The Childfree Life

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Έχετε παιδιά;

1) Ναι, έχω και δε θα το άλλαζα με τίποτα
29
39%
2) Ναι, έχω αλλά δεν είχα υπολογίσει το ζόρι, ίσως αν είχα τώρα επιλογή να μην έκανα
3
4%
3) Όχι δεν έχω αλλά θέλω να κάνω
20
27%
4) Όχι δεν έχω και ούτε θέλω να κάνω
23
31%
 
Σύνολο ψήφων: 75

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιουν 2019, 10:27

Ευχαριστώ πολύ πολύ!

Εντάξει είναι νωρίς ακόμη αλλά μέχρι τώρα νομίζω οτι η ζωή έχει αποκτήσει νέο νόημα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 11 Ιουν 2019, 10:43

Θα σε ρωτήσω ξανα σε 3 χρόνια :wink
Welcome to the club :hebit:

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 11 Ιουν 2019, 10:45

Ίφιδα έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:24

Καλά εντάξει, μη βλέπεις που βγαίνουμε και βρίσκουμε ευκαιρία να τα βγάλουμε απο μέσα μας. Βλέπεις μόνο τα αρνητικά και επικεντρώνεσαι σ αυτά, τα θετικά δε τα βλέπεις και κυρίως δε τα βιώνεις για να αντιληφθείς το μέγεθος.
Κι εγώ μες τα παράπονα ήμουν αν θυμάσαι, μιας που δεν έχουμε ένα τσουβάλι φράγκα και δε το μεγαλώνουν άλλοι, αλλά δε θα το άλλαζα με τίποτα.
Δεν γνώρισα γονιό που να είπε πως θα τα άλλαζε, υποθέτω πως δεν το σκέφτηκε καν κανείς. Μάλλον και εγω δεν θα το σκεφτόμουν στην θέση τους.
Ως αποστασιοποιημένος παρατηρητής βλέπω, πως η υπόθεση για έναν μέσο άνθρωπο σήμερα, που την βγάζει πολύ δύσκολα, είναι δυστυχία επι 100.Απλά με συγκλονίζει όταν την βλέπω ξανά και ξανά + την απίστευτη εχθρότητα,έως μίσος, που γεννιέται για ανθρώπους που κάποτε μπορεί να αγαπήθηκαν, σαν να νιώθουν πως παγίδεψε ο ένας τον άλλο. Αν έπαιζε χρήμα φάση 80ς ή είχαμε μεγαλώσει σαν γρανάζια μια μηχανής,σαν τους παππούδες μας,τους γύφτους ή τους λάθρο και όχι ως άτομα όλα θα ήταν πιο εύκολα.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιουν 2019, 10:52

Ίφιδα έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:43
Θα σε ρωτήσω ξανα σε 3 χρόνια :wink
Welcome to the club :hebit:
Έχω πάρει μια γεύση. Στο ίδιο σπίτι μέναμε με την ανιψιά μου και στην ουσία μεγάλωσε μέχρι τα 5 καθημερινά μαζί μου, καταλαβαίνω πως είναι μέχρι ένα βαθμό.
Φέτος απλά δεν έχει νησιά κλπ διακοπές, αντε σε κανένα all inclusive μέρος μέχρι ν.Πελοπόννησο και είμαστε μπέικα
Να με ρωτήσεις, να με ρωτήσεις!!
εδω θα είμαστε και θα τα λέμε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 11 Ιουν 2019, 10:54

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:45
Απλά με συγκλονίζει όταν την βλέπω ξανά και ξανά + την απίστευτη εχθρότητα,έως μίσος, που γεννιέται για ανθρώπους που κάποτε μπορεί να αγαπήθηκαν, σαν να νιώθουν πως παγίδεψε ο ένας τον άλλο.
Αυτό πηγάζει απο αλλού,ειν ανωριμότητα, μετάθεση ευθυνών, το παιδί απλά το βγάζει στην επιφάνεια

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32147
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2019, 11:16

Ίφιδα έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:24


https://www.ert.gr/eidiseis/o-kanonas-3 ... -tisseron/

https://www.onmed.gr/ygeia/story/370519 ... -egkefaloy
:102:

Τα τραγουδάκια με την αλφαβήτα κλπ τα ξέρει απ έξω, αλλά οτιδήποτε άλλο εκπαιδευτικό το βαριέται αφόρητα. Νομίζω ότι θα έχουμε θέμα όταν μπούμε στα διαβάσματα :e040:
https://www.economist.com/the-economist ... t-children

i call bullshit.

καθε τι νεο, οι παλιοι το βλεπουν σαν τον σατανα. κι εμας οι γονεις μας μας ελεγαν να μην βλεπουμε τηλεοραση, γιατι θα στραβωθουμε, και οι "ειδικοι" το ιδιο ελεγαν, μεχρι που αποδειχτηκε παραμυθι. μετα μας ελεγαν για τα κινητα, οτι εχουν ακτινοβολια, και μετραγανε sar, και τα σβηναμε στο βενζιναδικο μην και ανατιναχτει κλπ. θυμαμαι επιστημονες να λενε οτι το ανθρωπινο σωμα δεν μπορει να καταδυθει πανω απο 50 μετρα, η πιεση θα σε σκοτωσει, τωρα το παγκοσμιο ρεκορ πρεπει ναναι κατω απο 200. ακομη και οταν πρωτοκατασκευαστηκαν τα τραινα, οι επιστημονες ελεγαν οτι το ανθρωπινο σωμα θα καταρευσει αν κινηθει με πανω απο 50 χαω.

η αληθεια ειναι οτι δεν εχουν στοιχεια, και μιλανε με υποθεσεις. ειναι ολοφανερο απο το γεγονος οτι καθενας βαζει διαφορετικο οριο στο ποσο screen time επιτρεπεται.

ειμαι ανθρωπος που πιστευω στην επιστημη, αλλα πολυ περισσοτερο στην κοινη λογικη. καταλαβαινω οτι δεν ειναι σωστο να ειναι ενα παιδι 8 ωρες τη μερα μπροστα σε μια οθονη, αλλα ακριβως το ιδιο ειναι να ειναι το παιδι μπροστα απο ενα βιβλιο, πανω απο ενα επιτραπεζιο, κλπ.

το παιδι χρειαζεται χρονο εξω, και χρονο αλληλεπιδρασης με τους γονεις, και αλλους, ειδικα αλλα παιδια. ειναι λαθος να περιορισεις αυτον τον χρονο για χαρη μιας οθονης.

αλλα τον υπολοιπο χρονο, αυτον που ετσι κι αλλιως θα ηταν μεσα σε ενα σπιτι, και θα επαιζε μονο του, βρισκω οτι το ταμπλετ ειναι εξισου καλο αν οχι καλυτερο απο οποιοδηποτε αλλο παιχνιδι. δεν καταλαβαινω ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στο να διαβαζει κειμενο σε χαρτι η οθονη, να φτιαχνει παζλ χαρτινο η ψηφιακο, να λυνει σταυρολεξα κλπ. ασε που μπορει και να αλληλεπιδρα με ανθρωπους, αντι να ειναι στον μοναχικο του κοσμο, αν θελει. δηλαδη σκακι δεν μπορει να παιξει μονο του, αλλα με το ταμπλετ μπορει να παιξει μαζι μου, ακομη και οταν εγω ειμαι στη δουλεια.

απο 2 χρονων ειχε viber.επικοινωνουσε μαζι μας, αλλα και με επιλεγμενους συγγενεις και φιλους. εμαθε να γραφει, να πληκτρολογει, ορθογραφια κλπ σε ηλικια που χωρις ταμπλετ δε θα γινοταν. επισης, επιτηδες εχω στησει το ταμπλετ στα αγγλικα. για να το λειτουργησει αναγκαστηκε να ρωταει τις λεξεις, να μαθει αγγλικα. 5 χρονων καταφερνε να συννενοηθει με αλλοδαπα παιδακια, στις διακοπες.

φυσικα ειχα και γω αντιδραση απο τη γυναικα μου, και αλλους, οτι ειναι μικρο το παιδι ακομη και τετοια. αλλα ειμαι ξεροκεφαλος, δεν κανω πισω. τωρα πια, πρωτη δημοτικου, τον ρωτησε η γυναικα αν οι συμμαθητες του εχουν δικα τους ταμπλετ. ολοι εχουν. μηδενος εξαιρουμενου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 11 Ιουν 2019, 11:17

Εναλλακτική δεν πιστεύω να υπάρχει, είτε ακολουθείς αυτό που ξέρουμε ως σύγχρονη ζωή είτε μένεις στο περιθώριο. Βέβαια η ειρωνεία είναι ότι η ίδια η σύγχρονη ζωή είναι που κάνει τους ανθρώπους πιο σκεπτικούς όσον αφορά την αναπαραγωγή.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15718
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 11 Ιουν 2019, 11:37

1451 έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:17
Εναλλακτική δεν πιστεύω να υπάρχει, είτε ακολουθείς αυτό που ξέρουμε ως σύγχρονη ζωή είτε μένεις στο περιθώριο. Βέβαια η ειρωνεία είναι ότι η ίδια η σύγχρονη ζωή είναι που κάνει τους ανθρώπους πιο σκεπτικούς όσον αφορά την αναπαραγωγή.
τι εννοείς περιθώριο?
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30304
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 11 Ιουν 2019, 11:58

Ερμή, να σας ζήσει βρε και καλότυχο!
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
11 Ιουν 2019, 10:45
Δεν γνώρισα γονιό που να είπε πως θα τα άλλαζε, υποθέτω πως δεν το σκέφτηκε καν κανείς. Μάλλον και εγω δεν θα το σκεφτόμουν στην θέση τους.
Ως αποστασιοποιημένος παρατηρητής βλέπω, πως η υπόθεση για έναν μέσο άνθρωπο σήμερα, που την βγάζει πολύ δύσκολα, είναι δυστυχία επι 100.Απλά με συγκλονίζει όταν την βλέπω ξανά και ξανά + την απίστευτη εχθρότητα,έως μίσος, που γεννιέται για ανθρώπους που κάποτε μπορεί να αγαπήθηκαν, σαν να νιώθουν πως παγίδεψε ο ένας τον άλλο. Αν έπαιζε χρήμα φάση 80ς ή είχαμε μεγαλώσει σαν γρανάζια μια μηχανής,σαν τους παππούδες μας,τους γύφτους ή τους λάθρο και όχι ως άτομα όλα θα ήταν πιο εύκολα.
έχεις βάλει πολύ σπουδαία πράγματα μέσα σε αυτήν την παράγραφο κοινωνιολογικά και ψυχολογικά:
τη δυσκολία των ανθρώπων που μεγάλωσαν με τις δυτικές αξίες τις προσωπικής ελευθερίας και ανεξαρτησίας να μπουν στο ρόλο του γονιού
και τις δυσκολίες του ζευγαριού να αντέξει τη μετάβαση στο ρόλο.
Το ρόλο του χρήματος, αλλά θα πρόσθετα και της κοινωνικής υποστήριξης (παππούδες γιαγιάδες) και των οργανωμένων υποδομών (παιδικοί σταθμοί, προγράμματα βοήθειας)

Με την ευκαιρία να προπαγανδίσω ασύστολα οτι ο συριζα έχει στελεχώσει με χιλιάδες βρεφονηπιοκόμους τους παιδικούς σταθμούς
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30304
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 11 Ιουν 2019, 12:04

Lugozzi έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:37
1451 έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:17
Εναλλακτική δεν πιστεύω να υπάρχει, είτε ακολουθείς αυτό που ξέρουμε ως σύγχρονη ζωή είτε μένεις στο περιθώριο. Βέβαια η ειρωνεία είναι ότι η ίδια η σύγχρονη ζωή είναι που κάνει τους ανθρώπους πιο σκεπτικούς όσον αφορά την αναπαραγωγή.
τι εννοείς περιθώριο?
δε θα το έλεγα ακριβώς περιθώριο
υπάρχει μια ολοένα αυξανόμενη κοινότητα childfree ανθρώπων (πέρα από την κοινωνικά και βιολογικά αναμενόμενη ηλικία τεκνοποίησης)
που ζουν σε έναν παράλληλο κόσμο, με τις συνήθειές τους τις ανάγκες τους τα στέκια τους τα μαγαζιά τους το καταναλωτικό προφίλ τους κ.λ.π.
Καθώς γερνάνε μιζεριάζουν με διαφορετικό τρόπο αλλά γινονται και ελαφρά πιο ανασφαλείς
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιουν 2019, 12:07

dna replication έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:58
Ερμή, να σας ζήσει βρε και καλότυχο!

Ευχαριστώ πολύ! :wave:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 11 Ιουν 2019, 12:09

Ερμής έγραψε:
11 Ιουν 2019, 12:07
dna replication έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:58
Ερμή, να σας ζήσει βρε και καλότυχο!

Ευχαριστώ πολύ! :wave:
Ώπα. Τι έγινε; Έχουμε διάδοχο; Φρέσκος-φρέσκος;

Να σου ζήσει ρε συ, όλα καλά να πάνε στη ζωή του (ή της... δεν το 'πιασα τι είναι).


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιουν 2019, 12:10

shrike έγραψε:
11 Ιουν 2019, 12:09
Ερμής έγραψε:
11 Ιουν 2019, 12:07
dna replication έγραψε:
11 Ιουν 2019, 11:58
Ερμή, να σας ζήσει βρε και καλότυχο!

Ευχαριστώ πολύ! :wave:
Ώπα. Τι έγινε; Έχουμε διάδοχο; Φρέσκος-φρέσκος;

Να σου ζήσει ρε συ, όλα καλά να πάνε στη ζωή του (ή της... δεν το 'πιασα τι είναι).
Ναι, στις 27/5 γεννήθηκε. Αγόρι. Μπήκε και μια φωτό παραπάνω στα χρώματα της Alfa :D
Ευχαριστώ πολύ! οτι επιθυμείς να έχεις!
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Ιουν 2019, 12:24

Ωπ Ερμής ! Να σας ζήσει το ζουζουνάκι!!!! Να είναι γερό και καλότυχο πάντα!
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 11 Ιουν 2019, 12:31

Ερμής έγραψε:
11 Ιουν 2019, 12:10
Ναι, στις 27/5 γεννήθηκε. Αγόρι. Μπήκε και μια φωτό παραπάνω στα χρώματα της Alfa :D
Εύχομαι υγεία, χαρά, ευτυχία και καλή πρόοδο, και σωστά μυαλά :lol:

Εικόνα

Εικόνα
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών