Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Είμαι εργαζόμενος κι ο εργοδότης μου είναι ολόσωστος
7
24%
Είμαι εργαζόμενος κι ο εργοδότης μου προσπαθεί να είναι σωστός αλλά δεν τα καταφέρνει πάντα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Είμαι εργαζόμενος κι ο εργοδότης μου είναι για τον πούτσο
13
45%
Είμαι εργοδότης και είμαι ολόσωστος
3
10%
Είμαι εργοδότης, αλλά τα εργασιακά δικαιώματα με καταπιέζουν κι όσο κι αν θέλω να είμαι σωστός δεν τα καταφέρνω
1
3%
Είμαι εργοδότης και δίνω ψωμί στους εργαζομένους μου, αυτά περί δικαιωμάτων τα λένε οι καλομαθημένοι, στ' αρχίδια μου γράφω τα δικαιώματα
5
17%
 
Σύνολο ψήφων: 29

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Ιούλ 2020, 22:50

Όταν λέμε σωστός εννοούμε να τηρεί κατά γράμμα την σύμβαση εργασίας. Να δίνει όλα τα ένσημα, την παραμικρή υπερωρία να την πληρώνει, να πληρώνει τις νόμιμες προσαυξήσεις και να μην πρήζει τ' αρχίδια των εργαζομένων πέραν των ωρών εργασίας τους.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Ιούλ 2020, 22:55

Εγώ είμαι καινούργιος στην δουλειά και τον εργοδότη μου τον κόβω για ολόσωστο, αλλά λόγω πολιτικών προκαταλήψεων θέλω να περάσει κανένα δίμηνο πριν σιγουρευτώ και ψηφίσω.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18931
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 05 Ιούλ 2020, 22:57

Είμαι εργοδότης και είμαι όσο σωστός μπορώ να είμαι με βάση τις στρεβλώσεις της ελληνικής οικονομίας. Περιττό να πω ότι δεν ψήφισα κανένα από τα παραπάνω γιατί δεν ταιριάζει με αυτό που ισχύει για εμένα.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Ιούλ 2020, 23:02

Green Dragon έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 22:57
Είμαι εργοδότης και είμαι όσο σωστός μπορώ να είμαι με βάση τις στρεβλώσεις της ελληνικής οικονομίας. Περιττό να πω ότι δεν ψήφισα κανένα από τα παραπάνω γιατί δεν ταιριάζει με αυτό που ισχύει για εμένα.
Όσο και να μη θες να το παραδεχθείς είσαι εδώ:
Είμαι εργοδότης, αλλά τα εργασιακά δικαιώματα με καταπιέζουν κι όσο κι αν θέλω να είμαι σωστός δεν τα καταφέρνω
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Ιούλ 2020, 23:12

Εννοείται ότι ο "ολόσωστος" βάζει τα φράγκα στην ώρα τους. Δεν το διευκρίνισα γιατί το θεώρησα αυτονόητο, αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά πώς κάποιος έχει το "ολόσωστος" στο μυαλό του.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18931
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 05 Ιούλ 2020, 23:13

Βλήμα έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 23:02
Green Dragon έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 22:57
Είμαι εργοδότης και είμαι όσο σωστός μπορώ να είμαι με βάση τις στρεβλώσεις της ελληνικής οικονομίας. Περιττό να πω ότι δεν ψήφισα κανένα από τα παραπάνω γιατί δεν ταιριάζει με αυτό που ισχύει για εμένα.
Όσο και να μη θες να το παραδεχθείς είσαι εδώ:
Είμαι εργοδότης, αλλά τα εργασιακά δικαιώματα με καταπιέζουν κι όσο κι αν θέλω να είμαι σωστός δεν τα καταφέρνω
Όχι, αυτή είναι η δική σου οπτική του κατατρεγμένου αριστερού που αδυνατεί να καταλάβει ότι υπάρχουν και παράμετροι που χαλάνε την θεωρία του. Για να μην παρεξηγούμαι, και η άλλη πλευρά το κάνει αυτό αλλά νομίζω εσείς περισσότερο (κατά μέσο όρο).

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3932
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 05 Ιούλ 2020, 23:13

Είμαι εργοδότης και είμαι ολόσωστη.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Ιούλ 2020, 23:15

Green Dragon έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 23:13
Όχι, αυτή είναι η δική σου οπτική του κατατρεγμένου αριστερού που αδυνατεί να καταλάβει ότι υπάρχουν και παράμετροι που χαλάνε την θεωρία του. Για να μην παρεξηγούμαι, και η άλλη πλευρά το κάνει αυτό αλλά νομίζω εσείς περισσότερο (κατά μέσο όρο).
Έχουμε δεξιά τα τελευταία εκατό χρόνια.
Θες να μου πεις πως οι νόμοι που επιβάλλει για τα δικαιώματα των εργαζομένων αυτή η μόνιμη δεξιά εμποδίζουν έναν εργοδότη να επιβιώσει αν η επιχείρησή του είναι υγιής; Στα ίσια; Τα εργασιακά δικαιώματα είναι που κλείνουν επιχειρήσεις;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18931
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 05 Ιούλ 2020, 23:18

Να γίνω πιο συγκεκριμένος: Αν στον κλάδο σου έχουν τους εργαζόμενους όλοι ανασφάλιστους και εσύ όχι, θα κλείσεις επειδή θα πρέπει να έχεις πολύ μεγαλύτερες τιμές και δεν θα παίρνεις δουλειές. Εσύ σαν εργοδότης δεν μπορείς να κάνεις τίποτα που να αντέχει στην λογική, το κράτος είναι που πρέπει να επιβληθεί σε όσο το δυνατόν συντομότερο χρονικό διάστημα στο σύνολο του κλάδου (για να μην δοθεί παροδικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε κάποιους).

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18931
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 05 Ιούλ 2020, 23:19

Βλήμα έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 23:15
Green Dragon έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 23:13
Όχι, αυτή είναι η δική σου οπτική του κατατρεγμένου αριστερού που αδυνατεί να καταλάβει ότι υπάρχουν και παράμετροι που χαλάνε την θεωρία του. Για να μην παρεξηγούμαι, και η άλλη πλευρά το κάνει αυτό αλλά νομίζω εσείς περισσότερο (κατά μέσο όρο).
Έχουμε δεξιά τα τελευταία εκατό χρόνια.
Θες να μου πεις πως οι νόμοι που επιβάλλει για τα δικαιώματα των εργαζομένων αυτή η μόνιμη δεξιά εμποδίζουν έναν εργοδότη να επιβιώσει αν η επιχείρησή του είναι υγιής; Στα ίσια; Τα εργασιακά δικαιώματα είναι που κλείνουν επιχειρήσεις;
Έχουμε εναλλαγές μεταξύ κέντρου και δεξιάς με μόνη διαφοροποίηση τον Συριζα. Το πρόβλημα είναι η μη εφαρμογή των νόμων, όχι η έλλειψή τους. Αν δεν πέσει βίτσα δεν γίνεται τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Ιούλ 2020, 23:21

Green Dragon έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 23:18
Να γίνω πιο συγκεκριμένος: Αν στον κλάδο σου έχουν τους εργαζόμενους όλοι ανασφάλιστους και εσύ όχι, θα κλείσεις επειδή θα πρέπει να έχεις πολύ μεγαλύτερες τιμές και δεν θα παίρνεις δουλειές. Εσύ σαν εργοδότης δεν μπορείς να κάνεις τίποτα που να αντέχει στην λογική, το κράτος είναι που πρέπει να επιβληθεί σε όσο το δυνατόν συντομότερο χρονικό διάστημα στο σύνολο του κλάδου (για να μην δοθεί παροδικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε κάποιους).
Αυτό μπορεί να ειπωθεί για το οτιδήποτε: αν οι άλλοι δεν δίνουν ένσημα κι εσύ δίνεις, αν οι άλλοι δεν πληρώνουν υπερωρίες κι εσύ πληρώνεις, αν οι άλλοι...

Οπότε καταπατείς τα εργασιακά δικαιώματα. Είναι ακριβώς αυτό που σου πρότεινα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18931
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 05 Ιούλ 2020, 23:26

Βλήμα έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 23:21
Green Dragon έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 23:18
Να γίνω πιο συγκεκριμένος: Αν στον κλάδο σου έχουν τους εργαζόμενους όλοι ανασφάλιστους και εσύ όχι, θα κλείσεις επειδή θα πρέπει να έχεις πολύ μεγαλύτερες τιμές και δεν θα παίρνεις δουλειές. Εσύ σαν εργοδότης δεν μπορείς να κάνεις τίποτα που να αντέχει στην λογική, το κράτος είναι που πρέπει να επιβληθεί σε όσο το δυνατόν συντομότερο χρονικό διάστημα στο σύνολο του κλάδου (για να μην δοθεί παροδικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε κάποιους).
Αυτό μπορεί να ειπωθεί για το οτιδήποτε: αν οι άλλοι δεν δίνουν ένσημα κι εσύ δίνεις, αν οι άλλοι δεν πληρώνουν υπερωρίες κι εσύ πληρώνεις, αν οι άλλοι...

Οπότε καταπατείς τα εργασιακά δικαιώματα. Είναι ακριβώς αυτό που σου πρότεινα.
Και ποιός θα εξασφαλίσει την συμμετρική εφαρμογή που είναι και ο μόνος τρόπος; Βλέπεις να μπορεί να κάνει κάτι ο εργοδότης ακόμα και αν το θέλει;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Ιούλ 2020, 23:30

Ολόσωστος και μεγάλη μορφή.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Ιούλ 2020, 23:30

Green Dragon έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 23:26
Και ποιος θα εξασφαλίσει την συμμετρική εφαρμογή που είναι και ο μόνος τρόπος; Βλέπεις να μπορεί να κάνει κάτι ο εργοδότης ακόμα και αν το θέλει;
Να έχει λιγότερο προσωπικό κέρδος για αρχή.
Πάντως, το να θέλουν οι εργαζόμενοι να σου σπάσουν το μαγαζί δεν είναι πολύ καλό δείγμα για την επιχείρησή σου, να το ξες.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είναι σωστός ο εργοδότης σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 05 Ιούλ 2020, 23:31

Ολοσωστος είναι και ο κανονικός και ο κύριος Γιώργος.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών