Μπεκατώρου & Μπικοφ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 22 Ιαν 2021, 14:14

Daje έγραψε:
22 Ιαν 2021, 14:06
Δεν την εχω παρακολουθησει καθολου την υποθεση (υπο την εννοια οτι δεν εχω διαβασει λεπτομερειες), αλλα εχω μια ερωτηση:

Αν δεν υπαρχουν αποδειξεις για την καταγγελια της Μπεκατωρου, ο φερομενος ως θυτης δεν θα την ξεσκισει δικαστικως?
(αγωγη αποζημιωσης και μηνυση για συκοφαντικη δυσφημιση)
Η μηπως η νομοθεσια εχει προβλεψει σε αυτες τις περιπτωσεις να "προστατευει" τα φερομενα ως θυματα, ακομα κι αν δεν μπορουν να αποδειξουν τα οσα ισχυριζονται?
ειναι πολιτικάντικη επιλογη να μην τρέχει τιποτα αν καταγγειλουν ψευδώς βιασμο και για οποιοδηποτε λογο
το κανουν με το αθλιο σκεπτικο πως τα πραγματικα θυματα δεν θα τολμουν να κανουν καταγγελιες απο φοβο μην βρεθουν κατηγορούμενες

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 22 Ιαν 2021, 14:36

Νομικα τι γινεται?
Εγω, διχως να εχω νομικες γνωσεις, φανταζομαι οτι ο φερομενος ως θυτης θα την ξεσκισει στο δικαστηριο την Μπεκατωρου, αν εκεινη δεν μπορει να αποδειξει οσα ισχυριζεται.

Το θεμα ειναι πολυ ευαισθητο υπο την εννοια οτι απο την μια η νομοθεσια πρεπει να δινει κινητρο σε οσους εχουν υποστει τετοιου ειδους κακοποιησεις να μπορουν να μιλησουν, απο την αλλη ομως ενα κρατος δικαιου δεν πρεπει ταυτοχρονα να προστατευει την υποληψη οσων ψευδως κατηγορουνται?

ΠΩΩΩΩ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΤΙ ΕΓΡΑΨΑ!
ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΜΟΥΝΑΡΑ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΩ!
ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΑΙΜΟΝΙΩΔΗ ΦΟΡΜΑ!!!!!
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34693
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Ιαν 2021, 14:43

Daje έγραψε:
22 Ιαν 2021, 14:36
Νομικα τι γινεται?
Εγω, διχως να εχω νομικες γνωσεις, φανταζομαι οτι ο φερομενος ως θυτης θα την ξεσκισει στο δικαστηριο την Μπεκατωρου, αν εκεινη δεν μπορει να αποδειξει οσα ισχυριζεται.
Όπως βλέπεις όμως δεν κάνει μήνυση.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 22 Ιαν 2021, 14:55

Μα δεν βγήκε δημόσια η Μπεκατώρου να πει ήταν ο τάδε. Σε κατάθεση στον Εισαγγελέα το είπε. Απλά τα ειδησεογραφικά το έβγαλαν στη φόρα. Ας μηνύσει αυτά τότε.
Αλλά σε κατηγορούν για βιασμό και δεν τον έχεις κάνει και η πρώτη σου κουβέντα είναι δεν λέω κάτι αν δεν μιλήσω με το δικηγόρο μου;
Δε θα βγεις να πεις δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο;

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34693
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Ιαν 2021, 15:02

don't speak έγραψε:
22 Ιαν 2021, 14:55
Μα δεν βγήκε δημόσια η Μπεκατώρου να πει ήταν ο τάδε. Σε κατάθεση στον Εισαγγελέα το είπε. Απλά τα ειδησεογραφικά το έβγαλαν στη φόρα. Ας μηνύσει αυτά τότε.
Αλλά σε κατηγορούν για βιασμό και δεν τον έχεις κάνει και η πρώτη σου κουβέντα είναι δεν λέω κάτι αν δεν μιλήσω με το δικηγόρο μου;
Δε θα βγεις να πεις δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο;
Έχει πει στη δήλωσή του φυσικά ότι δεν έχει κάνει τίποτα και επιφυλάσσεται για τα νόμιμα δικαιώματά του.
Συνήθως όμως όποιος επιφυλάσσεται για αυτά μένει με την επιφύλαξη και δεν κάνει μήνυση. :D Οπότε είμαστε σε αναμονή.Ο εισαγγελέας δεν μπορεί να ασκήσει δίωξη επειδή έχει παραγραφεί,αυτός δεν κάνε μήνυση και περιμένουμε τη συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιαν 2021, 15:03

Μεταφέρω κι εδώ από σχετικό θέμα.
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Ιαν 2021, 22:14
Αυτό που θεωρητικώς μάχεται αλλά ουσιαστικώς υποθάλπει ή έστω συντηρεί την "κουλτούρα βιασμού" είναι η τάση ισοπέδωσης των εννοιών και οι μελοδραματικές καμπάνιες με σποτάκια, τσιτάτα, αφισούλες και αδιέξοδες γενικολογίες.

Η φάση θυμίζει τη μάζωξη των ποντικών, που αναλώνονται στο χρώμα και το μέγεθος του κουδουνιού με ενδελεχείς ή αφελείς προσεγγίσεις, χωρίς ποτέ να θέτουν το ερώτημα για το ποιος και πως μπορεί να φορέσει το κουδούνι στο βιαστή γάτο.

Οπότε, αντί να συνεχίζει αυτό το σήριαλ, καλό είναι να γίνουν καμπάνιες ενημέρωσης στα μμε και σοσιαλμίντια με σαφείς οδηγίες για τις κινήσεις που πρέπει να κάνει κάθε γυναίκα ή άντρας ΑΜΕΣΑ αν θέλει να στοιχειοθετήσει τον βιασμό της/του, χωρίς να ψάχνει στα τυφλά και να απευθύνεται στον κάθε αρμόδιο/αναρμόδιο φορέα. Με σαφήνεια και όχι μελό προσεγγίσεις που κάνουν το θύμα βίας, να νοιώθει θύμα στο γενικότερο πλαίσιο.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, που δίνονται οι οδηγίες για έναν σεισμό, μια πανδημία κλπ
Αυτό κι αυτό κι αυτό με αυτήν τη σειρά. Σ' αυτήν, αυτήν κι αυτήν την υπηρεσία. Όσο πιο γρήγορα και σωστά, τόσο καλύτερα. Όσο πιο αργά, τόσο ατονεί η δυναμική των τεκμηρίων.
Και να γίνει μάθημα στα σχολεία. Όχι με θεωρίες για την σεξουαλική έκφραση και αόριστες παπαριές για την κουλτούρα βιασμού αλλά με απόλυτη σαφήνεια για τις δικονομικές ερμηνείες, τα μαχητά ή μη τεκμήρια, την αξιοποίηση του χρόνου κλπ

Τα "μιλήστε" και τα "μιτου" γενικώς και αορίστως, απλώς θολώνουν το θέμα. Τα "κάπου πήγα, κάποιον είδα και έχω σοβαρές υπόνοιες ότι είμαι παραβιασμένη" στα μμε και σοσιαλμίντια είναι χαζοδηλώσεις και όχι καταγγελίες.

Γιατί είτε μας αρέσει είτε όχι, η οποιαδήποτε καταγγελία πρέπει να ακολουθήσει μια γραφειοκρατική διαδικασία. Όσο πιο πιστά ακολουθήσει η καταγγέλουσα τη συγκεκριμένη διαδικασία, τόσες λιγότερες πιθανότητες έχει να "διασυρθεί" και να νοιώσει αβοήθητη στον Λαβύρινθο των φορέων ή απέναντι στους δικαστές. Όσα περισσότερα γνωρίζει για τον ποινικό κώδικα, τόσο περισσότερο μπορεί να αντιληφθεί τι στοιχειοθετεί βιασμό, τι παρενόχληση και τι κατάχρηση εξουσίας.

Σαφώς και θα διευκολύνει η άμεση επαφή με δικηγόρο αλλά αναφέρομαι στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα. Ας προστεθεί λοιπόν στις οδηγίες και μια λίστα δημόσιων φορέων που μπορούν να την καθοδηγήσουν με επίσης σαφή τρόπο στη γραφειοκρατική αυτή υποστήριξη της καταγγελίας της. Η ψυχολογική υποστήριξη γενικώς και αορίστως, στα θύματα κακοποίησης, είναι άλλο πράγμα.

Γιατί στην τελική, όσο πιο ευάλωτο είναι το θύμα λόγω άγνοιας, τόσο πιο ισχυρός και θρασύς γίνεται ο δράστης.
Όσο μεγαλύτερη γνώση των πραγμάτων έχει το θύμα, τόσο πιο ευάλωτος γίνεται ο δράστης.

Όταν το θύμα απευθυνθεί στην κατάλληλη αρχή, τόσες λιγότερες πιθανότητες έχει να την παραπέμψει ο χ θεσμικός Άννας, στον επίσης θεσμικό Καϊάφα. Κανών.

Σήμερα που ο κάθε παραβατικός ξέρει νεράκι το ποίημα των δικαιωμάτων του, είναι απαράδεκτο να είναι σε νηπιακό νομικό επίπεδο οι υπόλοιποι.

Και όσο μεγαλύτερη γνώση υπάρχει στην κοινωνία, τόσο πιο διακριτή γίνεται ο διαχωρισμός του βιασμού, του ολίγον βιασμού, της παρενόχλησης, του εκβιασμού και λοιπές συνιστώσες προσβολής της γενετήσιας αξιοπρέπειας.*


*Θεωρώ αυτόν τον όρο μια έκφραση που υποδηλώνει σχεδόν κωμικό ταμπού στο φλέγον θέμα της αξιοπρέπειας, αλλά τι να κάμομε αυτόν έχομε με αυτόν θα πορευθούμε.
Ποιός προστατεύει τους βιαστές και τροφοδοτεί την κουλτουρα βιασμού;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Ιαν 2021, 15:08

πατησιωτης έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:02
don't speak έγραψε:
22 Ιαν 2021, 14:55
Μα δεν βγήκε δημόσια η Μπεκατώρου να πει ήταν ο τάδε. Σε κατάθεση στον Εισαγγελέα το είπε. Απλά τα ειδησεογραφικά το έβγαλαν στη φόρα. Ας μηνύσει αυτά τότε.
Αλλά σε κατηγορούν για βιασμό και δεν τον έχεις κάνει και η πρώτη σου κουβέντα είναι δεν λέω κάτι αν δεν μιλήσω με το δικηγόρο μου;
Δε θα βγεις να πεις δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο;
Έχει πει στη δήλωσή του φυσικά ότι δεν έχει κάνει τίποτα και επιφυλάσσεται για τα νόμιμα δικαιώματά του.
Συνήθως όμως όποιος επιφυλάσσεται για αυτά μένει με την επιφύλαξη και δεν κάνει μήνυση. :D Οπότε είμαστε σε αναμονή.Ο εισαγγελέας δεν μπορεί να ασκήσει δίωξη επειδή έχει παραγραφεί,αυτός δεν κάνε μήνυση και περιμένουμε τη συνέχεια.
Αν δεν θες να ασχοληθείς άλλο και θες να τελειώνει αυτό το θέμα γιατί δεν είναι και ό,τι καλύτερο θα έμπαινες στην διαδικασία να πάρεις τη ρεβάνς, αυτό σε θέτει αυτόματα ένοχο;
the end

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιαν 2021, 15:13

Πάνας έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:08
πατησιωτης έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:02
don't speak έγραψε:
22 Ιαν 2021, 14:55
Μα δεν βγήκε δημόσια η Μπεκατώρου να πει ήταν ο τάδε. Σε κατάθεση στον Εισαγγελέα το είπε. Απλά τα ειδησεογραφικά το έβγαλαν στη φόρα. Ας μηνύσει αυτά τότε.
Αλλά σε κατηγορούν για βιασμό και δεν τον έχεις κάνει και η πρώτη σου κουβέντα είναι δεν λέω κάτι αν δεν μιλήσω με το δικηγόρο μου;
Δε θα βγεις να πεις δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο;
Έχει πει στη δήλωσή του φυσικά ότι δεν έχει κάνει τίποτα και επιφυλάσσεται για τα νόμιμα δικαιώματά του.
Συνήθως όμως όποιος επιφυλάσσεται για αυτά μένει με την επιφύλαξη και δεν κάνει μήνυση. :D Οπότε είμαστε σε αναμονή.Ο εισαγγελέας δεν μπορεί να ασκήσει δίωξη επειδή έχει παραγραφεί,αυτός δεν κάνε μήνυση και περιμένουμε τη συνέχεια.
Αν δεν θες να ασχοληθείς άλλο και θες να τελειώνει αυτό το θέμα γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο θα έμπαινες στην διαδικασία να πάρεις τη ρεβάνς, αυτό σε θέτει αυτόματα ένοχο;
Όχι. Αλλά δεν σε τεκμηριώνει και ως αθώο.

Γιατί όπως και να το κάνουμε, άλλο είναι να αδιαφορείς για τις κατηγορίες που σου προσάπτει ο κάθε πικραμένος και άλλο να κατηγορείσαι για κάτι τόσο σοβαρό, έτσι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11642
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 22 Ιαν 2021, 15:17

Daje έγραψε:
22 Ιαν 2021, 14:06
Δεν την εχω παρακολουθησει καθολου την υποθεση (υπο την εννοια οτι δεν εχω διαβασει λεπτομερειες), αλλα εχω μια ερωτηση:

Αν δεν υπαρχουν αποδειξεις για την καταγγελια της Μπεκατωρου, ο φερομενος ως θυτης δεν θα την ξεσκισει δικαστικως?
(αγωγη αποζημιωσης και μηνυση για συκοφαντικη δυσφημιση)
Η μηπως η νομοθεσια εχει προβλεψει σε αυτες τις περιπτωσεις να "προστατευει" τα φερομενα ως θυματα, ακομα κι αν δεν μπορουν να αποδειξουν τα οσα ισχυριζονται?
Για συκοφαντική δυσφήμιση (άρθρο 363 Ποινικού Κώδικα) θα πρέπει να αποδειχτεί στο δικαστήριο ότι η καταγγελία ήταν ψευδής και ότι η Μπεκατώρου το γνώριζε. Θα πρέπει δηλαδή να αποδείξει ο τύπος πως όντως δεν τη βίασε, κάτι είναι φυσικά εξίσου δύσκολο με το να αποδείξει η Μπεκατώρου πως όντως βιάστηκε. Για αυτό θεωρώ πως είναι πολύ για τον πούτσο όλη αυτή η φάση με τις καταγγελίες 20 χρόνια μετά το (πραγματικό ή υποτιθέμενο) συμβάν.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Ιαν 2021, 15:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:13
Πάνας έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:08
πατησιωτης έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:02


Έχει πει στη δήλωσή του φυσικά ότι δεν έχει κάνει τίποτα και επιφυλάσσεται για τα νόμιμα δικαιώματά του.
Συνήθως όμως όποιος επιφυλάσσεται για αυτά μένει με την επιφύλαξη και δεν κάνει μήνυση. :D Οπότε είμαστε σε αναμονή.Ο εισαγγελέας δεν μπορεί να ασκήσει δίωξη επειδή έχει παραγραφεί,αυτός δεν κάνε μήνυση και περιμένουμε τη συνέχεια.
Αν δεν θες να ασχοληθείς άλλο και θες να τελειώνει αυτό το θέμα γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο θα έμπαινες στην διαδικασία να πάρεις τη ρεβάνς, αυτό σε θέτει αυτόματα ένοχο;
Όχι. Αλλά δεν σε τεκμηριώνει και ως αθώο.

Γιατί όπως και να το κάνουμε, άλλο είναι να αδιαφορείς για τις κατηγορίες που σου προσάπτει ο κάθε πικραμένος και άλλο να κατηγορείσαι για κάτι τόσο σοβαρό, έτσι;
Δεν είναι κάποιο δημόσιο πρόσωπο για να καίγεται τόσο πολύ. Άν έχει τακτοποιημένα τα προσωπικά του...
the end

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 22 Ιαν 2021, 15:20

Scouser έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:17
Daje έγραψε:
22 Ιαν 2021, 14:06
Δεν την εχω παρακολουθησει καθολου την υποθεση (υπο την εννοια οτι δεν εχω διαβασει λεπτομερειες), αλλα εχω μια ερωτηση:

Αν δεν υπαρχουν αποδειξεις για την καταγγελια της Μπεκατωρου, ο φερομενος ως θυτης δεν θα την ξεσκισει δικαστικως?
(αγωγη αποζημιωσης και μηνυση για συκοφαντικη δυσφημιση)
Η μηπως η νομοθεσια εχει προβλεψει σε αυτες τις περιπτωσεις να "προστατευει" τα φερομενα ως θυματα, ακομα κι αν δεν μπορουν να αποδειξουν τα οσα ισχυριζονται?
Για συκοφαντική δυσφήμιση (άρθρο 363 Ποινικού Κώδικα) θα πρέπει να αποδειχτεί στο δικαστήριο ότι η καταγγελία ήταν ψευδής και ότι η Μπεκατώρου το γνώριζε. Θα πρέπει δηλαδή να αποδείξει ο τύπος πως όντως δεν τη βίασε, κάτι είναι φυσικά εξίσου δύσκολο με το να αποδείξει η Μπεκατώρου πως όντως βιάστηκε. Για αυτό θεωρώ πως είναι πολύ για τον πούτσο όλη αυτή η φάση με τις καταγγελίες 20 χρόνια μετά το (πραγματικό ή υποτιθέμενο) συμβάν.
Αρνητική απόδειξη?
Δεν νομίζω ότι ισχύει στα νομικά.
Δεν χρειάζεται δηλαδή κάποιος να αποδείξει τι ΔΕΝ είναι...
Δεν ειναι ελέφαντας, δεν ειναι καγκουρό κλπ
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34693
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Ιαν 2021, 15:21

Πάνας έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:08
πατησιωτης έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:02
don't speak έγραψε:
22 Ιαν 2021, 14:55
Μα δεν βγήκε δημόσια η Μπεκατώρου να πει ήταν ο τάδε. Σε κατάθεση στον Εισαγγελέα το είπε. Απλά τα ειδησεογραφικά το έβγαλαν στη φόρα. Ας μηνύσει αυτά τότε.
Αλλά σε κατηγορούν για βιασμό και δεν τον έχεις κάνει και η πρώτη σου κουβέντα είναι δεν λέω κάτι αν δεν μιλήσω με το δικηγόρο μου;
Δε θα βγεις να πεις δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο;
Έχει πει στη δήλωσή του φυσικά ότι δεν έχει κάνει τίποτα και επιφυλάσσεται για τα νόμιμα δικαιώματά του.
Συνήθως όμως όποιος επιφυλάσσεται για αυτά μένει με την επιφύλαξη και δεν κάνει μήνυση. :D Οπότε είμαστε σε αναμονή.Ο εισαγγελέας δεν μπορεί να ασκήσει δίωξη επειδή έχει παραγραφεί,αυτός δεν κάνε μήνυση και περιμένουμε τη συνέχεια.
Αν δεν θες να ασχοληθείς άλλο και θες να τελειώνει αυτό το θέμα γιατί δεν είναι και ό,τι καλύτερο θα έμπαινες στην διαδικασία να πάρεις τη ρεβάνς, αυτό σε θέτει αυτόματα ένοχο;
Κοίταξε να δεις τη διαφορά : όταν ο Σαμαράς παραπέμφθηκε για την υπόθεση Νοβάρτις δεν είπε επιφυλάσσομαι για τα δικαιώματά μου.Τράβηξε μήνυση σε Τουλουπάκη,Παπαγγελόπουλο και Τσίπρα.Η μήνυση μπήκε στο αρχείο αλλά αυτός είπε θα τους πάω μέχρι τέλους.Η Τουλουπάκη έβαλε την υπόθεσή του στο αρχείο αλλά αυτός συνέχισε.Διαπραγματεύθηκε με τον Μητσοτάκη τη στήριξή του με αντάλλαγμα να προχωρήσει η προανακριτική και με δυσκολία δέχθηκε ότι δεν θα διωχθεί ο Τσίπρας για να μη μπει φουρνέλο αλλά μόνο οι άλλοι δύο.
Υπάρχει σαφής διαφορά από όσα κάνει ο Αδαμόπουλος.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Ιαν 2021, 15:25

πατησιωτης έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:21
Πάνας έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:08
πατησιωτης έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:02


Έχει πει στη δήλωσή του φυσικά ότι δεν έχει κάνει τίποτα και επιφυλάσσεται για τα νόμιμα δικαιώματά του.
Συνήθως όμως όποιος επιφυλάσσεται για αυτά μένει με την επιφύλαξη και δεν κάνει μήνυση. :D Οπότε είμαστε σε αναμονή.Ο εισαγγελέας δεν μπορεί να ασκήσει δίωξη επειδή έχει παραγραφεί,αυτός δεν κάνε μήνυση και περιμένουμε τη συνέχεια.
Αν δεν θες να ασχοληθείς άλλο και θες να τελειώνει αυτό το θέμα γιατί δεν είναι και ό,τι καλύτερο θα έμπαινες στην διαδικασία να πάρεις τη ρεβάνς, αυτό σε θέτει αυτόματα ένοχο;
Κοίταξε να δεις τη διαφορά : όταν ο Σαμαράς παραπέμφθηκε για την υπόθεση Νοβάρτις δεν είπε επιφυλάσσομαι για τα δικαιώματά μου.Τράβηξε μήνυση σε Τουλουπάκη,Παπαγγελόπουλο και Τσίπρα.Η μήνυση μπήκε στο αρχείο αλλά αυτός είπε θα τους πάω μέχρι τέλους.Η Τουλουπάκη έβαλε την υπόθεσή του στο αρχείο αλλά αυτός συνέχισε.Διαπραγματεύθηκε με τον Μητσοτάκη τη στήριξή του με αντάλλαγμα να προχωρήσει η προανακριτική και με δυσκολία δέχθηκε ότι δεν θα διωχθεί ο Τσίπρας για να μη μπει φουρνέλο αλλά μόνο οι άλλοι δύο.
Υπάρχει σαφής διαφορά από όσα κάνει ο Αδαμόπουλος.
Προσωπικά δεν μπορώ να αμφισβητήσω το γεγονός 'ότι η μικρή ήταν τσιμπημένη μαζί του. Όταν η μητέρα ανακάλυψε την σχέση και τον βιασμό με εξετάσεις όπως λέει γιατί δεν έκανε τίποτα;

Ποιος δεν θα έκανε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 22 Ιαν 2021, 15:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11642
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 22 Ιαν 2021, 15:26

Daje έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:20
Scouser έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:17
Daje έγραψε:
22 Ιαν 2021, 14:06
Δεν την εχω παρακολουθησει καθολου την υποθεση (υπο την εννοια οτι δεν εχω διαβασει λεπτομερειες), αλλα εχω μια ερωτηση:

Αν δεν υπαρχουν αποδειξεις για την καταγγελια της Μπεκατωρου, ο φερομενος ως θυτης δεν θα την ξεσκισει δικαστικως?
(αγωγη αποζημιωσης και μηνυση για συκοφαντικη δυσφημιση)
Η μηπως η νομοθεσια εχει προβλεψει σε αυτες τις περιπτωσεις να "προστατευει" τα φερομενα ως θυματα, ακομα κι αν δεν μπορουν να αποδειξουν τα οσα ισχυριζονται?
Για συκοφαντική δυσφήμιση (άρθρο 363 Ποινικού Κώδικα) θα πρέπει να αποδειχτεί στο δικαστήριο ότι η καταγγελία ήταν ψευδής και ότι η Μπεκατώρου το γνώριζε. Θα πρέπει δηλαδή να αποδείξει ο τύπος πως όντως δεν τη βίασε, κάτι είναι φυσικά εξίσου δύσκολο με το να αποδείξει η Μπεκατώρου πως όντως βιάστηκε. Για αυτό θεωρώ πως είναι πολύ για τον πούτσο όλη αυτή η φάση με τις καταγγελίες 20 χρόνια μετά το (πραγματικό ή υποτιθέμενο) συμβάν.
Αρνητική απόδειξη?
Δεν νομίζω ότι ισχύει στα νομικά.
Δεν χρειάζεται δηλαδή κάποιος να αποδείξει τι ΔΕΝ είναι...
Δεν ειναι ελέφαντας, δεν ειναι καγκουρό κλπ
Εφόσον κάποιος καταγγέλει κάποιον για τη διάπραξη εγκλήματος, ο τελευταίος είναι αθώος μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο. Για να καταδικαστεί πρέπει να αποδειχτεί ότι πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις της υποκειμενικής και αντικειμενικής υπόστασης του εγκλήματος, περιλαμβανομένης εν προκειμένω της συνειδητής διάδοσης γεγονότος που δεν συνέβη. Αν δεν αποδείξει ο τύπος πως το γεγονός όντως δε συνέβη, πως θα αποδείξει κατά μείζονα λόγο ότι η Μπεκατωρου διέδιδε συνειδητά ψέμματα;
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Μπεκατώρου & Μπικοφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 22 Ιαν 2021, 15:27

Scouser έγραψε:
22 Ιαν 2021, 15:17
Daje έγραψε:
22 Ιαν 2021, 14:06
Δεν την εχω παρακολουθησει καθολου την υποθεση (υπο την εννοια οτι δεν εχω διαβασει λεπτομερειες), αλλα εχω μια ερωτηση:

Αν δεν υπαρχουν αποδειξεις για την καταγγελια της Μπεκατωρου, ο φερομενος ως θυτης δεν θα την ξεσκισει δικαστικως?
(αγωγη αποζημιωσης και μηνυση για συκοφαντικη δυσφημιση)
Η μηπως η νομοθεσια εχει προβλεψει σε αυτες τις περιπτωσεις να "προστατευει" τα φερομενα ως θυματα, ακομα κι αν δεν μπορουν να αποδειξουν τα οσα ισχυριζονται?
Για συκοφαντική δυσφήμιση (άρθρο 363 Ποινικού Κώδικα) θα πρέπει να αποδειχτεί στο δικαστήριο ότι η καταγγελία ήταν ψευδής και ότι η Μπεκατώρου το γνώριζε. Θα πρέπει δηλαδή να αποδείξει ο τύπος πως όντως δεν τη βίασε, κάτι είναι φυσικά εξίσου δύσκολο με το να αποδείξει η Μπεκατώρου πως όντως βιάστηκε. Για αυτό θεωρώ πως είναι πολύ για τον πούτσο όλη αυτή η φάση με τις καταγγελίες 20 χρόνια μετά το (πραγματικό ή υποτιθέμενο) συμβάν.
Παράξενο, στην Αγγλία είναι το αντίθετο.
Υπάρχει δυσφήμιση, και defence ειναι - ανάμεσα σε άλλα - το να ειναι αληθες το δυσφημιστικο σχόλιο.
Οπότε σε τετοια περίπτωση στην Αγγλία, για το ποινικο μερος πρεπει αυτος που κανει το δυσφημιστικο σχόλιο να αποδειξει οτι ειναι αληθες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών