Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Είμαι εργαζόμενος κι ο εργοδότης μου είναι ολόσωστος
7
24%
Είμαι εργαζόμενος κι ο εργοδότης μου προσπαθεί να είναι σωστός αλλά δεν τα καταφέρνει πάντα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Είμαι εργαζόμενος κι ο εργοδότης μου είναι για τον πούτσο
13
45%
Είμαι εργοδότης και είμαι ολόσωστος
3
10%
Είμαι εργοδότης, αλλά τα εργασιακά δικαιώματα με καταπιέζουν κι όσο κι αν θέλω να είμαι σωστός δεν τα καταφέρνω
1
3%
Είμαι εργοδότης και δίνω ψωμί στους εργαζομένους μου, αυτά περί δικαιωμάτων τα λένε οι καλομαθημένοι, στ' αρχίδια μου γράφω τα δικαιώματα
5
17%
 
Σύνολο ψήφων: 29

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας; Εσείς είστε σωστοί απέναντί του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 08 Ιούλ 2020, 11:00

stavmanr έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 10:17
Ταυτόχρονα ας γράφετε κι αν είστε σωστοί απέναντι στον εργοδότη σας ή αν περνάτε ώρα στο phorum, το facebook ή βρίσκετε κάθε ευκαιρία να την σκαπουλάρετε.
Δε δουλεύουν όλοι σε γραμμή παραγωγής.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας; Εσείς είστε σωστοί απέναντί του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Ιούλ 2020, 11:02

BlastFromThePast έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:00
stavmanr έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 10:17
Ταυτόχρονα ας γράφετε κι αν είστε σωστοί απέναντι στον εργοδότη σας ή αν περνάτε ώρα στο phorum, το facebook ή βρίσκετε κάθε ευκαιρία να την σκαπουλάρετε.
Δε δουλεύουν όλοι σε γραμμή παραγωγής.
Οκ.
Το νόημα είναι ...; :p2:

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας; Εσείς είστε σωστοί απέναντί του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 08 Ιούλ 2020, 11:04

stavmanr έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:02
BlastFromThePast έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:00
stavmanr έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 10:17
Ταυτόχρονα ας γράφετε κι αν είστε σωστοί απέναντι στον εργοδότη σας ή αν περνάτε ώρα στο phorum, το facebook ή βρίσκετε κάθε ευκαιρία να την σκαπουλάρετε.
Δε δουλεύουν όλοι σε γραμμή παραγωγής.
Οκ.
Το νόημα είναι ...; :p2:
Ότι δεν έχουν όλες οι ώρες την ίδια δουλειά;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 08 Ιούλ 2020, 11:05

jimdenin έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 10:55
Δεν θα έλεγα ότι έχει σχέση ακριβώς με την εργοδοσία αλλά το θεωρώ όχι ασήμαντο ως είδηση.

https://www.skai.gr/news/finance/rizike ... ti-douleia
Έεεετσι. Σε λίγο θα δείτε.
Κάθε εργαζόμενος που είναι δεξιός σκάβει τον λάκκο του/μας.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας; Εσείς είστε σωστοί απέναντί του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Ιούλ 2020, 11:16

BlastFromThePast έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:04
stavmanr έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:02
BlastFromThePast έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:00


Δε δουλεύουν όλοι σε γραμμή παραγωγής.
Οκ.
Το νόημα είναι ...; :p2:
Ότι δεν έχουν όλες οι ώρες την ίδια δουλειά;
Δηλαδή, θέλεις να πεις ότι και να θέλει να προσφέρει ο εργαζόμενος δεν μπορεί κι έτσι αναγκαστικά μπαίνει στο facebook;

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας; Εσείς είστε σωστοί απέναντί του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 08 Ιούλ 2020, 11:19

stavmanr έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:16

Δηλαδή, θέλεις να πεις ότι και να θέλει να προσφέρει ο εργαζόμενος δεν μπορεί κι έτσι αναγκαστικά μπαίνει στο facebook;
Θέλω να πω ότι όταν δεν υπάρχει τίποτα να κάνεις, το τι κάνεις είναι προσωπική σου υπόθεση. Άλλοι μπαίνουν φέισμπουκ, άλλοι πάνε να πάρουν καφέ κοκ.

Μην ανησυχείς, όλα αυτά συνυπολογίζονται. Ζημιογόνος εργασία δεν ανακαλύφθηκε ακόμα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας; Εσείς είστε σωστοί απέναντί του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Ιούλ 2020, 11:22

BlastFromThePast έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:19
stavmanr έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:16

Δηλαδή, θέλεις να πεις ότι και να θέλει να προσφέρει ο εργαζόμενος δεν μπορεί κι έτσι αναγκαστικά μπαίνει στο facebook;
Θέλω να πω ότι όταν δεν υπάρχει τίποτα να κάνεις, το τι κάνεις είναι προσωπική σου υπόθεση.
Αυτό, όμως που θέλεις να πεις είναι παράδοξο.

Βρίσκεσαι σε χώρο εργασίας και μισθώνεσαι με ωρομίσθιο για να παρέχεις υπηρεσίες, όχι να κάνεις αυτά που θεωρείς προσωπική υπόθεση.
Αν δεν έχεις τί να κάνεις, επειδή πιθανότατα τελείωσε η εργασία που σου έδωσαν, πηγαίνεις στον προϊστάμενο, αναφέρεις το πέρας των εργασιών και τον ρωτάς "έχει κάτι άλλο να κάνω;". Και κάνεις αυτό που θα σου πει εκείνος που σε μισθώνει με την ώρα να κάνεις.
Στην Ελλάδα, φυσικά, κανείς δεν αναφέρει ποτέ το πέρας της εργασίας του. Δηλαδή δεν θεωρεί υποχρέωσή του να ενημερώσει τον εργοδότη του για την πορεία των εργασιών στα πλαίσια της μισθωτής του υπηρεσίας. Το ρολόι είναι σημαντικότερο της εργασίας σε αναρίθμητες περιπτώσεις.
Ζημιογόνος εργασία δεν ανακαλύφθηκε ακόμα.
Φυσικά και ανακαλύφθηκε. Μόνο που όταν συμβαίνει φταιν όλοι εκτός από τους εργαζόμενους.

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας; Εσείς είστε σωστοί απέναντί του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 08 Ιούλ 2020, 11:35

stavmanr έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:22
BlastFromThePast έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:19
stavmanr έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:16

Δηλαδή, θέλεις να πεις ότι και να θέλει να προσφέρει ο εργαζόμενος δεν μπορεί κι έτσι αναγκαστικά μπαίνει στο facebook;
Θέλω να πω ότι όταν δεν υπάρχει τίποτα να κάνεις, το τι κάνεις είναι προσωπική σου υπόθεση.
Αυτό, όμως που θέλεις να πεις είναι παράδοξο.

Βρίσκεσαι σε χώρο εργασίας και μισθώνεσαι με ωρομίσθιο για να παρέχεις υπηρεσίες, όχι να κάνεις αυτά που θεωρείς προσωπική υπόθεση.
Αν δεν έχεις τί να κάνεις, επειδή πιθανότατα τελείωσε η εργασία που σου έδωσαν, πηγαίνεις στον προϊστάμενο και τον ρωτάς "έχει κάτι άλλο να κάνω;". Και κάνεις αυτό που θα σου πει εκείνος που σε μισθώνει με την ώρα να κάνεις.
Ζημιογόνος εργασία δεν ανακαλύφθηκε ακόμα.
Φυσικά και ανακαλύφθηκε. Μόνο που όταν συμβαίνει φταιν όλοι εκτός από τους εργαζόμενους.
Θα πας να ρωτήσεις τον προϊστάμενο αν υπάρχει κάτι να κάνεις γιατί υπάρχει στο μυαλό σου η πιθανότητα να υπάρχουν πράγματα να κάνεις και να στα κρατάνε κρυφά; :lol:
Αν ο προϊστάμενος σου πει "δε χρειαζόμαστε κάτι τώρα", του βάζεις πιστόλι στον κρόταφο μέχρι να σου βρει;
Στην Ελλάδα, φυσικά, κανείς δεν αναφέρει ποτέ το πέρας της εργασίας του. Δηλαδή δεν θεωρεί υποχρέωσή του να ενημερώσει τον εργοδότη του για την πορεία των εργασιών στα πλαίσια της μισθωτής του υπηρεσίας. Το ρολόι είναι σημαντικότερο της εργασίας σε αναρίθμητες περιπτώσεις.
Δε ξέρω πού έχεις δουλέψει αλλά αυτά σίγουρα δεν ισχύουν γενικά. Σου ζητάνε κάτι, το κάνεις, το στέλνεις. Δε σου ζητάνε κάτι, κάθεσαι. Σου ζητάνε 100 πράγματα, σκοτώνεσαι και τα κάνεις.

Αυτή είναι η ροή της εργασίας. Δεν δουλεύεις με γραμμή παραγωγής και ωριαίο quota, δουλεύεις με συνολικό έργο και deadline.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας; Εσείς είστε σωστοί απέναντί του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Ιούλ 2020, 11:42

BlastFromThePast έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:35
stavmanr έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:22
BlastFromThePast έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:19

Θέλω να πω ότι όταν δεν υπάρχει τίποτα να κάνεις, το τι κάνεις είναι προσωπική σου υπόθεση.
Αυτό, όμως που θέλεις να πεις είναι παράδοξο.

Βρίσκεσαι σε χώρο εργασίας και μισθώνεσαι με ωρομίσθιο για να παρέχεις υπηρεσίες, όχι να κάνεις αυτά που θεωρείς προσωπική υπόθεση.
Αν δεν έχεις τί να κάνεις, επειδή πιθανότατα τελείωσε η εργασία που σου έδωσαν, πηγαίνεις στον προϊστάμενο και τον ρωτάς "έχει κάτι άλλο να κάνω;". Και κάνεις αυτό που θα σου πει εκείνος που σε μισθώνει με την ώρα να κάνεις.
Ζημιογόνος εργασία δεν ανακαλύφθηκε ακόμα.
Φυσικά και ανακαλύφθηκε. Μόνο που όταν συμβαίνει φταιν όλοι εκτός από τους εργαζόμενους.
Θα πας να ρωτήσεις τον προϊστάμενο αν υπάρχει κάτι να κάνεις γιατί υπάρχει στο μυαλό σου η πιθανότητα να υπάρχουν πράγματα να κάνεις και να στα κρατάνε κρυφά;
Αυτή είναι η μοναδική πιθανότητα που βρίσκεις δηλαδή;
Δεν μπορεί απλά ο προϊστάμενος να μην ασχολείται επί 24 ώρες αποκλειστικά μαζί σου, αλλά να έχει κι άλλα πράγματα να κάνει;
Κι αυτό σημαίνει ότι όταν γυρίζει το κεφάλι αλλού ανοίγεις κατευθείαν πασιέντζα;
Μόνο με μαστίγιο μπορείς εν τέλει να είσαι τυπικός και σωστός στην εργασία σου;

Φυσικά και έχεις την υποχρέωση να αναφέρεις κάθε μεταβολή στην εργασία σου. Είτε αυτό σημαίνει κώλυμα, είτε πέρας, είτε αναβολή κι ακύρωση. Γι' αυτό πληρώνεσαι εν τέλει. Όχι για πασιέντζες και facebook.
Αν ο προϊστάμενος σου πει "δε χρειαζόμαστε κάτι τώρα", του βάζεις πιστόλι στον κρόταφο μέχρι να σου βρει;
Δηλαδή, ως τώρα μπαίνεις στο Facebook ή παίζεις πασιέντζα αφού πρώτα αναφέρεις το πέρας των εργασιών στον προϊστάμενο και σου πει ότι δεν σε χρειάζεται άλλο;
Πλάκα μου κάνεις βρε blast;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Ιούλ 2020, 11:46

sys3x έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:33
Naida έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:23
sys3x έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:17


Ο μοναδικός εργοδότης μου ο οποίος ήτανε ΑΠΟΛΥΤΩΣ σωστός στις υποχρεώσεις του απέναντί μου ήταν η πολυεθνική που εργαζόμουν για μιά δεκαετία, όχι απλά σωστή και τυπική αλλά κι ακόμη παραπάνω, τι έφταιγε γι' αυτό λες;
Κι εγώ η πολυεθνική που εργαζόμουν άψογη ήταν βασικός μισθός(500+ ήταν τότε) πάντα στην ώρα τους και ότι έξτρα πληρωμένο συν γερά μπόνους . Συν γαμάτο περιβάλλον. . Η μια. Η άλλη ήταν γτπκ.
Πέρα από όλα αυτά, την μισθοδοσία κτλ που όλα ήτανε υπέρ του δέοντος, το μεγαλύτερο κέρδος ήτανε το mindset για το πως πρέπει και μπορεί να δουλέψει μια επιχείρηση με την μέγιστη απόδοση σε όλους τους τομείς, ακόμη και στην διεπαφή με το ανθρώπινο δυναμικό. Έμαθα τι πάει να πει οργάνωση, σοβαρή.
Συνήθως οι πολυεθνικές είναι πιο τυπικές στις υποχρεώσεις τους, σε ό,τι αφορά μισθούς, υπερωρίες και φυσικά μπόνους ανάλογα με τις αποδόσεις του κάθε τμήματος. Είναι επίσης τυπικές και στις πληρωμές των εξωτερικών συνεργατών και προμηθευτών.

Από εκεί και πέρα, σαφώς και παίζει ρόλο η εταιρική κουλτούρα της μητρικής εταιρίας.

Γενικώς, το "απρόσωπον" του πράγματος κάποιες φορές είναι θετικό και κάποιες άλλες όχι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας; Εσείς είστε σωστοί απέναντί του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 08 Ιούλ 2020, 11:47

stavmanr έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:42
Δηλαδή, ως τώρα μπαίνεις στο Facebook ή παίζεις πασιέντζα αφού πρώτα αναφέρεις το πέρας των εργασιών στον προϊστάμενο και σου πει ότι δεν σε χρειάζεται άλλο;
Πλάκα μου κάνεις βρε blast;
Ομολογώ πως το "σου πει ότι δεν σε χρειάζεται άλλο" είναι περισσότερο implied αλλά ναι.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 08 Ιούλ 2020, 11:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:46
sys3x έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:33
Naida έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:23


Κι εγώ η πολυεθνική που εργαζόμουν άψογη ήταν βασικός μισθός(500+ ήταν τότε) πάντα στην ώρα τους και ότι έξτρα πληρωμένο συν γερά μπόνους . Συν γαμάτο περιβάλλον. . Η μια. Η άλλη ήταν γτπκ.
Πέρα από όλα αυτά, την μισθοδοσία κτλ που όλα ήτανε υπέρ του δέοντος, το μεγαλύτερο κέρδος ήτανε το mindset για το πως πρέπει και μπορεί να δουλέψει μια επιχείρηση με την μέγιστη απόδοση σε όλους τους τομείς, ακόμη και στην διεπαφή με το ανθρώπινο δυναμικό. Έμαθα τι πάει να πει οργάνωση, σοβαρή.
Συνήθως οι πολυεθνικές είναι πιο τυπικές στις υποχρεώσεις τους, σε ό,τι αφορά μισθούς, υπερωρίες και φυσικά μπόνους ανάλογα με τις αποδόσεις του κάθε τμήματος. Είναι επίσης τυπικές και στις πληρωμές των εξωτερικών συνεργατών και προμηθευτών.

Από εκεί και πέρα, σαφώς και παίζει ρόλο η εταιρική κουλτούρα της μητρικής εταιρίας.

Γενικώς, το "απρόσωπον" του πράγματος κάποιες φορές είναι θετικό και κάποιες άλλες όχι.
Ακριβώς.
Εστίασα στα θετικά και κυρίως στο γεγονός ότι εφόσον είσαι πραγματικά καλός στην δουλειά σου ανεβαίνεις και έχεις τον ανάλογο σεβασμό έστω και τυπικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sloopy
Δημοσιεύσεις: 1011
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 14:34
Τοποθεσία: Οπου ναναι :)

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sloopy » 08 Ιούλ 2020, 11:59

Aν εξαιρεσεις οτι δουλευω 10ωρο και με δηλωνει 8ωρο και οτι η επιστρεφω δωρα Χριστουγεννων,Πασχα,αδειας ειναι ολοσωστος.
Να ναι καλα ο πολυχρονεμενος.
Hang on sloopy :smt023

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Ιούλ 2020, 12:00

sys3x έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 11:55
Εστίασα στα θετικά και κυρίως στο γεγονός ότι εφόσον είσαι πραγματικά καλός στην δουλειά σου ανεβαίνεις και έχεις τον ανάλογο σεβασμό έστω και τυπικά.
Στην Ελλάδα ή γενικά; :p2:

Αν αναφέρεσαι στην Ελλάδα, όχι. Το πρώτο προσόν δεν είναι αν είσαι καλός στη δουλειά σου. Συνήθως, ο καλός στη δουλειά του ονομάζεται μ...κας και αναλαμβάνει το ρόλο του μ...κα σε κάθε τομέα της παραγωγικής διαδικασίας.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 08 Ιούλ 2020, 12:00

Πέντε στους εννιά εργοδότες παρανοϊκοί είναι ανησυχητικό ποσοστό
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών