Κλείνουν οι εκκλησίες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 05 Απρ 2020, 23:42

A0ANACIVC έγραψε:
05 Απρ 2020, 23:26
Διώκεται η Εκκλησία του Θεού. Απειλούνται Ιεράρχαι και γέροι μοναχοί, ότι θα τους κόψουν το ρεύμα, το νερό, το παξιμάδι... ο λαός όμως δεν φοβάται, έχασε τα πάντα πλην του Θεού. Φτύνει τους υπερηφάνους δαιμονολάτρεις καίσαρες γενναία, όπως οι άγιοι Μάρτυρες πρόγονοί του που έψαλλαν στα βασανιστήρια. Που πότιζαν την άμμο της αρένας με το άγιο αίμα τους.

Δεν αντιμετωπίζεις τον δαίμονα της οργής και της αλαζονείας με χάδια αλλά βάναυσα, με σκαιότητα. Δεν δείχνουμε αγάπη στους δαίμονες του άλλου.

Ίλεώς μοι Κύριε.
Καλά, μαζευτείτε Μ. Παρασκευή ή Σάββατο πουθενά, και θα κάνουμε τη σούμα αρχές Μάη.

Αν πέσει κι άλλη καραντίνα λόγω αύξησης κρουσμάτων που κόλλησαν το Πάσχα, θα σας πάμε πισωσπρώχνοντας
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 05 Απρ 2020, 23:42

Ηλί ηλί λαμά σαβαχθανί
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 05 Απρ 2020, 23:44

elchav έγραψε:
05 Απρ 2020, 23:42
A0ANACIVC έγραψε:
05 Απρ 2020, 23:26
Διώκεται η Εκκλησία του Θεού. Απειλούνται Ιεράρχαι και γέροι μοναχοί, ότι θα τους κόψουν το ρεύμα, το νερό, το παξιμάδι... ο λαός όμως δεν φοβάται, έχασε τα πάντα πλην του Θεού. Φτύνει τους υπερηφάνους δαιμονολάτρεις καίσαρες γενναία, όπως οι άγιοι Μάρτυρες πρόγονοί του που έψαλλαν στα βασανιστήρια. Που πότιζαν την άμμο της αρένας με το άγιο αίμα τους.

Δεν αντιμετωπίζεις τον δαίμονα της οργής και της αλαζονείας με χάδια αλλά βάναυσα, με σκαιότητα. Δεν δείχνουμε αγάπη στους δαίμονες του άλλου.

Ίλεώς μοι Κύριε.
Καλά, μαζευτείτε Μ. Παρασκευή ή Σάββατο πουθενά, και θα κάνουμε τη σούμα αρχές Μάη.

Αν πέσει κι άλλη καραντίνα λόγω αύξησης κρουσμάτων που κόλλησαν το Πάσχα, θα σας πάμε πισωσπρώχνοντας
Μάλιστα, ωραία, καταργούμε τη θρησκεία με έναν νόμο. Δημοκρατικότατο μου ακούγεται.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 05 Απρ 2020, 23:45

Δε μίλησα για κατάργηση θρησκείας
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 05 Απρ 2020, 23:47

Ξέρεις τι σημαίνει να καταργείς την Ανάσταση; Έχεις κηρύξει την Εκκλησία υπό διωγμό.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 05 Απρ 2020, 23:47

A0ANACIVC έγραψε:
05 Απρ 2020, 23:26
Διώκεται η Εκκλησία του Θεού. Απειλούνται Ιεράρχαι και γέροι μοναχοί, ότι θα τους κόψουν το ρεύμα, το νερό, το παξιμάδι... ο λαός όμως δεν φοβάται, έχασε τα πάντα πλην του Θεού. Φτύνει τους υπερηφάνους δαιμονολάτρεις καίσαρες γενναία, όπως οι άγιοι Μάρτυρες πρόγονοί του που έψαλλαν στα βασανιστήρια. Που πότιζαν την άμμο της αρένας με το άγιο αίμα τους.

Δεν αντιμετωπίζεις τον δαίμονα της οργής και της αλαζονείας με χάδια αλλά βάναυσα, με σκαιότητα. Δεν δείχνουμε αγάπη στους δαίμονες του άλλου.

Ίλεώς μοι Κύριε.
Λεγεών
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 05 Απρ 2020, 23:49

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
05 Απρ 2020, 23:47
Ξέρεις τι σημαίνει να καταργείς την Ανάσταση; Έχεις κηρύξει την Εκκλησία υπό διωγμό.
Θα μας κρίνει όλους ο Θεός 🙏
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 05 Απρ 2020, 23:56

Είναι παλληκάρια πάντως οι άθεοι, δεν λέω :smt005:
SpoilerShow
Βάστα Σι!
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8211
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 06 Απρ 2020, 02:56

A0ANACIVC έγραψε:
05 Απρ 2020, 23:26
Διώκεται η Εκκλησία του Θεού. Απειλούνται Ιεράρχαι και γέροι μοναχοί, ότι θα τους κόψουν το ρεύμα, το νερό, το παξιμάδι... ο λαός όμως δεν φοβάται, έχασε τα πάντα πλην του Θεού. Φτύνει τους υπερηφάνους δαιμονολάτρεις καίσαρες γενναία, όπως οι άγιοι Μάρτυρες πρόγονοί του που έψαλλαν στα βασανιστήρια. Που πότιζαν την άμμο της αρένας με το άγιο αίμα τους.

Δεν αντιμετωπίζεις τον δαίμονα της οργής και της αλαζονείας με χάδια αλλά βάναυσα, με σκαιότητα. Δεν δείχνουμε αγάπη στους δαίμονες του άλλου.

Ίλεώς μοι Κύριε.
οικιακή κομποστοποίηση κι έχει ο θεός
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 06 Απρ 2020, 09:18

Tarkovsky έγραψε:
06 Απρ 2020, 02:56
A0ANACIVC έγραψε:
05 Απρ 2020, 23:26
Διώκεται η Εκκλησία του Θεού. Απειλούνται Ιεράρχαι και γέροι μοναχοί, ότι θα τους κόψουν το ρεύμα, το νερό, το παξιμάδι... ο λαός όμως δεν φοβάται, έχασε τα πάντα πλην του Θεού. Φτύνει τους υπερηφάνους δαιμονολάτρεις καίσαρες γενναία, όπως οι άγιοι Μάρτυρες πρόγονοί του που έψαλλαν στα βασανιστήρια. Που πότιζαν την άμμο της αρένας με το άγιο αίμα τους.

Δεν αντιμετωπίζεις τον δαίμονα της οργής και της αλαζονείας με χάδια αλλά βάναυσα, με σκαιότητα. Δεν δείχνουμε αγάπη στους δαίμονες του άλλου.

Ίλεώς μοι Κύριε.
οικιακή κομποστοποίηση κι έχει ο θεός
Δείχνουμε αγάπη στον άνθρωπο δε φταίει αυτός.





Να πας να κάνεις εσύ κομποστοποιηση

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2150
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 06 Απρ 2020, 09:27

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
05 Απρ 2020, 23:09
Η Εκκλησία βρίσκεται υπό έναν ιδιότυπο διωγμό. Καταργείται το Θείο Μυστήριο της Θείας Κοινωνίας, μετά από 2000 χρόνια.
Τα κίνητρα πίσω απ' αυτό είναι σίγουρα φασιστικά. Επιχειρείται η παύση της ομαλής λειτουργίας τη θρησκευτικής δραστηριότητας. Μια «νέα ανωμαλία».
Είναι θέμα Πίστης το ποιος θέλει να κοινωνήσει και να μην κολλήσει τον ιό. Η πίστη νικάει τον ιό.
Αμάν! Εδώ υπερέβης ακόμη και τα διεγνωσμένα εσκαμμένα (λέγε με Bluerose)...πότε πρόκανες να κολλήσεις τον θρησκοληπτικό ιό;;;
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 06 Απρ 2020, 09:35

elchav έγραψε:
05 Απρ 2020, 23:45
Δε μίλησα για κατάργηση θρησκείας
:102:
Ήδη πηγες απ' τον άλλο δρόμο

Εγώ σε καταλαβαίνω

Δλ. Πρώτον και οι τρεις πατέρες που γνωρίζω είπαν στο ποίμνιό τους

-Δεν κοινωνούμε, δεν παμε καν θεία λειτουργία απ' έξω διότι, δεν είναι ασφαλές για τον εαυτό μας και τον ιερέα


-Καλό μας έκανε προσευχόμαστε όλοι πιο πολύ από το σπίτι


-Θα πρέπει να τηρούμε τους νόμους. Όμως ναι είναι διωγμός και ναι αν έχεις πίστη δε κολλάς (αν δεν είναι να πας από κορονοιο)
Όταν περπάτησε ο Πέτρος επάνω στα κύματα με το που σταμάτησε να κοιτάζει το Χριστό,βούλιαξε
Ολιγοπιστια.



Αυτό το τελευταίο είναι δύσκολο


Αν συμφωνείς με αυτά έτσι έπρεπε να πεις
Εσύ άρχισες και πανικοβληθηκες και πας αντίθετα και λες δεν είναι διωγμός
Διωγμός είναι κι οι τρεις το είπαν. Απλά μας είπαν και πως πρέπει να το αντιμετωπίσουμε. Προς το παρόν


Ολιγοπιστε φοβιτσιαρη:P

Εν μέσω δοκιμασίας πίστης ατομικής, γενικής,και φόβου αν ο Θεός θα σε δικαιώσει έστω κι αν πιστεύεις
Σωστά τα λέω ε;


Αν πιστεύεις και κανείς υπομονή πιστεύοντας ΧΩΡΙΣ γκρίνια, χωρίς φόβο,θα σε δικαιώσει. Εντάξει έχουμε και σταυρό που κουβαλάμε όσο αντέχουμε ομως
Εσύ φοβάσαι και άρχισες τα μπερδεμενα κόπηκε και το θέλημα σου λογαριάζεις χωρίς Χριστό. Ότι κανείς πριν θα κάνεις το σταυρό σου και θα λες Αν θες Θεέ μου και θα ξεκινάς κάτι. Καλό πνευματικό κι οκ
Έχε πίστη σε παρακαλω



Αυτό το έχω στο ψυγείο
Δες
Αμήν!!!


Εικόνα


ΥΓ Ζούμε στα έσχατα, δε μένει και δε συνφαιρει τίποτε άλλο εκτός από το να αγαπήσεις και γνωρίσεις τον δημιουργό σου το Χριστό
Τώρα μην αρχίσεις τα γιατί αφήνει
Δεν άφηνε
Εμείς αφησαμε

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 06 Απρ 2020, 09:52

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
06 Απρ 2020, 09:27
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
05 Απρ 2020, 23:09
Η Εκκλησία βρίσκεται υπό έναν ιδιότυπο διωγμό. Καταργείται το Θείο Μυστήριο της Θείας Κοινωνίας, μετά από 2000 χρόνια.
Τα κίνητρα πίσω απ' αυτό είναι σίγουρα φασιστικά. Επιχειρείται η παύση της ομαλής λειτουργίας τη θρησκευτικής δραστηριότητας. Μια «νέα ανωμαλία».
Είναι θέμα Πίστης το ποιος θέλει να κοινωνήσει και να μην κολλήσει τον ιό. Η πίστη νικάει τον ιό.
Αμάν! Εδώ υπερέβης ακόμη και τα διεγνωσμένα εσκαμμένα (λέγε με Bluerose)...πότε πρόκανες να κολλήσεις τον θρησκοληπτικό ιό;;;
Τον είχε
Τον αγαπάει ο Άγιος Πορφύριος
Τον άγγιξε τη ψυχή

Μεγάλος Άγιος οκ
Αλλά εμένα άλλος Άγιος με άγγιξε



Αυτό το φαινόμενο με τους νέους Αγίους για αυτά τα χρόνια τους ετοίμασε ο Θεός
Πολλοί παραααα πολλοί άνθρωποι μέσω νέων Αγίων ήρθαν κοντά

Άλλοι με θαύμα σ άλλους Αγίους στη Παναγία κτλ


Αλλά αυτό το φαινόμενο όπως μας είπε ο κατηχητής έγινε για αυτά τα χρόνια να τραβήξουν κοντά κάποια άτομα
Για όλους είναι απλά δεν είναι δεκτικοί όλοι κι άλλοι θέλουν σημάδια και θαύματα για να πειστούν
Τον άγγιξε στη ψυχή, το κατάλαβε δεν είναι μπουμπουνας κι έτσι ηρθε

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 06 Απρ 2020, 10:21

Ο καλός Θεούλης με τον ιό που κατασκεύασε δείχνει στους Έλληνες τον δρόμο της αποκατάστασης του έθνους. Μείνε σπίτι επιούσιε λαέ μου, μας λέει με τον τρόπο του. Μείνετε σπίτι αγαθοί μου Έλληνες και κάντε παιδιά. Σε 9 μήνες που θα αποσύρω την αρρώστια από τη γη ο κόσμος για άλλη μια φορά θα γεμίσει ελληνόπουλα. Αυτή η ωραία αγαπημένη μου ράτσα θα πολλαπλασιαστεί στην μικρή θαυμαστή γωνίτσα που επέλεξα για να περνάω τις διακοπές μου. Εκεί που κάθε στροφή του δρόμου παρουσιάζει κι ένα καινούργιο όνειρο. Εκεί που κάθε πέτρα και κάθε σβώλος άμμου κρύβει ένα μύθο. Χαμηλώνω το κεφάλι από τον ουρανό και τινάζω τα δάκρυά μου. Βαπτιστείτε στη βροχή των δακρύων μου και μεταλάβετε τη θεία κοινωνία στο άγιο φως της συγχώρεσής μου. Κι όταν το πλήρωμα του χρόνου φτάσει θα στείλω τον μονογενή μου να σας υποδεχτεί έναν έναν στη γλυκιά γλυκιά αγκαλιά του.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 06 Απρ 2020, 10:53

bluerose έγραψε:
06 Απρ 2020, 09:35
elchav έγραψε:
05 Απρ 2020, 23:45
Δε μίλησα για κατάργηση θρησκείας
:102:
Ήδη πηγες απ' τον άλλο δρόμο

Εγώ σε καταλαβαίνω

Δλ. Πρώτον και οι τρεις πατέρες που γνωρίζω είπαν στο ποίμνιό τους

-Δεν κοινωνούμε, δεν παμε καν θεία λειτουργία απ' έξω διότι, δεν είναι ασφαλές για τον εαυτό μας και τον ιερέα


-Καλό μας έκανε προσευχόμαστε όλοι πιο πολύ από το σπίτι


-Θα πρέπει να τηρούμε τους νόμους. Όμως ναι είναι διωγμός και ναι αν έχεις πίστη δε κολλάς (αν δεν είναι να πας από κορονοιο)
Όταν περπάτησε ο Πέτρος επάνω στα κύματα με το που σταμάτησε να κοιτάζει το Χριστό,βούλιαξε
Ολιγοπιστια.



Αυτό το τελευταίο είναι δύσκολο


Αν συμφωνείς με αυτά έτσι έπρεπε να πεις
Εσύ άρχισες και πανικοβληθηκες και πας αντίθετα και λες δεν είναι διωγμός
Διωγμός είναι κι οι τρεις το είπαν. Απλά μας είπαν και πως πρέπει να το αντιμετωπίσουμε. Προς το παρόν


Ολιγοπιστε φοβιτσιαρη:P

Εν μέσω δοκιμασίας πίστης ατομικής, γενικής,και φόβου αν ο Θεός θα σε δικαιώσει έστω κι αν πιστεύεις
Σωστά τα λέω ε;


Αν πιστεύεις και κανείς υπομονή πιστεύοντας ΧΩΡΙΣ γκρίνια, χωρίς φόβο,θα σε δικαιώσει. Εντάξει έχουμε και σταυρό που κουβαλάμε όσο αντέχουμε ομως
Εσύ φοβάσαι και άρχισες τα μπερδεμενα κόπηκε και το θέλημα σου λογαριάζεις χωρίς Χριστό. Ότι κανείς πριν θα κάνεις το σταυρό σου και θα λες Αν θες Θεέ μου και θα ξεκινάς κάτι. Καλό πνευματικό κι οκ
Έχε πίστη σε παρακαλω



Αυτό το έχω στο ψυγείο
Δες
Αμήν!!!


Εικόνα


ΥΓ Ζούμε στα έσχατα, δε μένει και δε συνφαιρει τίποτε άλλο εκτός από το να αγαπήσεις και γνωρίσεις τον δημιουργό σου το Χριστό
Τώρα μην αρχίσεις τα γιατί αφήνει
Δεν άφηνε
Εμείς αφησαμε
μπλου, ποιος φόβος και μαλακίες;

ό,τι μέτρα ήταν να πάρω για τους οικείους μου που είναι σε μεγάλη ηλικία, τα έχω πάρει, δεν είναι θέμα φόβου.

θα γαμηθεί η οικονομία και θα φρικάρουμε τελείως αν κάτσουμε κι άλλο μέσα

παρόλα αυτά, :hebit: για το μακροσκελές ποστ σου
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών