Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69737
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Μαρ 2023, 16:14

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Μαρ 2023, 15:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Μαρ 2023, 15:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Μαρ 2023, 14:52

Εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει ένας αντικειμενικός ορισμός του "τι είναι", που απλά αρνούνται να τον χρησιμοποιούσουν λόγω πολιτικής ορθότητας. Εγώ σου εξηγώ ότι δεν πρόκειται για άρνηση, δεν υπάρχει καν αυτό που φαντάζεσαι στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Αυτή την πραγματικότητα σου ζητώ να καταλάβεις και όχι κάποια "οπτική".
Οκ, τότε εξήγησε με ποια ακριβώς "οπτική" μπορεί να προσδιορισθούν τα ποσοστά του αντρικού και γυναικείου πληθυσμού των Σουηδών πολιτών.
Τα όσα είπα αφορούν τη συγκεκριμένη περίπτωση για την οποία μιλούσα. Είναι ιδιάζουσα περίπτωση, οπότε μόνο μπέρδεμα θα προκαλέσει να επεκταθώ σε άλλες.
Μπορείς λοιπόν να δεις ως συγκεκριμένη περίπτωση και αυτό που ρωτάω. Γιατί το θέμα είναι να υπάρχει μια στοιχειώδης λογική συμβατότητα μεταξύ του "προσδιορίζεσθαι" και του "είναι".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Μαρ 2023, 16:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Μαρ 2023, 16:05
Απέφυγες τα πιο δύσκολα ερωτήματα επειδή τυχαίνει να τσεκάρει όλα τα κουτάκια. Τι θα γινόταν αν τσέκαρε μόνο κάποια απ' αυτά;
Τι θα γινόταν αν δεν είχε πατήσει ποτέ το πόδι της στην Ασία και ήταν απλώς Αμερικανή με Απωασιατική καταγωγή; Το πιο πιθανό πάλι το ίδιο θα έλεγε ο τίτλος γιατί υπάρχει φυλετικό υποσκέλος στο κοινωνικό σκέλος που ανέφερα.
Θα ήταν αισχρό, γιατί θα αφαιρούσε την πρωτιά από μια αληθινή μειονότητα, όπως αισχρό είναι ας πούμε που ένας άντρας έκλεψε τον τίτλο της πρώτης 4άστερης ναυάρχιας των ΗΠΑ (Ρέιτσελ Λαβίν). Είναι αισχρό και κοροϊδία.

Βέβαια, στην περίπτωση που οι γονείς της ήταν αμφότεροι Ασιάτες και αυτή γεννήθηκε στις ΗΠΑ, υπάρχει τρόπος να παρακάμψεις αυτήν την αηδία, λέγοντας "η πρώτη γυναίκα ασιατικής καταγωγής", γιατί άλλο καταγωγή άλλο εθνικότητα. Δεν θα ανήκε σε καμμιά ασιατική εθνικότητα, θα ήταν όμως πάλι ασιατικής καταγωγής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 14 Μαρ 2023, 16:51


Με τόσους ρατσίσταρους εδώ μέσα, όλο και κάποιος θα βρεθεί να πει ότι κύριος δεν είναι λευκός.
(κλαίω εν τω μεταξύ, σε κάποια χρόνια θα είναι αλήθεια αυτά)
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23091
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 14 Μαρ 2023, 17:36

ik_90 έγραψε:
14 Μαρ 2023, 16:51

Με τόσους ρατσίσταρους εδώ μέσα, όλο και κάποιος θα βρεθεί να πει ότι κύριος δεν είναι λευκός.
(κλαίω εν τω μεταξύ, σε κάποια χρόνια θα είναι αλήθεια αυτά)
Και πάλι η φίλη μου, έρχεται να μας δώσει τα φώτα της :D

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 14 Μαρ 2023, 17:47

AlienWay έγραψε:
14 Μαρ 2023, 17:36
Το θεωρώ ήττα της ανθρωπότητας όταν αναγκάζεσαι να επιχειρηματολογήσεις για να πεις αυτονόητα πράγματα, του τύπου άνθρωποι που δηλώνουν transracial πάσχουν είτε από κάποια διαταραχή είτε επιζητούν την προσοχή είτε απλώς τρολάρουν.
Νομίζω τα λέει όλα μια παράφραση του ρητού: η ελευθερία σου (πρέπει να) σταματάει όταν πλησιάζει στα όρια της μαλακίας και γίνεται επικίνδυνη για το κοινωνικό σύνολο. Κι εμείς δεν έχουμε πλησιάσει απλά στα όρια της μαλακίας. Μας έχει πνίξει η μαλακία.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23091
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 14 Μαρ 2023, 17:54

ik_90 έγραψε:
14 Μαρ 2023, 17:47
AlienWay έγραψε:
14 Μαρ 2023, 17:36
Το θεωρώ ήττα της ανθρωπότητας όταν αναγκάζεσαι να επιχειρηματολογήσεις για να πεις αυτονόητα πράγματα, του τύπου άνθρωποι που δηλώνουν transracial πάσχουν είτε από κάποια διαταραχή είτε επιζητούν την προσοχή είτε απλώς τρολάρουν.
Νομίζω τα λέει όλα μια παράφραση του ρητού: η ελευθερία σου (πρέπει να) σταματάει όταν πλησιάζει στα όρια της μαλακίας και γίνεται επικίνδυνη για το κοινωνικό σύνολο. Κι εμείς δεν έχουμε πλησιάσει απλά στα όρια της μαλακίας. Μας έχει πνίξει η μαλακία.
Θεωρώ ότι η ελευθερία δεν πρέπει να περιορίζεται ΟΥΤΕ όταν πλησιάζει τα όρια της μαλακίας ή τα ξεπερνάει.

Οταν γίνεται επικίνδυνη, τότε ναι, να απαγορεύεται.

Ομως δεν θα πρέπει να δογματίζεται και να διαχέεται ως κανόνας στο υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο όταν ξεπερνάει τα όρια της μαλακίας. Εκεί δεν την πληρώνει μόνο ο παθών, αλλά και όλοι οι υπόλοιποι που ακολουθούνε το δόγμα του.

Επομένως ναι στη μαλακία, αρκεί να μη γίνεται δόγμα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 14 Μαρ 2023, 18:06

AlienWay έγραψε:
14 Μαρ 2023, 17:54
Θεωρώ ότι η ελευθερία δεν πρέπει να περιορίζεται ΟΥΤΕ όταν πλησιάζει τα όρια της μαλακίας ή τα ξεπερνάει.

Οταν γίνεται επικίνδυνη, τότε ναι, να απαγορεύεται.

Ομως δεν θα πρέπει να δογματίζεται και να διαχέεται ως κανόνας στο υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο όταν ξεπερνάει τα όρια της μαλακίας. Εκεί δεν την πληρώνει μόνο ο παθών, αλλά και όλοι οι υπόλοιποι που ακολουθούνε το δόγμα του.

Επομένως ναι στη μαλακία, αρκεί να μη γίνεται δόγμα.
Ναι, ο καθένας έχει δικαίωμα στην τρέλα του, αρκεί να αφορά σε αυτόν και μόνον αυτόν.
Αν έρθω και σου πω ότι είμαι Σουηδός και εσύ θα πρέπει να με αποκαλείς Σουηδό, ενώ έχω γεννηθεί από Έλληνες γονείς στα Φάρσαλα και δεν έχω πάει ούτε διακοπές στη Σουηδία τότε η μαλακία μου δεν ενοχλεί κάποιον, ίσα ίσα προκαλεί γέλιο.
Αν, όμως, επειδή έχουμε δει πολλά και επειδή έχει ανοίξει ο ασκός του Αιόλου, σε πάω νομικά γιατί μου έκανες misracing -δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιος όρος, το είπα βάσει του misgendering- τότε η ελευθερία μου έχει γίνει άκρως επικίνδυνη για το κοινωνικό σύνολο.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23091
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 14 Μαρ 2023, 18:13

Αρνηση διαλεκτικής:

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4784
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 14 Μαρ 2023, 19:00

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Μαρ 2023, 12:59
SpoilerShow
ik_90 έγραψε:
14 Μαρ 2023, 10:05
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
14 Μαρ 2023, 08:36
«Identifies as asian»; Έγινε και η καταγωγή επιλογή τώρα; Τι άλλη μαλακία θα δούμε!
Δεν είναι και τόσο περίεργο, αρκεί να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει. Π.χ. αν το έχει πάρει μία Τουρκάλα, καμία Σύρια, καμία Ινδή, όλοι αυτοί μπορεί να μην θεωρούν τον εαυτό τους "Asian". Βλέπεις στις ΗΠΑ asian = east asian με σχιστά μάτια. Surprise, πάλι υπάρχει κοινωνικό σκέλος στον ορισμό. Απίστευτο ε;
ή πολύ απλά σε αντιδιαστολή με το "Asian-American". :D
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 14 Μαρ 2023, 19:24

Όπως και να' χει, όλοι αυτοί οι παλαβοί που δηλώνουν ότι αισθάνονται ότι έχουν διαφορετική καταγωγή από την πραγματική τους, ότι δεν έχουν φύλο και είναι ουδέτερ@, ότι θέλουν να τους προσφωνούν με they/them ή ότι είναι... τρανς λύκοι , θα έπρεπε να τους επιβάλλεται κοινωφελή εργασία. Να δεις πως κόβεται μαχαίρι μετά η μαλακία.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος


Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 15 Μαρ 2023, 13:27

https://www.youtube.com/shorts/cdPu1DgGzBE
Για κάτι τέτοιους είναι η κοινωφελής εργασία που προανέφερα. Να σου πω εγώ μετά αν συνεχίσει να τα λέει.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23091
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 15 Μαρ 2023, 14:12

neon imposter έγραψε:
15 Μαρ 2023, 12:01
Βλέποντάς το, ακόμη κι εγώ που αντιμετωπίζω κριτικά τη πολιτική ορθότητα, σκέφτηκα "γιατί όχι;"

Επειτα όμως το σκέφτηκα λίγο περισσότερο και κατέληξα ότι αν ακόμη και αυτό το διαφημιστικό τίθεται υπό συζήτηση, τότε τα πράγματα είναι σοβαρά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4784
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 15 Μαρ 2023, 18:34

neon imposter έγραψε:
15 Μαρ 2023, 12:01
Εικόνα
yes? 😁

Εικόνα

can you imagine a company with the balls to run a speedo ad without the speedos?! 🤣🤣🤣
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Παρατηρητήριο πολιτικής ορθότητας, SJW και Woke culture

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Μαρ 2023, 23:05

😥😥😥
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών