Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 06 Ιουν 2018, 18:30

Αγόρασα ένα ηλεκτρονικό, 40 ευρώ μαζί με δύο φιαλίδια υγρού.
Καλό φαίνεται.
Ρώτησα και δύο καρδιολόγους οι οποίοι μου είπαν ότι εγκρίνουν - αν και θα προτιμούσαν καθόλου να μην καπνίζει κανείς.
Με το ηλεκτρονικό φαίνεται λοιπόν ότι δεν κινδυνεύουμε από αυτά που λένε οι αντικαπνιστές ότι κινδυνεύουμε, ή κινδυνεύουμε λιγώτερο.
Το τσιπρο-κράτος έσπευσε όμως να ανεβάσει τις τιμές των υγρών, από 1/1/2018 !
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 06 Ιουν 2018, 18:41

Ηλεκτρονικό τσιγάρο των 30 ευρώ είναι για την εμπειρία, δεν θα σε καλύψει,γραψε αν θες πιο μοντελο πήρες.
Για τα υγρά μην είσαι προβατιάρης, όλοι οι ατμιστές προχωρούν στην ιδιοκατασκευη με κόστος ξεφτυλε. Θα πάρεις πάρεις μηδενική PG, μηδενική VG, το άρωμα-γευση που γουστάρεις, μπούστερ νικοτίνης, θα τα κάνεις αχταρμά και θα ρουφάς όσο γουστάρει η ψυχή σου. Αν έχεις απορίες ρώτα.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 06 Ιουν 2018, 18:47

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
06 Ιουν 2018, 18:41
Ηλεκτρονικό τσιγάρο των 30 ευρώ είναι για την εμπειρία, δεν θα σε καλύψει,γραψε αν θες πιο μοντελο πήρες.
Για τα υγρά μην είσαι προβατιάρης, όλοι οι ατμιστές προχωρούν στην ιδιοκατασκευη με κόστος ξεφτυλε. Θα πάρεις πάρεις μηδενική PG, μηδενική VG, το άρωμα-γευση που γουστάρεις, μπούστερ νικοτίνης, θα τα κάνεις αχταρμά και θα ρουφάς όσο γουστάρει η ψυχή σου. Αν έχεις απορίες ρώτα.
Aspire Pockex από Καραγεώργη Σερβίας - έναντι υπουργείου Οικονομικών.
Τι να κάνω για να μειώσω το κόστος των φιαλιδίων ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 06 Ιουν 2018, 19:04

wooded glade έγραψε:
06 Ιουν 2018, 18:47
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
06 Ιουν 2018, 18:41
Ηλεκτρονικό τσιγάρο των 30 ευρώ είναι για την εμπειρία, δεν θα σε καλύψει,γραψε αν θες πιο μοντελο πήρες.
Για τα υγρά μην είσαι προβατιάρης, όλοι οι ατμιστές προχωρούν στην ιδιοκατασκευη με κόστος ξεφτυλε. Θα πάρεις πάρεις μηδενική PG, μηδενική VG, το άρωμα-γευση που γουστάρεις, μπούστερ νικοτίνης, θα τα κάνεις αχταρμά και θα ρουφάς όσο γουστάρει η ψυχή σου. Αν έχεις απορίες ρώτα.
Aspire Pockex από Καραγεώργη Σερβίας - έναντι υπουργείου Οικονομικών.
Τι να κάνω για να μειώσω το κόστος των φιαλιδίων ;
Στηρίζεις Τσίπροπαρακρατος βλεπω
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 06 Ιουν 2018, 19:17

wooded glade έγραψε:
06 Ιουν 2018, 18:47
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
06 Ιουν 2018, 18:41
Ηλεκτρονικό τσιγάρο των 30 ευρώ είναι για την εμπειρία, δεν θα σε καλύψει,γραψε αν θες πιο μοντελο πήρες.
Για τα υγρά μην είσαι προβατιάρης, όλοι οι ατμιστές προχωρούν στην ιδιοκατασκευη με κόστος ξεφτυλε. Θα πάρεις πάρεις μηδενική PG, μηδενική VG, το άρωμα-γευση που γουστάρεις, μπούστερ νικοτίνης, θα τα κάνεις αχταρμά και θα ρουφάς όσο γουστάρει η ψυχή σου. Αν έχεις απορίες ρώτα.
Aspire Pockex από Καραγεώργη Σερβίας - έναντι υπουργείου Οικονομικών.
Τι να κάνω για να μειώσω το κόστος των φιαλιδίων ;
Τυχερός ήσουν. Από όλα τα αρχικά πακέτα το Pockex είναι το λιγότερο μάπα, θα το αντικαταστήσεις και αυτό αν συνεχίσεις το άτμισμα, αλλά όχι σε 2 μέρες όπως έκανα εγώ με ενα Joyetech ego aio που μου πούλησαν.
Λοιπόν πως κάνουμε ιδιοκατασκευη ή αλλιώς D.i.y. Τι είναι ένα έτοιμο υγρό; Προπυλενογλικολη(PG), φυτική γλυκερόλη(VG), νικοτίνη και το συμπυκνωμενο άρωμα, οπου συνήθως οι είναι οι ιδιες γεύσεις που υπάρχουν στα έτοιμα μπουκαλάκια,αφου οι εταιρίες βλέπουν πως ο κόσμος διεθνως τα φτιάχνει μόνος του.
Οι βάσεις PG και VG είναι ξεφτυλα. Αυτές που παίρνω εγώ κάνουν 2.36 τα 250 μλ, οπότε δεν τις μετραμε στο κόστος. Τα συμπυκνωμενα αρωματα είναι φθηνα, συνήθως γυρω στα 5-6 Ευρω τα 10 μλ με το καθενα να έχει διαφορετική αραίωση,αν ας πούμε σου λεει να το φτιάξεις στο 5% με ενα μπουκαλάκι θα κάνεις 200 μλ υγρου. Αυτά που είναι ακριβά είναι οι νικοτίνες που κυκλοφορούν σε μπουκαλάκια πάλι των 10μλ, με 20 MG νικοτινης το καθενα. Εκει η φάση είναι φαρ ουεστ, άλλα μαγαζιά τις πουλανε 4.5 Ευρώ, άλλα 2. Εγω παίρνω με 2ευρω από αυτούς https://www.fastvape.gr/

Για να μπεις στο νόημα, αν θες να κάνεις 100 μλ υγρου με 4mg νικοτινης,το κοστος πάει ως εξης για τα υλικά σου:
45 μλ PG κόστος 40 λεπτα βαρια
40 μλ VG κοστος αλλα τόσα
5μλ αρώματος κόστος 2.5 ευρω
2 μπουκαλάκια νικοτινης κοστος 4 ευρω.
Συνολο 7 γιουρο και κάτι δεκάλεπτα, ατμίζεις σαν τσιμινιέρα εναν μήνα χαλαρά.

Πως κατασκευαζεις: πλαστικό ή γυαλινο αεροστεγες μπουκαλάκι πρωτα η PG, μετα οι νικοτίνες, επειτα το άρωμα, τελος η VG, τα κάνεις φραπε και τα αφήνεις μερικές μερες να δεσουν.

Να προσεχεις μόνο τις τιμες, δεν είναι φιξ σαν το κανονικό τσιγάρο, ο καθενας πουλά όσο γουστάρει. Οι αλυσιδες του χώρου(Nobacco, alter ego κ.λ.π) είναι γδάρτες, με πελάτες αρχάριους, μετα μπαίνεις στα κολπα και την βγαζεις τζάμπα.

Δες το βιντεο

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 06 Ιουν 2018, 19:21

wooded glade έγραψε:
06 Ιουν 2018, 18:47
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
06 Ιουν 2018, 18:41
Ηλεκτρονικό τσιγάρο των 30 ευρώ είναι για την εμπειρία, δεν θα σε καλύψει,γραψε αν θες πιο μοντελο πήρες.
Για τα υγρά μην είσαι προβατιάρης, όλοι οι ατμιστές προχωρούν στην ιδιοκατασκευη με κόστος ξεφτυλε. Θα πάρεις πάρεις μηδενική PG, μηδενική VG, το άρωμα-γευση που γουστάρεις, μπούστερ νικοτίνης, θα τα κάνεις αχταρμά και θα ρουφάς όσο γουστάρει η ψυχή σου. Αν έχεις απορίες ρώτα.
Aspire Pockex από Καραγεώργη Σερβίας - έναντι υπουργείου Οικονομικών.
Τι να κάνω για να μειώσω το κόστος των φιαλιδίων ;
Κι εγώ αυτό έχω, αλλά δεν ξέρω αν σε καλύψει γιατί είναι πνευμονικό. Ούτε κι εγώ είμαι ειδικός, όντας νέος στο άθλημα, αλλά οι τζούρες θα είναι πολύ αεράτες, θέλει να είναι μακρόσυρτες και βγάζει πολύ ντουμάνι.

Κατά τα άλλα ισχύουν αυτά που λέει ο υπερκουλτουριάρης. Πρέπει κι εγώ να πάρω ένα modaki γιατί αυτά των 30 ευρώ είναι για μια πρώτη εμπειρία. Από γεύση δεν λένε και πολλά μου φαίνεται, απλά το σκέφτεσαι αν αξίζει να σκάσεις τα 60-70 που θέλει κάτι καλύτερο. :p2:

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 06 Ιουν 2018, 19:23

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
06 Ιουν 2018, 19:17

Για να μπεις στο νόημα, αν θες να κάνεις 100 μλ υγρου με 4mg νικοτινης,το κοστος πάει ως εξης για τα υλικά σου:
45 μλ PG κόστος 40 λεπτα βαρια
40 μλ VG κοστος αλλα τόσα
5μλ αρώματος κόστος 2.5 ευρω
2 μπουκαλάκια νικοτινης κοστος 4 ευρω.
Συνολο 7 γιουρο και κάτι δεκάλεπτα, ατμίζεις σαν τσιμινιέρα εναν μήνα χαλαρά.
Τη βγάζεις με τόσο χαμηλή νικοτίνη; Ολο το κόστος η νικοτίνη είναι βέβαια, όσο ανεβαίνεις ml ανεβαίνει και η τιμή.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 06 Ιουν 2018, 19:47

Πνευμονικός δεν είναι ο Pocket X, τσιγαρίσιος είναι, απλά αεράτος. Χρησιμοποιώ τον Nautilus X για ατμοποιητή, που παίρνει τις ίδιες αντιστασεις, δηλαδή και την 0.6 του Pocket X,αλλά και 1.5 και 1.8 που δουλεύω εγώ. Modaki το Aspire Zelos, μου βγήκε σκυλι του ελέους.
Fuerte έγραψε:
06 Ιουν 2018, 19:23

Τη βγάζεις με τόσο χαμηλή νικοτίνη; Ολο το κόστος η νικοτίνη είναι βέβαια, όσο ανεβαίνεις ml ανεβαίνει και η τιμή.
Νικοτινη κάνω χαμηλότερη γυρω στα 2mg. Αλλες φορες κάνω και μηδενική, απλά για κάποιο λόγο δεν δενουν καλά τα αρωματα όταν είναι στο ζερο. Είχα αρχίσει βεβαια με δωδεκάρι νικοτίνη,αλλά στην βδομάδα δεν το παλευα και επεσα στο 6 και μετα στο 3. Εθισμο στο ντουμανι εχω, όχι στην νικοτίνη. Πάντως όταν ξεκινάς καλύτερα να το κάνεις με μπολική νικοτίνη, τις πρωτες μερες τουλάχιστον, για να μείνεις μακριά από το τσιγάρο.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Ιουν 2018, 19:55

Μιας και βρήκαμε ειδικο να ρωτήσω κι εγώ τον φίλτατο Υπερκουλ: οταν αρχίζω το βεηπ βήχω πολυ οταν τραβαω τζουρα για 4-5 πρώτες μερες και μετα μου περναει και συνηθιζω. Υπάρχει καποιο κολπο να κανω τη μεταφορα πιοι ευκολα; Γιατι ψηνομαι να ξαναρχισω. Πηρα κι ενα καινουργιο πουο βγαζει πολυ ντουμανι (παλια ειχα με λιγο ντουμανι και ζηλευα).
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 06 Ιουν 2018, 20:04

Yochanan έγραψε:
06 Ιουν 2018, 19:55
Μιας και βρήκαμε ειδικο να ρωτήσω κι εγώ τον φίλτατο Υπερκουλ: οταν αρχίζω το βεηπ βήχω πολυ οταν τραβαω τζουρα για 4-5 πρώτες μερες και μετα μου περναει και συνηθιζω. Υπάρχει καποιο κολπο να κανω τη μεταφορα πιοι ευκολα; Γιατι ψηνομαι να ξαναρχισω. Πηρα κι ενα καινουργιο πουο βγαζει πολυ ντουμανι (παλια ειχα με λιγο ντουμανι και ζηλευα).
Δεν είμαι ειδικός, ούτε το έχω μεράκι,δεν το ψαχνω με συσκευες, υγρα δοκιμάζω όταν τελειώνει ο 200μλος κουβας, αν και μου αρέσει πιο πολύ από το τσιγαρο. Απλά εδω πάνω παίζει οι ατμιστες να είναι περισσότεροι πλεον από τους καπνιστες(Θεσσαλονικάρα ρε, έχουμε και μαγαζάρες με σουπερ ποικιλία, καμιά σχεση με βλαχαρβανιτια στην τελευταία μου επίσκεψη) και μια και είμαι υπερκοινωνικός μπλεκω σε συζητήσεις.
Για να σου απαντήσω, έχω την εντύπωση πως ο βήχας δεν είναι από το ηλεκτρονικό αλλά από την διακοπή του καπνίσματος,απλά καθαρίζουν τα πνευμόνια. Σαν καπνιστής δεν έβηχα ποτέ, δυο φορες το έκοψα και τις πρώτες μέρες έβηχα.
Πνευμονικό άτμο πήρες; Γουιτς ουαν;

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Ιουν 2018, 20:16

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση Υπερκούλ. Που λες είχα αρχικά πρωτοπάρει ένα KangerTech στυλ τσιγάρου που εβγαζε λιγο ατμο και το φώρτονα νικοτινα (12,18 ο,τιδηποτε). Τωρα πηρα ενα tarot vaporoso που ειναι σε στυλ κουτακι και βγαζει πολυ ατμο και μου πανε να βαζω λιγη νικοτινα και να το εχω στα 30w οχι στα 50-60w.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Ιουν 2018, 20:18

Για λαδακια/υγρα/πεστοπωσθες εχω ενα ειδικο καταστημα που παω και εχει τα παντα αλλα τα χτυπανε οι πουστηδοι οπως λες ακριβως. Οποτε αμα ξαναρχισω θα παω προς τη λυση που λες, φαινεται εφικτο και βγαζει κι ενα βαιμπ Μπρεικιν Μπαντ (Χαιζεμπεργκ).
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 06 Ιουν 2018, 20:31

O ατμοποιητης είναι Vaporesso ή το μοντακι?30βατα είναι του ματς για τα γουστα μου. Στα 12 βατ παίζω.Αφου πήγες σε πνευμονικό ριξε την νικοτινη κάτω από το 6 για να μην φρικάρεις. Εγώς ίσως να πάω και σε επισκευασιμο για να μην έχω κόστος στις αντιστασεις,απλά βαριέμαι να ασχοληθώ.
Νικοτίνες οι πιο φθηνες είναι αυτές της Natura Hexocell στο 2ευρω, βέβαια κάτι αλάνια πακετάδες σε ενα φαστφουντάδικο κάτω απο το σπίτι μου, ατμιζουν παρανοικά στα 100 βατ με κάτι φλογοβόλα και μου λένε πως παραγγελνουν μόνοι τους νικοτίνη από Ισπανία, το λίτρο ... 12 ευρω, με 6 mg-ml.Απλά αν σε τσιμπήσουν στο τελωνείο γίνεται κατάσχεση,γιατί βάση τσιπρονόμου απαγορεύεται η εισαγωγη απο οποιαδήποτε χώρα,ακόμα και μεσα στην ΕΕ. Και οι πούστιδοι ψάχνουν, για ένα seiko που παρήγγειλα απο Σιγκαπούρη βέβαια, εφαγα καλή τσουτσου πρόσφατα.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Ιουν 2018, 20:40

ατμιζουν παρανοικά στα 100 βατ με κάτι φλογοβόλα και μου λένε
ΑΘΑΝΑΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!!! :smt005::smt005::smt005:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Ιουν 2018, 20:43

Για την ερώτησή σου τώρα δεν ξέρω, όλο ενα πραμα το πηρα και ειναι αυτο που λες Vaporesso, εγώ το είχα γράψει λάθος. Λογικά όλα ιδιο θα'ναι αλλα δεν ξερω σιγουρα. Θα ψαχτω κι αλλο παντως γιατι εχω βαλει στοχο να ξαναρχισω το ατμισμα. #goals
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών