Σας αρέσουν οι ουρανοξύστες;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14546
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Σας αρέσουν οι ουρανοξύστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 24 Οκτ 2020, 08:50

Naida έγραψε:
23 Οκτ 2020, 18:02
Εγώ όταν βρέθηκα ανάμεσα σε ουρανοξύστες φοβήθηκα κάπως. Όταν τους χάζευα από μακριά από ύψωμα, μου άρεσαν πολύ.
Αν εισαι κολλημενη στα τζαμια και πισω σου ειναι κατι ενδιαφερον, θα αλλαξεις γνωμη.
Ειναι συναρπαστικη εμπειρια.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Σας αρέσουν οι ουρανοξύστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Οκτ 2020, 08:53

Daje έγραψε:
24 Οκτ 2020, 08:50
Naida έγραψε:
23 Οκτ 2020, 18:02
Εγώ όταν βρέθηκα ανάμεσα σε ουρανοξύστες φοβήθηκα κάπως. Όταν τους χάζευα από μακριά από ύψωμα, μου άρεσαν πολύ.
Αν εισαι κολλημενη στα τζαμια και πισω σου ειναι κατι ενδιαφερον, θα αλλαξεις γνωμη.
Ειναι συναρπαστικη εμπειρια.
Μέσα δεν με φοβίζει :lol: απεξω όταν ειμαι σκιαζομαι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14546
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Σας αρέσουν οι ουρανοξύστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 24 Οκτ 2020, 09:00

Ε τοτε να το εχεις παντα μεσα για να εισαι ησυχη.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Σας αρέσουν οι ουρανοξύστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Οκτ 2020, 09:31

Daje έγραψε:
24 Οκτ 2020, 09:00
Ε τοτε να το εχεις παντα μεσα για να εισαι ησυχη.
Ότι μπορώ κάνω :-?
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Σας αρέσουν οι ουρανοξύστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 26 Οκτ 2020, 12:43

gassim έγραψε:
23 Οκτ 2020, 15:12
John Brown Gun Club έγραψε:
23 Οκτ 2020, 15:04
gassim έγραψε:
23 Οκτ 2020, 14:53


To Τόκυο αγόρι μου είναι η έκτη πόλη παγκοσμίως σε ουρανοξύστες.

Εικόνα

Αυτό είναι το Τόκυο, σε περίπτωση που το μπερδεύεις με καμιά άλλη πόλη όπως το Αγρίνιο.
Με μολις 300μ τον πιο ψηλο, και 150 μετρα υψος μεσο ορο. Για μια (πρωην) βιομηχανικη υπερδυναμη, ειναι πολυ λιγο.
Απο το οτι η Ιαπωνία δεν έχει ουρανοξύστες λόγω σεισμών πήγαμε στο οτι έχει κάτι κοντούς.
Καλά το πας, αλλά θα το είχες πάει καλύτερα αν το άφηνες να ξεχαστεί.
Οι Ιάπωνες έχουν λεφτά αλλά πάσχουν από άκρατο καπιταλισμό. Οι περισσότεροι εκεί είναι εντολοδόχοι και καρπαζόεισπράκτορες.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Σας αρέσουν οι ουρανοξύστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 06 Νοέμ 2020, 01:31

Chilloutbuddy έγραψε:
23 Οκτ 2020, 14:53
Να σου πώ την αλήθεια, έτσι με το μάτι όπως το κόβω, το Τόκιο δε μου μοιάζει πολύ με Ελλάδα
Εικόνα
Καλά αυτό το γμμνο το αγγούρι είναι ανάγκη να το έχουν όλες οι πρωτεύουσες;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Σας αρέσουν οι ουρανοξύστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Νοέμ 2020, 01:50

Sothan έγραψε:
22 Οκτ 2020, 17:25
Εβλεπα αυτό το βίντεο απ' το Ντουμπάι.



εκεί έχουν άφθονες πολυτέλειες και περίτρανα οικοδομήματα. Οι πολυτέλειες δεν είναι για όλους βέβαια εξ' όσων έχω ακούσει καθώς υπάρχει και μια εργατική τάξη από κάτω που δεινοπαθεί. Ασε που οι σείχηδες είναι πίσω στον τρόπο σκέψης. Θεωρώντας τα θηλυκά κατώτερα των ανδρών. Εν πάσι περιπτώση, σας θαμπώνει ο νεοπλουτισμός; Πως θα θέλατε να είναι το μέλλον της Ελληνικής δημοκρατίας; Κάπως έτσι;
Εγώ θα την γούσταρα έτσι

Εικόνα

Εικόνα
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Σας αρέσουν οι ουρανοξύστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 06 Νοέμ 2020, 07:42

Imperium έγραψε:
06 Νοέμ 2020, 01:31
Chilloutbuddy έγραψε:
23 Οκτ 2020, 14:53
Να σου πώ την αλήθεια, έτσι με το μάτι όπως το κόβω, το Τόκιο δε μου μοιάζει πολύ με Ελλάδα
Εικόνα
Καλά αυτό το γμμνο το αγγούρι είναι ανάγκη να το έχουν όλες οι πρωτεύουσες;
Είναι φαλλικό σύμβολο, όπως θα έλεγε κι ο Δαζε συμβολιζει ότι τους αρέσει να γαμάνε ΜΟΥΝΑΡΕΣ
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Σας αρέσουν οι ουρανοξύστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 06 Νοέμ 2020, 08:25

Αυτό το κουφάρι που σαπίζει στον πειραιά πότε θα το κατεδαφίσουν;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Σας αρέσουν οι ουρανοξύστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 06 Νοέμ 2020, 10:53

Είχα την τύχη κάποτε και καλός φίλος μου δάνεισε την κάρτα και τα κλειδιά του για λίγες μέρες για να φιλοξενηθώ σε διαμέρισμα σε 54ο όροφο σε ένα από τα κτίρια αυτά εκεί του αρχικού βίντεο..
Εντυπωσιακές είναι οι μικροδονήσεις που νιώθεις στην αρχή καθώς η αντισεισμική κατασκευή από ατσάλι τις επιβάλλει.. Αν και έχω μείνει σε διάφορα σπίτια -από πέτρα μέχρι ξύλινα- η παντελής έλλειψη τσιμέντου με ξένισε, όπως και το γεγονός ότι τζάμι -καθρέφτης απέξω- υπάρχει παντού στην πρόσοψη σε όλο το ύψος από το πάτωμα μέχρι το ταβάνι.. Το βρήκα σαν περιβάλλον πολύ πιο κρύο (όχι φυσικά από θερμοκρασία) από ότι ένα ξύλινο ή τσιμεντένιο σπίτι. Η θέα καταπληκτική, αλλά και οι μηχανισμοί σε κάθε τέτοιο κτίριο -που είναι σαν εργοστάσιο από μόνο του με εξειδικευμένο μόνιμο προσωπικό- για να ελεγχθούν τόσο οι ανελκυστήρες όσο και η πίεση στα συστήματα ύδρευσης/αποχέτευσης, εντυπωσιακοί.. Με ξένισε η ιδέα της αποκομιδής σκουπιδιών, όπου σε κάθε όροφο υπάρχει μια υποδοχή/καταπακτή στον τοίχο όπου αφήνεις τη σακούλα και αυτή κατεβαίνει κάτω απευθείας σε κάδο σκουπιδιών στο υπόγειο. Κάθε τέτοιο κτίριο εκεί ήταν αυτόνομο, με ρεσεψιόν και ο κάθε ένοικος εκτός από κλειδιά έχει ηλεκτρονική κάρτα με την οποία μπαίνει στην κεντρική είσοδο, στο πάρκινγκ, στο γκαράζ, ακόμα και στους ιδιωτικούς χώρους γυμναστηρίου, πισίνας και σάουνας που διαθέτει καθένα από αυτά τα κτίρια για τους ενοίκους. Σεκιούριτι, κάμερες και ασφάλεια παντού, αν και πολύ διακριτική.. Περισσότερη σημαντική ήταν εκεί μου φάνηκε η κάρτα παρά τα κλειδιά, καθώς με το που έχεις την κάρτα όλοι οι χώροι είναι προσβάσιμοι και το προσωπικό χαμογελαστό και κανείς δεν ρωτά τίποτα. Αν αντίθετα εμφανιστείς ως επισκέπτης, αμέσως η ρεσεψιόν και η σεκιούριτι σε κάνει -διακριτικά- κόσκινο για να δουν ποιος είσαι και τί θέλεις..
Σαν άνθρωπος που έχω συνηθίσει να έχω πάντα δίπλα μου άμεση πρόσβαση σε έναν κηπάκο ή μια αυλή, δεν νομίζω αν είχα την ευκαιρία και την οικονομική δυνατότητα να μείνω σε ένα τέτοιο μέρος μακροχρόνια, να επέλεγα ουρανοξύστη.... Για λίγο διάστημα ωστόσο είναι εντυπωσιακό..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών