Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 15 Ιαν 2021, 12:56

gassim έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:37
Gewponos90 έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:35
gassim έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:33


Δηλαδή ένας φοιτητής που έχει περάσει το μάθημα πριν 2 χρόνια έχει τις ίδιες γνώσεις με κάποιον που το πέρασε πριν 6 χρόνια;
Δεν αποκλείεται καθολου. Στο δικό μου το αντικείμενο μάλιστα είναι αρκετά συχνο
καλά δεν στέκει και πολύ αυτό που λες, συνήθως όταν ξεκόβει κανείς απο τις σπουδές χάνει την επαφή με το αντικείμενο αλλά εντάξει η αλήθεια είναι οτι δεν είναι αυτό το πιο σημαντικό πρόβλημα των πανεπιστημίων.

Στέκει γιατί το ποτε θα τελειώσεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Αν θες με πιστεύεις : Ξέρω άτομο που τελείωσε στα 5 χρόνια ( όσα και τα χρόνια της σχολής) έκανε μεταπτυχιακό, σήμερα κάνει διδακτορικό και αν του πεις να κλαδεψει ένα δέντρο θα σε κοιτάει σαν μαλάκας. Αντίστοιχα εγώ τελείωσα πολύ πολύ νωρίτερα από ένα παλικάρι και όταν βγήκα κάθε φορά που αντιμετώπιζα θέμα τον έπαιρνα τηλέφωνο.

Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο και δεν παίζει απόλυτο ρόλο ο χρόνος που θα τελειώσεις. Όπως δεν είναι απαραίτητο ότι κάποιος που θα πάρει πτυχίο με 7 θα είναι καλύτερος από κάποιον που θα το πάρει με 6
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 926
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 15 Ιαν 2021, 12:57

Ίσως η ταρίφα πρέπει να είναι ανάλογα με το πόσο σου λείπει για να πιάσεις το 5. Έγραψες 0; 2000 ευρώ. Είσαι στο 4; Με 200 ευρώ στο κάνουμε 5.
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5099
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 15 Ιαν 2021, 12:58

gassim έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:56
nick έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:53
Μετα θα λεμε οτι ο τάδε καθηγητής εχει 1000 ευρώ ταρίφα για τους Ν+1, 3000 για τους Ν+2.
Αυτό γιατί να μην το λέμε και τώρα δηλαδή;
Τωρα δεν καίγεται ο φοιτητής να περάσει, υπάρχει και επομενη εξεταστηκη ..και η μεθεπομενη...
Αν ομως ειναι η τελευταία ευκαιρια τοτε αλλαζουν τα πραγματα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nick την 15 Ιαν 2021, 13:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Ιαν 2021, 12:59

1. Αξιολόγηση στους καθηγητές ΧΤΕΣ. Οι ακατάλληλοι καθηγητές να παίρνουν ΠΟΥΛΟ από τα ΑΕΙ.
2. Επιβολή ανωτάτου ορίου φοίτησης.

Χωρίς το (1) το (2) είναι καθαρά για τιμωρητικούς λόγους και συνεπώς είναι γτπ.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Ιαν 2021, 13:00

gassim έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:50

Οι παρτ ταιμ σπουδές είναι πάρτ ταιμ σπουδες. Δηλαδή παρακολουθείς παρτ τάιμ. Δεν φεύγεις απο την σχολή 4 5 χρόνια και επιστρέφεις να παρεις πτυχίο.
Γίνεται κ αυτό, κάνεις μια προσωρινή διακοπή κ συνεχίζεις. Και στην Ελλάδα γίνεται αυτό τυπικά. Πάντως το θέμα είναι ότι δεν παίζει κ τόσο ρόλο μάλλον αν είσαι ηλ. μηχ. κ πέρασες γραμμική άλγεβρα πριν 6 ή 2 χρόνια. :102:

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Ιαν 2021, 13:01

Gewponos90 έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:56
gassim έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:37
Gewponos90 έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:35


Δεν αποκλείεται καθολου. Στο δικό μου το αντικείμενο μάλιστα είναι αρκετά συχνο
καλά δεν στέκει και πολύ αυτό που λες, συνήθως όταν ξεκόβει κανείς απο τις σπουδές χάνει την επαφή με το αντικείμενο αλλά εντάξει η αλήθεια είναι οτι δεν είναι αυτό το πιο σημαντικό πρόβλημα των πανεπιστημίων.

Στέκει γιατί το ποτε θα τελειώσεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Αν θες με πιστεύεις : Ξέρω άτομο που τελείωσε στα 5 χρόνια ( όσα και τα χρόνια της σχολής) έκανε μεταπτυχιακό, σήμερα κάνει διδακτορικό και αν του πεις να κλαδεψει ένα δέντρο θα σε κοιτάει σαν μαλάκας. Αντίστοιχα εγώ τελείωσα πολύ πολύ νωρίτερα από ένα παλικάρι και όταν βγήκα κάθε φορά που αντιμετώπιζα θέμα τον έπαιρνα τηλέφωνο.

Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο και δεν παίζει απόλυτο ρόλο ο χρόνος που θα τελειώσεις. Όπως δεν είναι απαραίτητο ότι κάποιος που θα πάρει πτυχίο με 7 θα είναι καλύτερος από κάποιον που θα το πάρει με 6
Εννοείται οτι ισχύουν όλα αυτά που λες και επιπλέον το επάγγελμα του ο καθένας το μαθαίνει δουλεύοντας και όχι σπουδάζοντας. Ωστόσο πιστεύω οτι ένα όριο στις σπουδές καλό θα ήταν να υπάρχει χωρις επαναλαμβάνω να υποστηρίζω οτι αυτό είναι το πρόβλημα των πανεπιστημίων.

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 15 Ιαν 2021, 13:02

nick έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:53
Μετα θα λεμε οτι ο τάδε καθηγητής εχει 1000 ευρώ ταρίφα για τους Ν+1, 3000 για τους Ν+2.
Οπως στης υπολοιπες βαλκανικές χώρες και ολοι τα τελειώνουν τη σχολή και θα γίνονται γιατροί.
Αυτό δεν είναι επιχείρημα γιατί μπορεί να γίνει και τώρα. Τόσα νοίκια πληρώνει ο φοιτητής στην πόλη που σπουδάζει, γιατί να μη δώσει κάτι να τελειώσει 6 μήνες νωρίτερα να γλιτώσει το 1500κ σε νοίκια; Σε οτιδήποτε βάζεις αξιολόγηση (άρα και πιθανή αποτυχία) υπάρχει το ρίσκο για διαφθορά, δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να μπει αξιολόγηση.

Βέβαια για να είμαστε ειλικρινής τα προβλήματα των ΑΕΙ είναι πολύ μεγαλύτερα από τους αιώνιους (πχ χρηματοδότηση).

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 15 Ιαν 2021, 13:11

Sothan έγραψε:
15 Ιαν 2021, 11:29
Ας τους καταργήσουν επιτέλους. Κάθε τρείς και λίγο επανέρχεται αυτό το θέμα στην επικαιρότητα για να αναδεικνύονται νέοι φοιτητοπατέρες και καθηγητές. Και εγώ αιώνιος είμαι και το λέω με πόνο ψυχής. Οι μόνοι που επωφελούνται απ' το ντόρο είναι οι αριστεροί και οι κάπως πιο ακραίοι αριστεροί. Τώρα που εγκατέστησαν και αστυνομία στα πανεπιστήμια να δω με τι θα έχουν να καφιούνται οι αγνώμονες και φαντασμένοι αριστεροί νέοι.
Ξέρω φοιτητές ετών... 60 με μικρές πιθανότητες να τελειώσουν τις σπουδές τους ή να κάνουν κάτι με το χαρτί τους, λόγω όχι μόνο ηλικίας αλλά και περιορισμένων ικανοτήτων από εδώ και στο εξής. Όμως πληρώνουν από την τσέπη τους για αυτό με γειά τους με χαρά τους. Αυτοί λέγονται λάιφ Λονγκ λερνερς και τους θαυμάζω.
μακρυά απο κουκυά

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Ιαν 2021, 13:14

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:40
gassim έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:38
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:37
Γιατί να μου στερείς το πτυχίο; Δεν είναι η παιδεία συνώνυμη με την αγορά και την καριέρα.
Ισχύει, αλλά μην μου βγεις μετά στους δρόμους και ζητάς διορισμό.
Καμία σχέση. Εγώ θα σπουδάσω Φιλοσοφία. Πες μου πως συνδέεται το πτυχίο μου με τη δουλειά.
:003:

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 15 Ιαν 2021, 13:15

stavmanr έγραψε:
15 Ιαν 2021, 13:14
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:40
gassim έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:38


Ισχύει, αλλά μην μου βγεις μετά στους δρόμους και ζητάς διορισμό.
Καμία σχέση. Εγώ θα σπουδάσω Φιλοσοφία. Πες μου πως συνδέεται το πτυχίο μου με τη δουλειά.
:003:
Ε μα δεν έχουν ιδέα από Παιδεία.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 15 Ιαν 2021, 13:16

gassim έγραψε:
15 Ιαν 2021, 13:01
Gewponos90 έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:56
gassim έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:37


καλά δεν στέκει και πολύ αυτό που λες, συνήθως όταν ξεκόβει κανείς απο τις σπουδές χάνει την επαφή με το αντικείμενο αλλά εντάξει η αλήθεια είναι οτι δεν είναι αυτό το πιο σημαντικό πρόβλημα των πανεπιστημίων.

Στέκει γιατί το ποτε θα τελειώσεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Αν θες με πιστεύεις : Ξέρω άτομο που τελείωσε στα 5 χρόνια ( όσα και τα χρόνια της σχολής) έκανε μεταπτυχιακό, σήμερα κάνει διδακτορικό και αν του πεις να κλαδεψει ένα δέντρο θα σε κοιτάει σαν μαλάκας. Αντίστοιχα εγώ τελείωσα πολύ πολύ νωρίτερα από ένα παλικάρι και όταν βγήκα κάθε φορά που αντιμετώπιζα θέμα τον έπαιρνα τηλέφωνο.

Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο και δεν παίζει απόλυτο ρόλο ο χρόνος που θα τελειώσεις. Όπως δεν είναι απαραίτητο ότι κάποιος που θα πάρει πτυχίο με 7 θα είναι καλύτερος από κάποιον που θα το πάρει με 6
Εννοείται οτι ισχύουν όλα αυτά που λες και επιπλέον το επάγγελμα του ο καθένας το μαθαίνει δουλεύοντας και όχι σπουδάζοντας. Ωστόσο πιστεύω οτι ένα όριο στις σπουδές καλό θα ήταν να υπάρχει χωρις επαναλαμβάνω να υποστηρίζω οτι αυτό είναι το πρόβλημα των πανεπιστημίων.
:smt023
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 15 Ιαν 2021, 13:18

Sothan έγραψε:
15 Ιαν 2021, 11:29
Ας τους καταργήσουν επιτέλους. Κάθε τρείς και λίγο επανέρχεται αυτό το θέμα στην επικαιρότητα για να αναδεικνύονται νέοι φοιτητοπατέρες και καθηγητές. Και εγώ αιώνιος είμαι και το λέω με πόνο ψυχής. Οι μόνοι που επωφελούνται απ' το ντόρο είναι οι αριστεροί και οι κάπως πιο ακραίοι αριστεροί. Τώρα που εγκατέστησαν και αστυνομία στα πανεπιστήμια να δω με τι θα έχουν να καφιούνται οι αγνώμονες και φαντασμένοι αριστεροί νέοι.
Αυτά όλα είναι αυτονόητα και συμφωνώ.
Θα έλεγα επίσης, το πανεπιστήμια να παρέχουν τίτλους σπουδών αλλά για επαγγελματική άδεια οι κατέχοντες τίτλο ν πρέπει να εξεταστούν από ανεξάρτητο φορέα.
Το να πηγαίνεις σε ένα πανεπιστήμιο, να σπουδάζεις και να λαμβάνεις επαγγελματική άδεια, είναι σαν να πάμε σε σχολή οδηγών, να κάνουμε 20 υποχρεωτικά μαθήματα και ο δάσκαλος-εκπαιδευτής να μας δώσει δίπλωμα οδήγησης χωρίς εξετάσεις απ το υπουργείο.
Έτσι έχουμε γεμίσει "επικίνδυνους" επιστήμονες και πάμε κατα διαόλου.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Ιαν 2021, 13:19

Για την αξιολόγηση των καθηγητών δεν μιλάει κανείς άλλος βλέπω.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 15 Ιαν 2021, 13:25

parafrwn έγραψε:
15 Ιαν 2021, 13:19
Για την αξιολόγηση των καθηγητών δεν μιλάει κανείς άλλος βλέπω.
Όχι μόνο δεν μιλάνε, αλλά μέσα στα τόσα περίεργα και παλαβά αιτήματα (πιάνω και τα λύκεια) που ακούμε από καταλήψεις, κανείς ουδέποτε δεν αναφέρθηκε σε αίτημα να απομακρυνθεί ένας ακατάλληλος εκπαιδευτικός. Δηλαδή, τόσες χιλιάδες εκπαιδευτικοί, κανένας δεν έχει παρουσιάσει ψυχικά νοσήματα και να είναι ακατάλληλος να μπαίνει σε αίθουσες ?
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Κατάργηση αιώνιων φοιτητών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Ιαν 2021, 13:26

Esperos έγραψε:
15 Ιαν 2021, 13:25
parafrwn έγραψε:
15 Ιαν 2021, 13:19
Για την αξιολόγηση των καθηγητών δεν μιλάει κανείς άλλος βλέπω.
Όχι μόνο δεν μιλάνε, αλλά μέσα στα τόσα περίεργα και παλαβά αιτήματα (πιάνω και τα λύκεια) που ακούμε από καταλήψεις, κανείς ουδέποτε δεν αναφέρθηκε σε αίτημα να απομακρυνθεί ένας ακατάλληλος εκπαιδευτικός. Δηλαδή, τόσες χιλιάδες εκπαιδευτικοί, κανένας δεν έχει παρουσιάσει ψυχικά νοσήματα και να είναι ακατάλληλος να μπαίνει σε αίθουσες ?
:+1:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών