Νεα Σμύρνη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Φεβ 2020, 17:03

Είμαι γνησιος νεοσμυρνιωτης. Έχω σιχαθει το πώς εχει καταντήσει η περιοχή μου με όλους αυτούς τους μικροαστους που συρρέουν στο προαστιο μου. Σοβαρά, μην έρχεστε. Καλλιθέα μας κάνατε. Κατσετε στην Πετρούπολη, στο Γαλατσι, στη Φιλοθέη, στα Πατήσια, ή σε όποια αλλη μιζερομιζερη περιοχή προερχεστε.

Πάντα μαζεύαμε διάφορους απο τις γύρω περιοχές, κ ημουν οκ με αυτό. Μπραχαμιωτες, Καλλιθεωτες, Φαληριωτες, ειναι οκ. Έρχονταν παντα στην πλατεία να πιουν εναν καφε.

Τωρα η πλατεία έχει γινει μπουρδελο. Η πίσω πλευρα που αραζαμε εχει γεμισει τρεντι μαγαζακια κ τρεντουλες. Κ δεν ειναι καν ξενοι, ειναι κοσμος που δυστυχώς εχει μετακομισει στην περιοχή μας. Που δεν έχει ιδέα τι θα πει ΛΑΝΣ, θυρα 3, καλαμποκας. Που δεν ξερει πως λέγεται η πλατεία Περιμενη, ή αγνοεί κ την υπαρξη της. Που δεν ξερουν τι ειναι η λακκούβα. Μου πεζοδρομησανε οι ηλίθιοι την πλατεία. Την πλατεια. Που καθόμουν στο μπαλκονι του Ανο για καφε και χάζευα τους καγκουρες με τα αμαξια να παλευουν για μια θεση πάρκινγκ εξω απο την καφετερια. Οχι δεν την κανατε πιο όμορφη. Κανετε την περιοχή μου ενα μιζερο, μικροαστικό κ αδιαφορο προάστιο, χωρις χαρακτήρα, χωρις μνημη. Να πατε στα τσακιδια ολοι.

Και τωρα που ανέφερα το Ανο, εχει γινει μια μαλακια κ μισή, ναργιλεδαδικο, ή ό,τι σκατα λέγεται.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 23 Φεβ 2020, 17:11

:e045:




Εγώ εκείνο το ζαχαροπλαστειο στη γωνία θέλω...
Ένα γαλλικό...
Είχε κάτι τέλειες τάρτες...
Δεν υπάρχουν αλλού...

Δεν είμαι από νέα Σμύρνη, πότε δε μου άρεσε ο πανικός της, όσο την ξέρω, αλλά εκείνο το γαλλικό ζαχαροπλαστειο... Πολύ μαρεσε...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Φεβ 2020, 17:15

Ο πανικος δεν υπήρχε παντα. Εννοω οχι οπως τωρα που πας να περπατήσεις στην πλατεια κ δε χωρας να περάσεις. Εχουμε γινει ο 2ος πιο πυκνοκατοικημένος δημος της χωρας, κ οι κωλοκατασκευαστες συνεχίζουν να χτιζουν, γκρεμίζοντας τις λιγοστες μονοκατοικιες που απεμειναν, κ πουλάνε τα διαμερισματα για 300 χιλιαρικα λες κ είμαστε βπ. Έρχονται ολοι οι μικροαστοι κ διώχνουν εμας τους κατοίκους που δεν εχουμε 700 ευρω για ενοικιο

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 23 Φεβ 2020, 17:19

Παρότι Αθηναίος, ούτε που εχω πατήσει το πόδι μου σ'αυτη την περιοχη. Αντε να 'χω περάσει απ'εξω μια φορά, στα πέριξ.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 23 Φεβ 2020, 17:23

Κάπου κάπως κάποιος έκανε μια κατάταξη και βγήκε στις τοπ συνοικίες σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Σιγοντάρουν, δε, κάτι λάιφο κλπ. Μέχρι και ο μεσίτης μου ανέβηκε στο μπαντβάγκον και ήθελε να μου σπρώξει ένα δ/μα εκεί πέρα. Του απάντησα μονολεκτικά: σοβαρέψου
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 23 Φεβ 2020, 17:26

ελα να μαζευονται οι μαριες αντουανετες

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 23 Φεβ 2020, 17:27

Το ζαχαροπλαστειο αυτό πήγε αλλού;
Ξερει κάνεις;

Εγώ έμαθα που πέφτει η νέα σμυρνη το 2003.
Πολύ ανηφόρα... Πολύ αυτοκίνητο. Άλλος κόσμος.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 23 Φεβ 2020, 17:28

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:23
Κάπου κάπως κάποιος έκανε μια κατάταξη και βγήκε στις τοπ συνοικίες σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Σιγοντάρουν, δε, κάτι λάιφο κλπ. Μέχρι και ο μεσίτης μου ανέβηκε στο μπαντβάγκον και ήθελε να μου σπρώξει ένα δ/μα εκεί πέρα. Του απάντησα μονολεκτικά: σοβαρέψου
Γιατί; Πολυ όμορφη είναι η νέα Σμύρνη.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 23 Φεβ 2020, 17:29

Highlander έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:28
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:23
Κάπου κάπως κάποιος έκανε μια κατάταξη και βγήκε στις τοπ συνοικίες σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Σιγοντάρουν, δε, κάτι λάιφο κλπ. Μέχρι και ο μεσίτης μου ανέβηκε στο μπαντβάγκον και ήθελε να μου σπρώξει ένα δ/μα εκεί πέρα. Του απάντησα μονολεκτικά: σοβαρέψου
Γιατί; Πολυ όμορφη είναι η νέα Σμύρνη.
Σε σχέση με τι;

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 23 Φεβ 2020, 17:30

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:23
Κάπου κάπως κάποιος έκανε μια κατάταξη και βγήκε στις τοπ συνοικίες σε ευρωπαϊκό επίπεδο.
από πού κι ως που ρε φίλε? Τι φλασιά φάγανε? Εμενα προβατίλα μου μύριζε τη μία και μοναδικη φορά που περασα εστω κι απ'εξω, και απ'οσα άτομα εχω ακουσει εμπειρίες που την εχουν επισκεφτει ειτε πρόσφατα είτε αρκετά παλιότερα, ειναι οι χειρότερες.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 23 Φεβ 2020, 17:31

Είναι όμορφη για το πολύ χίλια πεντακό το τετραγωνικό, όχι για δυόμιση και. Άλλη μια βαλκανική τσιμεντοφαβέλα στη μέση του πουθενά. Ας είχε ένα μετρό τουλάστιχον, μια παραλία, ένα αρχαίο, έστω
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 23 Φεβ 2020, 17:34

vantono έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:30
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:23
Κάπου κάπως κάποιος έκανε μια κατάταξη και βγήκε στις τοπ συνοικίες σε ευρωπαϊκό επίπεδο.
από πού κι ως που ρε φίλε? Τι φλασιά φάγανε? Εμενα προβατίλα μου μύριζε τη μία και μοναδικη φορά που περασα εστω κι απ'εξω, και απ'οσα άτομα εχω ακουσει εμπειρίες που την εχουν επισκεφτει ειτε πρόσφατα είτε αρκετά παλιότερα, ειναι οι χειρότερες.
Ο δέκατος όροφος πολυκατοικίας σε ύψωμα, έχει θέα θαλασσα. Σχεδόν. Κάτι λαμπιριζει στο βάθος τεσπα.

Πιο στενές πολυκατοικίες δεν έχω δει. Κολλητά η μία στην άλλη... Από παντού ξεπηδουσαν. Τρελός συντελεστής δόμησης.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

alamo

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 23 Φεβ 2020, 17:39

Η ν Σμύρνη είναι λίγο πιο όμορφη από τη Χιροσίμα του σαρανταπέντε το φθινόπωρο. Το λανς, πάντα το τσιμπουκωνε η Καλλιθέα

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 23 Φεβ 2020, 17:43

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:03
Που δεν έχει ιδέα τι θα πει ΛΑΝΣ, θυρα 3
Απαραδεκτοι.Την θυρα 3 δεν ξερουν?

Ο Γαλαξιας υπαρχει ακομα?θυμαμαι οτι τον ανακαινιζαμε συνεχεια :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Obi Wan Iakobi την 23 Φεβ 2020, 17:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Νεα Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 23 Φεβ 2020, 17:43

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:03
Μου πεζοδρομησανε οι ηλίθιοι την πλατεία.
:a040:
Είναι η πιο εύκολη πίπα που μπορεί να κάνει κάποιος που δεν έχει τι να κάνει

Πάντως όσο από άλλο πλανήτη και να είσαστε δικαιούστε να διατηρήσετε το χρώμα σας αλλά το χρήμα τα κανονίζει όλα.

Έκλεισε το Hoxton στο Γκάζι ενώ επιβιώνουν οι δύο μαλακίες που έχουν πάρει την θέση του Μαμάκας :a040:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών