Εβραίοι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22339
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 08 Αύγ 2020, 19:07

Chilloutbuddy έγραψε:
08 Αύγ 2020, 19:04
Λέει ότι το ισραήλ χρειάζεται αλλαγή, και στο 8:06 λέει ότι η αλλαγή πρέπει να έρθει από αλλού γιατί στο ισραήλ η αλλαγή είναι χαμένη υπόθεση.
ναι, λέει τους έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου ομαδικά. :smt005:
πώς και ζει αυτός ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 08 Αύγ 2020, 19:31

για το ξεκάρφωμα, ότι και καλά έχουμε και αντίθετες απόψεις, να, δείτε :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 18 Αύγ 2020, 12:57

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
05 Φεβ 2020, 10:14
Προτείνω σε ετούτο το νήμα να παραθέτουμε παραδείγματα της συλλογικής νοοτροπίας των Εβραίων και τον τρόπο που κινούν τα νήματα της παγκόσμιας οικονομίας.

Εχω συναναστραφεί με Εβραίους. Ελληνες. Είναι σκληροτράχηλοι άνθρωποι. Πολύ σημασία στη γυναίκα τους και στα λεφτά τους.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 18 Αύγ 2020, 20:50

Mansko έγραψε:
18 Αύγ 2020, 12:57
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
05 Φεβ 2020, 10:14
Προτείνω σε ετούτο το νήμα να παραθέτουμε παραδείγματα της συλλογικής νοοτροπίας των Εβραίων και τον τρόπο που κινούν τα νήματα της παγκόσμιας οικονομίας.

Εχω συναναστραφεί με Εβραίους. Ελληνες. Είναι σκληροτράχηλοι άνθρωποι. Πολύ σημασία στη γυναίκα τους και στα λεφτά τους.
Έχω καταλήξει στα ίδια συμΚεράσματα. Το μόνο που αγαπούν περισσότερο από τη γυναίκα τους είναι τα λεφτά τους. Κάποια στιγμή βγήκαμε με φίλους εβραίους Κι όταν έφτασε η ώρα να πληρώσουμε έψαχναν να βρουν ποιος ήπιε τον επιπλέον φρεντοτσίνο. Χωρίς να υψώσει στιγμή τη φωνή του ο φίλος Αβραάμ προσπαθπύσε να εξηγήσει στον υπομονετικό σερβιτόρο ότι τα φρεντοτσίνο που ήπιαμε ήταν 2 και όχι 3 όπως μας χρεώσανε. Ήταν τρεία στην πραγματικότητα αλλά εγώ δε μίλησα. Μετά από περίπου 10 λεπτά ο σερβιτόρος μας κέρασε το επιπλέον φρεντοτσίνο.
Φεύγοντας άφησα 5 € φιλοδώρημα κι ο σερβιτόρος έγνεψε.μ χαμογελωπντας. Ο Αβραάμ είναι ζάμπλουτος εν τω μεταξύ. Σε όλο το δρόμο για το αυτοκιλνητο μας έλεγε για το τρίτο φρεντοτσίνο που πήγαν να μας φορτώσουν.
Σε κάποια φάση βαρέθηκα και του λέω. Τρία φρεντοτσίνο ήπιαμε ρε πανίβλακα γαμώ τη μαλάκω τη γυναίκα σου. Βαρεμένε σκρούτζ που θα δινες 3 € παραπάνω και θα πάθαινες καρδιά. Σάλτα και γαμήσου.

Ο Αβραάμ κατάλαβε ότι μάλλον δεν θα με ξανάβλεπε και κου λέει. Θυμάσαι τότε που είχαμε πάει με το αμάξι μου λάρισα; Ποτέ δεν έδωσες τίποτα για τη βενζίνη.
Του ριξα κάτω 30 € κι έπεσε στα τέσσερα να τα μαζέψει.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16183
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 18 Αύγ 2020, 20:56

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Αύγ 2020, 20:50
Του ριξα κάτω 30 € κι έπεσε στα τέσσερα να τα μαζέψει.
Kαι τότε *ΠΟΥΦ* εξαφανίστηκε κι ο Έλληνας.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 18 Αύγ 2020, 21:01

Χουργιατς έγραψε:
10 Φεβ 2020, 22:43
Lord Brum έγραψε:
10 Φεβ 2020, 18:11
Μακάρι να είχαμε την ομοψυχία τους.
ομοψυχία != ωμοψυχία τύπε :102:
ωμή ψυχή ?
Ο τύπος το είχε γράψει σωστά ομοψυχία ! :102:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 18 Αύγ 2020, 21:03

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Αύγ 2020, 20:50

O Αβραάμ
:003::003:
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 18 Αύγ 2020, 22:36

Ναι Αβραάμ. Είμασταν καλοί φίλοι από το δημοτικό καθώς κι αυτός κι εγώ ήμασταν εσωστρεφείς χαρακτήρες και μας άρεσε η καλή μουσική. Ακούγαμε nturan nturan και wham όταν οι συμμαθητές μας ακούγανε Τερζή και Θέμη Αδαμαντίδη.
Μάλλον μέτριος μαθητής όπως κι εγώ. Συνεχίσαμε μαζί ως και το λύκειο κι ενώ δεν είχε ποτέ πολλά λεφτά μετά από χρόνια βρέθηκε να έχει ένα μεγάλο κτήριο στην Εγνατία που ο πατέρας του απέκτησε τσάμπα γιατί ήταν του παππού του πριν τον βππ. Με το που έβαλε λεφτά στη τσέπη ο φίλος μου άλλαξε. Δε μιλούσε πια για κουσική και λογοτεχνία. Δε μιλούσε ούτε για τα λεφτά του. Κάποτε στα 25 μας πήγαμε μαζί ταξίδι στην Κρήτη. Είχαμε συμφωνήσει ότι θα πηγαιναμε στις σπηλιές στα Μάταλα και θα μαστουρώναμε μα όταν φτάσαμε εκεί και αφού σκάσαμε τον πρώτο γάρο γυρνάει και μου λέει αυτό που κρατούσε μέσα του.

Ξες Πορφύριε, μου χρωστάς εκείνες τις 250 δραχμές που σου δάνεισα για να πάρεις το dark side of the moon. Με μεγάλη έκπληξη το άκουσα αυτό και του είπα. Αβραάμ δεν σου χρωστάω τίποτα. Σου είχα δώσει 50.000 δρχ. Τότε που σπούδαζες ρουμανία και δεν ήθελες να το μάθουν οι δικοί σου ότι χρειαζόσουν λεφτά. Ουδέποτε μου τα έδωσες πίσω.
Ναι μου λέει. Έτσι είναι. Αλλά εκείνος είναι άλλος λογαριασμός. Εδώ μιλάμε για τις 250 δρχ που πλήρωσα για το χασίς που καπνίζουμε τώρα. Είναι δηλαδή λεφτά που σου δίνουν χαρά τώρα που καπνίζεις τξ σατίβα μου και δεν έχουν καμία σχέση με εκείνο το παλιό χρέος που ήταν από αναγκαιότητα.

Δεν ξέρω γιατί. Ίσως έΦταιγε ο γάρος αλλά μου φάνηκε λογικό αυτό που κου είπε κι έτσι του έδωσα 300 δρχ για να τον ξεπληρώσω. Ψάχτηκε για λίγο να βρει ρέστα αλλά μετά είπε. Ωχ δεν έχω λεφτά επάνω μου τώρα. Θα στα δώσω μαζί με τα υπόλοιπα που σου χρωστάω αν και αν θυμάσαι καλά εκείνα τα λεφτά που μου δάνεισες πήγαν στο ενοίκιο που πλήρωνα για το σπίτι που σε φιλοξένηςα κι εσένα για 7 μέρες.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 20 Αύγ 2020, 09:25

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Αύγ 2020, 22:36
Ναι Αβραάμ. Είμασταν καλοί φίλοι από το δημοτικό καθώς κι αυτός κι εγώ ήμασταν εσωστρεφείς χαρακτήρες και μας άρεσε η καλή μουσική. Ακούγαμε nturan nturan και wham όταν οι συμμαθητές μας ακούγανε Τερζή και Θέμη Αδαμαντίδη.
Μάλλον μέτριος μαθητής όπως κι εγώ. Συνεχίσαμε μαζί ως και το λύκειο κι ενώ δεν είχε ποτέ πολλά λεφτά μετά από χρόνια βρέθηκε να έχει ένα μεγάλο κτήριο στην Εγνατία που ο πατέρας του απέκτησε τσάμπα γιατί ήταν του παππού του πριν τον βππ. Με το που έβαλε λεφτά στη τσέπη ο φίλος μου άλλαξε. Δε μιλούσε πια για κουσική και λογοτεχνία. Δε μιλούσε ούτε για τα λεφτά του. Κάποτε στα 25 μας πήγαμε μαζί ταξίδι στην Κρήτη. Είχαμε συμφωνήσει ότι θα πηγαιναμε στις σπηλιές στα Μάταλα και θα μαστουρώναμε μα όταν φτάσαμε εκεί και αφού σκάσαμε τον πρώτο γάρο γυρνάει και μου λέει αυτό που κρατούσε μέσα του.

Ξες Πορφύριε, μου χρωστάς εκείνες τις 250 δραχμές που σου δάνεισα για να πάρεις το dark side of the moon. Με μεγάλη έκπληξη το άκουσα αυτό και του είπα. Αβραάμ δεν σου χρωστάω τίποτα. Σου είχα δώσει 50.000 δρχ. Τότε που σπούδαζες ρουμανία και δεν ήθελες να το μάθουν οι δικοί σου ότι χρειαζόσουν λεφτά. Ουδέποτε μου τα έδωσες πίσω.
Ναι μου λέει. Έτσι είναι. Αλλά εκείνος είναι άλλος λογαριασμός. Εδώ μιλάμε για τις 250 δρχ που πλήρωσα για το χασίς που καπνίζουμε τώρα. Είναι δηλαδή λεφτά που σου δίνουν χαρά τώρα που καπνίζεις τξ σατίβα μου και δεν έχουν καμία σχέση με εκείνο το παλιό χρέος που ήταν από αναγκαιότητα.

Δεν ξέρω γιατί. Ίσως έΦταιγε ο γάρος αλλά μου φάνηκε λογικό αυτό που κου είπε κι έτσι του έδωσα 300 δρχ για να τον ξεπληρώσω. Ψάχτηκε για λίγο να βρει ρέστα αλλά μετά είπε. Ωχ δεν έχω λεφτά επάνω μου τώρα. Θα στα δώσω μαζί με τα υπόλοιπα που σου χρωστάω αν και αν θυμάσαι καλά εκείνα τα λεφτά που μου δάνεισες πήγαν στο ενοίκιο που πλήρωνα για το σπίτι που σε φιλοξένηςα κι εσένα για 7 μέρες.
Χα!
Από τις μικρές λεπτομέρειες καταρρίπτεται ένα ψέμα.
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Σεπ 2020, 21:18

24.8.2020
Ι. Νασιούλας: «ΟΧΙ στο Μουσείο Εβραϊκού Ολοκαυτώματος της Θεσσαλονίκης»

Εικόνα

Όχι στην ακολουθούμενη διαδικασία για την ανέγερση «Μουσείου Ολοκαυτώματος Ελλάδος» στην Θεσσαλονίκη λέει ο επικεφαλής δημοτικός σύμβουλος της παράταξης «Νέα Αρχή για την Θεσσαλονίκη» Γιάννης Νασιούλας.

Ακολουθεί το πλήρες κείμενο της επιστολής του προς τον Δήμαρχο Θεσσαλονίκης κ. Κωνσταντίνο Ζέρβα.

«Αγαπητέ κύριε Δήμαρχε,
Αγαπητέ μου Κωνσταντίνε

Στην επερχόμενη Συνεδρίαση του Δημοτικού μας Συμβουλίου θα καταψηφίσω την πρόταση για έγκριση α) μνημονίου συνεργασίας για τη χωροθέτηση Μουσείου Ολοκαυτώματος Ελλάδος σε ακίνητο της ΓΑΙΟΣΕ Α.Ε. εντός του Δήμου Θεσσαλονίκης και β) παροχή εξουσιοδότησης προς τον κ. Δήμαρχο για την υπογραφή του μνημονίου.

Στην επιστολή μου αυτή, θα ήθελα να σου εκθέσω αναλυτικά τους λόγους της απόφασής μου και το ευκταίο πολιτικό όφελος για τις Ελληνίδες και τους Έλληνες της Θεσσαλονίκης από την πολιτική στάση που προτείνω.

Ο εξανδραποδισμός των Ελλήνων και δη Θεσσαλονικέων εβραϊκού θρησκεύματος από τους Γερμανούς, κατά την διάρκεια της κατοχής της Ελλάδος από τους Γερμανούς, Βούλγαρους και Ιταλούς, είναι έγκλημα κατά της ανθρωπότητας, καθώς και έγκλημα στο πλαίσιο στρατιωτικής κατοχής που είναι απαράγραπτο. Βαρύνει την Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γερμανίας και τους συνεργούς της, την Ιταλική Δημοκρατία και την Δημοκρατία της Βουλγαρίας. Απαράγραπτη και συνεχής είναι επίσης η υποχρέωση της Ελληνικής Δημοκρατίας και των κατά τόπους Δήμων, όπως ο Δήμος Θεσσαλονίκης, να διεκδικούν την ηθική και υλική αποζημίωση για τα δεινά που προκάλεσαν οι Γερμανοί, Ιταλοί και Βούλγαροι κατακτητές της Ελλάδος από το 1941 ως το 1944.

Ήταν διαχρονική ευθύνη του Ελληνικού Κράτους και του Δήμου της Θεσσαλονίκης εν προκειμένω να αναλάβει πρωτοβουλία για την ανέγερση μνημείων και μουσείων, καθώς και για την εκπόνηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων και τακτών εκδηλώσεων μνήμης, τόσο γι αυτό το έγκλημα των Γερμανών, που βασάνισαν, λήστεψαν και δολοφόνησαν περισσότερους από 50.000 Έλληνες εβραϊκού θρησκεύματος, όσο και για τα υπόλοιπα εγκλήματά τους στην Ελλάδα και δη στην Θεσσαλονίκη, όπως το Ολοκαύτωμα του Χορτιάτη.

Η παρελθούσα διοίκηση του Δήμου Θεσσαλονίκης υπό τον κ. Ιωάννη Μπουτάρη απεμπόλησε την υποχρέωση και το δικαίωμά της να είναι ο Δήμος Θεσσαλονίκης αυτός που θα αναλάβει την πρωτοβουλία και θα έχει την κυριότητα και τον έλεγχο των μνημείων, μουσείων, προγραμμάτων και εκδηλώσεων. Επέλεξε να εκχωρήσει την υποχρέωση και το δικαίωμά της σε νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου με έδρα τις Βρυξέλλες. Αντίστοιχα, το Ελληνικό Κράτος, εξέφρασε την δέσμευσή του να εκχωρήσει στο ίδρυμα αυτό έκταση που ανήκει στην ΓΑΙΟΣΕ για την ανέγερση μουσειακού χώρου που θα φέρει τον τίτλο "Μουσείο Ολοκαυτώματος Ελλάδος". Αυτή η πολιτική επιλογή με βρίσκει στρατηγικά αντίθετο. Είναι λάθος να την συνεχίσουμε και να την δικαιώσουμε. Θέλω ο Δήμος Θεσσαλονίκης να την ακυρώσει και να αναλάβει την ευθύνη του προς τους δολοφονημένους Έλληνες εβραϊκού θρησκεύματος και προς τους δολοφονημένους ήρωες προγόνους μας στον Χορτιάτη, στους τοίχους των εκτελέσεων, στις φυλακές και... στην πορεία από το πολεμικό μέτωπο προς τα σπίτια τους, με την λήξη των εχθροπραξιών και την συνομολόγηση ανακωχής.

Η Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης οφείλει να απαιτήσει από τον Δήμο Θεσσαλονίκης και το Ελληνικό Κράτος να κάνουν αυτό τους το χρέος. Κανείς μας δεν μπορεί να στερηθεί το ηθικό και πολιτικό του δικαίωμα να πρωταγωνιστήσει στην δικαίωση της μνήμης των δολοφονημένων, βιασμένων, ληστευμένων και βασανισμένων προγόνων μας από τους κατακτητές Γερμανούς, Ιταλούς και Βουλγάρους το 1941-1944. Το δικαίωμά μας στην έντιμη ιστορική μνήμη, είναι δικαίωμα της κάθε Ελληνίδας και του κάθε Έλληνα της Θεσσαλονίκης. Θέλουν να είναι αυτοί οι μυροφόροι και οι μυροφόρες της εθνικής μας μνήμης, που θα κηδέψουν τους νεκρούς μας στον δημόσιο χώρο.

Μετά τιμής,
Ιωάννης Νασιούλας
Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Θεσσαλονίκης.

https://aristeia.site/archives/33340
https://www.thessnews.gr/article/176632 ... salonikis-


24 Σεπτεμβρίου, 2020
Νασιούλας: “Το Μουσείο Ολοκαυτώματος των Εβραίων, ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ”!

Εικόνα

Συγκλονιστικές αποκαλύψεις από τον Ιωάννη Νασιούλα για το υπό κατασκευή … μνημείο ολοκαυτώματος που ετοιμάζουν στην Θεσσαλονίκη.

Ποιοί βρίσκονται πίσω από την κατασκευή του;;;


https://aristeia.site/archives/34166


Υ.Γ.1.
Αναρωτιέμαι… ένα … ΕΝΑ ΜΝΗΜΕΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ, ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ;;;

Υ.Γ.2.
Έτσι, για να γνωρίζουμε την αλήθεια, ποιοί έστελναν στην Ναζιστική Γερμανία τους εβραίους.
Ήταν οι ίδιοι οι ραβίνοι τους…
Για ποιά μουσεία λοιπόν μας μιλάνε και επιβάλλουν την διαστροφή τους;;;
Καλλιόπη Σουφλή.

Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 29 Σεπ 2020, 21:34

Εικόνα
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Σεπ 2020, 21:36

αντίο καλό μου νήμα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 30 Σεπ 2020, 08:59

Ειχα και ργω6 ενα γνωστό ,παντρευτηκε μια κοπελλα ηταν και οι δυο φαρμακοποιοι ,στον γαμο στα προσκλητηρια ειχαν καρτες απο τα φαρμακεια ,μετα εμενε ο καθενας με τους γονεις του για αρκετό διαστημα (δεν κανω πλακα) για οικονομια.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 22 Δεκ 2020, 22:17

22|12|2020
O ΔΙΕΥΘΥΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΤΗΣ PFIZER ANAΨE TH XANOYKA. H ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΝΕΤΑΝΙΑΧΟΥ, ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΕΝΑΥΣΜΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΟΥ. ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ “ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ” ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Εικόνα

To αφεντικό της αμερικάνικης φαρμακευτικής εταιρίας Pfizer (πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της Pfizer),ο Albert Bourla-Αλβέρτος Μπουρλά– άναψε την Τετάρτη το βράδυ (16/12/20) μια hanoukkia* επ΄ευκαιρία της 7ης βραδιάς της ιουδαϊκής εορτής της Hanoucca.

“Κάναμε το αδύνατο δυνατό. Το εμβόλιο είναι ένα δώρο σ΄ολόκληρο τον κόσμο”, δήλωσε ο Διευθύνων Σύμβουλος γεννημένος στην Ελλάδα (Θεσσαλονίκη), από μια οικογένεια Ιουδαική επιζώντων από το (Ολοκαύτωμα) Shoah.

Στα μέσα Νοέμβρη κατά την ανακοίνωση της εταιρίας του επί της αποτελεσματικότητας του εμβολίου της κατά covid-19, ο Albert Bourla μίλησε με τον Πρωθυπουργό του Ισραήλ τον Benjamin Netanyahu στον οποίο και εμπιστεύθηκε ότι “είναι υπερήφανος για την Ιουδαικότητά του”.

Ο PDG της Pfizer, ο Albert Burla, γιος από επιζήσαντες του Ολοκαυτώματος ανάβει το 7ο κερί της Hanoukka:“Κάναμε το αδύνατο δυνατό. Το εμβόλιο είναι ένα δώρο σ΄ολόκληρο τον κόσμο” αναφέρει το μεγάλο ισραηλινό μέσο ynet και συνοδεύει την αναφορά με την φωτογραφία. lemondejuif.info 16/12/20

*η Hanukkah menorah, επίσης chanukiah ή hanukkiah, είναι ένα κηροπήγιο με εννέα κλαδιά που ανάβει κατά τη διάρκεια των οκτώ ημερών της Χανουκά

dimpenews.com

Επεξήγηση: Η Χανουκά (/ˈhɑːnəkə/ HAH-nə-kə; εβραϊκά: חֲנֻכָּה‬ khanuká, Τιβεριανά: khanuká, συνήθως συλλαβίζεται ως חנוכה‎, προφέρεται ως [χanuˈka] στα Νέα Εβραϊκά, [ˈχanukə] ή [ˈχanikə] στα Γίντις) είναι μια Εβραϊκή γιορτή κατά την οποία τιμάται η αναστύλωση του Ιερού Ναού (του Δεύτερου Ναού) στην Ιερουσαλήμ, την εποχή της Εξέγερσης των Μακκαβαίων κατά των Σελευκιδών. Η Χανουκά γιορτάζεται για οκτώ νύχτες και μέρες, αρχής γενομένης της 25ης ημέρας του μήνα Kislev, σύμφωνα με το εβραϊκό ημερολόγιο, η οποία μπορεί να αντιστοιχεί σε οποιαδήποτε στιγμή από τα τέλη Νοεμβρίου έως τα τέλη Δεκεμβρίου στο Γρηγοριανό ημερολόγιο. Είναι επίσης γνωστή ως η Γιορτή των Φώτων και η Εορτή της Αφοσίωσης.

Ο εορτασμός πραγματοποιείται με το άναμμα των κεριών ενός συγκεκριμένου κηροπήγιου, της με εννέα διακλαδώσεις μενορά, ένα επιπλέον φως κάθε νύχτα της εορτής, φτάνοντας σε οκτώ την τελευταία νύχτα. Η τυπική μενορά αποτελείται από οκτώ κλάδους με ένα επιπλέον οπτικά διακριτό κλάδο. Το επιπλέον φως, με το οποίο ανάβουν όλα τα άλλα, ονομάζεται σαμάς (εβραϊκά: שמש‎, «συνοδός») και του δίνεται μια ξεχωριστή θέση, συνήθως πάνω ή κάτω από τα υπόλοιπα. Άλλες εορταστικές εκδηλώσεις της Χανουκά περιλαμβάνουν παιχνίδια σβούρας και βρώση τηγανιτών τροφών, όπως λουκουμάδες και τηγανίτες πατάτας. Από τη δεκαετία του 1970, το παγκόσμιο Χαμπάντ Χασιδικό κίνημα έχει ξεκινήσει δημόσιο άναμμα μενορά σε ανοικτούς δημόσιους χώρους σε πολλές χώρες.
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%ce%be%cf ... %9a%ce%95/


Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εβραίοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Δεκ 2020, 22:34

Οι Αθηναίοι του 1ου αιώνα γέλασαν με την καρδιά τους όταν άκουσαν από τον παμπόνηρο Σαούλ - Παύλο την ιστορία ενός θαυματοποιού από την μακρινή Ιουδαία που τον έστειλε, λέει, κάποιος θεός να σώσει τον κόσμο !

Με την ανωτερότητα και το πνεύμα ανοχής που τους διέκρινε, τον ξεπροβόδισαν με συμπάθεια, αφού του εξήγησαν ότι ο δικός τους δρόμος για την ανθρώπινη πρόοδο περνούσε από την Λογική και ακολουθούσε την δύσκολη αλλά σίγουρη πορεία της Προμηθεϊκής Γνώσης.

Το γέλιο τους όμως πάγωσε μετά τρεις αιώνες, όταν οι επίγονοι του Παύλου, βάφτισαν χριστιανούς τους βάρβαρους του Αλάριχου και έστειλαν τις ορδές του να τους κατηχήσουν στην "μοναδική αλήθεια", σφάζοντας, καίγοντας και γκρεμίζοντας.

Στους αιώνες που ακολούθησαν το γέλιο έγινε πόνος, δάκρυ και αίμα πάνω από τα ερείπια του Ελληνικού Πολιτισμού που ισοπεδώθηκε από τη "θρησκεία της αγάπης". Η ανθρωπότητα μπήκε στα σκοτάδια ενός ατέλειωτου Μεσαίωνα, άγρια χορτάρια σκέπασαν τα υψηλά διανοήματα, η μνήμη ατόνησε και οι έννοιες αναποδογύρισαν.
Ζήνων Θεσσαλός.





Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών