ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5046
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 28 Μαρ 2020, 15:57

AlienWay έγραψε:
28 Μαρ 2020, 15:51
Αγιον Ορος: "Να αυτονομηθούμε εξαρτώμενοι από τη Ρωσία, αλλά όταν αρρωσταίνουμε να νοσηλευόμαστε στο... ΑΧΕΠΑ".
Αυτο σκεφτομουνα και εγω,κεντρο υγειας δεν εχουν εκει;Αυτονομοι οπου μας βολευει τελικα.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 28 Μαρ 2020, 16:01

Εικόνα

Εικόνα Ξενωφοντινός: Ο μαθηµατικός που ζωγραφίζει θησαυρούς της Ορθοδοξίας https://www.ethnos.gr/ekklisia/agio-oro ... ayroys-tis Μέσα από µια ξεχωριστή έκθεση, µε τίτλο «Ξενοφωντινό καλλιτεχνικό εργαστήρι», µας προσκαλεί σε µια µέθεξη στην Τέχνη, την αγιογραφία, τη βυζαντινή ζωγραφική

Ο Αγιορείτης µοναχός, η φήµη του οποίου έχει ξεπεράσει τα σύνορα της Ελλάδας, µιλά για την καλλιτεχνική φλέβα που κληρονόµησε από τους γονείς του, την απόφασή του να ασχοληθεί µε την αγιογραφία και τονίζει πως «η τέχνη µπορεί να συµφιλιώνει».Η φήµη του π. Λουκά και του αγιογραφικού του εργαστηρίου εκτείνεται και εκτός Ελλάδος, καθώς του έχει ανατεθεί η αγιογράφηση του Ναού των Αγίων Αποστόλων στο Λονδίνο, κατά την έκθεση παλαιών εικόνων του Αγίου Ορους στο Παρίσι παρέδωσε µαθήµατα αγιογραφίας στο Petit Palace, ενώ αυτόν τον καιρό αγιογραφεί επίσης τις τοιχογραφίες και τις φορητές εικόνες του Ιερού Ναού του Αγ. Νικολάου στο Μανχάταν, στο «Σηµείο Μηδέν».

Φορητές εικόνες αγιογραφεί και έχει αποστείλει σε όλο τον κόσµο. Μία από αυτές είναι και η εικόνα της Παναγίας της Πορταΐτισσας της Ιεράς Μονής Ιβήρων, για την οποία δέχθηκε αίτηµα από την Εκκλησία της Ρωσίας να αγιογραφηθεί ξανά, καθώς η εικόνα βρισκόταν στην είσοδο του Κρεµλίνου. Οπερ και εγένετο...

Ο π. Λουκάς υπηρετεί αυτήν την τέχνη µε σεµνότητα και ταπείνωση, όπως ταιριάζει σε έναν µοναχό, αλλά µε εξαιρετική ποιότητα στο αποτέλεσµα. Οπως σηµειώνει και ο ίδιος, «η τέχνη στην Εκκλησία δεν είναι προνόµιο µόνο των παρελθόντων αιώνων. Η τέχνη µπορεί να ενώνει, να συµφιλιώνει και να δείχνει δρόµους επικοινωνίας προς κάθε κατεύθυνση».
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 28 Μαρ 2020, 16:02

NewModelArmy έγραψε:
28 Μαρ 2020, 15:57
AlienWay έγραψε:
28 Μαρ 2020, 15:51
Αγιον Ορος: "Να αυτονομηθούμε εξαρτώμενοι από τη Ρωσία, αλλά όταν αρρωσταίνουμε να νοσηλευόμαστε στο... ΑΧΕΠΑ".
Αυτο σκεφτομουνα και εγω,κεντρο υγειας δεν εχουν εκει;Αυτονομοι οπου μας βολευει τελικα.
Δεν έχουν. Εχω πάει.

Αλλά για να τα λέμε όλα, υπάρχουν και πολλοί γέροντες που όταν αρρωσταίνουν (από διάφορες αιτίες) δεν δέχονται ούτε φάρμακα. Το θεωρούν "δοκιμασία".
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 28 Μαρ 2020, 16:03

AlienWay έγραψε:
28 Μαρ 2020, 15:51
Αγιον Ορος: "Να αυτονομηθούμε εξαρτώμενοι από τη Ρωσία, αλλά όταν αρρωσταίνουμε να νοσηλευόμαστε στο... ΑΧΕΠΑ".
Δεν ξέρω αν έχω χάσει κανα επεισόδιο αλλά δεν λέγονται τέτοια πλην ίσως Εσφιγμένου και Ρωσικού.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 28 Μαρ 2020, 16:04

Ποιος είπε για Ρωσία - πλην του ρωσικού μοναστηριού; κέντρο υγείας ασφαλώς και υπάρχει και είναι πλήρως εξοπλισμένο. Κρούσματα covid19 μεταφέρονται όπως ξέρουμε στο περιφερειακό νοσοκομείο αναφοράς που για την περιοχή είναι το ΑΧΕΠΑ

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 28 Μαρ 2020, 16:06

Japetus έγραψε:
28 Μαρ 2020, 16:04
Ποιος είπε για Ρωσία - πλην του ρωσικού μοναστηριού; κέντρο υγείας ασφαλώς και υπάρχει και είναι πλήρως εξοπλισμένο. Κρούσματα covid19 μεταφέρονται όπως ξέρουμε στο περιφερειακό νοσοκομείο αναφοράς που για την περιοχή είναι το ΑΧΕΠΑ
Φίλε, εγώ το φθινόπωρο ήμουν σε σκήτη στις Καρυές και κέντρο υγείας δεν είδα (εκεί υποτίθεται τα έχουν όλα). Βέβαια δεν ρώτησα κιόλας τους γέροντες για να ξέρω.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 28 Μαρ 2020, 16:08

AlienWay έγραψε:
28 Μαρ 2020, 16:06
Japetus έγραψε:
28 Μαρ 2020, 16:04
Ποιος είπε για Ρωσία - πλην του ρωσικού μοναστηριού; κέντρο υγείας ασφαλώς και υπάρχει και είναι πλήρως εξοπλισμένο. Κρούσματα covid19 μεταφέρονται όπως ξέρουμε στο περιφερειακό νοσοκομείο αναφοράς που για την περιοχή είναι το ΑΧΕΠΑ
Φίλε, εγώ το φθινόπωρο ήμουν σε σκήτη στις Καρυές και κέντρο υγείας δεν είδα (εκεί υποτίθεται τα έχουν όλα). Βέβαια δεν ρώτησα κιόλας τους γέροντες για να ξέρω.
Είναι ένα μεγάλο ολοκαίνουριο, πλήρως εξοπλισμένο κτίριο στις Καρυές λίγο πριν τη σκήτη Αγ.Αντρέα.. Το 2017 άνοιξε..
Προηγουμένως, υπήρχε μόνο αγροτικό ιατρείο μέσα στις Καρυές..

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 28 Μαρ 2020, 16:15

Japetus έγραψε:
28 Μαρ 2020, 16:08
AlienWay έγραψε:
28 Μαρ 2020, 16:06
Japetus έγραψε:
28 Μαρ 2020, 16:04
Ποιος είπε για Ρωσία - πλην του ρωσικού μοναστηριού; κέντρο υγείας ασφαλώς και υπάρχει και είναι πλήρως εξοπλισμένο. Κρούσματα covid19 μεταφέρονται όπως ξέρουμε στο περιφερειακό νοσοκομείο αναφοράς που για την περιοχή είναι το ΑΧΕΠΑ
Φίλε, εγώ το φθινόπωρο ήμουν σε σκήτη στις Καρυές και κέντρο υγείας δεν είδα (εκεί υποτίθεται τα έχουν όλα). Βέβαια δεν ρώτησα κιόλας τους γέροντες για να ξέρω.
Είναι ένα μεγάλο ολοκαίνουριο, πλήρως εξοπλισμένο κτίριο στις Καρυές λίγο πριν τη σκήτη Αγ.Αντρέα.. Το 2017 άνοιξε..
Προηγουμένως, υπήρχε μόνο αγροτικό ιατρείο μέσα στις Καρυές..
Μέα κούλπα. Δεν το είχα προσέξει. Εγώ βρισκόμουν κοντά στο διοικητήριο και στο πρωτάτο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 28 Μαρ 2020, 16:25

Θα γινει το θελημα του θεου
στηριζουμε την μοναχικη ζωη στηριζουμε το London city
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11870
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 28 Μαρ 2020, 16:28

Δεν είχαν σφραγίσει τα σύνορα στο όρος???!

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 28 Μαρ 2020, 16:30

bluerose έγραψε:
28 Μαρ 2020, 15:13
Κι οι δίκαιοι τη πληρώνουμε
Αυτό από καταβολής κόσμου


Ξέρει ο ίδιος γιατί επέτρεψε ο Θεός
Και σίγουρα είναι σε καλά χέρια. Αυτοί έχουν μάνα την Παναγία ένα παραπάνω
Τότε τζάμπα έπιασε κρεβάτι νοσοκομείου που θα χρειαστεί σε έναν αθεο
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
NKVD_SMERSH
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2019, 17:16
Τοποθεσία: Kyrandia

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NKVD_SMERSH » 28 Μαρ 2020, 16:42

Θέλημα Θεού!
“He who controls the spice controls the universe.”

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 28 Μαρ 2020, 16:50

ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό
Ο Κορωναϊός άλωσε και το «απόλυτο καταφύγιο»...
Μηχανικός έγραψε:
24 Φεβ 2020, 15:17
Cavaliere έγραψε:
24 Φεβ 2020, 14:53
Έρχομαι Ελλάδα, τζουτζούκοι μου.
:roll:
Να αφήσεις τη γυναίκα σου στους γονείς της στις Κροκεές, και εσύ με το γιο σου θα πάτε στο απόλυτο καταφύγιο, στο Άγιον Όρος.
Μηχανικός έγραψε:
15 Μαρ 2020, 23:49
Pedro έγραψε:
15 Μαρ 2020, 23:44
Ποιο λετε να ειναι το ασφαλεστερο μερος να παει κανεις;

Επειδη πηρε αλλη τροπη απο αυτο που περιμενα λεω να την κανω πριν φυγω ,πριν την ωρα μου..
Στο Άγιον Όρος σε κάποια σκήτη.
δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 28 Μαρ 2020, 17:00

Τώρα 60 χρονών δεν είσαι και μεσήλικας. Δεν ζει 120 χρόνια ο άνθρωπος.

Βέβαια όταν σε λένε νεαρό μέχρι τα 40 λογικό είναι να σε λένε μεσήλικα μέχρι τα 80.

Άσχετο, το ξέρω, αλλά το είδα στο άρθρο και δε μπόρεσα να κρατηθώ.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ: Μοναχός του Αγίου Όρους θετικός στον κορονοϊό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 28 Μαρ 2020, 19:17

Αγρυπνία για την πανδημία του κορωνοϊού στην ΙΜΜ Βατοπαιδίου https://www.romfea.gr/agioritika-nea/36 ... idiou-foto Μετά από απόφαση της Ιεράς Κοινότητας για την επιδημία του κορωνοϊού, χθες, Παρασκευή 27 Μαρτίου τελέστηκε σε όλο το Άγιον Όρος αγρυπνία προς την Παναγία και τον Άγιο κατά των λοιμωδών νόσων Άγιο Ιερομάρτυρα Χαράλαμπο.

Στην αγρυπνία που τελέστηκε στην ΙΜΜ Βατοπαιδίου προεξήρχε ο Καθηγούμενος γέροντας Εφραίμ, πλαισιούμενος από Ιερομονάχους της Μονής.

Κατά τη διάρκεια της ακολουθίας πραγματοποιήθηκε λιτανεία των ιερών λειψάνων και των θαυματουργών ιερών εικόνων, γύρω από το καθολικό του Ευαγγελισμού κατά την τάξη της Ιεράς Μονής.

Τέλος να σημειωθεί ότι ο Γέροντας Εφραίμ ανέγνωσε ειδικές δεήσεις, καθώς και την ευχή του Σεβ. Μητροπολίτου Εδέσσης κ. Ιωήλ για τον κορωνοϊό.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών