Σκάει η φούσκα του airbnb

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
phorumitis
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 01 Ιουν 2019, 15:19

Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από phorumitis » 05 Φεβ 2020, 19:41

https://instanews.gr/86273/ellada/to-te ... llada.html

Ήρθε σαν σίφουνας στη ζωή μας και τα παρέσυρε όλα στο διάβα του. Το Airbnb ήταν μάννα εξ ουρανού για τους ιδιοκτήτες και βραχνάς για όσους έψαχναν ένα σπίτι να νοικιάσουν με μακροχρόνια μίσθωση.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ των «Νέων» όμως η μόδα του Airbnb πλέον ξεφουσκώνει, καθώς οι ιδιοκτήτες επιστρέφουν στα παραδοσιακά μοντέλα ενοικίασης.

Τον Μάιο του 2019 τα εισοδήματα από βραχυχρόνιες μισθώσεις ήταν μειωμένα ακόμη και κατά 25% σε σχέση με τον αντίστοιχο μήνα του 2018, ενώ το τρίμηνο Μαΐου – Ιουλίου η μείωση των εσόδων άγγιξε το 10%, με τους διαχειριστές ακινήτων βραχυχρόνιας μίσθωσης να εκτιμούν ότι η μείωση των εισοδημάτων συνολικά το 2019 φτάνει το 25%.

Παράγοντες της αγοράς υποστηρίζουν σύμφωνα με το ρεπορτάζ της εφημερίδας πως πολύ σύντομα ένας μεγάλος αριθμός ακινήτων που είναι εγγεγραμμένα σε πλατφόρμες βραχυχρόνιων μισθώσεων θα βρεθούν διαθέσιμα για μακροχρόνιες μισθώσεις.



Και αυτό γιατί οι ιδιοκτήτες βλέπουν τα εισοδήματά τους να μειώνονται σε σύγκριση με τις εισπράξεις που είχαν πριν από ένα ή δύο χρόνια όταν η μόδα του Airbnb είχε εξελιχθεί σε φρενίτιδα ανατρέποντας τον χάρτη της κτηματαγορας

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23273
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Φεβ 2020, 19:43

Έτσι ακριβώς :smt023
Σαν τον ΠΑΟΚ!
:003:

Nero

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 05 Φεβ 2020, 19:45

και δεν έκλαψε κανείς...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24531
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 05 Φεβ 2020, 19:46

πήγα κι εγώ να κλείσω με AirBnB αν και τη μισώ για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπήρχε κανένα κανονικό ξενοδοχείο στον προορισμό μου. Για τεράστια έκπληξή μου λοιπόν διαπίστωσα ότι η μαλακισμένη είχε διαλέξει την πολιτική που έχεις μόνο 48 ώρες στη διάθεσή σου να ακυρώσεις και μετά δεν παίρνεις τίποτα πίσω.

Ότι θα έδινα δηλαδή 1200 ευρώ από 15 Δεκέμβρη 2019 για κράτηση του Ιουλίου 2020 έχοντας μόνο μέχρι τις 17 Δεκέμβρη περιθώριο να μην παντελονιάσει η τύπισσα το χρήμα.

Λολ. Ακόμα διαθέσιμο είναι το δωμάτιο.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 05 Φεβ 2020, 19:47

συμβαινουν τετοια πραγματα στον καπιταλισμο? :giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8716
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 05 Φεβ 2020, 19:50

Κάποιοι τύποι που θέλουν να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα εδώ και μήνες αν όχι χρόνια λένε ότι καταρρέει το airbnb... Στο μεταξύ βέβαια η υπηρεσία αυτή έχει ήδη αποφέρει σημαντικά έσοδα στους ιδιοκτήτες ακινητών και συνεχίζει, όσο και να πήζουν κάποιοι...

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8716
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 05 Φεβ 2020, 19:52

foscilis έγραψε:
05 Φεβ 2020, 19:46
πήγα κι εγώ να κλείσω με AirBnB αν και τη μισώ για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπήρχε κανένα κανονικό ξενοδοχείο στον προορισμό μου. Για τεράστια έκπληξή μου λοιπόν διαπίστωσα ότι η μαλακισμένη είχε διαλέξει την πολιτική που έχεις μόνο 48 ώρες στη διάθεσή σου να ακυρώσεις και μετά δεν παίρνεις τίποτα πίσω.

Ότι θα έδινα δηλαδή 1200 ευρώ από 15 Δεκέμβρη 2019 για κράτηση του Ιουλίου 2020 έχοντας μόνο μέχρι τις 17 Δεκέμβρη περιθώριο να μην παντελονιάσει η τύπισσα το χρήμα.

Λολ. Ακόμα διαθέσιμο είναι το δωμάτιο.
Δεν κατάλαβα να σε υποχρέωσε η γυναίκα να δεχθεις τους όρους που έθεσε. Άμα δε σου αρέσει μπορείς να επιλέξεις οτιδήποτε άλλο θες.

Nero

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 05 Φεβ 2020, 19:53

foscilis έγραψε:
05 Φεβ 2020, 19:46
πήγα κι εγώ να κλείσω με AirBnB αν και τη μισώ για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπήρχε κανένα κανονικό ξενοδοχείο στον προορισμό μου. Για τεράστια έκπληξή μου λοιπόν διαπίστωσα ότι η μαλακισμένη είχε διαλέξει την πολιτική που έχεις μόνο 48 ώρες στη διάθεσή σου να ακυρώσεις και μετά δεν παίρνεις τίποτα πίσω.

Ότι θα έδινα δηλαδή 1200 ευρώ από 15 Δεκέμβρη 2019 για κράτηση του Ιουλίου 2020 έχοντας μόνο μέχρι τις 17 Δεκέμβρη περιθώριο να μην παντελονιάσει η τύπισσα το χρήμα.

Λολ. Ακόμα διαθέσιμο είναι το δωμάτιο.
κι εγώ τη σιχαίνομαι αλλά έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές. Ακόμα και σε ταξί μπαίνω άμα λάχει και δεν ντρέπομαι

ας είμαστε και λίγο αινειανες καμιά φορά :smt018

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24531
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 05 Φεβ 2020, 21:06

Philip Mortimer έγραψε:
05 Φεβ 2020, 19:52
foscilis έγραψε:
05 Φεβ 2020, 19:46
πήγα κι εγώ να κλείσω με AirBnB αν και τη μισώ για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπήρχε κανένα κανονικό ξενοδοχείο στον προορισμό μου. Για τεράστια έκπληξή μου λοιπόν διαπίστωσα ότι η μαλακισμένη είχε διαλέξει την πολιτική που έχεις μόνο 48 ώρες στη διάθεσή σου να ακυρώσεις και μετά δεν παίρνεις τίποτα πίσω.

Ότι θα έδινα δηλαδή 1200 ευρώ από 15 Δεκέμβρη 2019 για κράτηση του Ιουλίου 2020 έχοντας μόνο μέχρι τις 17 Δεκέμβρη περιθώριο να μην παντελονιάσει η τύπισσα το χρήμα.

Λολ. Ακόμα διαθέσιμο είναι το δωμάτιο.
Δεν κατάλαβα να σε υποχρέωσε η γυναίκα να δεχθεις τους όρους που έθεσε. Άμα δε σου αρέσει μπορείς να επιλέξεις οτιδήποτε άλλο θες.
Αυτό έκανα. Έκλεισα σε τετραστερο στο Λονδίνο 500 ευρώ μια βδομάδα και ακύρωση μέχρι 24 ώρες πριν.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10139
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 05 Φεβ 2020, 21:09

γαμάτο το airbnb

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 06 Φεβ 2020, 11:36

foscilis έγραψε:
05 Φεβ 2020, 19:46
πήγα κι εγώ να κλείσω με AirBnB αν και τη μισώ για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπήρχε κανένα κανονικό ξενοδοχείο στον προορισμό μου. Για τεράστια έκπληξή μου λοιπόν διαπίστωσα ότι η μαλακισμένη είχε διαλέξει την πολιτική που έχεις μόνο 48 ώρες στη διάθεσή σου να ακυρώσεις και μετά δεν παίρνεις τίποτα πίσω.

Ότι θα έδινα δηλαδή 1200 ευρώ από 15 Δεκέμβρη 2019 για κράτηση του Ιουλίου 2020 έχοντας μόνο μέχρι τις 17 Δεκέμβρη περιθώριο να μην παντελονιάσει η τύπισσα το χρήμα.

Λολ. Ακόμα διαθέσιμο είναι το δωμάτιο.
Που θα πήγαινες διακοπες? Στο μαικονος?

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Φεβ 2020, 11:43

Αντε να δούμε πότε θα τους στριμωξουν άγρια φορολογικά να μην τους συμφέρει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23239
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 06 Φεβ 2020, 11:54

Παιδιά είναι απλό, σε κάθε πολυκατοικία μπορούν αν θέλουν οι ένοικοι να το μπλοκάρουν. Υπάρχει δεδικασμένο* πια.
Στη πολυκατοικία που μένω επίσης, ένας ήθελε να το κάνει τέτοια φάση. Για κακή του τύχη στην ίδια πολυκατοικία ζει πασίγνωστος δικηγόρος που ξέρει τα κόλπα απέξω. Του τα είπε όμορφα και με το νόμο στο συμβούλιο της πολυκατοικίας και ο τύπος δε το συνέχισε.
Ναι σαφέστατα μπορεί ο καθένας να χρησιμοποιεί το ακίνητο του όπως του αρέσει αλλά εντός του νόμου. Αν ο νόμος ορίζει οτι πρέπει να φτιάξει νέα είσοδο, θα φτιάξει νέα είσοδο. Το όπλο απέναντι στη συμμορία του ερμπινμπι είναι να τους ταράξεις στη νομιμότητα. Γιατί ο ξενοδόχος να πρέπει να πληρώνει τον κώλο του και ο ερμπινμπας να παντελονιάζει το χρήμα στο τζάμπα;

*βασικά υπάρχει ένα που το κέρδισε ο ερμπιενμπας και ένα που το έχασε. Σε αυτό που το έχασε το μπλόκαραν μαζικά οι ένοικοι σε πλειοψηφία, σε αυτό που κέρδισε ήταν λόγω του ότι αντέδρασε η μειοψηφία.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10782
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 06 Φεβ 2020, 12:01

Philip Mortimer έγραψε:
05 Φεβ 2020, 19:52
foscilis έγραψε:
05 Φεβ 2020, 19:46
πήγα κι εγώ να κλείσω με AirBnB αν και τη μισώ για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπήρχε κανένα κανονικό ξενοδοχείο στον προορισμό μου. Για τεράστια έκπληξή μου λοιπόν διαπίστωσα ότι η μαλακισμένη είχε διαλέξει την πολιτική που έχεις μόνο 48 ώρες στη διάθεσή σου να ακυρώσεις και μετά δεν παίρνεις τίποτα πίσω.

Ότι θα έδινα δηλαδή 1200 ευρώ από 15 Δεκέμβρη 2019 για κράτηση του Ιουλίου 2020 έχοντας μόνο μέχρι τις 17 Δεκέμβρη περιθώριο να μην παντελονιάσει η τύπισσα το χρήμα.

Λολ. Ακόμα διαθέσιμο είναι το δωμάτιο.
Δεν κατάλαβα να σε υποχρέωσε η γυναίκα να δεχθεις τους όρους που έθεσε. Άμα δε σου αρέσει μπορείς να επιλέξεις οτιδήποτε άλλο θες.
Φυσικα και μπορει να κανει ο,τι θελει αλλα αυτο δε σημαινει οτι απαγορευεται να την κραξεις.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Σκάει η φούσκα του airbnb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 06 Φεβ 2020, 12:05

Κανένα περίεργο, και το AirBnB θα έχει την τύχη των Internet cafe, γιαουρτάδικων, mikelάδικων, φούρνων Βενέτη κτλ που έγιναν μόδα και πέρασαν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών