Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20954
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 09 Ιουν 2020, 11:13

Ντάνιελ Ράντκλιφ: Οι τρανς γυναίκες, είναι γυναίκες- Η απάντησή του στα τρανσοφοβικά tweet της Ρόουλινγκ https://www.lifo.gr/now/people/285459/n ... -rooylingk «Οι τρανς γυναίκες, είναι γυναίκες», τόνισε ο Ντάνιελ Ράντκλιφ, απαντώντας στις τρανσοφοβικές αναρτήσεις της Τζ. Κ. Ρόουλινγκ, οι οποίες προκάλεσαν αντιδράσεις.

Η συγγραφέας του «Χάρι Πότερ» πυροδότησε αντιδράσεις εξαιτίας tweet που έκανε σχετικά με την εμμηνόρροια. Ο Ράντκλιφ, που έγινε διάσημος ενσαρκώνοντας τον ήρωα της Ρόουλινγκ στη μεγάλη οθόνη, αντέδρασε, με δήλωση μέσω της οργάνωσης Trevor Project, για την αποτροπή αυτοχειριών στη ΛΟΑΤΚΙ κοινότητα.

«Παρότι η Ρόουλινγκ είναι αναμφισβήτητα υπεύθυνη για την πορεία που πήρε η ζωή μου, ως άνθρωπος αισθάνομαι υποχρεωμένος να πω κάτι αυτή τη στιγμή», ανέφερε ο ηθοποιός, σημειώνοντας πως δεν πρόκειται για μια εσωτερική διαμάχη ανάμεσα στον ίδιο και τη συγγραφέα.


«Οι τρανς γυναίκες είναι γυναίκες. Οποιαδήποτε δήλωση περί του αντιθέτου διαγράφει την ταυτότητα και την αξιοπρέπεια των τρανς ανθρώπων και είναι ενάντια σε όλες τις συμβουλές που δίνουν οι επαγγελματίες υγείας που έχουν πολύ μεγαλύτερη ειδίκευση σε αυτό το θέμα από ότι εγώ ή η Τζο», επεσήμανε ο Ράντκλιφ και έκανε αναφορά στα στατιστικά στοιχεία του Trevor Project, σύμφωνα με τα οποία το 78% transgender και non-binary νέων έχουν αναφέρει ότι έχουν πέσει θύματα διακρίσεων λόγω της ταυτότητας φύλου.

«Είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να κάνουμε περισσότερα για να υποστηρίξουμε τους transgender και non-binary ανθρώπους, όχι να ακυρώνουμε την ταυτότητά τους και να τους προκαλέσουμε περισσότερο κακό», επεσήμανε ο Ράντκλιφ.

Ο ηθοποιός απευθύνθηκε και στους φαν του «Χάρι Πότερ», που στα social media ανέφεραν ότι πλέον δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του διάσημου μάγου, επειδή διαφωνούν με τις απόψεις που εξέφρασε η Ρόουλινγκ. :e040:

«Λυπάμαι πολύ για την οδύνη που σας προκάλεσαν αυτά τα σχόλια. :a040: Αν βρήκατε σε αυτές τις ιστορίες κάτι που είχε απήχηση σε εσάς και σας βοήθησε κάποια στιγμή στη ζωή σας, τότε αυτό είναι ανάμεσα σε εσάς και το βιβλίο που διαβάσατε και αυτό είναι ιερό. Κατά τη γνώμη μου, κανείς δεν μπορεί να το αγγίξει αυτό», ανέφερε ο Ντάνιελ Ράντκλιφ.

Τι έγραψε η Ρόουλινγκ

Οι αντιδράσεις προκλήθηκαν έπειτα από tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ, με τον σύνδεσμο δημοσιεύματος με τίτλο «Δημιουργία ενός πιο ισότιμου κόσμου μετά την COVID-19 για άτομα με εμμηνόρροια». Η συγγραφέας σχολίασε: «"Άτομα με εμμηνόρροια". Είμαι σίγουρη ότι υπήρχε μια λέξη για αυτούς τους ανθρώπους. Κάποιος να με βοηθήσει...Wumben; Wimpund; Woomud;».

Έπειτα από τις αντιδράσεις, η Ρόουλινγκ επιχείρησε να υπερασπιστεί την ανάρτησή της, γράφοντας: «Εάν το φύλο δεν είναι πραγματικό, δεν υπάρχει έλξη για το ίδιο φύλο. Εάν το φύλο δεν είναι πραγματικό, η πραγματικότητα των γυναικών παγκοσμίως διαγράφεται. Γνωρίζω και αγαπώ τους τρανς ανθρώπους, αλλά η διαγραφή της έννοιας του φύλου καταργεί την ικανότητα πολλών να συζητούν ουσιαστικά τη ζωή τους. Δεν είναι μίσος να λέμε την αλήθεια».

«Η ιδέα ότι οι γυναίκες σαν εμένα, που δείχνουν κατανόηση για τους trans ανθρώπους εδώ και δεκαετίες επειδή είναι ευάλωτοι με τον ίδιο τρόπο όπως οι γυναίκες στην ανδρική βία -«μισούν» τους trans γιατί πιστεύουν ότι το φύλο είναι πραγματικό και έχει ζωντανές συνέπειες - είναι ανοησία», συνέχισε η Ρόουλινγκ ενώ ανέφερε ότι υποστηρίζει τα δικαιώματα των τρανς.

«Σέβομαι το δικαίωμα κάθε τρανς ατόμου να ζει με οποιονδήποτε τρόπο που νιώθει αυθεντικός και άνετος. Θα έκανα πορεία μαζί σας εάν έκαναν διακρίσεις σε βάρος σας επειδή είστε τρανς. Ταυτόχρονα, η ζωή μου διαμορφώθηκε από το να είμαι γυναίκα. Δεν πιστεύω ότι είναι μίσος να το λέω», έγραψε ακόμη.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14740
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 09 Ιουν 2020, 11:21

Οι τρανς γυναίκες είναι άντρες με κομμένη πούτσα
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".


Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14740
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 09 Ιουν 2020, 11:28

πατησιωτης έγραψε:
09 Ιουν 2020, 11:24
Τραμπική και αυτή;
Το "έργο" της, ο ήρωάς της τέλος πάντων μου φαίνεται νεοταξικό.
Τώρα αν πήρε ανάποδες με τις παπαρολογίες που οι λοατκι θέλουν να αποδεχτούμε ανθρώπινο είναι
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 09 Ιουν 2020, 11:28

Αμα δεν ξερεις τι να κανεις το χρημα ασχολεισαι με μαλακιες

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23350
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Ιουν 2020, 11:29

Ειμαι ο μόνος που κατι χαριπότερ και άρχοντες δαχτυλιδιών κτλ,οχι απλά δεν με εντυπωσίασαν,αλλα τα σιχαίνομαι και τα θεωρώ πατάτες?

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3948
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 09 Ιουν 2020, 11:30

Λογικά υποφέρει από προεμμηνορροϊκό σύνδρομο. Ε λέει, δε γίνεται να τα περνάω ΕΓΩ η Γυναίκα αυτά και να μου κλέβουν το μονοπώλιο οι άλλοι, χωρίς τους πόνους. Αδικία.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Ιουν 2020, 11:31

Ρόουλινγκ - Ράντκλιφ Celebrity Deathmatch.

Ξαφνικά η ζωή ξανααποκτά νόημα.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24548
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Ιουν 2020, 11:32

Μπίστης έγραψε:
09 Ιουν 2020, 11:21
Οι τρανς γυναίκες είναι άντρες λεσβίες με κομμένη γυναικεία πούτσα

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 09 Ιουν 2020, 11:35

vantono έγραψε:
09 Ιουν 2020, 11:29
Ειμαι ο μόνος που κατι χαριπότερ και άρχοντες δαχτυλιδιών κτλ,οχι απλά δεν με εντυπωσίασαν,αλλα τα σιχαίνομαι και τα θεωρώ πατάτες?
Ναι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Ιουν 2020, 11:37

vantono έγραψε:
09 Ιουν 2020, 11:29
Ειμαι ο μόνος που κατι χαριπότερ και άρχοντες δαχτυλιδιών κτλ,οχι απλά δεν με εντυπωσίασαν,αλλα τα σιχαίνομαι και τα θεωρώ πατάτες?
Ουδεμία σχέση τα δύο τους, πώς κατάφερες και τα τσουβάλιασες;

Τέσπα. Σαν συγχρονο παραμύθι για μικρα παιδιά ο κύκλος του Αρχοντα κάπωςτρώγεται.
Ο Τόλκιν κατείχε τη γλώσσα.
Ο Πότερ είναι σίχαμα για την εποχή Καρντάσιαν-Ίνστα.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14740
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 09 Ιουν 2020, 11:39

Otto Weininger έγραψε:
09 Ιουν 2020, 11:35
vantono έγραψε:
09 Ιουν 2020, 11:29
Ειμαι ο μόνος που κατι χαριπότερ και άρχοντες δαχτυλιδιών κτλ,οχι απλά δεν με εντυπωσίασαν,αλλα τα σιχαίνομαι και τα θεωρώ πατάτες?
Ναι.
Όχι
Αλλά είναι κρίμα να βάνεις στην ίδια κατηγορία την μεγαλομανή ματαιότητα του άρχοντα με τον σκουπιδοπότερ
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 09 Ιουν 2020, 11:39

Δε νομίζω ότι έχει δώσει ρατσιστικά δείγματα η Ρόουλινγκ, αλλά αυτή η δήλωσή της ήταν κάπως ατυχής.
Η kpop κοινότητα (που είναι πολύ ευαισθητοποιημένη στα θέματα ισότητας) κυρίως πάντως βλέπω ότι εκφράζει πολύ έντονες αντιδράσεις και θεωρεί ότι αποτελεί έκφραση τρανσφοβίας.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Ιουν 2020, 11:41

Μπίστης έγραψε:
09 Ιουν 2020, 11:39
Αλλά είναι κρίμα να βάνεις στην ίδια κατηγορία την μεγαλομανή ματαιότητα του άρχοντα με τον σκουπιδοπότερ
Το διατύπωσες καλύτερα από εμένα.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23350
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Οι φαν του «Χάρι Πότερ» δεν μπορούν να απολαύσουν τις περιπέτειες του, μετα τα tweet που έκανε η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Ιουν 2020, 11:42

Imperium έγραψε:
09 Ιουν 2020, 11:37
vantono έγραψε:
09 Ιουν 2020, 11:29
Ειμαι ο μόνος που κατι χαριπότερ και άρχοντες δαχτυλιδιών κτλ,οχι απλά δεν με εντυπωσίασαν,αλλα τα σιχαίνομαι και τα θεωρώ πατάτες?
Ουδεμία σχέση τα δύο τους, πώς κατάφερες και τα τσουβάλιασες;

Τέσπα. Σαν συγχρονο παραμύθι για μικρα παιδιά ο κύκλος του Αρχοντα κάπωςτρώγεται.
Ο Τόλκιν κατείχε τη γλώσσα.
Ο Πότερ είναι σίχαμα για την εποχή Καρντάσιαν-Ίνστα.
Δεν συνδυάζονται μεταξύ τους, ουτε τα συνδύασα. Τα ανέφερα απλώς με την ιδιότητα οτι ειναι δυο ταινίες με τεράστια απήχηση, που εμενα δεν μου τράβηξαν ποτέ το ενδιαφερον. Το πρώτο ποτερ το εκλεισα στα 20 λεπτα (και ημουν και πιτσιρικι τοτε) και τον πρώτο αρχοντα στα 10.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών