Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Νοέμ 2020, 08:30

Το διαδίκτυο είναι ελεύθερο.
Κάποιοι περιορισμοί έχουν μπει όπως το μπλακλιστ για το στοίχημα σε ξένες εταιρείες και για την παιδική προνογραφία.
Ο νόμος για την παιδική πορνογραφία πάει αρκετά μακρυά, απαγορεύεται π.χ. να βάζεις φωτογραφίες με γκόμενες που μοιάζουνε για 16χρονες, είναι δεν είναι. Απαγορεύεται επίσης να φοράνε στολές μαθητριών, των grammar schools που έχουν τις στολές.
Αλλά βασικά το internet είναι και παραμένει ελεύθερο και μάλλον προς το "laisser faire" κλείνουμε παρά προς το μπαγλάρωμα των παραβατών - αν κρίνουμε από τα τελευταία κορονοϊικά που λέει ο κυρ Μιχάλης ότι θα τους πιάσει όλους όσους είναι φάκε νιούς σπρέντερς και δεν έχει πιάσει κανέναν.

Δεν ήταν όμως όλα τα ΜΜΕ έτσι ελεύθερα πάντα.
Δεν θα πω για την εποχή της 21ης Απριλίου γιατί καλά εντάξει, εννοείται, αλλά θα πω για τις εποχές πριν και μετά.
Είχαμε εφημερίδες και περιοδικά με κάποια δόση λογοκρισίας αλλά ραδιόφωνο δεν είχαμε.
Μόνο ΕΙΡ-Ενόπλων.
Όταν ήμουνα μικρός ρώταγα τον πατέρα μου "αφού έχουμε πολλές και διάφορες εφημερίδες, πολλών και διαφόρων πολιτικών αποχρώσεων, Ελεύθερος Κόσμος-Μεσημβρινή-Νέα-Έθνος-Αυγή-Αλλαγή που γράφουν ότι θένε, γιατί όχι και ραδιοφωνικούς σταθμούς ; το πειρατικό ράδιο Μπάμπης γιατί το ψάχνουνε με τα ραδιογωνιόμετρα και εν πάσει περιπτώσει αφού το ράδιο Μπάμπης εκπέμπει όπως εκπέμπει γιατί δε λέει και ειδήσεις ; το ΕΙΡ π.χ. μας λέει ότι ο πρόεδρος Κέννεντυ συνεχίζει την περιοδείαν του εις την Ευρώπην και συνηντήθη μετά του Ιταλού πρωθυπουργού Αμιντόρε Φανφάνι, ο πρόεδρος Κέννεντυ συνεχίζει την περιοδείαν του εις την Ευρώπην και συνηντήθη μετά του Ιταλού πρωθυπουργού Αμιντόρε Φανφάνι θα μας πει και το ράδιο Μπάμπης".
Ο μπαμπάς μου δεν ήξερε. Μου είπε κάτι "ξέρεις, είναι η αμεσότητα της πληροφορίας, πρέπει να ελέγχεται" και τέτοια.
Αργότερα, από το 1965 και μετά, με την τηλεόραση τα ίδια. Φτάσαμε στο 1985 και ο ηρωϊκός Γιώργος Καρατζαφέρης ήταν υποχρεωμένος να φτιάξει την κάντιντ κάμερα. Μόνο το 1990 ήρθε η απελευθέρωση, αλλά και πάλι πριν από τρία χρόνια είχαμε τη φάση με τα βοσκοτόπια του Σύριζα.

Στο διαδίκτυο όμως ποτέ δεν είχαμε τέτοια φάση.
Ακόμα και οι Chinese και ο Ερντογάν με καθυστέρηση κινήθηκαν για να επιβάλουν φραγές.

Μεγάλοι εχθροί του διαδικτύου ήταν βέβαια οι δημοσιογράφοι των εφημερίδων και της τηλεοράσεως.
Κάποτε, γύρω στο 2000, είχα πει σε έναν "ξέρεις λέω να φτιάξω ένα site Athens Time Out, που να λέει τους σινεμάδες, τα θέατρα, τις μπουζουκόβιες-πασαλιμανόβιες καταστάσεις και τα κέντρα στριπτήζ, στα πρότυπα του γνωστού Εγγλέζικου περιοδικού London Time Out".
Αυτός έβγαλε αφρούς και μου είπε -βλακωδώς βέβαια- κάντο και θα δεις πως θα σε πιάσουνε αμέσως, με δέκα χειροπέδες σε κάθε χέρι ...
Αλλά ουσιαστικά ούτε αυτοί μπόρεσαν να κάνουν μεγάλη ζημιά.

Μου φαίνεται όμως περίεργο.
Πιό λογικό θα μου φαινόταν αν ξεκινάγαμε το 1995 με blanket censorship η οποία να βαίνει μειούμενη σταδιακά σε μας και αύξουσα στους
Chinese-Ερντογάν.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 24 Νοέμ 2020, 08:53

Ανοιξες θέμα για το Internet για να πεις μια πρόταση για την 21 Απριλίου. Ρε μαλάκα θα σηκωθεί το φάντασμα του Παττακού να σε κυνηγάει. Γιατί δεν χαλαρώνεις και να απολαύσεις το θαυμάσιο πολίτευμα στο οποίο ζούμε σήμερα;
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Νοέμ 2020, 09:06

Sothan έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 08:53
Ανοιξες θέμα για το Internet για να πεις μια πρόταση για την 21 Απριλίου. Ρε μαλάκα θα σηκωθεί το φάντασμα του Παττακού να σε κυνηγάει. Γιατί δεν χαλαρώνεις και να απολαύσεις το θαυμάσιο πολίτευμα στο οποίο ζούμε σήμερα;
Είπα ότι η 21η Απριλίου είχε λογοκρισία, σαν 21η Απριλίου που ήταν.
Δεν εξειδίκευσα αν είχε δίκιο ή άδικο.
Το πολίτευμα που έχουμε σήμερα το είχαμε όμως και το 1953, 1960 ...
Αν γράψω για λογοκρισία της παλιάς εποχής θα μου πουν οι άσχετοι "μα ... είχαμε 21η Απριλίου".
Γι αυτό λοιπόν την εξαιρώ από το θέμα - σα να μην υπήρξε.
Εσύ διάβασες άλλο.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 24 Νοέμ 2020, 09:11

wooded glade έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 09:06

Είπα ότι η 21η Απριλίου είχε λογοκρισία, σαν 21η Απριλίου που ήταν.
Ναι. Aλλά η 21 Απριλίου ήταν η 21 Απριλίου. Δεν ήταν;
Δεν εξειδίκευσα αν είχε δίκιο ή άδικο.
Μα είναι προφανές.
Το πολίτευμα που έχουμε σήμερα το είχαμε όμως και το 1953, 1960 ...
Ολόιδιο.
Αν γράψω για λογοκρισία της παλιάς εποχής θα μου πουν οι άσχετοι "μα ... είχαμε 21η Απριλίου".
Γράψε κάτι και για την 21 Απριλίου.
Γι αυτό λοιπόν την εξαιρώ από το θέμα - σα να μην υπήρξε.
Εσύ διάβασες άλλο.
Επαναλαμβάνω έχουμε πολύ καλό πολίτευμα σήμερα. Είσαι ανόητος αν δεν το δέχεσαι.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Νοέμ 2020, 09:16

Sothan έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 09:11
Επαναλαμβάνω έχουμε πολύ καλό πολίτευμα σήμερα. Είσαι ανόητος αν δεν το δέχεσαι.
Ναι βεβαίως και καλό είναι - χάρις στους στρατηγούς Σκόμπυ, Βαν Φλητ και χάρις στον Γεώργιο Παπανδρέου.
Παρακάτω.
Εγώ γράφω για λογοκρισία 1945-2020 και εξαιρώ την 21η Απριλίου, δηλαδή {1945-1967} U {1974-2020}.
Γκέγκε τώρα ;
Αν διατύπωνα αλλοιώς το πόνημα μου, θα έβγαιναν οι άσχετοι σαν εσένα και θα έλεγαν ότι λογοκρισία είχε μόνο η 21η Απριλίου που δεν ισχύει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 24 Νοέμ 2020, 09:21

Το πόνημα σου ε; Ενα έχω να πω:

"Τσιπάκι".
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Νοέμ 2020, 09:22

Sothan έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 09:21
Το πόνημα σου ε; Ενα έχω να πω:

"Τσιπάκι".
Που κολλάει το τσιπάκι ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 24 Νοέμ 2020, 09:48

wooded glade έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 09:16
Αν διατύπωνα αλλοιώς το πόνημα μου, θα έβγαιναν οι άσχετοι σαν εσένα και θα έλεγαν ότι λογοκρισία είχε μόνο η 21η Απριλίου που δεν ισχύει.
Αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι η λογοκρισία στο τραγούδι εγκαινιάστηκε από τον Μεταξά το 1937 και δεν έληξε παρά το 1991... :102:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 24 Νοέμ 2020, 11:03

Sothan έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 08:53
. Γιατί δεν χαλαρώνεις και να απολαύσεις το θαυμάσιο πολίτευμα στο οποίο ζούμε σήμερα;
:p3::p3:
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 24 Νοέμ 2020, 11:12

Sothan έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 09:11

Επαναλαμβάνω έχουμε πολύ καλό πολίτευμα σήμερα.
Σταματα, τα νεφρα μου! :smt005:


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

Planis

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 24 Νοέμ 2020, 11:23

Ο Ομπάμα πάντως έχει ήδη καταλάβει ότι το διαδίκτυο είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τη δημοκρατία τους.

https://www.benton.org/headlines/obama- ... y%E2%80%9D

Οπότε, αν επικρατήσουν διεθνώς οι νεοταξίτες, ξεχάστε το ελεύθερο διαδίκτυο.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Νοέμ 2020, 11:36

Planis έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 11:23
Ο Ομπάμα πάντως έχει ήδη καταλάβει ότι το διαδίκτυο είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τη δημοκρατία τους.

https://www.benton.org/headlines/obama- ... y%E2%80%9D

Οπότε, αν επικρατήσουν διεθνώς οι νεοταξίτες, ξεχάστε το ελεύθερο διαδίκτυο.
Πολλά μπορεί.
Και οι του Ολυμπιακού Πειραιώς μπορεί να διαμαρτύρονται, γιατί το διαδίκτυο έδωσε -και δίνει- σε εκατομμύρια κόσμο την ευκαιρία να δει το dvd των πέναλτυ. Αλλοιώς θα μας είχε δείξει άντε κάνα-δυό το πολύ από τα "πέναλτυ" η τηλεόραση της εποχής του καθηγητή διαιτησίας Βαρούχα και όποιος τα θυμότανε.
Και άλλοι διαμαρτύρονται για πολλούς και διάφορους λόγους.
Κι εγώ διαμαρτύρομαι (στις γκόμενες είναι disaster in disguise).
Αλλά το ερώτημα είναι πως ξέφυγε στην αρχή (1993 -), όχι τι είναι τώρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 24 Νοέμ 2020, 14:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 24 Νοέμ 2020, 11:39

το διαδίκτυο ήταν ελεύθερο, πλέον δεν είναι
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Planis

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 24 Νοέμ 2020, 11:40

Υπάρχουν ακόμα κάποιες νησίδες ελευθερίας θεωρώ... Το θέμα είναι να μην αφήσουμε και αυτές να μην καταληφθούν.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30565
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Γιατί είναι ελεύθερο το διαδίκτυο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 27 Νοέμ 2020, 00:41

Edward Snowden on the Dangers of Silicon Valley Censorship

Наше дело правое - победа будет за нами!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών