Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Ιουν 2018, 16:55

Οι περισσότεροι τα μισοαστεία τα λένε μισοσοβαρά.
Ειδικά άμα υπάρχει κάποιο παττερν χωρίς να προέλθει από inside joke.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Uppercut

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 21 Ιουν 2018, 16:57

Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:55
Οι περισσότεροι τα μισοαστεία τα λένε μισοσοβαρά.
Ειδικά άμα υπάρχει κάποιο παττερν χωρίς να προέλθει από inside joke.
Διαφωνώ. Εγώ λέω συνέχεια ρατσιστικά αστεία και δεν είναι καθόλου σοβαρά. Γενικά το χιούμορ ως χιούμορ μπορεί να είναι κακό ή καλό, αλλά δεν κρύβει κατ' ανάγκην τίποτα σοβαρό μέσα του.


Εννοείται πως δεν έχει καμία σχέση με το να τα λες σε μαθητές που είναι απλά λάθος. Αλλά είναι λάθος για τον ίδιο λόγο που δε λες στον μαθητή τι έκανε η μάνα του χτες το βράδυ.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 21 Ιουν 2018, 17:08

Uppercut έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:57
Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:55
Οι περισσότεροι τα μισοαστεία τα λένε μισοσοβαρά.
Ειδικά άμα υπάρχει κάποιο παττερν χωρίς να προέλθει από inside joke.
Διαφωνώ. Εγώ λέω συνέχεια ρατσιστικά αστεία και δεν είναι καθόλου σοβαρά. Γενικά το χιούμορ ως χιούμορ μπορεί να είναι κακό ή καλό, αλλά δεν κρύβει κατ' ανάγκην τίποτα σοβαρό μέσα του.
Πες κανένα ρατσιστικό αστείο να έχουμε σημείο αναφοράς.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Uppercut

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 21 Ιουν 2018, 17:09

Stalker έγραψε:
21 Ιουν 2018, 17:08
Uppercut έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:57
Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:55
Οι περισσότεροι τα μισοαστεία τα λένε μισοσοβαρά.
Ειδικά άμα υπάρχει κάποιο παττερν χωρίς να προέλθει από inside joke.
Διαφωνώ. Εγώ λέω συνέχεια ρατσιστικά αστεία και δεν είναι καθόλου σοβαρά. Γενικά το χιούμορ ως χιούμορ μπορεί να είναι κακό ή καλό, αλλά δεν κρύβει κατ' ανάγκην τίποτα σοβαρό μέσα του.
Πες κανένα ρατσιστικό αστείο να έχουμε σημείο αναφοράς.
Δε μου ρχεται, πρέπει να βγει πάνω στη συζήτηση.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 21 Ιουν 2018, 17:15

Uppercut έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:57
Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:55
Οι περισσότεροι τα μισοαστεία τα λένε μισοσοβαρά.
Ειδικά άμα υπάρχει κάποιο παττερν χωρίς να προέλθει από inside joke.
Διαφωνώ. Εγώ λέω συνέχεια ρατσιστικά αστεία και δεν είναι καθόλου σοβαρά. Γενικά το χιούμορ ως χιούμορ μπορεί να είναι κακό ή καλό, αλλά δεν κρύβει κατ' ανάγκην τίποτα σοβαρό μέσα του.


Εννοείται πως δεν έχει καμία σχέση με το να τα λες σε μαθητές που είναι απλά λάθος. Αλλά είναι λάθος για τον ίδιο λόγο που δε λες στον μαθητή τι έκανε η μάνα του χτες το βράδυ.
πες οτι εισαι σε μια παρεα και συναντας για πρωτη φορα εναν μαυρο πχ. Θα ελεγες ρατσιστικα ανεκδοτα στην παρεα παρουσια του;

Uppercut

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 21 Ιουν 2018, 17:34

blackpaint έγραψε:
21 Ιουν 2018, 17:15
Uppercut έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:57
Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:55
Οι περισσότεροι τα μισοαστεία τα λένε μισοσοβαρά.
Ειδικά άμα υπάρχει κάποιο παττερν χωρίς να προέλθει από inside joke.
Διαφωνώ. Εγώ λέω συνέχεια ρατσιστικά αστεία και δεν είναι καθόλου σοβαρά. Γενικά το χιούμορ ως χιούμορ μπορεί να είναι κακό ή καλό, αλλά δεν κρύβει κατ' ανάγκην τίποτα σοβαρό μέσα του.


Εννοείται πως δεν έχει καμία σχέση με το να τα λες σε μαθητές που είναι απλά λάθος. Αλλά είναι λάθος για τον ίδιο λόγο που δε λες στον μαθητή τι έκανε η μάνα του χτες το βράδυ.
πες οτι εισαι σε μια παρεα και συναντας για πρωτη φορα εναν μαυρο πχ. Θα ελεγες ρατσιστικα ανεκδοτα στην παρεα παρουσια του;
Όχι, γιατί μπορεί να τα παρεξηγούσε. Όπως δεν θα λεγα για τη μάνα του. Δεν έχιε σχέση μ' αυτό που συζητάμε. Προφανώς υπάρχει ο κατάλληλος χρόνος και τόπος για κάθε αστείο και δεν είναι όλα επιτρεπτά σε όλες τις περιστάσεις, για αυτό κι ο καθηγητής είναι αρχιμαλάκας. Αυτό δε σημαίνει ότι κρύβουν και κάποια αλήθεια ή κάποια άποψη από πίσω.

Ένα παράδειγμα είναι τα αστεία που έλεγα κατά καιρούς για τους Εβραίους. Τώρα τα χω βαρεθεί, αλλά σε μία φάση μου άρεσαν κι έλεγα συνέχεια αστεία για Εβραίους. Φούρνοι, σέκελς, ραββίνοι κλπ. Κάποιος σκεπτόμενος σαν εσένα(στη θεωρία περί στοιχείου σοβαρότητας στα αστεία) κι άμα δε με γνώριζε καλά, ακόμα κι αν δε πίστευε πως είμαι αντισημίτης, μπορεί να σκεφτόταν πως έχω κάτι εναντίον τους, ότι ψιλοασπάζομαι κάποια θεωρία συνομωσίας για αυτούς. Όπως ξέρουν αρκετοί κι απ' τα ποστς μου στο προηγούμενο πχώρουμ, είμαι από τους πιο φανατικούς υποστηρικτές του Ισραήλ μπαίνοντας και σε κόντρες πάνω σε αυτό το θέμα και θεωρώ τους Εβραίους σούπερ γαμάτους σα λαό. Σε άλλα περιβάλλοντα τρολλάρω ρατσιστές με το πράγματι υψηλό iq των ασκεναζί Εβραίων και των πολλών Νόμπελ που έχουν οι Εβραίοι γενικά. Οπότε πολλοί φίλοι μου με τις οποίους συζητάμε πολιτικά με θεωρούν πουτανάκι του Ισραήλ και των Εβραίων. Ο ίδιος είμαι που σε μία φάση έλεγα όλο αστεία για Εβραίους.

Κι αυτή ήταν η φάση μου τότε, γενικά λέω για μαύρους, Έλληνες, μεξικανούς, γκέι, γυναίκες κλπ. Το ρατσιστικό αστείο είναι αστείο πολύ συχνά ακριβώς επειδή είναι προφανές πως αυτό που λέει δεν είναι αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 21 Ιουν 2018, 17:37

καλα, καλα, μην τα λες ομως σε αγνωστους γιατι θα σε "παρεξηγησουν"

Uppercut

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 21 Ιουν 2018, 17:39

blackpaint έγραψε:
21 Ιουν 2018, 17:37
καλα, καλα, μην τα λες ομως σε αγνωστους γιατι θα σε "παρεξηγησουν"
Τι δε καταλαβαίνεις από το κάτωθι; Πες μου να σε βοηθήσω εγώ.


Όχι, γιατί μπορεί να τα παρεξηγούσε. Όπως δεν θα λεγα για τη μάνα του. Δεν έχει σχέση μ' αυτό που συζητάμε. Προφανώς υπάρχει ο κατάλληλος χρόνος και τόπος για κάθε αστείο και δεν είναι όλα επιτρεπτά σε όλες τις περιστάσεις

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 21 Ιουν 2018, 17:46

Καταλαβα, μην ανησυχεις. Απλα εχω βρεθει σε παρεες οπου ελεγαν τετοια αστεια και δεν ηταν και πολυ ευχαριστη η ατμοσφαιρα, και καποια στιγμη καποιος βρεθηκε στο στοχαστρο, παρεξηγηθηκε αντεδρασε στην προσβολη και εγινε φασαρια. Πιστευω ωστοσο πως δεν ηταν και τοσο κακοπροαιρετο, αλλα μαλλον οφειλοταν σε αγνοια και σε χοντροκοπια. Τωρα πια, δεν μπορω ν αντεξω καποιον πχ που κανει αστεια σε βαρος ανθρωπων με καποια νοητικη αναπηρια. Αυτο δεν ειναι χιουμορ.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 21 Ιουν 2018, 17:47

Μια χαρά είναι ο κ.Καθηγητής, είχαμε πολλούς τετοιους, για αυτό βγήκαμε και αξιοπρεπείς άνθρωποι στην κοινωνία. Από το να μαθαίνει στα παιδιά, ολοκληρώματα και άχρηστες μαλακίες, τους δίδαξε το βασικότερο στην εποχή μας: Να θαυμάζουν το άλλο φύλο και να μην καταπίνουν προπαγάνδα για 40χρονους εφηβους πρόσφυγες του εμφυλιου πολέμου στην Νιγηρία που οργάνωσαν οι λευκοί ρατσιστες και ξερω εγώ. Α Ξ Ι Ο Σ αυτός και ο μισθός του.

Αν ο τύπος σήκωνε αγοράκια only και τις νύχτες περιέθαλπε λάθρο σαν τον μακαρίτη Κουμανταρέα, όλοι τώρα θα φώναζαν για ρατσιζμο και καλά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Ιουν 2018, 17:49

Νομίζω έχει μεγάλη σημασία αν ο άλλος αισθάνεται άνετα να ανταποδώσει. Αν πειράζει ο ένας τον άλλο δε συσσωρεύεται κακά αισθήματα. Άμα λέει μόνο ο ένας κάποια στιγμή ο άλλος θα ξεσπάσει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Uppercut

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 21 Ιουν 2018, 18:00

blackpaint έγραψε:
21 Ιουν 2018, 17:46
Καταλαβα, μην ανησυχεις. Απλα εχω βρεθει σε παρεες οπου ελεγαν τετοια αστεια και δεν ηταν και πολυ ευχαριστη η ατμοσφαιρα, και καποια στιγμη καποιος βρεθηκε στο στοχαστρο, παρεξηγηθηκε αντεδρασε στην προσβολη και εγινε φασαρια. Πιστευω ωστοσο πως δεν ηταν και τοσο κακοπροαιρετο, αλλα μαλλον οφειλοταν σε αγνοια και σε χοντροκοπια. Τωρα πια, δεν μπορω ν αντεξω καποιον πχ που κανει αστεια σε βαρος ανθρωπων με καποια νοητικη αναπηρια. Αυτο δεν ειναι χιουμορ.
Η στοχοποίηση κάποιου είναι μεγάλη μαλακία. Αυτό γίνεται καθαρά επειδή ο πράττων το αστείο έχει χοντρά κόμπλεξ και μάλλον θέλει ξύλο.

Aπό κει και πέρα, κατανοώ τις ευαισθησίες σου τώρα για τα άτομα με νοητική ή άλλη αναπηρία, αλλά ειλικρινά εγώ γελώ με κάτι καρκινιασμένα memes με τέτοια αστεία. Δε μπορώ να σου εξηγήσω τι εννοώ γιατί άμα τα βάλω μπορεί να θεωρηθεί ρατσιστικό και να φάω μπαν. Απλά, έχε κατά νου πως το τι βρίσκει κάποιος αστείο είναι κάτι που βγαίνει αυθόρμητα κι όχι προιόν κάποιας σκέψης όπως οι πολιτικές απόψεις. Σημειοτέον πως δε λέω ότι κάποιος δε μπορεί να γελάει μ' ένα ρατσιστικό/προσβλητικό αστείο επειδή βρίσκει κάποια αλήθεια σ'αυτό. Λέω πως δεν είναι καθόλου αναγκαστικό να υπάρχει τέτοια σχέση. Συνήθως αυτοί που λένε αστεία για διαμελισμένα μωρά δεν θέλουν όντως να σκοτώσουν μωρά. Ίσως να παίζει ρόλο και το γεγονός πως αισθάνεσαι ότι δε πρέπει να γελάσεις κι αυτό σε κάνει να γελάς. Είναι πολύ σύνθετο.

Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Ιουν 2018, 17:49
Νομίζω έχει μεγάλη σημασία αν ο άλλος αισθάνεται άνετα να ανταποδώσει. Αν πειράζει ο ένας τον άλλο δε συσσωρεύεται κακά αισθήματα. Άμα λέει μόνο ο ένας κάποια στιγμή ο άλλος θα ξεσπάσει.
Όντως. Με τα άτομα που κάνω παρέα λέμε συχνά προσβλητικά/μειωτικά αστεία, αλλά είναι προς όλους. Κάποια inside jokes που αφορούν συγκεκριμένους σταματάνε όταν όντως ενοχλείται ο "στόχος". Όλα είναι θέμα ισορροπίας, άμα σ' ενδιαφέρει όντως να διασκεδάσουν όλοι κι όχι να βγάλεις κόμπλεξ, δε χάνεται. Πέρα από το θέμα της προσβολής κανένα αστείο ή τύπος αστείου δε πρέπει να χρησιμοποιείται πάρα πολύ γιατί χάνεται το αστείο.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 21 Ιουν 2018, 18:08

Uppercut έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:57
Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:55
Οι περισσότεροι τα μισοαστεία τα λένε μισοσοβαρά.
Ειδικά άμα υπάρχει κάποιο παττερν χωρίς να προέλθει από inside joke.
Διαφωνώ. Εγώ λέω συνέχεια ρατσιστικά αστεία και δεν είναι καθόλου σοβαρά. Γενικά το χιούμορ ως χιούμορ μπορεί να είναι κακό ή καλό, αλλά δεν κρύβει κατ' ανάγκην τίποτα σοβαρό μέσα του.


Εννοείται πως δεν έχει καμία σχέση με το να τα λες σε μαθητές που είναι απλά λάθος. Αλλά είναι λάθος για τον ίδιο λόγο που δε λες στον μαθητή τι έκανε η μάνα του χτες το βράδυ.
Συζηταμε το αν θα πρεπει ενας καθηγητης να κανει ρατσιστικα "αστεια" στην ταξη;

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 21 Ιουν 2018, 18:10

Αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι αυτο το σιχαμα θα επανελθει στις αιθουσες και θα παρει και αναδρομικα τους μισθους για την περιοδο που καθοταν
Με τις ευλογιες των συναδελφων του
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Υδράργυρος την 21 Ιουν 2018, 18:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Uppercut

Re: Άνευ προηγουμένου σεξιστικό και ρατσιστικό παραλήρημα από καθηγητή λυκείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 21 Ιουν 2018, 18:10

Υδράργυρος έγραψε:
21 Ιουν 2018, 18:08
Uppercut έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:57
Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:55
Οι περισσότεροι τα μισοαστεία τα λένε μισοσοβαρά.
Ειδικά άμα υπάρχει κάποιο παττερν χωρίς να προέλθει από inside joke.
Διαφωνώ. Εγώ λέω συνέχεια ρατσιστικά αστεία και δεν είναι καθόλου σοβαρά. Γενικά το χιούμορ ως χιούμορ μπορεί να είναι κακό ή καλό, αλλά δεν κρύβει κατ' ανάγκην τίποτα σοβαρό μέσα του.


Εννοείται πως δεν έχει καμία σχέση με το να τα λες σε μαθητές που είναι απλά λάθος. Αλλά είναι λάθος για τον ίδιο λόγο που δε λες στον μαθητή τι έκανε η μάνα του χτες το βράδυ.
Συζηταμε το αν θα πρεπει ενας καθηγητης να κανει ρατσιστικα "αστεια" στην ταξη;

Όχι, δεν το συζητάμε αυτό, απλα είσαι στούρνος. Στο ίδιο το ποστ που κουοτάρεις όπως και σε πολλά άλλα λέω πως ΔΕΝ πρέπει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών