The Childfree Life

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Έχετε παιδιά;

1) Ναι, έχω και δε θα το άλλαζα με τίποτα
29
39%
2) Ναι, έχω αλλά δεν είχα υπολογίσει το ζόρι, ίσως αν είχα τώρα επιλογή να μην έκανα
3
4%
3) Όχι δεν έχω αλλά θέλω να κάνω
20
27%
4) Όχι δεν έχω και ούτε θέλω να κάνω
23
31%
 
Σύνολο ψήφων: 75

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 09 Ιουν 2019, 18:59

Έλα ρε παιδιά που ανεβαίνουν σε καναπέδες; Δεν το πιστεύω :003::smt005:

Έχετε δει το βίντεο με το κινεζάκι που πετάει κάτω μαξιλάρια για να κατεβεί από το κρεβάτι; Ε, σε αυτή την ηλικία ανεβοκατεβαίναν τα δικά μου κανονικά και το ήρεμο μαζί. :-?

Εντάξει, αυτό με το μπαλκόνι, όντως βάζει σε σκέψεις.

Το δικό μου ήταν Ταρζάν, αλλά τελικά άκουγε μπορώ να πω. Πολύ μικρό είχε το δικό του μπαϊράκι, αλλά σταδιακά παραδέχτηκε ότι κάτι ξέρει και αυτή η έρμη η μάνα. Έτσι και αλλιώς ξέδινε καθημερινά έξω. Μια φορά είχε χώσει το κεφάλι του σε κάτι κάγκελα, τον έβγαλα πρώτα φωτογραφία και μετά τον απεγκλώβισα. Δεν κινδύνευε βέβαια, αλλά έτσι, για να δει πώς είναι να κάνεις του κεφαλιού σου. Δεν έκανε πολλές ταρζανιές όμως. Κάπου δηλαδή ήθελε να κινείται, αλλά σαν τους μεγάλους περίπου. Δεν ήθελε να κάθεται.

Το άλλο από μωρό ήταν το στυλ, η μάνα τα ξέρει όλα. Αυτή ξέρει γιατί ντυνόμαστε, γιατί πλένουμε δόντια, τα έκανε όλα υπάκουα. Ο μικρός ο Ταρζάν δεν καταλάβαινε γιατί να φοράμε ρούχα, γιατί να πλενόμαστε, γιατί να καθόμαστε κάτω στο εστιατόριο να παραγγείλουμε, γιατί η μαμά μας βάζει για ύπνο ενώ εμείς θέλουμε να παίζουμε μέχρι να πέσουμε κάτω ξεροί χωρίς πολλά πολλά και έβγαζε μια αγανάκτηση για όλα αυτά από νεογέννητο. Μετά όμως προσαρμόστηκε, αφού έκοψα τα πολλά βασανιστήρια, όπως ήταν τα πολλά ντυσίματα και το πλύσιμο των δοντιών εντελώς. :102:

Ιφιδα έχετε ταμπλετ; Δεν σου λέω να πάρεις, ε;

Αλλά όλα αυτά ήταν πριν το ταμπλετ και μετά ήρθαν οι μέλισσες :003::003::roll:

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 10 Ιουν 2019, 12:02

Athina__P έγραψε:
09 Ιουν 2019, 18:59

Ιφιδα έχετε ταμπλετ; Δεν σου λέω να πάρεις, ε;
Έχω αλλά είναι μικρός ακόμα δε τον αφήνω να ασχοληθεί. Τηλεόραση δεν ανοίγω σχεδόν καθόλου, μόνο σε αθλητικά ή άλλα μεγάλα γεγονότα. Μόνο με τα βίντεο στο πισί σώζομαι όταν π.χ θέλω να μαγειρέψω και δε μ αφήνει σε ησυχία και γι αυτό είχαμε καυγάδες με τον σύζυγό γιατί δε θέλει να βλέπει λέει πάνω από 20λεπτο, δεν κάνει. Δίκιο έχει απ τη μια, απ την άλλη άντε να απασχολησεις ένα παιδί που είναι κατα μεσο ορο 14 ώρες ξύπνιο και δεν έχει κι αδερφάκι να παίζει, οπότε παίζεις εσύ μαζί του. Έρχεται η στιγμή που έχεις στερέψει από ιδέες, έχεις εφαρμόσει και το 90% όσων ξεσήκωσε απ το δικτυο και πάλι μένει αρκετή ώρα μέχρι να κοιμηθεί.


Απ την άλλη ρε συ...να πω κι ενα θετικό πριν αποφασίσουν όλοι να κάνουν στείρωση μ αυτά που γράφω εδώ, τί ψυχούλια ρε; :romance-hearteyes: Ένα παιδί δε σταματάει ποτέ να σε εκπλήσσει και μπορούν να σε κάνουν να ξεραθείς στα γέλια 2 δευτερόλεπτα μετά τη φάση που ήθελες να εκτοξευτεις στο διάστημα απ τα νεύρα σου

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιουν 2019, 13:07

Ίφιδα έγραψε:
10 Ιουν 2019, 12:02
Athina__P έγραψε:
09 Ιουν 2019, 18:59

Ιφιδα έχετε ταμπλετ; Δεν σου λέω να πάρεις, ε;
Έχω αλλά είναι μικρός ακόμα δε τον αφήνω να ασχοληθεί. Τηλεόραση δεν ανοίγω σχεδόν καθόλου, μόνο σε αθλητικά ή άλλα μεγάλα γεγονότα. Μόνο με τα βίντεο στο πισί σώζομαι όταν π.χ θέλω να μαγειρέψω και δε μ αφήνει σε ησυχία και γι αυτό είχαμε καυγάδες με τον σύζυγό γιατί δε θέλει να βλέπει λέει πάνω από 20λεπτο, δεν κάνει. Δίκιο έχει απ τη μια, απ την άλλη άντε να απασχολησεις ένα παιδί που είναι κατα μεσο ορο 14 ώρες ξύπνιο και δεν έχει κι αδερφάκι να παίζει, οπότε παίζεις εσύ μαζί του. Έρχεται η στιγμή που έχεις στερέψει από ιδέες, έχεις εφαρμόσει και το 90% όσων ξεσήκωσε απ το δικτυο και πάλι μένει αρκετή ώρα μέχρι να κοιμηθεί.


Απ την άλλη ρε συ...να πω κι ενα θετικό πριν αποφασίσουν όλοι να κάνουν στείρωση μ αυτά που γράφω εδώ, τί ψυχούλια ρε; :romance-hearteyes: Ένα παιδί δε σταματάει ποτέ να σε εκπλήσσει και μπορούν να σε κάνουν να ξεραθείς στα γέλια 2 δευτερόλεπτα μετά τη φάση που ήθελες να εκτοξευτεις στο διάστημα απ τα νεύρα σου
δεν ειναι μικρος. το πρωτο του ταμπλετ εγω του το πηρα οταν ηταν ενος χρονου. ουτε αυτο με τα 20 λεπτα τη μερα οθονη στεκει. δεν εχει δικιο ο αντρας σου.
αλλα το ταμπλετ δεν ειναι μεθοδος απασχολησης για να κανεις τις δουλειες σου, ειναι μεσο μορφωσης, εκπαιδευτικο εργαλειο απο τα καλυτερα. οχι, με διαφορα το καλυτερο.

δεν πρεπει να σε απασχολει το ποση ωρα ειναι στο ταμπλετ, αλλα το τι κανει σε αυτο. π.χ. το να βλεπει ζουζουνια ολη μερα δεν προσφερει κατι, ειναι απλως απασχοληση. το να βλεπει τραγουδακι με την αλφαβητα, σημαινει οτι θα την μαθει πολυ πιο γρηγορα απο οτι αν του τη διδασκες εσυ, που εχεις τελοσπαντων καποιο οριο στο ποσες φορες θα την τραγουδησεις, το ταμπλετ δεν εχει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 10 Ιουν 2019, 13:11

Και φυσικά η επιλογή νο1


Εικόνα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιουν 2019, 13:16

Ερμής έγραψε:
10 Ιουν 2019, 13:11
Και φυσικά η επιλογή νο1


Εικόνα
αν ειναι ο δικος σου, να σου ζησει. ειχα ανεβασει και γω καποτε με τον δικο μου , ντυμενο φυσικα στα γαλαζια. θα συναντηθουμε στις πιστες :smt047
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 10 Ιουν 2019, 13:20

Ευχαριστώ!

Σε περιμένω Μέγαρα σε λίγα χρόνια :D
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 10 Ιουν 2019, 18:17

OMG!!

:g094:

:g094:

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 10 Ιουν 2019, 18:27

Βγήκα χθες με δυο φίλους μου με παιδιά. Το πήξιμο που έβλεπα στις φάτσες και στα λόγια τους, ήταν απίστευτο. Μιλάμε για κατάθλιψη, ο άλλος έλεγε στα 38 του πως ο θάνατος θα ήταν λύτρωση με την κωλοζωή που κάνει,αλλά μια και έκανε παιδί δεν έχει ούτε΄αυτή την πολυτέλεια.
Ότι και να μου λένε, αν δεν έχεις ένα τσουβάλι φράγκα να μεγαλώσουν το παιδί άλλοι, η φάση μου φαίνεται μια δυστυχία χωρίς πάτο, δεν πα να μου λένε για χαμόγελα και χαρούμενες φατσούλες.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 10 Ιουν 2019, 23:50

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
10 Ιουν 2019, 18:27
Βγήκα χθες με δυο φίλους μου με παιδιά. Το πήξιμο που έβλεπα στις φάτσες και στα λόγια τους, ήταν απίστευτο. Μιλάμε για κατάθλιψη, ο άλλος έλεγε στα 38 του πως ο θάνατος θα ήταν λύτρωση με την κωλοζωή που κάνει,αλλά μια και έκανε παιδί δεν έχει ούτε΄αυτή την πολυτέλεια.
Ότι και να μου λένε, αν δεν έχεις ένα τσουβάλι φράγκα να μεγαλώσουν το παιδί άλλοι, η φάση μου φαίνεται μια δυστυχία χωρίς πάτο, δεν πα να μου λένε για χαμόγελα και χαρούμενες φατσούλες.
Επιτέλους ον τοπικ :wave:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Ορέστης 35

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 11 Ιουν 2019, 00:07

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
10 Ιουν 2019, 18:27
Βγήκα χθες με δυο φίλους μου με παιδιά. Το πήξιμο που έβλεπα στις φάτσες και στα λόγια τους, ήταν απίστευτο. Μιλάμε για κατάθλιψη, ο άλλος έλεγε στα 38 του πως ο θάνατος θα ήταν λύτρωση με την κωλοζωή που κάνει,αλλά μια και έκανε παιδί δεν έχει ούτε΄αυτή την πολυτέλεια.
Ότι και να μου λένε, αν δεν έχεις ένα τσουβάλι φράγκα να μεγαλώσουν το παιδί άλλοι, η φάση μου φαίνεται μια δυστυχία χωρίς πάτο, δεν πα να μου λένε για χαμόγελα και χαρούμενες φατσούλες.
Εμενα με μεγαλωσε η θεια μου κυριως που την αφησαν ανυπαντρη γιατι ελεγαν οτι ηταν τρελη. Η μανα μου δουλευε διπλοβαρδιες και ο πατερας μου γυρνουσε 3-4 το βραδι γιατι ηταν τζογαδορος και γκομενιαρης/γλετζες.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 11 Ιουν 2019, 08:17

Ορέστης 35 έγραψε:
11 Ιουν 2019, 00:07


Εμενα με μεγαλωσε η θεια μου κυριως που την αφησαν ανυπαντρη γιατι ελεγαν οτι ηταν τρελη. Η μανα μου δουλευε διπλοβαρδιες και ο πατερας μου γυρνουσε 3-4 το βραδι γιατι ηταν τζογαδορος και γκομενιαρης/γλετζες.
Εσύ από τον μπαμπά πήρες. Να είσαι περήφανος, ωραίος τύπος ήταν.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 11 Ιουν 2019, 09:59

Εύχομαι σε όλες τις μανούλες (και τους πατερούληδες) εδώ μέσα που καμαρώνουν για τα παιδάκια τους
να τα έχει ο Θεός γερά...

Άκουσα έναν πατέρα να κλαίει το πρωί για τον γιο του
κι ακόμα να συνέλθω

Πολλά άτομα πολλά προβλήματα
Λίγα άτομα λίγα προβλήματα

για όσους δεν έχουν παιδάκια και δεν θέλουν να κάνουν:
μην ακούτε κανέναν, μόνο τον εαυτό σας

δεν είναι οι ευθύνες, ο πόνος είναι...
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιουν 2019, 10:08

Το να μη θέλει κάποιος να κάνει οικογένεια και να μη κάνει είναι μια επιλογή και κανείς δε μπορεί να την κρίνει.
Το άσχημο είναι να μη θέλει να κάνει οικογένεια και να κάνει επειδή πιέζεται απο άλλους παράγοντες.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 11 Ιουν 2019, 10:10

Το idiocracy το εχεις δει?

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 11 Ιουν 2019, 10:24

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2019, 13:07
δεν ειναι μικρος. το πρωτο του ταμπλετ εγω του το πηρα οταν ηταν ενος χρονου. ουτε αυτο με τα 20 λεπτα τη μερα οθονη στεκει. δεν εχει δικιο ο αντρας σου.
αλλα το ταμπλετ δεν ειναι μεθοδος απασχολησης για να κανεις τις δουλειες σου, ειναι μεσο μορφωσης, εκπαιδευτικο εργαλειο απο τα καλυτερα. οχι, με διαφορα το καλυτερο.

δεν πρεπει να σε απασχολει το ποση ωρα ειναι στο ταμπλετ, αλλα το τι κανει σε αυτο. π.χ. το να βλεπει ζουζουνια ολη μερα δεν προσφερει κατι, ειναι απλως απασχοληση. το να βλεπει τραγουδακι με την αλφαβητα, σημαινει οτι θα την μαθει πολυ πιο γρηγορα απο οτι αν του τη διδασκες εσυ, που εχεις τελοσπαντων καποιο οριο στο ποσες φορες θα την τραγουδησεις, το ταμπλετ δεν εχει.
https://www.ert.gr/eidiseis/o-kanonas-3 ... -tisseron/

https://www.onmed.gr/ygeia/story/370519 ... -egkefaloy
:102:

Τα τραγουδάκια με την αλφαβήτα κλπ τα ξέρει απ έξω, αλλά οτιδήποτε άλλο εκπαιδευτικό το βαριέται αφόρητα. Νομίζω ότι θα έχουμε θέμα όταν μπούμε στα διαβάσματα :e040:

Ερμής έγραψε:
10 Ιουν 2019, 13:11
Και φυσικά η επιλογή νο1


Εικόνα
:smt038:vp5::flip: Υγεία, Αγάπη, Χαρά μπαμπάκα....πώς αισθάνεσαι;
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
10 Ιουν 2019, 18:27
Ότι και να μου λένε, αν δεν έχεις ένα τσουβάλι φράγκα να μεγαλώσουν το παιδί άλλοι, η φάση μου φαίνεται μια δυστυχία χωρίς πάτο, δεν πα να μου λένε για χαμόγελα και χαρούμενες φατσούλες.
Καλά εντάξει, μη βλέπεις που βγαίνουμε και βρίσκουμε ευκαιρία να τα βγάλουμε απο μέσα μας. Βλέπεις μόνο τα αρνητικά και επικεντρώνεσαι σ αυτά, τα θετικά δε τα βλέπεις και κυρίως δε τα βιώνεις για να αντιληφθείς το μέγεθος.
Κι εγώ μες τα παράπονα ήμουν αν θυμάσαι, μιας που δεν έχουμε ένα τσουβάλι φράγκα και δε το μεγαλώνουν άλλοι, αλλά δε θα το άλλαζα με τίποτα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών