η μανα του φυσα και η μανα του κατσιφα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: η μανα του φυσα και η μανα του κατσιφα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 11 Οκτ 2020, 16:40

Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:18
Άφαντος έγραψε:
11 Οκτ 2020, 15:53
Κενή τοποθέτηση.
Δεν γουστάρω τη βία και κρίνω όσους την ασκούν γιατί έτσι. Γιατί μπορώ να κρίνω. μη λαμβάνοντας υπόψιν καμία συνθήκη.
Τεμεπελιά είναι αυτό παλικάρι. Καταλήγει μια χαρά στον ατομισμό και εντέλει σε αρνητικά ιδεολογήματα. Όπως αυτό των δύο άκρων. Την υπερτιτάνια μαλακία που πιπιλάει σαν καραμέλα ο κάθε αδαής και ακαμάτης στο συλλογισμό.
Οκ. Είναι υπερτιτάνια μαλακία, φαντασία και ιδεολόγημα το ότι υπάρχουν δυο πολιτικές ακραίες αντιλήψεις με πρακτικές βίας κατά της αντίθετης άποψης και κατά της δημοκρατίας έτσι;;
Έχουμε να να διαλέξουμε λοιπόν μεταξύ ενός φαντασιόπληκτου σαν και μένα (κατ εσέ) και ενός "τυφλού" σαν και σένα...(κατ εμέ).
Σκέψου μόνο μήπως είναι καραμέλα αυτό που λες εσύ και την πιπιλάς. Ρητορικό το σχήμα γιατί δεν θα το σκεφτείς αλλά λέμε τώρα.
Σκέφτομαι πολύ περισσότερα πράγματα από σένα και το λέω γιατί ενδεικτικά βλέπω ότι δεν έχεις πολύ βαθιά σκέψη. ασφαλώς και είναι μαλακία είτε υπερτιτάνια είτε όχι και μπορείς να κάνεις ότι είδους ένσταση θελήσεις, όλο αυτό που λες. που αξιώνεις να δεχτούμε ποιος στέκει βία και ποιος την επικροτεί. με άλλα λόγια θα μας πεις εσύ το τι βλέπουμε μπροστά μας. τι το Πασόκ δεν θέλει ή δεν γουστάρει βία. Η νέα Δημοκρατία ότι δεν γουστάρει βία ή δεν ασκεί.
Έλα ρε παίκτη!
Άκου φίλε. Δεν αξιώνω τίποτα εγώ απο τους άλλους. Δεν θα σου πω εγω τι θα βλέπεις και τι όχι αρκεί να τα βλέπεις όλα και να μην κλείνεις τα μάτια σου στην βία που προέρχεται από ιδεολογικούς χώρους που πιθανόν συγγενεύεις.
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Αρνείσαι ότι συμβαίνει αυτο;
Και βέβαια όταν μιλάω για βία δεν εξαιρώ κανένα πολιτικό χώρο μιας και έγραψες για Ν.Δ ή ΠΑΣΟΚ.
Και απ' αυτούς ασκείται βία...με άλλον τρόπο πιο εξευγενισμένο με το πρόσχημα της δημοκρατικής εκλογής.
Αυτονόητα για μένα αυτά και δεν θέλει και ιδιαίτερα βαθειά σκέψη να τα καταλάβεις.
Εγώ τοποθετήθηκα πάνω στους προηγούμενους διαλόγους που διάβασα γιατί παρατήρησα ότι ο καθένας στέκεται πιο ήπια στην βία που ασκείται ένθεν κι ένθεν αναλόγως της ιδεολογίας του.


Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37586
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: η μανα του φυσα και η μανα του κατσιφα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Οκτ 2020, 16:50

Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:39
Δεν κρίνω το έξω. εδώ λέω για το φόρουμ που βαριέσαι. δεν είναι νεανικός ενθουσιασμός. Είναι η ενασχόλησή ,μου. Γράφω ελεύθερα, ασκώ αυτό το πράγμα, βλέπω αντιδράσεις, στανιάρω τις καθημερινές μου τρύπες στον πραγματικό κόσμο. δεν θα τ ω έτσι σε καμιά παρέα γιατί υπάρχει θόρυβος. Στην δουλειά το ίδιο. Στο σπίτι λέμε άλλα. Λέμε κι άλλα. Οπότε ναι. Κάνω ένα καλό στον εαυτό μου. Δεν το κάνω ούτε για την αριστερά ούτε για την ανθρωπότητα. Μη λέμε και μαλακίες. Άσκηση είναι.

Νομίζεις ότι στ αλήθεια είμαι ανθρωπιστής; :003: καρακομπλεξικός είμαι που μισώ ότι μου ρθει ρε.
Δε ξέρω αν και πόσο ανθρωπιστής είσαι, μάλλον είσαι αρκετά άλλα δε ξέρω αλήθεια, αυτό που βλέπω είναι ότι είσαι παραδοσιακά συντηρητικός σε πάρα πολλά πράματα, άμα πιάσεις το Neumann του νέου τύπου συντήρησης που αναδύεται και ξεκολλήσεις από την αριστερή ταμπέλα που κόλλησες στη μάπα σου θα σε εντάξω και επίσημα στις σύγχρονες προοδευτικές δυνάμεις του εικοστού πρώτου αιώνα. :D
Τα νομίσματα στη τράπεζα είπαμε. :003:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: η μανα του φυσα και η μανα του κατσιφα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Οκτ 2020, 16:59

Άφαντος έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:40
Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:18
Άφαντος έγραψε:
11 Οκτ 2020, 15:53


Οκ. Είναι υπερτιτάνια μαλακία, φαντασία και ιδεολόγημα το ότι υπάρχουν δυο πολιτικές ακραίες αντιλήψεις με πρακτικές βίας κατά της αντίθετης άποψης και κατά της δημοκρατίας έτσι;;
Έχουμε να να διαλέξουμε λοιπόν μεταξύ ενός φαντασιόπληκτου σαν και μένα (κατ εσέ) και ενός "τυφλού" σαν και σένα...(κατ εμέ).
Σκέψου μόνο μήπως είναι καραμέλα αυτό που λες εσύ και την πιπιλάς. Ρητορικό το σχήμα γιατί δεν θα το σκεφτείς αλλά λέμε τώρα.
Σκέφτομαι πολύ περισσότερα πράγματα από σένα και το λέω γιατί ενδεικτικά βλέπω ότι δεν έχεις πολύ βαθιά σκέψη. ασφαλώς και είναι μαλακία είτε υπερτιτάνια είτε όχι και μπορείς να κάνεις ότι είδους ένσταση θελήσεις, όλο αυτό που λες. που αξιώνεις να δεχτούμε ποιος στέκει βία και ποιος την επικροτεί. με άλλα λόγια θα μας πεις εσύ το τι βλέπουμε μπροστά μας. τι το Πασόκ δεν θέλει ή δεν γουστάρει βία. Η νέα Δημοκρατία ότι δεν γουστάρει βία ή δεν ασκεί.
Έλα ρε παίκτη!
Άκου φίλε. Δεν αξιώνω τίποτα εγώ απο τους άλλους. Δεν θα σου πω εγω τι θα βλέπεις και τι όχι αρκεί να τα βλέπεις όλα και να μην κλείνεις τα μάτια σου στην βία που προέρχεται από ιδεολογικούς χώρους που πιθανόν συγγενεύεις.
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Αρνείσαι ότι συμβαίνει αυτο;
Και βέβαια όταν μιλάω για βία δεν εξαιρώ κανένα πολιτικό χώρο μιας και έγραψες για Ν.Δ ή ΠΑΣΟΚ.
Και απ' αυτούς ασκείται βία...με άλλον τρόπο πιο εξευγενισμένο με το πρόσχημα της δημοκρατικής εκλογής.
Αυτονόητα για μένα αυτά και δεν θέλει και ιδιαίτερα βαθειά σκέψη να τα καταλάβεις.
Εγώ τοποθετήθηκα πάνω στους προηγούμενους διαλόγους που διάβασα γιατί παρατήρησα ότι ο καθένας στέκεται πιο ήπια στην βία που ασκείται ένθεν κι ένθεν αναλόγως της ιδεολογίας του.
Η βία είναι υγιής και άρρωστη ταυτόχρονα. Το να τη ρίχνεις στο επίπεδο της απλοϊκής επιλογής κάνεις λογικό άλμα και ξεφτιλίζεις τη φιλοσοφία.
Λες και η βία ασκείται γιατί έτσι.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: η μανα του φυσα και η μανα του κατσιφα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 11 Οκτ 2020, 17:55

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
11 Οκτ 2020, 15:41
run έγραψε:
11 Οκτ 2020, 14:37
Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 14:35
Ουστ εσύ ρε κωλοχανείο. Που παίζεις με τον πόνο της κάθε γυναίκας που έχασε το παιδί της.

κκε συριζα νεοφιλ νδ αναρχικοι ξεχωρισαν τις μαναδες στηρικσαν τη μανα του φυσα

τις μανες των χρυσαυγιτων τις αγνοησαν λεσ και αυτές δεν ταν μανες οσο για τη μανα του κατσιφα την αφησαν τα φουσταρια που ανεφερα βορα της μαφιόζικης αλβανιας
ε στήριξε τες εσύ τις μάνες που νομίζεις. περιμένεις να έρθει κάποια οργάνωση που στηρίζει μάνες να το κάνει;

το πόσο θρασύδειλοι είστε οι ακροδεξιοί καράβλαχοι λούμπεν νοικοκυραίοι φάνηκε. Στις τρύπες σας χωθήκατε όταν δικάζονταν τα παληκάρια σας. μόνο στο καφενείο και στο ίντερνετ μπλα μπλα. Μαγκιά κλανιά κι ο κώλος φινιστρίνι, αγαπητέ ρουμελιώτη.

τα αρκιδια του καραμπελα

οι μονοι ειδικα στο φορουμς που ειστε μαγκια κλανια κτλ είναι η ομαδα σου

ομαδα μιτσι

ρουφιανοι δειλοι γυναικούλες όπως ολοι οι κνιτες φασιστες δηλ
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: η μανα του φυσα και η μανα του κατσιφα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 11 Οκτ 2020, 17:58

το μονο που κανει η ομαδα σου είναι να απειλεί ντιπ για ντιπ

κνιτεσ δηλ
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: η μανα του φυσα και η μανα του κατσιφα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Οκτ 2020, 20:35

Πάλι αναθυμιάσεις από το βόθρο. Γυναικούλες λέει ο πρωκτός λες και οι γυναίκες είναι κάτι αρνητικό.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: η μανα του φυσα και η μανα του κατσιφα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 11 Οκτ 2020, 20:41

Έτσι όπως βλέπω τον τίτλο μου έρχεται να αρχίσουμε να γράφουμε κλέφτικα : "Του Φύσσα η μάνα κλπ ..."

:102:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: η μανα του φυσα και η μανα του κατσιφα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 11 Οκτ 2020, 20:44

Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:59
Άφαντος έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:40
Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:18


Σκέφτομαι πολύ περισσότερα πράγματα από σένα και το λέω γιατί ενδεικτικά βλέπω ότι δεν έχεις πολύ βαθιά σκέψη. ασφαλώς και είναι μαλακία είτε υπερτιτάνια είτε όχι και μπορείς να κάνεις ότι είδους ένσταση θελήσεις, όλο αυτό που λες. που αξιώνεις να δεχτούμε ποιος στέκει βία και ποιος την επικροτεί. με άλλα λόγια θα μας πεις εσύ το τι βλέπουμε μπροστά μας. τι το Πασόκ δεν θέλει ή δεν γουστάρει βία. Η νέα Δημοκρατία ότι δεν γουστάρει βία ή δεν ασκεί.
Έλα ρε παίκτη!
Άκου φίλε. Δεν αξιώνω τίποτα εγώ απο τους άλλους. Δεν θα σου πω εγω τι θα βλέπεις και τι όχι αρκεί να τα βλέπεις όλα και να μην κλείνεις τα μάτια σου στην βία που προέρχεται από ιδεολογικούς χώρους που πιθανόν συγγενεύεις.
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Αρνείσαι ότι συμβαίνει αυτο;
Και βέβαια όταν μιλάω για βία δεν εξαιρώ κανένα πολιτικό χώρο μιας και έγραψες για Ν.Δ ή ΠΑΣΟΚ.
Και απ' αυτούς ασκείται βία...με άλλον τρόπο πιο εξευγενισμένο με το πρόσχημα της δημοκρατικής εκλογής.
Αυτονόητα για μένα αυτά και δεν θέλει και ιδιαίτερα βαθειά σκέψη να τα καταλάβεις.
Εγώ τοποθετήθηκα πάνω στους προηγούμενους διαλόγους που διάβασα γιατί παρατήρησα ότι ο καθένας στέκεται πιο ήπια στην βία που ασκείται ένθεν κι ένθεν αναλόγως της ιδεολογίας του.
Η βία είναι υγιής και άρρωστη ταυτόχρονα. Το να τη ρίχνεις στο επίπεδο της απλοϊκής επιλογής κάνεις λογικό άλμα και ξεφτιλίζεις τη φιλοσοφία.
Λες και η βία ασκείται γιατί έτσι.
Ναι ξέρω. Η υγειής και η άρρωστη βία είναι αυτή που πάντα κρίνουμε εμείς βάσει της ιδεολογίας μας και των πεποιθήσεών μας.
Και βέβαια υπάρχει υγειής βία και καμιά βία δεν γίνεται χωρίς κάποιο λόγο...αλλά ποιός είναι αυτός ο υγειής λόγος; Έλα μου ντε;
Το όλο ζήτημα αν καταλαβαίνεις εκεί βρίσκεται...
Ποιά είναι υγειής βία, με πια κριτήρια την ορίζουμε σαν τέτοια και με ποια την καταδικάζουμε σαν άρρωστη.
Η βία της άμυνας είναι πάντα υγειής;
Η επιθετική βία είναι πάντα άρρωστη;
Η βία του Καραϊσκάκη ήταν υγειής;
Η βία των μελών της 17 Νοέμβρη ήταν υγειής;
Η βία του Κατσίφα ήταν άρρωστη;
Η βία του δολοφόνου του Φύσσα και των υποκινητών της;
Η βία όσων καίνε αυτοκίνητα ή σπάνε μαγαζιά και βιτρίνες;
Κ.λ.π..κ.λ.π...
Από κει και πέρα ανάλογα του τι θεωρεί ο καθένας "καλό" την ονομάζει καλή και κακή βία.
Ο φασισμός έχει πολλά πρόσωπα και πολλές μορφές φίλε. Και δεν σημαινει πως όσοι τον μάχονται αποκλείεται να είναι οι μεγαλύτεροι φασίστες όσο άγιο και ανθρωπιστικό κι αν βαπτίζουν τον σκοπό τους.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: η μανα του φυσα και η μανα του κατσιφα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Οκτ 2020, 20:47

Άφαντος έγραψε:
11 Οκτ 2020, 20:44
Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:59
Άφαντος έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:40


Άκου φίλε. Δεν αξιώνω τίποτα εγώ απο τους άλλους. Δεν θα σου πω εγω τι θα βλέπεις και τι όχι αρκεί να τα βλέπεις όλα και να μην κλείνεις τα μάτια σου στην βία που προέρχεται από ιδεολογικούς χώρους που πιθανόν συγγενεύεις.
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Αρνείσαι ότι συμβαίνει αυτο;
Και βέβαια όταν μιλάω για βία δεν εξαιρώ κανένα πολιτικό χώρο μιας και έγραψες για Ν.Δ ή ΠΑΣΟΚ.
Και απ' αυτούς ασκείται βία...με άλλον τρόπο πιο εξευγενισμένο με το πρόσχημα της δημοκρατικής εκλογής.
Αυτονόητα για μένα αυτά και δεν θέλει και ιδιαίτερα βαθειά σκέψη να τα καταλάβεις.
Εγώ τοποθετήθηκα πάνω στους προηγούμενους διαλόγους που διάβασα γιατί παρατήρησα ότι ο καθένας στέκεται πιο ήπια στην βία που ασκείται ένθεν κι ένθεν αναλόγως της ιδεολογίας του.
Η βία είναι υγιής και άρρωστη ταυτόχρονα. Το να τη ρίχνεις στο επίπεδο της απλοϊκής επιλογής κάνεις λογικό άλμα και ξεφτιλίζεις τη φιλοσοφία.
Λες και η βία ασκείται γιατί έτσι.
Ναι ξέρω. Η υγειής και η άρρωστη βία είναι αυτή που πάντα κρίνουμε εμείς βάσει της ιδεολογίας μας και των πεποιθήσεών μας.
Και βέβαια υπάρχει υγειής βία και καμιά βία δεν γίνεται χωρίς κάποιο λόγο...αλλά ποιός είναι αυτός ο υγειής λόγος; Έλα μου ντε;
Το όλο ζήτημα αν καταλαβαίνεις εκεί βρίσκεται...
Ποιά είναι υγειής βία, με πια κριτήρια την ορίζουμε σαν τέτοια και με ποια την καταδικάζουμε σαν άρρωστη.
Η βία της άμυνας είναι πάντα υγειής;
Η επιθετική βία είναι πάντα άρρωστη;
Η βία του Καραϊσκάκη ήταν υγειής;
Η βία των μελών της 17 Νοέμβρη ήταν υγειής;
Η βία του Κατσίφα ήταν άρρωστη;
Η βία του δολοφόνου του Φύσσα και των υποκινητών της;
Η βία όσων καίνε αυτοκίνητα ή σπάνε μαγαζιά και βιτρίνες;
Κ.λ.π..κ.λ.π...
Από κει και πέρα ανάλογα του τι θεωρεί ο καθένας "καλό" την ονομάζει καλή και κακή βία.
Ο φασισμός έχει πολλά πρόσωπα και πολλές μορφές φίλε. Και δεν σημαινει πως όσοι τον μάχονται αποκλείεται να είναι οι μεγαλύτεροι φασίστες όσο άγιο και ανθρωπιστικό κι αν βαπτίζουν τον σκοπό τους.

Δεν συμφωνούμε οπότε τραβάμε διαφορετικούς δρόμους.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: η μανα του φυσα και η μανα του κατσιφα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 12 Οκτ 2020, 10:12

Οπως λεει ο λογοθετιδης στο "οι γερμανοι ξαναρχονται "
Τι πολιτικα? Δυο αλλητες με κουμπουρια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών