Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23356
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Μαρ 2023, 07:47

Τα μάθατε; Οι 7χρονοι είναι σε θέση να συναινέσουν για φυλομετάβαση.

Pentagon doctors claim children are mature enough from age SEVEN to decide if they want puberty blockers and hormone drugs — in report co-authored by trans pediatrician

Εικόνα

Επειδή όμως οι πηγές που το αναφέρουν μπορεί να χαρακτηριστούν τραμπικές και διαστρευλωτικές, ιδού και το επίμαχο απόσπασμα από το paper.

Εικόνα

The piece was led by Dr David Klein (left), who is a transgender care for minors cheerleader and USAF colonel. Dr Christina Roberts (nee Timothy), a pediatrician in Kansas (right), also contributed to the report

https://www.dailymail.co.uk/health/arti ... ckers.html

Θα πει δηλαδή ο εφτάχρονος "είμαι ο Κώστας και θέλω να γίνω η Μαίρη" και ο γονέας θα του πει "ναι, παιδί μου, θα σε κάνω".
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 24 Μαρ 2023, 08:01

AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 07:47
Τα μάθατε; Οι 7χρονοι είναι σε θέση να συναινέσουν για φυλομετάβαση.

Pentagon doctors claim children are mature enough from age SEVEN to decide if they want puberty blockers and hormone drugs — in report co-authored by trans pediatrician

Εικόνα

Επειδή όμως οι πηγές που το αναφέρουν μπορεί να χαρακτηριστούν τραμπικές και διαστρευλωτικές, ιδού και το επίμαχο απόσπασμα από το paper.

Εικόνα

The piece was led by Dr David Klein (left), who is a transgender care for minors cheerleader and USAF colonel. Dr Christina Roberts (nee Timothy), a pediatrician in Kansas (right), also contributed to the report

https://www.dailymail.co.uk/health/arti ... ckers.html

Θα πει δηλαδή ο εφτάχρονος "είμαι ο Κώστας και θέλω να γίνω η Μαίρη" και ο γονέας θα του πει "ναι, παιδί μου, θα σε κάνω".
Διαχρονικά, η πιο πρόστυχη χώρα στον κόσμο. Σε λίγο θα καθιερώσουν και ΛΟΑΤΚΙ τάγμα αυτές.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23356
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Μαρ 2023, 08:07

ik_90 έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:01

Διαχρονικά, η πιο πρόστυχη χώρα στον κόσμο. Σε λίγο θα καθιερώσουν και ΛΟΑΤΚΙ τάγμα αυτές.
Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το αίσχος βαφτίζεται "επιστήμη" και θα το επικαλούνται σε άλλες εργασίες ως πηγή.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 24 Μαρ 2023, 08:17

AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:07
Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το αίσχος βαφτίζεται "επιστήμη" και θα το επικαλούνται σε άλλες εργασίες ως πηγή.
Αυτή είναι η κατεύθυνση στις σύγχρονες επιστήμες. Και στις κοινωνικές, οκ, είναι και λογικό. Το θέμα είναι ότι βάζουν χέρι και σε θετικές επιστήμες...
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23356
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Μαρ 2023, 08:21

ik_90 έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:17
AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:07
Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το αίσχος βαφτίζεται "επιστήμη" και θα το επικαλούνται σε άλλες εργασίες ως πηγή.
Αυτή είναι η κατεύθυνση στις σύγχρονες επιστήμες. Και στις κοινωνικές, οκ, είναι και λογικό. Το θέμα είναι ότι βάζουν χέρι και σε θετικές επιστήμες...
Ο λόγος που η σύγχρονη επιστήμη έχει ενδώσει, έχει φιλοσοφικές ρίζες. Δες εδώ.

Ζούμε σε μια οικονομία.


Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24821
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 24 Μαρ 2023, 10:30

AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:21
ik_90 έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:17
AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:07
Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το αίσχος βαφτίζεται "επιστήμη" και θα το επικαλούνται σε άλλες εργασίες ως πηγή.
Αυτή είναι η κατεύθυνση στις σύγχρονες επιστήμες. Και στις κοινωνικές, οκ, είναι και λογικό. Το θέμα είναι ότι βάζουν χέρι και σε θετικές επιστήμες...
Ο λόγος που η σύγχρονη επιστήμη έχει ενδώσει, έχει φιλοσοφικές ρίζες. Δες εδώ.

Υποτίθεται ότι το έχουμε λύση αυτό το θέμα από την εποχή του Σωκράτη στην διαμάχη με τους σολίστες
Αλλά δεν ζούμε αυτό, την εποχή που η κολοβη αλεπού έχει ίντερνετ ζούμε. Αντί να μαζεύει τις άλλες αλεπούδες στο δάσος λέει κόψτε τα πουλιά σας όλοι στα σοσιαλ μίντια τώρα

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23356
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Μαρ 2023, 10:40

Δημοκράτης έγραψε:
24 Μαρ 2023, 10:30
AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:21
ik_90 έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:17


Αυτή είναι η κατεύθυνση στις σύγχρονες επιστήμες. Και στις κοινωνικές, οκ, είναι και λογικό. Το θέμα είναι ότι βάζουν χέρι και σε θετικές επιστήμες...
Ο λόγος που η σύγχρονη επιστήμη έχει ενδώσει, έχει φιλοσοφικές ρίζες. Δες εδώ.

Υποτίθεται ότι το έχουμε λύση αυτό το θέμα από την εποχή του Σωκράτη στην διαμάχη με τους σολίστες
Αλλά δεν ζούμε αυτό, την εποχή που η κολοβη αλεπού έχει ίντερνετ ζούμε. Αντί να μαζεύει τις άλλες αλεπούδες στο δάσος λέει κόψτε τα πουλιά σας όλοι στα σοσιαλ μίντια τώρα
Παραπάνω έβαλα ότι το λέει και η επιστήμη στα 7χρονα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21490
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 24 Μαρ 2023, 10:53

AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:07
ik_90 έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:01

Διαχρονικά, η πιο πρόστυχη χώρα στον κόσμο. Σε λίγο θα καθιερώσουν και ΛΟΑΤΚΙ τάγμα αυτές.
Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το αίσχος βαφτίζεται "επιστήμη" και θα το επικαλούνται σε άλλες εργασίες ως πηγή.
βαπτίζεται αυθεντία για την ακρίβεια και όποιος πάει να πει "τι παπαριές είναι αυτές που λες" θα του λένε "τα γράφουν οι ειδικοί, εσύ σκάσε δε ξέρεις"
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23356
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Μαρ 2023, 10:54

Έλενα Παπαρίζου: Τα παιδιά γεννιούνται άφυλα, είχα αμφιβολίες στα 13 μου για τη σεξουαλικότητά μου

Εικόνα

«Από μικρό παιδί είχα gay φίλο, ήμασταν 12-13 χρόνων. Ήξερε τι ήταν. Για εμένα είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν κάποιος νιώθει έτσι. Θα κάτσω εγώ να κρίνω γιατί ένας άνθρωπος νιώθει και είναι αυτό που είναι; Όχι βέβαια! Όλα τα παιδιά γεννιούνται άφυλα. Ένα straight ζευγάρι ξέρουμε τι κάνει όταν κλείνουν οι πόρτες; Η κολλητή φίλη της αδελφής μου ήταν αρραβωνιασμένη με κοπέλα. Είχα και εγώ αμφιβολίες στα 13 μου για τη σεξουαλικότητά μου», εξομολογήθηκε η τραγουδίστρια.
Έλενα Παπαρίζου: «Από μικρό παιδί είχα gay φίλο, για εμένα είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν κάποιος νιώθει έτσι»

Απόσπασμα από τη συνέντευξή της μεταδόθηκε στην εκπομπή «Πρωινό μας».




<p>Πηγή: <a target="_blank" href="https://www.iefimerida.gr">iefimerida.gr</a> - <a target="_blank" href="https://www.iefimerida.gr/zoi/elena-pap ... ita">Έλενα Παπαρίζου: Τα παιδιά γεννιούνται άφυλα, είχα αμφιβολίες στα 13 μου για τη σεξουαλικότητά μου - iefimerida.gr</a></p>

georgebi
Ζούμε σε μια οικονομία.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24821
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 24 Μαρ 2023, 11:01

AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 10:40
Δημοκράτης έγραψε:
24 Μαρ 2023, 10:30
AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:21


Ο λόγος που η σύγχρονη επιστήμη έχει ενδώσει, έχει φιλοσοφικές ρίζες. Δες εδώ.

Υποτίθεται ότι το έχουμε λύση αυτό το θέμα από την εποχή του Σωκράτη στην διαμάχη με τους σολίστες
Αλλά δεν ζούμε αυτό, την εποχή που η κολοβη αλεπού έχει ίντερνετ ζούμε. Αντί να μαζεύει τις άλλες αλεπούδες στο δάσος λέει κόψτε τα πουλιά σας όλοι στα σοσιαλ μίντια τώρα
Παραπάνω έβαλα ότι το λέει και η επιστήμη στα 7χρονα.
Το διάβασα, εντελώς τυχαία και η "επιστημη" σήμερα είναι αι η κολοβη αλεπου
Το τραβελι λέει έβγαλε paper για το ότι τα 7χρονα είναι σ έκθεση να αποφασίσουν να κόψουν το πουλί τους

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23356
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Μαρ 2023, 11:07

Δημοκράτης έγραψε:
24 Μαρ 2023, 11:01
AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 10:40
Δημοκράτης έγραψε:
24 Μαρ 2023, 10:30

Υποτίθεται ότι το έχουμε λύση αυτό το θέμα από την εποχή του Σωκράτη στην διαμάχη με τους σολίστες
Αλλά δεν ζούμε αυτό, την εποχή που η κολοβη αλεπού έχει ίντερνετ ζούμε. Αντί να μαζεύει τις άλλες αλεπούδες στο δάσος λέει κόψτε τα πουλιά σας όλοι στα σοσιαλ μίντια τώρα
Παραπάνω έβαλα ότι το λέει και η επιστήμη στα 7χρονα.
Το διάβασα, εντελώς τυχαία και η "επιστημη" σήμερα είναι αι η κολοβη αλεπου
Το τραβελι λέει έβγαλε paper για το ότι τα 7χρονα είναι σ έκθεση να αποφασίσουν να κόψουν το πουλί τους
Οχι και να κόψουν το πουλί τους! Απλώς να τα πλακώσουν στην ορμονοθεραπεία και στα χημικά σκευάσματα μετάβασης, πριν αλλάξουν γνώμη για το τι φύλο είναι. :102:
Ζούμε σε μια οικονομία.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8382
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 24 Μαρ 2023, 11:21

AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:21
ik_90 έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:17
AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 08:07
Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το αίσχος βαφτίζεται "επιστήμη" και θα το επικαλούνται σε άλλες εργασίες ως πηγή.
Αυτή είναι η κατεύθυνση στις σύγχρονες επιστήμες. Και στις κοινωνικές, οκ, είναι και λογικό. Το θέμα είναι ότι βάζουν χέρι και σε θετικές επιστήμες...
Ο λόγος που η σύγχρονη επιστήμη έχει ενδώσει, έχει φιλοσοφικές ρίζες. Δες εδώ.

Συμφωνω 100% με τον τυπο, τα ιδια λεω και γω.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21042
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 24 Μαρ 2023, 11:23

AlienWay έγραψε:
24 Μαρ 2023, 10:54


georgebi
Ναι ρε συ .... τα βλέπω αυτά

Απλά δεν κάνω κέφι να τα ποσταρω πια

Εδώ εχω παρατήσει το εμβληματικό μου νήμα ''όχι δεν είσαι μισογύνης''
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μαρ 2023, 12:16

Jimmy81 έγραψε:
24 Μαρ 2023, 06:38
hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2023, 07:05
Στο παρελθόν οφειλόταν στην "δηλητηριώδη" πραγματικότητα ότι ο άντρας δούλευε και η γυναίκα όχι, πράγμα που σήμαινε ότι ο άντρας δεν μπορούσε να μεγαλώσει τα παιδιά, να τα προσέχει, να τα φροντίζει, κτλ. γιατί έλειπε όλη μέρα.

Σήμερα οφείλονται στην αληθινά και χωρίς εισαγωγικά δηλητηριώδη αντίληψη των φεμινιστριών ότι οι άντρες είναι συναισθηματικά ακατάλληλοι να φροντίζουν παιδιά, ότι η μητέρα είναι αναντικατάστατη ενώ ο πατέρας όχι και ότι η γυναίκα μόνο μπορεί να παρέχει στα παιδιά φροντίδα και αγάπη, ενώ ο άντρας είναι καλός μόνο για... κάτσε... α, ναι, για τίποτα.

Βέβαια αν έχεις χτίσει στο μυαλό σου κουλές θεωρίες περί τοξικότητας, που σου θολώνουν την κρίση, δυσκολεύεσαι να δεις την πραγματικότητα και τα βλέπεις όλα υπό το πρίσμα των θεωριών σου.
Και ποιου πλέγματος ιδεών ήταν απόρροια αυτή η δηλητηριώδης πραγματικότητα που περιγράφεις; :8)
Κανενός πλέγματος ιδεών. Ήταν απόρροια μιας βιολογικής πραγματικότητας. Ο άντρας έβγαινε για κυνήγι και η γυναίκα έμενε πίσω για να προσέχει τα παιδιά και να ασχολείται με πιο λεπτές δουλειές. Με το πέρασμα στις αγροτικές κοινωνίες, αυτό μετατράπηκε σε "ο άντρας πάει στα χωράφια" και η γυναίκα μένει στο σπίτι. Αργότερα που έγιναν πιο πολύπλοκες οι σχέσεις είχαμε την έλευση του εμπορίου και άλλων εργασιών, όμως πάντα ο άντρας ήταν οι εξωτερικές εργασίες και η γυναίκα οι εσωτερικές.

Το ότι σήμερα οι ρόλοι έχουν αναμειχθεί είναι απόρροια κοινωνικής εξέλιξης, το βλέπεις δηλαδή αντίστροφα από ό,τι είναι. Εσύ κάνεις τον συνειρμό ότι η γυναίκα ήταν σπίτι ήταν κοινωνική επέμβαση ενώ στην πραγματικότητα το ότι η γυναίκα σήμερα δεν είναι σπίτι είναι κοινωνική επέμβαση στην βιολογική συνθήκη.
Jimmy81 έγραψε:
24 Μαρ 2023, 06:38
Όσο για τις φεμινίστριες θα πρέπει να κάνουμε διάκριση ανάμεσα σε αυτές που υποστηρίζουν τοξικές απόψεις για τον άνδρα και τον σύζυγο και σε αυτές που προσκαλούν τον άνδρα να ασχολείται με την ανατροφή των παιδιών του προσβλέποντας σε ένα δικαιότερο μέλλον και για τα δύο φύλα. Π.χ. ένας φεμινιστικός οργανισμός της Αυστραλίας παροτρύνει τους άνδρες να συμμετέχουν στην φροντίδα των παιδιών τους και μάλιστα παραθέτει μια επιστημονική έρευνα που παρουσιάζει τα οφέλη που αποκομίζουν τα παιδιά από την πατρική φροντίδα(4ο point).
https://www.ywca.org.au/news/5-reasons- ... archy-too/
https://www.un.org/esa/socdev/family/do ... obbins.pdf
Τέτοιο κόσμο θέλουμε να χτίσουμε.
Δυστυχώς οι δεύτερες περιπτώσεις είναι ελάχιστες και εκτός σφαίρας επιρροής. Όλα τα δυτικά mass media εκπροσωπούν την πρώτη εκδοχή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών