Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38755
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 06 Ιούλ 2020, 14:55

Nandros έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:30
Αρίστος έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 16:24
Λοξίας έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 09:15

Σου είπα, έχουμε διαφορετική θεώρηση.
Το νήμα ξεκίνησε με το αν τα ΗΗ είναι σοβαρό site ή παπατζίδικο.
Και η αφορμή ήταν τα δημοσιεύματα για την ΕΕΦ. Αυτό είναι δεδομένο.
Σορυ αλλα η ΕΕΦ ηταν το λιγοτερο, το πως λογοκρινε το ellinikahoaxes εφημεριδες σαν το Βημα, το Εθνος και τη Δημοκρατια σε θεματα ασχετα με την ΕΕΦ ειναι πολυ σημαντικοτερα ζητηματα που καταδεικνυουν πως οταν δεν υπαρχουν δημοσιογραφοι, το μαγαζι πεφτει σε hoaxιες μονο του.

Γιατι κακα τα ψεματα μια ομαδα που δεν εχει δημοσιογραφους δεν μπορει να τα βαλει με καταξιωμενους δημοσιογραφους και αρχισυντακτες. Μοιραια θα φαει τα μουτρα της οπως και τα εφαγε. Γι' αυτο και ζητησε συγγνωμη στο θεμα πιχι της καταργησης των καλλιτεχνικων.

.
Εσύ ο πανάσχετος με την θάλασσα, πώς τόλμησες στο παλιό να ξεκινήσεις το νήμα για τον χαλκό από τον Καναδά που έφερναν οι Μινωίτες και αρνήθηκες της θέσεις μου - ως ειδικού - ότι γράφεις παπαριές;
Τα παλιά μελή τα θυμόνται και μην κάνεις την πάπια.



Αυτα τα εγραψαν καθηγητες πανεπιστημιου, εγω απλα μετεφερα τη θεωρια τους. Και εκει λογοκρισια;

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38755
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 06 Ιούλ 2020, 14:59

hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:45
Αρίστος έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 16:56
Ο Οργουελ ειχε γραψει απο παλια πως η λογοκρισια θα ονομαστει αντιτρομοκρατικη δραστηριοτητα.
Αυτό τόλμα να το πεις κατάμουτρα στους συγγενείς των θυμάτων από εκρήξεις βομβών.



Σου ανεβασα αρθρο οτι το fb λογοκρινε βιντεακια με αποκεφαλισμους Δυτικων απο το ISIS.

Και το ISIS ειναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της τρομοκρατιας.

Δεν ειδα να το σχολιασει κανεις.

Εγω θα το σχολιασω ως εξης: εφοσον το ISIS στρατολογει και γηγενεις Ευρωπαιους απο δυτικες χωρες τετοια βιντεακια ειναι απαραιτητα για να δουν ολοι για ποσο φρικτα εγκληματικη τρομοκρατικη οργανωση προκειται.

.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Ιούλ 2020, 15:17

Αρίστος έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 14:55
Nandros έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:30
Αρίστος έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 16:24

Σορυ αλλα η ΕΕΦ ηταν το λιγοτερο, το πως λογοκρινε το ellinikahoaxes εφημεριδες σαν το Βημα, το Εθνος και τη Δημοκρατια σε θεματα ασχετα με την ΕΕΦ ειναι πολυ σημαντικοτερα ζητηματα που καταδεικνυουν πως οταν δεν υπαρχουν δημοσιογραφοι, το μαγαζι πεφτει σε hoaxιες μονο του.

Γιατι κακα τα ψεματα μια ομαδα που δεν εχει δημοσιογραφους δεν μπορει να τα βαλει με καταξιωμενους δημοσιογραφους και αρχισυντακτες. Μοιραια θα φαει τα μουτρα της οπως και τα εφαγε. Γι' αυτο και ζητησε συγγνωμη στο θεμα πιχι της καταργησης των καλλιτεχνικων.

.
Εσύ ο πανάσχετος με την θάλασσα, πώς τόλμησες στο παλιό να ξεκινήσεις το νήμα για τον χαλκό από τον Καναδά που έφερναν οι Μινωίτες και αρνήθηκες της θέσεις μου - ως ειδικού - ότι γράφεις παπαριές;
Τα παλιά μελή τα θυμόνται και μην κάνεις την πάπια.
Αυτα τα εγραψαν καθηγητες πανεπιστημιου, εγω απλα μετεφερα τη θεωρια τους. Και εκει λογοκρισια;
Πα-πα-ρί-ες Γιωργίτσα μου!
Το ψέμα στην άκρη της πένας, ίδιον των ΧΟΑΞάκηδων και FAKEατζήδων κοντυλοφόρων.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Ιούλ 2020, 18:40

hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 23:14
stavmanr έγραψε: Ανανέωση των ...επιχειρημάτων της άλλης πλευράς

- το αναγνωρισμένο από το Πρωτοδικείο Σωματείο δεν είναι Σωματείο
- ο Σύλλογος δεν είναι Σωματείο, και το αντίστροφο
- ο Σύλλογος ή Σωματείο επιστημόνων επιτρέπεται να γράφει μόνο επιστημονικά κείμενα
- η μεταφορά ή παρομοίωση ή λογοτεχνική έκφραση επιτρέπεται μόνο σε μη μέλη της ΕΕΦ. Κάθε άλλος επιστήμονας δικαιούται να γράφει για φαντάσματα, ενοράσεις κλπ στα πλαίσια της εκλαικευμένης ή λογοτεχνικής έκφρασης, εκτός από τα μέλη της ΕΕΦ και την ίδια την ΕΕΦ.
- ο εκάστοτε Υπουργός καθορίζει ποιος είναι επιστήμονας και ποιος όχι
- ο εκάστοτε χρήστης του phorum.com.gr καθορίζει ποιος είναι επιστήμονας και ποιος όχι
- ο εκάστοτε πτυχιούχος φυσικός αποφασίζει ποιος συνάδελφός του είναι επιστήμονας και ποιος όχι
- το facebook είναι αρμόδιο να οργανώνει authorities
- οι έλληνες Φυσικοί δεν είναι επιστήμονες αλλά απλά υποψήφιοι δημόσιοι υπάλληλοι εκτός από τον συντάκτη αυτής της πρότασης που φέρεται εξίσου ως απόφοιτος Φυσικής
- τα ΗΗ πιστοποιούν την αλήθεια, κι αυτό δεν σχετίζεται με το γεγονός ότι γράφουν και ψέματα
- αν μία μειοψηφία ενός συλλόγου/ένωσης/σωματείου διαφωνεί με την πλειοψηφία, πρέπει να γίνεται το χατήρι της μειοψηφίας.
- οι φυσικοί είναι αχρείαστοι αφού οι μηχανικοί είναι και φυσικοί
- στους συλλόγους πρέπει να κάνουν κουμάντο οι μειοψηφίες τις οποίες προτιμούν συγκεκριμένα προφίλς του phorum.com.gr. Το Δ.Σ. θα εκλέγεται με σύμφωνη γνώμη των παραπάνω προφίλς.
Κυριολεκτικά, ένα προς ένα είναι ψέματα.
Ας πάρουμε κάποια, ενδεικτικά, που αφορούν ειδικά τα δικά σου επιχειρήματα:

1) το αναγνωρισμένο από το Πρωτοδικείο Σωματείο δεν είναι Σωματείο;


Για να δούμε τί έγραψες στο νήμα:
Hellegennes έγραψε: Μια Ένωση Φυσικών έχει ως σκοπό την προώθηση της φυσικής. (...) Οι δε δραστηριότητες μιας ένωσης δεν αφορούν μόνο τα μέλη της, γιατί δεν είναι κλαμπ ούτε σωματείο (1). Αυτά αντίστοιχα λέγονται κλαμπ και σωματείο. Αντιθέτως, οργανισμοί και όργανα όπως ενώσεις και σύλλογοι (2), έχουν δραστηριότητες που απευθύνονται στους πάντες.
Το κείμενό σου βρίσκεται εδώ: hellegennes @ Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Πάμε τώρα στο καταστατικό της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών, που δεν είναι κατά τον Hellegennes Σωματείο ή Σύλλογος:
Σωματείου αναγνωρισθέντος δια της υττ'αριθμ.5267/1930 αποφάσεως του Πρωτοδικείου Αθηνών τροποποιηθείσης δια των υπ'αριθμ.8295/1939 και 7190/1962 αποφάσεων του Πρωτοδικείου Αθηνών.
Προφανώς, λοιπόν το Πρωτοδικείο δεν μπορεί να διακρίνει τους νομικούς όρους, που όμως μπορεί να διακρίνει ο Hellegennes!


Επίσης,
2) ο Σύλλογος δεν είναι Σωματείο, και το αντίστροφο;
Σωματείο ή σύλλογος είναι μια ένωση δύο ή περισσότερων ατόμων με κοινό συμφέρον ή στόχο.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF ... E%AF%CE%BF
Με απλά λόγια κατάφερες να γράψεις σε ένα μόνο επιχείρημα δύο ψεματάρες και να τις δικαιώσεις μέσα στο παράλληλο σύμπαν που στροβιλίζεται εντός του κρανίου σου.
Κι όχι μόνο αυτό, αλλά επιμένεις να ψεύδεσαι μουλαρωμένος αντί να δεχτείς το σφάλμα σου, να ζητήσεις συγγνώμη για την παραπληροφόρηση που προωθείς, και τελικά να επαναπροσδιορίσεις τη θέση σου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Ιούλ 2020, 23:35

Καλή μου κατσαρίδα, η ΕΕΦ δεν είναι σωματείο που εκπροσωπεί τους φυσικούς, είναι ένας σύλλογος που συμμετέχουν ΑΝ θέλουν και ΟΣΟΙ θέλουν που έχουν κάποια σχέση με φυσικές επιστήμες. Αυτό έγραψα και αυτό ισχύει. Δεν θα το ξανασυζητήσω κι ούτε προτίθεμαι να συζητήσω για τα υπόλοιπα ψέματα που έχεις πει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

pussycat
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 18:29

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pussycat » 07 Ιούλ 2020, 00:29

stavmanr έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 08:55
pussycat έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 20:14
Σου επαναλαμβάνω πως το πτυχίο απλά πιστοποιεί πως ο κάτοχός του παρακολούθησε το εν λόγω πρόγραμμα σπουδών και πως απέδειξε επαρκώς ότι γνωρίζει το αντικείμενο.

Σου επαναλαμβάνω ότι το πτυχίο πιστοποιεί ότι ο κάτοχός του είναι πλέον επιστήμονας. Το αντικείμενο στο οποίο πιστοποιήθηκε είναι επιστημονικό και η κατάρτισή του επίσης επιστημονική.
Γιατί αποφεύγεις τη χρήση αυτών των όρων;
Ναι, το αντικείμενο είναι επιστημονικό και η κατάρτιση επίσης επιστημονική. Δεν αποφεύγω τη χρήση των όρων, όπως θα είδες άλλωστε και παρακάτω που λέω για μια "ανεξάρτητη ένωση επιστημόνων" ή "συναδέλφους επιστήμονες", απλά δεν πιστεύω πως το πτυχίο κάνει τον επιστήμονα, απαραίτητα, όπως είχα γράψει άλλοτε, αυτό θα κριθεί από το αν ο πτυχιούχος κάνει χρήση της επιστημονικής μεθόδου που διδάχτηκε, όχι βέβαια στα πάντα, αλλά στα θέματα που διέπουν την επιστήμη. Μα ακόμη κι ένας τυχάρπαστος και μη πτυχιούχος, αν κάπως μόνος του έμαθε την επιστημονική μέθοδο και τη χρησιμοποιεί, κι αυτός επιστήμονας νομίζω θα πρέπει να θεωρείται.
stavmanr έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 08:55
Το τι θα κάνει ο απόφοιτος πτυχιούχος στο μέλλον, αν θα ακολουθήσει την επιστημονική μέθοδο που διδάχτηκε, ή θα την απορρίψει, ή δε θα ασχοληθεί καθόλου με επιστημονικά θέματα, ή οτιδήποτε άλλο, αυτό δεν μπορεί κανένα πτυχίο να το βεβαιώσει.
Φυσικά. Εδώ πχ. ο Ντώκινς ξεκίνησε να γράψει για τη Βιολογία και κατέληξε στα best seller συγγράματα της αθεολογίας!
Εκεί βέβαια δεν βρέθηκε κάποιος Τραχανάς ή Τόμπρας να του στείλει επιστολή για κατάχρηση της επιστημονικής αυθεντίας... :smt047
Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι κάθε πολέμιος της ΕΕΦ για "αντιεπιστημονικότητα" έχει κι ένα αντίτυπο του "η περί Θεού αυταπάτη". Από διαίσθηση το γράφω... Και μάλλον συμβαίνει από την πολλή επιστημονικότητα των οπαδών αυτών.
Δεν έχω ακολουθήσει ιδιαίτερα τη σταδιοδρομία του Ντώκινς, αλλά νομίζω πως η τελευταία φορά που εξέδωσε κάποιο επιστημονικό σύγγραμμα ήταν πριν από πολλές δεκαετίες. Όσο τον θυμάμαι, δραστηριοποιείται στον τομέα της φιλοσοφίας ή της λογοτεχνίας. Αλλά μη νομίζεις, πολλοί φιλόσοφοι και επιστήμονες τον έχουν κατακρίνει για τις απόψεις του.
stavmanr έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 08:55
Το θέμα είναι η ψευδοεπιστήμη: το να παρουσιάζει κανείς μη-επιστημονικά θέματα και συμπεράσματα ως επιστημονικά.
Ποιος θα κρίνει αν τα θέματα και συμπεράσματα που παρουσιάζονται από επιστήμονες είναι μη επιστημονικά; Εσύ; Ο Hellegennes; Ο Παράφρων;
Τα Hellenic Hoaxes;
Έλα ντε, αυτό είναι πιο δύσκολο απ' ότι φαίνεται αρχικά. Θα μπορούσαμε να πούμε πως δεν είναι κανείς από εμάς, αλλά πως η ίδια η επιστημονική μέθοδος θα αναδείξει τι είναι επιστημονικό και τι μη, αλλά και αυτή, έτσι όπως έχουν τα πράγματα, δεν είναι επαρκώς θεμελιωμένη, μα μερικώς. Οπότε, επειδή υπάρχει μια γκρίζα περιοχή στην επιστήμη, δεν μπορούμε να αποφανθούμε για τα πάντα, έτσι αφελώς και θεωρητικώς, αν είναι επιστημονικά ή μη εννοώ, αλλά θα πρέπει να τα δούμε κατά περίσταση και πρακτικά.
stavmanr έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 08:55
pussycat έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 20:14
Κάποιοι ακαδημαϊκοί και επιστήμονες διαπίστωσαν πως μια ανεξάρτητη ένωση επιστημόνων προσφεύγει στην ψευδοεπιστήμη, και θεώρησαν σωστό να αναδειχτεί το ζήτημα, έτσι ώστε να δούμε τι θα γίνει, τι μπορούμε να κάνουμε, κι αν είναι έτσι, στην τελική.
Και κάποιοι άλλοι ακαδημαϊκοί και επιστήμονες δεν διαπίστωσαν τέτοιο πράγμα, συμμετέχουν στις δραστηριότητες της ΕΕΦ, ψηφίζουν το Δ.Σ. κάθε διετία και υποστηρίζουν το πρόγραμμά της. Γύρω στις 12.000 από ό,τι διαβάζω.
Από πότε οι πρώτοι "κάποιοι" είναι αυτοί που καθορίζουν την επιστήμη ή και τις δραστηριότητες του Σωματείου Φυσικών;
Κι εν τέλει τί εννοείς; Ότι χιλιάδες επιστήμονες συνωμότησαν κατά της επιστήμης και βγάζουν συντεταγμένα Δ.Σ. που έχει σκοπό να διαλύσει την επιστήμη;
Ναι, και κάποιοι άλλοι, μέλη του ΔΣ της ΕΕΦ, διαπίστωσαν πως υπάρχει θέμα με τις δράσεις της, έγραψαν μια επιστολή και παραιτήθηκαν. Επίσης, συνάδελφοί τους ακαδημαϊκοι και επιστήμονες τους κατήγορουν για ψευδοεπιστήμη, όπως επίσης τα ΗΗ. Έτσι όπως το βλέπω εγώ, έχουμε να κάνουμε με μια οικογενειακή υπόθεση, επιστημονικού τύπου, αν εξαιρέσεις τα ΗΗ - που δεν είναι της οικογένειας. Δε βλέπω καμιά συνωμοσία, απλά θέλω να δω τι συμβαίνει. Και δε νομίζω πως μπορώ να το δω αυτό, αν δεν εξετάσω τις δράσεις της ΕΕΦ, καθώς και τις συγκεκριμένες κατηγορίες εναντίον της.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Ιούλ 2020, 00:53

stavmanr έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 08:55
Φυσικά. Εδώ πχ. ο Ντώκινς ξεκίνησε να γράψει για τη Βιολογία και κατέληξε στα best seller συγγράματα της αθεολογίας!
Από τα 16 βιβλία του, μόνο δύο σχετίζονται με την θρησκεία. Τα υπόλοιπα είναι επιστημονικά. Για ακόμη μια φορά λες ψέματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Ιούλ 2020, 05:48

pussycat έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 00:29
stavmanr έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 08:55
pussycat έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 20:14
Κάποιοι ακαδημαϊκοί και επιστήμονες διαπίστωσαν πως μια ανεξάρτητη ένωση επιστημόνων προσφεύγει στην ψευδοεπιστήμη, και θεώρησαν σωστό να αναδειχτεί το ζήτημα, έτσι ώστε να δούμε τι θα γίνει, τι μπορούμε να κάνουμε, κι αν είναι έτσι, στην τελική.
Και κάποιοι άλλοι ακαδημαϊκοί και επιστήμονες δεν διαπίστωσαν τέτοιο πράγμα, συμμετέχουν στις δραστηριότητες της ΕΕΦ, ψηφίζουν το Δ.Σ. κάθε διετία και υποστηρίζουν το πρόγραμμά της. Γύρω στις 12.000 από ό,τι διαβάζω.
Από πότε οι πρώτοι "κάποιοι" είναι αυτοί που καθορίζουν την επιστήμη ή και τις δραστηριότητες του Σωματείου Φυσικών;
Κι εν τέλει τί εννοείς; Ότι χιλιάδες επιστήμονες συνωμότησαν κατά της επιστήμης και βγάζουν συντεταγμένα Δ.Σ. που έχει σκοπό να διαλύσει την επιστήμη;
Ναι, και κάποιοι άλλοι, μέλη του ΔΣ της ΕΕΦ, διαπίστωσαν πως υπάρχει θέμα με τις δράσεις της, έγραψαν μια επιστολή και παραιτήθηκαν.
Διαπίστωσαν; :003:
Εννοείς "εκτίμησαν" ή "διαφώνησαν".
Διότι με την ίδια λογική, η πλειονότητα των επιστημόνων της ΕΕΦ δεν διαπίστωσε κάτι τέτοιο, δηλαδή διαπίστωσε ότι οι συγκεκριμένοι κάνουν λάθος.
Επίσης, συνάδελφοί τους ακαδημαϊκοι και επιστήμονες τους κατήγορουν για ψευδοεπιστήμη, όπως επίσης τα ΗΗ.
Και οι περισσότεροι συνάδελφοί τους διαφωνούν με τους συγκεκριμένους και ξαναψηφίζουν το συγκεκριμένο Δ.Σ. Τί να κάνουμε δηλαδή;

Επίσης αυτό δεν απαντά στο ερώτημα που έχω θέσει. Ούτε κι εσύ απαντάς σε εκείνο για να με διαφωτίσεις. Ας το ξαναθέσω:

Δεν ξέρουν, όλοι αυτοί που διαφωνούν, ότι η ΕΕΦ λειτουργεί πλειοψηφικά κι ότι εκφράζει, όπως κάθε σωματείο, την πλειοψηφική βούληση των επιστημόνων που συμμετέχουν;
Αφού είναι τόσοι πολλοί, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις σου, ας ψηφίσουν όλοι αυτοί του κρατικού πανεπιστημίου στις εκλογές τις ΕΕΦ κι ας πάρουν το Δ.Σ. στα χέρια τους για να εκφράζονται καλύτερα.
Τί τους εμποδίζει δηλαδή, αφού είναι η "τεράστια πλειοψηφία των ελλήνων φυσικών"; :p2:
Πού είναι όλοι αυτοί; Πού εξαφανίζονται;
(...) λέω για μια "ανεξάρτητη ένωση επιστημόνων" ή "συναδέλφους επιστήμονες" (...)
Δεν βρήκα κάπου στο καταστατικό της την φράση "ανεξάρτητη ένωση", και δεν βρήκα ούτε σε κάποιο νομικό εγχειρίδιο το συγκεκριμένο όρο.
Μπορείς να μου πεις πού τα βρήκες εσύ για να μπορέσω να διασταυρώσω τις πληροφορίες;
δεν πιστεύω πως το πτυχίο κάνει τον επιστήμονα, απαραίτητα, όπως είχα γράψει άλλοτε, αυτό θα κριθεί από το αν ο πτυχιούχος κάνει χρήση της επιστημονικής μεθόδου που διδάχτηκε, όχι βέβαια στα πάντα, αλλά στα θέματα που διέπουν την επιστήμη. Μα ακόμη κι ένας τυχάρπαστος και μη πτυχιούχος, αν κάπως μόνος του έμαθε την επιστημονική μέθοδο και τη χρησιμοποιεί, κι αυτός επιστήμονας νομίζω θα πρέπει να θεωρείται.
Ας επαναλάβουμε κάποια βασικά πράγματα διότι χωρίς αυτά μπορεί καθένας να γράφει το κοντό του και το μακρύ του και να καταλήγει σε άσχετα συμπεράσματα:
"Επιστήμονας" είναι τίτλος αναγνωρισμένος από την Πολιτεία μας και περιγράφει τον πτυχιούχο ΑΕΙ ή αναγνωρισμένων ιδρυμάτων του εξωτερικού ή πιστοποιημένων τίτλων του εξωτερικού με ειδικές διαδικασίες. Το πτυχίο του πιστοποιεί την επιστημονική του κατάρτιση και δεν είναι υπό αμφισβήτηση. Κάθε διατύπωση ενάντια σε αυτό καθιστά τον φορέα της υπόλογο έναντι του νόμου. Εκτός αυτού, η αμφισβήτηση της επιστημονικής κατάρτισης πτυχιούχων ΑΕΙ και της ιδιότητας του επιστήμονα προσβάλλει το σύνολο της διαδικασίας πιστοποίησης, τα ιδρύματα αυτά, και φυσικά θέτει υπό αμφισβήτηση κάθε πτυχιούχο των τμημάτων.

Δεν υπάρχουν "τυχάρπαστοι" πτυχιούχοι ΑΕΙ. Όλοι τους πέρασαν μέσα από τη διαδικασία της υπερτετραετούς εκπαίδευσης για τη λήψη του πιστοποιητικού επιστημονικής επάρκειας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 07 Ιούλ 2020, 10:41, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Ιούλ 2020, 05:49

hellegennes έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 23:35
(...) η ΕΕΦ δεν είναι σωματείο που εκπροσωπεί τους φυσικούς, είναι ένας σύλλογος (...)
Ακόμα δεν κατάλαβες ότι σύλλογος και σωματείο είναι το ίδιο πράγμα;
Κι ακόμα δεν διάβασες στο θεωρημένο από το Πρωτοδικείο Καταστατικό (μόλις στην πρώτη λέξη του καταστατικού) ότι η ΕΕΦ είναι σωματείο Φυσικών;
Χρειάζεσαι κάποιον να σε βοηθήσει στην ανάγνωση; Να ρωτήσουμε αν προσφέρεται κάποιος που ζει εκεί κοντά να σε βοηθήσει;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Ιούλ 2020, 10:43

hellegennes έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 00:53
stavmanr έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 08:55
Φυσικά. Εδώ πχ. ο Ντώκινς ξεκίνησε να γράψει για τη Βιολογία και κατέληξε στα best seller συγγράματα της αθεολογίας!
Από τα 16 βιβλία του, μόνο δύο σχετίζονται με την θρησκεία. Τα υπόλοιπα είναι επιστημονικά. Για ακόμη μια φορά λες ψέματα.
:003: Ψάχνεις απεγνωσμένα σανίδα σωτηρίας στη συζήτηση.
Τιτανικός κατέληξε για εσένα. Βατερλώ. Αλλά πέφτεις με τη σημαία.
Άτιμη υπερηφάνεια.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 07 Ιούλ 2020, 11:06

Μίλησε και αυτός που δεν έχει βρει όχι σανίδα, αλλά ούτε ξυλαράκι για τις κακοήθειες που αμόλυσε και κάνει, τάχα μου τάχα μου, ότι δεν τα βλέπει.

Λοξίας @ Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Χρυσολωράς
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 11 Ιουν 2020, 22:04

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χρυσολωράς » 07 Ιούλ 2020, 11:10

Για κάποιο λόγο ο Σταβμάνρ νομίζει πως με τις δικολαβίες του πείθει κόσμο για την τάχα μου σοβαρότητα της ΕΕΦ.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 07 Ιούλ 2020, 11:24

καλά ακόμα ασχολείστε με τον παθολογικό ψεύτη ? φτύστε τον καλύτερα, του αρέσει και παράλληλα θα κερδίσετε δημιουργικό χρόνο.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 07 Ιούλ 2020, 11:44

Αυτό λεώ. Αρκετά ασχολήθηκα με σύνδρομα Dunning-Kruger.
Εξ άλλου, όπως έγραψα, αν δεν είναι σε ένα νήμα το τελευταίο ποστ δικό του, δεν πρόκειται να σταματήσει.
Θα γράφει ατελείωτες παπαρολογίες μέχρι οι άλλοι να βαρεθούν.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Χελένικ Χόαξιζ: Παπατζίδικο ή σοβαρο σάιτ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 07 Ιούλ 2020, 12:55

Ωστόσο, με το συμπάθειο βρε stavmanr, και η μισή ντροπή δικιά μου, εάν -όπως έχω σχηματίσει την εντύπωση- είσαι νομικός, θα σε έχω κατά νου αν τυχόν κάνω καμια λαδιά αστικοποινικής φύσεως :g030:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών