Πελοποννήσιοι.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 18 Φεβ 2020, 16:36

Ναι, ο Φυσσούν ήταν Ρώσος. Δηλαδή Ρώσος Έλληνας.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9518
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 18 Φεβ 2020, 16:38

Ερμής έγραψε:
18 Φεβ 2020, 16:25
Ο Φυσσουν νομίζω έχει ρωσική καταγωγή.
Βιογραφία
Γεννήθηκε στις 5 Οκτωβρίου 1933 στη Ρωσία (άλλες πηγές αναφέρουν στο Αγρίνιο), γιος πρόσφυγα απο τη Ρωσία που εγκαταστάθηκε στην Ελλάδα μετά τη Ρωσική επανάσταση.
:+1:
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Φεβ 2020, 16:47

επίσης όταν μιλάμε για Λακωνία, πρέπει να τη χωρίζουμε ανα περιοχές, δεν έχει καμία μα καμία σχέση ο Αποσκιερομανιάτης , με τον Γερακίτη και τον Νεαπολίτη, λες και είναι απο την άλλη άκρη της Ελλάδος ο ένας με τον άλλο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24587
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Φεβ 2020, 16:55

Ερμής έγραψε:
18 Φεβ 2020, 16:47
επίσης όταν μιλάμε για Λακωνία, πρέπει να τη χωρίζουμε ανα περιοχές, δεν έχει καμία μα καμία σχέση ο Αποσκιερομανιάτης , με τον Γερακίτη και τον Νεαπολίτη, λες και είναι απο την άλλη άκρη της Ελλάδος ο ένας με τον άλλο.
αυτό παρατηρείται γενικά σε απομονωμένους πληθυσμούς ερπετών, βλέπε για παράδειγμα τα Γαλαπάγκος όπου τα ιγκουάνα έχουν χωριστεί σε 4 είδη, ένα από τα οποία μάλιστα είναι η μόνη θαλάσσια σαύρα στον κόσμο.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Φεβ 2020, 17:17

Εικόνα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12554
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 18 Φεβ 2020, 17:28

Εικόνα

:102:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14917
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 18 Φεβ 2020, 17:29

:smt005:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 18 Φεβ 2020, 17:30

Cavaliere έγραψε:
18 Φεβ 2020, 16:36
Ναι, ο Φυσσούν ήταν Ρώσος. Δηλαδή Ρώσος Έλληνας.
Tι άντρας και τι ηθοποιός Θεέ μου!! Ενσάρκωσε ιδανικά τον "Συνταγματάρχη Λιάπκιν" ..

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Albrecht
Δημοσιεύσεις: 4165
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 00:46
Phorum.gr user: Albrecht

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Albrecht » 18 Φεβ 2020, 17:38

Μην τσουβαλιαζετε όλους τους Πελλοπονησιους. Τι σχέση έχουμε πχ εμείς απ' τον νόμο Ηλείας με τους Καλαματιανους και τους υπόλοιπους
Ζαποτέκος έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:42
GoBack έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:33
Γιατι ηταν τυχερο το γκολ;
Γιατί έτσι με συμφέρει να λέω

Nero

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 18 Φεβ 2020, 17:41

Nostalgia έγραψε:
18 Φεβ 2020, 16:18
Nero έγραψε:
17 Φεβ 2020, 18:52
Antares έγραψε:
17 Φεβ 2020, 18:48
Δεν έχει σλαβικά χαρακτηριστικά. Περισσότερο σε αγγλικά, αμερικανικά φέρνουν τα χαρακτηριστικά του. Δεν έχω ρωτήσει κιόλας. Ποιος ξέρει; Άγγλοι που ξέμειναν; :lol:
Το Βαυαρικό σύνταγμα που έφερε μαζί του Όθωνας. Απόγονοί τους είναι ο Φυσουν και η Μαρίκα Νέζερ μεταξυ άλλων
Ξεφυγαν μερικοι, οι περισσοτεροι αφησαν τα κοκκαλα τους στην Αντολικη Μανη, περιοχη Κοκκάλα.
Δεν αναφέρομαι μόνο σ'αυτούς που έφαγε ο Πετρόμπεης. Πολλοί απο τους στρατιώτες του Όθωνα αποφάσισαν να μείνουν εδώ μόνιμα


Είμαστε οι περισσότεροι καθολικοί. Είναι αστείο έπειτα από τόσα χρόνια να μιλάμε για κάτι διαφορετικό. Ο πατέρας μου, Ιωσήφ Βάγγερ, πολέμησε στον μικρασιατικό πόλεμο».

O κ. Δημήτρης Βάγγερ με το βαυαρικής καταγωγής όνομα είναι ένας από τους απογόνους των 18 οικογενειών που προτίμησαν να παραμείνουν στην Ελλάδα μετά την αποχώρηση του Όθωνα τον Οκτώβριο του 1862. Από αυτές τις οικογένειες έμειναν τα περίεργα για την Ελλάδα ονόματα όπως Γιάμαν, Χόφμαν, Πίτλιγκερ, Κελμάγιερ. Όπως λέει ο κ. Δημήτρης Βάγγερ, «οι περισσότεροι από τους Βαυαρούς που ήρθαν στην Ελλάδα και ανήκαν στον στρατό του Όθωνα έμειναν στο Ηράκλειο. Και υπάρχει μάλιστα ένας μύθος γύρω από την επιλογή του τόπου όπου προτίμησαν να μείνουν: λέγεται ότι έσφαζαν ένα αρνί και έμεναν στο μέρος που πάγωνε το αίμα πιο γρήγορα. Έψαχναν ένα μέρος που να είναι ξηρό, έτσι δημιούργησαν τη συνοικία στο Ηράκλειο Αττικής που βρίσκεται στα όρια με την Καλογρέζα».

....

https://www.tanea.gr/2009/09/30/greece/ ... ta-xronia/
εν τω μεταξύ, αυτό έχει πολύ ενδιαφέρον
Εκείνη τη χρονιά η οικογένεια του Ιωσήφ Βάγγερ μετακομίζει με τα παιδιά της στη Γερμανία. «Ο πατέρας μου δεν τους ήθελε τους Γερμανούς, δεν τους συμπαθούσε. Το μίσος του μεγάλωσε όταν πήγαμε στη Γερμανία γιατί μας έταξαν λαγούς με πετραχήλια». Σε αυτό το σημείο παρεμβαίνει η κ. Κοντσέτα, η αδελφή του κ. Δημήτρη Βάγγερ, η οποία θεωρεί τον εαυτό της υπεύθυνο για εκείνη τη μετακόμιση στη χιτλερική Γερμανία. «Εγώ πήγαινα και μάθαινα κρυφά από τους γονείς μου γερμανικά. Εκείνη την εποχή ήταν σαν να λέμε τα αγγλικά της εποχής. Η «φρόιλαϊν», η δασκάλα, μάς έκανε πλύση εγκεφάλου. Μας είπε ότι μπορεί να μας πάει διακοπές στη Γερμανία. Εγώ δεν μπορούσα να το πω στους γονείς μου, αφού πήγαινα κρυφά στο μάθημα».

Οι γονείς της κ. Κοντσέτας Βάγγερ πείστηκαν έπειτα από την επίσκεψη της δασκάλας των γερμανικών στο σπίτι τους όπου τους είπε ότι θα προσέφερε τρίμηνες διακοπές στη Γερμανία και φυσικά το παιδί τους θα ήταν ασφαλές. «Δεν χρειαζόταν όμως να πειστεί ο πατέρας μου και πολύ, αφού το 1942 στην Αθήνα η κατάσταση ήταν τραγική. Πήγαμε λοιπόν στο Τέκερζεε και πραγματικά περάσαμε φανταστικά. Φαγητά, γλυκά και παιχνίδια για ένα παιδί που ερχόταν από μια χώρα στην οποία πεινούσαν ήταν ανεκτίμητα». Εκτός όμως από εκείνα που ενθουσιάζουν ένα παιδί η κ. Κοντσέτα φέρνει και στο μυαλό της και μια άλλη ιστορική εμπειρία. «Μια μέρα η δασκάλα μάς είπε ότι θα πάμε στο σπίτι του Χάιντς Χίλμερ. Έτσι κι έγινε: μας υποδέχτηκε η γυναίκα τού υπαρχηγού του Χίτλερ και μας φιλοξένησε για μία μέρα». Όταν γύρισε στην Ελλάδα η κ. Κοντσέτα δεν περίμενε να επιστρέψει εκ νέου στη Γερμανία λίγους μήνες αργότερα: «Τον Απρίλιο του 1942 μετακομίσαμε οικογενειακώς στη Γερμανία. Η προπαγάνδα της δασκάλας των γερμανικών- που έγινε και σε άλλους με την ίδια καταγωγή- έπιασε τόπο για δεύτερη φορά. Έπεισε τον πατέρα μου ότι εκεί θα ήμασταν καλύτερα, δίνοντάς του μάλιστα πολλές υποσχέσεις. Ό,τι είχαμε εδώ σε περιουσιακά στοιχεία θα μας τα προσέφεραν κι εκεί». Σύμφωνα με την κ. Κοντσέτα, κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ. Τα τρία χρόνια παραμονής τους στη χιτλερική Γερμανία ήταν επώδυνα, ιδιαίτερα για τον πατέρα της:

«Όχι μόνο δεν του έδωσαν αυτά που του υποσχέθηκαν, τον έκαναν χαμάλη και του συμπεριφέρονταν απαίσια. Ζήσαμε τρία χρόνια κόλασης και γι΄ αυτό δεν τους συμπαθώ τους Γερμανούς».
Cavaliere :003:

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8185
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 18 Φεβ 2020, 18:10

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Φεβ 2020, 13:39
Awww αλλο ενα νήμα το χωριο μου είναι καλύτερο απο το δικο σου. Ελλαδεξ
.

Τό 99 % τής ανθρωπότητας ζεί όλη του τη ζωή σέ ακτίνα 40 χιλιομέτρων (μιάς μέρας δρόμο)

από τό σπίτι του....

Μέχρι πρίν λίγα χρόνια δέν είχαν δεί ούτε τό διπλανό τους χωριό οι περισσότεροι.....

Ο τόπος πού γεννιόνταν ήταν ο ομορφότερος γιατί δέν είχαν δεί ποτέ άλλον..... :102:

.

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Φεβ 2020, 18:12

Albrecht έγραψε:
18 Φεβ 2020, 17:38
Μην τσουβαλιαζετε όλους τους Πελλοπονησιους. Τι σχέση έχουμε πχ εμείς απ' τον νόμο Ηλείας με τους Καλαματιανους και τους υπόλοιπους
Ποιοι είστε εσείς;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 18 Φεβ 2020, 18:24

Albrecht έγραψε:
18 Φεβ 2020, 17:38
Μην τσουβαλιαζετε όλους τους Πελλοπονησιους. Τι σχέση έχουμε πχ εμείς απ' τον νόμο Ηλείας με τους Καλαματιανους και τους υπόλοιπους

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37903
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Φεβ 2020, 18:25

Orion22 έγραψε:
18 Φεβ 2020, 15:56
sys3x έγραψε:
18 Φεβ 2020, 14:11
Τι ποσοστό με καταυλακιώτες έχει η βουλή διαχρονικά;
Προσθέστε σε αυτό την ευρύτερη έννοια-ιδέα ΠΑΣΟΚ (με όλους τους κόκκους, πράσινους, πλε, ροζουλί-κόκκινους κτλ) και έχετε την απάντηση για ότι συμβαίνει σε αυτήν την χώρα, διαχρονικά.
SpoilerShow
ουπς, ξεχάστηκα
SpoilerShow
Orion22
SpoilerShow
😇

Για τους βουλευτές δεν το έχω δει, ας πούμε οτι έχεις δίκιο. Αυτό από μόνο του δεν σημαίνει κάτι.

Για το φαινόμενο ε.ο πασοκ, καλό θα είναι να κοιτάμε αλλού, προς πχ. τζον-λονγκτζον και άλλους που έβαλε ο nero πριν, με άλλα μεγάλα milestones στην πορεία προς την άβυσσο να είναι:
1) 03/09/1843 (έμμεση απάντηση και στην μομφή περί βουλευτών )
2)18/03/13 (Δολοφονία Γεωργίου Α' - Θρυαλλίδα imho Ε.Δ)
3)4/10/55 (Θάνατος Παπάγου και διορισμός του κατάπτυστου Σεραίου από us - welcome γαλάζιο πασοκ*)


Θεωρώ πως στα timelines που πηγάζουν από τo σημείο (3), και ειδικότερα σε αυτά με τρισμέγιστο Πυργιώτη

:blm::blm:Εικόνα:blm::blm:

να διαδέχεται τον Παπάγο, η χώρα θα ήταν πραγματικό σύγχρονο κράτος αντί για το πασοκικό μπουρδέλο που έχει καταντήσει. :smt047:smt023

tbc
ανκόρ ανκόρ!
:vp7::vp7::vp7:


*πρέπει να το ψάξουμε λίγο περισσότερο αυτό με την σύσταση της βουλής
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7921
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 18 Φεβ 2020, 18:34

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
18 Φεβ 2020, 18:10
EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Φεβ 2020, 13:39
Awww αλλο ενα νήμα το χωριο μου είναι καλύτερο απο το δικο σου. Ελλαδεξ
.

Τό 99 % τής ανθρωπότητας ζεί όλη του τη ζωή σέ ακτίνα 40 χιλιομέτρων (μιάς μέρας δρόμο)

από τό σπίτι του....

Μέχρι πρίν λίγα χρόνια δέν είχαν δεί ούτε τό διπλανό τους χωριό οι περισσότεροι.....

Ο τόπος πού γεννιόνταν ήταν ο ομορφότερος γιατί δέν είχαν δεί ποτέ άλλον..... :102:



.

.
Μερικές φορές είναι πραγματικά όμορφο. Σε απόσταση μικρότερη των 40 χιλιομέτρων έχω Πάργα, Σύβοτα, Πρέβεζα, Νεκρομαντείο, Σούλι, Αχέροντα κ.α.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών