Κλείνουν οι εκκλησίες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 15 Απρ 2020, 19:23

Veni Vidi Vici έγραψε:
09 Απρ 2020, 09:45
Namrail


Στα παπάρια τους...1-1

Απόφαση Ιεράς Συνόδου
Ανοικτές οι εκκλησίες για τους πιστούς όλη τη Μεγάλη Εβδομάδα 11-1.00 και τη Μεγάλη Παρασκευή 1.00-5.00!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 15 Απρ 2020, 19:34

:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
Αlea jacta est

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 15 Απρ 2020, 19:42

:smt005::smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9970
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 16 Απρ 2020, 20:11

Από το διπλανό τετράγωνο κάποιος έβαλε στην διαπασών την Θεία Λειτουργία
κάπως έτσι ακούγεται από το μπαλκόνι :)

https://voca.ro/6YCe55yYO3i
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9970
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 17 Απρ 2020, 11:34

Τώρα έβαλε την Ζωή εν Τάφω :a040:
Ακούγεται και η καμπάνα της εκκλησίας απο μακριά να χτυπά πένθιμα :a040:

Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 19 Απρ 2020, 21:00

09|04|2020
«Οι παπάδες είναι σαν την υγρασία»
Αλλά άντε και έκλεισες μια τρύπα, ως επίσημο κράτος. Η «υγρασία» θα βρει τρόπο. Η Αθήνα μόνο έχει πάνω από 800 ναούς. Πόση αστυνομία θα βγάλει στο δρόμο ο Χρυσοχοΐδης για να φυλάει;

Εικόνα

Ενας φίλος μου διηγήθηκε το παρακάτω – διδακτικό – περιστατικό για την στάση ορισμένων παπάδων εν μέσω κορωνοϊόυ.

Εχω δεσμευτεί να μην αποκαλύψω την ταυτότητα των δύο ανδρών. Κάποιος εισηγήθηκε σε υψηλόβαθμο στέλεχος της Εκκλησίας της Ελλάδος να μπει ηλεκτρονικό σύστημα να παρακολουθούνται τα παγκάρια στις ενορίες, ώστε να αποφύγουν τον… πειρασμό οι κακοί ιερείς. Η απάντησή του σοφού ανδρός ήταν αυτή: «Οι παπάδες είναι σαν την υγρασία: Αν τους βουλώσεις μια τρύπα, θα μπουν από την άλλη. Δεν γλιτώνεις».

Την στιχομυθία μου θύμισε η στάση της ιεραρχίας στο θέμα του κορωνοϊού. Αρχικά δήλωσαν ότι θα ανοίξουν οι εκκλησίες την Μ. Παρασκευή, προκαλώντας πανικό. Μετά διοχέτευσαν ότι αυτό ήταν σε συνεννόηση με την κυβέρνηση και πως θα μπαίνουν δύο-δύο οι πιστοί να προσκυνήσουν με την αστυνομία να διαφυλάττει τις αποστάσεις έξω από τον ναό. Στη συνέχεια αναδιπλώθηκαν, διευκρινίζοντας ότι οι εκκλησίες θα είναι ανοικτές μόνο για τους ιερείς. Αυτή η τακτική δεν είναι καινούργια, βέβαια. Από την αρχή της κρίσης με την πανδημία, η Ιερά Σύνοδος ακολούθησε μια εξοργιστική τακτική που ακόμη και τον ψύχραιμο Μητσοτάκη έβγαλε από τα ρούχα του και τον οδήγησε να ανακοινώσει ο ίδιος το κλείσιμο των εκκλησιών.

Αλλά άντε και έκλεισες μια τρύπα, ως επίσημο κράτος. Η «υγρασία» θα βρει τρόπο. Η Αθήνα μόνο έχει πάνω από 800 ναούς. Πόση αστυνομία θα βγάλει στο δρόμο ο Χρυσοχοΐδης για να φυλάει; Πολλοί ιερείς λένε κατ’ ιδίαν: «Δεν πρόκειται να αφήσω ανθρώπους να μην κοινωνήσουν, θα τους βάζω από την πίσω πόρτα».

Εκτός Αθηνών και εντός Αττικής να δείτε τι γίνεται. Σε επαύλεις πλουσίων (στην παραλιακή Αθηνών-Σουνίου, στη Ραφήνα, στα Μεσόγεια κ.λπ.) υπάρχουν εκκλησίες εντός. Χάρη σε μια παλιά νομοθεσία που προέβλεπε ότι οι εκκλησίες πρέπει να ηλεκτροδοτούνται, πολλοί έσπευσαν να χτίσουν μια εκκλησίτσα μέσα στο οικόπεδό του και – ω του θαύματος – έπαιρναν και φως. Εκεί, δεν θα γίνουν λειτουργίες;

Αλλά το πιο καλό μου το είπαν σήμερα. Ένας εύπορος, από τα πλούσια προάστεια Ψυχικού-Φιλοθέης κάλεσε φίλο μου να κάνουν μαζί Ανάσταση. «Θα φέρω παπά. Θα μου στοιχίσει 2-3 χιλιάρικα, θα κάνουμε prive Ανάσταση μαζί με 10-15 φίλους και μετά γλέντι: Μαγειρίτσα, αρνί κ.λπ. μέχρι την άλλη μέρα».

Εκεί η ατομική και κοινωνική ευθύνη θα πάει περίπατο. Και του Ελληνάρα και του ιερέα.

Ο Ιερώνυμος καλά τα είπε: «Μένουμε σπίτι από Αγάπη». Γιατί Εκείνος που θέλουμε να τιμήσουμε το Πάσχα, έκανε την θυσία Του. Εμείς; Και οι εκπρόσωποί του επί Γης;

Όπως έλεγε και ο Λουντέμης στο Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα, «Όλα τα λόγια του θεού είναι καλά. Μόνο, βάρδα, να μην τα πάρουνε στο στόμα τους οι παπάδες».
https://www.iefimerida.gr/ellada/oi-pap ... in-ygrasia


03/04/2020
KAI ένας ασήμαντος Ορθόδοξος αντιστράτηγος (ε.α), περιφρονεί την ανθρώπινη ζωή.
Η μ@λακία πάει σύννεφο [Εγώ Πάσχα θα κάνω! -Γιατί είμαι Έλληνας και Χριστιανός Ορθόδοξος και κανείς δεν μπορεί να μου το απαγορεύσει! -Γιατί αντιλαμβάνομαι πως ο μεγάλος εχθρός του σύγχρονου παγκοσμίου συστήματος είναι ο Χριστός και η Ορθοδοξία!]

Εικόνα
ο μαλακοΕπίτιμος.

Εγώ Πάσχα θα κάνω!
-Γιατί δεν μπορεί κανείς να προκαταβάλει ότι θα καθίσω το βράδυ της Ανάστασης στο σπίτι μου! Εγώ θα βρω τρόπο να κάνω Ανάσταση και να κοινωνήσω!
-Γιατί όπως μπορούν οι Τράπεζες, τα Σούπερ Μάρκετ και οι λαϊκές αγορές και λειτουργούν με ασφάλεια έναντι του κορωναϊού, έτσι και ασφαλέστερα ακόμη μπορούν να λειτουργήσουν οι εκκλησίες μας!

Εγώ Πάσχα θα κάνω!
-Γιατί το οφείλω στην πίστη μου, στα παιδιά μου, στην πατρίδα μου, στον όρκο μου!
-Γιατί στα άγια τούτα χώματα που ζούμε μπόρεσε ο άνθρωπος με θεία σάρκα να ντύσει το ομορφότερο από όλα τα όνειρά του!

Εγώ Πάσχα θα κάνω!
Και παρακαλώ τους σεβαστούς Επισκόπους μας να κάνουν Ανάσταση. Αλλιώς καλύτερα να παραδώσουν το πετραχήλι τους. Δεν θα έχουν πλέον λόγο ύπαρξης!

Εγώ Πάσχα θα κάνω!
-Κι αν χρειαστεί, μυστικά, όπως οι κρυπτοχριστιανοί παππούδες μας στον Πόντο, εκεί όπου βυθίζονται οι ρίζες μας βαθιά σε χώματα ποτισμένα από αρχαία και πρόσφατα αίματα προγόνων!
-Κι ας έρθουν να με συλλάβουν οι απόγονοι του αιμοσταγούς Τοπάλ Οσμάν!

Καλή Ανάσταση αδέρφια!
Νικόλαος Ταμουρίδης, Αντγος (ε.α) – Επίτιμος Α’ Υπαρχηγός ΓΕΣ
https://roides.wordpress.com/2020/04/03 ... more-42315

09/04/2020
Μητρόπολη Η λ ι θ ι ό τ η τ α ς Πειραιά: Ο Θεός ως παιδαγωγός έστειλε την επιδημία.
[…ο Θεός, εν τη αγάπη Του και εν τη πανσοφία Του, παραχώρησε να έρθει η παρούσα δοκιμασία για να οδηγήσει τον άνθρωπο στη μετάνοια και στη σωτηρία]


Εικόνα
https://roides.wordpress.com/2020/04/09/9apr20-2/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Απρ 2020, 18:28

Εικόνα
Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Μάιος 2020, 18:30

Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 15 Μάιος 2020, 20:14

Εικόνα
https://www.orthodoxianewsagency.gr/epi ... kb1V5ThuBE

Επειδή είσαι ελεύθερος να πιστεύεις πως η οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ είναι ασφαλής, όμως απαγορεύεται να οδηγάς μεθυσμένος.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Μάιος 2020, 20:57

17/05/20

Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλείνουν οι εκκλησίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Μάιος 2020, 19:57

27.05.2020
Μητροπολίτης Κοζάνης: “Ο διάβολος και όχι ο κορονοϊός έκλεισε τις εκκλησίες! Δόθηκε η ευκαιρία στους δαίμονες”

Εικόνα

Ξέσπασε ο μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης Παύλος. Σφοδρή επίθεση στην κυβέρνηση και στα ΜΜΕ…

«Μύδρους» κατά της κυβέρνησης και όσων ασκούν κριτική στην εκκλησία, ακόμη και κατά του “άθεου γαλλικού διαφωτισμού” εξαπέλυσε ο μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης Παύλος, κατά τη χθεσινή βραδιά της απόδοσης της εορτής του Πάσχα, καθώς τελέστηκε στους ιερούς ναούς της χώρας η αναστάσιμη ακολουθία που κανονικά τελείται το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου.

“Οι προσευχές του λαού του Θεού, έστω κεκλεισμένων των ναών, αιχμαλώτισαν, πολιόρκησαν, δε βάζω τυχαία ρήματα, τη φιλανθρωπία του Θεού και, όπως πάντα, η Παναγία και οι Άγιοί μας σκέπασαν το έθνος μας” ανέφερε χαρακτηριστικά, ενώπιον κλήρικών και πιστών στον ιερό μητροπολιτικό ναό του Αγίου Νικολάου το βράδυ της Τρίτης.

Ο ίδιος υποστήριξε πως “μωροί και τυφλοί ζουν στο δικό τους κόσμο, της απιστίας, της αθεϊας, της παγκοσμιοποιήσεως, στον κόσμο του άθεου γαλλικού διαφωτισμού! Δεν το εύχομαι, γιατί είμαι κληρικός και δη αρχιερεύς αλλά αν δεν ιαθούν θα τα βρουν όλα μπροστά τους, σ’ αυτό το έγκλημα που διέπραξαν, να κλείσουν τους ναούς!”, προσθέτοντας πως “λένε κάποιοι και εσείς τι κάνατε; Δεν είναι εύκολα τα πράγματα, χρειάζεται υπευθυνότητα και σοβαρότητα, γιατί αν ένα κρούσμα είχαμε μέσα σε ναό, θα εσείετο το σύμπαν, θα είχαν πανηγύρια στην Ομόνοια, στο Σύνταγμα, οι άθεοι και οι βλάσφημοι”!

“Έκλεισαν τους ναούς στο μεγαλύτερο, στο αγιότερο, ιερότερο πευματικό γεγονός, έτσι τους έβαλε ο διάβολος, αλλά δεν κέρδισαν τίποτα” είπε στο κήρυγμά του ο Σερβίων και Κοζάνης, ενώ έκανε επίθεση στον Πάπα, λέγοντας “ο Πάπας και οι άλλες ομολογίες είναι παραστρατημένοι, δε μπορώ να μην τα πω, αλλά όλες αυτές τις μέρες, τον Πάπα δώθε, τον Πάπα κείθε, λες και δεν έχουμε Οικουμενικό Πατριάρχη, με τόσα μηνύματα, αυτοί τον Πάπα! Και δόθηκε η ευκαιρία στους δαίμονες, σε όλους αυτούς που ασχολούνται με τις τηλεοράσεις, να προβάλουν γιόγκα, διαλογισμό, και όλες τις μαγγανείες των γκουρού του Θιβέτ!”

Δείτε το σχετικό απόσπασμα από το ξέσπασμα του μητροπολίτη, στο επόμενο βίντεο, μετά το 3:04:00:


https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/ ... o/3038513/



Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών