλακια θα ειπε το γυφτακι και εφαγε το φουσκο.Big deal...
Αν ήταν νόμιμο να βαράμε όποιον λέει μαλακίες εσύ θα είχες μείνει ανάπηρος.
:smt005:

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 26 Ιαν 2020, 21:46

under έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:22
Σιγουρα καποια μαλακια θα ειπε το γυφτακι και εφαγε το φουσκο.Big deal...
Μια φορά έπιασα ένα μικρο να κλέβει -του φέρθηκα καλά και του έδωσα και κατι
την επόμενη φορά ξαναεπιχείρησε να κλέψει τον έδιωξα ευγενικά και το τι βρισίδι μου έριξε δεν γράφεται !! :smt047
οπότε φαντάζομαι τι άκουσε ο αστυνομικός για να έχει αυτήν την αντίδραση

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Ιαν 2020, 21:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:37
Στύγιος έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:11

Εμένα έρχονται και με προσφωνούν με το κύριε και με το επώνυμο 10 και βάλε χρόνια μετά, κι αυτό είναι η μεγαλύτερη αναγνώριση.
Εγώ κρίνω αυτό που βλέπω εδώ, αγαπητέ μου. Όπως κι εσείς άλλωστε.

Το να χρησιμοποιεί κάποιος το "εσείς" στο χαλαρό και να αρχίζει τα "εγώ και οι ιδέες μου" σ' αυτά από τα οποία θέλει να αποστασιοποιηθεί, είναι τουλάχιστον αφελές.

Όπως είναι αφελές και άβαταρ που διάλεξες επειδή ακόμη παίζεις στο πρασινοφρουρίστικο μοτίβο "γουάου, μοιράζω πόνο στους εθνογκαγκά". Γενικώς, ξεκολλήστε λίγο, κάποιοι αριστερίζοντες μπορείτε καλύτερα. Κάποιοι σαφώς όχι.

Αυτά από μια χουντοδεξιά θείτσα που ξερνάει ακόμη μια φορά τη χολή της στο πρόσωπο ενός μικρού παιδιού για να υπερασπιστεί τους εν δυνάμει δολοφόνους και τους βιαστές ονείρων.

Θα μπορούσα να το εμπλουτίσω αλλά βαριέμαι. Οποιαδήποτε λογοτεχνική προσθήκη, δεκτή.
Απλώς γράψτε κάτι μη αναμενόμενο, έστω μία φορά.
Εγώ σε σέβομουν ΓΑΛΗ , και μ' άρεσε ο διάλογος μαζί σου. "Συφίλιασα" με κάποιους προσβλητικούς περί αριστεράς χαρακτηρισμούς.

Και σε συμπαθώ ιδιαίτερα, να ξέρεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στύγιος την 26 Ιαν 2020, 21:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 26 Ιαν 2020, 21:47

Βλήμα έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:36
...
1.Την προσφώνηση "ομορφιά μου" την αντέγραψες από εμένα. Δεν με πειράζει, η μίμηση είναι η μεγαλύτερη κολακεία.
...
Όντως. Και είναι εμφανές πως το έκανα για να σε κολακέψω. Αυτό το κατάλαβαν νομίζω όλοι....
Βλήμα έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:36
2. Επανέλαβες τις ίδιες μαλακίες που είχες γράψει στο προηγούμενο ποστ και που ήταν από την αρχή άκυρες. Εκτός κι αν θεωρήσουμε ότι το "Είναι σίγουρο βεβαια πως θα συνεχίσετε να σηκώνετε κουρνιαχτό για όσο σας παίρνει ακόμη και για τα πιο ασήμαντα θέματα" το λες σε σχέση με το θέμα που τρέχει, οπότε ακόμα χειρότερα.
Υπάρχει άθρωπος που σου δίνει καμιά σημασία;
Δεν θυμάμαι να ζήτησα κάποιου είδους αναγνώριση η επιδοκιμασία από μέρους σου η από κάποιον άλλο για αυτά που έγραψα...

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8749
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 26 Ιαν 2020, 22:01

enaon έγραψε:
26 Ιαν 2020, 17:58
πάντως ρε παιδιά, ο όρος μπάτσος είναι πολύ περίεργος. Τι να δηλώνει, καταπίεση που θέλουμε να τους ρίξουμε μπατσάκια και δεν μπορούμε, επιθυμία να μας ρίξουν εκείνοι αλλά ντρεπόμαστε να το ζητήσουμε;

όταν λέμε κωλόμπατσοι κιόλας, το πράγμα γίνεται πολύ κινκι νομίζω. Μπορεί κάποιος που αγαπάει την έκφραση, να δει μέσα του και να μας αναλύσει ειλικρινά τι εννοεί όταν το λέει; :roll:
:-?:smt005:
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 26 Ιαν 2020, 22:04

Hector Buas έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:08
Βλήμα έγραψε:
26 Ιαν 2020, 20:50
...
Hector Buas έγραψε:
26 Ιαν 2020, 15:05
Αυτή η μόνιμη κλάψα των αριστερών για το παραμικρό πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει...
Αυτό που οι δεξιοί δεν δίνουν μία που ένας μπάτσος χτύπησε ένα εντεκάχρονο και θεωρούν εαυτούς και κριτές του με τι αξίζει να ασχοληθεί κάποιος και με τι όχι πρέπει να σταματήσει.
Δεν έχετε αναπτύξει επαρκώς το κοινωνικό κριτήριο ομορφιές μου, δεν μπορείτε να έχετε άποψη.\\Αρα συμφωνα με τον αντιρατσιστικο (μπατσος) πρεπει να αλλαξει.
...
Ομορφιά μου, έχεις συνηθίσει να εκφράζεσαι σαν να έχεις κάποιο ηθικό πλεονέκτημα σε όλα αυτά που λες και γράφεις. Αυτή την αναγνώριση που απολάμβανες μέχρι τώρα θα πρέπει να την ξεχάσεις. Είσαι φορέας μιάς ιδεολογίας που χρεωκόπησε εδώ κα τριάντα χρόνια. Να το ξαναγράψω: τριάντα χρόνια. Κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα σου αναγνώριζε σήμερα κάποιο ηθικό πλεονέκτημα, όπως αυτό που φαντάζεσαι πως έχεις...

Είτε σου αρέσει, είτε όχι, στην σύγχρονη αστική δημοκρατία υπάρχουν υπεύθυνες αρχές για τον έλεγχο της οποιαδηποτε παρανομίας η παρατυπίας. Εσένα δεν σου πέφτει λόγος...
Καταλαβαμε, ολη αυτη η φασαρια για την ελευθερια του λογου αφορα μονο το "δικαιωμα" να υποβαθμιζεις τις ασθενεστερες κοινωνικες ομαδες, αλλα προς θεου οχι το να ασκεις κριτικη στο κρατος.

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 26 Ιαν 2020, 22:07

εαν ειχαμε κουμουνισμο αυτο δεν θα ειχε συμβει ποτε

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Οι "μάγκες" τα βάλανε με ένα 11χρονο. Κατέληξε στο νοσοκομείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 26 Ιαν 2020, 22:09

nemo έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:46
under έγραψε:
26 Ιαν 2020, 21:22
Σιγουρα καποια μαλακια θα ειπε το γυφτακι και εφαγε το φουσκο.Big deal...
Μια φορά έπιασα ένα μικρο να κλέβει -του φέρθηκα καλά και του έδωσα και κατι
την επόμενη φορά ξαναεπιχείρησε να κλέψει τον έδιωξα ευγενικά και το τι βρισίδι μου έριξε δεν γράφεται !! :smt047
οπότε φαντάζομαι τι άκουσε ο αστυνομικός για να έχει αυτήν την αντίδραση
Το θεωρω δεδομενο οτι του ειπε μαλακια.
Για γυφτακι μιλαμε,δλδ για καποιο παιδι που μεγαλωνει σε περιβαλλον με συγκεκριμενα "προτυπα".
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών