Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Σεπ 2020, 22:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2020, 21:53
stavmanr έγραψε:
15 Σεπ 2020, 21:43
Η ρητορική σας δεν εκφράζει το μέλλον αλλά το μαύρο παρελθόν.
Η ρητορική είναι πάντα έκφραση του παρόντος.

Αυτοί που δεν μπορούν να το κατανοήσουν είναι αυτοί που έχουν προσκολληθεί στη ρητορική του πολύχρωμου παρελθόντος.

Και όποιος δεν αντιλαμβάνεται ότι η υπερβολή στην πολυχρωμία είναι ο πιο σύντομος δρόμος για το κοντράστ, είναι εκτός πραγματικότητας. :lol:
ακολουθείς το ίδιο ακριβώς πάτερν που εντόπισα από το πρώτο ποστ σου που διάβασα, κι όμως, κάθε φορά που το ξανασυναντώ ένα μικρό χαμογελάκι κρέμεται από τα χείλη μου.
:)
μπορείτε να πείτε οτιδήποτε για μένα αλλά έχω πολύ θελκτικά χείλη, μέχρι και εγώ μπαίνω στον πειρασμό καμμιά φορά που ξέρω..
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5542
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 15 Σεπ 2020, 22:13

stavmanr έγραψε:
15 Σεπ 2020, 21:43


Πρέπει να τη βρείτε. Προς το παρόν, η ρητορική σας πηγαίνει προς τα πίσω, όταν πχ. "λαθρομετανάστες" αποκαλούσαν τους έλληνες τα φασιστοειδή στις ΗΠΑ και τους εβραίους τα αντίστοιχα στην Ελλάδα.
Η ρητορική σας δεν εκφράζει το μέλλον αλλά το μαύρο παρελθόν.
Στην δομή που ήτανε οι φίλες μου , μου μιλήσανε για δύο εξέχουσες προσωπικότητες.
Τον ένα τον λέγανε Κρητικό επειδή φορούσε τσεμπέρι μαύρο στο κεφάλι και κρατούσε μαγκούρα όπως η δική μας η κατσούνα.
Ο Κρητικός παρουσιάστηκε μέσα στην δομή έτσι αναπάντεχα.
Δεν ήξερε κανείς ούτε το όνομα του ούτε τίποτα.
Μούσια τσεμπέρι μαύρο και μαγκούρα.
Αποδείχτηκε ότι κάποιοι πρόσφυγες αδειάσανε μία μεγάλη σκηνή για αυτόν και του την δώσανε.
Καθημερινά περπατούσε και μιλούσε με όλους δίπλα του μάλιστα ήτανε και δυο τρεις μαντράχαλοι για να τον φυλάνε.
Μέσα στις δομές δεν κυκλοφορούν αστυνομικοί γιατί είναι όπως λέτε όλοι μετανάστες.
Οι φίλες μου τον έλεγαν Κρητικό επειδή όλοι έτσι τον λέγανε.
Αλλά όλοι ήξεραν ότι εκπροσωπεί ισλαμιστές.
Πήγαινε πάντα σε συγκεκριμένη σκηνή οργάνωσης και καθημερινά έκανε δύο βόλτες μία το πρωί και μία το βράδυ.
Έτσι αναπάντεχα όπως ήρθε έξαφανίστηκε.
Μετά από μήνες παρουσιάστηκε ο καουμπόης ήτανε κάποιος άλλος με μούσι και καπέλο καουμπόικο που περπατούσε και έκανε τις περιπολίες του καθημερινά.
Έτσι τον έλεγαν καουμπόι.
Έμενε και αυτός στην ίδια σκηνή.
Είχε και αυτός προστασία.
Εξαφανίστηκε και αυτός έτσι αναπάντεχα όπως ήρθε.
Φανταστείτε αυτά τα παιδάκια που είναι όντως προσφυγόπουλα που προσπαθούν να γλυτώσουν από τους ισλαμιστές έρχονται σε μία Ευρωπαϊκή χώρα και αντί να ζήσουν οργάνωση ,νόμους και ασφάλεια τα καταφέρατε να ζούνε μια από τα ίδια σκατά.
Βλέπουν πάλι μέσα στις δομές αυτούς που κατέστρεψαν την χώρα τους να κυκλοφορούν και να τους τρομάζουν και επειδή εσείς δεν θέλετε να καταλάβετε ότι δεν είναι όλοι μετανάστες και με αριστερές ιδεολογίες αφήσατε την αστυνομία έξω από τις δομές να επεμβαίνει μόνο σε περίπτωση ανάγκης δεν την αφήσατε να είναι μέσα στις δομές αφήσατε τις δομές στις μκο εμείς οι υπόλοιποι είμαστε κακοί.
Είμαστε και ρατσιστές.
Όχι φίλε εγώ λυπάμαι αυτά τα παιδάκια η Ελλάδα είναι μια Ευρωπαϊκή χώρα δεν είναι περάστε σκυλιά και αλέστε.
Μέσα στις δομές δεν είναι μόνο μετανάστες έχουμε πολλούς ψευτο-μετανάστες για αυτό η αστυνομία πρέπει να λειτουργεί μέσα στις δομές και οι μκο απέξω.
Όλα τα άλλα είναι αριστερές μπούρδες και υποκρισία.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Σεπ 2020, 22:19

Αυτά που περιγράφεις συμβαίνουν σε κάθε κοινωνία.
Και στη γειτονιά σου θα βρεις "Κρητικούς", "καουμπόηδες" και όλα τα καλά φυντάνια της νύχτας και του υποκόσμου.

Μόλις σήμερα, δύο παρέες της καλής κοινωνίας έπαιξαν ξύλο σε νάιτ κλαμπ για "προηγούμενα" που είχαν.
Αν κάνεις μία αναζήτηση στο google θα βρεις ότι κάθε τρεις και λίγο άνθρωποι της νύχτας στέλνουν ανθρώπους στα νοσοκομεία. Όχι μέσα σε κέντρα μεταναστών. Σε "καθώς πρέπει" κοινωνίες.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Σεπ 2020, 22:19

ποιες δομές, κολαστήρια θες να πεις, οι ντροπές της οικουμένης.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5542
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 15 Σεπ 2020, 22:27

Πρέπει να ντρέπεστε και το βράδυ πρέπει να βλέπετε εφιάλτες που όλοι σας με τις αριστερές σας ιδεολογίες έχετε καταντήσει χιλιάδες φτωχούς ταλαιπωρημένους να ζούνε μέσα σε μια χώρα Ευρωπαϊκή σε καθεστώς τρόμου.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Σεπ 2020, 22:28

ο ιμπεριαλισμός είναι αυτός που γεννα τη δυστυχία και την ταλαιπωρία

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5542
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 15 Σεπ 2020, 22:39

Fluffy έγραψε:
15 Σεπ 2020, 22:28
ο ιμπεριαλισμός είναι αυτός που γεννα τη δυστυχία και την ταλαιπωρία
Το πρόβλημα πάντα είναι η αριστερή υποκρισία και βλακεία.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Σεπ 2020, 22:44

stavmanr έγραψε:
15 Σεπ 2020, 22:19
Αυτά που περιγράφεις συμβαίνουν σε κάθε κοινωνία.
Και στη γειτονιά σου θα βρεις "Κρητικούς", "καουμπόηδες" και όλα τα καλά φυντάνια της νύχτας και του υποκόσμου.

Μόλις σήμερα, δύο παρέες της καλής κοινωνίας έπαιξαν ξύλο σε νάιτ κλαμπ για "προηγούμενα" που είχαν.
Αν κάνεις μία αναζήτηση στο google θα βρεις ότι κάθε τρεις και λίγο άνθρωποι της νύχτας στέλνουν ανθρώπους στα νοσοκομεία. Όχι μέσα σε κέντρα μεταναστών. Σε "καθώς πρέπει" κοινωνίες.
Ε και λοιπόν;

Ξέρεις έστω και έναν που να γουστάρει φυντάνια της νύχτας και του υπόκοσμου στη γειτονιά του ή να θεωρεί πολιτισμικό εμπλουτισμό το συγχρωτισμό μαζί τους;

Για ποιο λόγο λοιπόν να έχουμε ως στόχο την κατανόηση, ενσωμάτωση των ξένων παραβατικών και βίαιων στοιχείων από τη στιγμή που το πείραμα δεν πέτυχε ούτε στους παραβατικούς Έλληνες;



ΥΓ. Επ' ευκαιρία, γιατί χρησιμοποιείς τον μειωτικό όρο "υπόκοσμο" στοχοποιώντας έτσι κάποιες ευάλωτες κατηγορίες των συνανθρώπων μας, που στερήθηκαν τη στοργή και το προδέρμ που τους οφείλουμε όλοι;

Αυτά είναι νεοναζιστικές πρακτικές, να το προσέξεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Σεπ 2020, 23:02

sys3x έγραψε:
15 Σεπ 2020, 22:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2020, 21:53
stavmanr έγραψε:
15 Σεπ 2020, 21:43
Η ρητορική σας δεν εκφράζει το μέλλον αλλά το μαύρο παρελθόν.
Η ρητορική είναι πάντα έκφραση του παρόντος.

Αυτοί που δεν μπορούν να το κατανοήσουν είναι αυτοί που έχουν προσκολληθεί στη ρητορική του πολύχρωμου παρελθόντος.

Και όποιος δεν αντιλαμβάνεται ότι η υπερβολή στην πολυχρωμία είναι ο πιο σύντομος δρόμος για το κοντράστ, είναι εκτός πραγματικότητας. :lol:
ακολουθείς το ίδιο ακριβώς πάτερν που εντόπισα από το πρώτο ποστ σου που διάβασα, κι όμως, κάθε φορά που το ξανασυναντώ ένα μικρό χαμογελάκι κρέμεται από τα χείλη μου.
:)
μπορείτε να πείτε οτιδήποτε για μένα αλλά έχω πολύ θελκτικά χείλη, μέχρι και εγώ μπαίνω στον πειρασμό καμμιά φορά που ξέρω..
Η αλήθεια είναι ότι η άποψη μου για την προοδευτική πολυχρωμία αποτυπώνεται σαφέστατα στις παρακάτω φωτο.

Ξεκινούν έτσι (χαρούλες, χρώματα, κουβαδάκια, φτυαράκια για την οικοδόμηση/διακόσμηση/ανακαίνιση του κόζμου)

Εικόνα

και καταλήγουν έτσι.

Εικόνα

Κάτι σαν το γκρίζο κούνελο της Αλίκης στη χώρα των θαυμάτων.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Σεπ 2020, 09:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2020, 22:44
stavmanr έγραψε:
15 Σεπ 2020, 22:19
Αυτά που περιγράφεις συμβαίνουν σε κάθε κοινωνία.
Και στη γειτονιά σου θα βρεις "Κρητικούς", "καουμπόηδες" και όλα τα καλά φυντάνια της νύχτας και του υποκόσμου.

Μόλις σήμερα, δύο παρέες της καλής κοινωνίας έπαιξαν ξύλο σε νάιτ κλαμπ για "προηγούμενα" που είχαν.
Αν κάνεις μία αναζήτηση στο google θα βρεις ότι κάθε τρεις και λίγο άνθρωποι της νύχτας στέλνουν ανθρώπους στα νοσοκομεία. Όχι μέσα σε κέντρα μεταναστών. Σε "καθώς πρέπει" κοινωνίες.
Ε και λοιπόν;

Ξέρεις έστω και έναν που να γουστάρει φυντάνια της νύχτας και του υπόκοσμου στη γειτονιά του ή να θεωρεί πολιτισμικό εμπλουτισμό το συγχρωτισμό μαζί τους;
Δεν ξέρω κανέναν που να στοχοποιεί ολόκληρες γειτονιές ή πόλεις επειδή υπάρχουν φυντάνια εκεί.
Αυτό συμβαίνει μόνο από ρατσιστές απέναντι σε κοινότητες προσφύγων, όπως πχ. στη Μόρια.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Σεπ 2020, 09:23

Niki έγραψε:
15 Σεπ 2020, 22:27
Πρέπει να ντρέπεστε και το βράδυ πρέπει να βλέπετε εφιάλτες που όλοι σας με τις αριστερές σας ιδεολογίες έχετε καταντήσει χιλιάδες φτωχούς ταλαιπωρημένους να ζούνε μέσα σε μια χώρα Ευρωπαϊκή σε καθεστώς τρόμου.
Οι αριστερές ιδεολογίες έχουν καταντήσει τους ανθρώπους αυτούς σε καθεστώς τρόμου; :003:

a8s
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:04
Τοποθεσία: /dev/null

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από a8s » 16 Σεπ 2020, 09:58

Μου κάνει εντύπωση η στάση σου σ' αυτό το νήμα stavmanr. Βλέπω πως σε άλλα νήματα προσπαθείς να κάνεις διεξοδική συζήτηση γύρω από την ετυμολογία των λέξεων και την ορθή χρήση του λόγου, αλλά εδώ περιορίζεσαι στην γλώσσα που χρησιμοποιείται σε δικαστικά έγγραφα και στο οτι όποια ορολογία χρησιμοποιείται από νεοναζί και φασίστες είναι σχεδόν ποινικά κολάσιμη. Εκτός κι αν δεν είναι γενικώς αποδεκτή η λέξη λαθραίο και το πρόθεμα λάθρο- και κατά συνέπεια πρέπει να καταργηθεί η χρήση της λέξης και του προθέματος (το οποίο θα αποφασίσει και επιβάλλει ποιος;). Διάβασα και τα link που παρέθεσες και σέβομαι και συμφωνώ με το δεν υπάρχει τίποτα παράνομο στο να θέλει κάποιος να φύγει από μια εμπόλεμη ζώνη ή να μεταναστεύσει για να παρέχει μια καλύτερη ζωή στην οικογένεια του, αλλά η μετανάστευση και μετεγκατάσταση έχει και μια προαπαιτούμενη νόμιμη διαδικασία. Ακόμη και η απλή διέλευση από ένα κράτος. Γιατί μη μου πεις πως αυτό το κράτος έχει νόμους και διαδικασίες για το πως πρέπει να γίνεται η ορθή χρήση της γλώσσας σε επίσημα κρατικά έγγραφα, αλλά δεν έχει νόμους και διαδικασίες για το πως μπορεί κάποιος να κάνει είσοδο στη χώρα είτε για διέλευση, είτε για μετεγκατάσταση; Κάθε παραβίαση αυτής της νόμιμης διαδικασίας, καθιστά αυτομάτως την μετανάστευση σε παράνομη ή λαθραία. Το τι λέξη θα χρησιμοποιήσει κανείς για να χαρακτηρίσει αυτή την παράνομη δραστηριότητα και αυτούς που την διαπράττουν, είναι επιλογή και δικαίωμά του. Για μένα είναι σαν να προσπαθούμε να κρύψουμε το πρόβλημα κάτω απ' το χαλάκι.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Σεπ 2020, 10:07

a8s έγραψε:
16 Σεπ 2020, 09:58
Μου κάνει εντύπωση η στάση σου σ' αυτό το νήμα stavmanr. Βλέπω πως σε άλλα νήματα προσπαθείς να κάνεις διεξοδική συζήτηση γύρω από την ετυμολογία των λέξεων και την ορθή χρήση του λόγου, αλλά εδώ περιορίζεσαι στην γλώσσα που χρησιμοποιείται σε δικαστικά έγγραφα και στο οτι όποια ορολογία χρησιμοποιείται από νεοναζί και φασίστες είναι σχεδόν ποινικά κολάσιμη. Εκτός κι αν δεν είναι γενικώς αποδεκτή η λέξη λαθραίο και το πρόθεμα λάθρο- και κατά συνέπεια πρέπει να καταργηθεί η χρήση της λέξης και του προθέματος (το οποίο θα αποφασίσει και επιβάλλει ποιος;). Διάβασα και τα link που παρέθεσες και σέβομαι και συμφωνώ με το δεν υπάρχει τίποτα παράνομο στο να θέλει κάποιος να φύγει από μια εμπόλεμη ζώνη ή να μεταναστεύσει για να παρέχει μια καλύτερη ζωή στην οικογένεια του, αλλά η μετανάστευση και μετεγκατάσταση έχει και μια προαπαιτούμενη νόμιμη διαδικασία. Ακόμη και η απλή διέλευση από ένα κράτος. Γιατί μη μου πεις πως αυτό το κράτος έχει νόμους και διαδικασίες για το πως πρέπει να γίνεται η ορθή χρήση της γλώσσας σε επίσημα κρατικά έγγραφα, αλλά δεν έχει νόμους και διαδικασίες για το πως μπορεί κάποιος να κάνει είσοδο στη χώρα είτε για διέλευση, είτε για μετεγκατάσταση; Κάθε παραβίαση αυτής της νόμιμης διαδικασίας, καθιστά αυτομάτως την μετανάστευση σε παράνομη ή λαθραία. Το τι λέξη θα χρησιμοποιήσει κανείς για να χαρακτηρίσει αυτή την παράνομη δραστηριότητα και αυτούς που την διαπράττουν, είναι επιλογή και δικαίωμά του. Για μένα είναι σαν να προσπαθούμε να κρύψουμε το πρόβλημα κάτω απ' το χαλάκι.
Το αντίθετο, φίλε μου a8s.
Ζητώ συνέπεια.
Πότε αναφέρθηκε οποιοσδήποτε από τους χρήστες του προθέματος λαθρο- σε λαθροδηγούς, λαθροπολίτες, λαθροεπαγγελματίες, λαθροασφαλισμένους, λαθροεπιστήμονες κλπ;
Δεν ήξερε ότι οδηγοί παρανομούν; Ότι πολίτες δεν πληρώνουν τους φόρους τους; Ότι επαγγελματίες παρανομούν; Ότι ασφαλισμένοι δεν πληρώνουν τις υποχρεωτικές από το νόμο εισφορές τους; Ότι .... (βάλε ότι θέλεις)
Γιατί δεν το έκανε ως τώρα, και ξαφνικά εμφανίζει μία ρατσιστική ορολογία που απευθύνεται αποκλειστικά σε μετανάστες, δηλαδή ανθρώπους άλλης εθνικότητας;
Στο δικό σου νου μπορεί να παίζει ως αθώο, αλλά σίγουρα δεν είναι.

a8s
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:04
Τοποθεσία: /dev/null

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από a8s » 16 Σεπ 2020, 10:43

Ναι αλλά έχουμε λέξεις με το πρόθεμα λάθρο- που αναφέρονται σε άτομα που αναπτύσσουν παράνομη δραστηριότητα και είμαι σίγουρος οτι οι χρήστες του προθέματος την χρησιμοποιούν και σε άλλες περιπτώσεις. Γιατί να το χρησιμοποιούμε και σ' αυτούς μ' αυτό το σκεπτικό; Δεν είναι οτι χρησιμοποιείται αυτό το πρόθεμα αποκλειστικά και μόνο για όσους μεταναστεύουν παράνομα. Και πραγματικά, απ' όλους τους χυδαίους χαρακτηρισμούς που απευθύνονται σ' αυτούς τους ανθρώπους, αυτός είναι ο πιο αθώος, γιατί σαν λέξη δεν έχει απολύτως τίποτα το προσβλητικό, απ' όπου κι αν την πιάσεις. Εκεί που θέλω να σταθώ είναι πως η λέξη σαν λέξη δεν έχει τίποτα το προσβλητικό, αλλά το context στο οποίο χρησιμοποιείται εκάστοτε είναι αυτό που μπορεί να την καθιστά προσβλητική. Δηλαδή η λέξη κοντός δεν έχει τίποτε το προσβλητικό, αλλά αν εγώ την χρησιμοποιώ προσβλητικά μαζί με ένα κάρο άλλες προσβλητικές εκφράσεις για να σε χαρακτηρίσω, τότε γίνεται. Δεν μπορείς να απαγορέψεις ή να καταργήσεις μια λέξη επειδή χρησιμοποιείται από ορισμένους ανθρώπους μέσα σε ένα πλαίσιο ρητορικής μίσους. Την ρητορική μίσους πρέπει να καταπολεμήσεις, όχι τις λέξεις, γι αυτό και αναφέρω οτι προσπαθούμε να κρύψουμε το πρόβλημα κάτω απ' το χαλί.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Σεπ 2020, 11:06

a8s έγραψε:
16 Σεπ 2020, 10:43
Ναι αλλά έχουμε λέξεις με το πρόθεμα λάθρο- που αναφέρονται σε άτομα που αναπτύσσουν παράνομη δραστηριότητα και είμαι σίγουρος οτι οι χρήστες του προθέματος την χρησιμοποιούν και σε άλλες περιπτώσεις. Γιατί να το χρησιμοποιούμε και σ' αυτούς μ' αυτό το σκεπτικό; Δεν είναι οτι χρησιμοποιείται αυτό το πρόθεμα αποκλειστικά και μόνο για όσους μεταναστεύουν παράνομα. Και πραγματικά, απ' όλους τους χυδαίους χαρακτηρισμούς που απευθύνονται σ' αυτούς τους ανθρώπους, αυτός είναι ο πιο αθώος, γιατί σαν λέξη δεν έχει απολύτως τίποτα το προσβλητικό, απ' όπου κι αν την πιάσεις. Εκεί που θέλω να σταθώ είναι πως η λέξη σαν λέξη δεν έχει τίποτα το προσβλητικό, αλλά το context στο οποίο χρησιμοποιείται εκάστοτε είναι αυτό που μπορεί να την καθιστά προσβλητική. Δηλαδή η λέξη κοντός δεν έχει τίποτε το προσβλητικό, αλλά αν εγώ την χρησιμοποιώ προσβλητικά μαζί με ένα κάρο άλλες προσβλητικές εκφράσεις για να σε χαρακτηρίσω, τότε γίνεται. Δεν μπορείς να απαγορέψεις ή να καταργήσεις μια λέξη επειδή χρησιμοποιείται από ορισμένους ανθρώπους μέσα σε ένα πλαίσιο ρητορικής μίσους. Την ρητορική μίσους πρέπει να καταπολεμήσεις, όχι τις λέξεις, γι αυτό και αναφέρω οτι προσπαθούμε να κρύψουμε το πρόβλημα κάτω απ' το χαλί.
Είναι σα να μου λες ότι πχ. "σκυλάραπας" είναι μία λέξη που όταν χρησιμοποιείται στο δημόσιο διάλογο και σε πολιτικές επιχειρηματολογίες είναι θεμιτή, επειδή υπάρχει κι έχει καταγραφεί ως λέξη...

Δεν συμφωνώ μαζί σου.

Έτσι, και στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για μία καθαρά ρατσιστική ρητορική, εναντίον αλλοεθνών, η οποία προσπαθεί να επιβάλει απαξιωτικές εκφράσεις ως θεσμικές.
Παρανομίες υπάρχουν παντού γύρω σου. Και οι συντριπτικά περισσότερες παρανομίες γίνονται στα κρυφά. Θα έπρεπε να χρησιμοποιείς το πρόθεμα λάθρο- σε κάθε πιθανό συνδυασμό περισσότερο από κάθε άλλη λέξη της ελληνικής, στην καθημερινότητά σου εφόσον πραγματικά πίστευες ότι η παρανομία εκφράζεται με το πρόθεμα λάθρο-.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 16 Σεπ 2020, 11:10, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών