Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 28 Ιουν 2018, 16:17

Όχι, αναφέρομαι στην υποκριτική κλάψα σου
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
κυριος Μακης
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 03 Μάιος 2018, 10:33
Τοποθεσία: Agri Decumates

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κυριος Μακης » 28 Ιουν 2018, 16:18

τι εστι Κορτω; το μονο που ξερω γι αυτον, ειναι οτι τον αποκαλουσε ο Χατζηστεφανου Άλουστος Πρωκτό.

Uppercut

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 28 Ιουν 2018, 16:20

κυριος Μακης έγραψε:
28 Ιουν 2018, 16:18
τι εστι Κορτω; το μονο που ξερω γι αυτον, ειναι οτι τον αποκαλουσε ο Χατζηστεφανου Άλουστος Πρωκτό.
:smt005::smt005:

Μιας κι είπες Χατζηστεφάνου, είναι ένας ακόμα που βρίζει τους πάντες, εύχεται καρκίνους κι είναι οκ. Απλά πολλές φορές αφήνεις τον τρελό στη τρέλα του κι αυτό εν μέρει πάει και σε άλλα παραδείγματα που αναφέρθηκαν.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Ιουν 2018, 16:32

Σουβλίτσα έγραψε:
28 Ιουν 2018, 15:19
Να τρώει και ο κάθε ανάλογος "Κορτώ" για όσα χυδαία κατα καιρούς έχει εκστομίσει κατα διαφόρων?
πχ εδώ στο νήμα ρε συ Μπερια, δεν σε έχω δει (μπορεί και να μου διαφεύγει όμως και να σε αδικώ) να εξανίστασαι κατα αυτόν τον τρόπο καμιά φορά για όσους μαίνονται κατα χριστιανών (και γενικότερα και συγκεκριμένα επι προσώπων εδώ μέσα) με χαρακτηρισμούς και ύβρεις.(1)
Όχι οτι επιθυμώ να μη θίξει κανείς εμένα, δεν έχω πατήσει ποτέ αναφορά για υβριστικά εναντίων μου σχόλια ή πμ, το λεω για χάρη της δίκαιης κρίσης που αναζητάτε. (2)

Ο χλευασμός δίνει και πέρνει στην κοινωνία για τους χριστιανούς, γιατί ένας δεν έχει βρεθεί να πει, μπάστα?
Μήπως επειδή ακριβώς υπάρχει υπεραρκετή ελευθερία για όλους και όλα τα άλλα είναι κουβέντα να γίνεται και εκ του πονηρού?

Δηλαδή, για να καταλάβω, ο νόμος αναγνωρίζει μόνο ομοφοβικούς αλλά χριστιανοφοβικούς πχ όχι? (3)

Θεωρητικά ερωτήματα, εγώ μια χαρά καταλαβαίνω οτι δεν μπορούν να υπάρξουν κοινωνίες του στυλ "πολυπολιτισμικές", ήρθε καιρός να το καταλάβουμε και όλοι και μάλιστα με άσχημο τρόπο δυστυχώς..
(1) Αυτοί που χλευάστηκαν (στο παλιό, γιατί εδώ δεν έγινε τίποτα) ήταν οι φανατικοί που με ψέμματα έκαναν προσηλυτισμό και με την συμπεριφορά της προσέβαλαν την νοημοσύνη όλων. Και δεν ήταν αθώοι οι ίδιοι, αφού αυτοί ξεκινούσαν με χαρακτηρισμούς και ύβρεις, όταν ξέμεναν από επιχειρήματα. Θυμάσαι τον Ουΐσκη Τζίμη; Αυτόν ντε που κατηγόρησε του αθέους σαν υποψήφιους φονιάδες ή βιαστές των μανάδων τους!

(2) Μην τραβάς την ουρίτσα σου απέξω! Εδώ βρίζεις και πολύ! Σουβλίτσα @ Θαύμα !

(3) Έχετε τον Νόμο περί βλασφημίας. Ξεκινήστε αγωγές και τότε θα δεις τί θα γίνει! Θα γελάσει ο κάθε πικραμένος!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 28 Ιουν 2018, 16:37

Uppercut έγραψε:
28 Ιουν 2018, 16:07
Μιλάω για τις επιθέσεις, υστερία, συκοφαντία, το μπούλινγκ και τον αποκλεισμό που μπορείς να δεχθείς, όχι τόσο λόγω ελεύθερης αγοράς με την έννοια ότι μπορεί να μη σε γουστάρει κάποιος ως συνεργάτη του, αλλά επειδή δε θέλει να χει το στίγμα το κανάλι του π.χ. ότι έχει τον ομοφοβικό, επειδή θα πέσει πάνω του όλο το μηντιακό στάτους κβο. Ποιες αντι γκέι απόψεις; Γιατί είναι αντιγκέι κάποιος να μη θεωρεί ορθό να παντρεύονται οι γκέι; Σάμπως δεν υπάρχουν γκέι που το θεωρούν γελοιότητα;
Τι το ενδιαφέρει το κανάλι το στίγμα αν δεν μεταφράζεται σε χαμένους θεατές, δηλαδή λεφτά;

Προτρέχω λέγοντας αντι-γκέη τις απόψεις επειδή αν βγεις να πεις ότι δεν γουστάρεις τους γκέι γάμους για τον ένα ή τον άλλο λόγο δεν θα τρέξει κάστανο, το όλο ζήτημα υπόκειται σε έντονη αμφισβήτηση από την πρώτη στιγμή.

Uppercut έγραψε:
28 Ιουν 2018, 16:07
Άμα βγω στη τηλεόραση και πω ότι οι γκέι γάμοι είναι γελοιότητα (εκτός κι αν είμαι ο ίδιος γκέι και τη ψιλογλυτώσω) την άλλη μέρα θα πρέπει να εξηγώ ότι δε θέλω να κάψω γκέι, δεν είμαι "χριστιανοταλιμπάν" που θέλω να επαναφέρω την καρτουνίστικη εικόνα των Μεσαιωνικών χρόνων που έχουν πολλοί κατά νου κι ούτε καν Χριστιανός, ότι δεν τους μισώ κλπ. Εννοείται πως όλο αυτά θα είναι δικαιολογίες γιατί άμα δε ήμουν ομοφοβικός θα συμφωνούσε με τις πολιτικές απόψεις των εκπροσώπων τους στα μήντια και στα διάφορα κινήματα, επειδή έτσι. Επειδή δε μπορώ να έχω μία άλλη άποψη απ' ότι μερίδα των γκέι χωρίς να είμαι ομοφόβας ή οτιδήποτε άλλο.
Τώρα το γυρίζεις λίγο. Φαίνεται να λες ότι το πρόβλημα σου δεν είναι η έλλειψη ελευθερίας λόγου αλλά το να μπορείς να λες πράγματα χωρίς καθόλου συνέπειες και χωρίς να χρειάζεται να δίνεις λόγο σε κανέναν, και δεν νομίζω ότι λειτουργούσε ποτέ έτσι ο δημόσιος διάλογος.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 28 Ιουν 2018, 16:38

@ Νάνδρος: Μου αρέσει που ξεκινάς απολογητικά ε...αυτό κάτι δείχνει


Τεσπα, είσαι ειδική περίπτωση, θα σου κάνουμε σκοντο εσένα λολ
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 28 Ιουν 2018, 16:41

Σουβλίτσα έγραψε:
28 Ιουν 2018, 16:17
Όχι, αναφέρομαι στην υποκριτική κλάψα σου
Έχεις έξτρα προστασία σαν χριστιανή ορθόδοξη από το ελληνικό σύνταγμα και τους νόμους του ή δεν έχεις;

Αυτό που φαντασιώνεστε σαν ρωμαϊκό διωγμό είναι απλά η πιθανότητα να εξισωθείτε με αυτούς που φτύνετε.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 28 Ιουν 2018, 16:43

Τα δικηγορίστικα αλλού όχι σε εμένα

Μια χαρά προστασία έχει ο οποιοσδήποτε σε αυτή τη χώρα

Εαν δεν του αρέσει η χώρα και οι νόμοι της, σηκώνεται και φεύγει.

Τέλος και τελεία :lol:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 28 Ιουν 2018, 16:50

Σουβλίτσα έγραψε:
28 Ιουν 2018, 16:43
Τα δικηγορίστικα αλλού όχι σε εμένα

Μια χαρά προστασία έχει ο οποιοσδήποτε σε αυτή τη χώρα

Εαν δεν του αρέσει η χώρα και οι νόμοι της, σηκώνεται και φεύγει.

Τέλος και τελεία :lol:
Έχεις έξτρα προστασία σαν χριστιανή ορθόδοξη από το ελληνικό σύνταγμα και τους νόμους του ή δεν έχεις;
Παρατηρώ μια δυσφορία να μου απαντήσεις, σου χαλάει το μύθο σου που δεν είσαι και τόσο κατατρεγμένη όσο το παίζεις τελικά, ε;
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 28 Ιουν 2018, 16:51

Άλλος το παίζει Καίλας πανάθεμά σε! :smt005:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Uppercut

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 28 Ιουν 2018, 17:06

Stalker έγραψε:
28 Ιουν 2018, 16:37
Uppercut έγραψε:
28 Ιουν 2018, 16:07
Μιλάω για τις επιθέσεις, υστερία, συκοφαντία, το μπούλινγκ και τον αποκλεισμό που μπορείς να δεχθείς, όχι τόσο λόγω ελεύθερης αγοράς με την έννοια ότι μπορεί να μη σε γουστάρει κάποιος ως συνεργάτη του, αλλά επειδή δε θέλει να χει το στίγμα το κανάλι του π.χ. ότι έχει τον ομοφοβικό, επειδή θα πέσει πάνω του όλο το μηντιακό στάτους κβο. Ποιες αντι γκέι απόψεις; Γιατί είναι αντιγκέι κάποιος να μη θεωρεί ορθό να παντρεύονται οι γκέι; Σάμπως δεν υπάρχουν γκέι που το θεωρούν γελοιότητα;
Τι το ενδιαφέρει το κανάλι το στίγμα αν δεν μεταφράζεται σε χαμένους θεατές, δηλαδή λεφτά;

Προτρέχω λέγοντας αντι-γκέη τις απόψεις επειδή αν βγεις να πεις ότι δεν γουστάρεις τους γκέι γάμους για τον ένα ή τον άλλο λόγο δεν θα τρέξει κάστανο, το όλο ζήτημα υπόκειται σε έντονη αμφισβήτηση από την πρώτη στιγμή.

Uppercut έγραψε:
28 Ιουν 2018, 16:07
Άμα βγω στη τηλεόραση και πω ότι οι γκέι γάμοι είναι γελοιότητα (εκτός κι αν είμαι ο ίδιος γκέι και τη ψιλογλυτώσω) την άλλη μέρα θα πρέπει να εξηγώ ότι δε θέλω να κάψω γκέι, δεν είμαι "χριστιανοταλιμπάν" που θέλω να επαναφέρω την καρτουνίστικη εικόνα των Μεσαιωνικών χρόνων που έχουν πολλοί κατά νου κι ούτε καν Χριστιανός, ότι δεν τους μισώ κλπ. Εννοείται πως όλο αυτά θα είναι δικαιολογίες γιατί άμα δε ήμουν ομοφοβικός θα συμφωνούσε με τις πολιτικές απόψεις των εκπροσώπων τους στα μήντια και στα διάφορα κινήματα, επειδή έτσι. Επειδή δε μπορώ να έχω μία άλλη άποψη απ' ότι μερίδα των γκέι χωρίς να είμαι ομοφόβας ή οτιδήποτε άλλο.
Τώρα το γυρίζεις λίγο. Φαίνεται να λες ότι το πρόβλημα σου δεν είναι η έλλειψη ελευθερίας λόγου αλλά το να μπορείς να λες πράγματα χωρίς καθόλου συνέπειες και χωρίς να χρειάζεται να δίνεις λόγο σε κανέναν, και δεν νομίζω ότι λειτουργούσε ποτέ έτσι ο δημόσιος διάλογος.
Εάν οι συνέπειες είναι να σου φορτωθούν ένα κάρο απόψεις που δεν έχεις, να μεταφραστεί η άποψη σου σε επίθεση εναντίον μίας ομάδας του πληθυσμού και βάσει αυτού να αποκλειστείς, τότε η συνέπεια είναι η έλλειψη ελευθερίας. Αυτή δεν επιβάλλεται μόνο με ένα νόμο. Αν και είναι κάτι που συμβαίνει για παράδειγμα στον Καναδά όπου πρέπει με το νόμο να συμφωνείς με τις απόψεις της τρανς κοινότητας για την ταυτότητα φύλου μιας κι είσαι υποχρεωμένος να σέβεσαι τις προσωπικές αντωνυμίες που αυτοί επιλέγουν. Σε ποια λογική στηρίζεται κάτι τέτοιο; Μα βέβαια σ' αυτήν που ανέφερα ότι εφ' όσον έχεις τη συγκεκριμένη, αποκλίνουσα από τα στάνταρ των δήθεν εκπροσώπων της μειονότητας άποψη, επιτίθεσαι σε αυτήν. Μετά είναι εύλογο να θέλουν να σε σταματήσουν απ' το να σπέρνεις το μίσος. Άμα δεχθείς το πρώτο βήμα, καταλήγεις και σε τέτοια νομοθετήματα (που είναι πλέον η στέρηση της ελευθερίας έκφρασης και με το νόμο) αλλά και σε γελοιότητες όπως το να κυνηγάνε τον φούρναρη που δεν έφτιαχνε τούρτες για γκέι γάμους.

Οι γκέι γάμοι είναι ένα παράδειγμα. Μπορεί να μη συμφωνείς με αντιλήψεις περί της ταυτότητας φύλου, πολλά μπορεί.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Ιουν 2018, 17:12

Σουβλίτσα έγραψε:
28 Ιουν 2018, 16:38
@ Νάνδρος: Μου αρέσει που ξεκινάς απολογητικά ε...αυτό κάτι δείχνει

Τεσπα, είσαι ειδική περίπτωση, θα σου κάνουμε σκοντο εσένα λολ
Σιγά να μην απολογηθώ!
Το ότι απέδειξα ότι ψεύδεσαι, δεν σου πέρασε από το μυαλό καθόλου ε; :003:

Και ποιος είναι η ειδική περίπτωση που ΔΕΝ του χρειάζεται σκόντο ξέρουμε ποιος είναι!
Αυτός που απαιτεί ειδική μεταχείριση, κάγκελα προστασίας και το δικαίωμα να είναι "πιο ίσος από τους άλλους"! :roll:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Ιουν 2018, 17:15

Σουβλίτσα έγραψε:
28 Ιουν 2018, 16:43
Τα δικηγορίστικα αλλού όχι σε εμένα

Μια χαρά προστασία έχει ο οποιοσδήποτε σε αυτή τη χώρα

Εαν δεν του αρέσει η χώρα και οι νόμοι της, σηκώνεται και φεύγει.

Τέλος και τελεία :lol:
Ε΄συ είσαι που γκρινιάζεις στην διαχείρηση και για την έλλειψη νόμων και προστασίας.

Να μην σε κρατάμε λοιπόν, μη χάσεις και το αεροπλάνο ...! :g030:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 28 Ιουν 2018, 17:19

τωρα θα κανει αγωγη στον Κορτω για ομοφοβικα σχολια το τζεισον-αντιγονη

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Καταδικάστηκε ο Βερύκιος για ομοφοβικά σχόλια σε βάρος του Αύγουστου Κορτώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 28 Ιουν 2018, 17:21

perseus έγραψε:
28 Ιουν 2018, 17:19
τωρα θα κανει αγωγη στον Κορτω για ομοφοβικα σχολια το τζεισον-αντιγονη
Το Τζέισον - Αντιγόνη γιατί;
Επειδή ο Κορτώ παντρεύτηκε άντρα και όχι μια συρταριέρα;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών