Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 10 Νοέμ 2022, 20:55

10 Νοεμβρίου, 2022
Ξεσπά η μητέρα του 13χρονου για την αποφυλάκιση του βιαστή με το λευκό βαν-«Νιώθω ότι όλη προσπάθεια να συλληφθεί και να καταδικαστεί έχει πέσει στο κενό»

Εικόνα

Αντιδράσεις έχει προκαλέσει η αποφυλάκιση του βιαστή με το λευκό βαν, μόλις στα επτά χρόνια, από τα συνολικά 25 που είχε καταδικαστεί.


Η μητέρα του 13χρονου, σε βάρος του οποίου ο παιδοβιαστής προσπάθησε να ασελγήσει, ξέσπασε μιλώντας στο Νίκο Ευαγγελάτο και την εκπομπή “Live News”: «Όσο επικίνδυνος μπήκε, τιμωρήθηκε και μπήκε στη φυλακή, τόσο επικίνδυνος βγαίνει», είπε χαρακτηριστικά.

Ο άνθρωπος που τον Ιούνιο του 2016 καταδικάστηκε ομόφωνα για δύο βιασμούς ανήλικων παιδιών, τώρα κυκλοφορεί ξανά ελεύθερος. «Η αλήθεια είναι ότι ταράχτηκα. Ήδη είναι σε κίνδυνο πάλι άλλα παιδιά. Βρίσκονται ήδη σε κίνδυνο. Θεωρώ ότι είναι κάτι το οποίο δεν είναι «λάθος συμπεριφορά, το αναγνωρίζω, μπαίνω στη φυλακή, εκτίω την ποινή μου, καταλαβαίνω το λάθος μου και βγαίνω διαφορετικός άνθρωπος». Είναι μία προτίμηση. Ο άνθρωπος αυτός προτιμάει συγκεκριμένα πράγματα για να ικανοποιηθεί, οπότε δεν νομίζω ότι αυτό θα αλλάξει βγαίνοντας», τόνισε η μητέρα του 13χρονου.

Τον Μάρτιο του 2015 ο -τότε 40χρονος- παιδοβιαστής είχε προσεγγίσει το 13χρονο αγόρι μέσω Facebook. Τα μηνύματα που αντάλλασσαν έπεσαν άμεσα στην αντίληψη των γονέων. Τότε σε συνεργασία με τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος κλείστηκε ένα ραντεβού στο οποίο ο 40χρονος θα περίμενε στο λευκό βαν που είχε διαμορφώσει ειδικά για τις αρρωστημένες πράξεις του τον 13χρονο και έτσι συνελήφθη.

«Σήμερα το παιδάκι μου είναι 21, ολόκληρος άντρας με ό,τι μπορεί να κουβαλάει η ψυχούλα του με αυτό που βίωσε το οποίο ήτανε και πολύ ελαφρύ θεωρώ εγώ σε σχέση με των υπόλοιπων παιδιών, γιατί το προλάβαμε στο τσακ. Όλο αυτό το κουβαλάς. Θέλει πολλή δουλειά για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις σε αυτό και να μην σε επηρεάζει και να μην σε ακολουθεί δημιουργώντας σου προβλήματα» συμπληρώνει.

«Νιώθω ότι όλη προσπάθεια να συλληφθεί και να καταδικαστεί έχει πέσει στο κενό» καταλήγει η μητέρα του ανήλικου.

Ένα χρόνο νωρίτερα, το 2014, ο 47χρονος σήμερα παιδοβιαστής άρπαξε ένα κοριτσάκι μόλις 14 ετών από τον δρόμο, το βίασε μέσα στο λευκό βαν, του έκοψε το μαλλιά και στη συνέχεια το εγκατέλειψε στον δρόμο… Η 14χρονη βρέθηκε να περιπλανιέται σε άθλια κατάσταση από πλήρωμα της Άμεσης Δράσης, εξετάστηκε έπειτα από ιατροδικαστή και διαπιστώθηκε ο βιασμός του. Σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος του όμως εξακολουθούσε να κυκλοφορεί ελεύθερος, μέχρι οι γονείς του 13χρονου αγοριού το 2015 να τον παγιδεύσουν.

Για την υπόθεση μίλησε στο Νίκο Ευαγγελάτο και ο Μανώλης Σφακιανάκης, πρόεδρος Διεθνούς Ινστιτούτου Κυβερνοασφάλειας CSI, ο οποίος οργάνωσε την έρευνα και σύλληψη του άνδρα. Όπως είπε χαρακτηριστικά για τον παιδοβιαστή: «Ψάρευε μόνο αγοράκια και το κοριτσάκι που ήταν στον δρόμο και του άρεσε, το κούρεψε και μετά έκανε τις κακόβουλες πράξεις του».

Ο κ. Σφακιανάκης τόνισε πως καθοριστική στη σύλληψη του παιδοβιαστή ήταν η βοήθεια της μητέρας του 13χρονου, η οποία και αποκάλυψε από την πρώτη στιγμή τι συνέβη.
https://lawandorder.gr/xespa-mitera-13c ... esei-keno/



11-10-2022
Συνελήφθη μετά την ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ ο ΠΑΙΔΟΒΙΑΣΤΗΣ που είχαν αφήσει ελεύθερο στα 6 χρόνια!!
Σύχναζε έξω από σχολεία και φέρεται να ακολουθούσε παιδιά.

Εικόνα

Στα χέρια των Αρχών βρίσκεται ξανά ο παιδεραστής που είχε καταδικαστεί για δύο βιασμούς ανηλίκων και μία απόπειρα.


Ο άνδρας είχε αποφυλακιστεί στα 6 χρόνια, από τα 26 που είχε καταδικαστεί να εκτίσει κι εδώ και έναν μήνα κυκλοφορούσε ελεύθερος στη Λαυρεωτική, όπου έμενε και εργαζόταν.

Ωστόσο, ο παιδόφιλος και παιδοβιαστής δεν έπαψε ποτέ να παρενοχλεί παιδιά και το πράττει και το διάστημα που κυκλοφορεί στην πόλη.

Οπως κατήγγειλαν κάτοικοι της περιοχής στο Mega, ο παιδόφιλος μιλούσε ανοικτά για τις σεξουαλικές διαστροφές του και πλησίασε παιδιά λέγοντάς τους ότι «θέλει να είναι ντυθεί Δρακουμέλ και τα παιδιά στρουμφάκια». Κάτοικοι της περιοχής κατήγγειλαν επίσης ότι τον είδαν έξω από κατάστημα της περιοχής, την ώρα που γινόταν πάρτι για το Γυμνάσιο.

Οι σεξουαλικές διαστροφές και οι αναφορές στην Ταϊλάνδη.

Στην εκπομπή «Κοινωνία Ώρα Mega» μίλησε ο κύριος Δημήτρης, κάτοικος της περιοχής, ο οποίος σημείωσε ότι η κοινωνία έχει σοκαριστεί με την υπόθεση. «Ετυχε να γνωρίσω τον κύριο αυτόν σε καφενείο της περιοχής και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η εμμονή του στο σεξ, στα ερωτικά βοηθήματα και οι συχνές αναφορές του στην Ταϊλάνδη. Αυτό μας ώθησε με τους γνωστούς που βρισκόμασταν στην παρέα να ψάξουμε το όνομά του στο διαδίκτυο», είπε αρχικά ο κύριος Δημήτρης.

«Αυτό που βρήκαμε ήταν σοκαριστικό… Ο άνθρωπος αυτός ήταν ο παιδεραστής με το άσπρο βαν που είχε καταδικαστεί το 2016 σε 25 χρόνια φυλάκιση και αυτή τη στιγμή είναι ελεύθερος, ζει και εργάζεται στην περιοχή μας. Πώς προστατεύουμε εμείς την κοινωνία μας; Η διαστροφή του έχει σωφρονιστεί;», αναρωτήθηκε ο πολίτης που έκανε την καταγγελία.

Παράλληλα, ο καταγγέλλων είπε ότι η αστυνομία είναι ενήμερη για την δράση του παιδόφιλου κι ότι όλη η τοπική κοινωνία είναι ανάστατη.
https://www.el.gr/ellada/police-news/sy ... i-o-paido/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 10 Νοέμ 2022, 20:59

9 Νοεμβρίου, 2022
Φιλιππίνες: Ποινή φυλάκισης 129 ετών σε Αυστραλό παιδόφιλο Θύμα του ακόμα και μωρό 18 μηνών.

Εικόνα

Ποινή φυλάκισης 129 ετών επιβλήθηκε σε έναν Αυστραλό παιδόφιλο στις Φιλιππίνες που δρούσε στην χώρα. Στα θύματά του ήταν ακόμα και μωρά 18 μηνών.


«Ελπίζω αυτή η καταδίκη να στείλει ένα πολύ ισχυρό μήνυμα σε όλους τους βιαστές, όλους τους διακινητές ανθρώπων, για τις συνέπειες των εγκλημάτων τους» δήλωσε σήμερα, Τετάρτη, η εισαγγελέας της πόλης Καγκαγιάν ντε Όρο στις Φιλιππίνες για την υπόθεση του παιδόφιλου.

Σύμφωνα με την Guardian, πρόκειται για τη δεύτερη καταδίκη του Πίτερ Γκεράρντ Σκάλι, ο οποίος εξέτιε ήδη ποινή ισοβίων για τον βιασμό και τη διακίνηση κοριτσιών.

Ειδικοί προειδοποιούν ότι οι Φιλιππίνες έχουν εξελιχθεί τα τελευταία χρόνια σε παγκόσμιο προορισμό για την σεξουαλική εκμετάλλευση παιδιών, με τη φτώχεια και την ευρεία χρήση της αγγλικής γλώσσας να διευκολύνουν τη δράση των παιδόφιλων.

Το δικαστήριο του Καγκαγιάν ντε Όρο εξέδωσε την απόφασή του για τον Σκάλι και τους τρεις συγκατηγορούμενούς του την περασμένη εβδομάδα. Τα τέσσερα άτομα που κατηγορούνται συνολικά, είναι ένοχα για 60 αδικήματα, συμπεριλαμβανομένης της σεξουαλικής κακοποίησης και της διακίνησης παιδιών.

Η γυναίκα με την οποία διατηρούσε σχέση ο Σκάλι, ονόματι Λόβλι Μαργκάλο, καταδικάστηκε σε κάθειρξη 126 ετών, ενώ οι άλλοι δυο συγκατηγορούμενοί του σε ποινές άνω των εννέα ετών.

Ο Σκάλι ζούσε στις Φιλιππίνες από το 2011 και συνελήφθη το 2015. Όπως αποκαλύφθηκε είχε έρθει στη χώρα για να αποφύγει τη δίωξη για απάτες στην Αυστραλία και μετά την άφιξή του δημιούργησε ένα μεγάλο δίκτυο διακίνησης παιδικής εκμετάλλευσης, καταγράφοντας τον εαυτό του να βιάζει ανήλικα κορίτσια από φτωχές οικογένειες και προβάλλοντας την αποτρόπαια κακοποίηση live σε διαδικτυακούς χώρους.

Σύμφωνα με διεθνή ΜΜΕ, ο Σκάλι διατηρούσε σχέση με δυο γυναίκες που τον βοηθούσαν να βρίσκει τα θύματά του.
https://lawandorder.gr/filippines-poini ... -18-minon/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 11 Νοέμ 2022, 19:33

11 Νοεμβρίου, 2022
Θεσσαλονίκη: Ένοχος για βιασμό της 14χρονης κόρης του – Του επιβλήθηκε ποινή φυλάκισης 6 ετών.

Εικόνα

Το Μικτό Ορκωτό Εφετείο Θεσσαλονίκης επέβαλε συνολική ποινή φυλάκισης 6 ετών σ’ έναν πατέρα για τη σεξουαλική κακοποίηση της 14χρονης κόρης του, το 2009, στη Χαλκιδική.


Κρίθηκε ένοχος για βιασμό και για κατάχρηση σε ασέλγεια, ενώ απαλλάχθηκε για ασέλγεια μεταξύ συγγενών, καθώς το συγκεκριμένο αδίκημα έχει παραγραφεί, σύμφωνα με το GRTimes.

Το δικαστήριο του αναγνώρισε το ελαφρυντικό της μεταγενέστερης καλής συμπεριφοράς, ενώ αποφάσισε την εξαγορά της ποινής προς 5 ευρώ ανά μέρα.

Ισχυρίστηκε ότι η κόρη του ψεύδεται.
Ο 61χρονος (σήμερα) κατηγορούμενος αρνήθηκε τις κατηγορίες και ισχυρίστηκε ότι η κόρη ψεύδεται. Ανέφερε ότι την πίεζε γιατί δεν διάβαζε και ήθελε να φύγει από το σπίτι και να τον εκδικηθεί. Σ’ αυτό συνέβαλε και ο χωρισμός με την πρώην σύζυγό του και μητέρα της μικρής, όπως είπε.

Όταν ο εισαγγελέας της έδρας πρότεινε την ενοχή του κατηγορούμενου, η παθούσα ξέσπασε σε λυγμούς και κατέρρευσε. Υποβασταζόμενη οδηγήθηκε εκτός της δικαστικής αίθουσας από συγγενείς της.

Στην κατάθεσή της περιέγραψε μια τραυματική εμπειρία για την ίδια που κρίθηκε αληθινή από τους τακτικούς δικαστές και τους ενόρκους.

Σε πρώτο βαθμό ο πατέρας είχε καταδικαστεί από Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο σε συνολική ποινή κάθειρξης 14 ετών και η έφεση του είχε ανασταλτικό αποτέλεσμα στην εκτέλεση της ποινής.
https://lawandorder.gr/thessaloniki-eno ... smo-koris/



Νοεμβρίου 10, 2022
Έρχεται ειδικό ποινικό μητρώο για εγκλήματα σε βάρος ανηλίκων: Τι προβλέπει το νομοσχέδιο του υπουργείου Δικαιοσύνης.

Εικόνα

Στη Βουλή κατατέθηκε το νομοσχέδιο του υπουργείου Δικαιοσύνης για το ειδικό ποινικό μητρώο αδικημάτων που στρέφονται σε βάρος ανηλίκων.


Σύμφωνα με ανακοίνωση του υπουργείου Δικαιοσύνης, στο επίμαχο νομοσχέδιο περιλαμβάνεται πρόβλεψη για ειδικό σκέλος του Ποινικού Μητρώου για τα εγκλήματα που προβλέπονται στα άρθρα:


– 299 (ανθρωποκτονία με πρόθεση),

-306 (έκθεση σε κίνδυνο),

-312 (σωματική βλάβη σε βάρος αδύναμου ατόμου),

-323Α (εμπορία ανθρώπων),

-324 (αρπαγή ανηλίκων),

-στο 19ο Κεφάλαιο του Ειδικού Μέρους του Ποινικού Κώδικα [ν. 4619/2019] που αφορά εγκλήματα κατά της γενετήσιας ελευθερίας και εγκλήματα οικονομικής εκμετάλλευσης της γενετήσιας ζωής

-στο ν. 3500/2006 για την αντιμετώπιση της ενδοοικογενειακής βίας, όταν τα εγκλήματα αυτά στρέφονται σε βάρος ανηλίκου.

Τι σημαίνει αυτό το ειδικό ποινικό μητρώο.
Οι ρυθμίσεις αυτές αποσκοπούν σύμφωνα με την ανακοίνωση, στην περαιτέρω προστασία της ανηλικότητας, όταν προσβάλλονται τα έννομα αγαθά της γενετήσιας ελευθερίας, της προσωπικής ελευθερίας, της ζωής και της σωματικής ακεραιότητας. Έτσι, δημιουργείται μία βάση δεδομένων, η οποία παρέχει περαιτέρω εγγυήσεις προστασίας της ανηλικότητας, σε δημόσιους ή ιδιωτικούς φορείς που το αντικείμενό τους άπτεται της προστασίας, φροντίδας, περίθαλψης και εκπαίδευσης των ανηλίκων.

Ακόμη, οι διατάξεις αυτές αποτελούν εναρμόνιση με το άρθρο 5 της Σύμβασης του Συμβουλίου της Ευρώπης για την προστασία των παιδιών κατά της γενετήσιας εκμετάλλευσης και κακοποίησης (σύμβαση Lanzarote) η οποία έχει κυρωθεί από την Ελλάδα με τον ν. 3727/2008. Παράλληλα, με το νομοσχέδιο ενσωματώνεται στην εθνική νομοθεσία η οδηγία (ΕΕ) 2019/884 ως προς την ανταλλαγή πληροφοριών σχετικά με υπηκόους τρίτων χωρών και το Ευρωπαϊκό Σύστημα Πληροφοριών Ποινικού Μητρώου.

Αναλυτικά, με τις νέες διατάξεις διευκολύνεται η ανταλλαγή πληροφοριών που προέρχονται από Ποινικά Μητρώα μεταξύ των αρμόδιων Αρχών των κρατών μελών με αποτελεσματικό, ταχύ και ακριβή τρόπο. Ακόμη, επιδιώκεται η ταυτοποίηση των καταδικασθέντων υπηκόων τρίτων χωρών και των ανιθαγενών, ώστε να επιτρέπεται η ταυτοποίηση από τα κράτη μέλη που διαθέτουν πληροφορίες σχετικά με προηγούμενες καταδίκες τους. Επιπλέον, εξυπηρετείται η ελεύθερη κυκλοφορία των προσώπων στην Ε.Ε. και η λήψη κατάλληλων μέτρων για την πρόληψη και την καταπολέμηση της εγκληματικότητας και ιδίως του οργανωμένου εγκλήματος και της τρομοκρατίας.
https://www.stoxos.gr/2022/11/blog-post_218.html

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 12 Νοέμ 2022, 21:26

Νοεμβρίου 11, 2022
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ... Ο αποφυλακισμένος Παιδεραστής με το λευκό βαν: «Ψάρευε μόνο αγοράκια» λέει ο Σφακιανάκης.

Εικόνα

Συνελήφθη μετά από καταγγελία μητέρας ανήλικου αγοριού, για παραβίαση των Περιοριστικών Μέτρων που του είχαν επιβληθεί, με Δικαστική απόφαση.


Ο 46χρονος, κάτοικος Άνω Οριας Λαυρίου, συνελήφθη το πρωί της Τετάρτης (09/11) από Αστυνομικούς του ΑΤ Λαυρεωτικής με ένταλμα της 18ης Ανακρίτριας. Κρατήθηκε στο ΑΤ Κερατέας και εντός της ημέρας θα μεταχθεί σε Σωφρονιστικό Κατάστημα Κράτησης μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης . Σε βάρος του έχει ασκηθεί Ποινική Δίωξη για Παράνομη βία κατ εξακολούθηση, απειλή κατ εξακολούθηση, βιασμός ανηλίκου κατ εξακολούθηση, γενετήσιες πράξεις με ανήλικο που συμπλήρωσε το 12ο έτος, πορνογραφία ανηλίκων, και παράβαση του νόμου περί ναρκωτικών.

Η αποφυλάκιση του παιδοβιαστή με το λευκό βαν, μόλις στα επτά χρόνια, από τα συνολικά 25 που είχε καταδικαστεί, έχει προκαλέσει αντιδράσεις.

Η μητέρα του 13χρονου, σε βάρος του οποίου ο παιδοβιαστής προσπάθησε να ασελγήσει, ξέσπασε μιλώντας στο Νίκο Ευαγγελάτο και την εκπομπή “Live News”: «Όσο επικίνδυνος μπήκε, τιμωρήθηκε και μπήκε στη φυλακή, τόσο επικίνδυνος βγαίνει», είπε χαρακτηριστικά.

Ο άνθρωπος που τον Ιούνιο του 2016 καταδικάστηκε ομόφωνα για δύο βιασμούς ανήλικων παιδιών, τώρα κυκλοφορεί ξανά ελεύθερος. «Η αλήθεια είναι ότι ταράχτηκα. Ήδη είναι σε κίνδυνο πάλι άλλα παιδιά. Βρίσκονται ήδη σε κίνδυνο. Θεωρώ ότι είναι κάτι το οποίο δεν είναι «λάθος συμπεριφορά, το αναγνωρίζω, μπαίνω στη φυλακή, εκτίω την ποινή μου, καταλαβαίνω το λάθος μου και βγαίνω διαφορετικός άνθρωπος». Είναι μία προτίμηση. Ο άνθρωπος αυτός προτιμάει συγκεκριμένα πράγματα για να ικανοποιηθεί, οπότε δεν νομίζω ότι αυτό θα αλλάξει βγαίνοντας», τόνισε η μητέρα του 13χρονου.

Τον Μάρτιο του 2015 ο -τότε 40χρονος- παιδοβιαστής είχε προσεγγίσει το 13χρονο αγόρι μέσω Facebook. Τα μηνύματα που αντάλλασσαν έπεσαν άμεσα στην αντίληψη των γονέων. Τότε σε συνεργασία με τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος κλείστηκε ένα ραντεβού στο οποίο ο 40χρονος θα περίμενε στο λευκό βαν που είχε διαμορφώσει ειδικά για τις αρρωστημένες πράξεις του τον 13χρονο και έτσι συνελήφθη.

«Σήμερα το παιδάκι μου είναι 21, ολόκληρος άντρας με ό,τι μπορεί να κουβαλάει η ψυχούλα του με αυτό που βίωσε το οποίο ήτανε και πολύ ελαφρύ θεωρώ εγώ σε σχέση με των υπόλοιπων παιδιών, γιατί το προλάβαμε στο τσακ. Όλο αυτό το κουβαλάς. Θέλει πολλή δουλειά για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις σε αυτό και να μην σε επηρεάζει και να μην σε ακολουθεί δημιουργώντας σου προβλήματα» συμπληρώνει.

«Νιώθω ότι όλη προσπάθεια να συλληφθεί και να καταδικαστεί έχει πέσει στο κενό» καταλήγει η μητέρα του ανήλικου.

Ένα χρόνο νωρίτερα, το 2014, ο 47χρονος σήμερα παιδοβιαστής άρπαξε ένα κοριτσάκι μόλις 14 ετών από τον δρόμο, το βίασε μέσα στο λευκό βαν, του έκοψε το μαλλιά και στη συνέχεια το εγκατέλειψε στον δρόμο… Η 14χρονη βρέθηκε να περιπλανιέται σε άθλια κατάσταση από πλήρωμα της Άμεσης Δράσης, εξετάστηκε έπειτα από ιατροδικαστή και διαπιστώθηκε ο βιασμός του. Σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος του όμως εξακολουθούσε να κυκλοφορεί ελεύθερος, μέχρι οι γονείς του 13χρονου αγοριού το 2015 να τον παγιδεύσουν.

«Ψάρευε μόνο αγοράκια»
Για την υπόθεση μίλησε στο Νίκο Ευαγγελάτο και ο Μανώλης Σφακιανάκης, πρόεδρος Διεθνούς Ινστιτούτου Κυβερνοασφάλειας CSI, ο οποίος οργάνωσε την έρευνα και σύλληψη του άνδρα. Όπως είπε χαρακτηριστικά για τον παιδοβιαστή: «Ψάρευε μόνο αγοράκια και το κοριτσάκι που ήταν στον δρόμο και του άρεσε, το κούρεψε και μετά έκανε τις κακόβουλες πράξεις του».

Ο κ. Σφακιανάκης τόνισε πως καθοριστική στη σύλληψη του παιδοβιαστή ήταν η βοήθεια της μητέρας του 13χρονου, η οποία και αποκάλυψε από την πρώτη στιγμή τι συνέβη.
https://www.stoxos.gr/2022/11/blog-post_770.html

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 12 Νοέμ 2022, 21:34

Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022
Ο διάλογος-σοκ του παιδοβιαστή με τον 13χρονο Πώς τον προσέγγισε μέσω facebook.

Εικόνα

Σοκ και αποτροπιασμό προκαλεί ο τρόπος με τον οποίο ο 46χρονος παιδοβιαστής με το βαν είχε προσεγγίσει έναν 13χρονο, πριν από έξι χρόνια. Μια συνομιλία στο facebook που ευτυχώς η μητέρα του αντιλήφθηκε έγκαιρα, ήταν η μέθοδος που είχε χρησιμοποιήσει για να προσεγγίσει τον ανήλικο.


Ο 46χρονος που συνελήφθη το 2015 και καταδικάστηκε σε 26 χρόνια φυλάκισης, αποφυλακίστηκε πριν από λίγα 24ωρα, έχοντας παραμείνει στις φυλακές μόλις 6 χρόνια.

«Με προσέγγισε μέσω facebook. Άρχισε να μου πιάνει φιλική κουβέντα. Προσπαθούσε να μάθει πράγματα για μένα για την καθημερινότητα μου και τέτοια ώστε να βρει μετά το πάτημα για να κανονίσει αυτοπροσώπως συνάντηση . Μου είχε πει ότι ήταν στα 30 κάπου. Αυτός ήταν 41-42 ετών. Ήταν ψεύτικες ( οι φωτογραφίες) εννοείται. Προσοχή στα άδεια προφίλ δηλαδή συγκεκριμένος άνθρωπος είχε άδειο προφίλ», λέει αρχικά το αγόρι.

Όπως περιγράφει στη συνέχεια, «ήταν μια – δύο φωτογραφίες ίσα – ίσα για να δείξει και καλά ότι είχε κάποιο πρόσωπο. Είχα αφήσει τον υπολογιστή μου ανοιχτό ο οποίος ήταν συνδεδεμένος στο facebook. Με ανοιχτές φάτσα κάρτα τις συζητήσεις ώστε όταν εγώ απουσίαζα από το σπίτι μπήκε η μητέρα μου στο δωμάτιο και είδε τον υπολογιστή και κατά συνέπεια τις συζητήσεις. Ειλικρινά λυπάμαι για αυτά τα παιδιά που τελικά κατάφερε και έκανε αυτό που ήθελε να κάνει. Αυτή ακριβώς ήταν η ερώτηση μου κι όταν βγήκε. Πώς ξέρουμε – οκ έδειξες καλή διαγωγή στη φυλακή – αλλά πού ξέρω εγώ τα ίδια που έκανες δεν θα τα ξανακάνεις τώρα που βγήκες;».

Η μητέρα του 13χρονου τότε αγοριού μίλησε στην εκπομπή LiveNews στο Mega. «Ευτυχώς έπεσε στην αντίληψη μου αυτή η συνομιλία έγκαιρα. Απευθύνθηκα στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος» αναφέρει η μητέρα του τότε 13χρονου αγοριού που παρ’ ολίγον να πέσει θύμα του παιδεραστή.

«Προσπαθούσε να μάθει στοιχεία από την καθημερινότητά του. Πώς ήταν η μέρα του στο σχολείο. Σε στιγμές που ήταν νευριασμένος προσπαθούσε να τον παρηγορήσει. Έπαιζε αυτόν τον τρόπο» σημείωσε η μητέρα του.

Ο διάλογος της φρίκης στο Facebook.

Παιδεραστής: Τι κάνεις μπουμπούκι μου;
Ανήλικος: Ποιος είσαι;
Παιδεραστής: Ο άνθρωπος σου…
Ανήλικος: Ποιος άνθρωπος;
Παιδεραστής: Αυτός που θα σε κάνει να ξεχάσεις ότι έχεις στο κεφαλάκι σου. Που μένεις;
Ανήλικος: (ΓΡΑΦΕΙ ΠΕΡΙΟΧΗ)
Παιδεραστής: Τώρα μόλις περνάω από εκεί και θα σε πάρω. Είσαι μόνος τώρα;
Ανήλικος: Τέτοια ώρα είμαι πάντα μόνος…
Παιδεραστής: Δεν θες να κατέβεις να σε γνωρίσω που το θέλω πολύ και να πάμε βόλτα με το ωραίο μου αυτοκίνητο;

Παιδεραστής: Είμαι ήδη κοντά σου και νιώθω ήδη πως σε έχω δει.
Ανήλικος: Με δουλεύεις;
Παιδεραστής: Όχι είμαι δίπλα σου.
Ανήλικος: Που ακριβώς;
Παιδεραστής: Στην Οδό ….
Παιδεραστής: Να έλθω επάνω;

Κυκλοφορεί ξανά ελεύθερος.
Κι αν ο 13χρονος τότε γλίτωσε από τα χέρια του έστω και την τελευταία στιγμή, ένα 14χρονο κορίτσι και ένα 15χρονο αγόρι έζησαν την απόλυτη φρίκη μέσα σε αυτό το λευκό βαν, που ο παιδοβιαστής είχε φτιάξει αυτοσχέδιο κρεβάτι με σύνεργα αλλά και δεκάδες γλυκίσματα, με τα οποία δελέαζε τα ανυποψίαστα θύματα του.

Μέσα σε αυτό βρέθηκαν τοποθετημένα στρώμα, κουβέρτες καθώς και πλήθος ζαχαρωτών, σοκολάτες και τα λοιπά.

«Μου έχει κάψει τα σπλάχνα μου, καταλαβαίνετε; Αυτό που σας λέω το καταλαβαίνετε; Μου έχει κάψει τα σπλάχνα μου με αυτή τη ζημιά που έχει κάνει στην εγγονή μου. Ακόμη δεν έχει γίνει καλά το κοριτσάκι, έχει σοκ. Αφού τον είδε στην τηλεόραση κι άρχισε φωνές και κλάματα. Καταρχήν δεν βγαίνει έξω από το σπίτι. Από πέρσι μέχρι τώρα αυτή τη στιγμή δεν βγαίνει έξω από το σπίτι, γιατί ντρέπεται τον κόσμο. Εμείς οι τσιγγάνοι δεν έχουμε το συνήθειο αυτό, να είμαστε με κομμένα μαλλιά και να βγούμε δεξιά αριστερά έξω. Από τότε που έγινε η ζημιά φοράει κουκούλα» αναφέρει ο παππούς της 14χρονης.

Το σοκ ήταν τόσο μεγάλο για την 14χρονη που ακόμα και ένα χρόνο μετά, δεν είχε βγει από το σπίτι. «Γι’ αυτό σας λέω, θέλω σας παρακαλώ να τιμωρηθεί ο άνθρωπος», λέει ο παππούς της.
https://www.enikos.gr/society/o-dialogo ... k/1882453/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 13 Νοέμ 2022, 19:56

13.11.2022
Στο εδώλιο ο 40χρονος πατέρας δύο παιδιών που παρέσυρε 14χρονη σε ξενοδοχείο στην Ομόνοια.
Η γνωριμία του με την ανήλικη έγινε το καλοκαίρι του 2021 και ενώ ήταν μαθήτρια της πρώτης Γυμνασίου.

Εικόνα

Στο εδώλιο θα καθίσει στις 5 Δεκεμβρίου στο Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Αθηνών ο 40χρονος πατέρας δύο παιδιών που κατηγορείται για γενετήσιες πράξεις σε ανήλικο και αρπαγή ανηλίκου.


Η υπόθεση είχε αποκαλυφθεί τον περασμένο Ιανουάριο και είχε προκαλέσει σοκ στο Πανελλήνιο.

Ειδικότερα, ο 40χρονος είχε συλληφθεί τη στιγμή που έβγαινε από το ξενοδοχείο μαζί με το παιδί. Η γνωριμία μεταξύ του 40χρονου και της 14χρονης έγινε το καλοκαίρι του 2021 και ενώ ήταν μαθήτρια της πρώτης Γυμνασίου.

Η μητέρα της από την πρώτη στιγμή υποπτεύθηκε την ερωτική τους σχέση καθώς ανακάλυψε μια φωτογραφία στο κινητό της κόρης της. Πριν από ένα χρόνο τους βλέπει μαζί στο Μοναστηράκι και εκείνος της λέει ότι βλέπει την κόρη της σαν…παιδί του. Η αποκάλυψη για το τι συνέβαινε ήρθε στις 23 Ιανουαρίου 2022.

Σύμφωνα με το παραπεμπτικό βούλευμα:
«Η μητέρα αντιλήφθηκε μέσω των λογαριασμών κοινωνικής δικτύωσης που διατηρούσαν στο Instagram ο κατηγορούμενος και η κόρη της ότι οι δυο τους βρίσκονταν μαζί στο ξενοδοχείο… στην Ομόνοια όπου και διανυκτέρευσαν, εν αγνοία της, υποστηρίζοντας έτσι ο κατηγορούμενος την εκούσια διαφυγή της ανήλικης από την εξουσία της μητέρας της. Αμέσως κάλεσε τους αστυνομικούς οι οποίοι μετέβησαν στο ξενοδοχείο μαζί με την ίδια και εντόπισαν τον κατηγορούμενο και την ανήλικη να εξέρχονται του ξενοδοχείου περί ώρα 10:45 οπότε και προέβησαν σε σύλληψη».

To κορίτσι εξετάζεται άμεσα από ιατροδικαστή και διαπιστώθηκε ότι φέρει κακώσεις που υποδηλώνουν άσκηση σεξουαλικής ή σωματικής βίας.

Τον πρόδωσαν οι κάμερες και τα μηνύματα.
Οι αρχές εξέτασαν καρέ καρέ τις κάμερες ασφαλείας του ξενοδοχείου. Ο κατηγορούμενος μαζί με την 14χρονη έφθασαν στις 01:46. Η μικρή φώναζε τον 40χρονο με παρατσούκλι και μέσα από τα μηνύματα αποκαλύφθηκε ότι είχε ερωτική επαφή με το κορίτσι.

«Με έκανες να σε αγαπήσω και κάθε ημέρα με καταστρέφεις. Έπρεπε να είχα ακούσει τους υπόλοιπους και να σε είχα αφήσει από νωρίς», του έγραφε σε ένα από τα μηνύματα. Του έλεγε ότι είναι κακός άνθρωπος. Ο 40χρονος επιμένει ότι όλα αυτά είναι στη φαντασία της μικρής.

Όμως ένας διάλογος του με υπάληλο του ξενοδοχείου δείχνει την πραγματικότητα.

40χρονος: Είμασταν σπίτι και κοιμόμασταν 20 ώρες.

Υπάλληλος: Γιατί για ύπνο πήγατε σπίτι;

40χρονος: Ε…κιόλας και μετά κοιμηθήκαμε ρε…

Υπάλληλος: Ποια έχεις εσύ τώρα; Την ψηλή ε; την ψηλή; Πόσο μικρή είναι 17;

Ο 40χρονος γελάει και δείχνει με τον χέρι του τον αριθμό 4…

Υπάλληλος: Θα σε πάνε μέσα ρε.

40χρονος: Για ποιο πράγμα;

Υπάλληλος: Για αποπλάνηση.

Στο σκεπτικό τους οι δικαστές αναφέρουν:
«Ο κατηγορούμενος γνώριζε το αξιόποινο των πράξεών του… Η ανήλικη δεν έδωσε πειστικές απαντήσεις για τον λόγο που βρέθηκαν μαζί στο ξενοδοχείο. Ο ισχυρισμός του κατηγορουμένου ότι έκανε παρέα μαζί της επειδή την λυπόταν λόγω των κακών σχέσεων που είχε με τη μητέρα της και επειδή φορούσε τα ίδια ρούχα προφανώς δεν ανταποκρίνεται στην λογική. Ο κατηγορούμενος ενεργώνατας χειριστικά και εκμεταλλευόμενος το νεαρό της ηλικίας τέλεσε μαζί της ασελγείς πράξεις.»

«Ήταν κυνικός»
Για τις αρχές ο κατηγορούμενος ήταν κυνικός και χαρακτηριστικά αναφέρεται:
«Το γεγονός ότι ο 40χρονος συνέχισε να έχει επαφές με την ανήλικη παρόλο που το απαγόρευσε η μητέρα της καταδεικνύει ότι η προσωπικότητά του χαρακτηρίζεται από ιδιαίτερο κυνισμό και έλλειψη ενσυναίσθησης καθώς και από αδυναμία να αντιληφθεί τη βαρύτητα και την απαξία των πράξεών του…Η κόρη του κατηγορουμένου έχει σχεδόν την ίδια ηλικία με την παθούσα και επομένως εκείνος θα αναμενόταν με βάση τα διδάγματα της κοινής πείρας να είναι πιο ευαισθητοποιημένος απέναντι σε ένα κορίτσι αυτής της ηλικίας και να αποφεύγει ακόμη και τη φιλική σχέση μαζί του».

Σύμφωνα με τους δικαστές ο 40χρονος αδιαφορούσε ακόμα και για τις εκκλήσεις της μητέρας να μην βλέπει το κορίτσι.

Ο δικηγόρος της μητέρας της ανήλικης Γιώργος Κανιάρης δήλωσε στην εφημερίδα «Πατρίς»:
«Είναι μία σοκαριστική υπόθεση που εκτυλίχθηκε στο κέντρο της Αθήνας με την αρπαγή του παιδιού που είναι μάλιστα κάτω των 14 ετών. Οι κατηγορίες που αντιμετωπίζει ο 40χρονος είναι βαριές και κακουργηματικές. Στο ακροατήριο θα αποδειχθεί η αλήθεια και τι πραγματικά έκανε αυτός ο άνθρωπος σε αυτό το παιδί. Υπάρχει μεγάλο τραύμα στην ψυχούλα του κοριτσιού με τη μητέρα να στέκεται βράχος δίπλα της για να ξεπεράσει το παιδί το σοκ. Το ότι έχει προφυλακιστεί και είναι στις φυλακές Τριπόλεως δείχνει ότι οι ισχυρισμοί του δεν έπεισαν τις δικαστικές αρχές. Ο επίλογος θα γραφτεί στο δικαστήριο».
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/s ... n-omonoia/



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 14 Νοέμ 2022, 20:40

11-14-2022
Θεσσαλονίκη: Κάθειρξη 6 ετών για βιασμό ανήλικης.

Εικόνα

Υπόθεση βιασμού 14χρονης, φιλοξενούμενης σε ίδρυμα ανήλικων κοριτσιών, από νεαρό, απασχόλησε το Μικτό Ορκωτό Εφετείο Θεσσαλονίκης.


Το Δικαστήριο έκρινε ένοχο τον 22χρονο κατηγορούμενο, καταδικάζοντάς τον σε συνολική κάθειρξη 6 ετών, με την αναγνώριση του ελαφρυντικού της μετεφηβικής ηλικίας. Η ποινή μειώθηκε κατά δύο έτη σε σχέση με την πρωτοβάθμια δίκη.

Η υπόθεση διαδραματίστηκε τον Ιανουάριο του 2020, όταν η παθούσα και δύο συνομήλικες φίλες της, φιλοξενούμενες επίσης στο ίδιο ίδρυμα, βγήκαν βόλτα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Εκεί, σύμφωνα με το κατηγορητήριο, συναντήθηκαν με παρέα τριών μεταναστών, και καθώς είχε περάσει η ώρα αποφάσισαν να διανυκτερεύσουν σε δωμάτιο φθηνού ξενοδοχείου.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους, ο κατηγορούμενος την εξανάγκασε σε συνουσία παρά τη θέλησή της. Η 14χρονη έφυγε έντρομη και εντοπίστηκε λίγη ώρα αργότερα, ημίγυμνη και ξυπόλυτη, στην πλατεία Αριστοτέλους από αστυνομικούς.

Στην απολογία του, ο νεαρός δράστης είπε ότι είχαν καταναλώσει αλκοόλ. Μετά την ετυμηγορία του δικαστηρίου, ο κατηγορούμενος επέστρεψε στις φυλακές για την έκτιση του υπόλοιπου της ποινής του.
https://www.el.gr/ellada/police-news/th ... ia-viasmo/


Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022
Κως: Η χαρά μετατράπηκε σε τρόμο για τρεις μαθήτριες – Η σεξουαλική επίθεση από 35χρονο και η απόπειρα βιασμού.

Εικόνα

Τον τρόμο έζησαν τρεις μαθήτριες Γυμνασίου στην Κω, κατά τη διάρκεια του χορού που πραγματοποίησε το σχολείο τους σε καφέ-μπαρ του νησιού.


Εκεί, δέχτηκαν σεξουαλική επίθεση από έναν 35χρονο ο οποίος, μάλιστα, επιχείρησε να βιάσει τη μία από τις τρεις ανήλικες μαθήτριες, αλλά δεν κατόρθωσε να θέσει σε εφαρμογή το αρρωστημένο σχέδιό του.

Ο 35χρονος Έλληνας, όπως έχει ήδη μεταδοθεί, συνελήφθη από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας Κω το βράδυ του Σαββάτου.

Όλα ξεκίνησαν όταν ο δράστης προσέγγισε τα τρία κορίτσια, ηλικίας 13 και 14 ετών, μέσα στο μαγαζί και προέβη σε χειρονομίες και πράξεις γενετήσιου χαρακτήρα σε βάρος τους. Έπειτα από την προανάκριση και την λήψη καταθέσεων, που έγινε παρουσία διορισμένου πραγματογνώμονα παιδοψυχολόγου, προέκυψε ότι ο ίδιος δράστης επιχείρησε να κακοποιήσει σεξουαλικά την μία μαθήτρια, την 13χρονη υπήκοο Τουρκία.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με πληροφορίες του enikos.gr, μετά το περιστατικό στο μπαρ, η 13χρονη που βρισκόταν σε κατάσταση σύγχυσης βγήκε από το μαγαζί με τον δράστη να την ακολουθεί και με την χρήση βίας να την μεταφέρει στο αυτοκίνητό του, το οποίο είχε σταθμεύσει σε κοντινό σημείο. Τότε, την έσπρωξε στα πίσω καθίσματα όπου μπήκε και ο ίδιος.

Κρατώντας με το ένα χέρι το στόμα του κοριτσιού, ώστε να μην μπορέσει να καλέσει σε βοήθεια, επιχείρησε να την βιάσει. Ωστόσο, η 13χρονη αντιστάθηκε και κατάφερε να τον απωθήσει, ενώ στη συνέχεια κατευθύνθηκε προς τον χώρο όπου ήταν συγκεντρωμένοι άλλοι συμμαθητές της.

Σημειώνεται ότι μετά την καταγγελία στις αστυνομικές αρχές, ο 35χρονος εντοπίστηκε και συνελήφθη από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας Κω. Σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία κακουργηματικού χαρακτήρα, οδηγήθηκε στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Κω, που του άσκησε ποινική δίωξη, και παραπέμφθηκε σε κύρια ανάκριση.

Η ανακοίνωση της αστυνομίας:
«Συνελήφθη το Σάββατο (12 Νοεμβρίου 2022) το βράδυ στην Κω, από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας Κω, ένας 35χρονος ημεδαπός σε βάρος του οποίου σχηματίστηκε ποινική δικογραφία κακουργηματικού χαρακτήρα για προσβολή γενετήσιας αξιοπρέπειας ανηλίκων και επιχείρηση εξαναγκασμού σε γενετήσιες πράξεις (βιασμό).

Ειδικότερα, όπως διαπιστώθηκε στο πλαίσιο άμεσης διερεύνησης σχετικής καταγγελίας, προχθές το βράδυ εντός καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος ο 35χρονος προέβη σε ασελγείς χειρονομίες-πράξεις προσβάλλοντας την τιμή τριών ανηλίκων κοριτσιών.

Επίσης, ο δράστης εξανάγκασε ένα από τα κορίτσια να εισέλθει σε όχημα επιχειρώντας σε βάρος του γενετήσιες πράξεις.

Ο συλληφθείς οδηγήθηκε στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Κω, του ασκήθηκε ποινική δίωξη και παραπέμφθηκε σε κύρια ανάκριση.
https://www.enikos.gr/society/kos-i-cha ... u/1883608/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 14 Νοέμ 2022, 20:46

14|11|2022
ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗΣ: “ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΤΑΙΛΑΝΔΗ ΓΙΑ ΣΕΞ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ”! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΟΝΟΜΑΤΑ ΡΕ ΠΑΛΙΟΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ; ΓΙΑΤΙ ΣΥΓΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ; ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΣΤΕ ΤΟΝ.

Εικόνα

Ο Γιάννης Ζουγανέλης βρέθηκε καλεσμένος σε τηλεοπτική εκπομπή όπου μεταξύ άλλων αναφέρθηκε και σε ένα θέμα που «καίει» την ελληνική κοινωνία.


«Το λέω για πρώτη φορά. Έχω γνωστούς, όχι φίλους, που κατά καιρούς μου λένε «πάμε στην Ταϋλάνδη, γιατί εκεί μπορούμε να κάνουμε σεξ με παιδιά». Μην σε εκπλήσσει καθόλου. Απλώς κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας» εξομολογείται ο Γιάννης Ζουγανέλης και σοκάρει.

«Είναι πάρα πολύ γνωστό αυτό, μην πέφτεις απ’ τα σύννεφα. Ζούμε σε έναν κόσμο που συνυπάρχουμε με όλα αυτά τα πράγματα που σκοτώνουν τη ζωή. Η ζωή είναι συνυφασμένη με την αξιοπρέπεια, την καθαρότητα και την αλήθεια, όχι την πραγματικότητα» κατέληξε ο Γιάννης Ζουγανέλης.

Βγες βρε καραγκιόζη και πες τα ονόματά τους! Ποιοί είναι αυτοί οι “γνωστοί σου”; Δεν ντρέπεσαι να συγκαλύπτεις παιδεραστές;
https://www.tiktok.com/@stefanosdamiani ... 1251086597
https://rumble.com/v1ueadm-111521290.html


https://www.makeleio.gr/%ce%b5%ce%be%cf ... 95-%ce%a3/
https://www.enikos.gr/lifestyle/zougane ... a/1883542/



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Νοέμ 2022, 19:20

16 Νοεμβρίου, 2022
Απίστευτο περιστατικό στο «Παίδων»: 14χρονος παρενόχλησε σεξουαλικά 7χρονο και τον έδειρε ο πατέρας του.
Διέταξε ΕΔΕ ο Πλεύρης.

Εικόνα

Ένα σοκαριστικό συμβάν ήρθε στο φως της δημοσιότητας και σημειώθηκε στο Νοσοκομείο Παίδων «Αγλαΐα Κυριακού», καθώς ένας έφηβος παρενόχλησε σεξουαλικά έναν 7χρονο και μια 13χρονη.


Συγκεκριμένα, τα παιδιά βρίσκονται σε ειδικό χώρο φιλοξενίας οικογενειών που αντιμετωπίζουν προβλήματα και αναμένουν κατόπιν εισαγγελικης εντολής να μετακινηθούν σε προνοιακή δομή. Στον χώρο φιλοξενούνται 37 παιδιά.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες, ο 7χρονος κατήγγειλε στη μητέρα του πως ο 14χρονος τον παρενόχλησε σεξουαλικά στο μπάνιο υπό την απειλή μαχαιριού. Εκείνη ειδοποίησε τον πατέρα του παιδιού, γιατί δεν μπορούσε να μεταβεί η ίδια. Εκείνος πήγε στο νοσοκομείο, βρήκε τον 14χρονο και, αφού λογομάχησαν, τον χτύπησε και εξαφανίστηκε.

Σημειώνεται πως το συμβάν σημειώθηκε εντός του νοσοκομείου και έγινε αμέσως αντιληπτό από τους εργαζόμενους, οι οποίοι κάλεσαν την αστυνομία.

Μάλιστα, μετά την καταγγελία του 7χρονου, ακολούθησε και καταγγελία 13χρονης πως ο 14χρονος είχε παρενοχλήσει και αυτήν σεξουαλικά.

Ο υπουργός Υγείας, Θάνος Πλεύρης, μετά τις καταγγελίες που είδαν το φως της δημοσιότητας για το νοσοκομείο, έδωσε εντολή να διενεργηθεί άμεσα ΕΔΕ.

Το Τμήμα Ανηλίκων ερευνά την καταγγελία και τα παιδιά ο 7χρονος και η 13χρονη θα εξεταστούν από ιατροδικαστή ενώ και τα 37 παιδιά, παρουσία παιδοψυχολόγου, θα δώσουν κατάθεση στις Αρχές ώστε να δουν αν υπάρχει κι άλλο αντίστοιχο περιστατικό.
https://lawandorder.gr/apisteyto-perist ... o-pleyris/


16 Νοεμβρίου, 2022
Σοκ στο Ηράκλειο: Στο «σκαμνί» παππούς και γιαγιά για ασέλγεια στην εγγονή τουςΕρωτικές συνευρέσεις μπροστά στην 4χρονη.

Εικόνα

Μια σοκαριστική υπόθεση φτάνει σήμερα Τετάρτη 16 Νοεμβρίου, στις δικαστικές αίθουσες, η οποία διαδραματίστηκε πριν από αρκετά χρόνια στο Ηράκλειο, προκειμένου να δικαστεί σε δεύτερο βαθμό.


Κατηγορούμενοι είναι δύο άτομα: ένας 55χρονος άνδρας φέρεται να προέβαινε σε ασελγείς πράξεις σε βάρος της ανήλικης εγγονής του, ηλικίας 3-4 ετών! Ο 55χρονος έχει καταδικαστεί πρωτόδικα σε κάθειρξη 10 ετών, ωστόσο, εκτός από τον ίδιο, καταδικάστηκε και η σύζυγός του για συνέργεια σε αποπλάνηση ανηλίκου!

Η υπόθεση που είχε σοκάρει την τοπική κοινή γνώμη, τα προηγούμενα χρόνια, έχει προσδιοριστεί να εκδικαστεί σε δεύτερο βαθμό σήμερα Τετάρτη στο Μικτό Ορκωτό Εφετείο Ανατολικής Κρήτης, στο Ηράκλειο.

Τον Δεκέμβριο του 2021, σύμφωνα με το neakriti, το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Λασιθίου έκρινε ένοχο έναν 55χρονο για αποπλάνηση ανηλίκου που δεν έχει συμπληρώσει τα 12 έτη. Ένοχη κρίθηκε και η σύζυγός του για συνέργεια στην εν λόγω αποπλάνηση.

Σύμφωνα με την απόφαση του πρωτοβάθμιου δικαστηρίου, ο 55χρονος φέρεται να προέβαινε σε ασελγείς πράξεις σε βάρος της εγγονούλας του πριν από περίπου 10 χρόνια, όσο η μικρή ήταν ηλικίας 3-4 ετών.

Σύμφωνα με το δικαστήριο, ωστόσο, η γιαγιά της μικρής αποδεχόταν τον σύζυγό της να ικανοποιεί τις αρρωστημένες ορέξεις του μέσω των ασελγών πράξεων τις οποίες φέρεται να έκανε.

Ανατριχίλα προκαλεί το γεγονός ότι, σύμφωνα με το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Λασιθίου, πολλές από τις εν λόγω ασελγείς πράξεις σε βάρος της ανήλικης συνέβαιναν μπροστά στα μάτια της γιαγιάς της, αλλά και κατά τη διάρκεια των ερωτικών συνευρέσεων της ίδιας με τον 55χρονο!

Κατά την εκδίκαση της υπόθεσης σε πρώτο βαθμό από το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο στη Νεάπολη Λασιθίου, δεν αναγνωρίστηκε κανένα ελαφρυντικό στον 55χρονο. Ωστόσο, χορηγήθηκε ελαφρυντικό στη σύζυγό του. Τελικά, ο 55χρονος καταδικάστηκε σε ποινή κάθειρξης 10 ετών, ενώ στη σύζυγό του επιβλήθηκε ποινή φυλάκισης τριών ετών, η οποία ανεστάλη για τρία χρόνια.
https://lawandorder.gr/irakleio-skamni- ... goni-toys/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Νοέμ 2022, 20:17

16.11.2022
Κως: Βίντεο από ξυλοδαρμό 35χρονου που παρενόχλησε σεξουαλικά μαθήτριες.
Επιχείρησε να οδηγήσει στο αυτοκίνητό του τη μια ανήλικη για να τη βιάσει.

Εικόνα

Στο «φως» της δημοσιότητας έρχεται βίντεο ντοκουμέντο από τη στιγμή που γονείς αντιλαμβάνονται τη δράση του 35χρονου στην Κω, ο οποίος κατηγορείται ότι παρενόχλησε σεξουαλικά τρεις μαθήτριες Γυμνασίου, επιχειρώντας να οδηγήσει τη μία στο αμάξι του για να τη βιάσει, και τον κυνηγούν.


Μάλιστα, ένας γονέας τον πρόλαβε, όπως φαίνεται στο βίντεο που δημοσίευσε το Mega και η εκπομπή «Live News». Τον έριξε κάτω, τον χαστούκισε και τον έσυρε στο έδαφος. «Κάτσε κάτω, κάτω. Κάτσε κάτω ρε. Κάτσε κάτω» του φώναζε ενώ ένας ακόμη πατέρας τον προσέγγισε, ζητώντας του τον λόγο που αποπειράθηκε νωρίτερα να παρενοχλήσει ένα 13χρονο κορίτσι.

«Δεν έκανα τίποτα» έλεγε ο 35χρονος ενώ γύρω του συγκεντρώθηκαν κι άλλοι γονείς αλλά και μαθητές, κρατώντας τον ακινητοποιημένο μέχρι να φτάσει το περιπολικό. Το απίστευτο περιστατικό σημειώθηκε βράδυ Σαββάτου κατά τη διάρκεια χοροεσπερίδας γυμνασίου σε γνωστό κλαμπ του νησιού. Η 13χρονη κοπέλα βγήκε σε ανύποπτο χρόνο έξω από το μαγαζί. Τότε ο 35χρονος φέρεται να την ακολούθησε, να την άρπαξε από το χέρι και να επιχείρησε με τη βία να την επιβιβάσει στο αυτοκίνητο του.

«Με έσπρωξε στα πίσω καθίσματα του οχήματος κι έπεσε πάνω μου. Μου έκλεισε με το ένα χέρι το στόμα για να μη φωνάζω και με το άλλο άρχισε να με θωπεύει», είπε η 13χρονη ενώ η σοκαρισμένη μητέρα της ανήλικης μαθήτριας, δήλωσε: «Προσπάθησε να την βάλει στο αυτοκίνητο. Το τηλέφωνο της κόρης μου έσπασε στην προσπάθειά της να ξεφύγει. Η κόρη μου είχε καταλάβει ότι ο δράστης παρενοχλούσε συμμαθήτριές της στο πάρτι και βγήκε έξω από τον χώρο για να ενημερώσει. Την ακολούθησε και την έβαλε με τη βία στο αμάξι. Αν δεν ήταν τα υπόλοιπα παιδιά και οι γονείς που επενέβησαν άμεσα, θα είχαν συμβεί τα χειρότερα».

«Το κορίτσι μου παραμένει τρομαγμένο. Το παρακολουθεί ειδικός και λαμβάνει μεγάλη στήριξη από όλους μας. Πέρα από τα τρία κοριτσάκια ο δράστης παρενοχλούσε και άλλα παιδιά στον χώρο του πάρτι. Η κόρη μου ήταν δυνατή, δεν φοβήθηκε και μας είπε τι συνέβη», λέει η μητέρα της 13χρονης.
Δείτε το βίντεο:
https://www.athensvoice.gr/epikairotita ... athitries/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 18 Νοέμ 2022, 21:58

15.11.2022
Γιατί έχουν εκτοξευθεί τα περιστατικά σεξουαλικής βίας κατά των παιδιών;
Η καθηγήτρια κοινωνιολογίας και πρώην Κοσμήτορας Σχολής Κοινωνικών Επιστημών στο Πάντειο Πανεπιστήμιο Αλεξάνδρα Κορωναίου απαντά.

Εικόνα

Χρειαζόμαστε ένα κράτος που να βλέπει μπροστά, να χρηματοδοτεί την έρευνα, να μη φοβάται τους πολίτες και τα συναισθήματά τους (οργή, απογοήτευση, φόβος), να μην καλύπτει καμία «σκοτεινή» υπόθεση και κανέναν ισχυρό.


Τι είναι αυτό που έχει οδηγήσει στη δραματική εκτόξευση των περιστατικών σεξουαλικής βίας κατά παιδιών στην Ελλάδα; Είναι δύσκολο να απαντηθεί ένα τέτοιο ερώτημα, καθώς το τραυματικό αυτό φαινόμενο είναι μάλλον πολυπαραγοντικό. Πρέπει, ωστόσο, να επισημάνουμε πως η ποικιλόμορφη βία απέναντι στα παιδιά δεν είναι φαινόμενο αποκλειστικά της εποχής μας.

Υπήρξε πάντα στις κοινωνίες, κοινωνίες στις οποίες η «παιδική ηλικία» ως έννοια και πραγματικότητα ήταν ανύπαρκτη. Χρειάστηκαν αιώνες υποταγής των παιδιών στην εκμετάλλευση των ισχυρών της εξουσίας και των ενηλίκων για να αρχίσουμε να αναγνωρίζουμε τις ιδιαιτερότητες αυτής της ηλικιακής ομάδας και τα δικαιώματά της.

Επίσης, το φαινόμενο δεν παρατηρείται μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλες σχεδόν τις ευρωπαϊκές χώρες. Δεν αναφέρομαι καν σε άλλες χώρες, όπου η παιδική εκμετάλλευση, η εκπόρνευση ανηλίκων, η υποχρεωτική «εργασία» σε στρατιωτικές υπηρεσίες, στη διακίνηση ναρκωτικών κ.λπ. είναι «κανονικότητα». Μια φρικαλέα κανονικότητα.

Τι έχει αλλάξει σε σχέση με το παρελθόν;
Αξίζει να σταθούμε σε δύο γεγονότα που αποτελούν τομή σε σχέση με το παρελθόν: το πρώτο είναι η φτώχεια που επανέρχεται για μεγάλο μέρος του πληθυσμού και αναγκάζει πολλά ανήλικα παιδιά ή προέφηβους να «εισέρχονται» βίαια σε μια ανέλεγκτη, ρευστή και άγρια αγορά εργασίας. Εκεί τα παιδιά των φτωχών εκτίθενται σε πάσης φύσεως εκμεταλλεύσεις. Το είδαμε καθαρά στην πρόσφατη περίπτωση του 12χρονου κοριτσιού που, αναζητώντας ένα «χαρτζιλίκι», βρέθηκε θύμα πολλαπλών βιασμών στην ψυχή και στο σώμα του.

Το δεύτερο γεγονός είναι η διάδοση της πληροφορίας στα μέσα ενημέρωσης και κοινωνικής δικτύωσης. Δισυπόστατος ο ρόλος τους ή μάλλον πολλαπλός. Τα ίδια μέσα που επιτρέπουν να γνωρίζουμε αυτά τα φαινόμενα, πράγμα θετικό για την κοινωνία, είναι τα ίδια που παίζουν μεγάλο ρόλο στη διάδοση του φαινομένου.

Η ανωνυμία των χρηστών του διαδικτυακού γαλαξία, τα ψεύτικα προφίλ, η διάδοση της παιδικής πορνογραφίας στον κυβερνοχώρο είναι μια νέα πραγματικότητα. Μια πραγματικότητα που δεν γνωρίζουμε ακόμα πώς να την αντιμετωπίσουμε αποτελεσματικά. Χρειαζόμαστε έρευνες, εγρήγορση, πρόληψη, παρέμβαση σε πολλά επίπεδα. Δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Η ποικιλόμορφη βία απέναντι στα παιδιά δεν είναι φαινόμενο αποκλειστικά της εποχής μας. Υπήρξε πάντα στις κοινωνίες, κοινωνίες στις οποίες η «παιδική ηλικία» ως έννοια και πραγματικότητα ήταν ανύπαρκτη. Χρειάστηκαν αιώνες υποταγής των παιδιών στην εκμετάλλευση των ισχυρών της εξουσίας και των ενηλίκων για να αρχίσουμε να αναγνωρίζουμε τις ιδιαιτερότητες αυτής της ηλικιακής ομάδας και τα δικαιώματά της.

Εικόνα
Η καθηγήτρια κοινωνιολογίας και πρώην Κοσμήτορας Σχολής Κοινωνικών Επιστημών στο Πάντειο Πανεπιστήμιο Αλεξάνδρα Κορωναίου.

Έχει, ωστόσο, σημασία να τονίσουμε ότι το κίνημα #MeToo, που στην Ελλάδα έφτασε με χρονική καθυστέρηση, έχει παίξει σημαντικό κοινωνικό ρόλο. Η σιωπή σπάει πιο εύκολα, τα θύματα τολμούν να μιλήσουν, οι άνθρωποι γίνονται πιο ευαίσθητοι στα φαινόμενα σεξουαλικής κακοποίησης.

Ο βιασμός, εντός και εκτός οικογένειας, δεν καλύπτεται πάντα από πέπλα σιωπής. Κι αυτό είναι μια θετική κατάκτηση, έστω κι αν μερικές φορές έχουμε και αρνητικές «καταχρήσεις». Ας κρατήσουμε το θετικό: η σιωπή έσπασε. Δυστυχώς όχι σε όλες τις περιπτώσεις και όχι για όλους και όλες.

Άραγε, μαθήματα όπως η σεξουαλική αγωγή μπορεί να βοηθήσουν ώστε και οι νέοι να γνωρίζουν καλύτερα πώς να αντιμετωπίσουν επικίνδυνα περιστατικά;
Δεν αρκεί να μιλάμε για μαθήματα «σεξουαλικής αγωγής». Η ορολογία αυτή είναι παλιά και συνδεδεμένη περισσότερο με το βιολογικό φαινόμενο της αναπαραγωγής ή με ηθικοπλαστικές παιδαγωγικές του παρελθόντος.

Σήμερα χρειαζόμαστε την καθοριστική συμβολή των κοινωνικών επιστημών. Ψυχολογία, κοινωνιολογία, ψηφιακή πραγματικότητα, κυβερνοψυχολογία και πολλές άλλες εξειδικευμένες επιστημονικές πληροφορίες επιβάλλεται να αποτελέσουν αντικείμενα γνώσης από μικρές ηλικίες.

Για τούτο είναι αδιανόητο σε μια τέτοια εποχή που ζούμε να εξοβελίζονται οι κοινωνικές επιστήμες από το σχολείο. Είναι ολέθρια επιλογή η αφαίρεση του μαθήματος της Κοινωνιολογίας από το ελληνικό σχολείο και πολύ λυπάμαι που ακόμα και το ΣτΕ δικαίωσε μια τέτοια «εκπαιδευτική» επιλογή. Οι δημαγωγικές στρατηγικές της πολιτικής ζωής δεν επιτρέπεται να «καθοδηγούν» τις στρατηγικές επιλογές του εκπαιδευτικού συστήματος.

Όταν μιλάμε για παιδική προστασία, μιλάμε για πρόληψη. Με ποιους τρόπους μπορεί το κράτος να μας προστατέψει από παρόμοιες υποθέσεις;
Το κράτος οφείλει να παρέμβει με πολλούς τρόπους
, σε πολλά επίπεδα. Προγράμματα πρόληψης στα σχολεία. Ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών, της οικογένειας, της κοινότητας, των δημοσιογράφων κ.ά. Ταχύτατη διεκπεραίωση των υποθέσεων αυτών στα δικαστήρια. Επαναπροσδιορισμός του ρόλου της αστυνομίας. Επανένταξη θυμάτων και θυτών στην κοινωνία.

Δεν αρκεί η τιμωρία, δεν χρειαζόμαστε θανατικές ποινές ή χημικούς ευνουχισμούς. Δεν χρειαζόμαστε επιστροφή σε σκοτεινά χρόνια. Χρειαζόμαστε ένα κράτος που να βλέπει μπροστά, να χρηματοδοτεί την έρευνα, να μη φοβάται τους πολίτες και τα συναισθήματά τους (οργή, απογοήτευση, φόβος), να μην καλύπτει καμία «σκοτεινή» υπόθεση και κανέναν ισχυρό. Ένα κράτος που να σέβεται την κοινωνία στη συνθετότητά της και να δρα με βάση τα ανθρώπινα κοινωνικά δικαιώματα και όχι τα συμφέροντα ομάδων και πόλων εξουσίας.

Μόνο τότε οι άνθρωποι, ιδιαίτερα οι ανίσχυροι, θα εμπιστευτούν και πάλι θεσμούς και πολιτικές ηγεσίες. Τότε, ίσως, καταφέρουμε να μειώσουμε τον ευτελισμό της εξοικείωσης με το Κακό.
https://www.lifo.gr/stiles/optiki-gonia ... ta-paidion

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 19 Νοέμ 2022, 20:37

19.11.2022
Θεσσαλονίκη: Συνελήφθη Γερμανός παιδόφιλος που παρίστανε τον αστυνομικό.
Δρούσε από το 2019 σε Θεσσαλονίκη, Δράμα, Καβάλα και Σέρρες.

Εικόνα

Χειροπέδες σε 35χρονο Γερμανό πέρασαν το βράδυ της Πέμπτης οι Αρχές έξω από το σπίτι του στην περιοχή των Συκεών Θεσσαλονίκης.


Σε βάρος του 35χρονου εκκρεμούσαν τρία Εντάλματα Σύλληψης από τις Γερμανικές Αρχές, καθώς και ένα Διεθνές Ένταλμα Σύλληψης για απάτες και κυβερνοέγκλημα.

Βρισκόταν στην Ελλάδα τουλάχιστον από το 2019, και κινούμενος με Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο, το οποίο έφερε γερμανικές πινακίδες κυκλοφορίας κινούνταν σε περιοχές της Θεσσαλονίκης, καθώς και στους Νομούς Δράμας, Καβάλας και Σερρών παριστάνοντας άλλες φορές τον Γερμανό αστυνομικό που υπηρετεί σε ειδικό κλιμάκιο στη χώρα μας και είχε σαν αντικείμενο τον εντοπισμό παιδόφιλων και άλλες τον Έλληνα αστυνομικό.

Όπως εξακριβώθηκε, ο 35χρονος δεν είχε καμιά σχέση με την Γερμανική Αστυνομία και τα έγγραφα τα οποία κατείχε που σύμφωνα με τους ισχυρισμούς του ότι αποδείκνυαν την υποτιθέμενη ιδιότητα, του ήταν πλαστά.

Επιπλέον, στην κατοχή του βρέθηκε ένα κινητό τηλέφωνο στον αποθηκευτικό χώρο του οποίου εντοπίστηκε μεγάλος αριθμός αρχείων φωτογραφίας και βίντεο που αφορούν υλικό παιδικής πορνογραφίας, ενώ από την περαιτέρω έρευνα προέκυψε ότι ο φερόμενος δράστης φέροντας στολή της Ελληνικής Αστυνομίας μετέβη σε Νοσοκομείο της πόλης, όπου υποβλήθηκε σε σειρά εξετάσεων παριστάνοντας τον αστυνομικό.

Σε έρευνες που ακολούθησαν στο όχημα και στο σπίτι του εντοπίστηκαν δύο κρατικές πινακίδες κυκλοφορίας γερμανικών αρχών εκ των οποίων τουλάχιστον η μία ήταν πλαστή, διάφορα παραπεμπτικά και ιατρικές εξετάσεις από νοσοκομείο, πλαστά σημειώματα αποδοχών των γερμανικών αρχών, έγγραφα με στοιχεία ταυτότητας άλλου ατόμου, καθώς και μια πλήρης στολή Έλληνα αστυνομικού.

Ο συλληφθείς, με τη δικογραφία που σχηματίσθηκε σε βάρος του για κατοχή πορνογραφικού υλικού ανηλίκων που δεν έχουν συμπληρώσει το 12ο έτος της ηλικίας τους, πλαστογραφία πιστοποιητικών και αντιποίηση οδηγήθηκε στον αρμόδιο Εισαγγελέα.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... stynomiko/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Νοέμ 2022, 19:18

21.11.2022
Λιόσια: 16χρονη μαθήτρια δέχθηκε σεξουαλική παρενόχληση από τον διευθυντή – Κατάληψη στο σχολείο.
Η κοπέλα πήγαινε στο γραφείο κάθε φορά που δεν αισθανόταν καλά.

Εικόνα

Κατάληψη βρίσκεται σε εξέλιξη σε σχολείο των Λιοσίων για σεξουαλική παρενόχληση σε 16χρονη μαθήτρια. 


Μαθητές και γονείς πήραν την πρωτοβουλία να διαμαρτυρηθούν με αυτόν τον τρόπο για όσα συνέβαιναν στο γραφείο του διευθυντή, σύμφωνα πάντα με την καταγγελία που έκανε η 16χρονη μαθήτρια.

Σύμφωνα με συμμαθήτριες της η 16χρονη είχε μιλήσει σε καθηγητές της πριν από δυο μήνες λέγοντας πως ο διευθυντής του σχολείου ασέλγησε εις βάρος της κατά τη διάρκεια σύντομων συναντήσεων που είχαν με αφορμή κάποιες κρίσεις πανικού που αντιμετώπιζε.

Η κοπέλα πήγαινε στο γραφείο κάθε φορά που δεν αισθανόταν καλά. Εκεί, σύμφωνα με την καταγγελία της, την χάιδευε στους ώμους, την αγκάλιαζε και την έπιανε από τη μέση με αποτέλεσμα να αισθάνεται άβολα.

Παράλληλα καταγγέλλει ότι της έστελνε μηνύματα στο κινητό της τηλέφωνο, ζητώντας την να την συναντήσει εκτός σχολείου.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... o-sxoleio/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Νοέμ 2022, 20:57

23.11.2022
Τρόμος για 14χρονη μέσα σε τρόλεϊ στο Ζάππειο: 30χρονος αλλοδαπός της επιτέθηκε σεξουαλικά και την χτύπησε στο κεφάλι!
Την «κάρφωνε» με τα μάτια και την κατέγραφε με το κινητό του.

Εικόνα

Στιγμές τρόμου έζησε μια 14χρονη μαθήτρια όταν δέχθηκε άγρια σεξουαλική επίθεση, μέσα σε τρόλεϊ στην περιοχή του Ζαππείου, από 30χρονο, δηλωμένο Γάλλο υπήκοο με καταγωγή από την Αφρική ο οποίος μάλιστα την χτύπησε και στο κεφάλι.




Ο αλλοδαπός, αφού την κατέγραφε με το κινητό του στη συνέχεια όρμησε πάνω της, την πέταξε στα καθίσματα και άρχισε να την θωπεύει στο στήθος και τους γλουτούς βρίζοντας την χυδαία.

Ο οδηγός του τρόλεϊ που είδε το σκηνικό του τρόμου, ακινητοποίησε το όχημα επί της οδούς Αμαλίας 50, κάλεσε την αστυνομία.

Η αστυνομία τον συνέλαβε και προτού μπει στο περιπολικό διερχόμενη γυναίκα που είδε το περιστατικό και τον δράστη φώναξε πως το έχει ξανακάνει σε πλατεία, αναγνωρίζοντας το πρόσωπο του.

Η αστυνομία δεν κάλεσε την γυναίκα για κατάθεση και αρκέστηκε στην καταγραφή της μαρτυρίας της.

Ο δράστης οδηγήθηκε στον εισαγγελέα και αφού ορίστηκε δικάσιμος αφέθηκε ελεύθερος.

Την «κάρφωνε» και την κατέγραφε.
Το φρικτό σκηνικό για το 14χρονο κοριτσάκι ξεκίνησε άγριο ξημέρωμα της 19ης Νοεμβρίου και ενώ το τρόλεϊ βρισκόταν στο ύψος του Ζαππείου.

Οι δείκτες του ρολογιού έδειχναν 04:45. Η 14χρονη μαθήτρια με καταγωγή από την Πολωνία καθόταν με τρεις φίλες της, καθώς μετά από διασκέδαση τα κοριτσάκια επέστρεφαν στο σπίτι τους.

Απέναντι τους καθόταν ο 30 χρόνος δηλωμένος Γάλλος υπήκοος με τα στοιχεία Μπιλάλ Μωχάμεντ Μπουφεράρα.

Ξαφνικά η μικρή είδε τον αλλοδαπό να την «καρφώνει» επίμονα, όμως δεν δίνει σημασία.

Λίγα λεπτά αργότερα ο άντρας εντελώς προκλητικά σηκώνει το κινητό του, στοχεύει πάνω της και αρχίζει και να την τραβάει βίντεο και φωτογραφίες. Το παιδί έντρομο του ζήτησε να σταματήσει να την καταγράφει όμως εκείνος αρνήθηκε.

Όταν η μικρή αρχίζει να διαμαρτύρεται πιο έντονα ζητώντας του να μην την ενοχλεί και να σβήσει ό,τι έχει καταγράψει, ο άντρας σηκώνεται πάνω και ορμάει πάνω της.

Οσα ακολούθησαν ήταν εφιαλτικά. Με μανία, αρπάζει το παιδί, το πετάει στα καθίσματα και αφού το χτυπάει στο κεφάλι, αρχίζει να θωπεύει το στήθος του και τους γλουτούς και παράλληλα να την βρίζει χυδαία.

Το παιδί αρχίζει να καλεί σε βοήθεια με αποτέλεσμα ο οδηγός του τρόλεϊ να ακινητοποιήσει το όχημα
, να κλείσει τις πόρτες και να ειδοποιήσει την αστυνομία. Οι αστυνομικοί που έσπευσαν άμεσα στο σημείο μπήκαν μέσα στο τρόλεϊ και πέρασαν χειροπέδες στο δράστη.

Ο 30χρόνος Γάλλος υπήκοος οδηγήθηκε στο Τμήμα Ασφαλείας Συντάγματος, όπου σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία.

Το μεσημέρι της Κυριακής μετήχθη στο Β΄ αυτόφωρο μονομελές όπου η εκδικαση της υπόθεσης του ανεβλήθη για τις 28 Νοεμβρίου 2022 και στη συνέχεια αφεθη ελεύθερος.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/t ... ksoualika/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Νοέμ 2022, 19:36

26.11.2022
Θεσσαλονίκη: Νέα καταγγελία για σεξουαλική κακοποίηση από προπονητή από 16χρονη αθλήτρια κωπηλατικής.
Έχει ήδη ενημερωθεί η ομοσπονδία του αθλήματος και η αστυνομία.

Εικόνα

«Βροχή» πέφτουν οι καταγγελίες για σεξουαλική κακοποίηση ανηλίκων, με μία νέα να έρχεται στο φως στη Θεσσαλονίκη.


Συγκεκριμένα, μια ανήλικη αθλήτρια κωπηλατικής κατήγγειλε ότι έχει πέσει θύμα σεξουαλικής κακοποίησης από προπονητή, ενώ μαζί με τους τους γονείς της, υπέβαλε μήνυση στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης κατά του άνδρα.

Με βάση τα όσα αποκάλυψε η 16χρονη μαθήτρια, ο προπονητής φέρεται να ασκούσε ψυχολογική πίεση και να εκτόξευε απειλές προς το νεαρό κορίτσι, προκειμένου να μην προβεί σε καταγγελία και αποκαλυφθούν οι πράξεις του.

Ωστόσο, η ανήλικη αθλήτρια της κωπηλασίας βρήκε τελικά τη δύναμη και εκμυστηρεύτηκε τα όσα βίωσε στους γονείς της, ενώ στη συνέχεια ενημερώθηκαν και οι διωκτικές αρχές.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... pilatikis/


26 Νοεμβρίου, 2022
Βρετανία: Μητέρα μαχαίρωσε μέχρι θανάτου τον παιδόφιλο που βίασε τους τρεις γιους της.

Εικόνα

Η Σάρα Σαντς βλέπει ακόμα τους 11χρονους δίδυμους γιους της Άλφι και Ρις να τρέχουν μέσα στο σπίτι. Ήταν ένα συνηθισμένο απόγευμα τον Οκτώβριο του 2014 στη Βρετανία και εκείνη σιδέρωνε. Τα αγόρια της είχαν πεταχτεί στο σπίτι του ηλικιωμένου γείτονα Μάικλ Πλίστεντ για να τον βοηθήσουν σε κάτι δουλειές.


Ο Ρις με το που μπήκε στο σπίτι έτρεξε κατευθείαν επάνω. Ο Άλφι μπήκε στο σαλόνι. «Κάθισε και με κοίταξε – και το κατάλαβα», λέει η Σάρα. «Τα ματάκια του ήταν ορθάνοιχτα. Ήταν σαν να μπορούσα να δω μέσα στην ψυχή του. Του είπα: “Μωρό μου, ό,τι κι αν πρόκειται να πεις, φρόντισε να είναι η αλήθεια”. Μου είπε: “Μαμά, είναι πολύ άσχημα”».

Πνιγμένη στην απελπισία.
Μετά από περίπου τέσσερις εβδομάδες, η 31χρονη Σάρα πνιγμένη στην αγωνία και την απελπισία πήρε ένα μαχαίρι από το συρτάρι της κουζίνας της και διέσχισε το συγκρότημα όπου ζούσαν στο Ανατολικό Λονδίνο και κατευθύνθηκε στο διαμέρισμα του Πλίστεντ.

Ο άνδρας που θεωρούσε φίλο της είχε συλληφθεί και κατηγορήθηκε για σεξουαλική επίθεση στους γιους της. Μόλις είχε ανακαλύψει ότι είχε επίσης κακοποιήσει και τον μεγαλύτερο γιο της, τον Μπράντλεϊ.

Η Σάρα λέει: «Μια δουλειά είχα- να προστατεύσω τα παιδιά μου – και απέτυχα».
Η μητέρα των τριών αγοριών ήταν αποφασισμένη να πείσει τον Πλίστεντ-ακόμη και να τον απειλήσει, αν χρειαζόταν- να δηλώσει ένοχος, ώστε τα αγόρια της να μην τραυματιστούν περαιτέρω με το να πρέπει να βρεθούν μέσα σε ένα δικαστήριο.

Τα αγόρια είχαν πάει στο σπίτι του ηλικιωμένου Μάικλ Πλίστεντ για τον βοηθήσουν να καθαρίσει ένα χαλί

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Πλίστεντ, 77 ετών, πέθαινε. Η Σάρα τον είχε μαχαιρώσει οκτώ φορές και τον έβλεπε να αιμορραγεί μέχρι θανάτου χωρίς να καλέσει το ασθενοφόρο. Στη συνέχεια, με τι μαχαίρι στο χέρι παραδόθηκε στο κοντινό αστυνομικό τμήμα.

Ένας αστυνομικός που είχε υπηρεσία εκείνη τη νύχτα του Νοεμβρίου του 2014 λέει ότι θυμάται «μια πολύ φοβισμένη και ευάλωτη γυναίκα».

«Αυτός είναι ένας ευγενικός τρόπος για να πει κανείς ότι ήμουν χάλια», λέει η Σάρα. «Είχα πάρει τον νόμο στα χέρια μου, αλλά δεν ήξερα σχεδόν καθόλου τι έκανα. Τις πρώτες μέρες έκλαιγα διαρκώς. Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι είχα αφαιρέσει μια ζωή. Μετά από αυτό, εξαφανίστηκα σε μια μαύρη τρύπα».

Εγώ θα έκανα ό,τι έκανες εσύ.
Σαν «άγγελο εκδίκησης» και ως μια γυναίκα που απέδωσε δικαιοσύνη στον άνδρα που είχε βλάψει τα παιδιά της βλέπουν κάποιοι τη Σάρα.

«Οι άνθρωποι μου λένε συνέχεια: ‘Εγώ θα έκανα ό,τι έκανες εσύ’. Αλλά δεν είναι αυτό το μήνυμά μου», λέει η ίδια. «Το μήνυμά μου είναι ότι χρειαζόμαστε αυστηρότερους ελέγχους και μεγαλύτερες ποινές για τους παιδόφιλους και περισσότερη υποστήριξη για τις οικογένειες».

Η ίδια επιμένει ότι βρισκόταν σε «ελεύθερη πτώση», είχε υποστεί ψυχική κατάρρευση και δεν θα σκότωνε ποτέ τον Πλίστεντ αν ήταν στα καλά της.

Οι ένορκοι στη δίκη της αποδέχθηκαν τα λεγόμενά της και την απάλλαξαν από τη δολοφονία. Αντ’ αυτού, καταδικάστηκε για ανθρωποκτονία από αμέλεια, λόγω «απώλειας ελέγχου» και εξέτισε ποινή τεσσάρων ετών περίπου.

Καινούργια αρχή μετά την αποφυλάκισή της.
Σήμερα, η Σάρα ζει σε μια αριστοκρατική πόλη στην ακτή του Έσσεξ, σε ένα μικρό διαμέρισμα δίπλα στη θάλασσα. Στάθηκε τυχερή γιατί όπως λέει βοηθήθηκε με τα προβλήματα ψυχικής υγείας που αντιμετώπιζε κατά τη διάρκεια της φυλάκισής της. Όταν αποφυλακίστηκε, το 2018, της παραχωρήθηκε στέγη έκτακτης ανάγκης.

Η 39χρονη σήμερα Σάρα δεν μοιάζει απειλή για κανέναν. Τα περιποιημένα της χέρια όταν μιλάει. Έχει σημαδευτεί από τις δικές της πράξεις, οι οποίες την απομάκρυναν από τα αγαπημένα της παιδιά, ενώ ήταν στη φυλακή. Πάσχει από άγχος, κατάθλιψη και μετατραυματικό στρες.

Θα μπορούσε να είχε εξαφανιστεί στην ανωνυμία, αλλά αυτή την εβδομάδα δημοσιοποίησε μια εκστρατεία για να βάλει τέλος στην τακτική των παιδόφιλων να αλλάζουν τα ονόματά τους και να ξεκινούν νέες ζωές σε μέρη όπου μπορούν να συνεχίσουν να στοχεύουν παιδιά.

Ο παιδόφιλος είχε αλλάξει το όνομά του και δρούσε ανενόχλητος.
Αφού η Σάρα σκότωσε τον βιαστή των παιδιών της, σοκαρίστηκε όταν ανακάλυψε ότι ο Μάικλ ή Μικ Πλίστεντ ήταν κάποτε γνωστός ως Ρόμπιν Μουλτ και είχε 24 καταδίκες για σεξουαλικά αδικήματα σε διάστημα τριών δεκαετιών. Τόσο η αστυνομία όσο και το τοπικό συμβούλιο -που τον φιλοξενούσε- δήλωσαν ότι δεν γνώριζαν για το μητρώο του.

Οι γιοι της Σάρα παραιτήθηκαν από το δικαίωμά τους να παραμείνουν ανώνυμοι ως θύματα σεξουαλικής κακοποίησης για να υποστηρίξουν το έργο της μητέρας τους.

Οκτώ χρόνια μετά και αφού η Σάρα Σαντς αποφυλακίστηκε, παραχώρησαν συνέντευξη για όσα βίωσαν. «Είμαστε περήφανοι για τη μητέρας μας, προστάτεψε εμάς και άλλα παιδιά», λένε οι γιοι της.
https://lawandorder.gr/vretania-mitera- ... gioys-tis/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών