ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 23 Ιουν 2018, 17:30

Αν κάποιος διαβάζοντας αυτό το κείμενο συμπεράνει ότι είμαι αριστερή ή διεθνίστρια, έχει πρόβλημα και πρέπει να το κοιτάξει.
Δεν είμαι αριστερή, ούτε διεθνίστρια είμαι, αντίθετα μάλιστα, συγκαταλέγομαι ανάμεσα στους πρώτους ανθρώπους που πολέμησαν τον διεθνισμό και την παγκοσμιοποίηση με σθένος και πάθος. Και αγωνίστηκα εναντίον της New age επειδή πιστεύω πως ο σκοπός της πολτοποίησης των μαζών και της εξάλειψης της διαφορετικότητας των λαών θα έχει ως αποτέλεσμα να ισχυροποιήσει τους ήδη ισχυρούς αφέντες του πλανήτη και να δημιουργήσει δύο ανθρώπινες τάξεις, την ηγετική τάξη και την τάξη της σύγχρονης δουλείας. Και χωρίς να έχω καμία διάθεση να ευλογήσω τα γένια μου, ήδη συμβαίνει.
Τον τελευταίο καιρό στην Ελλάδα, παρατηρείται για άλλη μια φορά, το φαινόμενο του διχασμού εξ αιτίας της μαζικής μετανάστευσης λαών που τα κράτη τους βουλιάζουν στη διαφθορά, την οικονομική ανυπαρξία ή τον πόλεμο.
Η ελλιπής γνώση του πραγματικού προβλήματος, η εμπάθεια, η άρνηση αλλαγής νοοτροπίας, οδηγούν στο φόβο. Το καταφύγιο του φόβου είναι οι προλήψεις, οι δεισιδαιμονίες και η βία. Η ανάγκη να βρεθεί λύση στο πρόβλημα αντιπαρέρχεται εκείνης του τρόμου που διακατέχει τον άνθρωπο μπροστά στις μεγάλες αλλαγές.
Αν ανοίξουμε το χρονοντούλαπο της ιστορίας του κόσμου, θα διαπιστώσουμε ότι βρίθει γεγονότων εγκληματικών που ξεπήδησαν μέσα από την άγνοια της γνώσης και του φόβου. Η περίοδος των «σκοτεινών αιώνων» για παράδειγμα, χαρακτηρίζεται σαν οπισθοδρόμηση της εξέλιξης του ανθρώπου, με την επικράτηση του σκοταδισμού που επέβαλε η Εκκλησία με τον σκληρό διωγμό στις θετικές επιστήμες και στις ανθρωπιστικές ιδέες. Αποτέλεσμα όλης αυτής της κατάστασης ήταν η επιστήμη να προχωρεί αργά προς τα εμπρός μέσα από δυσκολίες και με την αυτοθυσία πολλές φορές των επιστημόνων.
Το έτος 1000 μ.Χ. είναι γεμάτο φόβο και προλήψεις. Η λογοτεχνία του 19ου αι. μας έχει δώσει πολλές γραφικές εικόνες και πλήθος περιγραφές της νύχτας της 31ης Δεκεμβρίου του έτους 1000 όταν τα πλήθη έντρομα κατέκλυσαν τους ναούς περιμένοντας το τέλος της ανθρωπότητας. Το πρωί όμως, και σύμφωνα πάντα με την ρομαντική παράδοση, ξημερώματα της 1ης Ιανουαρίου του 1001, ο κόσμος κατάπληκτος, συγκινημένος και ενθουσιασμένος είδε ότι όλα είναι στη θέση τους. Ο Rodulfus Glaber ερμηνεύει το γεγονός σε ένα του κείμενο : «Περίπου τρία χρόνια μετά το έτος 1000 η γη άρχισε να σκεπάζεται με μια λευκή χλαμύδα εκκλησιών…».
Αλλά ας μην πάμε μακρύτερα. Το 1999 η κινδυνολογία ήταν και πάλι σε έξαρση. Κάποιοι μιλούσαν για μικρές διακοπές ρεύματος, κάποιοι άλλοι μιλούσαν για αεροπλάνα που θα έπεφταν, κάποιοι τέλος έβρισκαν την ευκαιρία να μιλήσουν για το τέλος του (δυτικού) πολιτισμού. Τα υπολογιστικά συστήματα μάς εκδικούνταν. Η κοινωνία μας βασίστηκε σε αυτά χωρίς να έχει φροντίσει να έχει εναλλακτικό «σχέδιο διαφυγής». Στις ΗΠΑ, όπου η ανησυχία πήρε διαστάσεις υστερίας, άνθρωποι εγκατέλειπαν τα σπίτια τους και κατέφευγαν σε μεγάλα ράντσα μακριά από τις πόλεις μαζί με προμήθειες μηνών. Ποια δημοσιεύματα να πρωτοθυμηθώ;
«Επτά στους δέκα Ελληνες φοβούνται το πρόβλημα του 2000»
« Χτύπημα του "ιού της χιλιετίας" στους αιθέρες φοβάται η Βρετανία»
«Ανέτοιμο για το πρόβλημα του 2000 κρίνουν οι Αμερικανοί τον εναέριο χώρο»
«Προετοιμασμένα τα ελληνικά αεροδρόμια για τον ιό της Χιλιετίας»
«Μικρός αλλά υπαρκτός ο κίνδυνος πυρηνικής καταστροφής λόγω Υ2Κ»
Το «πρόβλημα του 2000» δεν είχε καμία σχέση με ιό, αλλά αυτό λίγο ανησυχούσε τους κινδυνολογούντες. Σημασία είχε ότι εξαιτίας του τα υπολογιστικά συστήματα θα μπερδεύονταν και θα ελάμβαναν το έτος 2000 ως 1900, επειδή κατέγραφαν εσωτερικώς το έτος χρησιμοποιώντας μόνο τα τελευταία δύο ψηφία του (99 αντί για 1999, 00 αντί για 2000). Το πρόβλημα ήταν πολύ πραγματικό. Τσιπάκια με ρολόι πραγματικού χρόνου υπήρχαν παντού, από τις αυτόματες μηχανές τραπεζικών συναλλαγών μέχρι τα συστήματα προστασίας στις ηλεκτροπαραγωγικές μονάδες. Οι επιπτώσεις εξ αιτίας δυσλειτουργιών λόγω του προβλήματος του 2000 αναμένονταν τεράστιες επειδή θα ήταν αθροιστικές. Τελικά, μπήκε ανώδυνα στη ζωή μας ο 21ος αιώνας και ο εφιάλτης που διατυμπάνιζαν οι καταστροφολόγοι πέρασε σαν ένα κακό όνειρο.
Θέλω να πω μ’ αυτά τα παραδείγματα πως ο κόσμος διχάζεται και θα διχάζεται πάντα κυρίως επειδή κάποιοι θέλουν να γίνεται έτσι. Είναι πιο εύκολο να χειραγωγείς τη μάζα όταν αυτή δεν είναι συμπαγής, όταν τα μόριά της είναι εύπλαστα, χυτά και παρασέρνονται όπου φυσάει ο άνεμος. Είναι πολιτική τακτική με σίγουρα αποτελέσματα από αρχαιοτάτων χρόνων : «διαίρει και βασίλευε»…
Το τελευταίο διάστημα έχω ακούσει κι έχω διαβάσει πολλά άρθρα σχετικά με το φαινόμενο της μετανάστευσης. Τα πιο πολλά αστεία, άλλα σου προκαλούν τρόμο και φρίκη, μερικά αναπαράγουν το μίσος με ανυπόστατα ψεύδη, και ελάχιστα από αυτά προσεγγίζουν το θέμα εμπεριστατωμένα και στις πραγματικές του διαστάσεις. Αν κάποιος σκεφτεί ορθολογιστικά και βρεθεί στην εξαίσια εκείνη διάθεση να αντικρύσει τα γεγονότα αντικειμενικά, θα αντιληφθεί πως σε κάθε μεταναστευτική κίνηση λαών ανά τους αιώνες, τα μόνα θύματα υπήρξαν οι ίδιοι οι μετανάστες.
Οι άνθρωποι, από παλιά ως σήμερα, μεταναστεύουν για δύο κυρίως λόγους. Για να αποφύγουν τον πόλεμο αναζητώντας την ειρήνη και για να αποφύγουν την οικονομική εξαθλίωση προσβλέποντας σε ένα καλύτερο μέλλον. Τα υπόλοιπα είναι κινδυνολογίες και πολιτική προπαγάνδα.
Θα συμφωνήσω βέβαια και μ’ εκείνους που ισχυρίζονται πως ανάμεσα στους μετανάστες υπάρχουν και κακοποιά στοιχεία. Σαφώς και υπάρχουν. Αν οι μετανάστες προσέγγιζαν τη βόρεια Ευρώπη μέσω ‘Αρη, και στον ‘Αρη θα υπήρχαν κακοποιοί. Παντού, σε κάθε τόπο, και σε κάθε ανθρώπινη κατηγορία είναι αποδεδειγμένο πως υπάρχουν εγκληματικές φυσιογνωμίες. Για τον λόγο αυτό και μόνο, είναι απαράδεκτη η γενίκευση. Δεν έχεις δικαίωμα να επιδίδεις ευθύνη σε όλους τους γιατρούς επειδή ένας ανόητος σου πήρε φακελάκι. Δεν μπορείς να καταδικάζεις όλους τους δασκάλους επειδή ένας άθλιος είναι παιδόφιλος. Δεν πρέπει να κατακρίνεις όλους τους Ιερωμένους επειδή ένας απ’ αυτούς έχει επιδείξει ανάρμοστη συμπεριφορά. Η γενίκευση είναι η καταισχύνη του ανθρώπινου είδους, είναι η στασιμότητα στην ατομική και συλλογική εξελικτική πορεία της ανθρωπότητας, είναι το πισωγύρισμα στους «σκοτεινούς αιώνες».
Ο ερχομός του 21ου αιώνα γκρέμισε τις κινδυνολογίες και καταδίκασε στην αφάνεια τους εικοτολόγους. Αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων πως μόνο ένας κίνδυνος επιβραδύνει τον ρυθμό της ανάπτυξης, εκείνος της περιβαλλοντικής επιβάρυνσης και των πολεμικών εξοπλισμών. Όμως, η απόκτηση της γνώσης και η εξέλιξη της τεχνολογίας και των επιστημών, δημιουργούν τις αντίστοιχες μεγάλες ευκαιρίες. Όλα αυτά, συνδυασμένα με την αγάπη, και ο κόσμος θα ξαναβρεί την ανθρωπιά του και η ανθρωπότητα θα κάνει και πάλι ένα βήμα παρά πέρα…

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8471
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 23 Ιουν 2018, 17:36

poeta έγραψε:
23 Ιουν 2018, 17:30
Οι άνθρωποι, από παλιά ως σήμερα, μεταναστεύουν για δύο κυρίως λόγους. Για να αποφύγουν τον πόλεμο αναζητώντας την ειρήνη και για να αποφύγουν την οικονομική εξαθλίωση προσβλέποντας σε ένα καλύτερο μέλλον. Τα υπόλοιπα είναι κινδυνολογίες και πολιτική προπαγάνδα.
Δεν με λες, την πτώση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας την έχεις διαβάσει;
Π.χ. μήπως έχεις ακούσει για τις μαζικές μεταναστεύσεις των λαών προς την δυτική ρωμαϊκή αυτοκρατορία;
Έτσι για αρχή...

.

Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 23 Ιουν 2018, 17:42

Πες τι θες να πεις, μη με βάζεις τώρα να διαβάζω για να σου απαντήσω έγκυρα...
Εκτός αν θες εσύ να ρωτάς κι εγώ να απαντάω σα να είμαστε στο Δημοτικό.
Την άποψή μου την κατέθεσα, πες τη δική σου.


Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 23 Ιουν 2018, 17:46

Οκ, το 'πιασα !
Αυτά....

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8471
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 23 Ιουν 2018, 17:53

poeta έγραψε:
23 Ιουν 2018, 17:46
Οκ, το 'πιασα !
Αυτά....
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι το είδες το βίντεο μέσα σε 1,5 λεπτά και κατάλαβες τι θέλω να πω...
Μάλιστα...
Αυτό είναι το κακό - δεν θέλετε να καταλάβετε τι κίνδυνος είναι η λαθρομετανάστευση, το μόνο που σας νοιάζει είναι τα συναισθήματα σας!!

.

Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 23 Ιουν 2018, 17:58

Λάθος κάνεις. Έχω δει άπειρα τέτοια βιντεάκια. Το θέμα είναι πως τα βιντεάκια είναι "έτοιμη τροφή" κι εγώ είμαι σκεπτόμενο άτομο. Δεν θα σου εκθέτω εγώ το σκεπτικό μου κι εσύ θα μου μιλάς με απόψεις άλλων. Αυτό δεν είναι συζήτηση, είναι μάθημα πληροφορικής.
Και τι σημαίνει <<το μόνο που σας νοιάζει είναι τα συναισθήματα σας>>; Για ποιούς μιλάς; ποιους τσουβαλιάζεις; Μόνη μου είμαι και τις δικές μου ιδέες εκθέτω.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8471
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 23 Ιουν 2018, 18:02

Με λίγα λόγια δεν είδες καν τι λέει το βιντεάκι...
Μάλιστα...

.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 23 Ιουν 2018, 18:02

OANNHSEA έγραψε:
23 Ιουν 2018, 17:53
το μόνο που σας νοιάζει είναι τα συναισθήματα σας!!

.
στο επιστρεφω, το μονο που σε νοιαζει ειναι τα παρανοικα, μισανθρωπα και δολοφονικα συναισθηματα σου, σε τετοιο βαθμο μαλιστα που εισαι ετοιμος να πιστεψεις τα πιο χοντροκομμενα ψεμματα, γιατι χαιδευουν το θυμικο σου.

Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 23 Ιουν 2018, 18:06

OANNHSEA έγραψε:
23 Ιουν 2018, 18:02
Με λίγα λόγια δεν είδες καν τι λέει το βιντεάκι...
Μάλιστα...

.
Με λίγα λόγια δεν έπιασες τίποτε από όσα είπα... Κρίμα βρε.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 24 Ιουν 2018, 05:41

Όμορφο και πολιτικά ορθό το κειμενάκι. Μπράβο.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 24 Ιουν 2018, 05:46

Εικόνα
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 24 Ιουν 2018, 07:16

Ναι! Και οι Τούρκοι έποικοι της Κύπρου κι αυτοί οι καημένοι τον πόλεμο απέφευγαν κι αποζητούσαν οικονομική ανάκαμψη...
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 24 Ιουν 2018, 20:20

όταν αρχιζουν οι μετακινήσεις λαων ,αυτοι που χανουν είναι οσοι δεν εχουν προβλεψει τι θα φερουν οι ανεξέλεγκτες μετακινήσεις

η ρωμαικη ελιτ,ειχε παραδωσει τον στρατο στους βάρβαρους,στην ανατολη οι ελληνες της ΠΟΛΗΣ μπορεσαν κατασφαζοντας τους γερμανους βαρβαρους το 400 μΧ να δημιουργησουν εθνικο" στρατο" με στρατολογια ελληνων αγροτων κι με στρατολογια ελληνων που δουλευαν στα μεγαλα κτηματα

το δευτερον παλι στην ανατολη οι ελληνες περασαν τους γερμανους βαρβαρους του ασπαρ από κει κι περα η ανατολη των ελληνων ,εξελληνισμένων,ελληνοφωνων απαλλαχτηκε από τον κινδυνο των γερμανων βαρβαρων

δυστυχως στην δυση ρωμαιοι κι λατινοφωνοι δεν μπορεσαν να απαλλαγουν από τον γερμανικο βαρβαρισμο,για να αντιμετωπισει ο αετιος τους βαρβαρους ουννους στηριχτηκε στους βησιγοτθους κι μετα την δολοφονια του αετιου,του τελευταιου ρωμαιου στην δυση,ο ρωμαικος στρατος,δηλαδ οι γερμανοι μισθοφόροι,το 476μΧ στασιασαν κατεσφαξαν τους λιγοστούς ρωμαιους

κι η δυση περνα στον γερμανικο μεσαιωνα. η βρετανια περνα στον ελεγχο αγγλων κι σαξωνων γερμανων, κοι βρετανοι περιορίζονται στην ανατολη...

η γαλατια σαρωνεται από τις βαρβαρικες γερμανικες επιδρομες ,οι βουγουνδοι ιδρυουν βασιλειο κι αργοτερα οι φραγκοι κι αυτοι γερμανοι βεβαίως σαρωνουν τα παντα κι ιδρυουν γερμανικο βασιλειο,οι βησιγοτθοι υποχωρουν νοτια κι ιδρυουν βασιλειοι στην ισπανια

οι γερμανοι κατακλυζουν την ισπανια κι πορτογαλλια

στην ιταλια τα ηνια τα περνουν οι γερμανοι οστρογοτθοι,μετεβησαν από τον δουναβη στην ιταλια ως φοιδερατοι (συμμαχοι) του βυζαντιου,το βυζαντιο προσπαθησε επι ιουστινιανου να κυριαρχησει στην ιταλια,νικηθηκαν οι οστρογοτθοι,κι οι φραγγοι που πηγαν να βοηθησουν ...

προσωρινο το αποτέλεσμα, η εισβολή από τα βορεια ανατολικα των λογγοβαρδων(γερμανων) βαζει τελος στην κυριαρχια του βυζαντιου

το,οποιο όμως μπορεσε να κρατησει σε ελεγχο την ρωμη κι την κενρικη ιταλια,την νοτια κι την σικελια
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: ΤΑ «ΣΚΟΤΕΙΝΑ» ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 24 Ιουν 2018, 20:31

ηθικον διδαγμα φοβου τις μετακινήσεις λαων,ΤΩΡΑ αυτό συμβαινει,η ευρωπη δεν χρειαζεται βαρβαρικο στρατο όπως η ρωμη,αλλα εργατικα χερια

στην ευρωπη επικρατουν οι φιλο-βαρβαροι αφηνουν να κατακλυζεται η δυτικη ηπειρος από στιφη,ασιατων κι αφρικανων μωαμεθανών

η ευρωπαικη ελιτ,παρεδωσε την παραγωγη στην ινδια κινα κι λοιπες ασιατικες χωρες,αρχιζουν να αναπτύσσονται παραγωγικα κι χωρες της αφρικης,οι ευρωπιαοι ιθαγενείς αργα αλλα σταθερα γινονται οι παρίες ενώ φορολογούνται αγριως από την ελιτ,ομως η φορολογια παει σε επιδόματα,που τα παιρνουν οι...μετανάστες

τελευταια υπαρχει μια μικρη αντιδραση,στην γερμανια που παιζει στην ευρωπη το ρολο της ρωμης του 5 ου μΧ αιωνα,στραγγιζει οικονομικα τα νοτια κρατη που αντιδρουν πλη ελλαδος της οποια η ελιτ είναι παντελως ανθελληνικη κι δουλικη προς τα γερμανικα συμφεροντα...
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών