Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Φεβ 2020, 01:17

blackpaint έγραψε:
18 Φεβ 2020, 00:42
nyxtovios έγραψε:
18 Φεβ 2020, 00:34
blackpaint έγραψε:
18 Φεβ 2020, 00:28


εισαι ο πατηρ κλεομενης;
Ναι
:hammer:
ατυχησες, ειμαι ο jason statham
Εικόνα
Λευκός, entitled, macho άντρας;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 18 Φεβ 2020, 08:48

Το θεμα δεν ειναι ναωαγορασεις σερβιετες αλλα να βρεις τις καταλληλες...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Φεβ 2020, 09:12

blackpaint έγραψε:
17 Φεβ 2020, 15:38
Ερμής έγραψε:
17 Φεβ 2020, 15:19
blackpaint έγραψε:
17 Φεβ 2020, 14:28
Το period shaming δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο της ασιας. Και στα δικα μας, πολλες γυναικες εχουν προσβληθει επειδη εχουν αναφερει, στον χωρο εργασιας ή στον στενο τους κυκλο, πως εχουν περιοδο.
κάθε φορά και καλύτερος.
στην εταιρια που δουλευεις, εχει σερβιετες στο μπανιο, οπως εχει χαρτι υγειας; Εστω και σε αυτοματο μηχανημα πωλησεων, οπως με τ αναψυκτικα;
ναι, διπλα στον αυτοματο πωλητη με τα σωβρακα, μην και χεστει καποιος, και τον πωλητη γαζων και τσιροτων, μην και ματωσει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Φεβ 2020, 09:13

blackpaint έγραψε:
17 Φεβ 2020, 15:42
Το 2017 ηταν η πρωτη φορα που σε διαφημιση για σερβιετες, εβαλαν κοκκινο υγρο αντι για εκεινο το μπλε διαφανες που βαζουν συνηθως, προφανως γιατι μεχρι τοτε οι διαφημισεις απευθυνονταν μονο σε γαλαζοαιματες και οχι σε κανονικες γυναικες που εχουν αιμα στην περιοδο.
περιμενουμε και τη χρονια που στις διαφημισεις για μωρουδιακες πανες θα βαλουν αληθινα σκατα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Φεβ 2020, 09:24

blackpaint έγραψε:
17 Φεβ 2020, 16:13
Διαβαζω πως σε Γαλλια, Τουρκια, Αφγανισταν και Ελλαδα, επιζει ακομα μια παραδοση οπου μαμαδες και γιαγιαδες, χαστουκιζουν δυνατα και απροειδοποιητα τις κορες τους μολις τους ερθει η πρωτη περιοδος, με σκοπο να κοκκινησουν τα μαγουλα τους και να εχουν για παντα την αισθηση της ντροπης οταν εχουν περιοδο. Μετα, φτιαχνουν γλυκο, για να ειναι γλυκος ο πονος, λενε.
δεν διαβαζεις σωστα, μιλαει για ροντβαιλερ με περιοδο, οχι για ανθρωπους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Φεβ 2020, 09:30

Naida έγραψε:
17 Φεβ 2020, 18:43
Feindflug έγραψε:
17 Φεβ 2020, 18:40
Η Naida που εχει γράψει σε όλα τα νήματα για την περίοδό της, έγραψε εδώ ή αγνοεί επιδεικτικά το νήμα;
Δεν έχω καθαρή σκέψη σήμερα και δυσκολεύομαι να σκεφτώ σοβαρά, να με συμπαθάς ε.
απο ποτε χρειαζεται να σκεφτεσαι σοβαρα για να γραψεις στο πχορουμ; λαθος το κανω τοσα χρονια :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Φεβ 2020, 09:39

Στύγιος έγραψε:
17 Φεβ 2020, 21:19
Έχω αγοράσει ανερυθρίαστα σερβιέτες για γκόμενα παλιότερα και τακτικά για τη γυναίκα . Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα σας.
κι εγω, αν και με περιορισμενη επιτυχια. τις μισες φορες παιρνω λαθος, ενα σωρο ειδη ειναι απο δαυτες. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Φεβ 2020, 09:41

blackpaint έγραψε:
17 Φεβ 2020, 22:15
Σωπα ρε φιλε, η θεα του αιματος πανω σε μια σερβιετα ειναι αποκρουστικη; Ισως σ εσενα που δεν ψαχνεσαι να δεις εαν ματωνεις καθε 28 μερες να ειναι. Στις γυναικες, που ειναι και το ταργκετ γκρουπ των διαφημισεων, δεν ειναι, να ξερεις.
και στους χειρουργους, δεν ειναι αποκρουστικη η θεα του αιματος. αλλα για καποιο λογο επαψαν να φορανε ασπρες στολες, και φορανε πρασινες για να μη φαινεται το αιμα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Φεβ 2020, 09:42

Ασέβαστος έγραψε:
18 Φεβ 2020, 09:30
Naida έγραψε:
17 Φεβ 2020, 18:43
Feindflug έγραψε:
17 Φεβ 2020, 18:40
Η Naida που εχει γράψει σε όλα τα νήματα για την περίοδό της, έγραψε εδώ ή αγνοεί επιδεικτικά το νήμα;
Δεν έχω καθαρή σκέψη σήμερα και δυσκολεύομαι να σκεφτώ σοβαρά, να με συμπαθάς ε.
απο ποτε χρειαζεται να σκεφτεσαι σοβαρα για να γραψεις στο πχορουμ; λαθος το κανω τοσα χρονια :003:
Εξαρτάται το θέμα. Στα σοβαρά, σοβαρά απαντάς. Άσχετα που μπορεί να κάνεις και λίγο χιούμορ ενίοτε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12811
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 18 Φεβ 2020, 09:47

blackpaint έγραψε:
18 Φεβ 2020, 00:42
nyxtovios έγραψε:
18 Φεβ 2020, 00:34
blackpaint έγραψε:
18 Φεβ 2020, 00:28


εισαι ο πατηρ κλεομενης;
Ναι
:hammer:
ατυχησες, ειμαι ο jason statham
Εικόνα
:smt005:
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 18 Φεβ 2020, 15:12

Ασέβαστος έγραψε:
18 Φεβ 2020, 09:24
blackpaint έγραψε:
17 Φεβ 2020, 16:13
Διαβαζω πως σε Γαλλια, Τουρκια, Αφγανισταν και Ελλαδα, επιζει ακομα μια παραδοση οπου μαμαδες και γιαγιαδες, χαστουκιζουν δυνατα και απροειδοποιητα τις κορες τους μολις τους ερθει η πρωτη περιοδος, με σκοπο να κοκκινησουν τα μαγουλα τους και να εχουν για παντα την αισθηση της ντροπης οταν εχουν περιοδο. Μετα, φτιαχνουν γλυκο, για να ειναι γλυκος ο πονος, λενε.
δεν διαβαζεις σωστα, μιλαει για ροντβαιλερ με περιοδο, οχι για ανθρωπους.
The first is the still fairly common though increasingly abandoned custom one
researcher (Thompson n.d.) has called the menstrual slap: a mother (or in some cases a
grandmother), upon being informed by her daughter that she has her first period, slaps her
daughterís face. This practice has been portrayed in several commercial films (e.g., Kurysí
[1977] Diabolo Menthe, and Goldwynís [1999] A Walk on the Moon) and I have found close
to a dozen references to it on the Internet. It is alternatively held to be of Greek, Turkish, Jewish, Lithuanian, Slavic or Eastern European origin

μεινε στα κυβικα σου κρετινε

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Φεβ 2020, 15:26

blackpaint έγραψε:
18 Φεβ 2020, 15:12
The first is the still fairly common though increasingly abandoned custom one
researcher (Thompson n.d.) has called the menstrual slap: a mother (or in some cases a
grandmother), upon being informed by her daughter that she has her first period, slaps her
daughterís face. This practice has been portrayed in several commercial films (e.g., Kurysí
[1977] Diabolo Menthe, and Goldwynís [1999] A Walk on the Moon) and I have found close
to a dozen references to it on the Internet. It is alternatively held to be of Greek, Turkish, Jewish, Lithuanian, Slavic or Eastern European origin
Πότε και που συμβαίνουν αυτά; Στην επαρχία του '60 ή σήμερα; Έχεις εσύ στο περιβάλλον σου νέες γυναίκες που σου έχουν διηγηθεί κάτι τέτοιο πρόσφατα; Δεν καταλαβαίνω που αποσκοπεί αυτή η επιχειρηματολογία; Να πεισθούμε ότι κάνουμε κάτι που δεν κάνουμε και να αισθανθούμε ντροπή και να αλλάξουμε συμπεριφορά;
Χίλια στραβά μπορεί να έχουμε ως κοινωνία, αλλά είναι κάποια πράγματα τα αφήσαμε στο παρελθόν. Σε τι ωφελεί να κατηγορούμε τον σύγχρονο Έλληνα για πράγματα που αλλού είναι τρισχειρότερα;

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Φεβ 2020, 15:35

Κι εγώ το ξέρω αυτό αλλά δεν μου το έκανε η μάνα μου. Με λυπήθηκε που παραμιλούσα απ' τον πόνο.

Το χαστούκι πάντως όπου άκουσα πως το έριξαν, πιο πολύ σαν χάδι ήταν κι όχι για να ντρέπονται που ήταν γυναίκες αλλά για να θυμούνται πως ο πόνος είναι πάντα σχετικός.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.


Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τις εξανάγκασαν να βγάλουν το εσώρουχό τους για να αποδείξουν πως δεν έχουν περίοδο - Οργή στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Φεβ 2020, 15:45

Δεν έχω ιδέα, το ξέρω σαν έθιμο. Και η μητέρα μου μου το είχε πει αλλά ήμουν σε φάση σοκ. Ποιο χαστούκι και ποιο γλυκό;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών