Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Είμαι εργαζόμενος κι ο εργοδότης μου είναι ολόσωστος
7
24%
Είμαι εργαζόμενος κι ο εργοδότης μου προσπαθεί να είναι σωστός αλλά δεν τα καταφέρνει πάντα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Είμαι εργαζόμενος κι ο εργοδότης μου είναι για τον πούτσο
13
45%
Είμαι εργοδότης και είμαι ολόσωστος
3
10%
Είμαι εργοδότης, αλλά τα εργασιακά δικαιώματα με καταπιέζουν κι όσο κι αν θέλω να είμαι σωστός δεν τα καταφέρνω
1
3%
Είμαι εργοδότης και δίνω ψωμί στους εργαζομένους μου, αυτά περί δικαιωμάτων τα λένε οι καλομαθημένοι, στ' αρχίδια μου γράφω τα δικαιώματα
5
17%
 
Σύνολο ψήφων: 29

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Ιούλ 2020, 00:47

Ίσως πάλι ο απρόσωπος χαρακτήρας των μεγάλων επιχειρήσεων να είναι και θετικός μερικές φορές. Αλλιώς είναι να
σε απολύει ένας ψυχρός, απόμακρος διευθυντής και αλλιώς είναι να το κάνει ένας τύπος που μπορεί να είναι συγγενής
σου ή να το θεωρείς φίλο σου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 06 Ιούλ 2020, 00:50

ST48410 έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:37
sys3x έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:35
ST48410 έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:33


Εταιρική κουλτούρα της χώρας προέλευσης;
Αυστραλία, ΕΠΑ, ΗΒ.
Κατάλαβα. Συν το γεγονός ότι στις πολυεθνικές τα πράγματα είναι σχετικά απρόσωπα. Δεν θα καθίσει ο μπάρμπας αφεντικό παρέα με το λογιστή να δει πως μπορεί να σε ρίξει.
Η μεγαλύτερη διαφορά είναι ότι υπάρχει μία σχετική αξιοκρατία, όχι απόλυτη αλλά εμφανώς υπαρκτή, εάν είσαι καλός στην δουλειά σου αυτό και δεν τον παίζεις γενικώς.
Η διαφορά είναι εμφανέστατη σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη τοπική επιχείρηση έχω συνεργαστεί.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 06 Ιούλ 2020, 01:05

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:45
Οι περισσότερες επιχειρήσεις είναι σωστές αναφορικά με την εκπλήρωση των τυπικών τους υποχρεώσεων
όπως η καταβολή του μισθού ή των ενσήμων. Το θέμα είναι ότι κάθε επιχείρηση αντιμετωπίζει τους εργαζόμενούς
της σαν εμπόρευμα και αυτό δεν αλλάζει με διάφορες χαζοχαρουμενίες που είναι της μόδας τώρα τελευταία. Φυσικά,
θα υπάρξουν φιλικοί άνθρωποι σε μιά εταιρεία ακόμη και πιο υψηλόβαθμοι από το μέσο υπάλληλο αλλά κάθε φορά
που ακούς για μιά εταιρεία που έχει χαμογελαστούς υπάλληλους, οι οποίοι υποχρεώνονται να ξοδεύουν το ΣΚ σε
"εθελοντικές δραστηριότητες", πρέπει να ξέρεις ότι έρχεται χοντρότατη πούτσα προς το κωλομέρι σου. Γενικότερα,
η σχέση εργοδότη-εργαζόμενου είναι κατά κύριο λόγο εμπορική κάτι που στις μεγάλες απρόσωπες επιχειρήσεις μπορεί
να γίνει ακόμη πιο εμφανές.
Μα η απλήρωτη εργασία δεν είναι σε καμία σύμβαση και δεν είναι καθόλου σωστός ο εργοδότης που την απαιτεί. Τ' ότι το κάνουν πολλοί μεγάλοι δεν πάει να πει ότι έγινε και σωστό.
Αν κατονομάσω τώρα μια μεγάλη επιχείρηση που το κάνει ώστε να σταματήσουμε να πηγαίνουμε θα μπλέξω; Ακόμα κι αν το ξέρει κάθε εργαζόμενος που έχει περάσει από εκεί;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 06 Ιούλ 2020, 01:10

Για τα public έλεγα, της Μυτιλήνης.
Απαιτούν κάθε Κυριακή, την μοναδική μέρα που είναι κλειστά, να πηγαίνουν όλοι οι εργαζόμενοι έτσι ώστε να τσεκάρουν τυχόν λάθη που έγιναν μέσα στην εβδομάδα. Επειδή όμως η πιθανότητα λάθους δεν θα έπρεπε να υπάρχει εξ αρχής δεν τους δίνουν φράγκο. Απαιτούν τον χρόνο τους χωρίς να είναι διατεθειμένοι να τους πληρώσουν για αυτόν.
Όποιος θέλει ας μου κάνει μήνυση, μπορώ να το στηρίξω.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Ιούλ 2020, 01:16

Βλήμα έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 01:05
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:45
Οι περισσότερες επιχειρήσεις είναι σωστές αναφορικά με την εκπλήρωση των τυπικών τους υποχρεώσεων
όπως η καταβολή του μισθού ή των ενσήμων. Το θέμα είναι ότι κάθε επιχείρηση αντιμετωπίζει τους εργαζόμενούς
της σαν εμπόρευμα και αυτό δεν αλλάζει με διάφορες χαζοχαρουμενίες που είναι της μόδας τώρα τελευταία. Φυσικά,
θα υπάρξουν φιλικοί άνθρωποι σε μιά εταιρεία ακόμη και πιο υψηλόβαθμοι από το μέσο υπάλληλο αλλά κάθε φορά
που ακούς για μιά εταιρεία που έχει χαμογελαστούς υπάλληλους, οι οποίοι υποχρεώνονται να ξοδεύουν το ΣΚ σε
"εθελοντικές δραστηριότητες", πρέπει να ξέρεις ότι έρχεται χοντρότατη πούτσα προς το κωλομέρι σου. Γενικότερα,
η σχέση εργοδότη-εργαζόμενου είναι κατά κύριο λόγο εμπορική κάτι που στις μεγάλες απρόσωπες επιχειρήσεις μπορεί
να γίνει ακόμη πιο εμφανές.
Μα η απλήρωτη εργασία δεν είναι σε καμία σύμβαση και δεν είναι καθόλου σωστός ο εργοδότης που την απαιτεί. Τ' ότι το κάνουν πολλοί μεγάλοι δεν πάει να πει ότι έγινε και σωστό.
Αν κατονομάσω τώρα μια μεγάλη επιχείρηση που το κάνει ώστε να σταματήσουμε να πηγαίνουμε θα μπλέξω; Ακόμα κι αν το ξέρει κάθε εργαζόμενος που έχει περάσει από εκεί;
Δεν είμαι γνώστης των νομικών για να απαντήσω στο σχόλιό σου, πάντως δεν αποκλείω να χρησιμοποιούν διάφορα τερτίπια για να
επιβάλλουν τη κατάσταση που περιγράφεις. Για το ηθικό του θέματος δε το συζητώ.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23079
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 06 Ιούλ 2020, 01:23

Οχι. Δινει την αδεια ανευ αποδοχων ενω η συμβαση οριζει αυτη που προβλεπει ο νομος
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
like here nowhere
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: 30 Ιουν 2020, 02:47

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από like here nowhere » 06 Ιούλ 2020, 01:24

sys3x έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:46
Βλήμα έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:39
sys3x έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:34


Ο καπιταλισμός ηλίθιε.
:P
Τώρα αλήθεια, θες να με βάλεις να το κάνω το αυτονόητο google search;
Βαριέμαι, κάν' το μόνος σου.
Η απάντηση είναι τόσο αυτονόητη που απαξιώ.
Τα παίρνεις όλα πολύ στα σοβαρά, είπε κάποιος σε κάποιον.
:D
Σωκράτης έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 21:04
Να σου πω πολύ επιθετικά μιλάς. Δεν πας στο διάολο;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Ιούλ 2020, 07:18

like here nowhere έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:47
Naida έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 23:30
Ολόσωστος και μεγάλη μορφή.
Αγις
Για το μπιγκ μπος λέω. Όχι για το μπος (προϊστάμενος) που επίσης είναι υπεργαματος, αλλά άλλο στυλ ανθρώπου που επίσης :g094:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Ιούλ 2020, 09:05

ολοι οι εργοδοτες στους οποιους εχω δουλεψει, ηταν μια χαρα.

μονο ο τελευταιος (ο εαυτος μου δηλαδη) ειναι κομματακι μουνοπανο και εχω πηξει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Είναι σωστός ο εργοδότης σας; Εσείς είστε σωστοί απέναντί του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Ιούλ 2020, 10:17

Ταυτόχρονα ας γράφετε κι αν είστε σωστοί απέναντι στον εργοδότη σας ή αν περνάτε ώρα στο phorum, το facebook ή βρίσκετε κάθε ευκαιρία να την σκαπουλάρετε.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας; Εσείς είστε σωστοί απέναντί του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Ιούλ 2020, 12:34

stavmanr έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 10:17
Ταυτόχρονα ας γράφετε κι αν είστε σωστοί απέναντι στον εργοδότη σας ή αν περνάτε ώρα στο phorum, το facebook ή βρίσκετε κάθε ευκαιρία να την σκαπουλάρετε.
Γιατί τι σχέση έχουν αυτά μεταξύ τους; Μήπως να γράψουμε και αν πάμε για χέσιμο;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας; Εσείς είστε σωστοί απέναντί του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Ιούλ 2020, 18:14

Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 12:34
stavmanr έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 10:17
Ταυτόχρονα ας γράφετε κι αν είστε σωστοί απέναντι στον εργοδότη σας ή αν περνάτε ώρα στο phorum, το facebook ή βρίσκετε κάθε ευκαιρία να την σκαπουλάρετε.
Γιατί τι σχέση έχουν αυτά μεταξύ τους;
Γιατί όχι; Δεν θα ήταν καλό να δούμε την πραγματική σχέση μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου;
Τί φοβάσαι εν τέλει; Ότι πχ. θα καταρριφθεί ο μύθος του καλού εργαζόμενου και του κακού εργοδότη;

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 06 Ιούλ 2020, 18:28

Κάνε έναν κακό εργαζόμενο εργοδότη,
να δεις πως γαμάει τους εργαζόμενους.

Χρυσολωράς
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 11 Ιουν 2020, 22:04

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χρυσολωράς » 06 Ιούλ 2020, 18:32

Βλήμα έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 01:10
Για τα public έλεγα, της Μυτιλήνης.
Απαιτούν κάθε Κυριακή, την μοναδική μέρα που είναι κλειστά, να πηγαίνουν όλοι οι εργαζόμενοι έτσι ώστε να τσεκάρουν τυχόν λάθη που έγιναν μέσα στην εβδομάδα. Επειδή όμως η πιθανότητα λάθους δεν θα έπρεπε να υπάρχει εξ αρχής δεν τους δίνουν φράγκο. Απαιτούν τον χρόνο τους χωρίς να είναι διατεθειμένοι να τους πληρώσουν για αυτόν.
Όποιος θέλει ας μου κάνει μήνυση, μπορώ να το στηρίξω.
Η απρόσωπη μεγάλη επιχείρηση που είναι τυπική απέναντί σου είναι καλύτερη από τον μικρομεσαίο που και αυτός είναι τυπικός απέναντί σου. Τα πραγματικά όρια της σχέσης σας, που είναι φύσει εξουσιαστική, είναι πιο διακριτά στην πρώτη περίπτωση.

Για τα Πάμπλικ τώρα, με ένα γκουγκλάρισμα μπορεί κανείς να δει πολλά άρθρα που γράφουν ότι είναι κακό περιβάλλον. Στον indeed επίσης έχουν πολλές κακές αξιολογήσεις.

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3034
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 08 Ιούλ 2020, 10:55

Δεν θα έλεγα ότι έχει σχέση ακριβώς με την εργοδοσία αλλά το θεωρώ όχι ασήμαντο ως είδηση.

https://www.skai.gr/news/finance/rizike ... ti-douleia

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών