Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 11 Μάιος 2021, 20:35

Τρίτη, 11 Μαΐου 2021
Λαμία: Εννέα χρόνια φυλακή για το βιασμό 13χρονης μαθήτριας.

Εικόνα

Ομολόγησε τις πράξεις του, αλλά του αναγνωρίστηκε ο πρότερος σύννομος βίος…

Στη φυλακή θα παραμείνει ο 46χρονος για το βιασμό της 13χρονης Λαμιώτισσας μαθήτριας, τον Ιούνιο του 2020.
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... -sti-lamia

Κατά την ακροαματική διαδικασία στο Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Καρπενησίου, ο 46χρονος ομολόγησε τις πράξεις του και κρίθηκε ένοχος για δύο κακουργήματα όπως ο βιασμός και η ενέργεια γενετήσιας πράξης με πρόσωπο που συμπλήρωσε τα 12 αλλά όχι τα 14 χρόνια.

Το Δικαστήριο κατόπιν των ισχυρισμών των συνηγόρων υπεράσπισης Δημήτριου Κρούπη και Αργυρώς Καραφέρη του αναγνώρισε τον πρότερο σύννομο βίο και τον καταδίκασε σε ποινή κάθειρξης 9 ετών κατά συγχώνευση, χωρίς η έφεση που άσκησε να έχει δυνατότητα αναστολής εκτέλεσης της ποινής.

Αυτό σημαίνει ότι παραμένει έγκλειστος σε Κατάστημα Κράτησης της χώρας.

Εικόνα

Από την πλευρά τους οι συνήγοροι του κατηγορουμένου κ. Κρούπης και κα Καραφέρη, δήλωσαν ικανοποιημένοι αφού έγινε δεκτό το σύνολο των ισχυρισμων τους: «Μετά από πολύωρη διαδικασία, το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Καρπενησίου εκτιμώντας τα πραγματικά περιστατικά, αλλά και αναγνωρίζοντας το ελαφρυντικό του πρότερου σύννομου βίου επέβαλε την συνολική ποινή κάθειρξης των 9 ετών. Φυσικά ασκήθηκε έφεση».

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Μάιος 2021, 20:58

Δευτέρα, 31 Μαΐου 2021
Συνέλαβαν 44χρονο για βιασμό ανήλικης.

Εικόνα

Προσφέρθηκε να την πάει στους φίλους της και στο δρόμο τη βίασε…

Στη σύλληψη ενός άνδρα 44 ετών, προχώρησε την Παρασκευή (28/5) το πρωί, η Ασφάλεια Λιβαδειάς, μετά την έκδοση σχετικού εντάλματος για περιστατικό βιασμού 15χρονης μαθήτριας.

Είχε προηγηθεί μία εβδομάδα νωρίτερα η καταγγελία από τη μικρή και τους γονείς της ότι ο συγκεκριμένος άνδρας με τη βία είχε καταφέρει να ικανοποιήσει τις αρρωστημένες ορέξεις του σε βάρος της.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του LamiaReport και τα όσα κατήγγειλε η 15χρονη στους αστυνομικούς, ο 44χρονος, με τον οποίο είχε γνωριστεί σε σελίδα κοινωνικής δικτύωσης, προσφέρθηκε να την μεταφέρει με το αυτοκίνητό του σε φιλικό της πρόσωπο στο Βόλο, κατά τη διάρκεια όμως του ταξιδιού τη βίασε.

Μετά τα στοιχεία που συνέλεξαν οι αστυνομικοί από το σπίτι και το αυτοκίνητο του φερόμενου ως δράστη, έχει σχηματιστεί σχετική ποινική δικογραφία κακουργηματικού χαρακτήρα, με τον 44χρονο να καλείται πλέον να αποδείξει ενώπιον των δικαστικών λειτουργών αν αληθεύουν ή όχι τα όσα αναφέρονται σε αυτή.
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... o-anilikis

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Ιουν 2021, 21:52

02/06/2021
Λιβαδειά: Αυτός είναι ο 44χρονος που κατηγορείται ότι βίασε 15χρονη.

Εικόνα

Η Ελληνική Αστυνομία, έδωσε στη δημοσιότητα τις φωτογραφίες και τα στοιχεία του 44χρονου άνδρα που έχει συλληφθεί και κατηγορείται ότι βίασε 15χρονο κορίτσι στη Λιβαδειά.

Τα στοιχεία του δόθηκαν ύστερα από διάταξη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Λιβαδειάς, η οποία επικυρώθηκε από την Εισαγγελία Εφετών Λαμίας. Το 44χρονος συνελήφθη στις 28 Μαΐου κατηγορούμενος για βιασμό ανήλικης στη Λιβαδειά.

Εικόνα

Πρόκειται για τον ΣΚΑΜΑΓΚΗ Σωτήριο του Λάμπρου και της Νίνας, γεννηθέντα την 20-04-1977, στην Αιτωλοακαρνανία.

Η συγκεκριμένη δημοσιοποίηση, σύμφωνα με τη σχετική Εισαγγελική Διάταξη, αποσκοπεί στην προστασία του κοινωνικού συνόλου, των ανηλίκων, των ευάλωτων ή ανίσχυρων πληθυσμιακών ομάδων και προς ευχερέστερη πραγμάτωση της αξίωσης της Πολιτείας για τον κολασμό των παραπάνω αδικημάτων.

Στο πλαίσιο αυτό, παρακαλούνται οι πολίτες να επικοινωνούν με τους τηλεφωνικούς αριθμούς 22610 – 88888 και 22610 – 88850, του Τμήματος Ασφαλείας Λιβαδειάς, για την παροχή οποιασδήποτε σχετικής πληροφορίας.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... -oti-viase

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 13 Ιουν 2021, 20:58

Κυριακή, 13 Ιουνίου 2021
Φθιώτιδα: Συνελήφθη 24χρονος για βιασμό 11χρονης.

Εικόνα

Κρατείται στο Αστυνομικό Μέγαρο και τη Δευτέρα θα οδηγηθεί στην Εισαγγελέα.

Σοκ σε περιοχή της Λοκρίδας στην είδηση ότι 24χρονος κατηγορείται για βιασμό 11χρονης μαθήτριας.


Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του LamiaReport, ο νεαρός συνελήφθη την Παρασκευή (11/6) μετά από καταγγελία της οικογένειας της μαθήτριας και αντιμετωπίζει τις κακουργηματικές κατηγορίες του βιασμού και της αποπλάνησης ανήλικου ατόμου που δεν έχει συμπληρώσει τα 12 έτη.

Αναμένεται τη Δευτέρα να οδηγηθεί στην Εισαγγελέα και να παραπεμφθεί σε τακτικό Ανακριτή για μια ενέργεια, η οποία αντικειμενικά προσβάλλει το κοινό αίσθημα αιδούς και ήθους.

Την ίδια ώρα η περιοχή είναι ανάστατη και δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει τι έχει συμβεί. Πληροφορίες αναφέρουν ότι τον 24χρονο βαραίνουν και ηλεκτρονικά μηνύματα που αντάλλαζε σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης με την ανήλικη κι άλλα άτομα, στοιχεία που εξετάζονται στο πλαίσιο της προανάκρισης, η οποία διεξάγεται με πλήρη μυστικότητα.
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... o-11xronis

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 15 Ιουν 2021, 20:27

Τρίτη, 15 Ιουνίου 2021
Αυτός είναι ο 48χρονος που αποπειράθηκε να απαγάγει 12χρονη στη Ραφήνα.

Εικόνα

Η συγκεκριμένη δημοσιοποίηση, σύμφωνα με τη σχετική Εισαγγελική Διάταξη, αποσκοπεί στην προστασία του κοινωνικού συνόλου, καθώς και στη διερεύνηση για το αν ο 48χρονος κατηγορούμενος έχει παρενοχλήσει με τον ίδιο τρόπο κι άλλα ανήλικα.

Η αστυνομία έδωσε στη δημοσιότητα τα στοιχεία και τις φωτογραφίες του 45χρονου άνδρα που στις 27 Μαΐου κατηγορείται ότι επιχείρησε να απαγάγει ένα 12χρονο κορίτσι από τη Ραφήνα.

Σύμφωνα με την κατάθεση του κοριτσιού, μάλιστα, ο άνδρας αυτός είχε επιχειρήσει να την αρπάξει και έναν μήνα νωρίτερα.

Ο 48χρονος που κατηγορείται για την απόπειρα αρπαγής ανήλικης στη Ραφήνα είναι ο Παντελής Καλλας του Νικολάου και της Ευανθίας, γεννηθείς στις 29-3-1973 στην Αθήνα.

Εικόνα

Εικόνα

Η συγκεκριμένη δημοσιοποίηση, σύμφωνα με τη σχετική Εισαγγελική Διάταξη, αποσκοπεί στην προστασία του κοινωνικού συνόλου, προς ευχερέστερη πραγμάτωση της αξίωσης της Πολιτείας για τον κολασμό των παραπάνω αδικημάτων, καθώς και στη διερεύνηση της συμμετοχής αυτού και σε άλλες αξιόποινες πράξεις.

Στο πλαίσιο αυτό, παρακαλούνται οι πολίτες να επικοινωνούν με τους τηλεφωνικούς αριθμούς 22940-29415 του Τμήματος Ασφαλείας Ραφήνας - Πικερμίου και 210-6411111 της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής, για την παροχή οποιασδήποτε σχετικής πληροφορίας. Σημειώνεται ότι διασφαλίζεται η ανωνυμία και το απόρρητο της επικοινωνίας.

Επισημαίνεται ότι η συγκεκριμένη δημοσιοποίηση είναι χρονικής διάρκειας μέχρι 2-12-2021, σύμφωνα με την Εισαγγελική Διάταξη. Πέραν του χρονικού αυτού ορίου δεν επιτρέπεται και αντίκειται στο νόμο, η διατήρηση ή/και αναπαραγωγή της δημοσιοποίησης των παραπάνω στοιχείων.

Η σοκαριστική κατάθεση της 12χρονης.
Το μικρό κορίτσι είχε περιγράψει την εφιαλτική στιγμή που ο 45χρονος την πλησίασε για την πείσει να τη βάλει στο αυτοκίνητο του, ενώ εκείνη έκανε ποδήλατο κοντά στο σπίτι της.

«Είμαι μαθήτρια της Α’ γυμνασίου και φοιτώ στο Γυμνάσιο της Ραφήνας. Επειδή άργησα λίγο να επιστρέψω, τηλεφώνησα στη μητέρα μου, την ενημέρωσα γι΄αυτό και ξεκίνησα την πορεία μου προς το σπίτι με το ποδήλατο, έχοντας κλήση με την φίλη μου, επειδή φοβόμουν που πέρασε η ώρα.

Μόλις ξεκίνησα στη λεωφόρο Χρ. Σμύρνης στο ύψος της πλατείας είδα να είναι πίσω μου, ένα ΙΧ λευκό, μακρύ σχετικά, με οδηγό έναν άγνωστο άνδρα, που προς ενός μηνός περίπου με είχε ακολουθήσει, από την πλατεία της Ραφήνας, έως τα μέσα της διαδρομής για το σπίτι μου.

Την 23.15′ ώρα περίπου της 27/5/2021, όπου ξεκίνησα, έως ότου και την οδό Αραφήνος, με ακολούθησε, με χαμηλή ταχύτητα από πίσω και από το τζάμι του συνοδηγού, που είχε κατεβασμένο, μου μιλούσε συνεχώς και μου έλεγε “Γεια σου κούκλα, θέλεις να σε πάω κάπου;”.

Εγώ του απάντησα “όχι ευχαριστώ” και τότε αυτός συνέχισε να με ακολουθεί και μου είπε: “Μπες μέσα στο αμάξι” με κοφτό τρόπο και διατακτικά, σαν να με προστάζει.

Αυτό συνεχίστηκε πολλές φορές, τουλάχιστον δέκα, λέγοντας απότομα “μπες μέσα” ενώ ακολουθούσα την πορεία επιστροφής προς το σπίτι. Επειδή τον θυμήθηκα, και την προηγούμενη φορά, είχα ξαναβάλει τις φωνές και έφυγε, μπήκαν στην οδό Αγροναυτών, αριστερά της λεωφόρου Χρ. Σμύρνης και κρύφτηκα σε μία πολυκατοικία για λίγο, έως ότου ο άνδρας με το λευκό όχημα με προσπέρασε και κατευθύνθηκε προς το χώρο στάθμευσης του Πάρκου Καραμανλή που βρίσκεται στο τέλος της οδού, αναζητώντας με.

Αφού δεν με είχε αντιληφθεί, βρήκα χρόνο και έφυγα ξανά προς την πορεία μου, γρήγορα να μην με δει, ακολουθώντας τη λεωφόρο Χρ. Σμύρνης εκ νέου. Αργότερα, αφού προφανώς δεν με βρήκε, γύρισε και με ξανασυνάντησε καθ' οδόν. Συνέχισε να με ακολουθεί και να μου λέει “μπες μέσα” με προστακτικό τρόπο ενώ εγώ του φώναζα, μη ανακόπτοντας την πορεία, “φύγε, άσε με, δεν θέλω” συνεχίζοντας την πορεία μου με το ποδήλατο όσο πιο γρήγορα μπορούσα. Έφτασα στην οδό Πρωτέως και λίγο πριν την συμβολή της με τον οδό Αραφήνος σκέφτηκα προκειμένου να απαλλαγώ από τον άνδρα και φοβούμενη μην με σταματήσει και με αρπάξει μέσα στο όχημα, να στρίψω δεξιά της σε μονόδρομο, πηγαίνοντας ανάποδα με το ποδήλατο, διότι δεν μπορούσε αυτός να με ακολουθήσει.

Ο δρόμος αυτός έχει κίνηση σχετικά για την Ραφήνα και θα τράκαρα εάν θα με ακολουθούσε και θα γλίτωνα. Όμως αυτός, παραβίασε το ΚΟΚ, μπήκε μέσα ανάποδα με το όχημά του στο μονόδρομο και τότε, αφού έκανε λίγα μέτρα, τρομοκρατήθηκα γιατί τότε κατάλαβα ότι ήταν αποφασισμένος και δεν αστειεύεται και ότι διατρέχω μεγάλο κίνδυνο.

Δεν το έβαλε κάτω και ήταν αποφασισμένος να με βάλει στο αυτοκίνητο παρά τη θέλησή μου. Φοβήθηκα ότι θα με αρπάξει προφανώς με σκοπό να με αποπλανήσει. Τότε φρέναρα απότομα, πέταξα το ποδήλατο, άρχισα να φωνάζω και να καλώ σε βοήθεια προς διερχόμενα την εν λόγω οδό οχήματα, που κατευθύνονταν από Αρτέμιδα προς το Κέντρο της Ραφήνας.

Αυτός, με είδε που σταμάτησε ένα όχημα να με βοηθήσει και συνέχισε την “ανάποδη” πορεία του και κατευθυνόταν προς Αρτέμιδα. Ο … και η κοπέλα του… με βοήθησαν και είδαν το όχημα να με ακολουθεί και μαζί με άλλους πολίτες κάλεσαν την αστυνομία και ανέμεναν μέχρι να ενημερώσω την μητέρα μου και να έρθουμε εδώ στην υπηρεσία σας.

Λίγα λεπτά αργότερα, αυτός επέστρεψε στο σημείο με μεγάλη ταχύτητα και εφόσον είδε ότι ήμουν περιτριγυρισμένη, έκανε αναστροφή και πάλι “ανάποδα” στην Αράφηνος και διέφυγε προς Αρτέμιδα. Εκεί τον είδαν οι συμπολίτες μου, πήραν την πινακίδα και κατήγγειλαν το συμβάν στην άμεση δράση αλλά και τις πινακίδες του οχήματος…».

Ο 48χρονος αρνείται τις κατηγορίες, αλλά μετά την απολογία του έχει κριθεί προφυλακιστέος.
https://www.lamiareport.gr/index.php/el ... sti-rafina

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 15 Ιουν 2021, 20:32

Τρίτη, 15 Ιουνίου 2021
Φθιώτιδα: Νέες αποκαλύψεις για το βιασμό 11χρονης από 25χρονο.

Εικόνα

Παγωμένη η κοινωνία της Φθιώτιδας παρακολουθεί μία υπόθεση που προκαλεί ντροπή και αηδία, με το βιασμό 11χρονης από νεαρό άνδρα 25 ετών.
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... o-11xronis

Ο 25χρονος που συνελήφθη αργά το βράδυ της Πέμπτης (10/6) φέρεται λίγες ημέρες νωρίτερα να είχε προσεγγίσει μέσω διαδικτυακών μηνυμάτων την 11χρονη και με την πρώτη ευκαιρία της συνάντησής τους να της επιτέθηκε δύο φορές προκειμένου να ικανοποιήσει τις αρρωστημένες ορέξεις του.

Μάλιστα στη μία απόπειρα φαίνεται να τον αποθάρρυνε το γεγονός ότι υπήρχαν κι άλλα άτομα στο χώρο όπου συνάντησε τη μικρή, γι αυτό και λίγη ώρα αργότερα κατάφερε να εγκλωβίσει το κοριτσάκι μέσα σε ένα ασανσέρ, όπου προχώρησε σε ασελγείς πράξεις σε βάρος της 11χρονης.

Στη συνέχεια ο 25χρονος απείλησε την μικρή να μην πει τίποτα σε κανέναν, ενώ ο ίδιος μέσω μηνυμάτων συνέχισε να την παρενοχλεί. Για αυτό τόσο το κινητό τηλέφωνο του 25χρονου, όσο και ο φορητός υπολογιστής του κατασχέθηκαν και θα γίνουν «φύλλο και φτερό» προκειμένου να «μιλήσουν» για τη συγκεκριμένη υπόθεση.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του LamiaReport υπάρχουν μηνύματα που φέρεται να «καίνε» τον νεαρό άνδρα.

Το κοριτσάκι φέρεται να μίλησε πρώτα στην ψυχολόγο του σχολείου και στη συνέχεια μαζί με τους γονείς ενημέρωσαν την αστυνομία.

Ο κατηγορούμενος κάτω από άκρα μυστικότητα μεταφέρθηκε την Παρασκευή στο Δικαστικό Μέγαρο Λαμίας όπου ζήτησε και πήρε προθεσμία να απολογηθεί, σε Ανακριτή και Εισαγγελέα, την Τετάρτη 16 Ιουνίου.
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... po-25xrono


15 Ιουνίου, 2021
Κατηγορείται ότι κακοποιούσε σεξουαλικά την ανήλικη ανιψιά του επί 6 χρόνια!

Εικόνα

Δεν έχουν τέλος τα περιστατικά σεξουαλικής κακοποίησης παιδιών στη χώρα μας.


Την ανήλικη ανιψιά του φέρεται να κακοποιούσε σεξουαλικά ένας 50χρονος άνδρας, σε περιοχή της ανατολικής Θεσσαλονίκης.

Όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, όλα ξεκίνησαν όταν η ανήλικη – 17 ετών σήμερα- κατήγγειλε την κακοποίηση στην Υποδιεύθυνση Προστασίας Ανηλίκων Θεσσαλονίκης, υποστηρίζοντας στην κατάθεσή της ότι οι εις βάρος της πράξεις τελέστηκαν από το 2013 έως το 2019.

Εναντίον του 50χρονου σχηματίστηκε δικογραφία για βιασμό, κατάχρηση ανηλίκων σε ασέλγεια και τέλεση γενετήσιων πράξεων, με την παθούσα να μην έχει συμπληρώσει κατά τον χρόνο τέλεσης των αδικημάτων τα 12 έτη της ηλικίας της. Η δικογραφία θα υποβληθεί στην αρμόδια Εισαγγελική Αρχή.
https://www.el.gr/ellada/gegonota/katig ... se-sexoya/

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14668
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 15 Ιουν 2021, 21:55

The Rebel έγραψε:
28 Απρ 2021, 18:47
Απρίλιος 27, 2021
Προσπάθησε να βιάσει την ανιψιά του, του έκοψαν το πέος και το έριξαν στα γουρούνια.
Ο εξοργισμένος σύντροφος της γυναίκας και ένας ξάδερφός του αποφάσισαν να πάρουν εκδίκηση.


Εικόνα

Μια σοκαριστική υπόθεση στη Βραζιλία βλέπει το φως της δημοσιότητας. Ένας άντρας φέρεται να επιχείρησε να βιάσει την ανιψιά του και για να τον εκδικηθούν, του έκοψαν το πέος και τους όρχεις του και τα έριξαν στα γουρούνια για να τα φάνε.

Ο 36χρονος, το όνομα του οποίου δεν έχει γίνει γνωστό, προκάλεσε οργή στην περιοχή Olhos D’Agua της Βραζιλίας διότι φέρεται να προσπάθησε να βιάσει την 20χρονη συγγενή του. Η ανιψιά του κατάφερε να αντισταθεί και να διαφύγει. Ο μεθυσμένος τότε άντρας πήγε στη συνέχεια σπίτι και αποκοιμήθηκε.

Ο σύντροφος της γυναίκας και ο ξάδερφός της εξοργίστηκαν όταν έμαθαν για την απόπειρα βιασμού και φέρεται να ζήτησαν από τον θείο να τους ακολουθήσει σε ένα κοντινό χωράφι στις 19 Απριλίου.

Όταν έφτασαν στο χωράφι, οι δύο άντρες του επιτέθηκαν και αφού τον έδειραν και τον άφησαν αναίσθητο, του έβγαλαν το παντελόνι, έκοψαν το πέος του και τους όρχεις του και τα έριξαν στη συνέχεια στα γουρούνια για να τα φάνε, σύμφωνα με τη Daily Mail.

Ο άντρας συνήλθε κάποια στιγμή και, παρόλο που αιμορραγούσε πολύ, κατόρθωσε να φτάσει σπίτι και να καλέσει βοήθεια. Οι γιατροί κατάφεραν να σταματήσουν την αιμορραγία προτού τον μεταφέρουν με ασθενοφόρο σε κοντινό νοσοκομείο.

Οι γιατροί είπαν πως δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα για το πέος και τους όρχεις του άντρα. Οι αστυνομικοί έψαξαν τα γεννητικά του όργανα, αλλά δεν τα βρήκαν και πιστεύεται πως τα έφαγαν τα ζώα.

Ο άντρας λαμβάνει τώρα φαρμακευτική αγωγή και θα μπορέσει να πάρει εξιτήριο σε λίγες ημέρες. Οι δύο ύποπτοι συνελήφθησαν.


https://www.newsbeast.gr/world/arthro/7 ... -gourounia
Μόνο μην κάνουν κανένα μπουρίτο από αυτά τα γουρούνια και βρεθεί μπλεγμένη καμμιά τύπισσα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 07 Ιούλ 2021, 21:16

7 Ιουλίου, 2021
Χαϊδάρι – Σοκάρει η 17χρονη για τη φρίκη που βίωσεΤην κακοποιούσε ο πατριός και ο αδερφός της.

Εικόνα

Σοκάρει η κατάθεση της 17χρονης, που εξαφανίστηκε από την περιοχή του Χαϊδαρίου πριν από περίπου έναν μήνα και αναγκαζόταν να εκδίδεται.

Η νεαρή, σύμφωνα με το MEGA, είχε εμπιστευτεί τον 57χρονο, που συνελήφθη για μαστροπεία, και έβλεπε σε αυτόν την «πατρική φιγούρα» που της έλειπε.

Ο άνδρας, μετά από λίγο διάστημα όμως, της ανακοίνωσε πως πρέπει να συνεισφέρει στα έξοδα και την εξανάγκασε να εκδίδεται και της έπαιρνε όλα τα χρήματα. Μάλιστα, απειλούσε τη 17χρονη με τη ζωή της για να μην τον καταγγείλει.

Φωτογράφησε την ανήλικη ώστε να της βγάλει ψεύτικη ταυτότητα, στην οποία αναγραφόταν άλλο όνομα και εμφανιζόταν να είναι 22 ετών.

Η σοκαριστική κατάθεσή της.
Η νεαρή σημείωσε πως αρχικά διατηρούσε επαφές με τις φίλες της, αλλά ο 57χρονος εμφανιζόταν πολύ ζηλιάρης και την ανάγκασε να σταματήσει να τις βλέπει.«Όταν τσακωνόμασταν σήκωνε το χέρι του και με χτυπούσε κυρίως στο πρόσωπο, αλλά και τα πόδια. Ήταν ιδιαίτερα νευρικός, ενώ κάποιες φορές έπινε αλκοόλ και ναρκωτικά. Με τον καιρό επειδή δεν άντεχα τους καυγάδες, δεν έβγαινα μόνη μου με τα κορίτσια και πήγαινα παντού μαζί του» σημείωσε στην αστυνομία.

«Πληρώθηκα 210 ευρώ. Μόλις βγήκα από το ραντεβού ένιωθα πολύ άσχημα, ενώ αμέσως έδωσα όλα τα χρήματα στον… Είχαμε αποφασίσει από πριν ότι όλα τα χρήματα που θα βγάζω θα τα δίνω στον… να τα διαχειρίζεται και ό,τι ήθελα θα μου το έπαιρνε αυτός» είπε ακόμη. Παράλληλα, αναφέρθηκε στις απειλές που δεχόταν.

«Μου έλεγε ότι αν τον παρατήσω και τον καρφώσω στην αστυνομία είτε αυτός είτε οι φίλοι του θα με βρουν και δεν θα μπορώ να κρυφτώ πουθενά. Φοβόμουν γιατί έχω δει τους φίλους του. Ήταν όλοι Αλβανοί και φυλακόβιοι, όποτε ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι αυτές οι απειλές θα τις κάνει πράξη και δεν θα μπορώ να κρυφτώ πουθενά.

Επίσης, με είχε απειλήσει με όπλο που είχε μέσα στο σπίτι. Όταν δεν άντεχα το ξύλο, τις πιέσεις, τις απειλές είπα στις φίλες μου, με τις οποίες είχα ξεκινήσει να μιλάω λίγο, ότι θα τον αφήσω και δεν αντέχω άλλο. Ντρεπόμουν να τους πω για τη δουλειά που με είχε βάλει να κάνω και δεν ήθελα να το συζητάει ούτε με τους φίλους του»

Πώς λειτουργούσε το «ροζ» κύκλωμα.
Παράλληλα, η ανήλικη αναφέρθηκε και στον τρόπο που λειτουργούσε ο 57χρονος και τα άλλα δύο άτομα, μία γυναίκα και ένας άνδρας, που συνελήφθησαν για την ίδια υπόθεση.

«Τη Δευτέρα το μεσημέρι με κάλεσε η τηλεφωνήτρια του γραφείου και μου είπε ότι έκλεισε το πρώτο ραντεβού μου σε ξενοδοχείο στο Παγκράτι. Ο άνδρας που θα ερχόταν στο ραντεβού ήταν ηλικιωμένος και καλός πελάτης του γραφείου, οπότε θα έπρεπε να είμαι ιδιαίτερα προσεκτική μαζί του.

Στη συνέχεια μου ζήτησε το τηλέφωνό του (σ.σ. του 57χρονου) για να μιλήσουν μέσω Viber για τα διαδικαστικά.

Πιο συγκεκριμένα του είπε ότι θα έπρεπε να της στέλνει μήνυμα όταν μπαίνω και όταν βγαίνω από το ραντεβού, οι συνομιλίες θα γίνονται μέσω Viber και κάθε δυο μέρες κατόπιν συνεννόησης θα συναντιόμαστε με τον… και θα του δίνουμε τα λεφτά που αντιστοιχούν στο γραφείο ανάλογα με τα ραντεβού που έχω κάνει» σημείωσε.Είπε στους αστυνομικούς ότι πήγαινε στα ρανεβού καθώς ήθελε να προσφέρει και εκείνη κάπως.

Την κακοποιούσε ο πατριός και ο αδερφός της.
Κατά τη διάρκεια της κατάθεσή της, η ανήλικη αποκάλυψε στους αστυνομικούς ότι έπεφτε θύμα κακοποίησης από τον πατριό της, όπως και η μητέρα της, αλλά και από τον αδελφό της.

Όταν εγκαταστάθηκε στην Αθήνα, άρχισε να την κακοποιεί ο αδερφός της, ενώ η μητέρα της φαίνεται ότι δεν έκανε κάτι για να τη βοηθήσει. Έτσι, κατέληξε να ζει σε ιδρύματα, από όπου συχνά εξαφανιζόταν και περιφερόταν στους δρόμους του κέντρου των Αθηνών.

«Γεννήθηκα σε μια πόλη της Ρουμανίας όπου μεγάλωσα μέχρι τα τέσσερα περίπου χρόνια μου. Έχω ακόμη πέντε αδέρφια, δυο μεγαλύτερα από μένα και τρία μικρότερα ετεροθαλή, από διαφορετικό πατέρα. Τον πατέρα μου δεν τον γνώρισα ποτέ και τα πρώτα χρόνια στη Ρουμανία εγώ και τα δυο μεγαλύτερα μου αδέρφια μεγαλώσαμε με τη γιαγιά της μαμάς μου καθώς η μητέρα μου είχε φύγει για την Ελλάδα προκειμένου να βρει δουλειά» σημείωσε και συνέχισε.

«Όταν επέστρεψε η μητέρα μου από την Ελλάδα, μας πήρε μαζί της και μέναμε όλοι μαζί στον Πειραιά. Επίσης, η μαμά μου είχε βρει και έναν άλλο σύντροφο με τον οποία απέκτησε τα υπόλοιπα τρία αδέρφια μου και μεγαλώσαμε όλοι μαζί με τη μαμά του πατριού μου. Υπήρχαν πάντοτε προβλήματα στη σχέση μας, καθώς ο μεγάλος μου αδερφός με βίαζε μέχρι τα δώδεκά μου χρόνια, ενώ ο πατριός μου με παρενοχλούσε σεξουαλικά και με χτυπούσε» κατέληξε.
https://www.el.gr/ellada/gegonota/chaid ... i-friki-p/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 12 Ιούλ 2021, 21:56

12 Ιουλίου, 2021
ΘεσσαλονίκηΣτη φυλακή 50χρονος που κατηγορείται ότι βίαζε την ανήλικη ανιψιά του.

Εικόνα

Στις φυλακές Γρεβενών κρατείται 50χρονος που κατηγορείται ότι επί έξι χρόνια βίαζε την ανήλικη ανιψιά του.

Η υπόθεση έγινε γνωστή τον περασμένο μήνα, όταν η ΕΛ.ΑΣ. ανακόινωσε ότι σχηματίστηκε δικογραφία σε βαρος του 50χρονου.

Είχε προηγηθεί καταγγελία της 17χρονης σήμερα παθούσας στην Υποδιεύθυνση Προστασίας Ανηλίκων Θεσσαλονίκης που διενήργησε την αστυνομική έρευνα.

Καθώς, ο κατηγορούμενος όμως διαμένει στο εξωτερικό δεν κατέστη εφικτή η σύλληψή του. Τα ίχνη του εντοπίστηκαν τελικά στην Γερμανία και την προηγούμενη εβδομάδα κλήθηκε και προσήλθε ενώπιον του ανακριτή Θεσσαλονίκης για να δώσει εξηγήσεις.

Όπως έγινε γνωστό, κατόπιν της απολογίας του αποφασίστηκε η κράτησή του. Εναντίον του είχαν απαγγελθεί κατηγορίες για τα αδικήματα του βιασμού, της κατάχρησης ανηλίκων και για γενετήσιες πράξεις με ανήλικη, κάτω των 12 ετών.

Σύμφωνα με όσα κατήγγειλε η ανήλικη, οι εις βάρος της ασελγείς πράξεις τελέστηκαν το διάστημα από το 2013 εως το 2019. Τότε η καταγγέλλουσα ζούσε στη Θέρμη Θεσσαλονίκης με τη γιαγιά της, καθώς είχε αφαιρεθεί η επιμέλεια από τους γονείς της.
https://www.el.gr/ellada/police-news/th ... os-poy-ka/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 12 Αύγ 2021, 20:56

Πέμπτη, 12 Αυγούστου 2021
Σοκ: Πατέρας κατηγορείται για ασέλγεια στον ανήλικο γιό του.

Εικόνα

Την καταγγελία έκανε η μητέρα του παιδιού και η υπόθεση έχει πάρει το δρόμο της δικαιοσύνης.

Μια ακόμη υπόθεση κακοποίησης ανηλίκου και μαλιστα από τον ίδιο του τον πατέρα εξετάζουν οι Αρχές στη Βοιωτία μετά από καταγγελία της μητέρας.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του LamiaReport η μητέρα πήγε στην αστυνομία και υπέβαλε μήνυση κατά του 47χρονου συζύγου της ότι τουλάχιστον τον τελευταίο χρόνο ασελγούσε σε βάρος του 14χρονου παιδιού.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι το παιδί αρχικά μίλησε στη μητέρα του για τον εφιάλτη που ζούσε στα χέρια του ίδιου του πατέρα και στη συνέχεια εξετάστηκε και από παιδοψυχολόγο, όπου επίσης μίλησε για το μαρτύριο που ζούσε.

Οι αστυνομικοί προσήγαγαν τον 47χρονο πατέρα ο οποίος αρνείται τις κατηγορίες, ενώ σε ερευνά που εγινε στο σπιτι του δεν βρέθηκε πορνογραφικό υλικό ή κάποιο άλλο ενοχοποιητικό στοιχείο.

Λόγω παρέλευσης το αυτοφώρου ο πατέρας αφέθηκε ελευθερος και σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία, με την κατηγορία της γενετήσιας πράξης σε βάρος ανήλικου.
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... ko-gio-tou

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Οκτ 2021, 20:04

5 Οκτωβρίου, 2021
Ρόδος Ασελγούσε σε 14χρονο και τον φωτογράφιζε γυμνό – Του επιβλήθηκε 8ετής κάθειρξη.

Εικόνα

Ποινή κάθειρξης 8 ετών σε έναν άνδρα για γενετήσιες πράξεις με 14χρονο επέβαλε το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο της Ρόδου. Είναι ήδη κρατούμενος στις φυλακές της Τρίπολης.

Ο άνδρας, που είναι ήδη κρατούμενος στις φυλακές Τρίπολης, κρίθηκε ένοχος – με το ελαφρυντικό του πρότερου έντιμου βίου – για «γενετήσιες πράξεις με ανήλικο, κατ’ εξακολούθηση, πορνογραφία ανηλίκων και κατοχή υλικού παιδικής πορνογραφίας».

Σύμφωνα με τη dikokratiki.gr, ο άνδρας κατηγορείται ειδικότερα, ότι τον Ιανουάριο 2020, στην Κω τέλεσε στο σπίτι του φρικιαστικές γενετήσιες πράξεις με τον 14χρονο. Επιπλέον, του αποδίδεται ότι φωτογράφιζε κατ’ επανάληψη γυμνό τον ανήλικο.

Τι ισχυρίζεται.
Ο ίδιος αρνείται τις κατηγορίες και ισχυρίζεται ότι στις αρχές της σχολικής χρονιάς του 2019 στην κατοικία του μετέβη ο 14χρονος με τον ανιψιό του και δύο φίλους του και έκτοτε οι δύο πρώτοι τον επισκέπτοντο συχνά.

Ο άνδρας ισχυρίζεται επίσης πως ζήτησε από το παιδί να τηλεφωνήσει στον πατέρα του και τον διαβεβαίωσε ότι δεν είχε αντίρρηση στις επισκέψεις του.

Υπήρξαν, όπως είπε, ακόμη δύο επισκέψεις άνευ λόγου και σε μια εξ’ αυτών έγραψε ο ανήλικος σε σημειώματα τα προβλήματα που αντιμετώπιζε στην οικογένεια του και του τα παρέδωσε.

Υποστηρίζει ότι ο 14χρονος έκανε χρήση του τηλεφώνου και του υπολογιστή του εν αγνοία του και ότι όταν τον είδε τον παρατήρησε.

Ο καταδικασμένος σε 8ετή κάθειρξη, άνδρας ισχυρίζεται επίσης, ότι σε μία περίσταση, το παιδί του παραπονέθηκε για κνησμό στο πέος του και επειδή είχε προϋπηρεσία ως εθελοντής βοηθός νοσηλευτή του είπε ότι θα πρέπει να συζητήσει με τους γονείς του γιατί ο ίδιος δεν μπορούσε να τον πάρει στον γιατρό.

Αρνήθηκε ότι τον φωτογράφησε και ότι ασέλγησε σε βάρος του, ενώ υποστηρίζει ότι ο 14χρονος είπε όσα είπε για να εντυπωσιάσει.

Ο κατηγορούμενος ισχυρίστηκε ότι είχε μόνο μια φορά εμπειρία με άνδρα στον στρατό, ενώ σε ό,τι αφορά στο υλικό παιδικής πορνογραφίας στον υπολογιστή του είπε ότι υπήρχαν κάποιες φωτογραφίες με τα ανιψάκια του υποστηρίζοντας ότι δεν γνωρίζει πως βρέθηκε το υπόλοιπο υλικό.
https://www.el.gr/_featured_5/rodos-ase ... i-ton-fot/


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 08 Οκτ 2021, 20:17

06/10/2021
Σεξουαλική παρενόχληση 14χρονου μαθητή στο Καβούρι: «Βγάζουν όλοι την ουρά τους απ’ έξω» καταγγέλλει κάτοικος.

Εικόνα

Θύμα σεξουαλικής παρενόχλησης φέρεται να έπεσε ένα 14χρονο αγοράκι έξω από το σχολείο του στο Καβούρι. Το περιστατικό σημειώθηκε το μεσημέρι της περασμένης Δευτέρας (4/10) και, μετά την καταγγελία της οικογένειας και την δημοσιοποίηση του θέματος, επικρατεί μεγάλη ανησυχία στους κατοίκους της περιοχής.

Την έντονη ανησυχία του για τη διαχείριση του περιστατικού, εξέφρασε ο Γ. Παπαγιαννόπουλος, φιλόλογος και κάτοικος της περιοχής, μιλώντας την Τετάρτη στο T-Live. «Βγάζουν όλοι την ουρά τους απ’ έξω» είπε χαρακτηριστικά, προσθέτοντας ότι: «Ο Δήμος τα ρίχνει στην νομαρχεία και η νομαρχεία στο υπουργείο συγκοινωνιών». «Επειδή λοιπόν το συμβάν δεν έγινε μέσα στα όρια του σχολείου, το Λύκειο σου λέει ότι: “Άσε μην ασχοληθώ, δεν είναι δική μου ευθύνη”», σημείωσε.

Σύμφωνα με ρεπορτάζ του ALPHA, μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει καμία επίσημη ενημέρωση προς την διεύθυνση του σχολείου, ή τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων για το περιστατικό. Κατά τις ίδιες πληροφορίες, τα παιδιά περίμεναν κάποια ενημέρωση για να είναι προσεκτικοί.

Το χάιδευε για 1 χλμ και του έκανε ανήθικες προτάσεις.
Υπενθυμίζεται ότι – σύμφωνα με την καταγγελία – όλα ξεκίνησαν το μεσημέρι της Δευτέρας (4/10), όταν το 14χρονο αγόρι περίμενε το λεωφορείο, στη στάση. Εκεί, τον πλησίασε ένας μεσήλικας οδηγός – πληροφορίες κάνουν λόγο για έναν 50χρονο – και με πρόσχημα ότι θα μεταφέρει το παιδί στον προορισμό του και το έπεισε να μπει στο αυτοκίνητο.

Για περίπου ένα χιλιόμετρο που παρέμεινε το παιδί στο αυτοκίνητο, ο οδηγός – σύμφωνα με την καταγγελία του 14χρονου – άγγιζε το παιδί στα γόνατα και του έκανε ανήθικες προτάσεις. Τελικά, όταν το παιδί τρομοκρατήθηκε, ο οδηγός του ΙΧ το άφησε σε άλλη στάση λεωφορείου και εξαφανίστηκε.
https://www.pronews.gr/koinonia/1023062 ... ra-toys-ap

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 13 Οκτ 2021, 21:05

12-10-2021
Θείος-τέρας κακοποιούσε σεξουαλικά τα τρία ανήλικα ανίψια του και βιντεοσκοπούσε τα όσα έκανε!

Εικόνα

Επί τέσσερα χρόνια ασελγούσε στα τρία ανήλικα παιδιά ηλικίας 3, 5 και 6 ετών...

Πορεία ολοταχώς για τον γκρεμό έχει βάλει η κοινωνία μας με τα όσα αδιανόητα γίνονται καθημερινά. Όταν δε αφορούν παιδιά, τα λόγια είναι πολύ λίγα για να περιγράψουν τη φρίκη…

Γιατί πως αλλιώς να χαρακτηρίσει κανείς τα όσα έγιναν γνωστά μετά τη σύλληψη ενός 51χρονου στη Θεσσαλονίκη, ο οποίος επί τέσσερα χρόνια ασελγούσε στα τρία ανήλικα ανίψια του (3, 5 και 6 ετών…), δύο αδέρφια και το μικρό τους ξαδερφάκι, τα οποία περνούσαν χρόνο στην ανατολική Θεσσαλονίκη με την γιαγιά τους και τον παππού τους, καθώς οι γονείς τους εργάζονταν.

Μαζί όμως έμενε και ο θείος τους, ο οποίος όταν έμενε μόνος με τα παιδιά εμφάνιζε το αληθινό του προσωπείο, αυτό του τέρατος και τα κακοποιούσε σεξουαλικά. Μάλιστα βιντεοσκοπούσε κιόλας τις αρρωστημένες πράξεις του.



Ένα από τα παιδιά βρήκε τη δύναμη να καταγγείλει τον θείο του, με την αστυνομία να τον συλλαμβάνει. Σύμφωνα με την καταγγελία του 18χρονου σήμερα παιδιού, ο θείος του προέβαινε κατ’ εξακολούθηση σε γενετήσιες πράξεις σε βάρος των τριών ανήλικων με διάφορα υλικά ανταλλάγματα (δώρα ή επιτρέποντάς τους να παίξουν με το κινητό του).

Ο 51χρονος παραδέχτηκε τις αρρωστημένες πράξεις του… Η δικογραφία που σχηματίστηκε εναντίον του αφορά γενετήσιες πράξεις με ανήλικο έναντι αμοιβής, πορνογραφία ανηλίκων, κατάχρηση ανηλίκων και προσβολή γενετήσιας αξιοπρέπειας.
https://www.newsbreak.gr/egklima/259811 ... a-anipsia/

12-10-2021
Ομολόγησε το κτήνος: «Τους χάιδευα τα γεννητικά όργανα και έδειχνα βίντεο με τα ανίψια μου στον φίλο μου»

Εικόνα

Προκαλούν σοκ και φρίκη οι καταθέσεις - Ο θείος τους κακοποιούσε τα τρία ανήλικα ξαδέρφια στη Θεσσαλονίκη.

Αποστροφή και αποτροπιασμό προκαλεί η περίπτωση σεξουαλικής κακοποίησης τριών παιδιών από τον ίδιο τους τον θείο, στη Θεσσαλονίκη.

Η σοκαριστική κατάθεση του 18χρονου σήμερα αγοριού που έζησε τον χειρότερο εφιάλτη της ζωής του όσο ήταν ακόμα παιδί, λύγισε ακόμα και τους δικαστικούς λειτουργούς. Η κατάθεσή του στον ανακριτή «κόβει» την ανάσα. Το αγόρι μαζί με την ξαδέρφη του και τον μόλις 3 ετών ξάδερφό τους έπεσαν θύματα του αρρωστημένου ανθρωπόμορφου τέρατος, του θείου τους που κακοποιούσε τα σώματα και τις ψυχές τους.

«Έκλεισα τα 18 μου χρονιά πριν ένα μήνα και τότε έκανα μια συζήτηση με τον μπαμπά μου και συνειδητοποίησα ότι ο θείος μου παραμένει ατιμώρητος για αυτά που έκανε και για αυτό το καταγγέλλω. Είναι αδελφός του μπαμπά μου και μένει με τους γονείς του. Για 3 ολόκληρα χρονιά από όταν πήγαινα Α Δημοτικού έως και Γ Δημοτικού, οι γονείς μου επειδή εργαζόντουσαν, ουσιαστικά τον πρώτο χρόνο καθημερινά, ενώ τα επόμενα μόνο κάθε Σαββατοκύριακο, με πήγαιναν στο σπίτι του παππού και της γιαγιάς οπού έμενε και ο θείος για να με προσέχουν. Εμένα πολλές ώρες και κατά κύριο λόγο διανυκτέρευα. Εκεί με κακοποιούσε σεξουαλικά» κατέθεσε ο 18χρονος και πρόσθεσε:

«Άρχισε από απλές θωπείες σε διάφορα μέρη του σώματος μου όπως κεφάλι ή πόδια. Μετά από κάποιο διάστημα, άρχισε να με χαϊδεύει στα γεννητικά όργανα. Μετά άρχισε να μου κάνει κι αλλά πράγματα και αυνανιζόταν. Στις απλές θωπείες ήταν μέσα στο σπίτι, αλλά όχι στο ίδιο δωμάτιο, ο παππούς και η γιαγιά. Όταν όμως έκανε χοντρά πράγματα απουσίαζαν ο παππούς και η γιαγιά μου. Αρκετές φορές βιντεοσκοπούσε τις πράξεις του με το κινητό του τηλέφωνο το οποίο στερέωνε σε έπιπλο. Δεν μου τα έδειχνε ποτέ. Κάποιες φορές μου έβαζε να βλέπω βίντεο πορνογραφικού περιεχομένου με ενήλικες να κάνουν σεξ» κατέθεσε σύμφωνα με πληροφορίες στον ανακριτή και πρόσθεσε ότι ο θείος τους προσπαθούσε να ξεγελάσει τα παιδιά και να είναι φιλικός μαζί τους. Μάλιστα αναφέρει ότι ένας φίλος του θείου του εμπλέκεται στην υπόθεση:

«Είχε καταφέρει όμως με τον τρόπο του να με κάνει να τον αγαπώ. Κάθε φορά μου έδινε δώρα, όπως γλυκά, πατατάκια ή χαρτάκια από συλλογές παικτών ποδοσφαίρου. Πολλές φορές με πήγαινε βόλτες με το αυτοκίνητο και με θώπευε όσο καθόμουν στη θέση του συνοδηγού πάνω από τα ρούχα μου και μια φορά με οδήγησε σε ερημικό μέρος, δεν θυμάμαι που ακριβώς και άρχισε να με θωπεύει γιατί του έλεγα επανειλημμένα ότι θέλω να πάω σπίτι. Στη Γ Δημοτικού συνέβη ένα περιστατικό που ήταν αφορμή για να μάθουν οι γονείς. Ο κατά τρία χρονιά μικρότερος ξάδελφος μου είπε στον μπαμπά μου ότι ο θείος πήγε μια φορά να τον φιλήσει στο στόμα του ή τον φίλησε, δεν θυμάμαι. Τότε πηρε το κινητό του θείου μου το πήρε ο πατέρας της ξαδέρφης μου και βρήκε ένα βίντεο με εμένα στη μπανιερά γυμνό και τον θείο μου μαζί να παίζουμε ένα παιχνίδι. Ο θείος θώπευε και την ξαδέρφη μου και επίσης τη βιντεοσκοπούσε. Στα περιστατικά εμπλέκεται κι ένας φίλος του θείου».

Αηδία με την κυνική ομολογία του τέρατος.

Την ίδια στιγμή, η κυνική ομολογία του 51χρονου σήμερα τέρατος προκαλεί σοκ: «Έχω μετανιώσει για όλα αυτά. Τα έκανα άλλα πλέον τα έχω μετανιώσει και έχω ζητήσει συγχώρεση από το Θεό. Έχω πειράξει μόνο το αγόρι και το ένα κορίτσι. Το κορίτσι το φιλούσα στο στόμα και τη χάιδευα. Τη θώπευα και στα γεννητικά της όργανα. Το αγόρι το χάιδευα και αυνανίστηκα μπροστά του. Του έκανα και πεολειχία. Μια φορά μόνο. Τον έβγαλα και βίντεο όταν ήταν γυμνός. Το άλλο αγόρι το χάιδεψα στα ποδιά και τον φίλησα στο μάγουλο. Είχα λίγο στύση. Δώρα δεν έκανα. Μόνο Χριστούγεννα και Πάσχα. Τα βίντεο με τα ανιψιά μου τα έδειξα σε ένα φίλο μου. Δεν ξέρω αν τα αποθήκευσε γιατί τον άφηνα μόνο με το κινητό μου για να πηγαίνω τουαλέτα. Μου είχε πει ότι του αρέσει να βλέπει τέτοια».

Από πλευράς τους, οι γονείς του 18χρονου σήμερα νέου, αναφέρουν στο newsit.gr, μέσω της δικηγόρου τους Ανθούλας Ανάσολγου ότι αφού απομάκρυναν το παιδί τους από τον θείο του, περίμεναν τη στιγμή που θα τα παιδιά θα είναι έτοιμα ψυχολογικά να καταθέσουν όσα βίωσαν.
https://www.newsbreak.gr/egklima/259945 ... ssaloniki/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 14 Οκτ 2021, 21:33

Τετάρτη 13 Οκτωβρίου 2021
Ρόδος: Κοριτσάκι 8 ετών νοσηλεύεται μετά από καταγγελία για βιασμό.
Σε μεγάλη κινητοποίηση βρίσκονται από χθες οι αρμόδιες αρχές.

Εικόνα

Σε ίδρυμα του νησιού μας, νοσηλεύεται υπό την εποπτεία κοινωνικής λειτουργού και παιδιάτρου, ένα μικρό κοριτσάκι μόλις 8 ετών, το οποίο κατάγεται από χωριό της Ρόδου, καθώς έγινε καταγγελία από συμπατριώτη μας ότι είχε πέσει θύμα βιασμού!


Η υπόθεση που φέρνει σήμερα στη δημοσιότητα «Η Ροδιακή» έχει τεθεί υπό την εποπτεία της προϊσταμένης της Εισαγγελίας Πλημμελειοδικών Ρόδου, η οποία και έδωσε εντολή σε κάθε αρμόδια υπηρεσία να κινηθούν οι προβλεπόμενες διαδικασίες.

Οι ίδιες πληροφορίες, αναφέρουν ότι διαπιστώθηκε σε πρώτη φάση ότι έχει τελεστεί βιασμός παρά φύση, γεγονός που ενεργοποιεί άμεσα τη διαδικασία ποινικών διώξεων και την κατεπείγουσα έρευνα από τις αστυνομικές αρχές.

Στο στόχαστρο των διωκτικών αρχών, βρίσκονται ήδη πρόσωπα με τα οποία το 8χρονο κορίτσι είχε επαφές ενώ αναμένεται να κληθούν να δώσουν καταθέσεις η οικογένεια και συγγενικά τους πρόσωπα.

Στο παιδί παρέχεται πλήρης ψυχολογική υποστήριξη και στο πλευρό του βρίσκεται διαρκώς κοινωνική λειτουργός ενώ έχει απαγορευτεί η επαφή με οποιοδήποτε συγγενικό μέλος.
https://www.rodiaki.gr/article/466131/r ... gia-biasmo

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Οκτ 2021, 21:24

17 Οκτωβρίου, 2021
Στοιχεία-ΣΟΚ! Κάποιο παιδί πέφτει θύμα βιασμού κάθε εβδομάδα«Κολαστήρια» τα ελληνικά σπίτια.

Εικόνα

Έχει παραγίνει το κακό.


Καθημερινές είναι οι υποθέσεις κακοποίησης ανηλίκων με πλέον πρόσφατη τη συγκλονιστική ιστορία της 8χρονης που βιάστηκε στη Ρόδο και ακόμη αναζητούνται ποιοι ήταν οι υπαίτιοι.

Τα στοιχεία όμως που παρουσιάστηκαν από την ΕΡΤ είναι συγκλονιστικά. Όπως αναφέρει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας 1 στα 5 παιδιά παγκοσμίως έχει δεχθεί κάποια μορφή σεξουαλικής βίας, που μπορεί να είναι ασέλγεια, κακοποίηση ή βιασμός, ενώ το 80-85% των πράξεων είναι από κάποιον που γνωρίζει καλά το θύμα, μεταξύ των οποίων γείτονες, φίλοι ή μέλος της οικογένειας.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Ελληνικής Αστυνομίας, στην Ελλάδα 1 στα 13 παιδιά ήρθε σε σωματική επαφή με τον δράστη ενώ 1 στα 30 έχει κάποια εμπειρία βιασμού ή απόπειρας βιασμού.

Το 2020 κάθε εβδομάδα κατά μέσο όρο υπήρχε καταγγελία για έναν βιασμό ανηλίκου. Μάλιστα, σε 13 από αυτές τις υποθέσεις η κακοποίηση συνέβαινε από άτομα στα οποία οι γονείς είχαν εμπιστευτεί τα παιδιά τους.

Συγκεκριμένα, το 2020 καταγράφηκαν στην Ελλάδα 244 υποθέσεις εκμετάλλευσης γενετήσιας αξιοπρέπειας ανηλίκων και 300 υποθέσεις σεξουαλικής κακοποίησης και πορνογραφίας.

Η κορυφή του παγόβουνου.
Πρόκειται όπως λέγεται για την κορυφή του παγόβουνου καθώς πρόκειται για ένα έγκλημα που σπανίως καταγγέλλεται ή όταν γίνεται έχουν περάσει αρκετά χρόνια από το περιστατικό.

«Πρόκειται για ένα θέμα νοσηρό μεν, αλλά υπαρκτό και διαρκώς πολλαπλασιαζόμενο», τόνισε η δικηγόρος Γλυκερία Τερζή,
μιλώντας στην εκπομπή Συνδέσεις της ΕΡΤ.

«Αρκεί να σας πω ότι στο Χαμόγελο του Παιδιού, μόνο το πρώτο εξάμηνο του 2021 κατεγράφησαν 130.000 κλήσεις για περιστατικά κακοποίησης παιδιών, όχι μόνο σεξουαλικής αλλά και άλλης, όπως ψυχολογικής βίας».

Και όπως εξηγεί «συνήθως τα παιδιά δεν μπορούν να το καταγγείλουν, γιατί ένα ανήλικο παιδί δεν γνωρίζει τον ποινικό μας κώδικα, δεν είναι εύκολο να αποτανθεί σε κάποιον και να καταγγείλει αυτήν την πράξη. Ενστικτωδώς αντιλαμβάνεται πως αυτό το οποίο υφίσταται δεν είναι κάτι φυσιολογικό, και συνήθως αποτείνεται σε κάποιο πρόσωπο εμπιστοσύνης, όπως επί παραδείγματι στον παππού ή στη γιαγιά και περιγράφει με πολύ απλά λόγια αυτό το «ένοχο μυστικό». Και καταλήγει: «Το λέμε έτσι, γιατί τα περισσότερα περιστατικά γίνονται από ανθρώπους του πολύ στενού οικογενειακού ή φιλικού περιβάλλοντος».
https://www.el.gr/ellada/koinonia/stoic ... tei-thyma/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών