Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 18 Ιούλ 2022, 19:34

Jul 18, 2022
Τροχαίο-σοκ στην Κορίνθου-Τριπόλεως: 15χρονος ο οδηγός του αυτοκινήτου – 18 και 16 ετών οι δύο νεκροί.
Πώς έγινε το δυστύχημα.


Εικόνα

Μια τραγωδία σημειώθηκε σήμερα τα ξημερώματα, στις 05:30 περίπου, στο 95ο χιλιόμετρο στην εθνική οδό Κορίνθου-Τριπόλεως στα ΣΕΑ Σπαθοβουνίου. Δύο νέοι άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους, ενώ ένας ακόμη ανήλικος δίνει μάχη για τη ζωή του μετά τη σύγκρουση δύο οχημάτων.

Στο ένα όχημα επέβαινε ένας 69χρονος Βρετανός, ενώ στο άλλο τέσσερις νέοι. Τα οχήματα συγκρούστηκαν και το αποτέλεσμα ήταν να χάσουν τη ζωή τους μία 18χρονη και ένας 16χρονος.
Εδώ έγινε το θανατηφόρο τροχαίο με δύο νεκρούς στην Εθνική Κορίνθου – Τριπόλεως.

Εικόνα

Οδηγός του οχήματος με τους τέσσερις νεαρούς ήταν ένας 15χρονος, ο οποίος δεν είχε δίπλωμα οδήγησης. Η κατάσταση της υγείας του είναι σοβαρή. Το τέταρτο άτομο στο όχημα είναι ελαφρύτερα τραυματισμένος.

Οι πληροφορίες αναφέρουν πως το ένα ΙΧ κινούμενο προς Τρίπολη έκανε όπισθεν, ακριβώς στα ΣΕΑ Σπαθοβουνίου στην Εθνική οδό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να συγκρουστεί με άλλο όχημα που ερχόταν και αυτό στην ίδια κατεύθυνση.

Τα αίτια του δυστυχήματος είναι υπό διερεύνηση, ενώ αναμένονται τα αποτελέσματα της νεκροψίας – νεκροτομής στα δύο θύματα.

Στο παρακάτω σημείο έγινε το θανατηφόρο τροχαίο με δύο νεκρούς στην Εθνική Κορίνθου – Τριπόλεως, σύμφωνα με το korinthostv…
https://korinthostv.gr/%ce%b5%ce%b4%cf% ... %b4%cf%8d/

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα



https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... dyo-nekroi

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10307
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 18 Ιούλ 2022, 19:41

τσιγγάνοι;
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 19 Ιούλ 2022, 19:52

Τρίτη, 19 Ιουλίου 2022
Σε καρότσα αγροτικού έβαλαν τραυματισμένη γυναίκα λόγω έλλειψης οδηγού ασθενοφόρου!

Εικόνα

Μια γυναίκα τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια γεωργικών εργασιών σήμερα στη Ζαγορά. Η γυναίκα φέρεται να έπεσε και να χτύπησε ενώ βρισκόταν στο χωράφι.

Οι οικείοι της κάλεσαν ασθενοφόρο από το Κέντρο Υγείας Ζαγοράς, ωστόσο ενημερώθηκαν πως δεν υπήρχε οδηγός βάρδιας εκείνη την ώρα και αναγκάστηκαν να την επιβιβάσουν στην καρότσα αγροτικού αυτοκινήτου για να τη μεταφέρουν στο Νοσοκομείο του Βόλου.

Σύμφωνα με τα gegonota.news, όταν το αγροτικό έφτασε στα Χάνια, η τραυματισμένη γυναίκα παραλήφθηκε από ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ που στο μεταξύ είχε ειδοποιηθεί για τη μεταφορά της στο “Αχιλλοπούλειο”.
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... thenoforou


18|07|2022
ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ! ΝΑ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ ΕΝ ΕΤΕΙ 2022 ΠΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΖΕΤΑΙ Ο ΛΑΛΙΣΤΑΤΟΣ ΠΛΕΥΡΗΣ! ΜΕΤΕΦΕΡΑΝ ΣΑΝ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΡΟΤΣΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΣΟΒΑΡΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ.

Εικόνα

«Αν κουνάει χέρια και πόδια να τη βάλετε σε ένα αυτοκίνητο και να τη φέρεται». Αυτή την απάντηση πήραν γείτονες και συγγενείς που κάλεσαν ασθενοφόρο, όταν μία γυναίκα έπεσε στην αυλή του σπιτιού της και χτύπησε στον Εύδηλο της Ικαρίας. Η γυναίκα μεταφέρθηκε τελικά στην καρότσα αγροτικού μέχρι το Κέντρο Υγείας.

https://rumble.com/v1cqwub-81877187.html

Συγκεκριμένα, όπως καταγγέλλει κάτοικος του νησιού – με ανάρτηση στο Facebook – η γυναίκα χτύπησε και δεν μπορούσε να κουνηθεί. Γείτονες πήραν τηλέφωνο για ασθενοφόρο, αλλά πληροφορήθηκαν ότι το μόνο εφημερεύον όχημα βρισκόταν τουλάχιστον μιάμιση ώρα μακριά.
Έτσι, αποφάσισαν να τη βάλουν στην καρότσα του αγροτικού οχήματος και να την μεταφέρουν μόνοι τους στον Κέντρο Υγείας.

Η ανάρτηση της γυναίκας που βρέθηκε μπροστά στο περιστατικό:
«Καταγγέλλω περιστατικό που έλαβε χώρα εχτές το μεσημέρι στον Εύδηλο… γυναίκα έπεσε κ χτύπησε στην αυλή του σπιτιού της.. κάτοικοι σπεύσαμε να την βοηθήσουμε κ εγώ προσωπικά πήρα τηλ για να έρθει στο σημείο ασθενοφόρο να την παραλάβει…με μεγάλη μου έκπληξη πληροφορήθηκα ότι το μοναδικό εφημερεύον ασθενοφόρο βρίσκεται στον Αγ. Κύρηκο κ θα χρειαζόταν πάνω από μιάμιση ώρα να φτάσει καθώς είχε άλλον ασθενή…

Πήρα στο κέντρο υγείας μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να βοηθήσουμε την γυναίκα κ ίσως πάρουμε οδηγίες για το πώς θα μπορούσαμε να την μεταφέρουμε με ασφάλεια κ χωρίς να δημιουργήσουμε περαιτέρω προβλήματα στην υγεία της, καθώς πονούσε κ δεν μπορούσε να κουνηθεί…

Η απάντηση ήταν “αν κουνάει χέρια κ πόδια να την βάλετε σ ένα αμάξι κ να την φέρετε εδώ”.. προσπαθήσαμε ώρα να σκεφτούμε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να μεταφερθεί… τελικά την βάλαμε μέσα σε μια κουβέρτα με ένα μαξιλάρι για το κεφάλι της κ στην συνέχεια την τοποθετήσαμε μέσα σε μια καρότσα αγροτικού οχήματος διότι η γυναίκα δεν μπορούσε να κάτσει κ έπρεπε να παραμείνει σε ξαπλωμένη στάση..

Εν έτει 2022 θεωρώ ότι οι συνθήκες είναι απαράδεκτες… δεν μπορώ να χωνέψω ότι ο μόνος τρόπος που μπορούσε να μεταφερθεί ο ασθενής ήταν πάνω σε μια καρότσα !!!

Το νησί διαθέτει δύο ασθενοφόρα οχήματα…για ποιόν λόγο εφημερεύει μόνο το ένα ;; Είναι δυνατόν να εξυπηρετεί ένα όχημα ολόκληρο το νησί..;;;
Ντροπή κ αίσχος..»
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%ce%be%cf ... %84%ce%b9/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 24 Ιούλ 2022, 19:29

Κυριακή, 24 Ιουλίου 2022
Πάρος: Ανήλικη καταγγέλλει τον «εφιάλτη» στα χέρια της γιαγιά της - Την ξυλοκοπούσε συστηματικά!

Εικόνα

Η 15χρονη κοπέλα μίλησε έκανε λόγο για συστηματικά και άγρια χτυπήματα σε βάρος της - Ο παππούς απειλεί με όπλο όποιον προσπαθήσει να υπερασπιστεί εκείνη και το αδερφάκι της,

Έναν «εφιάλτη» φέρεται να ζει μία ανήλικη κοπέλα στην Πάρο, η οποία κατήγγειλε για συστηματικό ξυλοδαρμό την γιαγιά της!

Συγκεκριμένα, η 15χρονη μένει εδώ και χρόνια με την γιαγιά, τον παππού και το αδερφάκι της στο νησί, καθώς η μητέρα τους βρίσκεται μακριά -για λόγους που δεν έχουν γίνει γνωστοί- ενώ η γιαγιά της κοπέλας έχει την επιμέλειά της.

Όπως αναφέρει το cycladeslive.gr, η ανήλικη εγγονή κατήγγειλε ότι κακοποιείται συστηματικά από τη συγκεκριμένη γυναίκα και μάλιστα με πολύ άγριο τρόπο. Επιπλέον, το τοπικό μέσο διευκρινίζει ότι υπάρχουν και φωτογραφίες που αποδεικνύουν τα σημάδια στο σώμα της 15χρονης από το ξύλο και τη σωματική κακοποίηση που υπέστη.

Παράλληλα, υπάρχουν καταγγελίες σύμφωνα με τις οποίες ο παππούς απειλεί με όπλο όποιον προσπαθήσει να υπερασπιστεί τα παιδιά.

Σύμφωνα με την ίδια πηγή, η Αστυνομία της Πάρου είναι ήδη ενήμερη, το ίδιο και η Πρόνοια.

Αναμένεται να γίνει επίσημη μήνυση για να ξεκινήσουν οι τυπικές διαδικασίες.
https://www.lamiareport.gr/index.php/el ... ystimatika

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 24 Ιούλ 2022, 19:37

23|07|2022
ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ, ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ!!! Η ΕΛ.ΑΣ ΕΞΕΔΩΣΕ “ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ” ΓΙΑ ΤΗΝ “ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ” ΤΩΝ GAY – ΠΡΟΣ ΤΙ ΑΥΤΗ Η “ΠΡΕΜΟΥΡΑ” ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΟΥΛΗ;; ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ ΚΑΙ ΛΗΣΤΕΙΕΣ, ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ…

Εικόνα

Η Ελληνική Αστυνομία για πρώτη φορά στα χρονικά εξέδωσε έναν αναλυτικό οδηγό για την ενημέρωση των αστυνομικών και τη «σωστή αντιμετώπιση και διαχείριση περιστατικών βίας σε βάρος των ομοφυλόφιλων».

Με τον οδηγό αυτόν το σύνολο του αστυνομικού προσωπικού όλων των υπηρεσιών της Ελληνικής Αστυνομίας οφείλει να ενημερωθεί ενυπόγραφα για το νομικό πλαίσιο προστασίας των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων των ομοφυλόφιλων και δεσμεύεται για την προάσπισή τους από τις διακρίσεις, κατά την εκτέλεση των καθηκόντων τους.

Η Δράση Αστυνομικών για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου εκφράζει την ικανοποίησή της και χαιρετίζει την έκδοση του οδηγού αυτού, ο οποίος στηρίζεται στο πλαίσιο του αντίστοιχου οδηγού του Συμβουλίου της Ευρώπης και της Εθνικής Στρατηγικής για την Ισότητα των ομοφυλόφιλων στην Ελλάδα.

Ο οδηγός είναι εμπεριστατωμένος και παραθέτει το νομικό πλαίσιο σεβασμού και προστασίας των ομοφυλόφιλων και κατόπιν αναλύει τους όρους που απαιτείται να γνωρίζει ένας αστυνομικός για να προστατεύει τους ομοφυλόφιλους, αν και δεν νομίζουμε ότι χρειάζονται ιδιαίτερη προστασία: Δεν είναι είδος προς εξαφάνιση, το αντίθετο…

Εικόνα

Τέλος, παραθέτει λίστα με όλα τα στοιχεία που βοηθούν στη διερεύνηση του ομοφυλοφιλικού κινήτρου ενός εγκλήματος μίσους.

Στον οδηγό γίνεται αναφορά για τα εγκλήματα μισούς σε βάρος ατόμων που συνδέονται με ομοφυλόφιλους , όπως οι υπερασπιστές ανθρωπίνων δικαιωμάτων, καθώς και σε βάρος ατόμων ή της πραγμάτων που αυθαίρετα συνδέονται με την κοινότητα των ομοφυλοφίλων λόγω νομιζόμενων χαρακτηριστικών.

Οι ενέργειες της Κυβέρνησης σχετικά με τους ομοφυλόφιλους είναι καθημερινές τον τελευταίο καιρό. Άραγε, οι gay είναι το μεγάλο πρόβλημα της χώρας ή π.χ η ακρίβεια;

Οι Αρχές καλά κάνουν και εξέδωσαν τον “οδηγό” αλλά κάτι παρόμοιο για τις καθημερινές ανθρωποκτονίες και ληστείες κτλ κτλ, θα εκδοθεί ποτέ;
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%ce%be%cf ... %a3%ce%95/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Ιούλ 2022, 21:30

Παρασκευή, Ιουλίου 22, 2022
Χωρα Μπουρδελο.

Εικόνα

Ποσο θελω και ποσο χρειαζομαι τοσα χρονια να ερθει καποιος, οποιος ναναι, να ερθει να μου πει εναν τομεα στον οποιο ολα λειτουργουν σωστα σε αυτη την χωρα μπουρδελο, να μου πει.... ρε φιλε.... τοσα χρονια απο αυτο το ιστολογιο σου κατηγορεις ολους και ολα,καθε κυβερνηση, καθε πρωθυπουργο, κατηγορεις ολο αυτο το συστημα που ονομαζεται Ελληνικο κρατος και ομως....

Ηρθα εδω να σου δειξω εναν τομεα που λειτουργει σωστα και να μου τον δειξει.

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ.
Επειδη εχω πικρη πειρα γιατι η μητερα μου νοσηλευτηκε και πεθανε σε ενα απο αυτα, εκει που την πηγα για να γινει καλυτερα αλλα της αλλαξαν την αγωγη απο μονοι τους χωρις να με ενημερωσουν και την καταντησαν αναπηρη με αποτελεσμα να μεινει εκει μεσα μεχρι να πεθανει, εκει που δεν της εδιναν ουτε νερο οταν ελειπα και δεν ειχαν πολλους ασθενεις, μονη ηταν στον θαλαμο, σπανια με δευτερο ατομο, εφευγα και τους ενημερωνα οτι της ειχα δωσει αρκετο νερο αλλα επρεπε να της δινουν και στην απουσια μου, επεστρεφα το επομενο πρωι και εβλεπα την σταθμη του μπουκαλιου στην ιδια θεση και ρωτουσα την νοσοκομα....

Νερο της δωσατε;
ΝΑΙ.
Με τι, με λαστιχο η με κουβα;
Σιωπη...

Ξερετε ποσο λυπηρο ειναι να εξαρταται η ζωη σου απο μια νοσοκομα που δεν κανει ουτε το ελαχιστο απο οσα πρεπει να κανει?

Δεν αρκουσε που δεν εκαναν το ελαχιστο ελεγαν και ψεματα,εγω της μαγειρευα,εγω την ελουζα, εγω την ταιζα, οσες ωρες ημουν εκει δεν χρειαζοταν καμια απο αυτες, τους εμεναν λιγες ωρες να την προσεχουν και να της δινουν λιγο νερο.

Και δεν εκαναν ουτε αυτο.

Η γυναικα εφυγε, οπως φευγουν τοσοι και τοσοι απο την αδιαφορια που επικρατει για τον ασθενη σε καθε νοσοκομειο, ατυχος ειναι αυτος που δεν εχει γνωστο εκει μεσα, οσοι εχουν μπορουν να ελπιζουν, οι υπολοιποι μονο σε θαυμα.

Οταν πεθανω θελω και ευχομαι να μην ειναι σε νοσοκομειο, ελπιζω να βρω την μανα μου να της ζητησω συγνωμη που την πηγα εκει πιστευοντας οτι θα ειναι καλυτερα για αυτην ,,,,, και δεν ηταν.

Αυτα τα θυμαμαι διαβαζοντας τι συνεβη στον ατυχο 49χρονο στην Πατρα η στην εγγυο στην Θεσσαλονικη.

Δεν ειναι μεμονωμενα περιστατικα ολα αυτα,πρεπει να κανεις ταμα για να βγεις ζωντανος απο αυτα τα ιδρυματα αν τυχει και αρρωστησεις σοβαρα και δεν εχεις να πας σε ιδιωτικο νοσοκομειο, αλοιμονο σου.

Τι λειτουργει σωστα σε αυτο το μπουρδελο που λεγεται Ελλαδα;

Εχουν βρει τις ΕΔΕ και καλυπτουν τα παντα,και στην δικη μου περιπτωση εκαναν ΕΔΕ, μονο που εγω ειχα φυγει για το Συδνευ και δεν ημουν εδω να τους ξεφτιλισω.

Καμια τιμωρια, στο μπουρδελο αυτο που λεγεται Ελλαδα τιμωρειται μονο ο πολιτης, τιμωρειται γιατι ειναι ηλιθιος που ψηφιζει τον καθε απατεωνα να του κανει την ζωη του κολαση, γιατι θα μπορουσαν να τα αλλαζουν ολα τα συστηματα, ολους τους τροπους που εργαζονται, ολη την γραφειοκρατια.

ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.
Και δεν τους αφηνουν οι ηδη εγκατεστημενοι μεσα σε αυτο το μπουρδελο εργαζομενοι, οσοι εχουν βολευτει, οι υπολοιποι δεν αντεξαν, η εφυγαν η τους εδιωξαν,αν εργαζεσαι σωστα και συνειδητα σε αυτη την χωρα δεν μενεις πολυ, πρεπει να εισαι μελος μιας συμμοριας, σαν αυτη που κυβερναει καθε τοσο.

Και κανουν μυνησεις οι συγγενεις και τι βγαινει, δεκαετιες πηγαινε ελα στα δικαστηρια και απαλλαγες με βουλευματα και αναστολες....

Γιατι εκει μπαινουν στο επομενο δωματιο αυτου του κρατους που δεν λειτουργει.

Την δικαιοσυνη.

Δυστυχως δεν ειχα την δυναμη να μεινω εκει που ημουν, στην Αυστραλια, εκει καταλαβαινεις τι ειναι το κρατος, εδω ζεις σαν μια πουτανα σε ενα μπουρδελο το οποιο ουτε το εχουν ανακαινησει, ουτε εχουν βαλει κλιματιστικο, ουτε υπαρχουν πλεον πελατες, εμεις και η Τσατσά περιμενουμε να κατεδαφιστει απο μονο του μια μερα,....

Και ελπιζω αυτη η μερα να ειναι συντομα.
https://harrytsopanos.blogspot.com/2022 ... st_22.html


Εικόνα


Παρασκευή, Ιουλίου 22, 2022
Τουρισμος για Κ(ωλους).

Εικόνα

Τι αλλο ηθελε και περιμενε ο μεσος Ελληνας;

Τι αλλο ηθελε ο χαμηλοσυνταξιουχος;

Τι αλλο ηθελε ο ανεργος που ζει με το Ελαχιστο εγγυημενο εισοδημα των 200 ευρω τον μηνα;

Τι αλλο θελατε οσοι δεν εχετε να περασετε τον μηνα;

Οσοι δεν εχετε να πληρωσετε τον λογαριασμο της ΔΕΗ?


Κινησεις απελπισιας του Κουλη.
Διπλασιασε τα χρηματα που θα δοθουν για το προγραμμα Τουρισμος για ολους
Θελει να στειλει διακοπες οσους δεν εχουν να πληρωσουν το ρευμα.
Νομιζει οτι στις εκλογες θα θυμηθουν αυτο και θα τον ψηφισουν.
Τα ιδια εκανε και ο Τσιπρας.
Δειτε που ειναι τωρα, εκει θα παει κι ο Κουλης.

61 εκατομμυρια ευρω για Τουρισμο για ολους.
Οχι για ΜΕΘ και καλυτερα νοσοκομεια
Η Διαφορα ειναι εμφανης.

Και ο Κουλης δειχνει οτι χρονια τωρα ζει σε αλλο πλανητη, ζει εκτος πραγματικοτητας.

Τελικα υπαρχουν και λεφτα και λεφτοδεντρα για προεκλογικα πανηγυρια.
https://harrytsopanos.blogspot.com/2022 ... st_50.html


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Ιούλ 2022, 20:58

27 Ιουλίου 2022
Νεαρή μουσικός στην Κατερίνη καταγγέλλει σεξιστική επίθεση: «Δεν με άφησαν να ανέβω στη σκηνή επειδή φορούσα σορτς»

Εικόνα

Καταγγελία για σεξιστική συμπεριφορά σε βάρος της από διοργανωτή εκδήλωσης στην Κατερίνη έκανε μια νεαρή μουσικός.
Η νεαρή μουσικός βρέθηκε το περασμένο Σάββατο στην Κατερίνη σε εκδήλωση της Ένωσης Ποντίων Πιερίας, όπου επρόκειτο να παίξει μουσική.

«Ενώ είχα κάνει πρόβα ήχου, ενώ ανακοινώθηκε πριν την έναρξη του καλλιτεχνικού προγράμματος από τον παρουσιαστή της εκδήλωσης το όνομα μου, στη συνέχεια ο Πρόεδρος του Σωματείου με κάλεσε ανακοινώνοντας μου ότι δεν μπορώ να ανέβω στη σκηνή να παίξω, εφόσον δεν άλλαζα ρούχα… επειδή φορούσα σορτσάκι», αναφέρει η μουσικός σε ανάρτησή της.

Μάλιστα επισημαίνει ότι ήταν η πρώτη φορά που της συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Η ανάρτησή της:

«Παρά τη θέληση μου, θα πρέπει να γνωστοποιήσω στους πολλούς φίλους και γνωστούς που με ρωτάνε, το λόγο για τον οποίο δεν εμφανίστηκα επί σκηνής, το βράδυ του Σαββάτου, στον Χορό της Ένωσης Ποντίων Πιερίας.

Σας παραθέτω λοιπόν αυτούσια τα γεγονότα και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.
Ενώ είχα κάνει πρόβα ήχου, ενώ ανακοινώθηκε πριν την έναρξη του καλλιτεχνικού προγράμματος από τον παρουσιαστή της εκδήλωσης το όνομα μου, στη συνέχεια ο Πρόεδρος του Σωματείου με κάλεσε ανακοινώνοντας μου ότι δεν μπορώ να ανέβω στη σκηνή να παίξω, εφόσον δεν άλλαζα ρούχα… επειδή φορούσα σορτσάκι!!!!

Μη πιστεύοντας στα αυτιά μου…με πολύ ευγενικό τρόπο, του απάντησα ότι αυτό πρωτίστως με προσβάλλει ως άνθρωπο, ως γυναίκα… και ότι δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει αυτό που με τόσο «άκομψο» και «προσβλητικό» τρόπο μου ζήτησε μιας και ήμουν ευπρεπέστατα ντυμένη όπως δεκάδες άλλα νέα κορίτσια της ηλικίας μου που υπήρχαν στο Χορό !!!

Θεωρώντας ότι ήταν μια άτυχη στιγμή από πλευράς του, έκατσα στο τραπέζι μου, σκεπτόμενη αν η άποψη του αυτή έβρισκε σύμφωνα όλα τα μέλη του ΔΣ μεταξύ των οποίων υπάρχουν και γυναίκες...
Φανερά αναστατωμένη και στεναχωρημένη, βάναυσα προσβεβλημένη δεν έδωσα συνέχεια, σεβόμενη πρωτίστως τον κόσμο και το σωματείο που με κάλεσε και περίμενα την ώρα που θα εμφανιζόμουν.
Μάταια όμως...

Ενώ περνούσε η ώρα, μου ξανά ανακοινώθηκε ότι η απόφαση του Προέδρου να μην παίξω αν φοράω σορτσάκι είναι αμετάκλητη. Με λίγα λόγια μου έδειξαν την πόρτα της εξόδου…
Όταν δε τους ζήτησα να ανακοινώσουν από μικροφώνου το λόγο που δεν μου επιτρέπουν να ανέβω στη σκηνή, το αρνήθηκαν κατηγορηματικά. Γιατί άραγε;

Αποχώρησα, μη δεχόμενη φυσικά να πληρωθώ ούτε ευρώ…ακόμη και για τα έξοδα που έκανα ερχόμενη από την Κοζάνη.
Κάτι τέτοιο μου συνέβη για πρώτη φορά στη ζωή μου και αδυνατώ ακόμη να κατανοήσω το σκεπτικό….

Θεωρώ ότι τέτοιου είδους αντιλήψεις και συμπεριφορές, είναι λυπηρό να υφίστανται εν έτη 2022 και δεν έχουν θέση στην κοινωνία, δεν έχουν θέση μέσα στους Συλλόγους μας, ο ρόλος των οποίων μάθαμε από μικρά παιδιά, ότι είναι πέραν όλων των άλλων, παιδαγωγικός για τα νέα παιδιά, για τους νέους ανθρώπους.

Εγώ θα συνεχίσω να πορεύομαι με γνώμονα αυτό που μου έμαθαν από μωρό, με γνώμονα την υπέρμετρη αγάπη για την ποντιακή μας μουσική παράδοση, έτσι όπως με γαλούχησε η γιαγιά μου και οι πρεσβύτεροι στο χωριό.

Θα συνεχίσω να έχω ως στάση ζωής το αξιακό περιβάλλον στο οποίο γαλουχήθηκα μέσα στην οικογένεια μου, που με δίδαξε να σέβομαι τη διαφορετικότητα στην άποψη, να σέβομαι τον άνθρωπο, να μην κρίνω επιφανειακά τους ανθρώπους με βάση την εξωτερική εμφάνιση, το «φαίνεσθαι» αλλά με βάση την ουσία, την αλήθεια.

Μάλλον ακόμη και η λέξη ήθος και ότι αυτή πρεσβεύει για κάποιους σήμερα είναι υποκειμενική και μεταφράζεται κατά το δοκούν…

Και το ήθος δεν απορρέει από τα «υφάσματα» και από το «θεαθήναι» αλλά από τη νοοτροπία, την αντίληψη, το σεβασμό και την καθαρή ψυχή.

Αυτή η λυπηρή παραφωνία του συγκεκριμένου κυρίου…ας είναι η τελευταία που θα έχει θέση μέσα στα υγιή μας ποντιακά σωματεία.

Ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου όσες και όσους μου εκφράζουν μέσα από τα μηνύματα και τα τηλέφωνα τους τη συμπαράσταση τους.

Αυτό που έγινε στην Κατερίνη, δεν είναι τόσο προσβολή στο πρόσωπο μου, όσο προσβολή στον άνθρωπο, απαξίωση και προσβολή στο πρόσωπο της γυναίκας.

Από πλευράς μου, με συγχωρητικότητα και σεβασμό, κλείνει εδώ λοιπόν η θλιβερή αυτή παρένθεση.
Καλώς να ανταμώσουμε με υγεία και αγάπη στις επόμενες εκδηλώσεις».


https://www.enalaktiko.eu/neari-moysiko ... 59988.html



Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 30 Ιούλ 2022, 21:47

30/07/2022
Λάρισα: Άναυδοι επιβάτες τρένου – 41χρονος κατέβασε το παντελόνι και αυνανιζόταν μπροστά στους!

Εικόνα

Στη χρήση ναρκωτικών ουσιών και ψυχοφαρμάκων, που είχαν ως αποτέλεσμα να «χαθεί», απέδωσε την απόφασή του ένας 41χρονος άνδρας να αυνανιστεί μπροστά στα έκπληκτα μάτια συνεπιβατών του ενώ συνταξίδευαν με το ίδιο τρένο από Θεσσαλονίκη για Αθήνα.

Με αφορμή μια διπλή, τραγική απώλεια στο οικογενειακό περιβάλλον -όπως ο ίδιος επικαλέσθηκε- ο 41χρονος οδηγήθηκε στο κόσμο των εξαρτησιογόνων ουσιών για να «ξεπεράσει» ή να «ξεφύγει» από το πρόβλημα όπως λανθασμένα πίστεψε.

Με τα ναρκωτικά και τα ψυχοφάρμακα ωστόσο, να τον οδηγούν στην πραγματικότητα σε αληθινά αδιέξοδα, σε πράξεις για τις οποίες στη συνέχεια δήλωσε «ντροπιασμένος», ζητώντας συγγνώμη αφού, όπως τόνισε στην απολογία του, έχοντας πάρει ηρωίνη «δεν ήμουν εκεί, είχα χαθεί…».

Τον 41χρονο κατήγγειλε νεαρή συνεπιβάτιδα που καθόταν σε διπλανή θέση με αποτέλεσμα όταν το τρένο φτάσει στη Λάρισα, να συλληφθεί από αστυνομικούς της Άμεσης Δράσης και χθες το μεσημέρι να οδηγηθεί ενώπιον του Μονομελούς Αυτόφωρου Πλημμελειοδικείου όπου, κατηγορούμενος για προσβολή γενετήσιας αξιοπρέπειας και για κατοχή ναρκωτικών χαπιών, καταδικάστηκε σε συνολική ποινή φυλάκισης 7 μηνών με τριετή αναστολή.
https://www.onlarissa.gr/2022/07/30/lar ... sta-stous/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 01 Αύγ 2022, 20:07

08-01-2022
Δεν έχουν τέλος οι ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ νέων παιδιών! 17χρονος απαγχονίστηκε στην Κρήτη!

Εικόνα

3 αυτοκτονίες νεαρών ατόμων μέσα σε λίγα 24ωρα!


Νέα αυτοκτονία σημειώθηκε λίγα λεπτά πριν τις 2:00 το μεσημέρι σε οικισμό του Δήμου Αρχανών – Αστερουσίων, στην επαρχία Μονοφατσίου.

Σύμφωνα με πληροφορίες του cretapost, ανήλικο αγόρι ηλικίας μόλις 17 ετών έβαλε τέλος στη ζωή του με τον πλέον τραγικό τρόπο.

Ο 17χρονος έλληνας βρέθηκε απαγχονισμένος από τον ίδιο του τον πατέρα ο οποίος ειδοποίησε το ΕΚΑΒ με τους διασώστες να μεταφέρουν τον νεαρό στο Κέντρο Υγείας Χάρακα όπου δυστυχώς διαπιστώθηκε ο θάνατος του.

Ο ανήλικος φέρεται ότι αντιμετώπιζε χρόνια και σοβαρά προβλήματα υγείας, ψυχικής φύσεως.

Η νεκροψία/νεκροτομή αναμένεται να ρίξει φως στα ακριβή αίτια του θανάτου ενώ σχετική έρευνα διεξάγει η αστυνομία.

Θυμίζουμε πως είχαν προηγηθεί οι αυτοκτονίες μίας 20χρονης και ενός 22χρονου σε Αίγινα και Πάτρα αντίστοιχα.
https://www.el.gr/ellada/gegonota/den-e ... s-neon-pa/


08-01-2022
Επιδημία ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΩΝ! 22χρονος στην Πάτρα κρεμάστηκε από κολώνα της ΔΕΗ!

Εικόνα

«Πάγωσαν» οι περαστικοί όταν τον εντόπισαν.


Τέλος στη ζωή του έβαλε ένας 22χρονος στην Πάτρα, ο οποίος μάλιστα αυτoκτόνησε σε κοινή θέα, αφού κρεμάστηκε από κολόνα της ΔΕΗ.

Σύμφωνα με το thebest.gr, ο 22χρονος κρεμάστηκε το πρωί στο δρόμο από την Αρόη προς το Γηροκομειό της Πάτρας.

Ο νεαρός σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία πήγε με το αυτοκίνητό του στο σημείο και κρεμάστηκε από κολόνα της ΔΕΗ με αυτοσχέδια θηλιά.

Το πτώμα εντοπίστηκε από περαστικούς που υπέστησαν σοκ και ειδοποίησαν την αστυνομία.
https://www.el.gr/ellada/gegonota/epidi ... -stin-pat/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Αύγ 2022, 20:33

08-01-2022
«Με χτυπούσαν οι ληστές κι ο κόσμος απλά κοιτούσε»
Σοκάρει η περιγραφή επιχειρηματία, θύματος ληστείας στη Βέροια.


Εικόνα

Ουδείς προσέτρεξε σε βοήθεια ενώ οι ληστές στη Βέροια τον χτυπούσαν άγρια για να του αποσπάσουν την τσάντα.


Καρέ – καρέ περιγράφει ο επιχειρηματίας στη Βέροια, πώς ο ίδιος πάλευε με τους ληστές ενώ ο κόσμος απλώς κοιτούσε.

Πρόκειται για τον επιχειρηματία υγρών καυσίμων που έπεσε θύμα ληστείας μέρα μεσημέρι έξω από το κατάστημα τράπεζας στη Βέροια.

Όπως περιγράφει στο verianet, στην αρχή του επιτέθηκε ένας, ο οποίος τον γρονθοκόπησε, αλλά επειδή δεν μπόρεσε να του αποσπάσει την τσάντα που κρατούσε, βγήκε από το αυτοκίνητο και δεύτερος κακοποιός και του επιτέθηκαν και οι δυο.

Η πάλη διήρκησε μερικά λεπτά και μάλιστα για να μπορέσουν να του αποσπάσουν την τσάντα, τον έσυραν με το αυτοκίνητο αρκετά μέτρα από το σημείο.

Όλα αυτά συνέβαιναν κάτω από τα βλέμματα παρισταμένων, αλλά και διερχομένων, οι οποίοι παρακολουθούσαν το συμβάν μέσα από τα αυτοκίνητά τους. Πέρα από κάποιες φωνές, ουδείς προσέτρεξε σε βοήθεια, μέχρι που οι ληστές αφού τον χτύπησαν άγρια και κατόρθωσαν να αποσπάσουν τελικά την τσάντα από τα χέρια του επιχειρηματία, μπήκαν στο αυτοκίνητο, και τράπηκαν σε φυγή.


https://www.el.gr/ellada/me-chtypoysan- ... osmos-apl/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Αύγ 2022, 19:15

4 Αυγ 2022
Έμειναν στις επιτελικές υποσχέσεις... Ηλικιωμένος πυρόπληκτος του Ματιού παίζει ακορντεόν για να τα φέρει βόλτα..

Εικόνα

Πιθανότατα θα τον έχετε δει. Πιάνει ένα πόστο σχεδόν κάθε βράδυ, σχεδόν πάντα καλοντυμένος και περιποιημένος και παίζει υπερήφανος το ακορντεόν του. Πίσω του το φορτηγάκι με το μήνυμα διαμαρτυρίας.

«Πότε θα μπούμε μέσα στα σπίτια μας; 4 χρόνια πέρασαν. Πωλείται οικόπεδο ένα στρέμμα – ευκαιρία ή ανταλλάσσεται λόγω πυρκαγιάς Ματιού».

Είναι ένας από τους συμπολίτες μας που εξακολουθεί να μην έχει αποκατασταθεί.

Πολύ κρίμα, πολύ άδικο…

Το βίντεο ανέβασε στο Facebook η δημοσιογράφος Αιμιλία Σταθάκου.


https://taxalia.blogspot.com/2022/08/blog-post_209.html


03.08.2022
Πυρόπληκτος κάτοικος Βαρυπόμπης: Ένα χρόνο μετά δεν έχει αλλάξει τίποτα – Μας έχουν ξεχάσει»
«Δεν κάνουν τίποτα μόνο καίνε την Ελλάδα»


Εικόνα

Την αδιαφορία της κυβέρνησης για τους πυρόπληκτους κατοίκους που είδαν την πυρκαγιά να καταστρέφει ολοσχερώς τις περιουσίες τους στη Βαρυμπόμπη κατήγγειλε ο Νίκος Δευτεραίος μιλώντας σε τηλεοπτικό σταθμό.

«Δυστυχώς δεν έχει αλλάξει τίποτα ένα χρόνο μετά. Αυτή τη στιγμή από το κράτος έχουν δοθεί τέσσερις άδειες κατεδάφισης στα 77 σπίτια που έχουν καεί» είπε και πρόσθεσε πως «μέχρι και σε κάποιες οικογένειες που κάηκε εντελώς το σπίτι τους – όπως το δικό μου- τους έκοψαν την επιδότηση ενοικίου.

Η μητέρα μου έμενε στη Βαρυμπόμπη, το σπίτι κάηκε και τώρα πληρώνω ενοίκιο στη Νέα Ιωνία».

Ο πυρόπληκτος κάτοικος κατηγόρησε την κυβέρνηση για μεγάλες καθυστερήσεις και αδράνεια: «Δεν έχουν μάθει από το Μάτι. Κάθε χρόνο καίγεται η Ελλάδα τι έχουν κάνει. Πότε κάλεσαν να μας κάνουν μια εκπαίδευση για να σβήνουμε μόνοι μας τα σπίτια μας. Δεν κάνουν τίποτα. Καίνε μόνο την Ελλάδα» είπε.

«Τα 80.000 που δίνει το κράτος σαν αποζημίωση είναι πενιχρή. Ενωθήκαμε οι κάτοικοι και βοηθάμε ο ένας τον άλλο, αν περιμένουμε το κράτος να μας σώσει έχουμε καεί» είπε και τόνισε ότι η περιοχή κινδυνεύει να εγκαταλειφθεί η περιοχή καθώς πολλοί κάτοικοι επιλέγουν δεν έχουν την δυνατότητα να επισκευάσουν τα σπίτια τους: «έρχονται και βλέπουν καμένα σπίτια και δεν έχουν δοθεί άδειες κατεδάφισης καθώς κολλάει ο ελεγκτής δόμησης».
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/p ... -ksexasei/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 06 Αύγ 2022, 19:29

5 Αυγούστου 20221
Συμμορία ανηλίκων χτύπησε 15χρονο για να τον ληστέψει.

Εικόνα

Θύμα ξυλοδαρμού και ληστείας έπεσε ένας 15χρονος μαθητής στην περιοχή της Βούλας.

Σύμφωνα με τα όσα μετέδωσε η ΕΡΤ, το άτυχο αγόρι δέχθηκε λεκτική επίθεση από μία ομάδα νεαρών, στη μέση του δρόμου, το μεσημέρι της περασμένης Τετάρτης.

Όταν ο 15χρονος αντέδρασε, τον χτύπησαν και του άρπαξαν το κινητό τηλέφωνο και τα λιγοστά χρήματα που είχε επάνω του.

Ο ίδιος κατήγγειλε το περιστατικό και η αστυνομία ξεκίνησε ανθρωποκυνηγητό για τον εντοπισμό και τη σύλληψη τουλάχιστον πέντε ατόμων, που εικάζεται ότι ανήκουν σε συμμορία ανηλίκων που δρα στην περιοχή.
https://hellas-now.com/symmoria-aniliko ... listepsei/


06.08.2022
Αγία Παρασκευή: 17χρονοι χτύπησαν με γκλομπ και σφυρί ανήλικο για να τον ληστέψουν.
Αναζητούνται άλλα δυο άτομα.


Εικόνα

Δραματική αύξηση έχουν πλέον τα περιστατικά εγκληματικότητας μεταξύ ανηλίκων καθώς ακόμα ένα συμβάν έρχεται να προστεθεί στην θλιβερή αυτή λίστα.

Συγκεκριμένα δυο 17χρονοι το βράδυ της 4ης Αυγούστου, ήταν μέσα σε αυτοκίνητο και κινούνταν στην Αγία Παρασκευή, κάποια στιγμή προσέγγισαν το ανήλικο θύμα και με χρήση αντικειμένων (πλαστικό σφυρί και γκλομπ), το ακινητοποίησαν και του έκλεψαν ταυτότητα, κινητό τηλέφωνο και χρηματικό ποσό.

Μέχρι στιγμής έχουν συλληφθεί για τη ληστεία σε βάρος του ανήλικου, δύο 17χρονοι για τους οποίους σχηματίσθηκε δικογραφία για ληστεία κατά συναυτουργία.

Το θύμα μεταφέρθηκε από συγγενικό του πρόσωπο σε νοσοκομείο για την παροχή πρώτων βοηθειών.
Στο πλαίσιο της προανακριτικής διαδικασίας, ο άτυχος ανήλικος αναγνώρισε έναν από τους δράστες, ενώ ταυτοποιήθηκε και δεύτερος, οι οποίοι εντοπίστηκαν και συνελήφθησαν. Κατασχέθηκε το εμπλεκόμενο αυτοκίνητο και τα κινητά τους τηλέφωνα.

Οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών, ενώ την προανάκριση κάνει το Τμήμα Ασφαλείας Αγίας Παρασκευής.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... istepsoun/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 08 Αύγ 2022, 18:57

07|08|2022
Ανήλικοι 11 και 15 ετών έκλεψαν κινητό με απειλή μαχαιριού στην Ερμού!

Εικόνα

Ένας 11χρονος κι ένας 15χρονος συνελήφθησαν για κλοπή κινητού τηλεφώνου με την απειλή μαχαιριού στην οδό Ερμού.

Όπως μετέδωσε ο ΑΝΤ1, το βράδυ της Παρασκευής (5/8) οι αστυνομικοί έλαβαν σήμα για κλοπή κινητού με χρήση σωματικής βίας και απειλής μαχαιριού, από έξι άτομα, σε βάρος τριών.

Άμεσα ξεκίνησαν αναζητήσεις και λίγα λεπτά αργότερα εντόπισαν έναν 11χρονο και έναν 15χρονο, οι οποίοι μαζί με ακόμα τέσσερα άτομα που κατάφεραν να διαφύγουν, είχαν διαπράξει από κοινού την ληστεία. Οι ανήλικοι συνελήφθησαν με την διαδικασία του αυτοφώρου, ενώ οι συνεργοί τους αναζητούνται.
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... b5-%ce%b1/


Παρασκευή, 05 Αυγούστου 2022
Λαμία: Το οικογενειακό δράμα πίσω από την αυτοκτονία της κοπέλας.

Εικόνα

Η 29χρονη Φιλόλογος φέρεται να έβαλε τέλος στη ζωή της γιατί δεν έβρισκε δουλειά - Είχε αυτοκτονήσει και η μητέρα της πριν από δυο χρόνια…

Ένα μεγάλο ανθρώπινο δράμα, κρύβεται πίσω από την αυτοκτονία της νεαρής κοπέλας που βρέθηκε νεκρή το πρωί της Πέμπτης (4/8) στο σπίτι της σε συνοικία της Λαμίας (https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... -spiti-tis).

Όπως όλα δείχνουν τα χτυπήματα της μοίρας στην οικογένειά της, σε συνδυασμό με τα οικονομικά προβλήματα από την ανεργία, φαίνεται ότι την οδήγησαν να βάλει τέλος στη ζωή της.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του LamiaReport, επρόκειτο για μια θαυμάσια κοπέλα, που είχε έρθει με την οικογένειά της σε ηλικία 5 ετών από την Αλβανία και είχε καταφέρει να σπουδάσει αφού ήταν πολύ καλή μαθήτρια και να πάρει πτυχίο Φιλολογίας. Ο πατέρας και η μητέρα της δούλεψαν σκληρά στην Ελλάδα για να μη λείψει τίποτα από τα δύο κορίτσια τους και κατάφεραν να τα μεγαλώσουν με αξιοπρέπεια και με αρχές.

Πριν από μερικά χρόνια όμως, ήρθε το πρώτο χτύπημα, όταν ξαφνικά έφυγε από το ζωή από παθολογικά αίτια, ο πατέρας της κοπέλας. Το χτύπημα της μοίρας βαρύ για όλους, μα περισσότερο για τη μητέρα της οικογένειας, η οποία βρέθηκε τον Οκτώβριο του 2020 πνιγμένη στο λιμάνι των Ραχών (https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... sto-limani)!

Το δεύτερο απανωτό χτύπημα της μοίρας, τη συγκλόνισε, είχε μάθει όμως από μικρή να παλεύει για να ανταπεξέρχεται στις δυσκολίες.

Προσπαθούσε να βρει δουλειά.
Η άτυχη κοπέλα έκανε μαθήματα σε παιδάκια για τα προς το ζειν, ενώ για ένα διάστημα δούλεψε και στη Δομή Προσφύγων και Μεταναστών στις Θερμοπύλες. Το πρόγραμμα όμως τελείωσε, η καραντίνα έκοψε τα μαθήματα και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες δεν μπορούσε να βρει δουλειά.

Από όσους την γνώριζαν, το μόνο που ζητούσε ήταν δουλειά! Δεν ήθελε ούτε ελεημοσύνη, ούτε δανεικά, μόνο δουλειά! Στην Ελλάδα της κρίσης όμως, οι ευκαιρίες για πολλούς νέους ανθρώπους είναι ελάχιστες.

Έτσι και για εκείνη παρά τις φιλότιμες προσπάθειες δεν μπόρεσε να βρει κάπου να εργαστεί κι όταν οι ελπίδες τελείωσαν φέρεται ότι έφτασε στην απονενοημένη πράξη. Έδεσε ένα σχοινί στις σωλήνες από τα καλοριφέρ που περνούσαν από το δωμάτιο της και έβαλε τέλος στη ζωή της.

Δεν ενοχλούσε ποτέ κανέναν για αυτό η απουσία της άργησε να γίνει αντιληπτή. Η μυρωδιά μόνο πρόδωσε το δράμα και οι γείτονες ειδοποίησαν την αστυνομία.

Σε λίγες ημέρες θα έκλεινε τα 29 της χρόνια…

«Είχε τα δικά της προβλήματα»

Ωστόσο σε επικοινωνία που είχε το LamiaReport, με κοντινό της πρόσωπο, μας είπε ότι «δεν πιστεύει πως έκανε κακό στον εαυτό της γιατί δεν είχε δουλειά, αλλά γιατί είχε τα δικά της προσωπικά προβλήματα».
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... is-kopelas

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 09 Αύγ 2022, 21:31

Δευτέρα, 08 Αυγούστου 2022
Ελληνική αστυνομία...

Εικόνα

Το απόγευμα της Κυριακής γυρνούσα με τα παιδιά μου από το μπάνιο στον επαρχιακό δρόμο Στυλίδας - Λαμίας.

Στον κόμβο Αγίας Μαρίνας μπαίνουν μπροστά μου 3 τριαξονικά και μας πήγαιναν καροτσάκι μέχρι τον κόμβο της ΒΙΠΕ.

Κάλεσα το "100" να καταγγείλω το περιστατικό και ενώ η απάντηση του αστυνομικού ήταν ότι ναι μεν είναι παράνομο να μπαίνουν μέσα στην επαρχιακή και μάλιστα Κυριακή, αλλά μετά μου τα γύρισε ότι ακούω τα social media....και δεν μπορούμε να εποπτεύουμε και ότι είμαι και εγώ παράνομος που μίλαγα στο κινητό εκείνη την στιγμή!!!.

Αφού του είπα πρέπει να ντρέπεται η Ελληνική Αστυνομία που έχει τέτοια στελέχη του το έκλεισα και συνέχισα την πορεία μου.

Σας ευχαριστώ.
Αναγνώστης.
https://www.lamiareport.gr/index.php/ka ... -astynomia



4 Αυγούστου 2022097
Του έκοψε το ρεύμα αν και ήταν πληρωμένο!

Εικόνα

Την Τετάρτη 3/8 στην Σπερχειάδα συνέβη ένα περιστατικό σε επαγγελματία μέλος του Συλλόγου μας που δεν θα μπορούσε να μείνει ασχολίαστο ή αναπάντητο.
Ο συνάδελφος σήμερα το πρωί ”δέχτηκε” την επίσκεψη εκπροσώπου του ΔΕΔΔΗΕ με σκοπό τη διακοπή της σύνδεσης λόγω απλήρωτου λογαριασμού. Ο ”κύριος” που η συμπεριφορά του ήταν απαράδεκτη δεν πτοήθηκε όταν ο συνάδελφος του είπε ότι ο λογαριασμός είναι πληρωμένος και του έδειξε την απόδειξη πληρωμής και τελικά έκοψε το ρεύμα του καταστήματος παρά τις εύλογες και δικαιολογημένες διαμαρτυρίες .

Ο ΔΕΔΔΗΕ , προς τιμήν του, διέταξε την άμεση επανασύνδεση της σύνδεσης κάτι που έγινε μετά από 40 λεπτά.
Σε αυτή την δύσκολη συγκυρία που το κόστος λειτουργίας των επιχειρήσεων έχει εκτοξευτεί λόγω της υπερβολικής και άδικης αύξησης του ενεργειακού κόστους, εκτός όλων των άλλων, έρχεται να προστεθεί στις τόσες αγωνίες που αντιμετωπίζουν οι επαγγελματίες – αυτοαπασχολούμενοι καθημερινά και ο φόβος της διακοπής ρεύματος .

Εμείς ως ΕΜΠΟΡΙΚΌΣ ΚΑΙ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΌΣ ΣΎΛΛΟΓΟΣ ΣΠΕΡΧΕΙΆΔΑΣ δηλώνουμε ότι τέτοιες συμπεριφορές, σαν αυτήν ΔΕΝ είναι σε καμία περίπτωση ανεκτές. ΔΕΝ θα μένουν αναπάντητες και θέλουμε να γνωρίζουν όλοι οι συνάδελφοι μέλη ότι θα είμαστε στο πλευρό τους αν και όποτε μας χρειαστούν.

ΤΟ Δ.Σ
ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ & ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ.

https://efthia.gr/%cf%84%ce%bf%cf%85-%c ... %ad%ce%bd/



05|08|2022
ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ ΜΑΚΕΛΕΙΟ! Κάνουν ό,τι γουστάρουν οι ταξιτζήδες στα ΚΤΕΛ Κηφισσού – Αεριτζήδες οδηγοί, άγρα πελατών, επιλογή προορισμών και κούρσες χωρίς ταξίμετρο.

Εικόνα

Διαβάστε την καταγγελία αναγνώστη του ΜΑΚΕΛΕΙΟ που αφορά τους οδηγούς στην πιάτσα ταξί των ΚΤΕΛ Κηφισσού. Εκεί στην Τροχαία Αιγάλεω υπάρχει κανείς να διερευνήσει όσα απίστευτα υποστηρίζει ο φίλος μας;;;

Την Δευτέρα 1-8-2022 έκανα το δρομολόγιο Πάτρα-Αθήνα με το ΚΤΕΛ ΑΧΑΪΑΣ, με ώρα αναχώρησης 19.15 μ.μ και άφιξη στο σταθμό Υπεραστικών ΚΤΕΛ Κηφισού στις 22.15μ.μ. Κατευθύνθηκα στην πιάτσα ΤΑΞΙ, που βρίσκεται εντός του σταθμού, όπου συνέβησαν 3 περιστατικά:

1ον. οδηγοί ΤΑΞΙ, ενώ είχαν ήδη παραλάβει πελάτη, αναζητούσαν και άλλους πελάτες, οι οποίοι ενδεχομένως να είχαν παρόμοιο προορισμό με τον αρχικό. Το περίεργο ήταν ότι ο αρχικός πελάτης ανέμενε εντός του οχήματος μέχρις ότου ο ταξιτζής “βρεί” και άλλον πελάτη.

2ον. μια νεαρή κοπέλα, που ανέμενε τη σειρά της, μου ανέφερε ότι ταξιτζής σε 2πλή κούρσα, από τα ΚΤΕΛ Κηφισού έως το Περιστέρι της ζήτησε και πληρώθηκε φυσικά 15,00 ευρώ, χωρίς να ανάψει το ταξίμετρο.

3ον. όταν επιβιβάστηκα ο ίδιος με την σύζυγό μου σε ένα από τα ταξί, με προορισμό το Κερατσίνι, ο νεαρός οδηγός(η πλειοψηφία των οδηγών εκείνη την ώρα ήσαν νεαρής ηλικίας) με ρώτησε αρχικά “εάν θέλω απόδειξη”, του απάντησα(καλή την πίστη) “όχι” και αμέσως μου είπε ότι το κόστος της διαδρομής από τα ΚΤΕΛ έως την λεωφόρο Σαλαμίνος, στο Κερατσίνι, είναι 18,00 ευρώ. Αντέδρασα και του είπα ότι “την ίδια διαδρομή την έκανα το πρωι με κόστος 9,60 ευρώ” και όταν του προσποιήθηκα ότι είμαι υπάλληλος ΣΔΟΕ “ψάρωσε” και άναψε το ταξίμετρο, το οποίο στο τέλος της διαδρομής έγραψε 7,50 ευρώ.

Αυτά λαμβάνουν χώρα στα ΚΤΕΛ Κηφισού με τους αερητζήδες νεαρούς ταξιτζήδες, άγρα πελατών, επιλογή προορισμών και κούρσες χωρίς ταξίμετρο.
Η τροχαία Αιγάλεω οφείλει να κάνει εφόδους, με μυστικούς αστυνομικούς, προκειμένου να εξαλείψει τα αρπακτικά των ΚΤΕΛ, αλλιώς καθίσταται συνυπεύθυνη.
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %b3%ce%bf/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ζήσε το χάλι σου στην Ελλάδα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 10 Αύγ 2022, 22:25

10|08|2022
Μετά λέει καιγόμαστε ο Δήμαρχος Αλμυρού Ευάγγελος Χατζηκυριάκου!

Εικόνα

Αυτή είναι η Ελλάδα του σήμερα.

Δήμαρχε Αλμυρού, κύριε Ευάγγελε Χατζηκυριάκου μήπως θα πρέπει να κάνετε κάτι;

Εικόνα

Κύριε Δήμαρχε είσαστε τυχερός μέχρι τώρα που δεν έχετε πάρει φωτιά..

Κύριε Δήμαρχε πολλοί έχουν Καταγγείλει αυτό το Χάλι που είναι επικίνδυνο ανά πάσα στιγμή να πάρει φωτιά και να καούν Περιουσίες η Χλωρίδα και η Πανίδα της περιοχής.

Τα έρημα και απροστάτευτα ζωάκια τι σας φτάνε κύριε Δήμαρχε;

Αυτά μας έγραψε φίλη στο batraxanthropoi.blogspot.com που διαμένει στην περιοχή.. και οι φωτογραφίες που έστειλε.

<< Μέσα σε δενδρόφυτη περιοχή έχουν κάνει χυτά στην Αμαλιάπολη Μαγνησίας που αν πάρει φωτιά εγώ δεν θα έχω δρόμο να φύγω.

Εχθές συγκεκριμένα ένας φίλος μου έλεγε ότι εκείνος μάζευε τα γυαλάκια από κάτω για να μην γίνουμε πυροτέχνημα εδώ.

Έκανα πέρυσι καταγγελία στο αστυνομικό τμήμα Αλμυρού με αριθμό πρωτοκόλλου και επίσης και στον δήμο και καμία απάντηση.

Έστειλα email με φωτογραφικό υλικό σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες, πυροσβεστική, δασαρχείο, περιφέρεια Θεσσαλίας, και ο ένας πετάει το μπαλάκι στον άλλον και δεν παίρνει την ευθύνη.

Πρόκειται για μια μεγάλη συμμορία.

Και όχι μόνο αυτό, ο ίδιος ο δήμος πριν λίγες ημέρες έκοψε ένα πεύκο από την παραλία και το πέταξε εκεί.

Ο αντιδήμαρχος του Αλμυρού είναι ανύπαρκτος.

Δεν μου απαντά ούτε στο τηλέφωνο αλλά ούτε και σε μήνυμα που του έστειλα.

Ντρέπεται να με αντιμετωπίσει.

Και μετά θρηνούμε ανθρώπους που χάνουμε, θρηνούμε για ζωάκια που καίγονται, θρηνούμε για την περιβαλλοντολογική καταστροφή. >>

Εικόνα

Το περιεχόμενο της καταγγελίας η οποία ποτέ δεν απαντήθηκε από πουθενά..

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %85%cf%81/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών