Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 20 Ιουν 2020, 14:25

Εικόνα
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14118
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 20 Ιουν 2020, 14:25

Πάλι φεικ νιουζ ο πιθηκας.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 14:25

Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 20 Ιουν 2020, 14:26

Αππ τα πιο ηλιθια ποστ στην ιστορία του φόρουμ. Αναβιωνουμε τα παλιά μεγαλεια.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15051
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 20 Ιουν 2020, 14:27

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:25
Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
Ναι, ακριβώς αυτά
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10315
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 20 Ιουν 2020, 14:27

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:25
Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
Τελικά δεν ενσωματώνονται οι μετανάστες;
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Ιουν 2020, 14:27

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:25
Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
Ότι ποσταρες παραποιημένο κείμενο ρε ρόμπα
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34875
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 20 Ιουν 2020, 14:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:12
Αυτά τα έλεγε ο Αντετοκούμπο και πριν δύο χρόνια. :lol:

Οι προσθήκες "δυστυχώς" από τον κάθε κομπλεξικό παπάρα είναι αναμενόμενες. Τα συμπεράσματα του αδιάφορα.
Δεν νομίζω να ξαναείπε κάτι.Μάλλον είναι η ίδια συνέντευξη που έδωσε πριν δυο χρόνια.Και τότε είχε σχολιασθεί στο φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 14:28

Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:27
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:25
Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
Ναι, ακριβώς αυτά
“I grew up in a Nigerian home,” Antetokounmpo said. “Obviously, I was born in Greece and went to school in Greece. But at the end of the day when I go home, there is no Greek culture. It’s straight-up Nigerian culture. It’s about discipline, it’s about respecting your elders, having morals.”
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 14:29

elchav έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:27
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:25
Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
Ότι ποσταρες παραποιημένο κείμενο ρε ρόμπα
Ποιο ειναι το παραποιημενο; Το "δυστυχως; Αυτο κανει ολο0 το κειμενο φεικ νιους; Πολλοι χρησιμοποιουνε ελευθερη μεταφραση στα κειμενα..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15051
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 20 Ιουν 2020, 14:30

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:28
Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:27
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:25
Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
Ναι, ακριβώς αυτά
“I grew up in a Nigerian home,” Antetokounmpo said. “Obviously, I was born in Greece and went to school in Greece. But at the end of the day when I go home, there is no Greek culture. It’s straight-up Nigerian culture. It’s about discipline, it’s about respecting your elders, having morals.”
καταλαβαίνεις τι λέει ο άνθρωπος ή όχι;
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Ηράκλειτος
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:35
Τοποθεσία: Kavala City

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηράκλειτος » 20 Ιουν 2020, 14:30

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 13:55
Αντετοκούνμπο: Δεν ειμαι Έλληνας, δεν είμαι ο «Greek Freak», είμαι Αφρικανός και δεν έχω καμία σχέση με την Ελλάδα!

Συνέντευξη στον δημοσιογράφο Μαρκ Τζέι Σπίαρνς και στην ιστοσελίδα των ΗΠΑ theundefeated.com, που ανήκει στο ESPN, παραχώρησε ο Αντετοκούνμπο, αναφέροντας τις αφρικανικές ρίζες του και την καταγωγή του από τη Νιγηρία. «Προφανώς πολλοί δεν γνωρίζουν από πού κατάγομαι. Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι η μητέρα μου ή ο πατέρας μου προέρχονται από την Ελλάδα, όμως όχι. Οι δύο γονείς μου είναι μαύροι. Και οι δύο γονείς μου κατάγονται από τη Νιγηρία», ανέφερε ο Αντετοκούνμπο.

[sociallocker id=”2548″] «Ο Τσαρλς και η Βερόνικα Αντετοκούνμπο μετακόμισαν από το Λάγκος στην Ελλάδα το 1991 με την ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον για τον εαυτό τους και την οικογένειά τους και αγωνίστηκαν για να βρουν δουλειά. Ο μεγαλύτερος γιος τους, Φράνσις, έμεινε πίσω στο Λάγκος για να μεγαλώσει με τους παππούδες του. Ο Τσαρλς Αντετοκούνμπο εργάστηκε ως βοηθός σε διάφορες χειρωνακτικές εργασίες και η γυναίκα του, Βερόνικα, φρόντιζε παιδιά, για να ζήσουν την οικογένειά τους, η οποία ήταν η μόνη μαύρη στην περιοχή, σύμφωνα με τους New York Times.

Οι Αντετοκούνμπο έχουν ακόμη τέσσερις γιους, που γεννήθηκαν στην Ελλάδα, συμπεριλαμβανομένου του Γιάννη, στις 6 Δεκεμβρίου 1994», σημειώνει η ιστοσελίδα. «Δεν υπήρχε ελληνική κουλτούρα στο σπίτι μου» «Ο Γιάννης μεγάλωσε με την ελληνική κουλτούρα, μαθαίνοντας τη γλώσσα, πηγαίνοντας στο σχολείο και τελικά άρχισε να παίζει μπάσκετ στην ηλικία των 7 ετών. Αλλά όταν ήταν σπίτι με την οικογένειά του, μάθαινε να ζει με τον νιγηριανό τρόπο», προσθέτει.

«Μεγάλωσα σε ένα σπίτι νιγηριανό», είπε ο Αντετοκούνμπο.

«Δυστυχώς γεννήθηκα στην Ελλάδα και πήγα στο σχολείο στην Ελλάδα. Στο τέλος της ημέρας όμως, όταν πήγαινα σπίτι, δεν υπήρχε ελληνική κουλτούρα και τίποτα που να θυμίζει Ελλάδα.

Η Βερόνικα Αντετοκούνμπο μιλούσε στους γιους της στη νιγηριανή γλώσσα του Igbo, η οποία είναι μία από τις τέσσερις επίσημες νιγηριανές γλώσσες και ομιλείται από περίπου 18 εκατομμύρια άτομα στη Νιγηρία και την Ισημερινή Γουινέα, σύμφωνα με αρκετές ιστοσελίδες και είχαν μόνο την Αφρικάνικη κουλτούρα.[/sociallocker]
1. Η ιστοσελίδα theundefeated.com είναι καθαρά προπαγανδιστική υπέρ της black pride.
2. Το άρθρο γράφτηκε στις 5 Μαρτίου 2019, το ανακάλυψες μετά από 1,5 χρόνο, congrats.
3. Γράφεις: «Δυστυχώς γεννήθηκα στην Ελλάδα και πήγα στο σχολείο στην Ελλάδα. Το πρωτότυπο λέει: “Obviously, I was born in Greece and went to school in Greece.
Μετέφρασες το "προφανώς" σε "δυστυχώς". Αρχίσαμε και τα ψεύδη προκειμένου να στηρίξουμε τις εμμονές μας;
4. Γράφεις: Η Βερόνικα Αντετοκούνμπο μιλούσε στους γιους της στη νιγηριανή γλώσσα του Igbo, η οποία είναι μία από τις τέσσερις επίσημες νιγηριανές γλώσσες και ομιλείται από περίπου 18 εκατομμύρια άτομα στη Νιγηρία και την Ισημερινή Γουινέα, σύμφωνα με αρκετές ιστοσελίδες και είχαν μόνο την Αφρικάνικη κουλτούρα.
Το bold δεν υπάρχει στο πρωτότυπο, δεύτερο ψέμα.
5. Στο τρίτο ψέμα πέφτει ban.
:8)
Υ.Γ: Το άρθρο: https://theundefeated.com/features/buck ... ian-roots/
God.exe is missing. Universe will restart.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 14:30

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:27
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:25
Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
Τελικά δεν ενσωματώνονται οι μετανάστες;
Για την Ελλαδα τα ειπε ο Δημας...Οσο δεν τον γνωριζανε οι ΕΛ, τον θεωρουσανε "Αλβανο", μετα που εγινε διασημος και εφερε μεταλλια, εγινε Ελληναρας..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Ιουν 2020, 14:30

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:29
elchav έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:27
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:25
Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
Ότι ποσταρες παραποιημένο κείμενο ρε ρόμπα
Ποιο ειναι το παραποιημενο; Το "δυστυχως; Αυτο κανει ολο0 το κειμενο φεικ νιους; Πολλοι χρησιμοποιουνε ελευθερη μεταφραση στα κειμενα..
Δε λέγεται ελεύθερη μετάφραση , η προσθήκη λέξεων που αλλάζουν νοηματικά τις προτασεις, αγράμματε
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14621
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 20 Ιουν 2020, 14:31

obviously σημαίνει δυστυχώς ρε απατεώνα?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών