Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιουν 2018, 18:46

Cecily Anne έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:37

Καλά. Επειδή έχω δουλέψει σε 2-3 τέτοιες και ξέρω καμιά 200ρια θησαυρούς μη σου πω και καλύτερους, που δε φτάνουν το χιλιάρι ούτε με κυάλι, αν δεν περάσει 5ετία, ηρεμήστε λέω να πατάμε Γη στην Ελλάδα του 2018.
χιλιάρι στην πενταετία... :)

Παλιά, πολύ παλιά. Προ κρίσεως.

Εύχομαι σε κανέναν σας να μην βρεθεί άνεργος αυτή την εποχή χωρίς εναλλακτικές ή χωρίς υψηλή εξειδίκευση συνοδευόμενη από καλή προϋπηρεσία. Ρίξτε μια ματιά τι ζητάνε και τι δίνουνε στις αγγελίες και να ξανακάνουμε αυτή την κουβέντα.
Όποιος έχει δουλέψει σε μικρές εταιρείες καταλαβαίνει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 19 Ιουν 2018, 18:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32142
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιουν 2018, 18:46

Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:35
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:33
Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:24
τοτε πρεπει να τα πληρωσει. Ετσι δεν ειναι?
ειδαμε πουθενα ποσα πληρωνει αυτος στην αγγελια; φυσικα και πρεπει να πληρωθει αναλογα με τη δουλεια που κανει καθενας.
Οχι δεν ειδαμε. Αλλα κατα 99% ξερουμε τι παιζει ρε Ασεβαστε.
και αυτο που παιζει, παιζει επειδη ζητα 2 ειδικοτητες; αμα ζηταγε μια, ολα καλα;

γιατι το τοπικ απο κει ξεκινησε, οτι ο τυπος ειναι μπινες επειδη θα βαλει την παιδαγωγο να φκιανει καφε, λες και ειπε να κανει πιπες.

αν ειναι οπως τα λες, να πουμε οτι 99% οσων βαζουν αγγελιες για εργαζομενο, οτι και να λενε, ειναι καθικια, γιατι "ξερουμε τι παιζει"
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιουν 2018, 18:50

Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:43
Αντε παλι. Την μια η κυρια ειναι ο πολυμηχανος Οδυσσεας, την αλλη εχουμε δει και καλυτερα. Εγω λεω. Κανει δουλεια που επεκτεινεται σε πανω απο ενα αντικειμενα/ειδικοτητες στις οποιες εχει πτυχια και εμπειρια? ΑΝ ναι τοτε στην χειροτερη θα επρεπε να παιρνει ενα -25% στο συνολο απο αυτα που θα κοστιζαν 3 διαφορετικοι εργαζομενοι, στο χερι (για τον εργοδοτη ειναι πολυ μεγαλυτερη η οικονομια σε κρατησεις κτλ). Αν οχι, ειναι θυμα εκμεταλευσης ορθα κοφτα. Τωρα ο λογος για τον οποιο ανεχεται αυτη την εκμεταλευση ειναι ασχετος.
Μα το θέμα δεν είναι αν διαφωνούμε μαζί σου για το τι πρέπει να πάρει. Το θέμα είναι ότι με ανάλογα προσόντα υπάρχουν μερικές χιλιάδες που περιμένουν για την ίδια θέση και άρα ο κάθε εργοδότης θα δώσει όσα κρίνει απαραίτητα για να κρατήσει το άτομο που επιθυμεί.

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 19 Ιουν 2018, 18:50

Cecily Anne έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:46
Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:43


Αντε παλι. Την μια η κυρια ειναι ο πολυμηχανος Οδυσσεας, την αλλη εχουμε δει και καλυτερα. Εγω λεω. Κανει δουλεια που επεκτεινεται σε πανω απο ενα αντικειμενα/ειδικοτητες στις οποιες εχει πτυχια και εμπειρια? ΑΝ ναι τοτε στην χειροτερη θα επρεπε να παιρνει ενα -25% στο συνολο απο αυτα που θα κοστιζαν 3 διαφορετικοι εργαζομενοι, στο χερι (για τον εργοδοτη ειναι πολυ μεγαλυτερη η οικονομια σε κρατησεις κτλ). Αν οχι, ειναι θυμα εκμεταλευσης ορθα κοφτα. Τωρα ο λογος για τον οποιο ανεχεται αυτη την εκμεταλευση ειναι ασχετος.
Βρε καμάρι, ακόμα και σε επάγγελμα υψηλής ζήτησης/χαμηλής προσφοράς προσωπικού να ήσουν, εφόσον ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΩΤΑΤΗ συλλογική σύμβαση, ΠΑΛΙ λιγότερα θα έπαιρνες από αυτά που θα έπρεπε να πάρεις. Φαντάσου τι θα παίρνεις τώρα. Μη μιλάμε για εκμεταλλεύσεις. Το κράτος από μόνο του επιβάλλει αυτό το εργασιακό. Τι να κάνουμε τώρα.
Μα τοση ωρα δεν εχεις καταλαβει τι λεω. Παμε ξανα. Εχεις προσοντα τα οποια υποστηριζονται απο διπλωματα ή πολυετη εμπειρια. Καλυπτεις 3 θεσεις αλλα πληρωνεσαι για μιση. Υφιστασαι κλοπη? Ναι. Ο λογος για τον οποιο την ανεχεσαι δεν εχει να κανει. Αντιλαμβανεσαι?

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Ιουν 2018, 18:53

Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:50

Μα τοση ωρα δεν εχεις καταλαβει τι λεω. Παμε ξανα. Εχεις προσοντα τα οποια υποστηριζονται απο διπλωματα ή πολυετη εμπειρια. Καλυπτεις 3 θεσεις αλλα πληρωνεσαι για μιση. Υφιστασαι κλοπη? Ναι. Ο λογος για τον οποιο την ανεχεσαι δεν εχει να κανει. Αντιλαμβανεσαι?
Όχι καλό μου, δεν υφίστασαι κλοπή. Όλα ΝΟΜΟΤΥΠΑ είναι. Δεν παίρνεις κατώτατο ανειδίκευτου :lol: αυτό σου εξηγώ ΤΟΣΗ ώρα. Μπορεί η κωλάρα σου να αξίζει 5000 κατά τη γνώμη σου, το κράτος την τιμολογεί όμως 600, καμία κλοπή δεν υφίστασαι, εφόσον έτσι σε "αξιολογεί". Τι να κάνουμε τώρα, να τους βγάλουμε; Ε θα'ρθουν άλλοι. Θα τα φτιάξουν; Όχι. Θα δεις βελτίωση; Όχι. Θα πάνε προς το χειρότερο; Ναι. Θα το πάρεις απόφαση; Δικό σου θέμα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 19 Ιουν 2018, 18:59

Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:46
Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:35
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:33


ειδαμε πουθενα ποσα πληρωνει αυτος στην αγγελια; φυσικα και πρεπει να πληρωθει αναλογα με τη δουλεια που κανει καθενας.
Οχι δεν ειδαμε. Αλλα κατα 99% ξερουμε τι παιζει ρε Ασεβαστε.
και αυτο που παιζει, παιζει επειδη ζητα 2 ειδικοτητες; αμα ζηταγε μια, ολα καλα;

γιατι το τοπικ απο κει ξεκινησε, οτι ο τυπος ειναι μπινες επειδη θα βαλει την παιδαγωγο να φκιανει καφε, λες και ειπε να κανει πιπες.

αν ειναι οπως τα λες, να πουμε οτι 99% οσων βαζουν αγγελιες για εργαζομενο, οτι και να λενε, ειναι καθικια, γιατι "ξερουμε τι παιζει"
Παμε ενα παραδειγμα.
Βαζεις μια αγγελια για να παρεις ενα παιδι στο μαγαζι. Κατα πασα πιθανοτητα οποιος πιτσιρικας ερθει, θα πρεπει να εκπαιδευτει για ενα διαστημα γιατι δεν ξερει ποιο εργαλειο ειναι ποιο ή οτι το ενα χρωμα ειναι ακρυλικο ενω το αλλο ειναι εναμελ κτλ. Εσυ ψαχνεις ενα νεαρο, να μπορει να εξυπηρετησει τους πελατες και να κρατα το μαγαζι οταν λειπεις και αυτο περιγραφεις στην αγγελια σου.
Ας υποθεσουμε οτι σου ερχεται καποιος, ο οποιος σου κανει. Του λες οτι προσφερεις βασικο μισθο και αυτος σου λεει ''αααααα εγω εχω τελειωσει την Νομικη''. Εχεις καθε δικαιωμα να απαντησεις ''στ' αρχιδια μου'', γιατι εσυ ποτε δεν ζητησες δικηγορο. Αν ομως ελεγες οτι θελω ενα παιδι το οποιο θα δινει καρυδακια και ταυτοχρονα θα διεκπεραιωνει ολες τις νομικες μου υποθεσεις, ενω παραλληλα θα μου σχεδιασει την ιστοσελιδα και θα χαραξει και στρατηγικη μαρκετινγκ, ε τοτε ρε φιλε θα πλερωσεις, πως θα γινει.

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 19 Ιουν 2018, 19:01

Cecily Anne έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:53
Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:50

Μα τοση ωρα δεν εχεις καταλαβει τι λεω. Παμε ξανα. Εχεις προσοντα τα οποια υποστηριζονται απο διπλωματα ή πολυετη εμπειρια. Καλυπτεις 3 θεσεις αλλα πληρωνεσαι για μιση. Υφιστασαι κλοπη? Ναι. Ο λογος για τον οποιο την ανεχεσαι δεν εχει να κανει. Αντιλαμβανεσαι?
Όχι καλό μου, δεν υφίστασαι κλοπή. Όλα ΝΟΜΟΤΥΠΑ είναι. Δεν παίρνεις κατώτατο ανειδίκευτου :lol: αυτό σου εξηγώ ΤΟΣΗ ώρα. Μπορεί η κωλάρα σου να αξίζει 5000 κατά τη γνώμη σου, το κράτος την τιμολογεί όμως 600, καμία κλοπή δεν υφίστασαι, εφόσον έτσι σε "αξιολογεί". Τι να κάνουμε τώρα, να τους βγάλουμε; Ε θα'ρθουν άλλοι. Θα τα φτιάξουν; Όχι. Θα δεις βελτίωση; Όχι. Θα πάνε προς το χειρότερο; Ναι. Θα το πάρεις απόφαση; Δικό σου θέμα.
Εξακολουθεις να μπερδευεις την αντιληψη οτι υφιστασαι κλοπη, με την ανοχη της. Κατι που νομοτελειακα οδηγει σε ακομη περισσοτερη κλοπη ή και ποιος ξερει τι αλλο.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32142
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιουν 2018, 19:05

Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:50


Μα τοση ωρα δεν εχεις καταλαβει τι λεω. Παμε ξανα. Εχεις προσοντα τα οποια υποστηριζονται απο διπλωματα ή πολυετη εμπειρια. Καλυπτεις 3 θεσεις αλλα πληρωνεσαι για μιση. Υφιστασαι κλοπη? Ναι.
αν πληρωνεσαι για μιση, ναι. αν πληρωνεσαι για μια (την υψηλοτερη αναλογα με τα προσοντα σου) οχι. εφοσον δουλευεις κανονικο 8ωρο και το πληρωνεσαι, ας πουμε, ως γραφιστας με τον αναλογο μισθο, δεν δικαιουσαι να ζητας παραπανω, αν σε αυτο το 8ωρο σου ο εργοδοτης σου ζητησει να κανεις μια μεταφραση (εφοσον κατεχεις τη γλωσσα, οπως λεει το βιογραφικο σου) η να κανεις και μια αλλη, προσυμφωνημενη, "κατωτερη" δουλεια οπως το να τραβας φωτογραφιες, να σηκωνεις κανα τηλεφωνο, η οτι χρειαστει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιουν 2018, 19:07

Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:59
Παμε ενα παραδειγμα.
Βαζεις μια αγγελια για να παρεις ενα παιδι στο μαγαζι. Κατα πασα πιθανοτητα οποιος πιτσιρικας ερθει, θα πρεπει να εκπαιδευτει για ενα διαστημα γιατι δεν ξερει ποιο εργαλειο ειναι ποιο ή οτι το ενα χρωμα ειναι ακρυλικο ενω το αλλο ειναι εναμελ κτλ. Εσυ ψαχνεις ενα νεαρο, να μπορει να εξυπηρετησει τους πελατες και να κρατα το μαγαζι οταν λειπεις και αυτο περιγραφεις στην αγγελια σου.
Ας υποθεσουμε οτι σου ερχεται καποιος, ο οποιος σου κανει. Του λες οτι προσφερεις βασικο μισθο και αυτος σου λεει ''αααααα εγω εχω τελειωσει την Νομικη''. Εχεις καθε δικαιωμα να απαντησεις ''στ' αρχιδια μου'', γιατι εσυ ποτε δεν ζητησες δικηγορο. Αν ομως ελεγες οτι θελω ενα παιδι το οποιο θα δινει καρυδακια και ταυτοχρονα θα διεκπεραιωνει ολες τις νομικες μου υποθεσεις, ενω παραλληλα θα μου σχεδιασει την ιστοσελιδα και θα χαραξει και στρατηγικη μαρκετινγκ, ε τοτε ρε φιλε θα πλερωσεις, πως θα γινει.
Αν θέλεις νομικό, με γνώσεις μάρκετινγκ και σχεδιασμού ιστοσελίδας θα πληρώσεις γιατί μάλλον δεν υπάρχουν πολλοί. Αν θέλεις παιδαγωγό (σημειώστε ότι για παιδικό σταθμό δεν απαιτείται καν πτυχίο πανεπιστημίου άρα μπορεί κάλλιστα και από ΙΕΚ) που να φτιάχνει καφέ και σάντουιτς θα βρεις χιλιάδες.
Επίσης γραμματέας σε σοβαρή εταιρεία μπορεί για πλάκα πια να έχει και ένα μεταπτυχιακό και τα skills στον υπολογιστή είναι προαπαιτούμενο. Σε θεωρητικό επίπεδο πάντως δεν διαφωνώ μαζί σου. Απλά με 30-40% ανεργία στις μικρομεσαίες ηλικίες αυτά συμβαίνουν.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Ιουν 2018, 19:08

Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:59
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:46
Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:35


Οχι δεν ειδαμε. Αλλα κατα 99% ξερουμε τι παιζει ρε Ασεβαστε.
και αυτο που παιζει, παιζει επειδη ζητα 2 ειδικοτητες; αμα ζηταγε μια, ολα καλα;

γιατι το τοπικ απο κει ξεκινησε, οτι ο τυπος ειναι μπινες επειδη θα βαλει την παιδαγωγο να φκιανει καφε, λες και ειπε να κανει πιπες.

αν ειναι οπως τα λες, να πουμε οτι 99% οσων βαζουν αγγελιες για εργαζομενο, οτι και να λενε, ειναι καθικια, γιατι "ξερουμε τι παιζει"
Παμε ενα παραδειγμα.
Βαζεις μια αγγελια για να παρεις ενα παιδι στο μαγαζι. Κατα πασα πιθανοτητα οποιος πιτσιρικας ερθει, θα πρεπει να εκπαιδευτει για ενα διαστημα γιατι δεν ξερει ποιο εργαλειο ειναι ποιο ή οτι το ενα χρωμα ειναι ακρυλικο ενω το αλλο ειναι εναμελ κτλ. Εσυ ψαχνεις ενα νεαρο, να μπορει να εξυπηρετησει τους πελατες και να κρατα το μαγαζι οταν λειπεις και αυτο περιγραφεις στην αγγελια σου.
Ας υποθεσουμε οτι σου ερχεται καποιος, ο οποιος σου κανει. Του λες οτι προσφερεις βασικο μισθο και αυτος σου λεει ''αααααα εγω εχω τελειωσει την Νομικη''. Εχεις καθε δικαιωμα να απαντησεις ''στ' αρχιδια μου'', γιατι εσυ ποτε δεν ζητησες δικηγορο. Αν ομως ελεγες οτι θελω ενα παιδι το οποιο θα δινει καρυδακια και ταυτοχρονα θα διεκπεραιωνει ολες τις νομικες μου υποθεσεις, ενω παραλληλα θα μου σχεδιασει την ιστοσελιδα και θα χαραξει και στρατηγικη μαρκετινγκ, ε τοτε ρε φιλε θα πλερωσεις, πως θα γινει.
ΟΚ, κατανοητό το (τραβηγμένο) παράδειγμα. Με το αρχικό ποστ, τι σχέση έχει;
Έχεις μήπως την εντύπωση, ότι μια πτυχιούχος παιδαγωγός (βρεφονηπιοκόμος, νηπιαγωγός κλπ) σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό παίρνει περισσότερα από κάποια που κάνει καφέδες εκεί, οπότε θα είναι ριγμένη αν της βάλουν και άλλες "αρμοδιότητες" (πχ να κάνει καφέδες);


Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Ιουν 2018, 19:11

Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 19:01

Εξακολουθεις να μπερδευεις την αντιληψη οτι υφιστασαι κλοπη, με την ανοχη της. Κατι που νομοτελειακα οδηγει σε ακομη περισσοτερη κλοπη ή και ποιος ξερει τι αλλο.
Πρώτη φορά βλέπω να σε κλέβουν με ξένα λεφτά.
Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 19 Ιουν 2018, 19:12

shrike έγραψε:
19 Ιουν 2018, 19:08
Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:59
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:46


και αυτο που παιζει, παιζει επειδη ζητα 2 ειδικοτητες; αμα ζηταγε μια, ολα καλα;

γιατι το τοπικ απο κει ξεκινησε, οτι ο τυπος ειναι μπινες επειδη θα βαλει την παιδαγωγο να φκιανει καφε, λες και ειπε να κανει πιπες.

αν ειναι οπως τα λες, να πουμε οτι 99% οσων βαζουν αγγελιες για εργαζομενο, οτι και να λενε, ειναι καθικια, γιατι "ξερουμε τι παιζει"
Παμε ενα παραδειγμα.
Βαζεις μια αγγελια για να παρεις ενα παιδι στο μαγαζι. Κατα πασα πιθανοτητα οποιος πιτσιρικας ερθει, θα πρεπει να εκπαιδευτει για ενα διαστημα γιατι δεν ξερει ποιο εργαλειο ειναι ποιο ή οτι το ενα χρωμα ειναι ακρυλικο ενω το αλλο ειναι εναμελ κτλ. Εσυ ψαχνεις ενα νεαρο, να μπορει να εξυπηρετησει τους πελατες και να κρατα το μαγαζι οταν λειπεις και αυτο περιγραφεις στην αγγελια σου.
Ας υποθεσουμε οτι σου ερχεται καποιος, ο οποιος σου κανει. Του λες οτι προσφερεις βασικο μισθο και αυτος σου λεει ''αααααα εγω εχω τελειωσει την Νομικη''. Εχεις καθε δικαιωμα να απαντησεις ''στ' αρχιδια μου'', γιατι εσυ ποτε δεν ζητησες δικηγορο. Αν ομως ελεγες οτι θελω ενα παιδι το οποιο θα δινει καρυδακια και ταυτοχρονα θα διεκπεραιωνει ολες τις νομικες μου υποθεσεις, ενω παραλληλα θα μου σχεδιασει την ιστοσελιδα και θα χαραξει και στρατηγικη μαρκετινγκ, ε τοτε ρε φιλε θα πλερωσεις, πως θα γινει.
ΟΚ, κατανοητό το (τραβηγμένο) παράδειγμα. Με το αρχικό ποστ, τι σχέση έχει;
Έχεις μήπως την εντύπωση, ότι μια πτυχιούχος παιδαγωγός (βρεφονηπιοκόμος, νηπιαγωγός κλπ) σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό παίρνει περισσότερα από κάποια που κάνει καφέδες εκεί, οπότε θα είναι ριγμένη αν της βάλουν και άλλες "αρμοδιότητες" (πχ να κάνει καφέδες);
Ναι γιατι αν ειναι ετσι να φτιαχνει καφεδες full time και να μην εχει την ευθυνη των παιδιων.

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 19 Ιουν 2018, 19:13

Cecily Anne έγραψε:
19 Ιουν 2018, 19:11
Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 19:01

Εξακολουθεις να μπερδευεις την αντιληψη οτι υφιστασαι κλοπη, με την ανοχη της. Κατι που νομοτελειακα οδηγει σε ακομη περισσοτερη κλοπη ή και ποιος ξερει τι αλλο.
Πρώτη φορά βλέπω να σε κλέβουν με ξένα λεφτά.
Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα.
Αν σου αποδειξω οτι το σκεπτικο μου ειναι ακρως καπιταλιστικο τι θα πεις?

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32142
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιουν 2018, 19:13

Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 18:59

Παμε ενα παραδειγμα.
Βαζεις μια αγγελια για να παρεις ενα παιδι στο μαγαζι. Κατα πασα πιθανοτητα οποιος πιτσιρικας ερθει, θα πρεπει να εκπαιδευτει για ενα διαστημα γιατι δεν ξερει ποιο εργαλειο ειναι ποιο ή οτι το ενα χρωμα ειναι ακρυλικο ενω το αλλο ειναι εναμελ κτλ. Εσυ ψαχνεις ενα νεαρο, να μπορει να εξυπηρετησει τους πελατες και να κρατα το μαγαζι οταν λειπεις και αυτο περιγραφεις στην αγγελια σου.
Ας υποθεσουμε οτι σου ερχεται καποιος, ο οποιος σου κανει. Του λες οτι προσφερεις βασικο μισθο και αυτος σου λεει ''αααααα εγω εχω τελειωσει την Νομικη''. Εχεις καθε δικαιωμα να απαντησεις ''στ' αρχιδια μου'', γιατι εσυ ποτε δεν ζητησες δικηγορο. Αν ομως ελεγες οτι θελω ενα παιδι το οποιο θα δινει καρυδακια και ταυτοχρονα θα διεκπεραιωνει ολες τις νομικες μου υποθεσεις, ενω παραλληλα θα μου σχεδιασει την ιστοσελιδα και θα χαραξει και στρατηγικη μαρκετινγκ, ε τοτε ρε φιλε θα πλερωσεις, πως θα γινει.
στηνω eshop. θελω εναν πληροφορικαριο, και σκοπευω να τον πληρωσω ως τετοιο.

αμα βαλω στην αγγελια οτι θελω να βγαζει φωτογραφιες τα αντικειμενα, να τα φωτοσοπιαζει και λιγο, να γραφει τις περιγραφες και στα αγγλικα, να κατεχει και λιγο απο τεχνικα μη μου μπερδευει το κατσαβιδι με την πενσα, πρεπει να τον πληρωνω 5 μισθους; πλροφορικαριου, φωτογραφου, γραφιστα, μεταφραστη και τεχνικου;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ζητειται παιδαγωγος με γνωσεις..... κυλικειου,παρασκευης καφε και σερβις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Ιουν 2018, 19:14

Lord Snow έγραψε:
19 Ιουν 2018, 19:13


Αν σου αποδειξω οτι το σκεπτικο μου ειναι ακρως καπιταλιστικο τι θα πεις?
Ό,τι σου λέω τόση ώρα. Τον κώλο μας να χτυπάμε κάτω, αν δεν έρθει η ανάμπτυγκζη, να ανέβει ο κατώτατος και να επανέλθουν οι συλλογικές, πιάσ΄το αβγό και κούρευτο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών