Οταν.... θελει η νυφη και ο γαμπρος... θα πει οχι ο πρωθυπουργος ;;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20131
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Οταν.... θελει η νυφη και ο γαμπρος... θα πει οχι ο πρωθυπουργος ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 04 Ιούλ 2020, 09:32

Τζέισον Αντιγόνη:έχει βρει τον άνθρωπο να μοιραστει την ζωή του.Ζητά από τον πρωθυπουργό να κατοχυρώσει τον γκέι γάμο https://www.protothema.gr/life-style/ar ... -gei-gamo/ «Έχω την ευτυχία να έχω βρει τον άνθρωπο που θέλω να μοιραστώ την ζωή μου μαζί του, να τον παντρευτώ, και να δημιουργήσουμε οικογένεια, να μεγαλώσουμε παιδιά» αναφέρει μεταξύ άλλων στην επιστολή του προς τον Κυριάκο Μητσοτάκη
Εικόνα
Η επιστολή του Ιάσονα Δούση προς τον Πρωθυπουργό
Αξιότιμε κύριε Πρωθυπουργέ,

Λαμβάνω το θάρρος να σας αποστείλω αυτό το κείμενο, το οποίο μάλιστα έχω γράψει από όταν αναλάβατε την πρωθυπουργία. Το αίτημά μου είναι η ισότητα στον γάμο για όλα τα ζευγάρια, όλους τους πολίτες της χώρας μας, ανεξαρτήτως ταυτότητας φύλου και σεξουαλικού προσανατολισμού. Έχοντας μια δημόσια εικόνα και ακτιβιστική δράση, αξιώνω πως μπορώ να επηρεάσω θετικά στην κατεύθυνση αυτή, με το να απευθυνθώ τόσο σε εσάς, όσο και να θέσω την επιστολή αυτή υπόψιν της κοινής γνώμης. Καθυστέρησα την αποστολή αφενός γιατί με παρότρυναν φιλικά μου πρόσωπα να περιμένω την περίοδο των Φεστιβάλ Υπερηφάνειας (Pride), και αφετέρου γιατί εισέβαλε στην ζωή όλων μας η πανδημία και η καραντίνα. Τα ανθρώπινα δικαιώματα, όμως, δεν πρέπει ποτέ να μπαίνουν στην ζυγαριά, να ιεραρχούνται ή να καθυστερούν για κανένα λόγο.

Επιτρέψτε μου να μιλήσω και προσωπικά. Τον Αύγουστο, σε ένα μήνα και κάτι, συμπληρώνω τριάντα πέντε έτη ζωής. Έχω δε την ευτυχία να έχω βρει τον άνθρωπο που θέλω να μοιραστώ την ζωή μου μαζί του, να τον παντρευτώ, και να δημιουργήσουμε οικογένεια, να μεγαλώσουμε παιδιά, κ.λ.π. Είναι, όμως, άνδρας, κι έτσι, όπως καταλαβαίνετε, δεν μπορούμε να πραγματοποιήσουμε τα όνειρά μας αυτά. Το σύμφωνο συμβίωσης δεν αρκεί. Αν υπήρχε η ισότητα στον γάμο, την επόμενη κιόλας μέρα θα τον παντρευόμουν! Κάθε μέρα που δεν μπορεί να γίνει αυτό, είναι για μένα μια μέρα χαμένη. Τόσο για μένα, όσο και για όλα τα ομόφυλα ζευγάρια που έχουν την ίδια επιθυμία, το ίδιο όνειρο. Μην με κάνετε, παρακαλώ, να σαρανταρίσω, δηλαδή να νομοθετήσετε σχετικά με την ισότητα στο γάμο αργότερα, προκειμένου να αποκτήσω ένα δικαίωμα που θα έπρεπε να έχω από τα δεκαοκτώ μου, δηλαδή εδώ και δεκαεπτά χρόνια..! Η αναγνώριση του δικαιώματος αυτού θα έχει επίσης το ευχάριστο αποτέλεσμα να νιώσουν τα ΛΟΑΤΚΙ+ άτομα ότι αντιμετωπίζονται ισότιμα από την Πολιτεία και δεν είναι πολίτες δεύτερης κατηγορίας.
Ζητώ να μεριμνήσετε τάχιστα για το ζήτημα αυτό.
Καθυστέρησα πολύ καιρό την αποστολή αυτή, αλλά ας πούμε ότι ήταν για καλό. Ειδικά τώρα, που με τις τελευταίες τους δηλώσεις συνεργάτες σας, στελέχη της Κυβέρνησης και μέλη του Κοινοβουλίου έχουν εκφραστεί τόσο θετικά για την ισότητα στον γάμο, και έχουν αναγνωρίσει την αναγκαιότητα κατοχύρωσης του ανθρώπινου αυτού δικαιώματος για όλους τους πολίτες. Αυτοπροσδιορίζεστε εσείς και το κόμμα σας ως φιλελεύθεροι. Οι φιλελεύθερες κοινωνίες του κόσμου έχουν ήδη άρει τα εμπόδια αυτά κι έχουν επιτρέψει σε όλους την δημιουργία οικογένειας. Είναι αναμφίβολα η σειρά μας, η σειρά σας, η σειρά της χώρας μας να υπερασπιστεί τα ανθρώπινα δικαιώματα και να σταθεί –έστω καθυστερημένα, έστω και τώρα-, στην σωστή πλευρά της Ιστορίας.

Με τιμή,
Ιάσων Δούσης
Εικόνα
«Το γράμμα έχει ήδη φτάσει στον Πρωθυπουργό και μελετάται σοβαρά»

Πώς «κοινοποίησε» την επιθυμία του στον Πρωθυπουργό και ποια ήταν η αντίδραση των ανθρώπων του Μαξίμου: «Αρχικά κάλεσα στο τηλεφωνικό κέντρο του Μεγάρου Μαξίμου για να ενημερώσω για την πρωτοβουλία μου να στείλω ανοιχτή δημόσια επιστολή στον Πρωθυπουργό της χώρας.
Στην άλλη γραμμή η εξυπηρετικότατη υπάλληλος με αναγνώρισε, με χαιρέτησε με ενθουσιασμό, σημείωσε το όνομά μου και μου έδωσε την ηλεκτρονική διεύθυνση του κυρίου Μητσοτάκη. Ως γνήσιος οικολόγος, χάρηκα που δεν θα χρειαζόταν να στείλω ταχυδρομικά την επιστολή, κι ας ήταν μικρή η σπατάλη φυσικών πόρων και ισχυρό το νόημα της κίνησης...», λέει ο Ιάσων Δούσης.

Και συνεχίζει: «Σε λιγότερο από δύο ώρες βρέθηκα να επικοινωνώ με στέλεχος του γραφείου του κυρίου Μητσοτάκη. Δέχθηκα έπαινο για την πρωτοβουλία, το σύνολο της ακτιβιστικής μου δράσης, αλλά και διαβεβαίωση ότι το γράμμα έχει ήδη φτάσει στον Πρωθυπουργό και μελετάται σοβαρά. Αυτός ήταν άλλωστε κι ο σκοπός: πέρα από τις προσπάθειες οργανώσεων, και υπερασπιστών των ανθρώπινων δικαιωμάτων εν γένει, να αρθρωθεί κι ένας προσωπικός λόγος, με τον οποίο ταυτίζονται και οι ΛΟΑΤΚΙ+ συμπολίτες μας.
Χρησιμοποίησα για άλλη μια φορά τα social media, αλλά και την πολιτική μου υπόσταση με απώτερο στόχο την ενίσχυση της επιτακτικότητας του αιτήματος και την πίεση της εξουσίας και της Κυβέρνησης. Αναμένω περισσότερα φυσικά, γιατί μετά κι από τις πρόσφατες δηλώσεις μεγάλων ονομάτων του κόμματος της Νέας Δημοκρατίας, είναι ξεκάθαρο πως η τωρινή Κυβέρνηση προτίθεται να φέρει την πολυπόθητη ισότητα στον γάμο και την εξίσωση των ομόφυλων ζευγαριών αναφορικά με το οικογενειακό δίκαιο γενικά.
Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgebi την 04 Ιούλ 2020, 09:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Οταν.... θελει η νυφη και ο γαμπρος... θα πει οχι ο πρωθυπουργος ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 04 Ιούλ 2020, 09:34

Θέλω να δώσει το οκ , και μετά damage control από under 🤣🤣🤣
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Οταν.... θελει η νυφη και γαμπρος... θα πει οχι ο πρωθυπουργος ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Ιούλ 2020, 09:48

Τι τρολλ είν' αυτό;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών