8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 08 Απρ 2020, 16:55

Alfonso έγραψε:
08 Απρ 2020, 13:06
πείτε στα μουνόπανα ότι τον Απρίλιο μια ημερομηνία γιορτάζουμε και τιμούμε
Ο Γιωργης για τα αποβρασματα της εποχης του ειχε πολυ καλες συνταγες και μπραβο του. :smt038

Άβαταρ μέλους
Σταθαρας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 20:20

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταθαρας » 08 Απρ 2020, 16:57

Ρατσιστης με τους Ρομά δεν είμαι σε καμία περίπτωση. Άπειρες ώρες μου έχουν κρατήσει τα τραγούδια τους συντροφιά στο ταξί. Φωνή σαν των τσιγγάνων ΔΕΝ υπάρχει. Τώρα αν θα έπαιρνα για κούρσα στο ταξί κάποιον. Αυτό είναι άλλο θέμα.

Κάποια πράματα πρέπει να τα τακτοπειησουν μόνοι τους. Ούτε τα σχολεία τους κλείνει το Ελληνικό κρατος, ούτε τα πανεπιστήμια. Και πιο παραπάνω προνόμια έχουν από τον Έλληνα σε πολλές περιπτώσεις. Οπότε η μπάλα είναι στο δικό τους γήπεδο.
Για ότι έχω αλλά και ΔΕΝ έχω, ευχαριστώ τον δημιουργό μου, Θεό και Κύριο, Ιησού Χριστό.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 08 Απρ 2020, 16:58

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Απρ 2020, 13:18
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
08 Απρ 2020, 13:11
Αθίγγανοφοβια :smt005::smt005::smt005:
Γιατί εσύ δεν είσαι ρατσιστής με τους Ρομά;

Τους αντιμετωπίζεις ισότιμα;
Μια φιλικη ερωτηξις:εστω οτι τα φτιαχνεις με τσιγγανα.Για ποσο καιρο θα εισαι ζωντανος νομιζεις;
Ο πατερας και τα αδερφια της θα σε κανουν σουτζουκ λουκουμ.
Εγω φιλικα στο λεω γιατι σε βρισκω αφελη κατα την ταπεινη μου γνωμη. :102:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 08 Απρ 2020, 16:58

Για τους γυφτους μιλατε;


ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Απρ 2020, 17:00

Σταθαρας έγραψε:
08 Απρ 2020, 16:57
Ρατσιστης με τους Ρομά δεν είμαι σε καμία περίπτωση. Άπειρες ώρες μου έχουν κρατήσει τα τραγούδια τους συντροφιά στο ταξί. Φωνή σαν των τσιγγάνων ΔΕΝ υπάρχει. Τώρα αν θα έπαιρνα για κούρσα στο ταξί κάποιον. Αυτό είναι άλλο θέμα.

Κάποια πράματα πρέπει να τα τακτοπειησουν μόνοι τους. Ούτε τα σχολεία τους κλείνει το Ελληνικό κρατος, ούτε τα πανεπιστήμια. Και πιο παραπάνω προνόμια έχουν από τον Έλληνα σε πολλές περιπτώσεις. Οπότε η μπάλα είναι στο δικό τους γήπεδο.
Αφού έχουν παραπάνω προνόμια από τον Έλληνα , ΔΕΝ τους συμφέρει να τακτοποιήσουν αυτά τα πραγματακια

Άβαταρ μέλους
Σταθαρας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 20:20

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταθαρας » 08 Απρ 2020, 17:07

plouf έγραψε:
08 Απρ 2020, 16:58
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Απρ 2020, 13:18
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
08 Απρ 2020, 13:11
Αθίγγανοφοβια :smt005::smt005::smt005:
Γιατί εσύ δεν είσαι ρατσιστής με τους Ρομά;

Τους αντιμετωπίζεις ισότιμα;
Μια φιλικη ερωτηξις:εστω οτι τα φτιαχνεις με τσιγγανα.Για ποσο καιρο θα εισαι ζωντανος νομιζεις;
Ο πατερας και τα αδερφια της θα σε κανουν σουτζουκ λουκουμ.
Εγω φιλικα στο λεω γιατι σε βρισκω αφελη κατα την ταπεινη μου γνωμη. :102:
Εχω φίλο παντρεμένο με τσιγγάνα. Βέβαια είναι τσιγγάνοι που ζουν σε διαμέρισμα και όχι σε καταυλισμό, και ο πατέρας της έχει και δουλειά κανονικά. Δεν παίζει πάντα θέμα.

Το οτι υπάρχουν τσιγγάνοι σε τσαντηρια και γκέτο δεν σημαίνει ότι όλοι ζουν έτσι.
Για ότι έχω αλλά και ΔΕΝ έχω, ευχαριστώ τον δημιουργό μου, Θεό και Κύριο, Ιησού Χριστό.

Άβαταρ μέλους
Σταθαρας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 20:20

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταθαρας » 08 Απρ 2020, 17:08

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:00
Σταθαρας έγραψε:
08 Απρ 2020, 16:57
Ρατσιστης με τους Ρομά δεν είμαι σε καμία περίπτωση. Άπειρες ώρες μου έχουν κρατήσει τα τραγούδια τους συντροφιά στο ταξί. Φωνή σαν των τσιγγάνων ΔΕΝ υπάρχει. Τώρα αν θα έπαιρνα για κούρσα στο ταξί κάποιον. Αυτό είναι άλλο θέμα.

Κάποια πράματα πρέπει να τα τακτοπειησουν μόνοι τους. Ούτε τα σχολεία τους κλείνει το Ελληνικό κρατος, ούτε τα πανεπιστήμια. Και πιο παραπάνω προνόμια έχουν από τον Έλληνα σε πολλές περιπτώσεις. Οπότε η μπάλα είναι στο δικό τους γήπεδο.
Αφού έχουν παραπάνω προνόμια από τον Έλληνα , ΔΕΝ τους συμφέρει να τακτοποιήσουν αυτά τα πραγματακια
Τότε θα ήφιστανται τον ρατσισμό και θα ζουν στο περιθώριο.
Για ότι έχω αλλά και ΔΕΝ έχω, ευχαριστώ τον δημιουργό μου, Θεό και Κύριο, Ιησού Χριστό.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 08 Απρ 2020, 17:15

Μαύρο Πρόβατο έγραψε:
08 Απρ 2020, 16:14
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Απρ 2020, 14:05
Αλληλεγγύη. Εκ του εγγύτητα. Να έρθουμε κοντά στους τσιγγάνους, να τους πλησιάσουμε, να τους χαιδέψουμε. Να τους δώσουμε ένα φιλί.
Σιχαινομαστε, θα κολλησουμε τιποτα.
Να μη σιχαίνεσαι, είναι άνθρωποι.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 08 Απρ 2020, 17:17

plouf έγραψε:
08 Απρ 2020, 16:58
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Απρ 2020, 13:18
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
08 Απρ 2020, 13:11
Αθίγγανοφοβια :smt005::smt005::smt005:
Γιατί εσύ δεν είσαι ρατσιστής με τους Ρομά;

Τους αντιμετωπίζεις ισότιμα;
Μια φιλικη ερωτηξις:εστω οτι τα φτιαχνεις με τσιγγανα.Για ποσο καιρο θα εισαι ζωντανος νομιζεις;
Ο πατερας και τα αδερφια της θα σε κανουν σουτζουκ λουκουμ.
Εγω φιλικα στο λεω γιατι σε βρισκω αφελη κατα την ταπεινη μου γνωμη. :102:
Το όνειρό μου ήταν να τα φτιάξω με τσιγγάνα από παιδί.

Θα την έκλεβα και θα ζούσαμε αλλού. Ευτυχισμένοι.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 08 Απρ 2020, 17:22

Σταθαρας έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:07
plouf έγραψε:
08 Απρ 2020, 16:58
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Απρ 2020, 13:18


Γιατί εσύ δεν είσαι ρατσιστής με τους Ρομά;

Τους αντιμετωπίζεις ισότιμα;
Μια φιλικη ερωτηξις:εστω οτι τα φτιαχνεις με τσιγγανα.Για ποσο καιρο θα εισαι ζωντανος νομιζεις;
Ο πατερας και τα αδερφια της θα σε κανουν σουτζουκ λουκουμ.
Εγω φιλικα στο λεω γιατι σε βρισκω αφελη κατα την ταπεινη μου γνωμη. :102:
Εχω φίλο παντρεμένο με τσιγγάνα. Βέβαια είναι τσιγγάνοι που ζουν σε διαμέρισμα και όχι σε καταυλισμό, και ο πατέρας της έχει και δουλειά κανονικά. Δεν παίζει πάντα θέμα.

Το οτι υπάρχουν τσιγγάνοι σε τσαντηρια και γκέτο δεν σημαίνει ότι όλοι ζουν έτσι.
Ναι ειναι αληθεια πως το 0,01% των αθιγγανων δεν εχει τετοιες αντιληψεις.
Στους κανονες παντα υπαρχουν εξαιρεσεις. :giggle:

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 08 Απρ 2020, 17:24

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:17
plouf έγραψε:
08 Απρ 2020, 16:58
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Απρ 2020, 13:18


Γιατί εσύ δεν είσαι ρατσιστής με τους Ρομά;

Τους αντιμετωπίζεις ισότιμα;
Μια φιλικη ερωτηξις:εστω οτι τα φτιαχνεις με τσιγγανα.Για ποσο καιρο θα εισαι ζωντανος νομιζεις;
Ο πατερας και τα αδερφια της θα σε κανουν σουτζουκ λουκουμ.
Εγω φιλικα στο λεω γιατι σε βρισκω αφελη κατα την ταπεινη μου γνωμη. :102:
Το όνειρό μου ήταν να τα φτιάξω με τσιγγάνα από παιδί.

Θα την έκλεβα και θα ζούσαμε αλλού. Ευτυχισμένοι.
Μεχρι που θα σε εβρισκαν και θα σε εκαναν σουτζουκ λουκουμ.
Η αληθεια ειναι πως τα ωραια πραγματα δεν διαρκουν πολυ. :102:

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 08 Απρ 2020, 17:25

plouf έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:24
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:17
plouf έγραψε:
08 Απρ 2020, 16:58


Μια φιλικη ερωτηξις:εστω οτι τα φτιαχνεις με τσιγγανα.Για ποσο καιρο θα εισαι ζωντανος νομιζεις;
Ο πατερας και τα αδερφια της θα σε κανουν σουτζουκ λουκουμ.
Εγω φιλικα στο λεω γιατι σε βρισκω αφελη κατα την ταπεινη μου γνωμη. :102:
Το όνειρό μου ήταν να τα φτιάξω με τσιγγάνα από παιδί.

Θα την έκλεβα και θα ζούσαμε αλλού. Ευτυχισμένοι.
Μεχρι που θα σε εβρισκαν και θα σε εκαναν σουτζουκ λουκουμ.
Η αληθεια ειναι πως τα ωραια πραγματα δεν διαρκουν πολυ. :102:
Πάντα ήθελα να σπιτώσω μια τσιγγάνα.

Να την φέρω στους γονείς μου.


Μπορέί και να το κάνω.

ΥΓ. Τους συμφέρει τους αδελφούς μου τσιγγάνους αυτό. Ξέρω τέτοια ζευγάρια.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20959
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 08 Απρ 2020, 19:33

Αλ. Αυλωνίτης: Οι Ρομά μάχονται καθημερινά για θεμελιώδη δικαιώματα

«Οι Ρομά, ως η μεγαλύτερη μειονότητα της Ευρώπης αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της ευρωπαϊκής ιστορίας. Είναι θλιβερό, που ένα τέτοιο κομμάτι του ευρωπαϊκού πολιτισμού υφίσταται εκτεταμένες διακρίσεις και περιθωριοποίηση» τονίζει μεταξύ άλλων σε δήλωσή του για τη σημερινή ημέρα ο βουλευτής Κέρκυρας του ΣΥΡΙΖΑ
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ρομά, ο Βουλευτής Κέρκυρας του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξανδρος Αυλωνίτης έκανε την εξής δήλωση :

«Οι Ρομά, ως η μεγαλύτερη μειονότητα της Ευρώπης αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της ευρωπαϊκής ιστορίας. Είναι θλιβερό, που ένα τέτοιο κομμάτι του ευρωπαϊκού πολιτισμού υφίσταται εκτεταμένες διακρίσεις και περιθωριοποίηση.

Η πρόσβαση στα θεμελιώδη δικαιώματα της εκπαίδευσης, της εργασίας, της αξιοπρεπούς στέγασης ή των βασικών υπηρεσιών υγείας είναι μία καθημερινή μάχη για αυτούς. :smt038

Η άσχημη αυτή πραγματικότητα δεν αναιρεί και το μερίδιο ευθύνης που φέρουν κι οι ίδιοι :o:smt018 , αφού η εγκληματικότητα στους κόλπους των τοπικών κοινωνιών τους είναι αξιοσημείωτη και πολλές φορές αυξανόμενη.

Πρέπει να επιδειχθεί και από την πλευρά τους μεγαλύτερη προσπάθεια δημιουργίας σχέσης εμπιστοσύνης με το κοινωνικό σύνολο, στο οποίο, ούτως ή άλλως, πρέπει ισότιμα να συμμετέχουν, έτσι ώστε να αναβαθμίζεται η κοινωνική τους συμμετοχή σε ένα περιβάλλον ειρήνης, ομαλότητας και αλληλοσεβασμού για την ευημερία όλων.

Η ακραία ρητορική, ακόμη και από πολιτικούς, στοχοποιεί συχνά, τους Ρομά και τις κοινότητές τους με τις ρατσιστικές επιθέσεις να πολλαπλασιάζονται.

Η συνεργασία για ίση μεταχείριση, ίδια δικαιώματα και ίδιες ευκαιρίες :smt038 με όλους τους άλλους και η αλληλεγγύη, τούτη την κρίσιμη περίοδο της υγειονομικής πανδημίας είναι τα πανανθρώπινα εκείνα μέσα που έχουν ανάγκη οι κοινότητες των Ρομά για να τερματιστεί η περιθωριοποίηση αιώνων.

Για την Κέρκυρα είναι ζωτικής σημασίας να διασφαλιστεί η διαδρομή του κονδυλίου :g030: για τις υγειονομικές ανάγκες πρόληψης και προστασίας της τοπικής κοινότητας των Ρομά από τον κορωνοϊό.

Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα, να διανύσουμε και να ξοδέψουμε κάθε δυνατότητά μας, ως Πολιτεία και κοινωνία για να μπορούν οι Ρομά και οι κοινότητές τους να αξιοποιήσουν τις δικές τους, δυνατότητες.» :smt038
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20959
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 08 Απρ 2020, 19:43

https://left.gr/news/syriza-merimna-gia ... riotes-mas ΣΥΡΙΖΑ: Μέριμνα για τους Ρομά συμπατριώτες μας

«Το σύνθημα των ημερών «Μένουμε σπίτι», για τους Ρομά μοιάζει με κοροϊδία, αφού χιλιάδες οικογένειες σε ολόκληρη τη χώρα διαμένουν σε καταυλισμούς και παράγκες» σημειώνει ο ΣΥΡΙΖΑ σε ανακοίνωση του.Οι συνθήκες διαβίωσης των Ρομά συμπολιτών μας είναι δραματικές καθώς πολλοί άνθρωποι συμβιώνουν σε πολύ μικρούς και ακατάλληλους χώρους, χωρίς νερό, ηλεκτρικό και χώρους υγιεινής, τονίζει ακόμα ο ΣΥΡΙΖΑ και καλεί την κυβέρνηση να σκύψει πάνω από τα προβλήματα τους. Ολόκληρη η ανακοίνωση έχει ως εξής:

«Έκκληση προς όλες τις χώρες όπου κατοικούν Ρομά, να τους παραχωρήσουν όλα τα δικαιώματα που απολαμβάνει ο υπόλοιπος κόσμος». Έτσι ξεκινά το ψήφισμα που υιοθέτησε ο ΟΗΕ τον Αύγουστο του 1977.

Παρόλα αυτά, βλέπουμε πως αυτή τη στιγμή, σε συνθήκες πανδημίας, οι Ρομά για μια ακόμη φορά αντιμετωπίζονται ως πολίτες β΄ κατηγορίας ενώ αντιμετωπίζουν πολλαπλάσια προβλήματα σε σχέση με τον υπόλοιπο πληθυσμό.

Το σύνθημα των ημερών «Μένουμε σπίτι», για τους Ρομά μοιάζει με κοροϊδία, αφού χιλιάδες οικογένειες σε ολόκληρη τη χώρα διαμένουν σε καταυλισμούς και παράγκες. Οι συνθήκες διαβίωσης είναι δραματικές καθώς πολλοί άνθρωποι συμβιώνουν σε πολύ μικρούς και ακατάλληλους χώρους, χωρίς νερό, ηλεκτρικό και χώρους υγιεινής.

Τεράστιο είναι και το οικονομικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν αφού οι περισσότεροι από αυτούς εργάζονται ως μικροπωλητές διαφόρων ειδών στις λαϊκές αγορές μετά το κλείσιμο των οποίων έχουν μείνει ουσιαστικά χωρίς δουλειά, άρα χωρίς εισόδημα. Αυτό σημαίνει πως θα υπάρξουν άμεσες οικονομικές επιπτώσεις στη διαβίωση πολλών οικογενειών Ρομά.

Σήμερα, 8 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα των Ρομά, δεν μπορεί να είναι μια γιορτινή μέρα για τους ανθρώπους οι οποίοι ζουν σε καταυλισμούς και σε καταλύματα στις παρυφές των μεγάλων πόλεων. Κι αυτό επειδή οι συμπατριώτες μας Ρομά, πλήττονται πλέον, όχι μόνον από τη φτώχεια, τον κοινωνικό αποκλεισμό και τις ρατσιστικές διακρίσεις αλλά και από την υγειονομική κρίση του κορονοϊού.

Ο ΣΥΡΙΖΑ Θεσσαλονίκης ζητά από την Κυβέρνηση και τους φορείς της τοπικής αυτοδιοίκησης να σκύψουν με ιδιαίτερη φροντίδα στα προβλήματα αυτής της ιδιαίτερα ευπαθούς κοινωνικής ομάδας.

Καλούμε την κυβέρνηση να φροντίσει ώστε όλες οι οικογένειες Ρομά, οι οποίες στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι πολυμελείς, να λάβουν την οικονομική ενίσχυση που προβλέπεται.

Επίσης να ληφθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα ώστε να καλυφθούν όσο το δυνατόν οι ιδιαίτερες ανάγκες οι οποίες υπάρχουν σε συνθήκες πανδημίας.

Σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, η αλληλεγγύη, τα ανθρώπινα δικαιώματα και η Δημοκρατία δεν πρέπει να μπουν σε καραντίνα. :smt038
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: 8 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα Ρομά : Η αθιγγανοφοβία βρίσκεται σε άνοδο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 08 Απρ 2020, 19:44

Θα το διαβάσω σπίτι.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών