Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 07 Φεβ 2020, 16:59

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
07 Φεβ 2020, 15:44
aljawn έγραψε:
07 Φεβ 2020, 13:58
Καλά έχει διαλυθεί το σύστημα. Εγώ περιμένω αποστολή από Σλοβακία από 3.2 στο κέντρο διαλογής. Στο τέλος θα πάω να την βρω μόνος μου. Θέλει και επενδύσεις ο ξεφτιλας ο Μπουμπούκος
Τα ΕΛΤΑ είναι και ήταν γτπ. Είμαι σίγουρος πως σε αφρικανικές χώρες υπάρχουν καλύτερες ταχυδρομικές υπηρεσίες.
Κοίτα, ποτέ δεν ήταν γρήγορα, αλλά το να περιμένεις μια εβδομάδα στο κέντρο διαλογής (διότι πλέον πάμε για Δευτέρα) είναι ρεκόρ. Παλιά το σημείο που αργούσε ήταν το αεροδρόμιο (μου είχε τύχει να παραδοθεί αποστολή στις 06.00 και να περάσει αυθημερόν από το κέντρο διαλογής για παράδοση). Σκέψου ότι τους πήρα στο Κρυονέρι και μου είπαν ότι έχουν μείνει πίσω τρεις εβδομάδες και αν δεν είναι σοβαρή περίπτωση (πχ. καρκινοπαθής που περιμένει φάρμακα) να περιμένω την σειρά μου (μετά τα μέσα του μήνα).

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32515
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Φεβ 2020, 17:42

Μηχανικός έγραψε:
07 Φεβ 2020, 16:43
Είμαι ο πρωταθλητής στις παραγγελίες από Κίνα.
Στοιχηματίζω με οποιονδήποτε ότι έχω πάνω από τις διπλάσιες παραγγελίες. :D
και πως αθ τις μετρησουμε;

νταξ, δεν ξερω αν σε κοντραρω, αλλα την τελευταια 5 ετια τουλαχιστον, δεν εχει υπαρξει μερα που να μην εχω ενεργη παραγγελια που περιμενω να ερθει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Von Mackensen

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 07 Φεβ 2020, 19:02

Μηχανικός έγραψε:
07 Φεβ 2020, 16:09
Τα έχετε μπερδέψει.
Μέχρι 22 ευρώ δεν πληρώνετε τίποτα από όπου και να έρθει.
Από 22 μέχρι 150 πληρώνετε ΦΠΑ.
Από 150 και πάνω πληρώνετε ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού.

Αυτά ισχύουν για δέματα με ΕΛΤΑ.
με ειδική εγκύκλιο των ΕΛΤΑ με ημερομηνία 21.1.2020, το διοικητικό συμβούλιο αποφάσισε την επιβολή τέλος εκτελωνισμού στα ταχυδρομικά αντικείμενα «τα οποία φέρουν μηδενική τελωνειακή διασάφηση και προέρχονται κυρίως από χώρες εκτός Ευρωπαικής Ένωσης». Το κόστος εκτελωνισμού στην περίπτωση αυτή έχει οριστεί στα €15 (€12,10 + Φ.Π.Α) ενώ κάθε αίτηση του καταναλωτή για «επανεξέταση των δασμολοφορολογικών επιβαρύνσεων για την αποστολή του, ορίζεται στα €12 (€9,68 + Φ.Π.Α). Σε περίπτωση που ο καταλανωτής «δικαιωθεί», το ποσό των δασμών ακυρώνεται και γίνεται επιστροφή του τέλους.

https://www.insomnia.gr/articles/variou ... s-22-euro/

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 07 Φεβ 2020, 19:07

τα καλα του ανταγωνισμου με τις αντιστοιχες υπηρεσιες που προσφερουν οι "παραγωγικοι" και "ευελικτοι" ιδιωτες

θα πειτε και το δεμα δεματακι ελληνιαρηδες :g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 07 Φεβ 2020, 19:08

Μηχανικός έγραψε:
07 Φεβ 2020, 16:43
Είμαι ο πρωταθλητής στις παραγγελίες από Κίνα.
Στοιχηματίζω με οποιονδήποτε ότι έχω πάνω από τις διπλάσιες παραγγελίες. :D
Τι φερνεις;
Ελαιολαδο,ξηρους καρπους κτλ;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 07 Φεβ 2020, 19:16

NKVD_SMERSH έγραψε:
07 Φεβ 2020, 15:45
Καλά κάνουν.
Μάθατε στην φοροδιαφυγή.
Επιταγή της Ε.Ε. είναι.
για να συντριψουν οικονομικα την κινα γινεται μεσω δασμολογικων πολιτικων εμμεσως η αμεσως
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 08 Φεβ 2020, 19:29

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
07 Φεβ 2020, 19:08
Μηχανικός έγραψε:
07 Φεβ 2020, 16:43
Είμαι ο πρωταθλητής στις παραγγελίες από Κίνα.
Στοιχηματίζω με οποιονδήποτε ότι έχω πάνω από τις διπλάσιες παραγγελίες. :D
Τι φερνεις;
Ελαιολαδο,ξηρους καρπους κτλ;
Εργαλεία και υλικά για κατασκευές-μετατροπές, είναι όλες οι αγορές.
Τα αγοράζω από την χώρα παραγωγής και όχι από τον Έλληνα μεσάζοντα. :smt005:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μηχανικός την 08 Φεβ 2020, 19:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 08 Φεβ 2020, 19:33

Von Mackensen έγραψε:
07 Φεβ 2020, 19:02
Μηχανικός έγραψε:
07 Φεβ 2020, 16:09
Τα έχετε μπερδέψει.
Μέχρι 22 ευρώ δεν πληρώνετε τίποτα από όπου και να έρθει.
Από 22 μέχρι 150 πληρώνετε ΦΠΑ.
Από 150 και πάνω πληρώνετε ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού.

Αυτά ισχύουν για δέματα με ΕΛΤΑ.
με ειδική εγκύκλιο των ΕΛΤΑ με ημερομηνία 21.1.2020, το διοικητικό συμβούλιο αποφάσισε την επιβολή τέλος εκτελωνισμού στα ταχυδρομικά αντικείμενα «τα οποία φέρουν μηδενική τελωνειακή διασάφηση και προέρχονται κυρίως από χώρες εκτός Ευρωπαικής Ένωσης». Το κόστος εκτελωνισμού στην περίπτωση αυτή έχει οριστεί στα €15 (€12,10 + Φ.Π.Α) ενώ κάθε αίτηση του καταναλωτή για «επανεξέταση των δασμολοφορολογικών επιβαρύνσεων για την αποστολή του, ορίζεται στα €12 (€9,68 + Φ.Π.Α). Σε περίπτωση που ο καταλανωτής «δικαιωθεί», το ποσό των δασμών ακυρώνεται και γίνεται επιστροφή του τέλους.

https://www.insomnia.gr/articles/variou ... s-22-euro/
Απ ότι ακούγεται, είπαν να το βάλουν το 15αρι, αλλά μετά την κατακραυγή το απέσυραν.

Εισήγηση του Γιαννόπουλου και των Λιντλ θα ήταν. :D

Von Mackensen

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 08 Φεβ 2020, 19:42

Μηχανικός έγραψε:
08 Φεβ 2020, 19:33
Von Mackensen έγραψε:
07 Φεβ 2020, 19:02
Μηχανικός έγραψε:
07 Φεβ 2020, 16:09
Τα έχετε μπερδέψει.
Μέχρι 22 ευρώ δεν πληρώνετε τίποτα από όπου και να έρθει.
Από 22 μέχρι 150 πληρώνετε ΦΠΑ.
Από 150 και πάνω πληρώνετε ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού.

Αυτά ισχύουν για δέματα με ΕΛΤΑ.
με ειδική εγκύκλιο των ΕΛΤΑ με ημερομηνία 21.1.2020, το διοικητικό συμβούλιο αποφάσισε την επιβολή τέλος εκτελωνισμού στα ταχυδρομικά αντικείμενα «τα οποία φέρουν μηδενική τελωνειακή διασάφηση και προέρχονται κυρίως από χώρες εκτός Ευρωπαικής Ένωσης». Το κόστος εκτελωνισμού στην περίπτωση αυτή έχει οριστεί στα €15 (€12,10 + Φ.Π.Α) ενώ κάθε αίτηση του καταναλωτή για «επανεξέταση των δασμολοφορολογικών επιβαρύνσεων για την αποστολή του, ορίζεται στα €12 (€9,68 + Φ.Π.Α). Σε περίπτωση που ο καταλανωτής «δικαιωθεί», το ποσό των δασμών ακυρώνεται και γίνεται επιστροφή του τέλους.

https://www.insomnia.gr/articles/variou ... s-22-euro/
Απ ότι ακούγεται, είπαν να το βάλουν το 15αρι, αλλά μετά την κατακραυγή το απέσυραν.

Εισήγηση του Γιαννόπουλου και των Λιντλ θα ήταν. :D
Ετσι άκουσα και εγώ.Για να δούμε λοιπόν....

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 08 Φεβ 2020, 19:50

Ασέβαστος έγραψε:
07 Φεβ 2020, 17:42
Μηχανικός έγραψε:
07 Φεβ 2020, 16:43
Είμαι ο πρωταθλητής στις παραγγελίες από Κίνα.
Στοιχηματίζω με οποιονδήποτε ότι έχω πάνω από τις διπλάσιες παραγγελίες. :D
και πως αθ τις μετρησουμε;

νταξ, δεν ξερω αν σε κοντραρω, αλλα την τελευταια 5 ετια τουλαχιστον, δεν εχει υπαρξει μερα που να μην εχω ενεργη παραγγελια που περιμενω να ερθει.
Στο AliExpress θα κάνεις print screen την σελίδα του λογαριασμού σου στο My AliExpress που φαίνεται ο αριθμός των παραγγελιών που έχεις κάνει.
Κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει και στα άλλα σάιτ που είναι για παραγγελίες.

Εγώ το 95% των παραγγελιών από Κίνα τις κάνω στο AliExpress. Από το 2013 που το ανακάλυψα, ελάχιστες αγορές κάνω από eBay.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 08 Φεβ 2020, 20:00

Έξυπνη κίνηση.. Όλοι το 15ρι είδατε και ψαρώσατε, το 3ρι όμως που επανέφεραν και ήταν η ουσία το παραβλέψατε...
Όσα δεματάκια δεν εκτελωνίζονται και φεύγουν με το πράσινο αυτοκολλητάκι, 3 ευρώ πλέον στο κατάστημα για την παραλαβή τους...
Το 15ρι ουσιαστικά λέει ότι είτε το στέλνει ο άλλος gift είτε βάζει εικονική τιμή αξίας 5$, αν κρίνεται ότι μπορεί να περιέχει κάτι μεγαλύτερης αξίας και ανοιχτεί, δασμολογηθεί δεν δασμολογηθεί, θα φάει μια 15ρα....

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4337
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 08 Φεβ 2020, 20:05

αυτο που διαπιστωσα ειναι η καθυστερηση στην αποστολη των εμπορευματων.

πχ κατι θαυματουργα μπαλμ που αγοραζω απο τον αλιεξπρες, τα οποια μου τα ζητουν συγγενεις και φιλοι, δεν εχουν καν επεξεργαστεί εδω και 15 ημέρες.

μιλάω για τα

https://www.aliexpress.com/item/32525262943.html

τα οποια ανακουφίζουν σε πονους (πιασιματα, τραβηγματα, ψυξεις), κάνουν την δουλεια του βικς, διωχνουν τα γαμωκουνουπα (μιλαμε ετσι και το μυρισει κουνουπι εξαφανιζεται)
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4337
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 08 Φεβ 2020, 20:08

Japetus έγραψε:
08 Φεβ 2020, 20:00
Έξυπνη κίνηση.. Όλοι το 15ρι είδατε και ψαρώσατε, το 3ρι όμως που επανέφεραν και ήταν η ουσία το παραβλέψατε...
Όσα δεματάκια δεν εκτελωνίζονται και φεύγουν με το πράσινο αυτοκολλητάκι, 3 ευρώ πλέον στο κατάστημα για την παραλαβή τους...
Το 15ρι ουσιαστικά λέει ότι είτε το στέλνει ο άλλος gift είτε βάζει εικονική τιμή αξίας 5$, αν κρίνεται ότι μπορεί να περιέχει κάτι μεγαλύτερης αξίας και ανοιχτεί, δασμολογηθεί δεν δασμολογηθεί, θα φάει μια 15ρα....
μου ειναι δυσκολο εως αδυνατο να τρεχω για καθε πακετακι στα ελτα και να χασω μιση μερα για να παρω κάτι που αξιζει 2-3 ευρώ.

θα γινει σφαγη, το υπογραφω.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 08 Φεβ 2020, 20:49

Naranjita έγραψε:
08 Φεβ 2020, 20:05
αυτο που διαπιστωσα ειναι η καθυστερηση στην αποστολη των εμπορευματων.

πχ κατι θαυματουργα μπαλμ που αγοραζω απο τον αλιεξπρες, τα οποια μου τα ζητουν συγγενεις και φιλοι, δεν εχουν καν επεξεργαστεί εδω και 15 ημέρες.
Το ίδιο και σε εμένα σε κάποιες παραγγελίες, όχι σε όλες.

Έχει μάλλον σημασία από πιό μέρος της Κίνας θα φύγει η παραγγελία, όπου υπάρχει επιδημία κορονοϊού έχουν βαρέσει διάλυση.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4337
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τα ΕΛΤΑ ξεκινάν να χρεώνουν 15 ευρώ στα τελωνειακώς ελεύθερα από Κίνα [ 0-22€ τέλη εκτελωνισμού 15€ ]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 08 Φεβ 2020, 20:58

Μηχανικός έγραψε:
08 Φεβ 2020, 20:49
Naranjita έγραψε:
08 Φεβ 2020, 20:05
αυτο που διαπιστωσα ειναι η καθυστερηση στην αποστολη των εμπορευματων.

πχ κατι θαυματουργα μπαλμ που αγοραζω απο τον αλιεξπρες, τα οποια μου τα ζητουν συγγενεις και φιλοι, δεν εχουν καν επεξεργαστεί εδω και 15 ημέρες.
Το ίδιο και σε εμένα σε κάποιες παραγγελίες, όχι σε όλες.

Έχει μάλλον σημασία από πιό μέρος της Κίνας θα φύγει η παραγγελία, όπου υπάρχει επιδημία κορονοϊού έχουν βαρέσει διάλυση.
και το θεμα ειναι οτι το μπαλμ ειναι βιετναμεζικο
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών