Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 12 Ιαν 2021, 12:44

Prepon έγραψε:
12 Ιαν 2021, 12:26
alekhine έγραψε:
12 Ιαν 2021, 11:50
εχω ακουσει μαρτυρια για εναν απο αυτους τους χλιδοραπερ να κανει ενα τεταρτο παζαρια για να παρει 50 ευρω παραπανω

αξια ανεκτιμητη
Εχω στη δουλειά 20χρονο που ακούει τέτοιες μλκιες, μου μεταφέρει εικόνες και κλίμα.

Παίρνει ο κάθε άσχετος Αλβανός ράπερ κάνα χιλιάρικο για μια εμφάνιση , πχ σε ένα καφέ.
Τα πιτσιρίκια που πάνε να τον ακούσουν πληρώνουν είσοδο στο καφέ από 50 ευρω μέχρι και 300.

Αυτά που πληρώνουν το 300ρι κάθονται ακριβώς πρώτη σειρά και ο Αλβανος ράπερ τους βρίζει με ριμες. Του στυλ "ήρθες πάλι σήμερα μαλακά να μου ακουμπήσεις το μισθό σου, σε εμένα που είναι ο γαμαω και θα τα φάω με πουτανες και εσύ αύριο τελειωμένε δε θα έχεις ούτε για τσιγάρα κλπ κλπ"

Κάτι σαν μουσικοί κακολντς η νέα γενιά με δύο λόγια
:lol:
νεολαία της π@@@ας
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Ιαν 2021, 12:47

Ο πολιτισμός είναι η βαριά βιομηχανία της χώρας μας, και στενάζει με τα λοκντάουν.
Πρώτα απ' όλα πλήττονται φυσικά οι ευπαθείς μειονότητες.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 12 Ιαν 2021, 13:02

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Ιαν 2021, 12:44
Prepon έγραψε:
12 Ιαν 2021, 12:26
alekhine έγραψε:
12 Ιαν 2021, 11:50
εχω ακουσει μαρτυρια για εναν απο αυτους τους χλιδοραπερ να κανει ενα τεταρτο παζαρια για να παρει 50 ευρω παραπανω

αξια ανεκτιμητη
Εχω στη δουλειά 20χρονο που ακούει τέτοιες μλκιες, μου μεταφέρει εικόνες και κλίμα.

Παίρνει ο κάθε άσχετος Αλβανός ράπερ κάνα χιλιάρικο για μια εμφάνιση , πχ σε ένα καφέ.
Τα πιτσιρίκια που πάνε να τον ακούσουν πληρώνουν είσοδο στο καφέ από 50 ευρω μέχρι και 300.

Αυτά που πληρώνουν το 300ρι κάθονται ακριβώς πρώτη σειρά και ο Αλβανος ράπερ τους βρίζει με ριμες. Του στυλ "ήρθες πάλι σήμερα μαλακά να μου ακουμπήσεις το μισθό σου, σε εμένα που είναι ο γαμαω και θα τα φάω με πουτανες και εσύ αύριο τελειωμένε δε θα έχεις ούτε για τσιγάρα κλπ κλπ"

Κάτι σαν μουσικοί κακολντς η νέα γενιά με δύο λόγια
:lol:
νεολαία της π@@@ας
Αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι πως τα πιτσιρικια που ακουνε αυτον τον υποθετικο ραπερ δεν το κανουν ως παθητικοι αποδεκτες του μηνυματος του που απευθυνεται σε αυτους, αλλα ταυτιζονται ως υποκειμενα με τον ραππερ και το μηνυμα του, μπαινουν στην θεση του και επαναλαμβανουν τους στιχους του στο πρωτο προσωπο. Αυτοι οι αλαζονικοι στιχοι αντηχουν μεσα τους γιατι σηματοδοτουν μια διαδικασια ενηλικιωσης οπου παυουν να ειναι αβουλα παιδια και μετατρεπονται σε ενηλικους αντρες, οπως τους φανταζονται δηλαδη απο τα γενικοτερα αντι-προτυπα που κυριαρχουν στα μεσα: καποιος με πολλα λεφτα και πολλα μουνια και πολυ ζοριλικι. Το οτι αυτο ξενερωνει τους γονεις τους αλλα και ατομα σαν αυτους που γραφουν εδω μεσα ειναι εξτρα μπονους, αλιμονο εαν σας αρεσε, θα ηταν καλλιτεχνικη αποτυχια για την μουσικη.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 12 Ιαν 2021, 13:07

alekhine έγραψε:
12 Ιαν 2021, 11:50
εχω ακουσει μαρτυρια για εναν απο αυτους τους χλιδοραπερ να κανει ενα τεταρτο παζαρια για να παρει 50 ευρω παραπανω

αξια ανεκτιμητη
κι εγω ξερω εναν ραππερ που παει και γυρναει κλιπ στο Μενιδι μεσα σε παραγκες με εργαστηρια και γνωστα σπιτια και πιθανοτατα κλεμενες λεξους και αληθινα ΑΚ και ειναι κανονικα μικροβιολογος στο επαγγελμα.
Δεν ειναι μονο η εικονα του προκλητικα νεοαποκτηθεντος πλουτου που απεικονιζεται στο ραπ, ειναι και αυτη της απολυτης φτωχειας, οπως και ο διαλογος μεταξυ τους.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5393
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 12 Ιαν 2021, 13:09

Εγώ δεν έχω πρόβλημα (θα μου πεις οκ, μάλλον είμαι μικρότερος σε σχέση με άλλους που γράφουν εδώ), αλλά η αλήθεια είναι πως όταν τους ακούω, το κάνω για να γελάσω. Εξάλλου αξέχαστο μου έχει μείνει το γέλιο που έριξα με το παρακάτω κομμάτι, ειδικά στην εισαγωγή.




:smt005:

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 12 Ιαν 2021, 13:31

John Brown Gun Club έγραψε:
12 Ιαν 2021, 13:02

Αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι πως τα πιτσιρικια που ακουνε αυτον τον υποθετικο ραπερ δεν το κανουν ως παθητικοι αποδεκτες του μηνυματος του που απευθυνεται σε αυτους, αλλα ταυτιζονται ως υποκειμενα με τον ραππερ και το μηνυμα του, μπαινουν στην θεση του και επαναλαμβανουν τους στιχους του στο πρωτο προσωπο. Αυτοι οι αλαζονικοι στιχοι αντηχουν μεσα τους γιατι σηματοδοτουν μια διαδικασια ενηλικιωσης
Δεν ισχύει.
Πάνε και σκάνε τριακόσια ευρώ για να τους βρίζει ο ράπερ

Όπως οι άλλοι που πληρώνουν για να τους πηδανε τις γυναίκες. Και μάλιστα αραπαδες.

Σημεία των καιρών

Και αναμενόμενο.

Άμα είμαι εγώ υπεύθυνος για τους πολέμους του ΝΑΤΟ, για όλους τους εμφυλίους σε πρώην χώρες της αποικιοκρατίας, για κάθε πρόσφυγα, άμα είμαι εγώ υπεύθυνος για κάθε σκυλάκι που υποφέρει ανά τον κόσμο και για κάθε πουλί που σκοτώνουν οι κυνηγοί, μετά πως να μην βγω ενοχικός και μαζοχας;
Πως να μην βρει ο αλβαναρας , που δεν έχει ίδιες ευαισθησίες , το πουτανακι του;
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 12 Ιαν 2021, 13:47

John Brown Gun Club έγραψε:
12 Ιαν 2021, 13:02
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Ιαν 2021, 12:44
Prepon έγραψε:
12 Ιαν 2021, 12:26


Εχω στη δουλειά 20χρονο που ακούει τέτοιες μλκιες, μου μεταφέρει εικόνες και κλίμα.

Παίρνει ο κάθε άσχετος Αλβανός ράπερ κάνα χιλιάρικο για μια εμφάνιση , πχ σε ένα καφέ.
Τα πιτσιρίκια που πάνε να τον ακούσουν πληρώνουν είσοδο στο καφέ από 50 ευρω μέχρι και 300.

Αυτά που πληρώνουν το 300ρι κάθονται ακριβώς πρώτη σειρά και ο Αλβανος ράπερ τους βρίζει με ριμες. Του στυλ "ήρθες πάλι σήμερα μαλακά να μου ακουμπήσεις το μισθό σου, σε εμένα που είναι ο γαμαω και θα τα φάω με πουτανες και εσύ αύριο τελειωμένε δε θα έχεις ούτε για τσιγάρα κλπ κλπ"

Κάτι σαν μουσικοί κακολντς η νέα γενιά με δύο λόγια
:lol:
νεολαία της π@@@ας
Αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι πως τα πιτσιρικια που ακουνε αυτον τον υποθετικο ραπερ δεν το κανουν ως παθητικοι αποδεκτες του μηνυματος του που απευθυνεται σε αυτους, αλλα ταυτιζονται ως υποκειμενα με τον ραππερ και το μηνυμα του, μπαινουν στην θεση του και επαναλαμβανουν τους στιχους του στο πρωτο προσωπο. Αυτοι οι αλαζονικοι στιχοι αντηχουν μεσα τους γιατι σηματοδοτουν μια διαδικασια ενηλικιωσης οπου παυουν να ειναι αβουλα παιδια και μετατρεπονται σε ενηλικους αντρες, οπως τους φανταζονται δηλαδη απο τα γενικοτερα αντι-προτυπα που κυριαρχουν στα μεσα: καποιος με πολλα λεφτα και πολλα μουνια και πολυ ζοριλικι. Το οτι αυτο ξενερωνει τους γονεις τους αλλα και ατομα σαν αυτους που γραφουν εδω μεσα ειναι εξτρα μπονους, αλιμονο εαν σας αρεσε, θα ηταν καλλιτεχνικη αποτυχια για την μουσικη.
εσένα σου αρέσει;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης


Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 12 Ιαν 2021, 14:45

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Ιαν 2021, 13:47
John Brown Gun Club έγραψε:
12 Ιαν 2021, 13:02
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Ιαν 2021, 12:44


:lol:
νεολαία της π@@@ας
Αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι πως τα πιτσιρικια που ακουνε αυτον τον υποθετικο ραπερ δεν το κανουν ως παθητικοι αποδεκτες του μηνυματος του που απευθυνεται σε αυτους, αλλα ταυτιζονται ως υποκειμενα με τον ραππερ και το μηνυμα του, μπαινουν στην θεση του και επαναλαμβανουν τους στιχους του στο πρωτο προσωπο. Αυτοι οι αλαζονικοι στιχοι αντηχουν μεσα τους γιατι σηματοδοτουν μια διαδικασια ενηλικιωσης οπου παυουν να ειναι αβουλα παιδια και μετατρεπονται σε ενηλικους αντρες, οπως τους φανταζονται δηλαδη απο τα γενικοτερα αντι-προτυπα που κυριαρχουν στα μεσα: καποιος με πολλα λεφτα και πολλα μουνια και πολυ ζοριλικι. Το οτι αυτο ξενερωνει τους γονεις τους αλλα και ατομα σαν αυτους που γραφουν εδω μεσα ειναι εξτρα μπονους, αλιμονο εαν σας αρεσε, θα ηταν καλλιτεχνικη αποτυχια για την μουσικη.
εσένα σου αρέσει;
ναι, μ αρεσει γιατι ειναι προκλητικο και πεφτει σε σοκαριστικες αντιφασεις και καταφερε να γινει μεηνστρημ σπαζοντας ολους τους κανονες του και επιβαλοντας τους δικους του. Επισης το προτιμω ακομα και αισθητικα σε σχεση με αυτα που ηταν μεηνστρημ πριν, οπως την ποπ η τα σκυλαδικα.
Φυσικα, αναγνωριζω πως το μεγαλυτερο μερος του ειναι για τα μπαζα, αλλα αυτο το βρισκω και καπως διασκεδαστικο κιολας. Χωρις αυτα τα μπαζα δεν θα ηταν δυνατα τα αριστουργηματα, και αυτη η μουσικη δινει την δυνατοτητα σε αποκλεισμενους να φτιαξουν και απο αυτα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 12 Ιαν 2021, 14:49

Βρωμύλοι φασίστες.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 12 Ιαν 2021, 14:51

Prepon έγραψε:
12 Ιαν 2021, 13:31

Άμα είμαι εγώ υπεύθυνος για τους πολέμους του ΝΑΤΟ, για όλους τους εμφυλίους σε πρώην χώρες της αποικιοκρατίας, για κάθε πρόσφυγα, άμα είμαι εγώ υπεύθυνος για κάθε σκυλάκι που υποφέρει ανά τον κόσμο και για κάθε πουλί που σκοτώνουν οι κυνηγοί, μετά πως να μην βγω ενοχικός και μαζοχας;
Πως να μην βρει ο αλβαναρας , που δεν έχει ίδιες ευαισθησίες , το πουτανακι του;
Οι φανς με το Αλβανο ταυτιζονται και βριζουν ΜΑΖΙ το πουτανακι του, δηλαδη εσενα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 12 Ιαν 2021, 15:02

John Brown Gun Club έγραψε:
12 Ιαν 2021, 13:07
alekhine έγραψε:
12 Ιαν 2021, 11:50
εχω ακουσει μαρτυρια για εναν απο αυτους τους χλιδοραπερ να κανει ενα τεταρτο παζαρια για να παρει 50 ευρω παραπανω

αξια ανεκτιμητη
κι εγω ξερω εναν ραππερ που παει και γυρναει κλιπ στο Μενιδι μεσα σε παραγκες με εργαστηρια και γνωστα σπιτια και πιθανοτατα κλεμενες λεξους και αληθινα ΑΚ και ειναι κανονικα μικροβιολογος στο επαγγελμα.
Δεν ειναι μονο η εικονα του προκλητικα νεοαποκτηθεντος πλουτου που απεικονιζεται στο ραπ, ειναι και αυτη της απολυτης φτωχειας, οπως και ο διαλογος μεταξυ τους.
Ότι και καλά τώρα θα αλλάξουμε γνώμη για την τραπ μετά από αυτά τα συνταρακτικά δεδομένα που μας μεταφέρεις....λολ

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 12 Ιαν 2021, 15:18

Ράπερ + ρομά?

Εικόνα
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 12 Ιαν 2021, 15:53

John Brown Gun Club έγραψε:
12 Ιαν 2021, 14:51
Prepon έγραψε:
12 Ιαν 2021, 13:31

Άμα είμαι εγώ υπεύθυνος για τους πολέμους του ΝΑΤΟ, για όλους τους εμφυλίους σε πρώην χώρες της αποικιοκρατίας, για κάθε πρόσφυγα, άμα είμαι εγώ υπεύθυνος για κάθε σκυλάκι που υποφέρει ανά τον κόσμο και για κάθε πουλί που σκοτώνουν οι κυνηγοί, μετά πως να μην βγω ενοχικός και μαζοχας;
Πως να μην βρει ο αλβαναρας , που δεν έχει ίδιες ευαισθησίες , το πουτανακι του;
Οι φανς με το Αλβανο ταυτιζονται και βριζουν ΜΑΖΙ το πουτανακι του, δηλαδη εσενα.
Ναι χαζογιαννε, ναι
Ο πελάτης ταυτίζεται με τον καλλιτέχνη και μαζί βρίζουν εμένα.
Δεν είναι μαλακάς ο φαν που δίνει 600 για να τον βρίζει το κάθε τσουτσεκι
1,5 βασικός μισθός είναι μονο
Αλίμονο

Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ράπερ + ρομά + lockdown = videoclip με όπλα και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 12 Ιαν 2021, 15:53

John Brown Gun Club έγραψε:
12 Ιαν 2021, 14:45
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Ιαν 2021, 13:47
John Brown Gun Club έγραψε:
12 Ιαν 2021, 13:02


Αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι πως τα πιτσιρικια που ακουνε αυτον τον υποθετικο ραπερ δεν το κανουν ως παθητικοι αποδεκτες του μηνυματος του που απευθυνεται σε αυτους, αλλα ταυτιζονται ως υποκειμενα με τον ραππερ και το μηνυμα του, μπαινουν στην θεση του και επαναλαμβανουν τους στιχους του στο πρωτο προσωπο. Αυτοι οι αλαζονικοι στιχοι αντηχουν μεσα τους γιατι σηματοδοτουν μια διαδικασια ενηλικιωσης οπου παυουν να ειναι αβουλα παιδια και μετατρεπονται σε ενηλικους αντρες, οπως τους φανταζονται δηλαδη απο τα γενικοτερα αντι-προτυπα που κυριαρχουν στα μεσα: καποιος με πολλα λεφτα και πολλα μουνια και πολυ ζοριλικι. Το οτι αυτο ξενερωνει τους γονεις τους αλλα και ατομα σαν αυτους που γραφουν εδω μεσα ειναι εξτρα μπονους, αλιμονο εαν σας αρεσε, θα ηταν καλλιτεχνικη αποτυχια για την μουσικη.
εσένα σου αρέσει;
ναι, μ αρεσει γιατι ειναι προκλητικο και πεφτει σε σοκαριστικες αντιφασεις και καταφερε να γινει μεηνστρημ σπαζοντας ολους τους κανονες του και επιβαλοντας τους δικους του. Επισης το προτιμω ακομα και αισθητικα σε σχεση με αυτα που ηταν μεηνστρημ πριν, οπως την ποπ η τα σκυλαδικα.
Φυσικα, αναγνωριζω πως το μεγαλυτερο μερος του ειναι για τα μπαζα, αλλα αυτο το βρισκω και καπως διασκεδαστικο κιολας. Χωρις αυτα τα μπαζα δεν θα ηταν δυνατα τα αριστουργηματα, και αυτη η μουσικη δινει την δυνατοτητα σε αποκλεισμενους να φτιαξουν και απο αυτα.
τι να σου πω, πολλές μουσικές είναι προκλητικές και περνάνε διάφορα μηνύματα και έχουν γίνει μεινστριμ
εγώ στα 16 άκουγα slayer και kreator και έβριζα το θεό, τη θρησκεία, την εκκλησία και την κοινωνία εν γένει, δεν ένιωθα καμιά ανάγκη να ταυτιστώ με ψευτομαφιόζους που μιλάνε για λεφτά και μουνιά
εσύ γουστάρεις την αντίδραση για την αντίδραση, αντίδραση χωρίς περιεχόμενο
και η μουσική που λες, δεν επέβαλε απολύτως τίποτα. μια γελοία κουλτούρα χωρίς κανένα βαθύτερο νόημα που είναι της μόδας τώρα αλλά αύριο κανείς δεν θα τους ξέρει αυτούς τους "καλλιτέχνες" γιατί πολύ απλά δεν έχουν τίποτα να πουν.
αν το να σπας τους κανόνες είναι το να εκφράζεις μια επιφανειακή επαναστατικότητα της πλάκας απλά επειδή βρίζεις χυδαία, ε τι να σου πω, τότε και ο Τσουκαλάς σπάει τους κανόνες και επιβάλλει τους δικούς του, πήγαινε να του ζητήσεις αυτόγραφο.

οι τύποι αυτοί όχι μόνο δεν σπάνε τους κανόνες, αλλά το αντίθετο, καλλιεργούν μια συστημική κουλτούρα όπου το χρήμα είναι το ανώτατο αγαθό και οι γυναίκες απλά αντικείμενα για γαμήσι
οι τύποι είναι τα καλλιτεχνικά απόνερα του καπιταλισμού
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών