"λοκντάουν"

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

"λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 23 Νοέμ 2020, 22:09

Αυτό που ζούμε δεν είναι λοκντάουν,είναι "λοκντάουν".
Ας μην κοροιδευόματε μεταξύ μας,όλοι μας βλέπουμε τι γίνεται έξω στους δρόμους,στα παρκάκια,στις πλατείες,σε αυλές κλειστών σχολείων κλπ

Σήμερα το πρωί γελούσα από μέσα μου,την ώρα που βγήκα για το μίνι μάρκετ.Μιλάμε για κανονική κίνηση,μία παρέα νεαρών έβγαινε προς τα έξω,πέντε-έξι άτομα,όλοι με μάσκα στο πηγούνι,είδα άλλα μεμονωμένα άτομα με κανονικά ρούχα και όχι αθλητική περιβολή να περπατάνε ανέμελα,αμάξια,μηχανάκια,μανάδες με καρότσια,τα πάντα είδα.

Το απόγευμα που πήγα για εκγύμναση και περπάτημα,το ίδιο.Σε ένα παγκάκι μάλιστα κάθονταν κάποιοι και έπιναν ούζο (ή τσίπουρο) σε πλαστικό μπουκαλάκι,είχαν ανοιχτά κάτι πατατάκια,μουσική από ηχειάκι,κομπλέ :003:

Κοντά στο σπίτι μου υπάρχει ένα πολύ μεγάλο Δημοτικό σχολείο,και από το πρωί μέχρι το βράδυ είναι μέσα στο προαύλιο τουλάχιστον 100 παιδιά κάθε ηλικίας,παίζουν μπάσκετ,μπάλα,κυνηγιούνται,ό,τι να'ναι.
Μάσκες ; Χα χα χαχα χαχαχαχαχαχα !!!

.......................................................................................................

Εντωμεταξύ εγώ κυκλοφορώ ως επί το πλείστον χωρίς μάσκα,αλλά δεν πάω κέντρο ή σε πολυσύχναστα μέρη,οι διαδρομές μου είναι συγκεκριμένες.Το ίδιο κάνουν και οι υπόλοιποι στο σπίτι.Εννοείται πως σε κλειστούς χώρους φοράω μάσκα.Λοιπόν,με έχουν πετύχει αμάσκωτο μέχρι στιγμής τρεις φορές οι μπάτσοι,είτε της Δημοτικής είτε οι κανονικοί,μιλάμε για τετ-α-τετ,και δεν μου έχουν κάνει ούτε καν παρατήρηση ! Η πλάκα είναι ότι και σε άλλα σημεία που έχω δει κόσμο χωρίς μάσκα ή με μάσκα φορεμένη λάθος και ταυτόχρονα μπάτσους από δίπλα,πάλι δεν έχω δει να γράφουν.

.........................................................................................................

Πλέον όμως έχει χαθεί και η μαγεία του "ζειν επικινδύνως",να κυκλοφορείς χωρίς μάσκα υπό την απειλή μίας άτεγκτης αστυνομικής δύναμης,αυτό το "κυνηγητό" μέσα σε πλατείες,πεζόδρομους,παράδρομους κλπ
Έχει καταντήσει λίγο piece of cake η φάση :011:

..........................................................................................................

Αυτό σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι ενθαρρύνω την μη χρήση μάσκας,το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα, διότι βλέπω ότι αρχίζει και ¨τα δίνει" για τα καλά ο ιός.Το θετικό είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία που βλέπω κυκλοφορεί με μάσκες καθαρές και φορεμένες "σωστά".
Αλλά ΠΟΛΥΣ κόσμος ρε παιδάκι μου,τι σόι καραντίνα είν' αυτή !

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 23 Νοέμ 2020, 22:14

Η αλήθεια είναι πως έτσι και ανοίξω το tatami μου, θα μαζέψω τουλάχιστον 30 άτομα. Γίνεται χαμός. Παρά ταύτα θεωρώ ότι το lockdown βοηθάει αρκετά (π.χ. δεν ανοίγω το tatami μου και τα 30 άτομα δεν μαζεύονται :lol: ).

Άβαταρ μέλους
phorumitis
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 01 Ιουν 2019, 15:19

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από phorumitis » 23 Νοέμ 2020, 22:15

Καλά κάνει ο κόσμος κι έχει χεσμενο το λοκνταουν. Για έναν ψευτοιο θνησιμότητας 0,5% δεν αξίζει να καταστραφουν οι ζωές του

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 23 Νοέμ 2020, 22:17

Εγώ πριν τρεις ώρες έστειλα το μήνυμα μου πήρα ένα καφέ στο χέρι μιλούσα στο τηλέφωνο και έπινα τον καφέ ( με την μάσκα στο πηγούνι ) . Περπατούσα με φυσιολογική μέση ταχύτητα . Με σταμάτησαν και μου λένε : Κύριε δεν πιπιλάμε τον καφέ είκοσι λεπτά για να έχουμε δικαιολογία για να μην φοράμε την μάσκα , και εγώ πίνω καφέ ορίστε ( μου δείχνει τον καφέ του ) , πίνω μία γουλιά και την βάζω . Λέω εντάξει ρε σεις μόνος μου είμαι σχόλασα και βγήκα να πάρω λίγο αέρα . Έλεγξαν το μήνυμα μου και μερικά προηγούμενα και μου είπαν να συνεχίσω την βόλτα αλλά με κανονική χρήση μάσκας .

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 23 Νοέμ 2020, 22:24

Οι λοιμωξιόλοι φταίνε.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 23 Νοέμ 2020, 22:26

phorumitis έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 22:15
Καλά κάνει ο κόσμος κι έχει χεσμενο το λοκνταουν. Για έναν ψευτοιο θνησιμότητας 0,5% δεν αξίζει να καταστραφουν οι ζωές του
Δεν προέβλεψε ο Τσιόδρας το 2ο κύμα.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 23 Νοέμ 2020, 22:28

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 22:17
Εγώ πριν τρεις ώρες έστειλα το μήνυμα μου πήρα ένα καφέ στο χέρι μιλούσα στο τηλέφωνο και έπινα τον καφέ ( με την μάσκα στο πηγούνι ) . Περπατούσα με φυσιολογική μέση ταχύτητα . Με σταμάτησαν και μου λένε : Κύριε δεν πιπιλάμε τον καφέ είκοσι λεπτά για να έχουμε δικαιολογία για να μην φοράμε την μάσκα , και εγώ πίνω καφέ ορίστε ( μου δείχνει τον καφέ του ) , πίνω μία γουλιά και την βάζω . Λέω εντάξει ρε σεις μόνος μου είμαι σχόλασα και βγήκα να πάρω λίγο αέρα . Έλεγξαν το μήνυμα μου και μερικά προηγούμενα και μου είπαν να συνεχίσω την βόλτα αλλά με κανονική χρήση μάσκας .
Μέχρι στιγμής,δεν έχω στείλει αυτό το περίφημο sms (ούτε και στο πρώτο λοκντάουν).Χρησιμοποιώ την φόρμα μετακίνησης και τηρώ αυστηρά το ωράριο που αναγράφεται επάνω σε αυτή.
Θα έχω πρόβλημα αν με σταματήσουν για έλεγχο ;

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 23 Νοέμ 2020, 22:29

Μην γράφεις με αυτή τη σπαστική γραμματοσειρά,μου τη δίνει στα νεύρα :smt013

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 23 Νοέμ 2020, 22:32

Papa John έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 22:28
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 22:17
Εγώ πριν τρεις ώρες έστειλα το μήνυμα μου πήρα ένα καφέ στο χέρι μιλούσα στο τηλέφωνο και έπινα τον καφέ ( με την μάσκα στο πηγούνι ) . Περπατούσα με φυσιολογική μέση ταχύτητα . Με σταμάτησαν και μου λένε : Κύριε δεν πιπιλάμε τον καφέ είκοσι λεπτά για να έχουμε δικαιολογία για να μην φοράμε την μάσκα , και εγώ πίνω καφέ ορίστε ( μου δείχνει τον καφέ του ) , πίνω μία γουλιά και την βάζω . Λέω εντάξει ρε σεις μόνος μου είμαι σχόλασα και βγήκα να πάρω λίγο αέρα . Έλεγξαν το μήνυμα μου και μερικά προηγούμενα και μου είπαν να συνεχίσω την βόλτα αλλά με κανονική χρήση μάσκας .
Μέχρι στιγμής,δεν έχω στείλει αυτό το περίφημο sms (ούτε και στο πρώτο λοκντάουν).Χρησιμοποιώ την φόρμα μετακίνησης και τηρώ αυστηρά το ωράριο που αναγράφεται επάνω σε αυτή.
Θα έχω πρόβλημα αν με σταματήσουν για έλεγχο ;
Όχι .

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 23 Νοέμ 2020, 22:36

Belisarius έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 22:14
Η αλήθεια είναι πως έτσι και ανοίξω το tatami μου, θα μαζέψω τουλάχιστον 30 άτομα. Γίνεται χαμός. Παρά ταύτα θεωρώ ότι το lockdown βοηθάει αρκετά (π.χ. δεν ανοίγω το tatami μου και τα 30 άτομα δεν μαζεύονται :lol: ).
λοκντάουν και πρόστιμα με αποτελέσματα λάητ απλών συστάσεων σε πολιτισμένη χώρα

Κι εσύ μετά έρμε ονειρεύεσαι και πολέμους με αυτό το υλικό :003:
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 23 Νοέμ 2020, 22:38

Θα ήθελα να μάθω τι γίνεται στις πόλεις που μένετε εσείς,είναι όπως και σε μας εδώ ή έχετε κλειστεί στα σπίτια ;

Σήμερα είχε και φοβερή μέρα,λιακάδα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Νοέμ 2020, 22:42

Papa John έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 22:38
Θα ήθελα να μάθω τι γίνεται στις πόλεις που μένετε εσείς,είναι όπως και σε μας εδώ ή έχετε κλειστεί στα σπίτια ;

Σήμερα είχε και φοβερή μέρα,λιακάδα.
Τις καλές μέρες γίνεται χαμός. Ομως μετα τις 9 σπάει φουλ ο κόσμος, κυκλοφορούν ντελιβεραδες και ταρίφες. Αθήνα νότια προάστια

Άβαταρ μέλους
phorumitis
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 01 Ιουν 2019, 15:19

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από phorumitis » 23 Νοέμ 2020, 22:43

Papa John έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 22:38
Θα ήθελα να μάθω τι γίνεται στις πόλεις που μένετε εσείς,είναι όπως και σε μας εδώ ή έχετε κλειστεί στα σπίτια ;

Σήμερα είχε και φοβερή μέρα,λιακάδα.
Και στο πρώτο αλλά και στο δεύτερο λοκνταουν σουλατσαρω ελεύθερα στέλνοντας αβέρτα sms, δεν με σταμάτησε ποτέ κανένας 😃😃

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 23 Νοέμ 2020, 22:44

Καλά και εδώ το ίδιο συμβαίνει,ό,τι γίνεται είναι μέχρι τις εννιά.
Παρατηρώ ότι η μέγιστη κίνηση είναι μεταξύ τέσσερις το απόγευμα και εφτά με εφτάμιση το βράδυ.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: "λοκντάουν"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 23 Νοέμ 2020, 22:45

phorumitis έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 22:43


Και στο πρώτο αλλά και στο δεύτερο λοκνταουν σουλατσαρω ελεύθερα στέλνοντας αβέρτα sms, δεν με σταμάτησε ποτέ κανένας 😃😃
Μάσκα φοράς ;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών