To "ελληνικό hypercar"

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Οκτ 2020, 02:01

ST48410 έγραψε:
18 Οκτ 2020, 01:34
Τι πιστεύετε ότι επιδιώκει κάποιος που βγαίνει δημοσίως και λέει τόσο χοντροειδή ψέματα (αν υποθέσουμε ότι λέει ψέματα - δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω) σε ένα τεχνικό θέμα; Να δαγκώσει λεφτά από κάποιον αφελή; Να κάνει κάποιου είδους φιγούρα; Να ζητήσει κρατική επιχορήγηση;

Όλα αυτά μου φαίνονται πολύ δύσκολα.
Μπορεί να είναι συνδυασμός. Αυτό το ερώτημα προέκυψε και με την επιστημόνισσα της NASA, την Ελένη Αντωνιάδου, που έχει τόση σχέση με την NASA όση ο foscilis με τα μαθηματικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4413
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 18 Οκτ 2020, 02:03

hellegennes έγραψε:
18 Οκτ 2020, 01:29
-300 φαρενάιτ εννοεί και το βρίσκω απίθανο.
Σίγουρα; Είπε Φαρενάιτ; Πάει καιρός που το χω δει και δεν θυμάμαι. Με ένα πρόχειρο κονβερσιον - αν όντως είπε/εννοεί Φαρενάιτ- είναι μείον 180 κάτι Κελσίου. Δεν ακούγεται και τόσο εξωπραγματικη τέτοια θερμοκρασία. Ειδικά αν αναδομει τις εξωτερικές στιβαδες των μοριακών ηλεκτρονίων της κβαντικής παραλλαγής.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 18 Οκτ 2020, 02:06

Πτολεμαίος έγραψε:
18 Οκτ 2020, 02:03
hellegennes έγραψε:
18 Οκτ 2020, 01:29
-300 φαρενάιτ εννοεί και το βρίσκω απίθανο.
Σίγουρα; Είπε Φαρενάιτ; Πάει καιρός που το χω δει και δεν θυμάμαι. Με ένα πρόχειρο κονβερσιον - αν όντως είπε/εννοεί Φαρενάιτ- είναι μείον 180 κάτι Κελσίου. Δεν ακούγεται και τόσο εξωπραγματικη τέτοια θερμοκρασία. Ειδικά αν αναδομει τις εξωτερικές στιβαδες των μοριακών ηλεκτρονίων της κβαντικής παραλλαγής.
Και γω στην αρχη δεν ειχα δωσει σημασια . αν θυμαμαι καλα παλι ειχε σκαλωσει στο νουμερο ο χελης με το δικιο του . μειον διακοσους εβδομηντα κατι - c - ειναι το απολυτο μηδεν :lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Οκτ 2020, 02:23

Ναι, είχα σκαλώσει. Αρχικά γιατί αν εννοεί -300 Κελσίου είναι αλμπάνης και έπειτα γιατί το βρίσκω δύσκολο να επιτυγχάνει -180 Κελσίου. Με ποια μέθοδο το κάνει; Είναι πολύ στον αέρα το συγκεκριμένο. Από τα υπόλοιπα μηχανολογικά δεν κατέχω για να σχολιάσω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13984
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 18 Οκτ 2020, 09:35

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Οκτ 2020, 19:37
Η Ελλάδα που αντιστέκεται. Η Ελλάδα που επιμένει
:lol:

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13984
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 18 Οκτ 2020, 09:37

hellegennes έγραψε:
18 Οκτ 2020, 02:23
Ναι, είχα σκαλώσει. Αρχικά γιατί αν εννοεί -300 Κελσίου είναι αλμπάνης και έπειτα γιατί το βρίσκω δύσκολο να επιτυγχάνει -180 Κελσίου. Με ποια μέθοδο το κάνει; Είναι πολύ στον αέρα το συγκεκριμένο. Από τα υπόλοιπα μηχανολογικά δεν κατέχω για να σχολιάσω.
Ιδεα δεν εχω, αλλα κατι τετοιο? (ναι το ειδα το ivf και την χωρητικότητά αλλα τέλος πάντων, εννοω σε πιο μεγαλο)

https://polytemp.com/products/cryogenic ... c-to-180-c

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 18 Οκτ 2020, 09:55

αν είναι κομπίνα από ποιον μπορεί να φάει λεφτά?από κανένα κρεατέμπορα με φράγκα που θα εντυπωσιαστεί στο γτ και θα του στείλει καμιά σακούλα με τούβλα χωρίς να το ψάξει?

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 18 Οκτ 2020, 10:14

Αυτό είπα κι εγώ. Για να έχεις κομπίνα πρέπει να έχεις και θύμα. Και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 18 Οκτ 2020, 10:21

Πτολεμαίος έγραψε:
18 Οκτ 2020, 02:03
Ειδικά αν αναδομει τις εξωτερικές στιβαδες των μοριακών ηλεκτρονίων της κβαντικής παραλλαγής.

με το δάχτυλο κιόλας :102:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Οκτ 2020, 10:24

hellegennes έγραψε:
18 Οκτ 2020, 02:01
ST48410 έγραψε:
18 Οκτ 2020, 01:34
Τι πιστεύετε ότι επιδιώκει κάποιος που βγαίνει δημοσίως και λέει τόσο χοντροειδή ψέματα (αν υποθέσουμε ότι λέει ψέματα - δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω) σε ένα τεχνικό θέμα; Να δαγκώσει λεφτά από κάποιον αφελή; Να κάνει κάποιου είδους φιγούρα; Να ζητήσει κρατική επιχορήγηση;

Όλα αυτά μου φαίνονται πολύ δύσκολα.
Μπορεί να είναι συνδυασμός. Αυτό το ερώτημα προέκυψε και με την επιστημόνισσα της NASA, την Ελένη Αντωνιάδου, που έχει τόση σχέση με την NASA όση ο foscilis με τα μαθηματικά.
Δεν ξέρω. Δεν μιλάμε για τον Σώρρα που τσιμπάει αφελείς σε καφενεία. Αν πχ είχα φράγκα και ήθελα να επενδύσω σε κάτι τέτοιο δεν θα έπαιρνα έναν σχετικό να τον ξεψαχνίσει;

Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια. Αργά ή γρήγορα θα δούμε.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13984
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 18 Οκτ 2020, 10:32

ST48410 έγραψε:
18 Οκτ 2020, 10:24
hellegennes έγραψε:
18 Οκτ 2020, 02:01
ST48410 έγραψε:
18 Οκτ 2020, 01:34
Τι πιστεύετε ότι επιδιώκει κάποιος που βγαίνει δημοσίως και λέει τόσο χοντροειδή ψέματα (αν υποθέσουμε ότι λέει ψέματα - δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω) σε ένα τεχνικό θέμα; Να δαγκώσει λεφτά από κάποιον αφελή; Να κάνει κάποιου είδους φιγούρα; Να ζητήσει κρατική επιχορήγηση;

Όλα αυτά μου φαίνονται πολύ δύσκολα.
Μπορεί να είναι συνδυασμός. Αυτό το ερώτημα προέκυψε και με την επιστημόνισσα της NASA, την Ελένη Αντωνιάδου, που έχει τόση σχέση με την NASA όση ο foscilis με τα μαθηματικά.
Δεν ξέρω. Δεν μιλάμε για τον Σώρρα που τσιμπάει αφελείς σε καφενεία. Αν πχ είχα φράγκα και ήθελα να επενδύσω σε κάτι τέτοιο δεν θα έπαιρνα έναν σχετικό να τον ξεψαχνίσει;

Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια. Αργά ή γρήγορα θα δούμε.
Εμενα αυτο μου φαινεται Σωρρειο παραμύθι. Αν κανω καπου λαθος ας με διορθώσει κανείς

panos291 @ To "ελληνικό hypercar"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Οκτ 2020, 10:34

panos291 έγραψε:
18 Οκτ 2020, 09:37
hellegennes έγραψε:
18 Οκτ 2020, 02:23
Ναι, είχα σκαλώσει. Αρχικά γιατί αν εννοεί -300 Κελσίου είναι αλμπάνης και έπειτα γιατί το βρίσκω δύσκολο να επιτυγχάνει -180 Κελσίου. Με ποια μέθοδο το κάνει; Είναι πολύ στον αέρα το συγκεκριμένο. Από τα υπόλοιπα μηχανολογικά δεν κατέχω για να σχολιάσω.
Ιδεα δεν εχω, αλλα κατι τετοιο? (ναι το ειδα το ivf και την χωρητικότητά αλλα τέλος πάντων, εννοω σε πιο μεγαλο)

https://polytemp.com/products/cryogenic ... c-to-180-c
Τρόποι υπάρχουν. Άλλωστε σήμερα μπορούμε να παγώσουμε υλικά σε πολύ μικρές θερμοκρασίες με λέιζερ. Μιλάμε για δισεκατομμυριοστά του ενός βαθμού. Το ρεκόρ είναι 100 πικοκέλβιν πάνω από το απόλυτο μηδέν.

Το θέμα είναι η μέθοδος να είναι εφαρμόσιμη σε μια κινούμενη μηχανή και φυσικά φορητή. Μπορεί να έχω χάσει κάποιο επεισόδιο, αλλά δεν γνωρίζω τρόπο να κάνει αυτό που λέει στην θερμοκρασία που λέει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8313
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 18 Οκτ 2020, 12:12

Ως μηχανολόγος σχεδιαστής μπορώ απλά να πω ότι τα καθίκια κοροϊδεύουν τον κόσμο!!!
Ποιός δεν θυμάται το "πρώτο 100% ελληνικό ηλεκτρικό αυτοκίνητο" πριν από 2-3 χρόνια;;;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 18 Οκτ 2020, 12:19

ST48410 έγραψε:
18 Οκτ 2020, 01:34
Τι πιστεύετε ότι επιδιώκει κάποιος που βγαίνει δημοσίως και λέει τόσο χοντροειδή ψέματα (αν υποθέσουμε ότι λέει ψέματα - δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω) σε ένα τεχνικό θέμα; Να δαγκώσει λεφτά από κάποιον αφελή; Να κάνει κάποιου είδους φιγούρα; Να ζητήσει κρατική επιχορήγηση;

Όλα αυτά μου φαίνονται πολύ δύσκολα.
Για Ελλάδα μιλάμε αγαπητέ, τίποτε δεν είναι δύσκολο.

Εδώ ένας τελείως αμόρφωτος τύπος που έκανε μπαμ για απατεώνας απο μακριά, πάσαρε φανταστικά ομόλογα εκατοντάδων δις, γέμισε όλη την Ελλάδα με γραφεία και άρμεγε χιλιάδες.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Uppercut

Re: To "ελληνικό hypercar"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 18 Οκτ 2020, 12:43

Καβαλάρης έγραψε:
17 Οκτ 2020, 20:35
Uppercut έγραψε:
17 Οκτ 2020, 17:11
Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα στα Κοινωνικά για την προφανή απάτη του πράγματος. Καταρχάς να πω ότι δεν ξέρω τίποτα από αμάξια.
Ούτε κι εγώ. Γι' αυτό και είμαι επιφυλακτικός πριν κατηγορήσω κάποιον για απάτη.
Uppercut έγραψε:
17 Οκτ 2020, 17:11
Βεβαίως το αμάξι είναι πάντα κρυμμένο και δεν το βλέπουμε ποτέ.
Από τότε έχουν δημοσιευτεί κάποιες φωτογραφίες.

https://www.drive.gr/news/prototypa/dei ... tive-video

Οπότε ας περιμένουμε πριν αρχίσουμε τους αφορισμούς.
:smt005::smt005:

Ποιες φωτογραφίες μωρέ; Από υπολογιστή είναι. Ίσα ίσα οι "φωτογραφίες" μας παρακινούν ακόμα περισσότερο για αφορισμούς.

ST48410 έγραψε:
18 Οκτ 2020, 01:34
Τι πιστεύετε ότι επιδιώκει κάποιος που βγαίνει δημοσίως και λέει τόσο χοντροειδή ψέματα (αν υποθέσουμε ότι λέει ψέματα - δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω) σε ένα τεχνικό θέμα; Να δαγκώσει λεφτά από κάποιον αφελή; Να κάνει κάποιου είδους φιγούρα; Να ζητήσει κρατική επιχορήγηση;

Όλα αυτά μου φαίνονται πολύ δύσκολα.

Όλα μαζί.
Δημοκρατικός έγραψε:
17 Οκτ 2020, 22:05
Eν τω μεταξύ γαμάτο είναι που ο δημοσιογράφος τον ρωτάει αν βρίσκονται στην Ελλάδα, και καλά ότι οι εγκαταστάσεις είναι κάτι. Παρακάτω, βλέπουμε έναν -ίσως- φούρνο στα 2 μέτρα απο γωνία τραπεζιού συνεδριάσεων όπου σχεδιάζουν σε cad σε οθόνες στον απέναντι τοίχο.
Δεν περιγράφω άλλο.
Έχει όντως φούρνο; Κάποιοι παρατήρησαν ότι δε μοιάζει όπως θα έπρεπε αυτό που δείχνει. Ορίστε ένας για σύγκριση:

https://i.pinimg.com/originals/61/d1/cf ... ceae2e.jpg

Δεν ξέρω από φούρνους, αλλά σίγουρα μπορώ να κρίνω άλλες απ' τις μπαρούφες που λέει σ' ένα δεύτερο βίντεο που έχει κάνει με τον φραπεδιάρη αμαξόκαυλο:



Δε φτάνει που δεν έχει δείξει ποτέ το πρώτο υποτιθέμενο hypercar και δείχνει φωτό από προσομοιώσεις υπολογιστή, φτιάχνει και δεύτερο με το ελληνικότατο όνομα Apeiron, που το επέλεξε επειδή έτσι του άρεσε η λέξη και θα είναι 10 χρόνια μπροστά από τους κουτόφραγκους.


Μερικά απ' τα μαργαριτάρια που μπορώ να πιάσω κι εγώ όντας άσχετος:

-Θα έχει σύστημα με 5g που θα αντιλαμβάνεται τα πάντα γύρω του επειδή θα συνδέεται με κάτι servers
-Ένα εξάρτημα που οι άλλοι το έχουν 12 κιλά, αυτός το έχει 2,5 άρα 10 φορές κάτω
-Θα έχει μεταβαλλόμενη μάζα επειδή θα μεταβάλλονται οι επιφάνειες του
-Λέει ότι μάλλον θα πήγαινε σε μία έκθεση ονόματι GITEX τον Σεπτέμβριο η οποίο όμως είναι τον Δεκέμβριο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 18 Οκτ 2020, 12:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών