Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 20:16

Juno έγραψε:
20 Ιουν 2020, 20:14
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:32
elchav έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:30

Δε λέγεται ελεύθερη μετάφραση , η προσθήκη λέξεων που αλλάζουν νοηματικά τις προτασεις, αγράμματε
Μαθε πρωτα τι ειναι ελευθερη μεταφραση και μετα τα ξαναλεμε αμορφωτε.
Δηλαδή αυτό που έκανες εσύ είναι ελεύθερη μετάφραση αμόρφωτε; Και μένεις είκοσι-τόσα χρόνια στην Αγγλία.
Λινκ από ελληνικο σάιτ ήτανε. αυτό έκανε μετάφραση όχι εγώ. Και φυσικά δεν εχουνε παραπομπή στην πηγή.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
ζιτανιτα
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 23 Ιαν 2020, 19:51

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ζιτανιτα » 20 Ιουν 2020, 20:17

Juno έγραψε:
20 Ιουν 2020, 20:14
Και μένεις είκοσι-τόσα χρόνια στην Αγγλία.
Σιγά μη μένει Αγγλία

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 20:19

πατησιωτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 20:13
Μέχρι τώρα δεν έψαξα το σάιτ από το οποίο έβαλε το κειμενο ο ΝΣ.Από περιέργεια όμως για να δω τον λόγο της επιμελούς μετάφρασης :smt005: για την οποία δεν φταίει αφού απλώς από ένα ελληνικό σάιτ το έβαλε και αρά δεν τρέχει τίποτα έψαξα να βρω κάτι αλλο σχετικό και ω του θαύματος βρήκα.

https://inklook.com/2438/amp/

Αλήθεια θα έβαζες ποτέ αυτόν το λινκ από "απλώς ένα σάιτ βρήκα και το έβαλα" για τα επικαιρα γεγονότα της εποχής; H EΓΚΛΗΜΑΤΙΚΉ ΖΩΗ ΤΟΥ ΤΖΩΡΤΖ ΦΛΟΥΝΤ. :smt005:
Πως σου ξέφυγε και δεν έβαλες και αυτό το λινκ από το ίδιο σάιτ για να διαφωτισθούμε για ένα ζήτημα για το οποίο έχουν γραφεί 500 σελίδες;
Δηλαδή βρίσκουμε ένα σαιτ με σαφείς προτιμήσεις - εγώ δεν λέω ποιές - και μετά για τη λάθος μετάφραση της συνέντευξης Αντετονκούμπο φταίει το σάιτ.
τι σχέση έχει Πατησιωτη αυτό που λες δεν ξέρω. εγώ βρήκα την δημοσίευση όχι το σάιτ που δεν γνωριζω. ΚΑι φυσικά δεν υιοθέτησα το περιεχόμενο, απλά το παραθεσα..

Τώρα αν εσύ ψάχνεις τις ξένες πηγές των ελληνικών δημοσιεύσεων δεν γνωρίζω.
Στο ερώτημα που βάζεις εγώ απλά δεν θα έβαζα το άρθρο αν δεν συμφωνούσα, δεν θα έψαχνα να βρω αν οτνως τα εγκλήματα που δίνει το σάιτ ισχύουνε..Εσύ θα το έκανες;
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16965
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 20 Ιουν 2020, 20:24

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:33
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:32
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:30


Για την Ελλαδα τα ειπε ο Δημας...Οσο δεν τον γνωριζανε οι ΕΛ, τον θεωρουσανε "Αλβανο", μετα που εγινε διασημος και εφερε μεταλλια, εγινε Ελληναρας..
Όποτε αφού δεν ενσωματώνεται ούτε ο Δημας, που είναι και Έλληνας, τι μας τσαμπουνάς για την μελλοντική ενσωμάτωση εκατομμυρίων Πακιστανών;
Γιατι ο λογος που πολλοι δεν ενσωματωνονται ειναι η ρατσιστικη ελ συμπεριφορα.

Παιδιά ειρήνη υμίν. Ας σταματήσουμε να είμαστε ρατσιστές και ας πάρουμε παράδειγμα από άλλες ευρωπαϊκές χώρες που τους αγκάλιασαν και τους έδωσαν ακόμα περισσότερα επιδόματα μέχρι και υπηκοότητα. Να μάθουμε για να τους ενσωματώσουμε σωστά.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 20 Ιουν 2020, 20:29

Πάντως ο Αντε δεν είπε ότι είναι Αφρικανός, είπε ότι είναι Νιγηριανός.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 20 Ιουν 2020, 23:20

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:44
omg kai 3 lol έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:19
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:12


Ακριβές. Ας ρίξουμε μια ματιά σε ένα μέρος της συνέντευξης όμως:

“The Greek Freak” said during the recent NBA All-Star Weekend that he loves his nickname and it’s “a part of who I am right now.” But he also told The Undefeated that he is much more than just “The Greek Freak” by strongly stating he is also a proud African.

“There are a lot of people that I see and I tell them that I am African. I am not just ‘The Greek Freak,’ ” Antetokounmpo said.

“It doesn’t matter what people may believe because of my nickname. There were a lot of times when I was in Greece where people said, ‘You’re not Greek. You’re Nigerian because you’re black.’ But then there have been a lot of times where it’s been the opposite, where people say, ‘You’re not African. You’re Greek. You’re ‘The Greek Freak.’ ’ But I don’t really care about that. Deep down, I know who I am and where I am from. That’s all that matters to me.”

Και ας πούμε ότι δεν έχουμε τον χρόνο για να ασχοληθούμε με ό,τι προσδιορίζει καθεμία από τις διάφορες διασημότητες. Στο τέλος ακόμα κι αυτές είναι σε αδιέξοδο αναφορικά με το τι είναι κι από που προέρχονται. Ας αφεθούν στο ταξίδι τους της αυτο-ανακάλυψης και ιεραρχίας παραδόσεων.

Δεν θα αρνηθούμε τίποτα. Δεν θα δεχτούμε ολοκληρωτικά τίποτα. Θα συνεχίσουμε ως τα βαθιά γεράματα να είμαστε εκείνη η εστία αντιφάσεων που συντηρεί τη νεότητα.


αν οι γονεις του ειχαν μεταναστευσει στη Ισπανια θα λεγοταν "spanish freak" so what?

οπως ξαναειπα ο ανθρωπος προσκολλαται βασανιζοντας τη νοημοσυνη του και τη ψυχη του σε ανουσια πραγματα ή αν θες δε δινει ισοποσα το ιδιο βαρος σε αλλες εκφανσεις της ζωης γυρω του (σα το ναρκισσο που κοιταζεται ολη την ωρα στο καθρεφτη) καταληγοντας σε αυτοκαταστροφικες τασεις
Ο ναρκισσισμός είναι χαρακτηριστικό των διασημοτήτων που έχουν λάβει το μήνυμα ότι τα χρήματα είναι η υπέρτατη ένδειξη αναγνώρισης. Χωρίς να έχουν κάνει τίποτα αξιομνημόνευτο ή χρήσιμο έξω από το να είναι μέρος ενός εθιστικού ναρκωτικού που επιβάλλεται στις μάζες από το σύστημα. Πιστεύουν ότι πρέπει να ενδιαφερθούμε για τις ανησυχίες τους. Πιστεύουν ότι η γνώμη τους μετράει.
Μιλάμε για ανθρώπους απαίδευτους χωρίς πραγματική βαρύτητα έξω από ένα γήπεδο ή ένα πλατό. Έτσι ξεκινάει ο εκφυλισμός της διανόησης. Έτσι δημιουργείται ένα ανακόλουθο και ασυνεπές μοντέλο ρηχής φιλοσοφίας.

δεν ειναι απαραιτητο να ειναι καποιος διασημος για να ειναι ναρκισσος, ηταν ενα παραδειγμα, συμβαινει στον οποιονδηποτε σε διαφορες εκφανσεις

εδω συμφωνουμε
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 17:26
Ενός συστήματος που προωθεί την ελαφρότητα. Την απουσία πνεύματος, κριτικής σκέψης, μεγάλων στιγμών. Ένα ατέρμονο τίποτα.
και εδω
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε: Οι πραγματικοί πολίτες του κόσμου είναι ελεύθεροι να επιλέξουν την κληρονομιά που τους αρμόζει και να την αξιοποιήσουν.

πχ δες στο νημα σκιζονται στη ποδια του Γιαννη για να οικειοποιηθουν ή να αποταξουν την εθνικοτητα ή τη φυλη, ανουσια πραγματα που υποδουλωνουν τους ανθρωπους και τους πισωγυριζουν

στη καλυτερη θα πανε να αγορασουν το παπουτσι με το λογοτυπο του

αυτο που προσφερει ο Γιαννης ειναι ενα καλο παραδειγμα για εμπνευση και στροφη στον αθλητισμο οπως ενεπνευσε τη δικη μου γενια ο Γκαλης

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12528
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 25 Ιουν 2020, 14:34

People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 25 Ιουν 2020, 14:40

enterprise-psi έγραψε:
25 Ιουν 2020, 14:34
:011:

Ο μαρκαδόρος και το σπρέι θα πρέπει να χορηγούνται όπως η άδεια οπλοφορίας. Εξέταση ψυχιάτρου κτλ.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 27 Ιουν 2020, 08:58

enterprise-psi έγραψε:
25 Ιουν 2020, 14:34
Δεν του συγχωρεσαν οτι αρνηθηκε την αφροελληνικη καταγωγη του.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν


Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 30 Σεπ 2020, 20:32

Εικόνα
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 02 Οκτ 2020, 02:47

Obi Wan Iakobi έγραψε:
30 Σεπ 2020, 20:32
Εικόνα
Ημιτελής η δημοσίευση. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει σύνδεσμος για δωρεές προς τον δημιουργό της επεξεργασμένης φωτογραφίας.
Εγώ μια φορά θα έκανα donation χαλαρά. Την έχετε δει την ΒΥΖΟΧΑΡΑΔΡΑ της Μιμής; (εντάξει, όχι τώρα που έχει σιτέψει και τα στήθια της σκουπίζουν το πάτωμα)
Μιλάμε για weapons of mass destruction!
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 02 Οκτ 2020, 20:08

Gordian Knot έγραψε:
02 Οκτ 2020, 02:47
Την έχετε δει την ΒΥΖΟΧΑΡΑΔΡΑ της Μιμής; (εντάξει, όχι τώρα που έχει σιτέψει και τα στήθια της σκουπίζουν το πάτωμα)
Μιλάμε για weapons of mass destruction!
Συμφωνω και επαυξανω!
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 02 Οκτ 2020, 21:28

Να συμπληρώσουμε επίσης -αδικαιολόγητη παράλειψις- πως ο Ζάχος ήταν, είναι και θα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών