The Childfree Life

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Έχετε παιδιά;

1) Ναι, έχω και δε θα το άλλαζα με τίποτα
29
39%
2) Ναι, έχω αλλά δεν είχα υπολογίσει το ζόρι, ίσως αν είχα τώρα επιλογή να μην έκανα
3
4%
3) Όχι δεν έχω αλλά θέλω να κάνω
20
27%
4) Όχι δεν έχω και ούτε θέλω να κάνω
23
31%
 
Σύνολο ψήφων: 75

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Ιουν 2019, 11:18

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
07 Ιουν 2019, 11:10
Gherschaagk έγραψε:
07 Ιουν 2019, 11:07
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
07 Ιουν 2019, 11:01
Περαστικά!
:cry

Το δικό σου είναι πιο βολικό;
Είναι ζωηρός, αλλά σε λογικά πλαίσια.
:cry:cry
Ερμής έγραψε:
07 Ιουν 2019, 11:11
Gherschaagk έγραψε:
07 Ιουν 2019, 10:58

Πρόσεχε τι εύχεσαι.
Ευχομαι να πάρει ολα τα καλά της μάνας του και του πατέρα του :003:
Σου εύχομαι να είναι ένα ζωντανό παιδί κι όχι κανένας κοιμήσης. Υγιές πάνω απ' όλα αλλά το ματάκι να γυαλίζει. Να σου που εγώ τι ελπίζεις.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23206
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 07 Ιουν 2019, 11:24

βρε ζωντανό να είναι δε λέω, απλά μη πάμε στο άλλο άκρο να θέλει βαλεριανες.
Ευχαριστώ πολύ :D
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 07 Ιουν 2019, 12:13

Είναι μια καλή τάση αλλά τίποτα σπουδαίο. Το νόημα της φάσης είναι η εναντίωση στο ένστικτο, όμως από τη στιγμή που ήδη συνάπτουν σχέσεις, δεν του εναντιώνονται αλλά το ξεγελούν.
Το ένστικτο είναι κακό, σε νοθεύει. Οι σχέσεις, οι γάμοι και τα παιδιά σε κάνουν λιγότερο άνθρωπο, θυσιάζεις κομμάτια σου για να μπουν στη θέση τους κομμάτια των παιδιών και των συντρόφων/συντροφισσών σου.
Στο τέλος μοιάζεις σαν παζλ από κομμάτια διαφορετικών παζλ.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23206
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 07 Ιουν 2019, 12:15

1451 έγραψε:
07 Ιουν 2019, 12:13
τα παιδιά σε κάνουν λιγότερο άνθρωπο,
το αντίθετο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Ιουν 2019, 13:19

δεν ξερω τι να περιγραψω, προσπαθω να θυμηθω μια αταξια, και δεν.

α, μια φορα του εχω φωναξει. μια. δεν ηθελε να βαλει ζωνη, θαταν 3-4 χρονων ισως, και αφου εφαγα ενα 10λεπτο να του εξηγω και ειχε ξινισει μουτρα και δεν ηθελε να ακουσει, σκουζω: ΒΑΛΕ.ΖΩΝΗ.ΤΩΡΑ. εβαλε, και φτανοντας σπιτι ανακαλυψαμε οτι εχει κατουρηστει πανω του απο το φοβο. εκτοτε, οχι μονο ειναι ο πρωτος που βαζει ζωνη, αλλα μου κανει και παρατηρηση αν δεν βαλω εγω, σε κατι φασεις που ειναι να παμε 2 τετραγωνα παραπερα και βαριεμαι. προσφατα εκανε δυνατο κυρηγμα σε εναν φιλο, που τον ειδαμε στο δρομο να μην φοραει κρανος. "κυριε τακη μπορει να ειστε γιατρος, αλλα δεν θα μπορειτε να φτιαξετε το δικο σας κεφαλι αν το χτυπησετε" και ειναι 6 χρονω.

wtf, μηπως μεγαλωνω τον σελντον κουπερ;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 07 Ιουν 2019, 13:26

Ασέβαστος έγραψε:
07 Ιουν 2019, 13:19
"κυριε τακη μπορει να ειστε γιατρος, αλλα δεν θα μπορειτε να φτιαξετε το δικο σας κεφαλι αν το χτυπησετε" και ειναι 6 χρονω.
τι γαματος! Αποδειξη επισης πως εκανες καλη δουλεια :smt023

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23206
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 07 Ιουν 2019, 13:38

Ασέβαστος έγραψε:
07 Ιουν 2019, 13:19
δεν ξερω τι να περιγραψω, προσπαθω να θυμηθω μια αταξια, και δεν.

α, μια φορα του εχω φωναξει. μια. δεν ηθελε να βαλει ζωνη, θαταν 3-4 χρονων ισως, και αφου εφαγα ενα 10λεπτο να του εξηγω και ειχε ξινισει μουτρα και δεν ηθελε να ακουσει, σκουζω: ΒΑΛΕ.ΖΩΝΗ.ΤΩΡΑ. εβαλε, και φτανοντας σπιτι ανακαλυψαμε οτι εχει κατουρηστει πανω του απο το φοβο. εκτοτε, οχι μονο ειναι ο πρωτος που βαζει ζωνη, αλλα μου κανει και παρατηρηση αν δεν βαλω εγω, σε κατι φασεις που ειναι να παμε 2 τετραγωνα παραπερα και βαριεμαι. προσφατα εκανε δυνατο κυρηγμα σε εναν φιλο, που τον ειδαμε στο δρομο να μην φοραει κρανος. "κυριε τακη μπορει να ειστε γιατρος, αλλα δεν θα μπορειτε να φτιαξετε το δικο σας κεφαλι αν το χτυπησετε" και ειναι 6 χρονω.

wtf, μηπως μεγαλωνω τον σελντον κουπερ;
Ευγε για την ανατροφή του.
Κάτι πρέπει να παίζει και με τη γενιά όμως. Η μεγάλη μου ανιψιά είναι 6 χρονων και ειναι όπως ακριβως περιγράφεις το γιο σου παραπάνω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 07 Ιουν 2019, 16:50

Gherschaagk έγραψε:
07 Ιουν 2019, 09:56

Τι με θύμησες;

Πέρυσι λίγο πριν τον δεκαπενταύγουστο, τον βρήκα να έχει σκαρφαλώσει το καμάρι μου τα κάγκελα του μπαλκονιού μαζί με την προέκταση 2 μέτρα σε ύψος όλο μαζί, κι έβγαλε και το πόδι από την άλλη μεριά για να πέσει στον κενό γιατί δεν του άρεσε το σχόλιο που έκανα για ένα βιντεάκι που έβλεπε. Μου το είχε πει κιόλας, πως θα πάει να πέσει απ' το μπαλκόνι αλλά πού να φανταστώ κι εγώ;

Το Πάσχα πήγαμε ποδηλατάδα μεγάλη παρέα, μαμάδες με τα πόδια και παιδιά με τα ποδήλατα. Έφυγε τόσο μπροστά γιατί συναγωνιζόταν το μεγαλύτερο της παρέας που τον χάσαμε. Στείλαμε το συγκεκριμένο παιδί να τον βρει και γύρισε πίσω και μας είπε πως δεν μπορεί να τον φτάσει γιατί ήταν πολύ μακριά. Κάααααποια στιγμή θυμήθηκε και γύρισε μόνος του. Ήμουν έτοιμη να πάρω τον πατέρα του τηλέφωνο και να πω πώς τον έχασα. Τον σβέρκωσα κανονικά με το που τον έφτασα.

13 μηνών με πυρετό, έκοβε βόλτες πάνω στην πλάτη του καναπέ. Τρέχοντας.

18 μηνών παραμονές Πρωτοχρονιάς έσχισε τον χαλινό μέσα στο στόμα. Του έγινε ράμμα. Λίγο πριν είχε σκαρφαλώσει το καμάρι μου στον μπουφέ, 90 cm ύψος χρησιμοποιώντας το τζάκι σαν σκαλοπάτι, σα να ήταν γιατί.

2 παρά κάτι, μεγάλη βδομάδα, τον πήγε η μάνα μου βόλτα. Κρατούσε στο χέρι του μια λαμπάδα. Την έριξε μέσα σ' ένα χαντάκι (τη λαμπάδα) και την έδειχνε με το χέρι. Κατεβαίνει κι η γιαγιά το χαντάκι να την πάρει κι εκεί που πάει να ανέβει, δίνει μία και χώνεται κι εκείνος μέσα μαζί της. Τον ανεβάζει πάνω, πάει να ανέβει κι εκείνη και ξανακατεβαίνει ο μπόμπιρας. Ξανά και ξανά. Εγώ να κοιτάω το παράθυρο και να λέω αργούν. Οι υπόλοιποι να μου λένε, πως είναι η ιδέα μου. Έρχονται πίσω και η γιαγιά είχε πετάξει γλώσσα έξω από την προσπάθεια κι αυτός να είναι με το χαμόγελο στα χείλη.

3 χρόνων μεγάλη Πέμπτη, πάει με την γιαγιά επιτάφιο. Έσβησε και άναψε ξανά όλα τα κεριά στον πρόναο. Προσπαθούσε να σκαρφαλώσει τις κολόνες, έκανε μπλονζόν κάτω απ' τον επιτάφιο, ανέβηκε στο ψαλτήρι και φώναζε στο μικρόφωνο. Γυρνούσαμε πίσω κι έλεγε η μάνα μου, όλα στη θέση τους τα αφήσαμε.

4 χρόνων μεγάλη βδομάδα πάλι έγδαρε την σπονδυλική στήλη και είπα δεν θα ξαναπερπατήσει.

Μπαίνει στην μπανιέρα για ένα γρήγορο ντους και μ' ακούει η γειτονιά.

Το προηγούμενο καλοκαίρι χτυπιόταν γιατί δεν τον αφήσαμε να μπει στο Κάθισμα στη Λευκάδα με 3-4-5 μέτρα κύμα. Του έλεγα πως αν το κάνω θα είμαι κακή μαμά και μου έλεγε πως ξέρει κολύμπι.

Σε κάποια φάση κλείδωσα την πόρτα μη μου φύγει και ξέχασα που έβαλα τα κλειδιά.
Εικόνα

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς μανούλα :hebit:
1451 έγραψε:
07 Ιουν 2019, 12:13
Είναι μια καλή τάση αλλά τίποτα σπουδαίο. Το νόημα της φάσης είναι η εναντίωση στο ένστικτο, όμως από τη στιγμή που ήδη συνάπτουν σχέσεις, δεν του εναντιώνονται αλλά το ξεγελούν.
Το ένστικτο είναι κακό, σε νοθεύει. Οι σχέσεις, οι γάμοι και τα παιδιά σε κάνουν λιγότερο άνθρωπο, θυσιάζεις κομμάτια σου για να μπουν στη θέση τους κομμάτια των παιδιών και των συντρόφων/συντροφισσών σου.
Στο τέλος μοιάζεις σαν παζλ από κομμάτια διαφορετικών παζλ.
Και παιδιά να μην κάνεις είσαι ήδη ένα παζλ από κομμάτια διαφορετικών παζλ των γονιών σου, της ευρύτερης οικογένειας, κοινωνίας, των φίλων και των σχέσεών σου και της αλληλεπίδρασης αυτών σε κάθε εμπειρία. Τα παιδιά και ο/η σύντροφός σου, αν έχεις κάνει σωστή επιλογή είναι τα ομορφότερα κομμάτια σου κι αν έχεις μπει στη διαδικασία συνειδητά, ομορφαίνεις και τα δικά σου κομμάτια, ακριβώς επειδή επιβάλλεις στον εαυτό σου να γίνεται καθημερινά καλύτερος. Μπορεί να συμβεί κι εκτός οικογενείας αλλά σε άλλους τομείς και με άλλους ρυθμούς. Καλώς ή κακώς η υπαρξη οικογένειας σου δείχνει έναν εαυτό που δεν ήξερες ότι υπήρχε κι ούτε θα μπορούσες να τον βρεις χωρίς να ζήσεις αυτή την εμπειρία

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 07 Ιουν 2019, 16:51

Ασέβαστος έγραψε:
07 Ιουν 2019, 13:19
"κυριε τακη μπορει να ειστε γιατρος, αλλα δεν θα μπορειτε να φτιαξετε το δικο σας κεφαλι αν το χτυπησετε" και ειναι 6 χρονω.

:romance-hearteyes:

Von Mackensen

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 07 Ιουν 2019, 20:23

Τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους,μολις γυρισαμε απο τη Γενικη Κλινικη μετα την ημερησια σχολικη εκδρομη του βλασταριου(8 ετων).Τη γλυτωσαμε με διαστρεμμα τελικα,η πλακα ειναι οτι κοντεψαμε να τσακωθουμε με το βλασταρι διοτι θα επρεπε να χασει την προπονηση στο μπασκετ.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 07 Ιουν 2019, 21:34

Von Mackensen έγραψε:
07 Ιουν 2019, 20:23
Τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους,μολις γυρισαμε απο τη Γενικη Κλινικη μετα την ημερησια σχολικη εκδρομη του βλασταριου(8 ετων).Τη γλυτωσαμε με διαστρεμμα τελικα,η πλακα ειναι οτι κοντεψαμε να τσακωθουμε με το βλασταρι διοτι θα επρεπε να χασει την προπονηση στο μπασκετ.
Περαστικά του ρε πατριώτ.


Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26984
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 07 Ιουν 2019, 21:44

Gherschaagk έγραψε:
07 Ιουν 2019, 09:56
Τι με θύμησες;

Πέρυσι λίγο πριν τον δεκαπενταύγουστο, τον βρήκα να έχει σκαρφαλώσει το καμάρι μου τα κάγκελα του μπαλκονιού μαζί με την προέκταση 2 μέτρα σε ύψος όλο μαζί, κι έβγαλε και το πόδι από την άλλη μεριά για να πέσει στον κενό γιατί δεν του άρεσε το σχόλιο που έκανα για ένα βιντεάκι που έβλεπε. Μου το είχε πει κιόλας, πως θα πάει να πέσει απ' το μπαλκόνι αλλά πού να φανταστώ κι εγώ;

Το Πάσχα πήγαμε ποδηλατάδα μεγάλη παρέα, μαμάδες με τα πόδια και παιδιά με τα ποδήλατα. Έφυγε τόσο μπροστά γιατί συναγωνιζόταν το μεγαλύτερο της παρέας που τον χάσαμε. Στείλαμε το συγκεκριμένο παιδί να τον βρει και γύρισε πίσω και μας είπε πως δεν μπορεί να τον φτάσει γιατί ήταν πολύ μακριά. Κάααααποια στιγμή θυμήθηκε και γύρισε μόνος του. Ήμουν έτοιμη να πάρω τον πατέρα του τηλέφωνο και να πω πώς τον έχασα. Τον σβέρκωσα κανονικά με το που τον έφτασα.

13 μηνών με πυρετό, έκοβε βόλτες πάνω στην πλάτη του καναπέ. Τρέχοντας.

18 μηνών παραμονές Πρωτοχρονιάς έσχισε τον χαλινό μέσα στο στόμα. Του έγινε ράμμα. Λίγο πριν είχε σκαρφαλώσει το καμάρι μου στον μπουφέ, 90 cm ύψος χρησιμοποιώντας το τζάκι σαν σκαλοπάτι, σα να ήταν γιατί.

2 παρά κάτι, μεγάλη βδομάδα, τον πήγε η μάνα μου βόλτα. Κρατούσε στο χέρι του μια λαμπάδα. Την έριξε μέσα σ' ένα χαντάκι (τη λαμπάδα) και την έδειχνε με το χέρι. Κατεβαίνει κι η γιαγιά το χαντάκι να την πάρει κι εκεί που πάει να ανέβει, δίνει μία και χώνεται κι εκείνος μέσα μαζί της. Τον ανεβάζει πάνω, πάει να ανέβει κι εκείνη και ξανακατεβαίνει ο μπόμπιρας. Ξανά και ξανά. Εγώ να κοιτάω το παράθυρο και να λέω αργούν. Οι υπόλοιποι να μου λένε, πως είναι η ιδέα μου. Έρχονται πίσω και η γιαγιά είχε πετάξει γλώσσα έξω από την προσπάθεια κι αυτός να είναι με το χαμόγελο στα χείλη.

3 χρόνων μεγάλη Πέμπτη, πάει με την γιαγιά επιτάφιο. Έσβησε και άναψε ξανά όλα τα κεριά στον πρόναο. Προσπαθούσε να σκαρφαλώσει τις κολόνες, έκανε μπλονζόν κάτω απ' τον επιτάφιο, ανέβηκε στο ψαλτήρι και φώναζε στο μικρόφωνο. Γυρνούσαμε πίσω κι έλεγε η μάνα μου, όλα στη θέση τους τα αφήσαμε.

4 χρόνων μεγάλη βδομάδα πάλι έγδαρε την σπονδυλική στήλη και είπα δεν θα ξαναπερπατήσει.

Μπαίνει στην μπανιέρα για ένα γρήγορο ντους και μ' ακούει η γειτονιά.

Το προηγούμενο καλοκαίρι χτυπιόταν γιατί δεν τον αφήσαμε να μπει στο Κάθισμα στη Λευκάδα με 3-4-5 μέτρα κύμα. Του έλεγα πως αν το κάνω θα είμαι κακή μαμά και μου έλεγε πως ξέρει κολύμπι.

Σε κάποια φάση κλείδωσα την πόρτα μη μου φύγει και ξέχασα που έβαλα τα κλειδιά.
Ούτε ο Ντένις ο Τρομερός!
Έτσι τρομοκρατείς επίδοξους γονείς και θα το ξανασκεφτούν.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14533
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 07 Ιουν 2019, 22:09

3 και το λουρί της μανας.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 09 Ιουν 2019, 18:48

1451 έγραψε:
07 Ιουν 2019, 12:13
Είναι μια καλή τάση αλλά τίποτα σπουδαίο. Το νόημα της φάσης είναι η εναντίωση στο ένστικτο, όμως από τη στιγμή που ήδη συνάπτουν σχέσεις, δεν του εναντιώνονται αλλά το ξεγελούν.
Το ένστικτο είναι κακό, σε νοθεύει. Οι σχέσεις, οι γάμοι και τα παιδιά σε κάνουν λιγότερο άνθρωπο, θυσιάζεις κομμάτια σου για να μπουν στη θέση τους κομμάτια των παιδιών και των συντρόφων/συντροφισσών σου.
Στο τέλος μοιάζεις σαν παζλ από κομμάτια διαφορετικών παζλ.
Και ανάποδα μπορείς να το δεις. Το ένστικτο υπάρχει πριν τα υπόλοιπα που σε κάνουν ενήλικα στον 21ο αιώνα και το καταπιέζεις, γιατί πχ οι Πανελλήνιες είναι πιο σημαντικές in the grand scheme of things. Έτσι έχεις μάθει να καταπιέζεις τον εαυτό σου, να μη σε ενδιαφέρει ο σέξι συμμαθητής όσο θα μπορούσε, είσαι μια σκιά αυτού που θα ήσουν, δεν γίνεσαι ένα με τον άλλον όταν το προγραμμάτισε η φύση, αλλα ακολουθείς τις προσταγές της κοινωνίας, για να έχεις αυτό που έχουμε συνηθίσει να θεωρούμε καλή ζωή.

Ξεγελάς το ένστικτο μη συνάπτοντας σχέσεις... Αλλά όταν φτάσεις ως ενήλικας να λες θέλω ή δεν θέλω παιδιά και δικαίωμά σου βέβαια να το λες εφόσον χρειάζεται πλέον να είσαι πλήρως συνειδητοποιημένος και με αντοχές.... όταν φτάσεις πλέον να το πεις ήδη έχεις πίσω σου αρκετά χρόνια που ήδη ξεγελάς το ένστικτο. Οπότε μικρό το κακό.

Και στο φινάλε έχοντας μπει σε αυτό το διλημμα παλιότερα, να βλέπω τη ζωή πιθανόν και χωρίς παιδιά, θα πω ότι δεν αξίζει να κάνεις παιδιά μόνο από περιέργεια, πώς είναι! Είναι πολλή δουλειά επιπλέον, αυτό είναι και η δουλειά αυτή δεν σου αφήνει πολλά πολλά περιθώρια να χαρείς τη ζωή, συμπεριλαμβανομένων και των ίδιων των παιδιών. Τουλάχιστον έτσι όπως είναι η ζωή των ανθρώπων σε πόλεις τώρα. Θα μου πεις και τι είναι η εναλλακτική;

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 09 Ιουν 2019, 18:56

Έχω δύο και πάω για τρίτο
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών