Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 16 Οκτ 2020, 21:47

Παρασκευή, 16 Οκτωβρίου 2020
Γιαγιάκα φασίστρια ετών 92

Εικόνα

Νοικιάζω ένα διαμέρισμα σε ένα ζευγάρι από Γαλλία.

Η γυναίκα του αποφασίζει να αγοράσει αυτοκίνητο και την εξυπηρέτησα.

Το αυτοκίνητο το βρήκαμε, πάμε στα ΚΕΠ για την μεταβίβαση 8 το πρωί και συνειδητοποιούμε μια απίστευτη γραφειοκρατία παρα το ότι νομίζαμε ότι είναι κάτι το απλό και εύκολο αφού είναι Ευρωπαίος πολίτης.. Αμ δε!!!

Έπρεπε λέει να πάμε και σε ένα ειδικό αστυνομικό τμήμα πρώτα (Αμπελοκήπων μόνο εκεί ) και όχι όπου να είναι.

Εκεί της ζητάνε ελληνικό ΑΦΜ, λέει δεν έχω, ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό δεν έχω, αλλά και να κάνει μια κατάθεση πάνω από 4.000 ευρώ και άλλα πολλά τρελά και παλαβά.
Λέμε, άντε ας ξεκινήσουμε από τα εύκολα κι ας πάμε πρώτα τράπεζα.
Μετά από ώρες ταλαιπωρίας χωρίς ουσία κι αποτέλεσμα, φτάνουμε 12:05 στη Eurobank.
Ουρά με 12 άτομα, 6 Πακιστανοί μπροστά μας.
Πάει 1 και 30 και οι 6 Πακιστανοί ακόμα μέσα, (ένας μπαίνει, ένας βγαίνει), μια γιαγιά 92 ετών, αμέσως πίσω από εμάς περίμενε από 12:10 δεν άντεξε τον ήλιο και 13:30 πέφτει κάτω, την βάζουμε στον προθάλαμο του καταστήματος στη σκιά και της δίνουμε λίγο νερό και την σειρά μας...
13:50 Οι Πακιστανοί ακόμα μέσα και 8 Έλληνες από έξω. Χτυπάμε τα τζάμια φωνάζουμε, οργή και αγανάκτηση.
Η Γαλλίδα να μην πιστεύει στα μάτια της.

Η ώρα πάει 2 και μετά από φωνές μια υπάλληλος έρχεται και με νοήματα μας λέει το κατάστημα είναι κλειστό.
Της είπα να πάρει τουλάχιστον την γιαγιά 2 ώρες περιμένει.
Η γιαγιά έβαλε τα κλάματα έκανε 40 λεπτά με το λεωφορείο να έρθει. Τελικά δεν γινόταν τίποτα αφού και να ήθελε το σύστημα συναλλαγών στις 2 πέφτει.
Ρωτάω την υπάλληλο δεν θα έπρεπε να υπάρχει επιλογή... Το ίδιο είναι ο 18χρονος Πακιστανός το ίδιο η 92 ετών γιαγιά Ελληνίδα.
Το ίδιο μου λέει με την σειρά του ο καθένας.

Την ρωτάω για αυτό που ήθελα με την Γαλλίδα και μου λέει για το ΑΦΜ θα πας αλλού, κλπ.
Της λέω, και καλά οι Πακιστανοί τι στο δ@*/:? κάναν τόση ώρα.
"Για το ίδιο πράγμα", μου λέει.
Δηλαδή της λέω αυτοί που βρήκαν ΑΦΜ και εμείς πρέπει να τρέχουμε για μήνες στου διαόλου τη μάνα.
Α, μου λέει με το που έρθουν στην Ελλάδα και καταγραφούν τους τα δίνουμε όλα δωρεάν και μάλιστα χωρίς καν να καταθέσουν τις 4.000 ευρώ κι έχουν ήδη ΑΦΜ, και τραπεζικό λογαριασμό.

Τελικά φεύγουμε όλη μέρα τίποτα και πάμε την γιαγιά με το αυτοκίνητο μου σπίτι της, όλο κλάμα στο δρόμο.
Μας λέει:
Σε όλη της την ζωή σχεδόν έναν αιώνα τώρα είχε την Ελλάδα στα πόδια της.
Τώρα όλοι οι Έλληνες είναι τελευταίας διαλογής, κρίμας για αυτά που θα βρείτε μπροστά σας εγώ φεύγω σύντομα αλλά εσείς ακόμα δεν είδατε τίποτα,!!! Μας λέει σιχαίνομαι και που ακούω τα ονόματα Τσίπρα και Νέα Δημοκρατία, κλείνω τον τηλεόρα όταν τους δω (έτσι έλεγε την τηλεόραση).

Της λέω της γιαγιάς τελικά ακόμα και η Γαλλίδα είναι δευτέρας διαλογής στην Ελλάδα, θα πρέπει να περιμένει τώρα τουλάχιστον 3 μήνες για να τα κάνει όλα αυτά ώστε να έχει αυτοκίνητο πέραν του ότι θα πρέπει να καταθέσει και 4.000 ευρώ για μήνες, άρα χαζός είναι ο Πακιστανός να πάει Βουλγαρία, εδώ τα έχει όλα αυτά φαστ-τρακ, σε 1 ώρα, εδώ θα έχει και 1000 ευρώ το μήνα για κάθε μήνα στο τζάμπα.
Τα μισά κρεβάτια στα νοσοκομεία είναι VIP για τους μουσουλμάνους στο τζάμπα κι ο Έλληνας πεθαίνει περιμένοντας πρώτα να πάει καλά ο Πακιστανός!

Για πες φίλε αριστερέ, αξίζει τέτοια συμπεριφορά η Γαλλίδα να περιμένει 3 μήνες, αλλά και ο Έλληνας μέσα στο ίδιο του το σπίτι;
Και τι είναι καλύτερο να πεθάνουμε όλοι μας αρκεί οι μουσουλμάνοι να περνούν καλά και να τα έχουν όλα... Η αξίζει 1000 φορές τον κόπο να ψηφίσεις ακόμα και κόμμα του 1% που να έχει πρώτη επιλογή τον Έλληνα και πότε τελευταία επιλογή με Τσίπρα και Μητσοτάκη.

Η γιαγιά 92 ετών είναι ΦΑΣΙΣΤΡΙΑ;;; ή αντιλαμβάνεται καλύτερα από τους "Αριστερούς" τον κίνδυνο που σύντομα φτάνει.

Οι φίλοι μας οι Αριστεροί ας τα δουν λοιπόν όλα αυτά καλύτερα γιατί σε λίγα χρόνια θα είναι οι ίδιοι στη θέση της γιαγιάς ετών 92 και ΦΑΣΙΣΤΡΙΑΣ για αυτούς και τότε δεν θα είναι μόνο έξι οι Πακιστανοί, αλλά 1006 να περιμένουν στην τράπεζα!

Ντροπή και πάλι Ντροπή για την χώρα μπάχαλο που μας θέλουν να ζούμε.

Είμαστε ήδη μετανάστες μέσα στην ίδια την χώραό μας.!!
https://krasodad.blogspot.com/2020/10/92.html

Για όλα οι άλλοι φταινε όπως παντα. Το ότι βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας ψηφίζοντας τα ίδια κόμματα από την χουντα και ύστερα ούτε λόγος.

Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Οκτ 2020, 20:45

The Rebel έγραψε:
16 Οκτ 2020, 21:47


Είμαστε ήδη μετανάστες μέσα στην ίδια την χώραό μας.!!
https://krasodad.blogspot.com/2020/10/92.html
Έ όχι και μετανάστες. Οι μετανάστες (νόμιμοι αλλά και παράνομοι σε εμάς) έχουν δικαιώματα. Μειονότητα, σαν χριστιανοί, με ελληνική παιδεία, είμαστε.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Οκτ 2020, 20:58

17/10/2020
Οργή στις Σέρρες: Ηλικιωμένοι βρέθηκαν αλυσοδεμένοι και σε άθλιες συνθήκες σε γηροκομείο.

Εικόνα

Εικόνες ντροπής και οργής σε γηροκομείο στις Σέρρες.

Σύμφωνα με το MEGA, την Παρασκευή η Αστυνομία εντόπισε ένα γηροκομείο – φάντασμα, έναν παράνομο ξενώνα που φρόντιζε ηλικιωμένους στο Λιθότοπο Ηράκλειας Σερρών.

Ο εντοπισμός του συγκεκριμένου ξενώνα έγινε έπειτα από ένα περιστατικό με μία εκ των τροφίμων που βρέθηκε να περπατάει με το νυχτικό της στο κέντρο του Λιθοτόπου. Ένας φαρμακοποιός που την είδε να περιφέρεται, ειδοποίησε την Αστυνομία και έτσι άρχισε να ξετυλίγεται το κουβάρι της υπόθεσης.

Σύμφωνα με την προϊσταμένη Διεύθυνσης Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας οι συνθήκες που επικρατούσαν μέσα στον ξενώνα δεν ήταν οι πρέπουσες. Μάλιστα οι μισοί τρόφιμοι βρέθηκαν αλυσοδεμένοι να παρακαλούν να τους απελευθερώσουν από τη φυλακή, όπως είπαν.

Ο 49χρονος υπεύθυνος λειτουργίας του ξενώνα έχει συλληφθεί, ενώ οι 11 ηλικιωμένοι έχουν μεταφερθεί στο νοσοκομείο Σερρών για να διαπιστωθεί αν είναι καλά στην υγεία τους και αν κάποιος από αυτούς πάσχει και από κοροναϊό.
https://www.pierianews.gr/2020/10/17/or ... irokomeio/




Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 24 Οκτ 2020, 20:39

23/10/2020
Απίστευτη ιστορία στη Ρόδο: Κήδεψαν τον πατέρα τους και εκείνος βρισκόταν σε ίδρυμα.
Το χρονικό της υπόθεσης που πήρε το δρόμο της δικαιοσύνης.


Εικόνα

Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκεται από χθες έρευνα του Πταισματοδίκη Ρόδου στο πλαίσιο δύο προκαταρκτικών εξετάσεων, που τρέχουν παράλληλα, μίας που κινήθηκε αυτεπαγγέλτως κατόπιν αναφοράς ληξιάρχου και μίας κατόπιν μηνυτήριας αναφοράς δύο αδελφών, κατοίκων της Ρόδου, που πείστηκαν ότι είχαν κηδέψει τον 73χρονο πατέρα τους, ο οποίος ωστόσο ήταν ζωντανός και φιλοξενείτο σε ίδρυμα.

Στην αναφορά που υπέβαλαν τα παιδιά του κατά παντός υπευθύνου ήθελε προκύψει από την προανάκριση επισημαίνονται τα εξής:

«Την 23η Απριλίου του 2020 ο πρώτος από εμάς έλαβε μια κλήση από την Ασφάλεια Ρόδου και του ανακοινώθηκε ο θάνατος του πατέρα μας Μ. Φ..

Μάλιστα του ζητήθηκε η μετάβαση στα γραφεία της Ασφάλειας όπου και ακολούθησε κατάθεση.

Κατόπιν παραπέμφθηκε στο Νοσοκομείο Ρόδου για να γίνει η αναγνώριση και οι ακόλουθες διαδικασίες της παραλαβής της σορού με σκοπό την ταφή.

Πράγματι αμέσως μετά ο πρώτος από εμάς μετέβη στο Νοσοκομείο Ρόδου και συγκεκριμένα στο μέρος φύλαξης των νεκρών όπου και ζήτησε να δει τον πατέρα μας.

Αυτό δεν του επιτράπηκε καθόσον του ανέφεραν ότι ήταν σε προχωρημένη σήψη.

Δεν του ανέφεραν για καμία εξέταση ταυτοποίησης μέσω γενετικού υλικού dna και ουδέποτε του ζήτησαν κάποιο δείγμα για να βοηθήσει στην εξακρίβωση.

Κατόπιν ακολουθήσαμε την διαδικασία της κηδείας και ταφής βιώνοντας το πένθος, τον πόνο και την οδύνη των τέκνων που χάνουν τον γονιό τους.

Ακολούθησε το μνημόσυνο των 9 ημερών και ετοιμαζόμασταν για το μνημόσυνο των 40 ημερών.

Και ξαφνικά στις 26 Μαΐου 2020 και περίπου στο μεσημέρι δέχθηκε ο πρώτος από εμάς ένα τηλεφώνημα από το γραφείο κηδειών με το οποίο μας ενημέρωναν ότι ο πατέρας μας είναι εν ζωή!

Και ότι ενημερώθηκαν από το Ληξιαρχείο Ρόδου διότι έγινε λάθος, αν μπορεί ποτέ να ειπωθεί η λέξη λάθος για κάτι τέτοιο!

Ο πατέρας μας ζει και βρίσκεται στο ίδρυμα Κολυμπίων Ρόδου από τα τέλη Ιανουαρίου 2020 και μάλιστα άρρωστος με άνοια. Πράγμα το οποίο δεν γνωρίζαμε καθόσον ποτέ δεν είχαμε λάβει κάποιο τηλεφώνημα από κάποια κοινωνική υπηρεσία.

Δεν μπορούμε να σας περιγράψουμε τι ακολούθησε σε τι κατάσταση περιήλθαμε τι βιώσαμε και βιώνουμε.

Εμείς όποια προβλήματα και να υπήρχαν στην μεταξύ μας σχέση, μας είχαν ήδη τραυματίσει από μικρά παιδιά και πάντα προσπαθούσαμε να τον προσεγγίσουμε.

Θάψαμε τον πατέρα μας υποφέραμε από ένα λάθος!

Εικόνα

Επειδή η συγκεκριμένη διαδικασία είχε καταφανώς λάθη και παραλείψεις τα οποία μας αναστάτωσαν την ζωή μας βλάπτοντας μας.

Επειδή οι υπαίτιοι εγκληματικών πράξεων πρέπει να ανευρίσκονται και να τιμωρούνται αναλόγως.

Επειδή έχουν διαπραχθεί λάθη και παραλείψεις ιδιαιτέρως σοβαρά, από τους αρμόδιους φορείς.

Επειδή δηλώνουμε ότι παριστάμεθα προς υποστήριξη της κατηγορίας για την ηθική βλάβη την οποία έχουμε υποστεί.

Για τους λόγους αυτούς:
και με ρητή επιφύλαξη κάθε ετέρου νόμιμου δικαιώματός μας. Παρακαλώ για τις δικές Σας ενέργειες προκειμένου να διερευνήσετε, αν συντρέχει περίπτωση τέλεσης ποινικών αδικημάτων, καθώς επίσης και τα πρόσωπα, τα οποία τα τέλεσαν, αποκαθιστώντας, έτσι, τη νομιμότητα και όπως διενεργηθεί κατεπειγόντως κάθε νόμιμη πράξη από Εσάς, με την κατεπείγουσα κλήση όλων των εμπλεκομένων υπευθύνων των αρμοδίων Αρχών και σε κάθε περίπτωση να διερευνηθεί το ως άνω ζήτημα για κάθε τυχόν ποινική ευθύνη».

Σημειώνεται ότι ο 73χρονος διέμενε σε υπόγειο της οδού Μιχαήλ Πετρίδη και ο άνδρας που βρέθηκε νεκρός και όλοι πείσθηκαν ότι επρόκειτο για εκείνον, ήταν ένας 56χρονος φίλος του.
https://www.dimokratiki.gr/23-10-2020/p ... se-idryma/
https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... -se-idryma

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Οκτ 2020, 19:23

27 Οκτ 2020
28η Οκτωβρίου, Τα Ελληνόπουλα διδάσκονται ότι το ’40 κρυφτήκαμε στα… υπόγεια και τρέξαμε στις τράπεζες!
Μας έμελλε να το ζήσουμε και αυτό! Αφού μάθαμε ότι ο Καποδίστριας ήταν «δικτάτορας» (Χατζής), αφού ενημερωθήκαμε ότι ο Κολοκοτρώνης ήταν… γκέι (Τατσόπουλος), αφού μας είπαν ότι η επανάσταση του 1821 έγινε από κάποιους «περιθωριακούς» (Κωστής), τώρα έφθασε και η σειρά του 1940!


Εικόνα

Επί τη ευκαιρία της Εθνικής Επετείου του «ΟΧΙ», που πλησιάζει, θα ακουστούν και πάλι οι ίδιο τετριμμένοι «δεκάρικοι», περί ομοψυχίας και ομονοίας του τότε λαού, θα τα περδικλώσουν οι «αριστεροί» με την εθνική αντίσταση, θα καρυκευτούν τα μηνύματα «της πολιτικής και πολιτειακής ηγεσίας» και με ολίγον κορωνοϊό και θα… σβήσουν τα φώτα.
Βεβαίως θα διατρανωθεί και η κοσμοξάκουστη αποφασιστικότητα των πολιτικών, να υπερασπιστούν τα κυριαρχικά μας δικαιώματα έναντι της Τουρκίας, η οποία αλωνίζει ανενόχλητη το Αιγαίο.

Θα πρότεινα φέτος να πρωτοτυπήσουν και, αντί για τα χιλιοειπωμένα διαγγέλματα, να διαβάσουν το τι μαθαίνουν τα Ελληνόπουλα στα σχολεία για το «Σαράντα».

Είμαι δάσκαλος της Ε' Δημοτικού. Στην σελίδα 44 του α' τεύχους του βιβλίου Γλώσσας, περιέχεται κείμενο-επίκαιρο για την επέτειο.
Οπότε ο πρωθυπουργός της χώρας, μπορεί να αναγνώσει το κείμενο που διδάσκονται τα Ελληνόπουλα, «για να νιώσουν περήφανα για τον ηρωισμό της γενιάς του '40, για την πατρίδα μας»:

«Συμπολίτες μου». (Αν προσέξουμε δεν χρησιμοποιεί πια την παραδοσιακή προσφώνηση «Ελληνίδες, Έλληνες», αλλά το αόριστο «συμπολίτες μου». Είναι ντροπή και δείχνει το προσκύνημά τους στην δημογραφική αλλοίωση που μας επέβαλλε η νεοταξική δυσωδία). Θα ακουστούν, λοιπόν, τα παρακάτω, «αντάξια της μεγαλειώδους θυσίας του λαού μας»:

«Η Ιταλία, συμπολίτες μου, την 28η Οκτωβρίου του 1940, μας κήρυξε τον πόλεμο! Κι εμείς πήγαμε στα υπόγεια και κρυφτήκαμε». (Ο τίτλος)

Οι οικογένειες της εποχής, εκείνης όταν άκουσαν τις σειρήνες, τρομαγμένες και… λερωμένες από τον φόβο τους, πανικοβλήθηκαν. Σας μεταφέρω μια εικόνα, σύμφωνα με το σχολικό βιβλίο.

Κάποια στιγμή γύρισε ο μπαμπάς στη μαμά και της είπε πως θα τρέξει στην τράπεζα να σηκώσει λεφτά. Δεν έχουμε δραχμή, είπε κι έφυγε τρέχοντας στη σκάλα…

Όταν ο μπαμπάς γύρισε από την τράπεζα λερωμένος πολύ και σκισμένος και χωρίς το καπέλο του, είπε ότι η τράπεζα ήταν κλειστή και δεν μπόρεσε να σηκώσει λεφτά. Τότε πήγαμε σ' ένα υπόγειο, στης κυρίας Γιαννοπούλου, γιατί το σπίτι της έχει υπόγειο και το λιακωτό της είναι τσιμεντένιο και δεν μπορούν να το τρυπήσουν οι μπόμπες. Και ο μπαμπάς πήρε στην αγκαλιά του τον αφηγητή, παιδί μικρό και του είπε:

-Άκη, από σήμερα θα γίνεις άντρας. Και ο Άκης, εμπνεόμενος από την γενναιότητα του πατέρα του, απάντησε:
Εγώ τότε φοβήθηκα πάρα πολύ, γιατί δεν ήθελα να γίνω σήμερα άντρας…».

(Πριν σχολιάσω να τονίσω τα εξής: Όλοι οι ειδικοί επιστήμονες που ασχολούνται με την γλώσσα και την διδακτική της, γνωρίζουν ότι δεν υπάρχουν αθώα παραμυθάκια και ότι κάθε γλωσσικό κείμενο, ακόμα και ένα πρόβλημα μαθηματικών, προάγει συγκεκριμένες αξίες και στάσεις ζωής).

Ας προσέξουμε τρία ύπουλα μηνύματα που κρύβονται στο προδοτικό κείμενο.

Πρώτον: Κρυφτήκαμε στα υπόγεια. Δηλαδή, δειλία, ηττοπάθεια, αφιλοπατρία, καλλιέργεια στα μικρά παιδιά αισθήματος υποταγής και υποτέλειας στους εχθρούς μας. Οι Τούρκοι αλυχτούν, ίσως κληθεί ο λαός να υπερασπιστεί όσια και ιερά, όμως εμείς, θα κρυφτούμε στα υπόγεια και θα γλιτώσουμε. Η αντίσταση στα… υπόγεια σώζει πατρίδες και όχι το «Ελευθερία ή Θάνατος».

Δεύτερον: Τρέχει ο πατέρας, πρώτη του σκέψη και αντίδραση στο άκουσμα του πολέμου, στην τράπεζα «να σηκώσει λεφτά». Υπάρχει μια συγκινητικότατη φωτογραφία της εποχής. Μια μαυροφορεμένη μάνα, η Ελληνίδα που ανέθρεψε λεβέντες, αποχαιρετά τον στρατιώτη γιο της, βάζοντάς τον να φιλήσει την εικόνα του στρατιώτη του Χριστού, του Άη-Δημήτρη. Μέσω του σχολικού κειμένου εξευτελίζεται η ελληνική οικογένεια, ο θεσμός του πατέρα, συκοφαντούνται οι 14.000 περίπου ήρωες, που δεν έτρεξαν στις τράπεζες, αλλά στις αετοράχες της Πίνδου για να πεθάνουν -και όχι να σκοτώσουν- για την πατρίδα. Και βέβαια προβάλλεται, όχι η αρετή της φιλοπατρίας, αλλά η λέπρα της ψυχής, η φιλαργυρία.

Τρίτον: Εγώ τότε φοβήθηκα πάρα πολύ, γιατί δεν ήθελα να γίνω σήμερα άντρας…

Βεβαίως, γιατί οι πραγματικοί άντρες στρατεύονται και πολεμούν! Ενώ όσοι δεν θέλουν να γίνουν άντρες, παίρνουν ένα Ι5 (γιώτα πέντε) χαρτί απόλυσης ή εξαγοράζουν την θητεία τους και σπεύδουν σαν λαγοί στα υπόγεια και άσε τα κορόιδα να κατασκοτώνονται για την τιμή της έθνους! Αν προβάλλεις το αντρικό πρότυπο, κινδυνεύεις από τις «κυρακατίνες» της πολιτικής ορθότητας να κατηγορηθείς για… σεξισμό.

Ένας πρωθυπουργός που θα απευθυνόταν στους Έλληνες και τις Ελληνίδες και όχι στους συμπολίτες του, θα διάβαζε, την ημέρα της 28ης, αυτό που διέσωσε ο Στρατής Μυριβήλης.

Στον πανηγυρικό λόγο που εκφώνησε στην Ακαδημία Αθηνών, στις 27 Οκτωβρίου του 1960, μεταξύ των άλλων σπουδαίων ανέφερε και ένα συγκλονιστικό γεγονός, που διαδραματίσθηκε, όχι «στο διάσελο της Ιστορίας» (Βρεττάκος), αλλά στα μετόπισθεν, όπου ο απόλεμος πληθυσμός της πατρίδας μας, συναγωνιζόταν την ανδρεία των μαχητών. Το μεταφέρω:

«Είχε οργανωθή, κατά τη διάρκεια του αγώνα υπηρεσία μεταγγίσεως αίματος, απ' τον Ερυθρό Σταυρό της Ελλάδος. Είχα και ένα φίλο γιατρό, σ' αυτή την υπηρεσία, λοιπόν πήγαινα κάπου-κάπου να τον δω και να τα πούμε. Ο κόσμος έκαμε ουρά κάθε μέρα για να δώση το αίμα του για τους τραυματίες μας. Ήταν εκεί νέοι, κοπέλες, γυναίκες, μαθητές, παιδιά που περίμεναν τη σειρά τους. Μια μέρα, λοιπόν, ο επί της αιμοδοσίας φίλος μου γιατρός, είδε μέσα στην σειρά των αιμοδοτών που περίμεναν, να στέκεται και ένα γεροντάκι.

-Εσύ, παππούλη, του είπε ενοχλημένος, τι θέλεις εδώ;

Ο γέρος απάντησε δειλά:

-Ήρθα κι εγώ, γιατρέ, να δώσω αίμα.

Ο γιατρός τον κοίταξε αυστηρά με απορία και συγκίνηση. Ο γέρος παρεξήγησε το δισταγμό του. Η φωνή του έγινε πιο ζωηρή.

-Μη με βλέπεις έτσι, γιατρέ μου. Είμαι γερός, το αίμα μου είναι καθαρό, και ακόμα ποτές μου δεν αρρώστησα. Είχα τρεις γιούς. Σκοτώθηκαν και οι τρεις εκεί πάνω. Χαλάλι της πατρίδας. Όμως μου είπαν πως οι δύο πήγαν από αιμορραγία. Λοιπόν, είπα στη γυναίκα μου, θα ‘ναι κι άλλοι πατεράδες, που μπορεί να χάσουν τα παλληκάρια τους, γιατί δε θα ‘χουν οι γιατροί μας αίμα να τους δώσουν. Να πάω να δώσω κι εγώ το δικό μου. Άιντε, πήγαινε, γέρο μου μού είπε κι ας είναι για την ψυχή των παιδιών μας. Κι εγώ σηκώθηκα κι ήρθα». («Η 28η Οκτωβρίου 1940», πανηγυρική λόγοι ακαδημαϊκών, επιμέλεια Πέτρος Χάρης, Αθήνα 1978, σ. 322).

Τέτοιες γενιές και με τέτοια παιδεία, νικούν και σώζουν πατρίδες…
Δημήτρης Νατσιός
δάσκαλος-Κιλκίς – Μέλος του ΙΗΑ
https://lefteria.blogspot.com/2020/10/b ... t_315.html
https://taxalia.blogspot.com/2020/10/40.html

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Οκτ 2020, 19:46

28 Οκτωβρίου, 2020
Σκύλιασαν οι εχθροί του Ελληνισμού! Βεβήλωσαν ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου το άγαλμα του Λεωνίδα στις Θερμοπύλες.

Εικόνα

Ντροπή και μόνο ντροπή!

Κάποιοι είπαν να «γιορτάσουν» την 28η Οκτωβρίου με «ξεχωριστό» τρόπο.

Πήραν λοιπόν τα σπρέυ και σήμερα τα ξημερώματα «άπλωσαν» τις μαύρες μουτζούρες τους στην πρόσοψη του αγάλματος του Λεωνίδα στις Θερμοπύλες.



Σημειώνεται πως από την πρώτη στιγμή, κινητοποιήθηκε ο δήμος Λαμιέων, όπου αν και πρόκειται για αρμοδιότητα της Εφορίας Αρχαιοτήτων, δόθηκε άμεση εντολή από τον ίδιο τον δήμαρχο Θύμιο Καραϊσκο για καθαρισμό, ως άλλωστε πρέπει στο συγκεκριμένο ιστορικό μνημείο αναφοράς.

Εικόνα
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... otografies
https://www.el.gr/ethnos/kerkoporta/sky ... nismoy-ve/


28 Οκτωβρίου, 2020
Σάλος με τις «ευχές» Καρανίκα και Παππά για την 28η Οκτωβρίου – Υμνούν το…ΕΑΜ: «Σκασμός φασίστες ακροδεξιοί…»

Εικόνα

Προκάλεσε και πάλι ο σύμβουλος του πρώην πρωθυπουργού, Αλέξη Τσίπρα.

«Φασίστες, ρουφιάνοι, δοσίλογοι, ταγματασφαλίτες, ακροδεξιοί, τα κεφάλια μέσα και σκασμό. Σήμερα η μνήμη εκδικείται και τιμάει ηρωίδες και ήρωες. Τιμάμε τον αντιστασιακό λαό, την Εθνική Αντίσταση… ΕΑΜ-ΕΛΑΣ-ΕΠΟΝ», έγραψε αρχικά ο Νίκος Καρανίκας και σε νέο του μήνυμα στο twitter, ανέφερε τα εξής:

«Προέτρεψα τους απογόνους των ναζιστων ακροδεξιών να κάτσουν στις φωλιές του και αυτοί έπιασαν το πληκτρολόγιο. Αμόρφωτοι με πληκτρολόγιο στο χέρι αντί σε κάποιο βιβλίο. Σιχαμένα, φιλοναζιστές, ακόμα τιμάτε τους παππούδες σας τους δοσίλογους; ντροπή της χώρας».



Στην ίδια φιλοσοφία ήταν και η ανάρτηση του πρώην Υπουργού του ΣΥΡΙΖΑ, Νίκου Παππά:


https://www.el.gr/ethnos/kerkoporta/sal ... -kai-papp/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Νοέμ 2020, 21:20

Κυριακή, 1 Νοεμβρίου 2020
Πολίτης γελοιοποίησε την ανθελληνική ελληνική αστυνομία στην Αθήνα.

Εικόνα

Αυτός είναι μεγάλη "γάτα"! Γνωρίζοντας πώς λειτουργεί η εξουσία στην Ελλάδα, έκανε ένα φοβερό κόλπο! Έβαλε στο αμάξι του μια ελληνική σημαία (έγκλημα για τη σημερινή κυβέρνηση!), γνωρίζοντας τι θα ακολουθήσει και αυτό που περίμενε έγινε! Άρχισε να τον ...συνοdεύει περιπολικό! Ξεβράκωσε με μια απλή κίνηση όλο το σύστημα, που φοβάται κάθε έκφρασης εθνικής συλλογικότητας! Δείτε το:

Θεωρήθηκε ύποπτος, επειδή είχε ελληνική σημαία στο αμάξι!

από https://www.facebook.com/stalidis.andreas

Ο Πάρις Καλοδημίδης έβαλε μία σημαία στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου και βγήκε, εντελώς μόνος του, στον δρόμο. Σε λίγα λεπτά, ένα όχημα της αστυνομίας τον ακολουθεί με χαμηλή ταχύτητα.


https://makpress.blogspot.com/2020/11/b ... N+PRESS%29

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 15 Νοέμ 2020, 21:10

14/11/2020
Καρδίτσα: Δυνάμεις ασφαλείας πέταξαν κάτω 15χρονη και της έβαλαν χειροπέδες γιατί... απλά κάθονταν σε πλατεία.

Εικόνα

Μεγάλη ένταση υπήρξε το βράδυ του Σαββάτου, με μία 15χρονη μαθήτρια να κάθεται σε μία πλατεία στην Καρδίτσα και έναν αστυνομικό να την πετάει κάτω και να της περνάει χειροπέδες επειδή απλά κάθονταν σε πλατεία.

Το σκηνικό έκανε έξαλλους και τους περαστικούς που φώναζαν «ντροπή».

Εκεί βρίσκεται ακόμη ένας αστυνομικός, ενώ, σύμφωνα με όσα καταγγέλλονται, στο σημείο υπάρχει και μια δεύτερη 15χρονη μαθήτρια. Το περιστατικό φαίνεται πως έλαβε χώρα πριν τις 21:00. Πριν, δηλαδή, τη νυχτερινή απαγόρευση κυκλοφορίας.

Οι περαστικοί, βλέποντας το γεγονός, τρέχουν στο σημείο και προσπαθούν να εμποδίσουν την προσαγωγή της μιας μαθήτριας, ενώ άλλοι βγαίνουν στα μπαλκόνια των γύρω πολυκατοικιών, φωνάζοντας στους αστυνομικούς.


https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... -tis-evale

Εικόνα



13/11/2020
Επέβαλαν πρόστιμο 300 ευρώ σε άπορο & άστεγο που πήγαινε για συσσίτιο επειδή δεν φόραγε μάσκα!

Εικόνα

Ένα απίστευτο περιστατικό συνέβη στα Χανιά, όπου οι δυνάμεις ασφαλείας επέβαλαν πρόστιμο 300 ευρώ σε 61χρονο άπορο κι άστεγο πολίτη που πήγαινε να φάει σε συσσίτιο, επειδή... κρατούσε και δεν φορούσε τη μάσκα που με δυσκολία κατάφερε ν' αγοράσει.

Το περιστατικό καταγγέλθηκε σε τοπικά μέσα από κατοίκους της περιοχής, που δεν μπορούσαν να το πιστέψουν.

Η δικαιολογία, δε, σύμφωνα πάντα με την καταγγελία, είναι πως του επιβλήθηκε το πρόστιμο επειδή κρατούσε τη μάσκα στο χέρι και δεν τη φορούσε, ενώ πήγαινε στα συσσίτια της Σπλάντζιας, για να πάρει φαγητό για τον ίδιο και την σύζυγό του!

Εικόνα
«Ο άνθρωπος και η γυναίκα του ζουν σε ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι, χωρίς ρεύμα, χωρίς νερό, που μέσα στο δωμάτιο τους στάζει από παντού. Η γειτονιά τους προσφέρει ένα πιάτο φαγητό. Είναι φιλήσυχοι, δεν ενοχλούν κανένα, κάθονται στο παγκάκι έξω από το σπίτι τους ή θα πάνε μέχρι τα συσσίτια. Ο άνθρωπος είχε στο χέρι του τη μάσκα, θα μπορούσαν να του κάνουν παρατήρηση να τη βάλει, όχι να του επιβάλλουν πρόστιμο 300 ευρώ», είπε σε τοπικά μέσα κάτοικος της περιοχής.

Μάλιστα, στο τοπικό Μέσο μίλησε και ο ίδιος ο 61χρονος. «Είχα τη μάσκα στο χέρι, δεν τη φορούσα. Αλλά 300 ευρώ πού θα τα βρω για να πληρώσω; Βλέπετε και εσείς σε τι συνθήκες ζούμε», δήλωσε χαρακτηριστικά.

Όπως όλα δείχνουν κυβέρνηση & λοιμωξιολόγοι δεν υπολογίζουν τίποτα κι έχουν επιβάλει μέτρα που εφαρμόζονται με αυταρχικό τρόπο που θυμίζει άλλες εποχές, ενώ οι κοινωνικές συνθήκες θυμίζουν τις ημέρες του πρώτου μνημονίου, με ΜΜΕ, κυβερνητικά στελέχη και λοιμωξιολόγους να υβρίζουν τους ήδη φτωχοποιημένους πολίτες ενώ τους βυθίζουν ακόμα πιο βαθιά στην ανέχεια.
https://www.pronews.gr/elliniki-politik ... oro-astego

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Νοέμ 2020, 20:35

22/11/2020
Τροχαία ατυχήματα ακόμη και με «άδειους» δρόμους στην Κρήτη.
Πώς εξηγείται η μεγάλη μείωση των θανατηφόρων δυστυχημάτων όχι όμως συνολικά των τροχαίων.


Εικόνα

Κάτι περισσότερο από αποκαλυπτικά είναι τα στοιχεία του Εθελοντικού Συλλόγου Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων Κρήτης («ΕΣΥ ΠΡΟΤΑ»), σε ό,τι αφορά τις περιόδους καραντίνας του πληθυσμού και πώς αυτές επηρέασαν το πλήθος των τροχαίων δυστυχημάτων και ατυχημάτων, στους οδικούς άξονες της Κρήτης. Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Εθελοντικού Συλλόγου Γιάννη Λιονάκη, η διαφορά αποτυπώνεται και στα γενικά στοιχεία ως προς τα θύματα της ασφάλτου στο εύρος όλου του χρόνου, του 2020 δηλαδή που ίσχυσαν και εξακολουθούν να ισχύουν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση της πανδημίας.

Σύμφωνα με τα στοιχεία, τα θύματα της ασφάλτου στην Κρήτη το 2019 ήταν 60, ενώ ενάμιση μήνα πριν κλείσει το 2020 τα θύματα τροχαίων στο νησί είναι 27. Τον Μάρτιο του 2019 στην άσφαλτο έχασαν μετά από τροχαίο δυστύχημα τη ζωή τους τέσσερα άτομα, τον Απρίλιο 3, ενώ και τον Νοέμβριο του 2019 καταγράφηκαν τέσσερις θάνατοι. Τα ίδια διαστήματα μέσα στο 2020, που συμπίπτουν με το διάστημα καθολικών ή αυξημένων μέτρων πρόληψης, καταγράφηκαν τρεις θάνατοι από τροχαία δυστυχήματα. Κανένα θανατηφόρο δεν καταγράφηκε τον Μάρτιο του 2020, ένας θάνατος τον Απρίλιο και ένας θάνατος το Νοέμβριο.

«Σύμφωνα με τα στοιχεία που μας δίνουν και οι βενζινοπώλες, τόσο κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου καραντίνας όσο και της δεύτερης- αυτής δηλαδή που διανύουμε μέχρι και σήμερα- η μείωση κατανάλωσης καυσίμων, υπολογίζεται στο 70%. Αυτό σημαίνει ότι παρά το γεγονός ότι τα μέτρα της πρώτης περιόδου ήταν πιο αυστηρά, παρατηρείται μια αντίστοιχη μείωση στην κυκλοφορία και αυτή την περίοδο» εξήγησε ο κ. Λιονάκης, ο οποίος πάντως αν και συνέδεσε τα μέτρα με την μείωση των θανατηφόρων τροχαίων ατυχημάτων, διευκρίνισε ότι δεν ισχύει σε τέτοια έκταση και η μείωση των συγκρούσεων.

«Είναι σαφές ότι το 2019 τα στοιχεία δείχνουν πολύ περισσότερα τροχαία ατυχήματα. Το σύνολο των συγκρούσεων με τραυματισμούς που καταγράφηκαν ήταν 208, ενώ φέτος είναι 93 μέχρι αυτή την ώρα. Τα στοιχεία αυτά καταδεικνύουν, ότι η μείωση των τροχαίων είναι καταγεγραμμένη, δεν έχει όμως την ίδια δυναμική με τη μείωση των θανατηφόρων τροχαίων που έφτασε μέχρι και το 90% σε κάποια διαστήματα. Αυτό μας οδηγεί στο συμπέρασμα, ότι ακόμη και μέσα στις περιόδους αυτές, οι οδηγοί δεν "ξέχασαν" τις κακές τους συνήθειες» δήλωσε ο κ. Λιονάκης.

Τέτοιου είδους συνήθειες είναι η παραβίαση σημάτων και φαναριών, αλλά και παραβίαση της προτεραιότητας.

«Οι οδηγοί που κυκλοφορούν στους δρόμους, έχω την αίσθηση, πως τη μειωμένη κυκλοφορία οχημάτων που υπάρχει, από λίγο έως πολύ, την εκλαμβάνουν ως μια κατάσταση που μετατρέπει τον δρόμο, σε ιδιοκτησία τους. Παραβιάζουν κανόνες, δεν αφήνουν προτεραιότητα στα οχήματα που πρέπει, αναπτύσσουν ταχύτητες και σίγουρα δεν λείπουν και τα φαινόμενα προσπεράσεων σε σημεία που προφανώς δεν επιτρέπεται. Κάπως έτσι εξηγώ τη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όσο θα περίμενε κανείς, με τέτοιο περιορισμό της κυκλοφορίας» διευκρίνισε ο κ. Λιονάκης.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Εθελοντικού Συλλόγου Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων Κρήτης («ΕΣΥ ΠΡΟΤΑ»), αυτή την περίοδο όσο ποτέ, έρχεται στην επιφάνεια η ανάγκη αλλαγής της οδηγικής συμπεριφοράς, που συνδέεται σε πολύ μεγάλο βαθμό με τον αριθμό των τροχαίων ατυχημάτων και πάντως όπως τόνισε, μεγαλύτερο από το αν είναι ή όχι αυξημένη η κυκλοφορία.

«Η μείωση στην κυκλοφορία έφτασε το 70% και ικανοποιημένοι είδαμε ότι και τα θανατηφόρα τροχαία είχαν τεράστια μείωση. Αποδείχθηκε όμως, ότι αυτή η μείωση κυκλοφορίας δεν επέφερε τόσο έντονα αποτελέσματα συνολικά στα τροχαία ατυχήματα και κυρίως δεν άλλαξε τη οδηγική συμπεριφορά. Ίσως είναι πλέον πιο κατανοητό από ποτέ, πόσο πρέπει να δουλέψουμε προς την κατεύθυνση αλλαγής της νοοτροπίας των οδηγών» εξήγησε ο κ. Λιονάκης, ο οποίος πρόσθεσε ότι ακόμη και άδειοι αν είναι οι δρόμοι, εάν η συμπεριφορά του δεν είναι αυτή που πρέπει, τα τροχαία δεν θα λείπουν από την καθημερινότητά μας.
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... stin-kriti

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Νοέμ 2020, 22:19

24/11/2020
Παράνομο ελαιοτριβείο έριχνε απόβλητα κοντά σε πηγές που υδροδοτούν τη Θεσσαλονίκη.
Δείτε φωτογραφίες από τα ευρήματα της αστυνομίας.


Εικόνα

Υγρά απόβλητα σε αρδευτικό κανάλι που καταλήγει σε πηγές της Αραβησσού, από τις οποίες υδροδοτείται η Θεσσαλονίκη, έριχνε παράνομο ελαιοτριβείο στην Πέλλα. Η αστυνομία πέρασε χειροπέδες στον 62χρονο διαχειριστή και νόμιμο εκπρόσωπο της επιχείρησης, αλλά και σε 25χρονο υπάλληλό του.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ., κατά τον επιτόπιο έλεγχο διαπιστώθηκε ότι ο 62χρονος είχε συνδεδεμένο σωλήνα με αντλία σε εξωτερική υπόγεια δεξαμενή, από την οποία αντλούσε τα υγρά απόβλητα και τα μετέφερε ανεπεξέργαστα σε βυτίο που έσυρε γεωργικός ελκυστήρας, απορρίπτοντάς τα σε τακτά χρονικά διαστήματα σε δημοτικό κοινόχρηστο χώρο.

Επιπλέον, προέκυψε - πάντα κατά την ίδια ανακοίνωση - ότι σε κοντινό σημείο από το χώρο απόρριψης των αποβλήτων, ο ίδιος μετέφερε και απέρριπτε προσωρινά τον ελαιοπυρήνα (υπόλειμμα του ελαιόκαρπου), καλύπτοντας έκταση περίπου μισού στρέμματος.

Εικόνα

Κατά τη διάρκεια του ελέγχου ο 25χρονος υπάλληλος του ελαιοτριβείου έγινε αντιληπτός να επιστρέφει με γεωργικό ελκυστήρα έπειτα από απόρριψη υγρών αποβλήτων σε κοινόχρηστο χώρο, λειτουργώντας κατ' εντολή του συγκατηγορούμενου διαχειριστή της επιχείρησης.

Εικόνα

Οι Αρχές κατάσχεσαν τον γεωργικό ελκυστήρα, το συρόμενο βυτίο κι ένα φορτηγό.

Εικόνα

Εικόνα
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... essaloniki

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Νοέμ 2020, 21:29

26|11|2020
ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ! ΕΡΙΞΑΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 300 ΕΥΡΩ ΣΕ ΠΑΠΠΟΥ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΑ 360 ΕΥΡΩ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ! ΚΥΡΙΟΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΤΕ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΥΣ ΕΙΣΤΕ;

Εικόνα

Πρωτοφανής αστυνομική αθλιότητα στην Ηλεία: Αστυνομικοί άφησαν χωρίς σύνταξη ηλικιωμένο επειδή δεν φορούσε σωστά τη μάσκα του!

Το ανάλγητο πρόσωπό τους και την ασέβειά τους προς τους ηλικιωμένους ανθρώπους του μόχθου και της πενιχρής σύνταξης, έδειξαν σήμερα με προκλητικό τρόπο στην Ηλεία οι «πραιτωριανοί» της Νέας Δημοκρατίας και του Χρυσοχοϊδη.

Σύμφωνα με καταγγελίες πολιτών, αστυνομικοί του ΑΤ Κρέστενας πραγματοποιώντας έλεγχο σε πολίτες για το θέμα της μάσκας, εντόπισαν σήμερα το πρωί έναν παππού έξω το υποκατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς στην Κρέστενα, που είχε μεταβεί για να πάρει την σύνταξή του και του επέβαλλαν πρόστιμο 300 ευρώ! επειδή ο ηλικιωμένος δεν φορούσε σωστά… την μάσκα στο πρόσωπό του και την είχε κατεβάσει κάτω από τη μύτη του!

Το πρωτοφανές περιστατικό κατήγγειλαν οργισμένοι στο www.apokalypseis.com πολίτες – αυτόπτες μάρτυρες οι οποίοι καυτηρίασαν με κατηγορηματικό τρόπο την προκλητική στάση των αστυνομικών.

Ενας εκ των πολιτών (τα πλήρη στοιχεία του είναι στην διάθεση της ιστοσελίδας) μιλώντας στην εκπομπή ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ και στο IONION FM περιέγραψε την απαράδεκτη συμπεριφορά των αστυνομικών απέναντι στον ηλικιωμένο που όπως είπε – θα μπορούσε να είναι ο πατέρας τους.

Όπως είπε μεταξύ άλλων, ο συγκεκριμένος άνθρωπος φορούσε την μάσκα του και πήγε στην Τράπεζα για να πάρει την αγροτική του σύνταξη των 360 ευρώ … Ο αστυνομικός που τον πλησίασε όμως του είπε ότι η μάσκα του δεν ήταν πάνω από την μύτη… και του επέβαλλε πρόστιμο 300 ευρώ… Ο ηλικιωμένος άρχισε να κλαίει και να αναρωτιέται πως θα περάσει τον μήνα. Το αστυνομικό όργανο όμως – όπως καταγγέλλεται – συνέχισε απτόητο το θεάρεστο έργο του…

Εικόνα

« Αυτός ο άνθρωπος δεν λυπήθηκε αυτόν τον φουκαρά… Μετά το πρόστιμο ο παππούς άρχισε να κλαίει και ο φυσικά ο κόσμος άρχισε να φωνάζει εξοργισμένος κατά των αστυνομικών. Αυτά είναι πρωτοφανή, προκλητικά και άδικα. Ζούμε σε μια κατάσταση φασισμού » – επεσήμανε ο πολίτης.

ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ ΗΧΗΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ:
http://apokalypseis.com/?p=10932

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 16 Δεκ 2020, 22:32

16 Δεκεμβρίου, 2020
Το τόλμησαν και αυτό μέσα στην χώρα μας!!!
Σάλος με δήμαρχο στην Θράκη μετά από χρήματα που πήρε.


Εικόνα

Κάποιος να παρέμβει επιτέλους... Γλώσσα «δημόσιας διοίκησης» τα Τουρκικά!!!

Δήμαρχος ελληνικού δήμου στην Θράκη, προβάλλει στα social media σημαντική χρηματοδότηση που εξασφάλισε από το υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας, στα τούρκικα, μη σεβόμενος τους Έλληνες που τον ανέχονται.

Ο λόγος για τον δήμαρχο Ιάσμου Ροδόπης Οντέρ Μουμίν, o οποίος χρησιμοποιεί την τουρκική γλώσσα στα κοινωνικά δίκτυα!

Αυτό θα μπορούσε κάποιος να το χαρακτηρίσει εμβόλιμη προσπάθεια επιβολής της τουρκικής γλώσσα στην δημόσια διοίκηση, παράλληλα με την ελληνική.

Μάλιστα, ο ίδιος προβάλλεται ως Yassıköy Belediye Başkanı. Δηλαδή δήμαρχος του Ιάσμου (Yassıköy) στα τουρκικά.

Σημειώνεται πως προσφάτως ο δήμος Ιάσμου, εντάχθηκε στο πρόγραμμα «Αστική Αναζωογόνηση» του Πράσινου Ταμείου – που υλοποιεί το υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας- εξασφαλίζοντας 170.000 ευρώ για την προμήθεια 10 ημιυπόγειων κάδων απορριμμάτων και ανακυκλώσιμων υλικών.

Εικόνα

Ο τουρκόφρων δήμαρχος ανακοίνωσε στα social media την εξασφάλιση χρηματοδότησης από το ελληνικό κράτος στα… τουρκικά, μη τηρώντας καν τα προσχήματα.



Σημειώνεται πως τον περασμένο Φεβρουάριο ο εν λόγω δήμαρχος έδωσε το «παρών» σε φιέστα αλά τούρκα του παραρτήματος Προύσας του κορυφαίου αλυτρωτικού «Συλλόγου Αλληλεγγύης ‘‘Τούρκων’’ Δυτικής Θράκης».

Εκεί ο κ. Μουμίν αναφέρθηκε στο όραμά του για το πώς ο δήμος που διοικεί «θα αγκαλιάσει τη μητέρα πατρίδα» -την Τουρκία δηλαδή: (https://www.el.gr/ethnos/omilia-proklis ... -tha-agka/).
https://www.el.gr/ethnos/to-tolmisan-ka ... chora-mas/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Δεκ 2020, 21:29

19/12/2020
Νέο "Κωσταλέξι" στη Ρόδο: 31χρονη διεμφυλική ζούσε "φυλακισμένη" για 10 χρόνια μέσα σε τρώγλη.

Εικόνα

Σοκ προκαλεί η είδηση ότι μία διεμφυλική κοπέλα 31 ετών ζούσε επί μία δεκαετία απομονωμένη και κλεισμένη σε μία τρώγλη στη Ρόδο, η οποία δεν διέθετε ούτε καν παράθυρα.

Σύμφωνα με τοπικά ΜΜΕ, η 31χρονη δεν δεχόταν επισκέψεις και ζούσε στην απόλυτη απομόνωση επί μία δεκαετία, κυριολεκτικά ως έγκλειστη.

Εδώ και τρεις ημέρες, η γυναίκα νοσηλεύεται σε δομή, λόγω των ψυχολογικών προβλημάτων που αντιμετωπίζει, μετά την επέμβαση αστυνομικών που την εντόπισαν σε άθλια κατάσταση, εκτελώντας τη σχετική δικαστική εντολή.

Είχε προηγηθεί έκθεση κοινωνικού λειτουργού αλλά και ψυχολόγου, αφού η Εισαγγελία Πλημμελειοδικών Ρόδου επιλήφθηκε ανώνυμης καταγγελίας για την κατάσταση της 31χρονης γυναίκας, που ζούσε με τους ηλικιωμένους γονείς της.

Η 31χρονη φέρεται να έχει εισπράξει στην πορεία της ζωής της και κυρίως στα σχολικά χρόνια ρατσισμό και να βίωσε από νωρίς τον κοινωνικό αποκλεισμό από τους συγχωριανούς της. Λόγω κατάθλιψης, απομονώθηκε και οδηγήθηκε στην απόφαση να αποκοπεί οριστικά από τον κοινωνικό περίγυρο, μην έχοντας υποστήριξη από τους γονείς της.

https://www.megatv.com/embed/?p=2020204495

Οι σκηνές που κατεγράφησαν το τελευταίο διάστημα και μέχρι να πραγματοποιηθεί η επιχείρηση για την μεταφορά της χθες στο νοσοκομείο δεν περιγράφονται εύκολα. Τα άκρα της 31χρονης έχουν υποστεί, σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, εκτεταμένη μόλυνση ενώ τα δάκτυλα των ποδιών της δεν ξεχωρίζουν από τα νύχια.
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... -se-trogli
https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/ ... se-trogli/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Δεκ 2020, 21:28

Τρίτη, 22 Δεκεμβρίου 2020
EΛΛΑΔΑ λίγο πρίν το 2021. Οικογένεια ζει στο σκοτάδι εδώ και 6 μήνες! Με προβλήματα υγείας ο 10χρονος γιος και ο πατέρας.

Εικόνα

Μπαινοβγαίνουν στα νοσοκομεία - Ο πατέρας δεν έχει μεροκάματο.

Τη στιγμή που ανακοινώνονται μέτρα για απαγόρευση συναθροίσεων και χριστουγεννιάτικων ρεβεγιόν, μια οικογένεια στην Κρήτη πασχίζει να φέρει στο τραπέζι της λίγο φαγητό....

Βυθισμένοι στο σκοτάδι και το κρύο, μια οικογένεια από χωριό του Δήμου Αρχανών, κλείνει πλέον έξι μήνες χωρίς ρεύμα. Ο πατέρας έπεσε θύμα πλεκτάνης ενός ζευγαριού που έμενε στο οίκημα και έκλεβε ρεύμα, όμως με απόλυτη αξιοπρέπεια ανέλαβε την ευθύνη και τον διακανονισμό, προκειμένου να μην μείνει η οικογένεια χωρίς ρεύμα.

Ο 10χρονος Άγγελος θέλει να γίνει γιατρός.

Ωστόσο, σύντομα ξεκίνησαν τα προβλήματα αφού ο 55χρονος πατέρας αντιμετώπισε προβλήματα υγείας και δεν μπορούσε να εργαστεί. Ο 10χρονος Άγγελος που διαβάζει στο σκοτάδι, θέλει να γίνει γιατρός όπως λέει. Ο μικρός μαθητής όμως αντιμετωπίζει και εκείνος πρόβλημα υγείας αφού πάσχει από ζαχαρώδη διαβήτη.

Κάτοικοι του χωριού και φίλοι της οικογένειας προσπάθησαν να βοηθήσουν την οικογένεια και ενημέρωσαν τηνΔΕΔΔΗΕ όμως χωρίς να καταφέρουν κάτι. Σε μια κίνηση ανθρωπιάς, οι ίδιοι καλούν σε οικονομική στήριξη της οικογένειας προκειμένου να ζήσουν έχοντας τα βασικά αγαθά.

Το ΚΡΗΤΗ TV δίνει τον λογαριασμό της οικογένειας για όσους θέλουν να βοηθήσουν:

IBAN – Alpha Bank GR0801406890689002101053743 (Αποστολάκη Μαρία – Αριστέα του Εμμανουήλ)


https://www.newsbreak.gr/ellada/155390/ ... o-skotadi/

Άβαταρ μέλους
Zappa
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 18 Δεκ 2020, 20:28

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zappa » 23 Δεκ 2020, 21:49

Achileas, the former prince of Greece reading The Secret History by Donna Tartt

Εικόνα
Βραχύς αιών.

Red
_προειδοποιητικες λυχνίες_

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών