Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40771
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μαρ 2023, 12:40

Jimmy81 έγραψε:
24 Μαρ 2023, 06:57
Ο χαρακτήρας, η μόρφωση, η καλλιέργεια, η παιδεία και σε ορισμένες περιπτώσεις η ψυχική υγεία δεν ειναι ουρανοκατέβατες έννοιες χωρίς υπόβαθρο. Μπορούν να διαμορφωθούν κάτω από όρους που περιγράφει και η τοξική αρρενωπότητα. Π.χ. στον «παραπλανημένο» χωράνε επεξηγήσεις. Πώς κατέληξε αυτός ο άνθρωπος να είναι παραπλανημένος; Τι πρότυπα και τις συμβουλές λάμβανε από το οικείο περιβάλλον του; Μήπως έγινε έτσι επειδή μεγάλωσε σε υπερσυντηρητικό περιβάλλον, με αυταρχικούς γονείς (ή και αυταρχικό μεγαλύτερο αδερφό), βαθιά θρησκευόμενο δάσκαλο και που όλοι αυτοί του πέρασαν αρνητικές εικόνες για τους ομοφυλόφιλους, τους πιο «αδύναμους», τις γυναίκες κλπ; Ομοίως για τον θερμοκέφαλο πρέπει να αναρωτηθούμε μήπως σε κάποια περίοδο της ζωής του τού μετέδωσαν πρότυπα συμπεριφοράς αχρείαστου ρίσκου και γι’ αυτό ας πούμε προβαίνει σε φθορές ξένης περιουσίας, οδηγεί εφετζίδικα και επικίνδυνα, πουλάει μαγκιά σε κανέναν μικρόσωμο με γυαλάκια στο δρόμο κλπ και συνήθως αυτά τα κάνει μπροστά σε φίλους του για να αναδειχθεί ως τολμηρός και dominant; Εδώ λοιπόν έρχεται να μας απασχολήσει το πλαίσιο εννοιών της τοξικής αρρενωπότητας που διεισδύει στις αιτίες που κάποιος έγινε παραπλανημένος, θερμοκέφαλος, ανήθικο σκουπίδι κλπ. Προφανώς δεν εξηγεί όλες τις περιπτώσεις και κάποιες άλλες ίσως τις εξηγεί μερικώς. Αυτό όμως δεν την καθιστά ανύπαρκτη.
Είναι ανύπαρκτη. Ο παραπλανημένος είναι αυτός που σκέφτεται με έναν τρόπο επειδή έχει έλλειψη επαφής. Όπως είπα και πιο πίσω στο νήμα, σημαντικός predictor για την ομοφοβία είναι η έλλειψη επαφής με ομοφυλόφιλους. Ισχύει εξίσου και για τα δυο φύλα και είναι μελετημένο φαινόμενο. Ένας άλλος predictor είναι η θρησκεία, όπως είπα. Σωστά λοιπόν αναγνωρίζεις σ' αυτό το σημείο ότι η θρησκεία παίζει ρόλο. Από εκεί άλλωστε πηγάζει ο συντηρητισμός και ο αυταρχισμός, καθώς και ο μισογυνισμός (ειδικά η Βίβλος είναι μνημείο μισογυνισμού).

Ο θερμοκέφαλος και ο τσόγλανος, που κάνουν μαγκιές και τσαμπουκά σε αδύναμους δεν αναγνωρίζονται από άλλα άτομα της κοινωνίας ως νορμάλ, τους βλέπουμε όλοι όπως βλέπουμε τους εγκληματίες. Οι μόνοι που επικροτούν και μπορεί να τους σπρώχνουν προς τα εκεί είναι οι συμμορίες τους, αλλά αυτές οι συμμορίες δημιουργούνται γιατί υπάρχει μια αρχική αιτία κακού, που είναι συνήθως ένα άτομο με κάκιστη συμπεριφορά είτε λόγω χαρακτήρα είτε ψυχικών διαταραχών είτε αποδέκτης βίας είτε συνδυασμός όλων αυτών. Οι υπόλοιποι στην κοινωνία δεν τους βλέπουν ως τολμηρούς ούτε επικροτούν τις πράξεις τους εκτός από... guess what... γυναίκες. Μαλακισμένες γυναίκες βέβαια, αλλά όχι απαραίτητα βίαιες γυναίκες. Πολλές φορές τέτοιες συμπεριφορές ενισχύονται ή ακόμα και ξεκινάνε για να εντυπωσιαστεί κάποια γυναίκα.
Jimmy81 έγραψε:
24 Μαρ 2023, 06:57
Το μπούλινγκ των κοριτσιών προς άλλα κορίτσια το θυμάσαι; Ή ακόμα και προς πιο μικροκαμωμένα αγόρια; Ή επειδή δεν έκανες παρέα με κορίτσια δεν διανοείσαι καν ότι συνέβαινε;
Προς μικρόσωμα αγόρια ναι. Προς κορίτσια όχι αλλά το έχω ψάξει στο διαδίκτυο. Τα αγόρια κάνουν συχνότερα μπούλινγκ και σε αγόρια και σε κορίτσια, συνήθως μέσω σωματικής βίας και είναι πολύ πιο επικίνδυνο για το θύμα από ό,τι το μπούλινγκ των κοριτσιών (συκοφαντίες, αποκλεισμός).
Κάνεις μεγάλο λάθος. Ο τραμπουκισμός των κοριτσιών μπορεί να είναι πολύ πιο επικίνδυνος γιατί είναι κατά κύριο λόγο ψυχολογικός. Ο τραμπουκισμός των αγοριών είναι κατά κύριο λόγο σωματικός, που εξηγείται μερικώς γιατί σε κάποιον βαθμό οφείλεται σε ορμόνες. Η ψυχολογική βία στην παιδική και εφηβική ηλικία είναι πολύ χειρότερη από την σωματική και πολύ πιο πιθανό να αφήσει μόνιμα σημάδια που οδηγούν σε σωρεία ψυχολογικών διαταραχών στο μέλλον καθώς και σε αυτοκτονίες.

Μάλιστα όταν λέω για τραμπουκισμό κοριτσιών προς μικρόσωμα αγόρια πάλι εννοώ ψυχολογικό. Μην ξεχνάς ότι μια από τις πιο συχνές αιτίες αυτοκτονίας σε εφήβους και νεαρούς άνδρες είναι η γυναικεία απόρριψη.

Επειδή δε έχω αδερφή με σχετικά μικρή διαφορά ηλικίας (με περνάει 4 χρόνια) και κάναμε πολύ παρέα, ξέρω απέξω και ανακατωτά όλες τις κακές γυναικείες συμπεριφορές που έβλεπα στο σχολείο της, στις παρέες της και αργότερα στις εξωσχολικές φίλες της. Δεν έχεις ιδέα από γυναικεία ψυχολογική βία. Αλλά μπορείς να δεις ένα επεισόδιο του My style rocks (οποιοδήποτε) για να επιμορφωθείς.
Jimmy81 έγραψε:
24 Μαρ 2023, 06:57
Είναι ένα φαινόμενο πολυπαραγοντικό. Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να μην χωράνε και όροι της θεωρίας της τοξικής αρρενωπότητας για την εξήγηση κάποιων εγκλημάτων, πόσο μάλλον στα ψυχολογικά προφίλ.
Γιατί είναι superfluous και δεν εξηγούν τίποτα παραπάνω. Είναι ο ορισμός δηλαδή της μη επιστημονικής θεώρησης που περνάει από το ξυράφι του Όκαμ. Όταν κάτι εξηγείται στον ίδιο βαθμό και πιο απλά, προτιμάται.
Jimmy81 έγραψε:
24 Μαρ 2023, 06:57
Και κάτι τελευταίο για τις προηγούμενες έρευνες που απαξιώνεις. Εγώ δέχομαι ότι η κοινωνιολογία και η ψυχολογία δεν είναι τόσο «ακριβείς» επιστήμες όσο άλλες και πάντα μπορεί να υπάρχει ένα περιθώριο διαφορετικών ερμηνειών. Όμως δεν μπορώ να δεχτώ την απλοϊκή, ισοπεδωτική απόρριψή τους, λες και πετάνε ζαριές στην τύχη, λες και αυτοί οι πολλοί και διαφορετικοί ερευνητές είναι ανίκανοι να διαπιστώσουν επαναλαμβανόμενα μοτίβα συμπεριφοράς σε ανθρώπους που εξετάζουν. Κράτα και μια πισινή. :8)
Δεν τις απαξιώνω ΟΛΕΣ. Υπάρχουν μελέτες στις οποίες κι εγώ βασίζομαι. Ούτε όλες οι έρευνες φυσικών επιστημών είναι στέρεες. Υπάρχουν καμπανάκια που χτυπάνε ακόμα-ακόμα διαβάζοντας την περίληψη. Απλά στην παρούσα φάση κι επειδή ήδη είναι μακροσκελείς οι απαντήσεις, δεν θέλησα να ασχοληθώ ξεχωριστά με την αποδόμηση αυτών που παρέθεσες, που απ' την μια είναι άδικο προς εσένα, γιατί έκανες τον κόπο να τις φέρεις και το αναγνωρίζω αυτό, απ' την άλλην είναι ήδη δυσανάγνωστη η συζήτησή μας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40771
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μαρ 2023, 12:46

AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 07:47
Τα μάθατε; Οι 7χρονοι είναι σε θέση να συναινέσουν για φυλομετάβαση.

Pentagon doctors claim children are mature enough from age SEVEN to decide if they want puberty blockers and hormone drugs — in report co-authored by trans pediatrician
Αυτά συμβαίνουν όταν το σύστημα υγείας στην χώρα σου είναι ιδιωτικοκεντρικό. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

Να φανταστείς στην Αμερική υπάρχει αληθινή ιατρική συζήτηση για την περιτομή, με κυβερνητικά όργανα να τοποθετούνται υπέρ της. Στην Ευρώπη δεν υπάρχει καμμιά τέτοια συζήτηση, στο μεταξύ. Όλοι οι κυβερνητικοί και κοινοτικοί οργανισμοί λένε ότι η περιτομή είναι ιατρική πράξη ανάγκης και δεν συστήνεται για κανέναν άλλον λόγο. Αλλά στην Αμερική παίζεται 1 δισεκατομμύριο τον χρόνο σε περιτομές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40771
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μαρ 2023, 13:06

AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 10:54
Έλενα Παπαρίζου: Τα παιδιά γεννιούνται άφυλα, είχα αμφιβολίες στα 13 μου για τη σεξουαλικότητά μου

Εικόνα

«Από μικρό παιδί είχα gay φίλο, ήμασταν 12-13 χρόνων. Ήξερε τι ήταν. Για εμένα είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν κάποιος νιώθει έτσι. Θα κάτσω εγώ να κρίνω γιατί ένας άνθρωπος νιώθει και είναι αυτό που είναι; Όχι βέβαια! Όλα τα παιδιά γεννιούνται άφυλα. Ένα straight ζευγάρι ξέρουμε τι κάνει όταν κλείνουν οι πόρτες; Η κολλητή φίλη της αδελφής μου ήταν αρραβωνιασμένη με κοπέλα. Είχα και εγώ αμφιβολίες στα 13 μου για τη σεξουαλικότητά μου», εξομολογήθηκε η τραγουδίστρια.
Έλενα Παπαρίζου: «Από μικρό παιδί είχα gay φίλο, για εμένα είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν κάποιος νιώθει έτσι»

Απόσπασμα από τη συνέντευξή της μεταδόθηκε στην εκπομπή «Πρωινό μας».
Τα έχει μπερδέψει η κατά τα άλλα συμπαθέστατη Παπαρίζου. Οι γκέι δεν είναι άφυλοι, είναι ΑΝΤΡΕΣ που νιώθουν έλξη που άλλους ΑΝΤΡΕΣ και οι λεσβίες είναι ΓΥΝΑΙΚΕΣ που νιώθουν έλξη προς άλλες ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Κάποιες φορές καταλαβαίνεις ότι κάποιος είναι ομοφυλόφιλος, άλλες όχι. Αλλά δεν έχει σχέση με το φύλο τους.

Κατά τα άλλα, τα παιδιά όντως γεννιούνται άφυλα. Μέχρι την εφηβεία οι συμπεριφορές τους είναι πολύ κοντινές, όπως και το σώμα τους. Αρχίζουν και διαφοροποιούνται μόλις μπαίνουν στο παιχνίδι οι ορμόνες. Γι' αυτό άλλωστε και η αντίληψη ότι ένα παιδί μπορεί να αποφασίσει ότι είναι το αντίθετο φύλο είναι καραγελοία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23385
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Μαρ 2023, 13:09

hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2023, 13:06
AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 10:54
Έλενα Παπαρίζου: Τα παιδιά γεννιούνται άφυλα, είχα αμφιβολίες στα 13 μου για τη σεξουαλικότητά μου

Εικόνα

«Από μικρό παιδί είχα gay φίλο, ήμασταν 12-13 χρόνων. Ήξερε τι ήταν. Για εμένα είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν κάποιος νιώθει έτσι. Θα κάτσω εγώ να κρίνω γιατί ένας άνθρωπος νιώθει και είναι αυτό που είναι; Όχι βέβαια! Όλα τα παιδιά γεννιούνται άφυλα. Ένα straight ζευγάρι ξέρουμε τι κάνει όταν κλείνουν οι πόρτες; Η κολλητή φίλη της αδελφής μου ήταν αρραβωνιασμένη με κοπέλα. Είχα και εγώ αμφιβολίες στα 13 μου για τη σεξουαλικότητά μου», εξομολογήθηκε η τραγουδίστρια.
Έλενα Παπαρίζου: «Από μικρό παιδί είχα gay φίλο, για εμένα είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν κάποιος νιώθει έτσι»

Απόσπασμα από τη συνέντευξή της μεταδόθηκε στην εκπομπή «Πρωινό μας».
Τα έχει μπερδέψει η κατά τα άλλα συμπαθέστατη Παπαρίζου. Οι γκέι δεν είναι άφυλοι, είναι ΑΝΤΡΕΣ που νιώθουν έλξη που άλλους ΑΝΤΡΕΣ και οι λεσβίες είναι ΓΥΝΑΙΚΕΣ που νιώθουν έλξη προς άλλες ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Κάποιες φορές καταλαβαίνεις ότι κάποιος είναι ομοφυλόφιλος, άλλες όχι. Αλλά δεν έχει σχέση με το φύλο τους.

Κατά τα άλλα, τα παιδιά όντως γεννιούνται άφυλα. Μέχρι την εφηβεία οι συμπεριφορές τους είναι πολύ κοντινές, όπως και το σώμα τους. Αρχίζουν και διαφοροποιούνται μόλις μπαίνουν στο παιχνίδι οι ορμόνες. Γι' αυτό άλλωστε και η αντίληψη ότι ένα παιδί μπορεί να αποφασίσει ότι είναι το αντίθετο φύλο είναι καραγελοία.
genderless θελει να πει. Το βιολογικό φύλο αποφασίζεται στη γέννα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40771
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μαρ 2023, 13:11

Ό,τι κι αν θέλει να πει, μπερδεύει την σεξουαλικότητα με το φύλο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23385
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Μαρ 2023, 14:01

Σάτιρα!

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21495
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 24 Μαρ 2023, 14:21

AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 14:01
Σάτιρα!

μιλάει για το 2023. για το 2024 μπορεί να έχουν ανακαλυφθεί νέα δεδομένα και να είναι κάτι διαφορετικό
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17098
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 24 Μαρ 2023, 15:49

Λοιπόν, ανοίγετε το spoiler με δική σας ευθύνη!!! Προειδοποιηθήκατε!!!

Η Φινλανδή κολυμβήτρια που θα εκπροσωπεί τη χώρα της. Το λέω επειδή διακρίθηκε, άρα λογικά θα εκπροσωπεί την Φινλανδία.
SpoilerShow
SpoilerShow
SpoilerShow
Εικόνα
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70281
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μαρ 2023, 15:52

Juno έγραψε:
24 Μαρ 2023, 15:49
Λοιπόν, ανοίγετε το spoiler με δική σας ευθύνη!!! Προειδοποιηθήκατε!!!

Η Φινλανδή κολυμβήτρια που θα εκπροσωπεί τη χώρα της. Το λέω επειδή διακρίθηκε, άρα λογικά θα εκπροσωπεί την Φινλανδία.
SpoilerShow
SpoilerShow
SpoilerShow
Εικόνα
Είναι αυτό που λέμε "στάζι θηλυκότητα από τα μπατζάκια".

Άντε και στα δικά μας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9338
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 24 Μαρ 2023, 15:55

Juno έγραψε:
24 Μαρ 2023, 15:49
Λοιπόν, ανοίγετε το spoiler με δική σας ευθύνη!!! Προειδοποιηθήκατε!!!

Η Φινλανδή κολυμβήτρια που θα εκπροσωπεί τη χώρα της. Το λέω επειδή διακρίθηκε, άρα λογικά θα εκπροσωπεί την Φινλανδία.
SpoilerShow
SpoilerShow
SpoilerShow
Εικόνα
Ε, και πως τα χείλια είναι λιγάκι πιο χοντρά από το συνηθισμένο, τι σημαίνει;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70281
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μαρ 2023, 15:56

Και όχι τίποτις άλλο, πριν λίγο έγραφα ότι θεωρώ όμορφες γυναίκες τις Φινλανδές.

Μεα κούλπα. :011:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21495
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 24 Μαρ 2023, 22:28

έχουν ξεφύγει τα πράγματα και δεν είναι αστείο πλέον - είναι επικίνδυνο και εγκληματικό

"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10318
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 25 Μαρ 2023, 01:22

Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.


Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1123
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 26 Μαρ 2023, 08:41

https://calfkicker.com/trans-runner-set ... criticism/

"Valentina Petrillo set a new record in the women’s 200-meter indoor track in the Master category, by running in 26.27, a time that never before had any woman managed at this distance.

This would be great if Petrillo wasn’t a transsexual athlete from Italy. She continues to make headlines and break records in women’s track and field. Despite facing criticism and controversy from some of her rivals"

Ε, βασικά, στ' @ρχίδια της κιόλας...
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών